Van het Olympisch front. f. 150 77st* Jaargang ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 No. 23426 ONZE BRUGGENPRIJSVRAAG STADSNIEUWS. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OM EN Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Onze Bruggenprijsvraag blijkt de aandacht der lezers en lezeressen ten volle te trek ken! Reeds bereikten ons vele oplossingen, die ervan getuigen, hoè ernstig men reeds op zoek geweest is naar de Leidsche brug- jen. Wij herinneren eraan, dat de oplos singen, onderteekend met den naam en het Tolledig adres van de(n) inzender (ster) moeten gesloten worden in een enveloppe, welke aan dc voorzijde met duidelijke let ters het woord „BRUGGENPRIJSVRAAG" Termeldt. Zij moeten uiterlijk Maandag 24 Augustus des middags te 12 uur m ons bezit zijn. Voor de inzendingen, die, naar het oordeel onzer Redactie, voor een bekroning in aan merking komen, loven wij een bedrag van (één honderd en vijftig gulden) aan geld prijzen uit, te weten: 1 prijs van f. 20. 1 prijs van f. 15. 1 prijs van f. 10. 10 prijzen van f. 5.en 22 prijzen van f. 2.50. Beroep op de uitspraak onzer Redactie is niet mogelijk. De uitslag zal in ons Blad van VRIJDAG 28 AUGUSTUS a.s. worden bekend gemaakt. DE DIRECTIE. Leon schrijft ons het volgende gedichtje: „BRUGGENPUZZLE". Om aan 't bruggennamenvraagstuk Naar behooren te voldoen, Dient men even los te laten Het prestige en fatsoen. Want de namen af te lezen Van de ijz'ren bruggenrand, Kan men moeilijk zonder inbreuk Op je rang en op je stand. Men moet knielen, bukken, buigen, Hangen over bruggenhek, Varen met een peuerschuitje. Resultaat: „een stijve nek". Vele namenlooze bruggen Geven nameloos verdriet, Zelfs al hangt men onder 't brugdek, Toch vindt men den naam nog niet! Leest men later 't rijtje namen, Moeitevol bijeengegaard. Dan bepeinst men: „welk geschieöstuk Wordt er in zoo'n naam bewaard. Velen zullen echter denken: „Kwam de uitslag nou maar vlug" Want dan kome het Leidsch Dagblad Met den prijs over de brug. LEON. CREMATIE VAN MAJOOR J. P. BRASSER. Gistermorgen heeft te Westerveld de dematie plaats gehad van het stoffelijk «erschot van wijlen majoor J. P. Brasser, "opfdinstructeur van het 6e reg. veld artillerie alhier. Het woord werd gevoerd door overste C. oe Iongh, regimentscommandant en oud- ™nd, alsmede door dr. J. E. Kroon als mend. Door den laatste werd tevens ™mens de familie dank gezegd voor de «toonde belangstelling. De kist daalde onder het spelen van het eerste couplet jn het Wilhelmus, waarmede deze intiem'e, oroeve plechtigheid beëindigd was. CENTRAAL ISR. WEES- EN DOORGANGSHUIS. De Algemeene Ledenvergadering. In de onder voorzitterschap van dr. J. h!?eira de Mattos uit 's-Gravenhage in Rpst'cht gehouden algemeene leden- ring van het Centraal Israëlietisch «s- en Doorgangshuls alhier, bracht de ™Unngmeesteresse mevr. R. Cosman E a da costa het financieel verslag over tot. De inkomsten hebben bedragen iwu v1, de uitgaven f. 27.188, zoodat het aiivj lg exploitatiesaldo bedroeg f. 647. Het on i vermogen der vereeniging bedroeg b£r j^uari 1935 f. 67.880 en op 31 Decern- heeft h»»*?® RO-233. Tot deze vermeerdering „j'Wiragai een bedrag van f. 12.000, ;r 1.";waarvan de vruchtgebruikster e( verslagjaar is overleden en een van f. 1000. dat aan het kapitaal is ovoegd. tidiiTv,eldeze c')£ers alleszins gunstig zijn, net verslag, zoo is de financieele Twee Olympische medailles heeft de dag van gisteren aan Nederland opgeleverd. De eerste, een zilveren, was voor onzen wielrenner Van Vliet, die zich in de finale 1000 meter sprint tweede plaatste achter den Duitscher Merkens. Een bronzen medaille werd veroverd bij de kanowedstrijden, de nieuwe Olympische sport. In het nummer twee-persoons vouwbooten plaatsten P. en C. Wijdekop zich derde. In fraaien tijd won de Nederlandsche wieler-tandemploeg LeeneOoms haar serie. Onze landgenoot Van Tongeren bezette bij het nummer een persoons kajaks de vierde en Starreveld en Siderius met hun twee-persoons kajak de vijfde plaats. De zeilers hadden met windstilte te kampen. Kagchelland eindigde in de vierde race der Olympiajollen als zesde en ligt nu met den Engelschman Scott aan den kop in het landen- klassement. Beiden hebben 91 punten. Bob Maas nam in de Starklasse gisteren de derde plaats in. In het landenklassement is hij vierde. Bij de zesmeters was de zesde plaats voor Carp. Tiende is hij in het landenklassement. Een mooi succes boekte Brasser. In den voorloopigen stand van den tienkamp nam hij na vier nummers de vierde plaats in. Bij het hoogspringen leverde hij zelfs de beste prestatie. Helaas werden onze degenschermers voor de halve finale uitgeschakeld. Duitschland, Zweden en Amerika wonnen gisteren elk 2 gouden medailles: Duitschland bij het wielrennen en het kanonummer twee-persoons kajaks. Zweden bij den wedstrijd met de twee persoons vouwbooten en het schijfschieten, Amerika bij de 400 en de 5000 meter hardloopen. Argentinië veroverde het kam pioenschap polo te paard. Oostenrijk dat van de een-persoons kano's en Tsjecho-Slowakije dat der twee-persoons Canadee- sche kano's. Het programma voor morgen luidt: 9.00 uur: Schermen op degen personeel (voorronde). 9.00 uur: Zwemmen 200 m. schoolslag dames Waterpolo. 10.00 uur: Worstelen. 10.30 uur: Zeilen (Kiel). 15.00 uur: 100 m. vrije slag dames (halve finale). 100 m. vrije slag heeren (finale) Waterpolo. 15.00 uur: Start Marathon Hoogspringen dames (finale). 15.15 uur: 4 X 100 m. estafette heeren (finale). 15.30 uur: 4 X 100 m. estafette dames (finale). 15.45 uur: 4 X 400 meter estafette heeren (finale 16.00 uur: Basketball. 16.30 uur: Hockey. 17.30 uur: Aankomst Marathon. 19.00 uur: Worstelen. Het programma voor Maandag luidt: 9.00 uur: Degen, personeel Start wegwedstrijd over 100 K.M. Ochtenduren: Zeilen (Kiel) Schoonspringen heeren (finale) 4 X 200 M. estafette Vrije slag (series) Waterpolo. 15.00 uur: Degen, personeel Boksen. Middaguren: Hockey Voetbal Zeilen (Kiel) Handbal 100 meter vrije slag dames (finale) 400 meter vrije slag heeren (series) Waterpolo Basket-Ball. 20.00 uur: Degen, personeel. 20.30 uur: Boksen. toekomst toch zorgelijk. Er is jaarlijks een tekort van ongeveer f. 5000. dat overbrugd moet worden door extra-inkomsten. De secretaris, de heer L. Levissen uit Den Haag bracht vervolgens het jaarverslag over 1935 uit. Het aantal verpleegden be droeg op 1 Januari 1935 46, waarvan 25 jongens en 21 meisjes; aan het eind van het jaar waren er 49 verpleegden, waarvan 29 jongens en 20 meisjes. Er werden twee kinderen verpleegd uit Duitschland af komstig. Dank zij de bemoeiingen van de zg. Nazorgcommissie konden negen verpleeg den, die het gesticht hadden verlaten in verschillende betrekkingen worden ge plaatst. In het afgeloopen jaar werd een vereeni ging van oud-verpleegden opgericht. Met andere instellingen had de vereeniging ge regeld contact. Beide verslagen werden onder dankzeg ging aan penningmeesteresse en secretaris goedgekeurd; zij werden gehuldigd voor het zeer vele, dat zij in het belang der vereeniging en van het gesticht hebben verricht. De aftredende regenten, de heeren B. van Mentz uit Den Haag en Is. Leman uit Leiden werden herkozen. Bij de rondvraag dankte de heer E. Loeb namens de leden het bestuur voor zijn bemoeiingen. VISCHWEDSTRIJD VAN „VRIENDSCHAP ONDER ALLEN". De sinds kort opgerichte ontspannings vereniging .Vriendschap onder allen" heeft gisteren haar eersten ontspannings dag gehouden, die schitterend geslaagd is. Tal van prijzen waren door verschillen de winkeliers gratis beschikbaar gesteld. Om half acht werd met 45 leden per boot naar Oude-Wetering vertrokken, waar tweemaal één uur is gevischt. De vangst bedroeg in totaal 3704 gram visch. De uitslag luidde als volgt: 1ste pr. (kap stok met kleed) Leuring: 2e pr. (polshor loge) J. Miloo; 3e pr. (aquarium) T. Era dus; 4e pr. (schilderstuk) A. v. d. Walle; 5e pr. (actetasch) J. Pouw; 6e pr. (pijp met tabak) als extra prijs zilveren eere medaille (grootste visch) L. de Ouden; 7e pr. (stel hengels) L. Kling; 8e pr. (fluit ketel) W. Harteveit; 9e pr. (stel hengels) J. H. Sirat; 10e pr. (schemerlamp)extra- prijs bronzen eere-medaille voor op één na de grootste visch M. Holswilder. Voorts ontving elke deelnemer een troostprijs en werd aan de leden sigaren en tabak verstrekt, 'f Is dan ook voor alle deelnemers een zeer genoegelijke dag ge weest! Als ge weet dat onze tarie ven lager zijn en onze ge zamenlijke waarborgen circa f. 99.000.000.bedragen, waarom zoudt ge ons dan geen oiferte vragen? Bijkantoor Leiden, Breestraat 10a Telefoon 302 Na 6 uur 2471. 7571 (Ingez. Med.) BINNENLAND. Beveiliging tegen strategische overvallen (Binnenland, 2e Blad). 40.000 ton haring aan Rusland verkocht (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. De strijd in Spanje nog onbeslist (4e en ie Blad). De kwestie der non-interventie wordt steeds dringender (4e en le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: K. Kleen, Zuidstraat 35, Katwijk aan Zee; slagerij en reederij. Overleden eigenaar K. Kleen, dd. 15 Mei 1936. Wijziging handelsnaam in N. Kleen. Nieuwe eigenaar N. Kleen, Katwijk a. Zee. „Nieuw Brittenburg", Wassenaarkade 33a/b; pension, lunchroom, banketbakkerij. Wijziging uitgeoefend bedrijf de lunch room en banketbakkerij is opgeheven dd. 1 Juni 1936. Gebrs. Dirkse. Hooigracht 44, Leiden; meubelmakers, -handel, stoffeerderij, com plete meubileering. Overleden mede-eigenaar A. J. Dirkse, dd, 30 Juli 1936. De JLeidsche Begralenis-Onderneming J. Dirkse en Zoon. Hooigracht 44, Leiden. Overleden mede-eigenaar A. J. Dirkse. dd. 30 Juli 1936. As. Dinsdag zal de heer N. Volkert, amanuensis aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde den 65-jarigen leeftijd berei ken en tevens den dienst aan genoemde instelling met pensioen verlaten. Met ingang van 15 Sept. is onze vroe gere plaatsgenoot de heer A. J. Paling, thans wonende te Oegstgeest benoemd aan de school van de P. S. V. te Brastagi (Kj het Tobameer), Sumatra. Hedenmorgen te ongeveer 11 uur is de jeugdige W. B. nabij de Schrijversbrug van een hek gevallen, waarbij hij een hoofdwond bekwam. De jongen is door den E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag te 3.20 kwam de 4 j. C. L. uit den tuin de keuken der ouderlijke woning aan de Kortenaerstraat bmnen- loopen. Hij botste toen tegen zijn 15-jarig zusje aan, dat een pot pas gezette thee in haar hand had. Het kokende vocht kwam over het gezicht, de borst en de armen van het ventje, dat met brandwonden overdekt werd. Hij is door den E.H.D. ter verpleging naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. C. A. J. de K. uit Oegstgeest is gister avond te ongeveer half elf met zijn motor rijwiel tegen den gesloten spoorboom aan den Morschweg gereden. De boom werd ernstig beschadigd en moest buiten werking gesteld worden. De koplamp en het voorspatbord van het motorrijwiel van de K. werden eveneens beschadigd. De motorrijder zelf bleef on gedeerd. De duopassagier de 41 j. J. J. G. U. kreeg een lichte wond aan de onderlip. Het programma van het door het Harmoniegezelschap „de Post" in het Plantsoen te geven concert, dat wij Maan dag j.l. plaatsten, wordt Dinsdagavond a.s. te 8 uur aldaar ten gehoore gebracht. ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN FRANKRIJK. Uit Kamer en Senaat. De Kamer heeft in tweede lezing met 380 stemmen tegen 196 stemmen het wetsont werp inzake het nationaal tarwebureau aangenomen. Met handopsteken werd het wetsontwerp inzake de groote werken aan genomen. Aan het einde van de debatten over de nationalisatie der wapenindustrie in den Senaat zeide minister Daladier o.m., dat bij' de vereischten van den modernen oorlog de productie van wapenen en munitie van den laatsten oorlog onbeteekenend zou zijn, ver geleken met wat dagelijks vereischt zou zijn om den strijd te voeden. Daarom is het onontbeerlijk, dat de staat de industriéele mobilisatie van het land voorbereidt, "voor raden opslaat en de onotbeerlijke fabrica- tles waarborgt. De voorgangers van spr. hebben getracht de industrieele mobilisatie des lands te organiseeren en zijn daarin niet geslaagd. Ter waarborging van de de fensie is geen monopolie noodig maar een nationaal productiestatuut, gebaseerd op nationalisatie en controle. Wanneer dan een mobilisatie zou komen, zou de industrie on middellijk kunnen gaan werken. „Wij ver klaren," aldus Daladier", „dat wij onzen geheelen plicht zullen doen voor de bewa pening van ons land, maar wij zijn vast besloten, aangezien wij vrij binnen onze grenzen willen leven, de wereld te vragen zich duidelijk uit te spreken over de kwestie der ontwapening en veiligheid." IJMUIDEN, 8 Augustus. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f, 0.91—0,75; Griet per kist van 50 K.G. f. 2412; Tongen per K.G. f. 10,500.94; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 1816: Kleine schol idem f. 16 3.50: Schar idem f. 85,40: Vleeten per stuk f. 0,58; Pieterman en Poontjes p. kist van 50 K.G. f. 4: Groote schelvisch idem f. 1413: Midde: schelvisch idem f. 13; Kleinmiddei schelvisch idem f. 13—11; Kleine schelvisch idem f. 11—7.10: Kabel- lauw per kist van 125 K.G. f 34—18,50; Gullen per kist van 50 K.G. f. 83.10; Lengen per stuk f. 0,75; Wijting per kist van 50 K.G. f. 41,20: Makreel idem f. 11 —10. Aangevoerd: Groote hake 43; Groot mid del 44; Klein middel 1315.50: Kleine hake 13. Aangekomen 1 stoomtrawler: L1M 46 met f 2063 en 5 loggers; KW 74 met f 803: KW 58 met f. 523: KW 114 met f. 460; KW 134 met f. 432; KW 44 met f. 613. Vlaardingsche markt. 8 Aug. VL 172 met 30 last. Maatjesharing groen 19: idem ionc 12—12.50; Volle haring groen 12,20: idem Zuid 10,6011,40: idem Noord 12; Maatjesharing Noord 77,20: idem Zuid 9,50—9.25. OOSTENRIJK. Een nieuwe jeugdbond in Oostenrijk. De Christelijke Sociale Reichspost weet te melden, dat een officieeie Oostenrijk- sche jeugdbond in het leven zal worden geroepen onder den naam „Oesterreichi- sches Jungvolk". Hiernaast zullen evenwel de Katholieke jeugdvereenigingen en de jeugdvereeniging van de Ostmaerkische Sturmscharen en Heimatzschutz blijven bestaan. De nieuwe jeugdbond heeft namelijk ten doel de nog niet georganiseerde jeugd in zich te vereenigen. 0 HONGARIJE. Goemboes hersteld. Minister-president Goemboes heeft den gisteren gehouden ministerraad bijge woond. Hij heeft heden zijn werkzaamheden hervat. GRIEKENLAND. Tegen den staatsgreep. Aan het Zuid-Slavische agentschap Avala wordt uit Athene gemeld, dat ko ning Geor~e Donderdagavond vóór zijn vertrek naar Corfoe. alle oartiileiders in particuliere audiëntie heeft ontvangen. Kafandaris Papanastasioe en Gonatas, die den partijleider Sofoelis vervangt pro testeerden krachtig tegen de instelling van een dictatuur en de ontbinding der Kamer Gistermiddag hebben de partijleiders een conferentie gehouden hii Kafandaris. De deelnemers aan deze conferentie brachten over het resultaat van hun audiëntie bii den koning verslag uit en constateerden hun volkomen overeen stemming inzake de vorming van een par lementaire regeering De partijleiders eischen onmiddellijk op heffing van de dictatuur, opheffing van der. staat van beleg herstel van het par lement in ziin functies en onmiddellijke biieenroeping van den kroonraad door den koning. PALESTINA. Weer een botsing. Bij een botsing te Nablous tusschen Ara bieren en Engeische soldaten, die een auto bus van Tel Avif naar Haifp escorteerden. ;ijn drie Arabieren gedood. Twee Arabie ren werden gearresteerd. Een Britsch officier werd licht gewond.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1