NIEUW SUCCES VOOR OSENDARP. Twee Hollanders in de finale 200 M. hardloopen. Osendarps tweede bronzen medaille. Hiie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 Augustus 1936 DeWle Blad No. 23424 EEN MOOIE DAG VOOR NEDERLAND. „Ik kan liet nog niet gelooven", zegt hij. HET is gisteren een succesvolle dag voor Nederland geworden Osendarp heelt zijn fraaie prestatie van het nummer 100 meter hardloopen herhaald: hij is derde geworden op de 200 meter achter den weergaloozen athleet Owens en diens land genoot Robinson. Een tweede bronzen medaille dus voor Osen darp en voor Nederland. En wederom in een nummer, dat met uitzondering van de 100 meter als een der meest omstredene mag worden genoemd. Liep Osendarp op de 100 meter tegen Amerika, gisteren was dat wederom het geval. Osendarp heelt voorts overduidelijk aangetoond, dat hij op de korte afstanden Europa's beste looper is. Menigeen heeft misschien op een tweede plaats op de 200 meter gehoopt, maar onbetwistbaar heeft hij in Owens en Robinson zijn meerderen moeten erken nen. Ongelooflijk snel is het gegaan, deze finale, waarin Owens een tijd van 20,7 sec. noteerde, hetgeen een nieuw Olympisch record beteekende en slechts 0,1 sec. boven het wereldrecord van Locke lag. Overigens, Osendarp is een athleet van extra klasse, een die in korten tijd hard, heel hard gewerkt en getraind heeft om het zoover te brengen. Owens, met zijn drievoudig Olympisch kampioenschap echter staat daar nog boven, is een wonder-athleet, heeft een physiek, dat in de eerste plaats door de groote gaven der natuur tot phenomenale prestaties in staat is. Onmiddellijk na Osendarp noemen wij Van Beveren. Hij is niet van die klasse als Osendarp, maar het feit dat hij het tot de linoJe bracht in een dergelijk sterk inter- natiocral gezelschap wijst toch wel op groote capaciteiten. Hij heeft het tot de zesde plaats gebracht, zijn groote verdienste is geweest, dat twee Nederlanders onder de laatste zes kwamen, dat het overwicht van Amerika niet te groot werd. Een groote teleurstelling vormde het loopen van mej. Doorgeest. Wij zullen het maar wijten aan de weinige internationale routine, die zij heeft, want anders kunnen wij haar mislukten loop op de 80 Meter horden niet verklaren. Haar start vooral was zeer slecht. Zij werd niet eens voor de halve beslissingen geplaatst. Beter deed mej. Ter Braake het. Niet alleen bereikte zij den halven eindstrijd, doch daarin wist zij niet 'n andere concurrente de eerste plaats te bezetten, waardoor zij zich voor de finale klasseerde. Haar tijd bedroeg 11.8 seceen prachtige prestatie. En tenslotte Toscani. Onze snelwandelaar is tiende geworden uit een veld van extra- klasse. Omstreeks een kwartier na den win naar kwam hij binnen, liet tallooze buiten landers achter zich. Een prestatie, die men niet direct van onzen landgenoot verwacht had en waaruit duidelijk bleek, dat zijn uitzending absoluut gewettigd was. Wat de andere athletiek-wedstrijden be treft: weer werden enkele Olympische records gebroken en het wereldrecord op de 30 Meter horden geëgaliseerd. Overigens domineerden de Vereenigde Staten wel op dezen vierden athletiekdag. Zij hebben thans de leiding in het klassement der Olympische medailles. HALVE FINALE 200 M. HARDLOOPEN. Van Beveren en Osendarp in den eindstrijd. In de halve beslissing der 200 M. was eergisteren zoowel Van Beveren als Osen darp geplaatst. Men begrijpt dat er van Hollandsche zijde dus enorme belangstel ling bestond voor die twee series. In de eerste halve finale startten in deze volgorde (van binnen naar buiten)Robin son (V.S.I. Grimbeek (Zuid Af-ikal Packard (VS.), Van Beveren (Nederland), °rr (Canada) en Neckermann (Duitschl.), De eersten drie zouden in den eindstrijd worden geplaatst. Een prachtige start was het van alle zes. Robinson liep onmiddellijk uit, terwijl Van Beveren enkele meters op Orr en Necker mann won. Bij het uitkomen van de bocht lagen Robinson en Orr vóór den Nederlan der en er ontspon zich nu op de laatste 100 meter een felle strijd tusschen Van Beve ren en Packard. Op de laatste 20 meter kwam Van Beveren naar voren en hij werd met een meter verschil derde. Van Beveren zat dus in de finale! Een succes voor de Nederlandsche sprinterswereld. Het resul taat was: 1. Robinson 21.1 sec., 2. Orr 21,3 sec., 3. Van Beveren 21.5 sec. Natuurlijk kwam Tinus Osendarp op den Amsterdammer toé en wenschte hem geluk. Daarna volgde de tweede halve finale. Startvolgorde: 1. Theimissen (Z. Afrika), 2. Owens (V.S.), 3. Humber (Canada), 4. Osendarp (Nederland), 5. Haenni (Zwitser land), 6. Muphee (Canada), De start van den Hagenaar was magni fiek. Bij het uitkomen van de bocht lag hij reeds op de tweede plaats achter Owens. Hij liet Owens loopen, keek zelfs enkele malen naast zich of hij niet bedreigd werd en kwam zonder eenige moeite, zonder zich geheel te geven, als tweede door de finish. Dus twee Nederlanders in de finale! Een prachtig resultaat. Ook de Vereenigde Staten hadden twee loopers in den eind strijd. Het resultaat was: 1 Owens 21.3 sec., 2. Osendarp 21.5 sec., 3. Haenni 21.6 sec. EINDSTRIJD 200 M. Nieuw record van Jesse Owens. Om halfzeven Duitsche tijd stelden de loopers zich op voor den eindstrijd der 200 M. De startvolgorde was: 1. Osendarp, 2. v. Beveren, 3. Owens, 4 Robinson, 5 Haenni, 6. Orr. De start was onmiddellijk snel. Osendarp liep zeer snel weg, liep prachtig door de bocht en lag bij het ingaan van de laatste 100 Meter direct achter Robinson en Owens. Van Beveren was toen reeds laatste. Osendarp voerde een heftigen strijd, krampachtig zich inspannend om de tweede plaats aan Robinson te ontfutselen. Dit gelukte hem echter niet. maar niette min lag hij toch nog een flink stuk voor op Haenni, die zelf weer in duel gewikkeld was met Orr. zeilwedstrijden, onderdeel der Olympische Spelen, die te Kiel zijn aangevangen, ondervonden zeer veel tegenwerking van het stormachtige weer. In den nieuwen Olympischcn record tijd van 20.7 ging Owens door de finish en behaalde daarmede zijn derden Olympischen titel. De tijd van Robin son was 21.1 sec., die van Osendarp 21.3 sec., 4. Haenni, 5. Orr, 6. v. Beveren. Direct na de finish liep van Beveren op Osendarp toe en wenschte hem geluk met zijn derde plaats. De Hagenaar ging weer naar Owens toe, beiden schudden elkaar hartelijk de hand. Owens klopte onzen land genoot op de schouders, wat zoo ongeveer moest beteekenen als: uitstekend gedaan, kerel. Niet lang daarna werd de ceremonie pro- tocolaire gehouden. Weer stond Osendarp op het kleine podium met twee Amerika nen naast zich. Weer ging aan den middel sten mast de vlag met de stars en stripes omhoog, rechts daarvan het rood, wit en blauw en toen de speaker het officieele resultaat verkondigde, ging er wederom een daverend gejuich op bij het vernemen van den derden prijs voor Nederland. JESSE OWENS, DE WONDER- ATHLEET. De negersprinter Jesse Owens wijdde zich in 1933 serieus aan de athletiek-training. Reeds in het eerste jaar won hij drie uni- versiteitstitels. In 1935 vestigde hij zijn be roemd wereldrecord van 8.13 meter bij het verspringen. Hij liep meermalen de 100 me ter in 10.3 sec. en bereikte het vorige jaar een tijd van 20.3 sec. op de 200 meter, een tijd, welke nog niet als wereldrecord is ge homologeerd. Dit jaar won hij het Ameri- kaansch kampioenschap 100 meter met 10.4 sec. en het verspringen met 7.99 M. Hij is momenteel de snelste sprinter der wereld. Jesse Owens is 1 77 meter lang, 22 jaar oud en student aan de universiteit te Ohio. DISCUSWERPEN. Nieuw Olympisch record. Het discuswerpen werd een groote teleur stelling voor de Duitschers, die tot nu toe in de werpnummers bijzonder op den voor grond waren getreden. Men verwachtte, dat de Duitsoher Schroder, die het vorig jaar met een worp van 53.10 M. een wereldrecord vestigde, voor zijn land opnieuw een gouden medaille zou veroveren. Schroder bleek ech ter niet in den supervorm, welke noodig is om een eerste plaats in de Olympische Spe len te bezetten. Langen tijd leidde de Noor Sorlie met een worp van 48.77 meter. Toch kwam Sorlie niet in aanmerking voor een medaille, want toen de zes besten nogmaals gelegenheid kregen nog drie worpen te doen, wierp eerst de Amerikaan Dunn ver der dan den Noor, waarna ook de Italiaan Oberweger hem voorbijging. De sensatie kwam, toen de Amërikaan Cgrpentier zijn laatsten worp deed. Soepel en uiterst krach tig wierp Carpentier den discus, welke voor de eerste maal in de geschiedenis der Olym pische Spelen over de 50 meter kwam. Met een worp van 50.48 meter vestigde hij een nieuw Olympisch record. Het oude record stond op naam van den Amerikaan Anderson, die te Los Angeles 49.50 meter wierp. Ook de tweede plaats was voor een Amerikaan, n.l. voor Dunn, die 49.36 meter wierp, terwijl de Italiaan Ober- weger de bronzen medaille veroverde met j 49,23 meter. De Noor Sorlie werd vierde met 48,77 meter, terwijl de wereldrecordhouder Schroder met de vijfde plaats genoegen moest nemen. Zijn verste worp bedroeg 47,93 meter. De zesde plaats was voor den Griek Syllas met 47,75 meter. 110 M. HORDEN. Met de series 110 meter horden werd gisteren een aanvang gemaakt. Uit elke serie gingen twee loopers naar de halve eindstrijden over. In de vijfde serie liep Forest Towns mee, de Amerikaan, die reeds een tijd van 14,1 sec. heeft gemaakt, doch hetgeen nog niet als wereldrcord is ge homologeerd. Onmiddellijk was hij, on danks een minder goeden start, zijn tegen standers voor. In prachtigen stijl zweefde hij over de horden en noteerde in zijn serie reeds 14,5 sec. Behalve hij vielen ook de Engelschman Finlay en de beide andere Amerikanen Pollard en Staley door hun snelheid en fraaie wijze van loopen op. De resultaten der series waren: Eerste serie: 1. Lavery (Zuid-Afrikat 15 sec.: 2. O'Connor (Canada) 15,1 sec. Niet geplaatst: 3. Mandikas (Griekenland) 15,2 sec.: 4. Huruta (Japan); 5. Bosmans (Bel gië); 6. Thomsen (Denemarken). Tweede serie: 1. Pollard (Ver. Staten) 14,7 sec.; 2. Thornton (Gr. Brittannië) 15 sec. Niet geplaatst: 3. Langmayer (Oos tenrijk) 15,1 sec.: 4. Welscher (Duitsch- ïand); 5. Wong (China!.. Derde serie: 1. Finlay (Gr. Brittannië) 14.7 sec.; 2. Murakami (Japan) 15,3 sec. Niet geplaatst: 3. Worral (Canada) 15,6 sec.; 4. Kamanek (Ts. Slowakije). Vierde serie: 1. Staley (Ver. Stateni 15 sec.; 2. Lavenas (Argentinië) 15.1 sec. Niet geplaatst: 3. Pilbrow (Gr. Brittannië) 15,5 sec.; 4. Skladas (Griekenland); 5. Ling (China). Vijfde serie: 1. Towns (Ver. Staten) 14,5 sec.; 2. Wegner (Duitschland) 15,1 sec. Niet geplaatst: 3. Leitner (Oostenrijk) 15,3 sec.; 4. Schimizu (Japan); 5. Kunz (Zwitser land). Zesde serie: 1. Lidman (Zweden) 14,9 s.; fvanowicz (Zuid-Slavië), niet geplaatst: White (Philippijnen) gevallen, Witson (Australië) en Caldana (Italië). Heden worden de halve eindstrijden geloopen. 80 M. HORDEN DAMES. Het nummer 80 M. horden, dames, bracht in vier series 22 athleten aan den start. In de eerste serie liep onze landgenoote mej. Doorgeest mee en in de vierde serie startte de Hollandsche athlete mej. Ter Braake. MET EEN REGENJAS OVER vlucht Osendarp uit den stroo menden regen, waarin hij op het podium tegenover de eeretribune de protoculaire huldiging heeft ondergaan, onder de Marathonpoort om zich naar zijn kleedkamer te begeven. Dan blijft hij evenwel stil staan om de bronzen medaille in zijn hand en de lauwer krans te bekijken. „Dat is de tweede," zegt hij laconiek, maar dan breekt de vreugde over zijn prachtige overwinning op de 200 meter baan: „Ik vind het geweldig" zegt hij „en kan het nog niet gelooven. Ik heb van te voren geen moment aan de mogelijkheid gedacht, dat we het zoover zouden brengen. Maar het was al reusachtig, dat we met twee Hollanders in de finale kwamen. Van Beveren heeft ook schitterend OSENDARP geloopen en had het eigenlijk nog harder dan ik, omdat hij niet zoo sterk is. En ook ik voelde me niet heelemaal los omdat ik het te koud had. Ik ben tamelijk zwaar en heb warmte noodig om goed los te komen." In de kleedkamer van de Nederlandsche athleten heerschte vreugde. De hier reeds wachtende athleten en ook de verzorgers vielen Osendarp om den hals, sloegen hem op de schouders en feliciteerden zoowel hem als Van Beve ren, die zich uiterst gelukkig voelt, dat hij het tot de finale heeft gebracht. Dan komen Lotsy en Strengholt binnen en de coach Korver, die allen opgetogen zijn. „Laat nog eens kijken die dingetjes," vragen ze en de medaille gaat van hand tot hand. Osendarp vertelt, dat hij het wel fijn vond, dat hij de binnenste baan kreeg, want nu kon hij de anderen in de gaten houden. Moe was hij niet, maar toch verheugde hij zich op de twee dagen rust, die hij nu voor de boeg had. „Het is prachtig," verklaarde de heer Lotsy. VAN BEVEREN. „Een tweede bron zen medaille, juffrouw Ter Braake geplaatst in de finale en Toscani als tiende binnengekomen bij de 50 K.M. snelwandelen. Het is vandaag een fijne dag voor Holland geweest." Jesse Owens, de bekende Amerikaansche hardlooper, nam ook deel aan den wed strijd in het vèrspringen. Hij vestigde een nieuw Olympisch record van 8.06 meter. De eerste serie was onbedreigd voor mej. Testoni (Italië), die dadelijk na den start een voorsprong nam en ver voor haar tegenstandster de eindstreep passeerde. Tweede werd mej. Tiffen (Engeland), derde mej. Lanitis (Griekenland). De tijd van mej. Testoni was 12.0 sec. In de tweede serie liep mej. Webb (En geland) een prachtigen tijd van 11.8 sec. en won daarmede haar serie voor Eckert (Duitschland) en Picket (Ver. St.). In de derde serie startte onzen eerste landgenoote mej. Doorgeest, die met een tijd van 11,8 sec. houdster van het Neder- landsch record is. Zij lootte de zesde baan naast mej. Steuer (Duitschland). In haar serie liepen verder mej. Taylor (Canada), mej. O'brien (V.S.), mej. Mackner (Oos tenrijk) en mej. Whitehead (Engeland). De start van mej. Doorgeest was slecht, zij kwam niet snel genoeg weg en lag daarom reeds dadelijk enkele meters ach ter. Onze landgenoote bleek bij lange na niet haar Nederlandsch record te kunnen benaderen, want mej. Taylor won in den tijd van 12,0 sec. en mej Doorgeest kwam eerst als vierde binnen, waardoor zij zich niet voor de halve finale plaatste. Tweede werd mej. O'Brien (V.S.), derde mej. Steuer (Duitschland). Mej. ter Braake deed het in de vierde serie heel wat beter, want door derde te eindigen in den tijd van 12.0 sec. plaatste zij zich in de halve finale. Zij was fel bij den start en kwam goed over de horden, terwijl vooral haar snelheid tusschen de horden opmerkelijk was. De Amerikaansche Schalier won na harden strijd met de Italiaansche Valla in den tijd van 11.8 sec. Mej. ter Braake in den eindstrijd. De eerste halve eindstrijd bracht de vol gende dames aan den start: Steuer (Duitschland!, Taylor (Canada!, Webb (Engeland), O'brien (V.S.l, Lanitis (Grie kenland! en Valia (Italië). Een zeer goede start gaf geen der deelneemsters eenige voorsprong, maar na de eerste twee horden nam de Italiaansche Valia de leiding, die zij niet meer afstond. Zij won in den prach tigen tijd van 11.6 sec., waarmede zij het wereldrecord evenaarde. Tweede werd mej. Taylor (Canada), derde was mej. Steuer (Duitschland). In de tweede halve halve finale kwam ook onze landgenoote mej. Ter Braake aan den start. Zij had nu als tegenstandsters de dames Testoni iItalië), Eckert (Duitsch land), Schalier (V.S.), Tiffen (V.S.) en Picket (V.S.). Onze landgenoote. die toch feitelijk als tweede Hollandsche hordcnloopster mee naar Berlijn ging heeft prachtig geloopen. De start was evenals in de serie buitengewoon fel en al dadelijk zag men, dat er hevige strijd zou wor den geleverd. Aanvankelijk lag mej. Ter Braake iets achter, maar wij zeiden het reeds haar snelheid tus schen de horden is zeer groot. Zij liep dan ook bij de voorlaatste horde op de twee leidende dames in en met uiterste krachtsinspanning gelukte het haar gelijk met de dames Eckert (Duitsch land) en Schalier (V.S.) in den fraaien tijd van 11.8 sec. de finish te passeeren. Zij egaliseerde met dezen tijd het Nederlandsch record, dat op naam staat van mej. Doorgeest. 1500 METER. De 1500 Meter, welke op deze Olympische Spelen sterker is bezet dan ooit te voren, werd in vier series verloopen. De beste drie plaatsten zich in de finale. In de eerste serie liep de 36-jarige Zwit ser Dr. Martin mee. die in 1924 op de Olym pische Spelen van Parijs heeft gezegevierd. De vorige maand wist Dr. Martin, die als geneesheer in Genève een drukke praktijk heeft, nog het kampioenschap van Zwit serland op de 1500 Meter te winnen. Dit maal bleek hij echter niet sterk genoeg meer om zich te plaatsen, hoewel hij nog op de eervolle vijfde plaats eindigde. De beide sterkste loopers in de eerste serie, Cunning ham (Ver. Staten) en Ny (Zweden! gingen tegelijk door de finish in den tijd van 3 min. 54.8 sec. (wereldrecord 3 min. 48.8 sec.). De Duitscher Bóttcher werd derde. In de tweede serie liep de beroemde Nieuw Zeelander Lovelock mee, die zich niet bijzonder inspande en er in den eind strijd slechts op lette, dat hij geplaatst werd. De sterke loopers in deze serie deden

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9