77,<e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 Augustus 1936 Vierde Blad No. 23424 BINNENLAND. De Koningin en Prinses Juliana in Hohwald. nieuwe statistiekwet ingediend. Als de motten Uw goed vernielen Eerlijk is eerlijk 1. 2. 3. is 't best VRAGENRUBRIEK. J SCHILDEREN EN WANDELEN IN DE VOGEZEN. 'rinses Juliana zoekt mee naar den kwijtgeraakten voetbal van de dorpsjongens. Men schrijft uit Hohwald aan de Msb.: De eenvoudige bevolking van het kleine dorpje Hohwald. dat wegens de heerlijke ligging in de Fransche Vogezen door hon derden toeristen als vacantieoord wordt uitverkoren, is buitengewoon ingenomen met de koninklijke gasten uit Nederland, die voor een drietal weken haar verblijf in deze rustige sfeer wilden vestigen. Het is ihans de eerste maal dat H. M. Koningin Kilhelmina tegelijk met Prinses Juliana laar vacantie op Fransch grondgebied Somt doorbrengen. Vroeger viel de keuze govoonlijk op het aan natuurschoon zoo rijke Zwitserland of Noorwegen, met uit sondering van verleden zomer toen een dorpje in Oostenrijksch Tyrol de hooge eer van een koninklijk bezoek te beurt viel. Thans kan men Koningin Wilhelmina «n groot gedeelte van den dag aan den volt der Vogezen bezig zien om een of an- dir heerlijk plekje of typisch straatta- Weeltje op het doek vast te leggen. Hare Majesteit heeft een speciaal kof- fa-tje laten vervaardigen, dat zij dikwijls wlf meedraagt. Dit koffertje bevat een vouwstoeltje en verder een complete schil- irsultrusting, zooals doeken, paletten, fnseelen, verven enz. Reeds vroeg in den jiorgen ziet men de Koningin en de Prin ts per hofauto naar het kleine nabijgele- (en St. Odilia vertrekken. Bij de St. Odllia- tïon gekomen, stapt de Koningin uit en toekt 'n lommerrijk plekje op. van waaruit ten mooi tafereel haar oog treft. Even later Ij zij reeds druk aan het werk. Ondertusschen gaat de Prinses een be zoek brengen aan een dichtbijgelegen non nenklooster. De Fransche zusters stellen dit bezoek op hoogen prijs en de prinses laat zich uitvoerig over het leven en den arbeid der kloosterlingen inlichten. Het kleine landbouwbedrijf, uitsluitend door zusiers uitgeoefend, wekt haar zichtbare verbazing. In den namiddag maakt de Koningin ;roote wandeltochten door het bergachtige terrein. Met haar zwarten stofmantel en haar wandelstok is zij reeds een bekende verschijning in Hohwald geworden. Deze lachten duren soms wel drie uur. De Vorstin k een uitstekend wandelaarster. en is neestal vergezeld door haar hofdames, de baronessen Schimmelpenninck en van Heimstra en haar adjudant, jhr. de Jonge van der Halen. Ongedwongen gasten. Merkwaardig is het te zien, hoe de vor stin n de vacantieoorden van welk land ook, (irect een groote vriendschap met de dorpslevolking weet te sluiten. Nu en dan loopt ze eens een huis binnen en voeit zich ii de oude kamers met de zware bal ken er. houten zolderingen geheel thuis. Ze maakt een gezellig praatje met de eenvou dige btwoners en geeft vaak een aardige gedachtenis, om haar bezoek in herinne- ling te houden. Ook ?r!nses Juliana is zeer behulpzaam, en eenvoudig. Als ze langs den weg een troepje voetballende jongens treft, blijft te giaag even staan kijken en als de kleine bal te Ter is weggetrapt, helpt ze gedien stig het verdwenen voorwerp opzoeken. De ongeving van Hohwald is zeer mooi en rorrantisch. Hier bevindt zich ook het oeroud! kasteel, dat Etticho, de eerste hertog van den Elzas, omstreeks 't Jaar 'CO liet bouwen en welks ruïnen met voor liefde worden opgezocht door alle toeristen die den Elzas bezoeken. Langs de landwe gen ei tegen de heuvels ziet men vele oude teer schilderachtig gelegen kasteelen. Voora op de kunstlievende vorstin moeten de afwisselende landschappen wel een groote bekoring uitoefenen. Jammer, dat het weder gedurende de eerste weken van het verblijf in Hohwald bij regenachtig was. doch de vorstin laat zich hierdoor niet afschrikken en de won- delingen vJSrden er niet om afgelast. Zij pijnt zich om den regen weinig te be kommeren, ook al is ze reeds eenige malen doornat in het Grand Hotel teruggekeerd. In het hotel vertoeven ongeveer honderd Sasten, hoofdzakelijk Franschen, die te genover de hooge bezoeksters een eerbie dige belangstelling aan den dag leggen. Ook de bewoners van Hohwald toonen z-ch zeer blij, als de Koningin op straat 'cgenkomen. Da prefect van het Departe ment heeft evehwel den bewoners van de omgeving uitdrukkelijk doen weten, dat de koninklijke gasten het zeer op prijs zullen "dien. als men in haar slechts gewone 'acantiegangsters wil zien, die slechts ge komen zijn om in een schoone omgeving van stilte en vrede te kunnen genieten. o CENTRAVL BUREAU KRIJGT RUIMERE BEVOEGDHEID. Pl regeering heeft een wetsvoorstel bij v.,"pon-Generaal ingediend, dat beoogt n,ntraa' Bureau voor de Statistiek rui- "evoegdheid te geven om zich de ge- <5Iens te verzamelen, noodig voor het ™JonsteUen van economische statistieken, vac"tehs artikel 1 van dit ontwerp zal v» rftraal Bureau voor de Statistiek be oogd zijn, met machtiging van de reggee- ji°S; opgaven en inlichtingen in te winnen, inict n°Hig aeht tot het verkrijgen van km ecohozulsche statistieken, ook over banv "orloopen jaren. Met het oog op het licbfge geschiedt voor zoover die in- Dm igen ''SBen op het terrein van het erlandsche bankwezen, het inwinnen df «Vjr'e° met en door tusschenkomst van "oderlindsche Bank. Deze verzamelt de Cpni e" d°et de totaalcijfers aan het 'omen3 Bureau voor de Statistiek toe- M(n is verplicht de gevraagde opgaven en inlichtingen te verstrekken. In bijzon dere gevallen kan de regeering ambtena ren of deskundigen van het bureau mach tigen inzage te vorderen van boeken, be scheiden en geschriften. Personen, die weigeren of nalatig zijn, kunnen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste 300 gulden. Op het opzettelijk verstrekken van onjuiste gegevens, is een gevangenis straf van maximaal één jaar of geldboete van maximaal 12.000 gulden gesteld. Een ander artikel legt den ambtenaren, die met het verzamelen van statistische gegevens belast zijn, geheimhouding op. Op schending van dezen plicht door schuld of opzet, zijn eveneens straffen gesteld. De bestaande wet, die dateert van 1 De cember 1917, geeft slechts bevoegdheid tot het verkrijgen van een juiste statistiek van voortbrenging en verbruik. De bepalingen dezer wet hebben uitnemende diensten be wezen, zoo verklaart de regeering. Immers, hoewel haar strafbepalingen nimmer be hoefden te worden toegepast, steeds heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek, dank zij deze wet, een behoorlijke mede werking van alle betrokkenen mogen on dervonden. Nu heeft de ervaring geleerd, dat zich bij het verzamelen ten behoeve van het Centraal Bureau voor de Statistiek van gegevens, noodig voor andere statistieken op economisch gebied dan de hiervóór ge noemde. van tijd tot tijd moeilijkheden voordoen, doordat een deel van degenen, die over deze gegevens beschikken, weige ren deze te verstrekken. In het bijzonder werden moeilijkheden ondervonden bij het verzamelen van gege vens ten behoeve van de omzetstatistieken, alsmede bij de samenstelling van den pro ductie-index. Doch ook bij het verkrijgen van andere gegevens ontbreekt het soms aan de noodige medewerking. De betrok kenen stellen zich dan veelal op het stand punt, dat, zoolang niet gewezen kan wor den op een wettelijke verplichting tot het verstrekken van inlichtingen, zij zich van medewerking kunnen onthouden. Het ingediende ontwerp beoogt nu maat regelen te treffen, dat ook voor andere economische statistieken dan de in de wet van 1 December 1917 genoemde, volledige en betrouwbare gegevens kunnen worden verkregen. De voorgestelde regeling betreft economische statistieken in het algemeen. In verband met de uitbreiding der be voegdheden zijn ook uitgebreid de garan ties, ten einde te voorkomen, dat gegevens, Ingevolge deze wet verzameld, op zoodanige wijze openbaar gemaakt worden, dat daar uit opgaven en inlichtingen over afzonder lijke personen, ondernemingen of instel lingen zouden kunnen blijken. Van de op grond van dit ontwerp te ver werven bevoegdheden zal niet dan met groote voorzichtigheid gebruik dienen te worden gemaakt. Gelijk ook bij de produc tie-statistiek tot dusver steeds is geschied, is het de bedoeling, dat in de daartoe lei dende gevallen de wettelijke verplichting niet zal worden opgelegd, dan nadat orga nisaties van belanghebbenden zullen zijn gehoord. o- ONGEORGANISEERD BEDRIJF BEVOORRECHT? Vragen van den heer Amelink. De heer Amelink heeft tot den minister van sociale zaken de volgende vragen ge richt: 1. Is het juist, dat aan een ongeorgani seerde drukkerij te Amsterdam vergunning is verleend, gedurende de zomermaanden van 1936 in twee ploegen te werken tot des nachts 12 uur, zonder dat. daarbij in acht genomen zijn de normen, die door de ar beidsinspectie, in overleg met de krachtens collectief contract in dezen bedrijfstak be staande instanties, tot dusver zijn gevolgd? 2. Is het den minister bekend, dat zeer vele zoowel georganiseerde als ongeor ganiseerde Nederlandsche drukkerijen in staat waren geweest, het werk, waarvoor deze vergunning zou zijn verleend, binnen den normalen arbeidstijd te verrichten, daar zij voor dergelijk werk het drukken van boeken speciaal zijn ingericht? 3. Is het juist, dat bovendien bij deze vergunning is toegestaan, dat des Zater dagsnamiddags wordt gewerkt tot 6 uur, terwijl bij het verleenen van vergunningen tot twee-ploegendienst welke alleen voor korten tijd en in zeer bijzondere gevallen pleegden te worden verstrekt steeds be dongen is, dat des Zaterdagsmiddags na een uur geen arbeid zou worden verricht? 4. Indien een en ander juist is, wordt dan door het verieenen van een langdurige vergunning aan een ongeorganiseerde drukkerij tot het verrichten van arbeid tot des nachts 12 uur en in den Zaterdagna middag, ten behoeve van werk. waarvoor men niet speciaal is ingericht, terwijl an dere Nederlandsche ondernemingen tot het ve'- richten daarvan binnen den normalen arbeidstijd wel in staat zouden zijn, doch met werkgebrek hebben te kampen, geen onbi.'.ijfcheid begaan tegenover deze onder nemingen en wordt daardoor met name aan de collectieve areldsovereenkomst in de typografie en het overleg der bedrijfs- instanties met de arbeidsinspectie g»en groote schade toegebracht? 5. Is het juist, dat aan dezelfde, in vraag 1 tednelde, drukkerij een tijdelijke vergun ning is verleend tot het doen arbeiden op Zondag door met-Joodsche arbeiders ten behoeve van het weekblad „De Zondag avond"? 6. Indien dit juist is, moet dan niet worden gevreesd, dat, waar de bedrijfs- instanties er tot dusverre in zijn geslaagd de op Zondagavond versohijnende uitgaven tot een minimum te beperken, door deze vergunning het sociaal en ethisch kwaad van den niet noodzakelijken Zondagsarbeid zal toenemen, omdat uitbreiding van het aantal op Zondagavond verschijnende bladen op den duur een algemeene uitbrei ding van den Zondagsarbeid in het grafisch bedrijf tengevolge moet hebben, daar de bestaande dagbladen in dit geval redelij kerwijs niet meer kunnen worden gehouden aan de inperking van den Zondagsarbeid voor hun uitgaven, zooals deze indertijd krachtens de wet en het collectief is ver kregen? 7. Is de minister bereid te bevorderen, dat de in deze vragen bedoelde vergunnin gen niet worden gecontinueerd en in de toekomst dergelijke vergunningen niet meer worden verleend? vindt U dat zonde. Maar als het door zoogenaamde goedkoope waschmiddelen, door wrijven en boenen vernield wordt Wees verstandig en zuinig. Laat 1. 2. 3. de wasch doen. Een groot pak kost maar 18 cent. HANDELSONDERNEMING ARSOL - APELDOORN 747,1 (Ingez. Med.) DE WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING. Standaardioon voor arbeiders, die vier jaar werkloos zijn, f. 20. Thans is de ministerieele aanschrijving inzake de wijziging van den werkloozen- steun ook door de gemeentebesturen, die aanvankelijk slechts door het communiqué in de bladen van Zaterdagavond op de hoogte waren gesteld, ontvangen. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat voor arbeiders, die lang werkloos zijn en die ten aanzien van de steunregeling p.Iet meer beschouwd kunnen worden als te behooren tot hun eigenlijke beroep of vak. met betrekking tot de steunverlee- ning, in den vervolge een door den minis ter van sociale zaken vast te stellen stan daardioon zal worden aangenomen Dit standaardioon is voor de le klasse gemeenten, de .steunregeling kent een verdeeling in 9 klassih bepaald op f. 20. Tot de le klasse behodien de groote steden. In de groote klasse, die volgens dit stan daardioon in het vervolg uitkeering zal ontvangen, komen zij, die in de laatste vier jaren minder dan 26 weken hebben ge werkt. Hetzelfde standaarloon van f. 20 zal gel den voor de jongere arbeiders, die werk loos zijn geworden, toen ze een laag loon verdienden, doch die inmiddels, hadden ze in hun vak werk gehouden, in een hoogere loonklasse zouden zijn gekomen. Dit wordt dus de invoering van een soort periodieke verhooging in de steunregeling. De Minister zegt voorts, dat hij binnen kort aan de gemeenten mededeelingen zal doen omtrent de wijzigingen in de schalen voor de maximum-percentages, die als grondslag voor dc steunuitkeeringen mo gen worden gebezigd. Deze schalen zijn zeer gedifferentieerd en berusten niet alleen op het geldende loon in het betrokken bedrijf, doch ook op andere normen als b.v. de grootte van het gezin enz. o HULPOFFICIEREN VAN JUSTITIE VOOR DE RIJKSVELDWACHT. Hergroepeering Rijkspolitie. Een wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 141, 154, 157, 158 en 177 van het Wetboek van Strafvordering is bij de Tweede Kamer ingediend. Het wetsontwerp heeft blijkens de toelichting de strekking, aan de Rijks- veldwacht eigen hulpofficieren van justi tie te verleenen, gelijk de Koninklijke Ma rechaussee reeds op ruime schaal bezit. Op de wijziging werd vroeger reeds her haaldelijk aangedrongen. Voor het oogen- blik is zij ook in het bijzonder wenschelijk in verband met een in overweging geno men hergroepeering van de rijkspolitie, welke, ter voorbereiding mede van de tot standbrenging van een eenheidscorps, elk der bestaande corpsen op bepaalde gebie den met den vollen politiedienst belast. Het is de bedoeling, de wijziging bij de Rijkspolitie geleidelijk te doen plaats vin den. In verband daarmede stelt artikel 2 van het ontwerp voor, de hoedanigheid van hulpofficier in het wetboek rechtstreeks alleen te verleenen aan de districtscom mandanten en de rijks-rechercheurs, doch daarnevens den minister van Justitie be voegd te verklaren, bepaalde brigadiers majoor en brigadiers, die daarvoor in ver band met de organisatie in aanmerking komen, als hulpofficier aan te wijzen. o BETREKKEN VAN ELECTRICITEIT UIT HET BUITENLAND. De Staat niet verplicht tot vergoeding van kosten. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende regelen om trent het betrekken van electriciteit uit het buitenland, is het volgende ontleend: De electricificatie van Nederland is thans wel zoo ver gevorderd, dat aan stroomle- vering uit het buitenland in het algemeen geen behoefte bestaat, hetgeen niet uit sluit, dat nabij de grens levering over en weer in een beperkt gebied en niet uit sluitend nationaal uit economisch oog punt in aanmerking kan komen. Ten aanzien van 't toelaten van stroom- levering uit het buitenland moet ook voor het grensgebied voorzichtigheid worden betracht, omdat de vrees niet denkbeeldig schijnt, dat bij de buitenlandsche onder nemingen de neiging zou moeten bestaan met de levering verder het land binnen te dringen, wat dan onder bepaalde omstan digheden ongewenscht zou zijn. Toegezegd kan worden, dat bij beoordee ling van vergunningsaanvragen steeds ern stig en telkens opnieuw zal worden reke ning gehouden met belangen van de ver bruikers. voor zoover deze vereenigbaar zijn te achten met de algemeene electri- citeitsbelangen. Dat echter de Staat verplicht zou zijn, de gemaakte kosten te vergoeden aan hen, die electriciteit uit het buitenland betrek ken, kan niet worden toegegeven. Ten aanzien van de levering van gas en water komt voor het oogenblik een rege ling, als thans ten aanzien van electrici- teitsleverlng voorgesteld, nog niet nood zakelijk voor, hoewel de aandacht van den minister op dit punt bevestigd blijft. De minister is van oordeel, dat aan de strekking der wet te zeer te kort zou wor den gedaan, indien een overgangstermijn zou worden vastgesteld voor het afwikke len van alle bestaande overeenkomsten en die termijn zou moeten worden in acht genomen ook bij overeenkomsten van zeer langen duur. o ZEVENHONDER TOERISTEN VAREN NAAR SCANDINAVIË. Generale 1936 der Ned. Reisvereeniging. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft voer haar jaarlijksche „Generale" ter zee ditmaal een tocht naar Noorwegen, Zweden en Denemarken gekozen. De reis, die per s.s. „Veendam" van de Holland-Amerika- lijn wordt gemaakt, zal veertien dagen duren. De leiding heeft een schitterend programma samengesteld, dat den bijna zevenhonderd toeristen, die de reis mee maken, zeer veel schoons en bezienswaar digs zal bieden. De hoofdsteden van de drie Scandina vische landen, Oslo, Stockholm en Kopen hagen, zullen worden bezocht. In Stockholm zal de „Veendam" twee dagen blijven. Bovendien wordt op de heenreis het merk waardige stadje Visby op het Zweedsche eiland Gotland aangedaan, waar veel over blijfselen uit het middeleeuwsche bloeitijd perk te bewonderen zijn. De laatste pleister plaats is Odda aan de prachtige Hardan- gerfjord. Vanhier vaart de „Veendam" terug naar Holland. Zaterdag j.l. vertrok het fraaie schip van den steiger te Rotterdam. Tegen het tijdstip van vertrek werden aan de passagiers serpentines uitgereikt, zoodat weldra van alle dekken van de „Veendam" af tot op de kade, waar familieleden en kennissen een afscheidgroet brachten, een gordijn van kleurige linten neerdaalde. Alom heerschte vroolijkheid en toen de scheepskapel het Wilhelmus inzette, de Veendam statig de Maas opvoer en juist de zon door het grauwe wolkendek brak, was reeds het be gin van de reis een succes. Dank zij de medewerking van het weer en Uc kalme zee heeft de zeeziekte zich ge durende de eerste dagen nagenoeg bij niemand voorgedaan. De stemming aan boord laat dan ook niets te wenschen over. Nadat de kustlijn uit het gezicht verdwenen was, werd voor de noodige variatie gezorgd door het organlseeren van spelen, dans avonden en voorstellingen door een goochelaar. De reisgenooten waren hierdoor in de gelegenheid met elkaar kennis te maken. In den besten welstand zijn de passagiers Maandag in de eerste haven, Oslo, aange komen. o EEN GESCHENK VAN „ONZE VLOOT". Plaquette voor Hr. Ms. „De Ruyter". De Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging „Onze Vloot' heeft, gevolg gevende aan den wensch van een groot deel ham leden. een bronzen plaquette laten vervaar digen, waarop de uitstekend gelijkende beeltenis van Admiraal de Ruyter is inge- stenipeld. De plaquette is 60 c.M. hoog en zal bij plaatsing aan dek van den kruiser een waardig pendant vormen van een reeds aan boord aanwezige plaquette van het- zeifde forr aat, waarop de merkwaardige woorden zijn gegrift, den dag voor den vierdaagschen zeeslag, door den grooten admiraal uitgesproken: „Laat ons voor 't vaderland, voor de vrijheit, voor onze liefste panden, onze vrouwen en kinderen, vroo- melijk strijden. Vertrouwt dat God onze rechtvaardige zaak zal zegenen, dewijl wij alleen oorlogen uit nood, en om vreede." DE JUNO NAAR GENUA. Drie Nederlandsche vluchtelingen aan boord. Naar wij vernemen heeft de Kon. Ned. Stoomboot gistermiddag het bericht ontvangen dat het stoomschip Juno" eer gisteren van Ibizanaar naar Genua is ver trokken. Er zijn van het eiland drie Neder landsche vluchtelingen aan boord gegaan. o VOORSTEL-ALBARDA INZAKE ART. 187 DER GRONDWET INGETROKKEN. Nu de regeering een wetsontwerp heeft ingediend, strekkende tot het in overweging nemen van verandering in artikel 187 der grondwet, en bij de behandeling daarvan gelegenheid zal bestaan, de wenschelijkheid te onderzoeken ook van andere dan de door de regeering voorgestelde veranderingen in dat grondwetsartikel hebben de heeren Albarda ca. aan de Tweede Kamer mede gedeeld, dat zij hun voorstel van wet tot het in overweging nemen van verandering in artikel 187 der grondwet intrekken. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot Com mandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. N. C. M. A. van den Dries, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, voorzitter van de commissie tot herziening van het fiscaal strafrecht en strafproces recht te 's-Gravenhage. J. S. te L. Hulpcommies kan worden iedere Nederlander (vanaf 18 jaar) die 2 jaar als zoodanig heeft dienst gedaan en lichamelijk geschikt is bevonden. Op 21 Jaar is mogelijk examen te doen voor com mies 2e klasse. Wat meetkunde betreft wordt gevraagd het Kunnen berekenen van de inhoud van eenvoudige figuren en lichamen. C. v. E. te L. stelt vragen omtrent auteurs recht met het oog op muziekuitvoerin gen e.d. Antwoord: Auteursrecht is verschuldigd In de gevallen, dat er van openbaarmaking sprake is. Onder een voordracht, op- of uit voering of voorstelling in het openbaar wordt mede verstaan een in besloten kring, welke tegen betaling toegankelijk is, ook al geschiedt de betaling door de voldoening van een contributie of op andere wijze. Op een pleiziertochtje mogen wei gramofoon- platen gedraaid worden. v. G. te L. vraagt, of terugvordering van verzekeringspremie mogelijk is. als niet ge noeg zegelrecht is betaald, terwijl thans de verzekeringsovereenkomst geëindigd is. Antwoord: Terugvordering van de premie is nu niet meer mogelijk! U had indertijd op de tekortkoming moeten wijzen. P. Z. te L. vraagt, of de vader na het overlijden van de moeder de bezittingen kan verkoopen zonder medewerking van de kin deren. Antwoord: Allen moeten aan de boedel scheiding medewerken. Als er minderjarige kinderen zijn, moet de boedelscheiding wor den verleden bij akte ten overstaan van een notaris. Verschillende bepalingen van het Burgerlijk Wetboek moeten verder in acht genomen worden. Ook uit het door u ge noemde art. 1122 B.W. blijkt, dat buiten medeweten der kinderen niets gedaan kan worden. D. D. wil weten, of hem wegens een on geval in dienstbetrekking overkomen, werk zaam bij een stoomvaartmaatschappij, kosten van operatie moeten worden ver goed. Antwoord: Krachtens de Ongevallenwet hebt u reoht op schadeloosstelling voor ge nees- en heelkundige behandeling. Abonné B. te L. stelt verschillende vra gen omtrent erfopvolging. Antwoorden: 1. In uw eerste vraag deelt u mede, dat het kind na eenige maanden overleed. Nakomelingen van dat kind, die medegerechtigd zouden kunnen zijn, be staan er dus niet. 2. Waarschijnlijk zal de echtgenoot van de tante door testamentaire beschikking de geheele erfenis verkregen hebben. Een wet telijk erfdeel voor zusters kent onze wet niet. 3. De door u bedoelde wijzigingen da teeren van 17 Februari 1923. Mej. H. te O. is met vacantie gezonden en vraagt, of haar loon en kostgeld toe komt. AntwoordU hebt recht op loon en kost geld. Een geringe vergoeding voor kostgeld is voldoende, omdat u niet den geheeien dag in dienst is. J. v. d. L. te L. zou In een andere ge meente willen trouwen dan in die van de woonplaats. Antwoord: Dit is niet mogelijk. Het huwe lijk wordt in het openbaar voltrokken ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand der woonplaats van een der partijen. J. R. te L. Wassohen in zeepsop zal de schlmmelvlekken vermoedelijk in uw lin nen schort wel doen verdwijnen. Mevr. O. te L. De wijnvlekken eerst even met zout bedekken, dan behandelen met spiritus of eau de cologne. Ph. H. J. M. te L. Bij den Burg. Stand te Amsterdam zal men u kunnen inlichten. De onkosten zullen vermoedelijk tegen f. 1.- Ioopen. H. B. 'Leg een spons, gedoopt In suiker water, neer. Zoo kunt u telkens opruiming onder de mieren houden. L. de H. te L, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, 107 K.M. H. J. d. T. Het wereldrecord versprin gen staat op naam van den Amerikaan Jesse Owens met 8.13 M. Zijn Olympisch record bedraagt 8.06 M. De mededeelingen daaromtrent in ons Blad waren juist. G. M„ te K. Katwijk, Leiden, Utrecht, De Bildt. Soesterberg, Amersfoort, Putten, Harderwijk, Nunspeet, Elburg, Oldebroek, Wezep, Hattem, 149 K.M. Bij Kon. besluit is met Ingang van 21 September 1936 aan dr. J. M. Baart de la Faille op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleeraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. o UIT NED. OOST-INDIK. DERTIG GEZINNEN DAKLOOS. Brand richt f. 10.060 schade aan. BANDOENG, 5 Aug. (Aneta) Voor de blussching van een zwaren brand, welke woedde in een dicht-bevolkte kampong nabij het huis van bewaring, werd militaire hulp ingeroepen. Door dezen brand zijn 30 gezinnen dakloos. De schade bedraagt f. 10.000. o HEVIGE VECHTPARTIJ. Acht dooden. PAMEKASAN. 6 Aug. (Anetal. In het district Arosbaja zijn bij een vechtpartij in een dessa acht personen gedood. o OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 6 Aug. (Aneta). De resi dent van Djambi. dr. V. E. Kom, is met ingang van 29 September benoemd tot resident van Tapanoeli. Met ingang van 29 September is aan resi dent J. W. Th. Heringa pensioen verleend.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13