EEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 3 Augustus 1936 GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. HET VERKEER EISCHT WEER SLACHTOFFERS. TAL VAN ERNSTIGE ONGELUKKEN. Zaterdagavond ongeveer 7 uur is de sta tionskruier A. Kars op het Stationsplein te Apeldoorn door een bus van den plaatse- lijken autobusdienst der gebr. Robart aan gereden. tengevolge waarvan hij is over leden. Het slachtoffer onderzocht met twee zijner collega's een defecte driewieler, wei- ge stond voor het verblijf der kruiers op het Stationsplein. De autobus reed recht op de mannen toe; de twee anderen konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. Zaterdagmiddag is op den weg van Nij megen naar Beek-Wijier de 30-jarlge mej. v. d. P. van de flets gevallen en Juist voor een rijdende auto terecht gekomen. De wa gen ging over haar heen, zoodat de vrouw «p slag dood was. In de West-Frankenlandschestraat te Schiedam is Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur de vijfjarige P. S„ wonende in de Jac. tan Lennepstraat door het plotseling over steken van den rijweg door een met paard bespannen groentewagen overreden en ge dood. De voerman verklaarde het ventje plot seling van het middengedeelte van den weg te hebben zien oversteken met het gevolg, dat het tegen het paard aanliep en kwam te vallen. HIJ hield onmiddellijk de teugels In, doch kon niet verhinderen, dat een der voorwielen over de borst van het ventje reed. Op last van een arts werd de knaap in zeer ernstigen toestand naar het ge meenteziekenhuis te Schiedam vervoerd. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn over leden. Zaterdagmiddag stak de 57-jarige mejuf- Irouw K„ zonder op het verkeer te letten, het Statenbolwerk te Haarlem over, juist toen een vrachtauto, bestuurd door een be woner van Broek in Waterland, passeerde. ZIJ werd door de auto gegrepen en liep een schedelbreuk op. In hoogst ernstigen toestand is zij naar de Mariastichting over gebracht. Gisteravond was haar toestand zorgwekkend. De auto, waarvan de remmen niet goed functlonneerden, is in beslag genomen. Gistermiddag te 12.20 uur wilde de mo torrijder S. Kranendonk uit Maasdam op den rijksweg MoerdijkBreda in een bocht een auto passeeren. Hij reed hiertoe met groote snelheid maar verloor de macht over zijn stuur en vloog tegen een boom. K. sloeg over het stuur van zijn rijwiel en bleef bewusteloos liggen. Dr. Wiegman uit Terheyden was spoedig ter plaatse en achtte onmiddellijke opname in het Diaconessenhuis in Breda noodzake lijk. Bij aankomst aldaar is K. spoedig overleden. Een 11-jarig Jongetje uit Opheusdéri is op het terrein van de veiling te Resteren on der een achteruitrijdende vrachtauto ge raakt. De wielen gingen den knaap over het hoofd, zoodat hij onmiddellijk werd gedood. Op den drukken Hoogeweg bij café De Tweede Steeg, bij Amersfoort, reed Zater dagmiddag om ongeveer halfvler de 47-ja- rige heer J. Dijkstra uit Zeist in een auto in de richting Hoevelaken. Hij passeerde een vrachtauto en reed toen weer naar de rechterzijde van den weg. Daarbij is de wa gen vermoedelijk geslipt, waardoor de heer D. de beheersching over het stuur verloren schijnt te hebben. De auto raakte twee hoo rnen en een lichtmast, welke laatste af knapte en zwenkte daarna naar links, waar hl) door een stapel trottoirbanden werd ge keerd vlak aan den rand van de sloot. De 76-jarige moeder van den bestuurder, mevr. W. Dijkstra, zat Juist aan de zijde in den wagen, welke de boomen raakte. Zij brak enkele ribben, terwijl de bestuurder een gebroken sleutelbeen en eveneens en kele gebroken ribben had, evenals zijn 26- larige zoon. Alle drie zijn per ziekenauto naar het zie kenhuis De Lichtenberg vervoerd, waar zij zijn verbonden. De jongste zoon van den heer D. mankeerde niets. Het gezelschap Was op weg naar Leeuwarden. De toesand der slachtoffers is niet levensgevaarlijk. o NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Een stoeipartij tusschen twee zoontjes van de familie K. in de woning Tholen- straat 14 in tuindorp Buiksloot te Amster dam. had wel een zeer droevig slot. Gistermorgen, terwijl de ouders afwezig waren, gingen de twee jongens, resp. tien en dertien jaar oud, in de woonkamer voor de aardigheid met elkaar stoeien. De oudste A. K. was daarbij zoo onvoorzichtig <"n een sohaar, die op tafel lag, op te hemen en deze te werpen naar zijn tien jarig broertje. De schaar drong het ventje luist beneden het rechter schouderblad in den rug tot in de long. Hevig bloedend zeeg de iongen ineen. Het oudste knaapje snelde onmiddellijk naar buiten om hulp. Buren waarschuwden de politie en den geneeskun digen dienst. Een ambulance-auto bracht «iet jonge slachtoffer, wiens toestand ern stig is, naar het O.L. Vrouwegasthuis waar hij ter verpleging is opgenomen. o pleizierboot aan den grond. Gisteravond te ruim zeven uur is de 3Serï°°t -De Schelde" van de Rotter- v*™ Tramwegmaatschappij op onge- van n m€'el' afstand van den steiger an Oostvoorne aan den grond geloopen. e boot was des avonds met eenlze hon- S(™en passagiers, leden van „De Kleine iem uit Rotterdam voor een bezoek aan hef ,?.n<* Oostvoorne aangekomen Toen iddip des avonds te zeven uur weer op.,. '5 het bli het zwaaien uit de vaar- verhr? een zandbank geraakt. Hoewel het een i 3311 hoord voor de passagiers od aanpef Zondagavond als deze niet 'denaam was bestond er geen gevaar t„ ™os water is des nachts om half kwart Schelde" vlot gekomen. Om Rsit'Jover drie waren de passagiers te ■wtterdam terug. BRANDWEER TE DEN HELDER KON NIETS UITRICHTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 4 uur, werd de vrouw van den bakker J. Schornagel, wonende in het per ceel Weststraat no. 98 te Den Helder plot seling wakker door den scherpen brand lucht, die haar slaapkamer binnendrong. Onmiddellijk drong het tot haar door dat er brand uitgebroken was en zij haastte zich haar echtgenoot en zoon. te wekken. Het bleek de hoogste tijd te zijn. want toen de verschrikte bewoners ln aller ijl het perceel wilden verlaten, kon dit niet eens meer op de normale wijze geschieden. Zij wisten zich in veiligheid te brengen vla een raam en een ladder. Korten tijd later werd de brand op het hoofdbureau van politie gemeld, waar men onmiddellijk maatregelen nam en met het slangenwagentje er op uit trok. Op het terrein van den brand aangekomen bleek alras, dat men met dit gebrekkige blusch- middel den brand niet aankon en men voelde nog eens ter dege aan den lijve, dat de brandweer ter plaatse een algeheele reorganisatie en verbetering behoeft. Ge lukkig dat deze er binnen afzienbaren tijd dan ook zijn zal. De brand, welke blijkbaar in de bakkerij ontstaan Is, deelde zich daarop aan het aangrenzende woon- en winkelhuis mede, dat weldra eveneens in lichterlaaie stond. De brand nam op dit moment bepaald ont stellende afmetingen aan. zoodat assistentie dringend gewenscht was. Evenals bij vroegere gelegenheden kwam toen de marine haar onmisbaren steun verleenen. Van het opleidingsschip voor machinisten en stokers Hr. Ms. Schorpioen stuurde men een spuit met een kwieke be diening en tezamen met de polltlespult, bij welke zich verschillende particuliere spuit gasten aansloten, werd het vuur nu krach tig bestreden. Men haalde de schoorsteen van de bakkerij neer en binnen het uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. Het gelocallseerde vuur Het zich echter niet zoo spoedig blusschen en eerst om half zeven kon de marine Inrukken. Vermelding verdient ook, dat het waterkanon van Willemsoord nog op het terrein van den brand aanwezig geweest ls, doch eigenlijk behoefde het geen dienst meer te doen Bij wijze van demonstratie werd echter toch een hoeveelheid water op het brandende perceel geworpen. Tot 9 uur ongeveer ls men met het slangenwagentje met het na- blusschen in actie geweest, terwijl ook ln den loop van den Zondag af en toe inge grepen moest worden toen hier en daar het vuur dreigde op te flakkeren. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. De schade is aan zienlijk, daar de geheele bakkerij en het woonhuis nagenoeg zijn uitgebrand. Ook het aangrenzende perceel heeft nog schade opgedaan. De heer Schornagel had zijn have verzekerd. Te Amsterdam is gistermorgen te kwart over vier brand uitgebroken in het souster- ram van perceel 43, bewoond door den 41- jarigen H„ bakker van beroep. Keuken en achterkamer brandden ge heel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisteravond is te Amsterdam brand uit gebroken op de Heerengracht bij de Nieuwe Leliestraat. Een surveilleerend agent van politie nam, te ongeveer half acht, ter hoogte van perceel 155, een brandlucht waar, terwijl hij ook het geknetter van vlammen hoor de. Genoemd perceel bestaat uit een groot gakhuis met kantoren en toen het eerste randweermateriaal ter plaatse was en men zich toegang had verschaft tot het gelijk- straatsche gedeelte, ontdekte men aan de achterzijde een zwaren vuurgloed. In het pakhuis, dat sinds Zaterdag ln gebruik is bij de N.V. „Nema", waren hon derden kartonnen pakken met Sun-mald rozijnen opgeslagen, zoomede flessohen sla olie en vaten azijn. Het was vooral in de eerstgenoemde voorraden, als ook ln em ballage-artikelen, dat de vlammen gretig voedsel vonden, doch toen twee slangen waren uitgelegd, van welke de eene door een aangrenzende nauwe steeg en de ander binnendoor werd geleid, werd een massa water over het vuur uitgestort en vermin derde dit zienderoogen, zoo snel zelfs dat in tien minuten het pleit ten gunste van de brandweer beslecht was en de brand- wachts zich nadien konden bezig houden met het uiteenhalen van de nog smeulende resten. OVERBOORD GESLAGEN. Twee Amsterdammers, die op het IJssel- meer hadden gezeild, beleefden gister avond bij hun terugkeer een onaangenaam avontuur. Nabij den hoek van het IJ kwam er plotseling een hevige wind opzetten, zoodat hét zeil gereefd moest worden. Bij dit werkje kreeg een der opvarenden een klap van de giek. waardoor hij overboord sloeg. De andere opvarende zag zich ge noodzaakt de boot. een klein B.M.-jaohtje, in den steek te laten en sprong zijn kame raad na. Het gelukte hem den drenkeling te grijpen en zich drijvende te houden. Het duurde een klein kwartier eer hulp kwam opdagen in den vorm van het Jacht Zon- nety 2, dat de twee zeilers aan boord nam. De man, die den klap met de giek had ge kregen was reeds bewusteloos, doch kon met kunstmatige ademhaling weer tot be wustzijn worden gebracht. Aan de Oranje sluizen hebben een dokter en de G. G. D. verdere hulp verleend. o SCHAPEN ATEN BANKBILJETTEN OP. Toen de heer T. J. Anema, veevoerder te Broek onder Akkerwoude gem. Dantuma- deel. Vrijdagavond van de veemarkt te Leeuwarden huiswaarts keerde, kwam hij tot de ontdekking dat de inhoud van zijn portefeuille, welke hij in zijn jas naast zich had liggen, tot een bedrag van f. 55 verdwenen was. Daar de heer A. het ver moeden had, dat twee schapen, die hij vervoerde, het geld. bestaande uit drie briefjes van f 10 en 1 van f. 25, hadden opgegeten, besloot hij ln overleg met den eigenaar van de dieren deze in de gemeen telijke slachtplaats te Murwerwoude te laten slachten. Daar bleek Inderdaad dat de schapen den diefstal gepleegd hadden. daar.de bankbiljetten ln gedeelten te voor schijn kwamen. Aangezien de nummers nog zichtbaar waren, zijn zij ter Inwisseling naar de Nederlandsche Bank gezonden. PREDIKBEURT VOOR DINSDAG 4 AUGUSTUS. ALPHEN AAN DEN RIJN. Zaal Kemps Boekhandel: ds, de Bever van Vlaardingen, n.m. 71/4 uur. o NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Santpoort (toez.R. H. Oldeman, voorg. v. d. afd. v. d. Ned. Prot. Bond te Varsseveld, die bedankte voor ter Apel. Bedankt voor Delft S. v. Dorp te 's Gra- venhage. Bedankt voor Nigtevecht Chr. J. Gall, cand. en hulppred. te Rotterdam. Beroepen te Groot-Ammers A. H. G. J. v. Voorthulzen te Wezep. Aangenomen naar Spijkenisse Chr. J. Gall, cand. en hulppred. te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen te Roermond I als hulppred. voor den arbeid onder de schippers) J. H. Slager, cand. te Soestdijk. PART. SYNODE DER GER. KERKEN. In de Valkenboschkerk te 's-Gravenhage West kwam de Part. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland ten Noorden in jaarlljksche vergadering bijeen. Dr. K. Dijk opende de Synode namens de roepende kerk van Den Haag-West op ge bruikelijke wijze en sprak een welkomst woord. Tot leden van het moderamen werden gekozen de heeren dr. K. Dijk, praeses, ds. E. H. Broekstra te Rijnsburg, 1ste scriba; ds. J. Hoekstra te Schoonhoven, 2e scriba, en ds. H. Meljering te Katwijk aan den Rijn, assessor. t Gehoord het rapport van ds. Ph. H. Ing- wersen van Katwijk aan Zee, werden de acta van de vorige Synode goedgekeurd. Besloten werd tal van Ingekomen be zwaarschriften in secties te onderzoeken. Het rapport van de Zending werd onder dankzegging aan deputaten goedgekeurd. Ds. Meijering bracht rapport uit naar aanleiding van art. 11 en art. 13 der Ker kenorde. Na discussie werden belde rap porten goedgekeurd en de begrooting voor '36'37 goedgekeurd. Ds. L. Zwaan van Zwammerdam bracht VERDRONKEN. Zaterdagnamiddag is tn den Boomhoek onder Nieuw-Loosdrecht een droevig onge luk voorgevallen. Kort nadat de familie Hulscher uit Velp (Gr.) te Loosdrecht was aangekomen, teneinde ln een zomerhuisje aan den plas haar vacantle door te brengen, werd het 2Vi-jarlg 'zoontje Hans vermist. Men vond het knaaolje in het water achter het huisje. De terstönd^.geroepen geneesheer paste gerulmen tijd1 kunstmatige ademha ling toe, doch vergeefs. Hij moest den dood van het kind constateeren. o TWEE DOODELIJKE ONGELUKKEN IN GELEEN. Zaterdag ls de 55-jarige echtgenoote van den slager P. Kubben, wonende aan den Rijksweg te Geleen van de trap gevallen en enkele uren later aan de bekomen ver wondingen overleden. Zij was moeder van een groote gezin. Op denzelfden dag is In het ziekenhuis te Sittard overleden de 15-jarige H. Soons, wonende te Lindenheuvel-Geleen, die Don derdagnamiddag. terwijl hij zün vader be- hulzaam was bij het verhuizen, in een woning te Lutterade van een trap viel en een zware schedelbreuk opliep. o BUITENLANDSCH GEMENGD. SLACHTOFFERS DER BERGEN. Uit Zermatt wordt gemeld: Op den Obergabelhorn wordt sedert eeni- ge dagen een groep van drie bergbeklim mers vermist. Men vreest, dat de drie personen omlaaggestort of bevroren zijn. Drie andere touristen, die eenige dagen geleden van een tentenkamp uit zijn ver trokken voor een bergtocht, worden even eens vermist. Op den Obergabelhorn is bovendien nog een Weensch tourist neergestort, terwijl sinds Donderdag twee touristen uit Wee- nen in de omgeving van den Zinalrothorn verdwenen zijn, o ERNSTIGE BRAND TE MOSKOU. In de bakkerij „Konservator" te Moskou is een zware brand uitgebroken, waardoor het gebouw in de asch werd gelegd. Vier brandweerlieden en twee arbeiders werden ernstig gewond. o ERNSTIG MIJNONGELUK. Negen mijnwerkers zijn omgekomen in een mijn nabij Dugoln In Illinois (V. St.). Zij waren de mijn ingezonden om de oor zaak op te sporen van rook, die uit de 200 meter diepe schacht opsteeg. De geheele ploeg kwam om het leven. Er was een felle brand uitgebroken, die het niet mogelijk maakte, de lijken naar de oppervlakte te brengen. o WIELRIJDERS TEGEN EEN AUTO GEBOTST. Gisteraochtend ls een aantal wielren ners, die in de omgeving van Lyon een wedstrijd verreden, tegen een auto gebotst; de wielrenners reden een berg af, terwijl de auto deze opklom. Een van de renners, de Belg Jean Mure, werd gedood en een landgenoot van hem, Marice Vandenaele, werd erns.^3 gewond. Een derde renner werd lichter gekwetst. o iSCHERSBOOT VERGAAN. BH Grodno (Noord-Oost Polen' ls een vlsschersboot vergaan. waaroD zich vijf leden van één familie bevonden, die ver dronken zijn. rapport uit naar artikel 19 K. O. Besloten werd dit jaar geen alumni voor de studie ln de theologie op te roepen. Het rapport naar art. 49 K. O. werd uit gebracht door ds. P. C. ten Brink van Gouda en eveneens goedgekeurd De boeken en bescheiden der onder scheiden penningmeesters werden accoord bevonden en goedgekeurd. Dr. K. Dijk bracht vervolgens verslag uit als curator van de Theol. School te Kam pen. en eveneens verslag over het archief. Wat het laatste betreft, is het archief tot 1932 volledig. Aangedrongen werd op spoe dige Inzending van stukken aan de ar- chiefbewarende kerk van Den Haag-West. Het verslag van het Prov. weeshuis te Middelharnis werd eveneens goedgekeurd en enkele voorstellen van deputaten ter zake aangenomen. De Synode besloot een voorstel inzake cmerlteering van dienaren des Woords, die tot hoogleeraar geroepen worden of tot anderen geestelijken arbeid, met dat van verleden jaar door te zenden aan de e.k. Gen. Synode. Het praeadvies van het moderamen van de vorige Synode inzake een verzoek aan de Generale Synode om zich uit te spreken over de kerkelijke behandeling van leden, die de beginselen van de N.S.B. aanvaar den, werd als advies doorgezonden. Aangenomen werd een voorstel van de classis Leiden inzake wijziging der bepa ling tot verlenging der bevoegdheid van proponeeren, dat aan de Gen. Synode zal worden doorgezonden. Naar aanleiding van een voorstel van de kerk van Woerden Inzake de geestelijke verzorging van de Geref. die bij de Marine dienen, besloot de Synode dat deputaten ter Gen. Synode er de aandacht op zullen vestigen, dat deze zaak ook op de Part. Synode van Zuid-Holland-Zuid gediend heeft. Naar aanleiding van een voorstel van de classis Gouda inzake de wenschelijkheid van een uniforme regeling voor de kerke lijke bevestiging van gemengde huwelijken, besloot de Synode dat het moderamen zal nagaan de verschillende stipulaties in de kerken ln haar ressort gevolgd, om op de volgende Synode van rapport te dienen. Een voorstel van de kerk van Delft om deputaten te benoemen om de mogelijkheid te onderzoeken om te komen tot het be roepen van een predikant voc evangeli satie onder de studenten, werd aan deze kerk teruggezonden met advies zich in ver binding te stellen met de kerken ln de Universiteitssteden. Tot afgevaardigden naar de Gen. Synode koos de vergadering als primi de predi kanten dr. K Dijk en ds. H. Meljering en de ouderlingen dr. G. K. Schoep te Den Haag-Oost en M. A. D. H. Schalekamp te Wassenaar. Als quaestor der Synode werd benoemd dc heer D. Hoekstra te Den Haag-West. Besloten werd voortaan steeds de verga deringen der Synode in Den Haag te hou den en de classis Den Haag te verzoeken de kerk van Den Haag-West als roepende kerk aan te wijzen. De volgende Part. Sy node zal den tweden Dinsdag in Juli van '37 gehouden worden. De Synode besloot aan de Gen. Synode voor te stellen het recht van appèl te beperken tot die zaken, die naar haar oordeel door de Part. Synode kunnen worden afgedaan. o Ds. A. WEEDER. Ds. A. Wceder, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Diepenhelm, heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Ariën Weeder werd 25 Oct. 1867 te Midwoud (N.-H.) geboren en ln 1894 door het Prov. Kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg beroepbaar verklaard. 9 Sept. van laatstgenoemd jaar aanvaardde hij zijn ambt te Heer-Hugowaard, welke stand plaats in 1899 met Culemborg verwisseld werd. In 1902 vertrok ds. Weeder naar Koog aan de Zaan, om 13 Febr. 1927 in zijn tegenwoordige gemeente zijn intrede te doen. Ds. Weeder heeft zich met name op maatschappelijk gebied bewogen en be kleedt daar ook enkele bestuursfuncties. Twee jaar geleden vierde hij onder groote belangstelling zijn 40-jarig ambts jubileum. DE THEOLOGISCHE SCHOOL DER GEREF. KERKEN. Het Curatorium van de Theol. School der Geref. Kerken, die te Kampen is gevestigd, heeft tot president-curator benoemd in de plaats van dr. K. Dijk. Ger. predikant te 's-Gravenhage-West, die aan de beurt van aftreding was, ds. J! L. Schouten te Am sterdam. Dr. Dijk werd benoemd tot asses sor. Als nieuwe curatoren zijn opgetreden de heeren ds. G. Diemer te Scheemda, afge vaardigde van de Part. Synode van Gro ningen. zulks in de plaats van wijlen ds. P. Bos te Haren en dr. D. J. de Groot te Woudsend, benoemd door de Part. Synode van Friesland-Zuid in de plaats van ds. D. P. Koopmans te Beetsterzwaag, die als zoodanig heeft bedankt. Als secretaris van het college van cura toren treedt op ds. F. C. Meijster, Ger. predikant te Rotterdam, secundus dr. G. Keizer te Rheden-De Steeg. Als rector voor den nieuwen cursus werd benoemd prof. dr. G. M. den Hartogh en als pro-rector prof. dr. K. Schilder. De curatoren van Friesland-Noord, Frles- land-Zuid, Overijssel, Drenthe, Gelderland en de president-curator werden aangewezen tot bijwoning van de rectoraatsoverdracht. Tot leden van de financleele commissie werden benoemd de heeren dr. K. Dijk en dr. H. Kaajan te Utrecht, en tot leden van de commissie van controle voor het pen sioenfonds de curatoren ds. H. H. Schoe- makers te Kampen en ds. N. Duursema te Nieuw-Amsterdam Tot leden van de com missie van toezicht op de gebouwen wer den benoemd de heeren J. H. Kok. H. Steenbergen en H. v. d. Kooi. Tot leden van de commissie tot organi satie van den Jaarlijkschen Schooldag wer den benoemd de heeren prof. dr J. Ridder, bos, ds. H. H. Schoemakers en J. H. Kok, allen te Kampen. De Schooldag 1937 zal staan onder leiding van dr. G. Keizer. Tot leden van de commissie tot uitgave van het weekblad .De Bazu'n" werden be noemd de heeren mof. dr .1. R'dderbos ds J. L. Schouten en ds. A M Donner. em.- predikant le Zeis'. Als hoofdredacteur werd herbenoemd prof. dr. A. G. Honig en als diens secundus prof. dr. J. Ridderbos. Het Curatorium besloot de betrekking van conservator van de bibliotheek op te heffen en den conservator, dr. W. Na- wijn, die 20 Jaar als zoodanig heeft gefun geerd dank te betuigen voor zijn bewezen diensten. Tot leden van de commissie van toezicht op de bibliotheek werden be noemd de heeren dr. H. Kaajan te Utrecht, prof. dr. G. M. den Hartogh en dr. G. Keizer. Tot penningmeester van het pensioen fonds werd opnieuw benoemd de heer J. H. Kok. Ten aanzien van de benoeming van een zesden hoogleeraar aan de Theol. School, waarvoor ln den boezem der Geref. Kerken spontaan een financleele actie is opge komen, besloot het Curatorium een eigen voorstel aan de komende Generale Synode te doen. Ook maakte het Curatorium een tweetal op. gehoord de adviezen der hooglceraren voor de voorziening van de vac„ ontstaan aan de Theol. School door 't overlijden van prof. dr. T. Hoekstra. De voordracht blijft geheim totdat zij officieel ter kennis van de Synode zal zijn gebracht. Prof. dr. S. Greydanus heeft aan het Cu ratorium verslag uitgebracht van de lot gevallen der School. We ontleenen daaraan dat de bullen van 97 studenten werden ge- recenceerd en 15 studenten voor het eerst werden ingeschreven. De School telt nu totaal 112 studenten, w.o. 4 Duitschers en 2 Hongaren 14 studenten deden met goed gevolg candidaatsexxaAen en 13 propae- deutisch examen. Het financieel verslag uitgebracht door den penningmeester, ds. A. M. Donner, em.-predikant te Zeist, maakt in ontvang sten en uitgaven melding van een eind cijfer van f. 61.320,72</i en een nadeelig saldo van f. 2269.84. Aan legaten werd ont vangen f. 17.740; aan contrib. f. 11.388.70 en aan collecten f. 40.044,45'/2. De collecten liepen in 5 jaar tijds met ongev. f. 10.000 terug, terwijl de contributies stegen met f. 177,85. Het Curatorium besloot aan de Generale Synode te verzoeken tot de keT- ken een opwekking te doen uitgaan tot versterking van de financiën der School. Het verslag van het Pensioenfonds ver meldt een bezit van f. 55.989.83. Dc uitgave van het weekblad „De Ba zuin" bracht over 1935 een nadeelig saldo van f. 1483,73. De uitgaven voor het studie fonds bedroegen f. 4787,23. Gesteund wer den 28 studenten. o ALGEM. SYNODE DER NED. HERV. KERK In de Zaterdag te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk is het concept van de circulaire ten bate van het Zulderzeefonds van de hand van ds. R. Cremer van Veen- dam behandeld en vastgesteld. Ds F.. Tammens van Oostwold (Gron.) bracht vervolgens rapport uit over het ge wijzigde ontwerp-reglement op de supple- tiebeurs, welk reglement ln '34 voorloopig was aangenomen en aan de consideraties der kerk onderworpen. Op grond nu van die consideraties werd het in '35 aange houden en aan de commissie van ontwerp teruggezonden, teneinde het al dan niet gewijzigd bij de Synode van '36 in te dienen, rekening houdend met de ge maakte opmerkingen. De commissie bracht verschillende wijzigingen aar., maar kon aan het hoofdbezwaar om het pensioen op f. 1500 te stellen in plaats van op f. 2000 niet voldoen, wijl het aantal deelnemers dan al tezeer dalen zou en de lasten voor hen. die deelnemer bleven te groot zouden worden. Ook omdat het aantal predikants weduwen met minder dan f. 500 uit beur zen te klein is om daarvoor de niet geringe administratie op te zetten. Aan andere be zwaren als dat andere pensioenrechten tot op bepaalde hoogte meetellen mogen, al is dat bedrag later niet voor verlaging vat baar; eveneens dat voor leden, die bij hun inschrijving als aandeelhebbend lid van de beurs ouder zijn dan 55 jaar het bedrag van aandeel de som van f. 500 niet te boven gaat; idem dat vrijwillige leden, voor zoover zij emeritaat verkregen met recht op pensioen of ouder dan 65 jaar zijn slechts de extra quota betalen en van de betaling van de gewone quota vrijgesteld zijn etc. Ook is een soepeler regeling ge maakt voor hen die een vol jaar ten ach ter zijn met de betaling der quote dan in het oorspronkelijke ontwerp, waartegen over staat dat de contributie van f. 2.50 op f. 5 is gebracht en de quota ook tijdens het gratie-jaar verschuldigd is. Ten aanzien van deze materie was een brief van ds, J. de Vlieger, Ned. Herv. pre dikant te Wadenoyen Ingekomen, houdend verzoek dit reglement in zijn geheel te willen verwerpen en als de Synode daartoe niet besluiten kon, dan enkele artikelen te willen wijzigen. Met dit laatste kon de commissie van rapport zich echter niet vereenigen. Zij stelde echter ln haar rao- port zich wel ernstig de vraag of het gewij zigd reglement wederom consideraties moes ten ingewonnen worden, welk standpunt een der leden innam, maar wat de meer derheid niet noodig achtte, wijl het regle ment ln zijn grondslag niet veranderd was en men immers aan verschillende bezwaren tegemoet kwam. Daarenboven adviseerden ten vorige jare de meerderheid der classi- cale vergaderingen gunstig, al is het waar dat de uitspraken van de Prov. Kerkbe sturen geen duidelijk beeld gaven. Ook worde in het oog gehouden, dat door de commissie voor het ontwerp-reglement een enquête gehouden is, waarbij aan de 1360 predikanten, die de Ned. Herv, Kerk toen telde, een brief gezonden is, waarin hun oordeel gevraagd werd. 905 hebben ge antwoord, waarvan 786 gunstig, 73 ongun stig, terwijl 12 formeele bezwaren hadden en 34 stemmen in blanco waren uitge bracht. Daarom stelde de meerderheid der rap- porteerende commissie voor het ontwerp thans definitief vast te stellen aan de hoofdelijke stemming van de leden der Prov. Kerkbesturen en der Waalschc com missie te onderwerpen. Een lid stelde voor met het oog op firtanciedle bezwaren het ontwerp af te wijzen. Met 11 tegen 8 stemmen vereenigde de Synode zich me' de conclusie der meer derheid Van de 8 tegenstemmers ver klaarden 7 liever eerst nog consideraties te edllen inw'nnen De -re-fd^n' sloot das-na aan het. «inde 7l'fir"rwe-h d" vergadering met g-hed Heden is de laatste zittingweek aange broken. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7