De partijen in Spanje weer in evenwicht. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 3 Augustus 1936 BINNENLAND. FRANSCH VOORSTEL TOT HANDHAVING VAN STRIKTE NEUTRALITEIT. AGENDA. Bruin, óók zonder zon, IN/T EN LETTEREN FAILLISSEMENTEN. Van het strijdtooneel. Beide partijen blijven overwinnlngsbe- richten uitgeven, doch er schijnt in wezen weinig te zijn veranderd. De geruchten over den opmarsch ran sterke nationalistische troepenafdeelingen naar San Sebastian schijnen zich te be vestigen. Naar vernomen wordt, zou generaal Mola, alvorens den aanval te ondernemen, voor nemens zijn, eerst San Sebastian in te ne men, teneinde een toegang tot de zee te krijgen, waardoor de levensmiddelenvoor ziening van zijn troepen van het buitenland uit zou worden verzekerd. Omtrent de positie van de nationale troe pen voor Madrid wordt verder vernomen, dat de hoofdstelling van generaal Mola zich in Buitrago bevindt en zich over een front van tien kilometer aan beide zijden van den naar Madrid voerenden weg uitstrekt in een terrein dat gunstig is voor den verderen opmarsch naar de hoofdstad. Desniettemin rekent men nog op groote moeilijkheden, aangezien de regeeringstroe- pen zich zeer handig in de nog niet door de nationalisten bezette gebiedsdeelen zouden verschanst hebben, waarbij hun de natuur lijke schuilhoeken een veilige bescherming tegen luchtaanvallen bieden. Te oordeelen naar de uitlatingen van na tionale officieren, rekenen ze zelf erop. dat het nog wel eenige weken duren zal, voor dat Madrid zal worden bezet. Men wil een bombardement van de hoofd stad vermijden. De officieren spreken verder de geruch ten tegen, volgens welke de nationale troe pen van plan zijn. de waterverzorging van Madrid af te snijden. De bronnen bevinden zich overigens nog ongeveer tien kilometer van de stellingen der nationalisten verwij derd. Van regeeringswege worden vorderingen gemeld in de richting van Saragossa, waar van men echter nog een 50 K.M. verwij derd is. Het blad ABC deelt mede. dat vliegtui gen van de regeering twee treinen op den weg Valladolid-Medina hebben gebombar deerd. Door een van de bommen ontplofte de locomotief van een der treinen, waar door de trein ontspoorde en de munitie, waarmede de trein was geladen, in de luchtvloog. De tweede onderging hetzelfde lot. Gruwelen. Een Brttsche torpedojager Is uit Almeria met acht Britsche uitgewekenen aan boord in Gibraltar aangekomen. Dezen verklaar den in een onderhoud, dat Almeria geheel in handen der regeeringstroepen ls. maar zeer zware schade heeft geleden. Geen kerk of klooster ls aan plundering en brandstich ting ontsnapt. Honderden fascisten zouden zijn terecht gesteld. Het is thans kalm in de stad. Bijna leder uur komen in Portugal ont stellende berichten binnen over de ver schrikkelijke terreur, die door de roode mi litie thans in Spanje bedreven wordt. Deze militie bestaat uit leden van de commu nistische vakbonden, die na het uitbreken van den opstand door de regeeering gewa pend werden. Zij telt ongeveer 30 afdeelin- gen, die ieder hun eigen leider hebben ge kozen en ongestraft hun haat kunnen koe len op oude tegenstanders. De correspondent van de „Corriera della Sera" geeft de volgende beschrijving van de gruwelen, die in San Sebastian werden ge pleegd, toen de regeeringstroepen de stad waren binnengedrongen. Toen de roode militie het hoofdkwartier van de rebellen had Ingenomen, schoten zij 30 jonge mannen van de fascistische pha lanx neer, die weigerden de roode vlag eer biedig te groeten. Ook verschillende buitenlanders zijn In de straten van San Sebastian gesneuveld. De vrouw van den Noorschen consul werd gedood door een verdwaalden kogel. Een Engelsche dame werd krankzinnig bij het zien van de bloedbaden, die de communsten in de straten aanrichtten. Een twaalfjarige jongen werd voor haar oogen neergeschoten omdat hij niet kon zeggen, of er in het ho tel. waar ook de Engelsche dame verbleef, nog monarchisten verborgen waren. Een Fransche café-houder werd terechtgesteld, omdat men meende, dat leden van de Spaansohe phalanx een toevlucht hadden gezocht in zijn café. Onder dezelfde be schuldiging werd ook de hotelhouder van het Urbana-hotel met zijn zoon terechtge steld. Het is bijna ongelooflijk, wat uit Barce lona wordt gemeld over 14-jarige jongens, die door de anarchisten werden bewapend. Zij vormden afdeelingen met klinkende na men. zooals „De zonen van het roode Barce lona". „Jeugdige doodsveraohters", „De kin deren van Bakunln" enz.: deze namen had den zij met groote letters op de vrachtwa gens geschilderd, waarmede zij door de straten reden. Deze jeugdige afdeelingen namen deel aan de terchtstellingen en wil den zelf hun slachtoffers doodschieten. Met de „Principessa Maria" is de Ita- liaansche Capucijn, Pater Ernesto Minar, naar zijn vaderland teruggekeerd, waar hij na aankomst de volgende mededeelingen verstrekte aan een correspondent van de „Corriere della Serra" In de Catalaansche hoofdstad worden de priesters, de kloosterlingen en de zusters als beesten afgemaakt. In de kerk van den H Joannes werden de grafkelders openge broken, en de menigte bracht de doods beenderen van de daar begraven zusters naar de straat. Hier was een groote baar opgericht, waarop de beenderen werden tentoongesteld. Opgeschoten jongens sta ken brandende sigaretten ln de mondhol ten van de schedels. Pater Minar vertelde eveneens, dat ln de stad Beien, een bekende bedevaartplaats in de nabijheid van Bar celona, de priester en de koster door het gepeupel waren vermoord. Hun lijken wer den in stukken gesneden en het hoofd van de ongelukkige slachtoffers werd op het hoogaltaar ln de kerk geplaatst. Volgens verklaringen van uitgewekenen uit Malaga en andere steden in Andalusia, hebben de communisten thans besloten hun munitie te sparen. De gevangen genomen fascisten worden daarom onthoofd en hun lijken in zee ge worpen De uitgewekenen zagen talrijke onthoofde lijken ln zee drijven. Een radiorede van Martinez Barrio. Martinez Barrio heeft voor den zender van Valencia een radioredevoering uitge sproken tot het Spaansche volk. waarin hij o.m. zeide: De militaire revolte ls niet ge richt tegen een marxistische regeering, noch tegen een marxistisch leger, noch te gen een marxistische staat. De militairen zijn ln opstand gekomen tegen den Spaan- schen staat, die vertegenwoordigd wordt door den op wettige wijze door een wettige Kamer benoemden president. Zij hebben den opstand ontketend om in de plaats van den algemeenen wil des lands den wil te stellen van een maatschappelijke klasse, die haar privileges wil laten voortduren. De dictatuur van Primo de Riviera is gevallen door zijn onbekwaamheid, de monarchie ls gevallen tengevolge van haar dwalingen en haar eeuwenoude ondeugden: Het ls de wil van Spanje, dat zij niet weer opstaan uit hun asch. E)e Spaansche democratie ls wet tig georganiseerd en ls een legitiem regime, dat niet kan worden betwijfeld. Derhalve vragen wij alle landen onze krachtige vast beradenheid te eerbiedigen Ieder land ls vrij zijn eigen lot te bepalen en absolute neutraliteit te vragen van alle vreemde landen De opstandelingen vragen hulp van andere landen om tegen hun vaderland, tegen de republiek te strijden. De voorzitter van de Spaansche Kamer stelt er prijs op de internationale opinie voor dit gevaar te waarschuwen. Spanje eerbiedigt de vrijheid van ieder land zich te besturen zooals het dat wil. maar het vraagt wederkeerig. dat men zijn wil eerbiedigt. Het authentiek Spanje wordt slechts vertegenwoordigd door den leider der verantwoordelijke re geering en door de wetgevende Kamer. Voor de opstandelingen ls thans het uur van overgave gekomen. Uit het kwartier van generaal Franco. Generaal Franco heeft verklaard in het vervolg alle interviews met de pers te wei geren, aangezien hierin steeds zijn woorden onjuist worden weergegeven. De correspondent van Havas heeft zich naar Tetoean begeven, waar hij te woord werd gestaan door den chef van den staf van Franco, Armada, de rechterhand van Franco Deze verklaarde, dat de Italiaan- sche vliegtuigen, welke naar Marokko zijn gekomen, toestellen waren, welke toestem ming hadden de Italiaansche onderdanen uit de streek te komen halen. Op de vraag van den correspondent waarom de toe stellen zoo zwaar bewapend waren, ant woordde Armada, dat hij aan het boven staande niets had toe te voegen. Op de vraag hoe lang de huidige strijd nog kon duren, antwoordde Armada, dat de bultenlandsche tusschenkomst, vooral van Moskou, een overweldigend succes van de revolutie verhinderde, doöh de voor naamste strategische objecten zijn bereikt en de actie welke binnenkort zal worden ontplooid zal aan den opstand het uitein delijk succes geven, niettegenstaande het lafhartig verraad van een deel van de vloot. Oud-minister Samper gearresteerd. De oud-premier Ricardo Samper is te Valencia gearresteerd op het oogenbllk, waarop hij zich Inscheepte op een Fran sche boot, hij is gevangen gezet aan boord van het ss. „Mar Cantabrlca" dat ls inge richt tot drijvende gevangenis. Het Britsche gezantschap verlaat Spanje. Zaterdagmiddag zijn de leden van het Engelsche gezantschap, die hun zetels naar Zaurauz (op 20 K.M. van San Sebastianl hadden verplaatst, op Fransch gebied aan gekomen. Zij zullen zich voorlooplg te Biarritz vestigen. In Tanger en Gibraltar wordt Spaansch geld geweigerd. In Gibraltar en Tanger worden geen peseta's meer aangenomen ln verband met de Instabiliteit van deze munt. Een vliegtuig van de regeeringstroepen heeft pamfletten afgeworpen boven Te- toean, waarin het vreemdelingenlegioen wordt aangespoord zldh tegen generaal Franco te keeren. De bisschop van Tanger, een Spanjaard, heeft 500.000 peseta's ter beschikking van Franca gesteld. Gisteren hielden de troepen van Franco op den weg van Tetoean naar Tanger de vreemdelingen aan en fouilleerden dezen, belangrijke sommen werden in beslag ge nomen De laatste Spaansche onderzeeër, welke averij had opgeloopen heeft Tanger ver laten. Fransch voorstel tot niet-inmenging in Spaansche aangelegenheid. Welingelichte Britsche kringen geven te kennen, dat de Fransche ambassadeur op het ministerie van buitenlandsche zaken een mededeeling heeft overhandigd, waar in onderhandelingen worden voorgesteld inzake het sluiten van een overeenkomst tot niet-inmenging in de Spaansche bln- nenlandsche aangelegenheden. Men voegt hieraan toe., dat het docu ment direct aan de bevoegde ministers is doorgezonden. Lord Halifax, die Eden tij - HANDELSOVEREENKOMST MET IERLAND. REGELING VOOR DE PERIODE VAN 1 AUG.. 1936 TOT EN MET 31 JULI 1937. Het departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 31 Juli j.l. te Dublin bij notawisseling een overeen komst tusschen Nederland en den Ier- schen Vrijstaat tot stand is gekomen tot regeling van de wederzijdsche handelsbe trekkingen gedurende de periode 1 Aug. 1936 tot en met 31 Juli 1937. Deze regeling, welke geldt voor de pe riode van 1 Augustus 193631 Juli 1937, is tot stand gekomen als resultaat van be sprekingen. welke eenlgen tijd geleden te Dublin door den directeur van de handels- accoorden zijn gevoerd met de Iersche re geering Nederland verleent bij genoemde rege ling aan den Ierschen Vrijstaat contin genten voor den invoer in Nederland van paarden, ongesmolten dierlijk vet. wollen stoffen, linnen en half linnen stoffij, lin nen zakdoeken en tricotages. De aanleiding tot het toekennen van deze contingenten hangt nauw samen met het verloop van Nederlandsch-Iersche han delsbalans. De Iersche Vrijstaat voert in Nederland namelijk slechts ln voor een waarde van circa f. 45.000, terwijl Neder land in Ierland invoert voor een waarde van ruim f. 4 millioen, met inbegrip van de Nederlandsche overzeesche gebiedsdee len zelfs van ongeveer f. 8'/i millioen. Daar komt bij, dat de Iersche Vrijstaat, hoewel dus een zeer belangrijk afzetgebied van bovendien specifiek Nederlandsche produc ten, practlsch nog in het geheel niet de beschikking had over invoercontingenten. Thans zijn bovengenoemde contingenten toegekend, waaraan de voorwaarde is toege voegd, dat de contingenten worden ver leend zoolang niet door de handelingen van de Iersche regeering wijziging wordt gebracht ln de behandeling, welke Neder landsche goederen op het oogenbllk in den Vrijstaat ondervinden. Door de groote dispariteit in de handels balans was rekening te houden met het gevaar, dat de Iersche regeering op den duur in de voor het koninkrijk gunstige situatie wijziging zou brengen. Er was dus aanleiding om te voorkomen, dat de Ne derlandsche markt voor Ierland elk prac- tisch belang zou blijven missen, hetgeen er toe zou kunnen leiden, dat de Iersche regeering bij eventueele toekom stige tarief- en contingenteerlngsmaatre- gelen geen rekening zou kunnen houden met de Nederlandsche-invoerbelangen.Daar komt nog bij. dat er een belang was. om de bestaande welwillende stemming in Ier land tegenover het Nederlandsche be drijfsleven, waar het betreft de pogingen om deel te nemen in de voortschrijdende Iersche industrialisatie te handhaven. NIEUW SCHIP VOOR DE KON. SHELL. Opdracht aan de Nederl. Scheepsbouw Maatschappij. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Shell Groep aan de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij opdracht gegeven voor oen bouw van een dubbelschroef tankschip van 4000 ton, geheel van hetzelfde type als er door de N.S.M. dit jaar een, en ver leden Jaar twee zijn afgeleverd. Het schip, waarvan de machines geleverd zullen wor den door Werkspoor, is bestemd voor de vaart tusschen Curagao en Marakalco. Ongetwijfeld zal deze nieuwe opdracht van de Koninklijke Shell, aan welk lichaam verscheidene werken in ons land reeds zooveel te danken hebben, uit een oog punt van verdere werkgelegenheid ook buiten de kringen van de onmiddellijk be trokkenen, met vreugde worden begroet. NEDERLANDERS OP IBIZA GEÏSOLEERD. Stoomschip „Juno" zal in opdracht van de regeering het eiland aanloopen. In verband met berichten, die de regee ring ontvangen heeft over Nederlanders, die op Ibiza (Spanje) geisoleerd zijn. heeft naar wij vernemen de regeering aan de Kon. Ned. Stoomboot Mij. verzocht, het stoomschip „Juno". dat Gibraltar moet passeeren op weg naar Genua, het eiland Ibiza is zonder telegrafische gemeen schap te doen aanloopen, met het doel die Nederlanders en eventueel ook buiten landers aan boord te nemen, die het eiland willen verlaten. Deze passagiers zullen naar Genua worden vervoerd. dens diens verlof vervangt, en Baldwin hebben van den inhoud van het document kennis genomen. ZIJ hebben zich reeds over het Fransche voorstel telefonisch on derhouden. De eerste Indruk, welke men van de Fransche suggestie ontving, was „sympathiek". Men zegt, dat het inder daad van het grootste belang is dat het blnnenlandsche conflict niet uitgroeit tot een buitenlandsche aangelegenheid. Ook tot Rome ls door Frankrijk zoo'n voorstel gedaan. Zoodra Engeland en Italië hun Instem ming zullen hebben laten weten, zal een soortgelijk telegram aan de andere betrok- mogendheden worden gezonden. In den Franschen ministerraad heeft mi nister Delbos een credlet van 10 millioen francs gevraagd voor de bescherming en repatrieerlng van de Fransche onderdanen ln Spanje. Dit crediet werd verleend. De Italiaansche vliegtuigen. De speciale correspondent van de „Pe tit Parisien" te Ouda meldt, dat de in de streek van Saida neergekomen Italiaan sche vliegers zich aan drie overtredingen hebben schuldig gemaakt: zij hebben in breuk gepleegd op de verordeningen be treffende het inschrijven van vliegtuigen, zij hebben zonder machtiging boven Fransch gebied gevlogen, en zij hebben oorlogsmateriaal vervoerd. Overigens wor den de aviateurs niet zonder egards be handeld. KRANSLEGGING BIJ HET MONUMENT VAN WIJLEN H. M. DE KONINGIN MOEDER. Aan den vooravond van den geboortedag van wijlen Hare Majesteit de Koningin- Moeder hebben eenige vereenlglngen haar nagedachtenis willen eeren door aan den voet van het monument te Den Haag kransen neer te leggen. Zaterdagmiddag te drie uur was dit reeds geschied door den Oranjebond te Delft, welks leden zich met vaandel en muziek opstelden. Een krans van beukenblaren en leliën, met oranjelint, bleef als herinnering aan deze korte hulde achter. Te half acht verscheen het bestuur van' de Haagsche afdeellng van protestantsch- Nederland, welker voorzitter ds. K H. E. Gravemeijer een korte rede hield om te ge- tulgen van de groote liefde, die Koningin Emma voor ons volk had en waarvan ZIJ bij iedere gelegenheid opnieuw getuigde. Men blljve Haar gedenken als een bijzondere zegen voor ons volk. Namens de afdeeling legde spreker daarop een krans met gele rozen en blauw lint op het monument. Vervolgens verscheen een deputatie van Ambon neezen waarvan de heer Lokollo, Am- bonsch lid van den provincialen raad van Java. zich tot woordvoerder maakte en in een korte rede naar voren bracht hoe ook in de verre gewesten de bevolking eerbied, liefde en aanhankelijkheid koesterde voor de beminnelijke figuur van Koningin Emma. De linten van de krans droegen het opschrift „Ambonsche regenten en volk." Hierna trad het koor van de Haagsche afdeellng van de Nederlandsche vereenlglng voor den volkszang naar voren om onder leiding van Herman Stenz drie liederen ten gehoore te brengen. Als eerste nummer zong het koor „Meln Waldeck", daarna „gelukkig vaderlandt" uit Valerius „gedenckklank" en ten slotte het „Wilhelmus", waarna twee kransen, een van de afdeeling en de andere van het koor, werden neergelegd. De laatste hulde was die van het Haagsch comité voor volksfeesten, welks bestuurs leden zich voor het monument opstelden, waarna de voorzitter, generaal-majoor B. D. J. G. Wagner, een krans met lint ln de Haagsche kleuren bij de andere voegde. Te half negen was de plechtigheid ge ëindigd. o EEN RAADSELACHTIG GEVAL TE SMILDE. Onjuistheid bij wethoudersverkiezing? De raadsleden R. van der Werf (v.d.), A Vredeveld en A. Lultlng (s.d.a.p.), H. ten Cate, F. Ossel en D. Bosscher (c.hj, te Smilde (Dr.) hebben aan den burgemees ter een verzoek gericht om een spoed- eischende raadsvergadering te beleggen naar aanleiding var. de wethoudersverkie zing. gehouden op Donsdag 28 Juli J.l. Voor de verkiezing was een bespreking gevoerd, waardoor de verwachting was ontstaan dat tot wethouders gekozen zou worden of wel een v.d. of wel een c.h„ doch geen a.r. Na twee vrije stemmingen kwamen ln herstemming een v.d. en 'n a.r. Verwacht werd dus, dat nu de v.d. geko zen zou worden, daar 11 stemmen werden uitgebracht, doch de uitslag was dat de stemmen staakten, op lederen candidaat vijf stemmen en een blanco. Hierna had een loting plaats, welke ten gunste uitviel van den a.r. den heer K. Eleveld. Het stembureau was gevormd dooi de heeren M. Mesken en A. Vredeveld. Eerstgenoemde las de namen af. Na de vergadering hebben de zes heeren, die de bespreking vooraf hadden gevoerd, den uitslag besproken en werd verwondering geuit over den uitslag, zelfs werden tegen over elkaar verwijten toegevoegd. Eenpa rig werd echter verzekerd, dat leder zijn stem op den v.d. den heer Bijlsma had uitgebracht. Deze had dus geen vijf stem men doch zes stemmen op zich vereenigd, en zou dus verkozen zijn. Alle zes heeren zijn er dan ook van overtuigd, dat het stembureau een vergissing gemaakt moet hebben en dat de heer Eleveld op on juiste wijze ls gekozen. Zij hebben hun verzoek aan den burgemeester vergezeld doen gaan van een schriftelijke verklaring, dat zij hun stem bij de gehouden wethou dersverkiezing uitgebracht hebben op den heer K. Bijlsma. In de aangevraagde raads vergadering zal een voorstel worden inge diend om de Kroon te verzoeken de benoe ming van den heer K. Eleveld nietig te verklaren. o HET NATIONALE KAAIP DER PADVINDERSVEREEN. NEDERLAND Od een prachtig, hoog gelegen stuk heide en bosch bü Hellendoorn. waar reeds een week lang groote bedrijvigheid heerschte van het voorbereidende werk kamp. ls Zaterdagavond het nationale kamp der Padvinders-vereen. Nederland begonnen. Het kamp, waaraan circa 1100 jongens en leiders, ongeveer de helft der vereenl- ging, deelnemen, werd bii het kampvuur ofifcleel geopend door den Commissaris der Koningin In Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwitk. die voorzitter van den Raad van Toezicht dezer Pad- vlndersvereenlging ls. Spr. wees od den grooten Invloed ten goede der padvindersbewegine voor de zedelüke en lichamelijke vorming der jeugd Waar in andere organisaties veel sprake is van rechten, staan bii de pad vinders plichten op den voorgrond en het kampprogramma spreekt daarvan een duidelijke taal. De P.V.N. heeft, in een bestaan van weinige jaren, bewezen echt en goed padvinderswerk te doen. flinke loyale Nederlandsche Jongens te willen vormen. Moge dit kamp daarvan duide lijke blijken geven. Ook groote'waardee ring voor den hoofdverkenner der N.P.V., vlce-admlraal Rambonnet, die ln een on derhoud met de P.VN.-leiding veel tege moetkoming heeft betoond ln het belang van een goede verstandhouding tusschen de padvinders van belde vereeniglngen. bracht spr. in zijn openingswoord tot uiting. Vervolgens sprak de voorzitter van het P.V.N.-bestuur. de heer C. Beets, tot de jongens een woord van opwekking tot een goed en vruchtbaar kampleven, in den echten padvindersgeest. Al ziet het er uit naar regen helder zal het bü allen zijn van binnen, door onze vreugde en ons enthousiasme voor 't gezamenlijk padvln- dersleven. Gisteren lag 't kamp 't grootste deel van den dag in helderen zonneschijn, Voor- Woensdag. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Spr de heer Schoonderbeek van Lunteren. 71/J uur nam. Oegstgeest (Oud-Poelgeest)Kin derzendlngsfeest. 2 uur nam. Stompwijk: Kortebaan draverij, 2 u. nam. DIVERSEN. 's Woensdags: lust. v. Praeventleve Ge. neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen dlphterie 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge- neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees, kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. DAGELIJKS. Pieterskerkgracht 9: Tentoonstelling Leidsche Schilder- en Teeken-Academle „Ars Aemula Naturae" 105 uur. Schevenlngen (Circus Carl Hagen beek): Nam. 8 uur. 's Woensdags, 's Zater dags en 's Zondags 2 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uvr nam. „De verboden vrucht". Woensd.. Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam „Triomf der liefde". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2—7'/« en vervolgens om 8 uur. Lido-Theater, Steenstr. 39, 8 1/4 u. n.m. „Broadway Bill". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/j uur. Zondag nam. 2 uur, 4uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. „Meln Herz ruft nach dir". lederen middag 2'/t u„ Zondag v.af 2 n, Casino-Theater, Hoogewoerd, 8 uur nam, „Het meisje met den blauwen hoed". Woensdag en Zaterdag nam. halfdrle. Zondag nam. 2 uur en 8 uur. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Aug. a.s waargenomen door de apotheken: M. Boekwljt, Vlsch- markt 4. Telef. 552 en C. van Zijp, Wjlhel- mlnapark 8, Oegstgeest. Tel. 274. door de snelle huidbrulnende werking van AMüLDA-zonnebruincrême, welke ook zon der zon. alleen reeds door den Invloed van licht en lucht de -huid mooi egaal bruint, Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 7376 (Ingez. Med.) zltter Beets hield des morgens met een grooten kring in de heide een wljdlngs- bljeenkomst. waarin hij sprak over het geen een jongen innerlijk bewegen moet, als hif een goed padvinder ziln zal Spr. eindigde de overdenking over de goede en voor de wereld zoo heilzame In nerlijke gezindheid met de betuiging: ..Het goed is uit God, gezegend zal het zijn". Stralend lagen de tenten, twee groote heidevelden omzoomend, waar ln het mid den stoelen en demonstraties van p vinders ln een opgewekte stemming ver liepen. Wie dit keurig geordende kamp bezoekt, wie de frlssche en opgewekte stemming mede geniet, die niet door op komende regenbuien te verstoren is, be seft. wat de padvinderij voor de jongens kan zijn. Moge dit nationale kamp der P.V.N. aan meer dan duizend Hollandsche jongens veel vreugde bereiden. ESTHER DE BOER VAN RIJK 83 JAAB, In een met bloemen en palmen ver sierde foyer van den Schouwburg te Amsterdam heeft mevrouw Esther &- Boer-Van Rijk Zaterdag haar vrienden, bewonderaars en collega's ontvangen ter gelegenheid van haar 83sten verjaardag. Vele acteurs en actrices, zeer veel vrien den en bewonderaars van „Kniertje" wa ren bijeen om haar van harte geluk te wenschen met haar 83sten verjaardag. Een stroom van telegrammen en brieven uit alle deelen des lands was binnenge komen om de vitale actrice nog vele jaren toe te wenschen temidden van familie en vrienden enop de planken. Zelfs uit Haifa was een telegram bin nengekomen. geadresseerd: „Kniertje - Holland" en.... keurig besteld. In de week van 27 Juli t.m. 1 Augustus werden in Nederland 41 fallissementen uitgesproken Falllissementsstatlstlek over Juli: Noord Holland (excl. Amsterdam) 49. Amster dam 63; Zuid Holland excl Den Haag eD Rotterdam) 33; Den Haag 16; Rotterdam 26; Utrecht 25; Gelderland 36: Noord Brabant 40; Limburg 18; Zeeland Friesland 16; Groningen 13; Drenthe 13- Overijssel 21. Totaal 375 failissementen. Totaal van»' 1 Januari 2688 fallissementen. Totaal zelfde tijdvak voriee jaar 278» faillissementen. 2-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6