Van het Olympisch front. 77ste Jaargang MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 No. 23421 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. MAJOOR P. J. BRASSER. IN ZWITSERLAND PLOTSELING OVERLEDEN. Majoor J. P. Brasser. Uit Zwitserland wordt bericht, dat daar plotseling overleden is majoor J. P. Brasser, hoofdinstructeur van het 6e regiment veld artillerie alhier, die op een 4-daagsohen bergtour was. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Majoor Brassen werd geboren te Uitgeest op 4 November 1883. Hij werd benoemd tot tweeden luitenant bij het 4e regiment ves tingartillerie op 19 Juli 1907. tot eersten luitenant op 30 September 1910, tot kapi tein op 15 Maart 1923, waarna op 25 Maart 1936 zijn benoeming volgde tot majoor bij het 6e regiment te dezer plaatse. Majoor Brasser was ridder in de Orde van den Kroon van België. De nu overledene heeft zich doen kennen als een krachtige en innemende persoon lijkheid. wiens heengaan in militaire krin gen als daarbuiten zeker sterk betreurd zal worden. 10-JARIG BESTAAN VAN „HET NIEUWE TOONEEL" In het Stadion te Berlijn zijn Zaterdagmiddag de Olympische Spelen door rijkskanselier Hitier geopend. Rudolf Ismayer legde den Olympischen eed af. Gisteren zijn de wedstrijden begonnen. De Amerikaan Jesse Owens verbeterde het wereldrecord 100 M. hardloopen in den tijd van 10.2 sec. In verband met het windvoordeel zal dit record echter niet worden erkend. Osendarp en Van Beveren plaatsten zich in de halve beslissing op de 100 M. Berger viel in de kwart-finale af. Olympische titels werden gisteren gewonnen door Duitsch- land (speerwerpen, dames, en kogelstooten, heeren), Amerika (hoogspringen) en Finland (10.000 M. hardloopen). Hedenmorgen won Egypte het kampioenschap gewichtheffen (licht gewicht). Het programma voor morgen luidt: 9 uur: Moderne vijfkamp (schieten met pistool of revolver) idem: Schermen; floret dames personeel en idem heeren; equipes en halve eindstrijd. 10 uur: Worstelen, halve beslissingen vrije stijl. 10.30 uur: Athletiek; vèrspringen series, discuswerpen dames; 200 M. hardloopen series. 3.00 uur: Athletiek: 400 M. horden, halve eindstrijd. 3.15 uur: Discuswerpen dames, beslissing. 3.30 uur: 200 M., kwart-eindstrijd. 4.00 uur: 100 M., dames, eindstrijd. 4.30 uur: Verspringen, beslissing. 5.30 uur: 400 M. horden, beslissing. 5.45 uur: 800 M., beslissing. 6.00 uur: 5000 M., series. Verder vanaf 3 uur floret-schermen voor equipes (beslis sing), hockey, voetbal, zeilen (te Kiel) en des avonds te 8 uur: beslissingen worstelen (vrije stijl) en halve beslissing floret dames personeel. Groote Cabaret-avond. In de concertzaal van „Zomerlust" gaf 6e tooneelvereeniging: „Het Nieuwe Too- neel", Zaterdagavond een in alle opzichten geslaagde cabaretavond, ter gelegenheid van haar, door ons reeds eerder vermeld, 10-jarig bestaan. De voorzitter, de heer D. Kienjet, heette de aanwezigen en speciaal de afgevaardig den der Zusterverenigingen hartelijk wel kom. Dank bracht spr. aan allen, die in de afgeloopen 10 jaar hebben medegewerkt aan het groot maken der vereeniging. Een speciaal woord van hulde hadden de heeren Alb. Gerritsen, P. Pijl en Poe- lijoe in ontvangst te nemen. Van de gelegenheid om het jubileeren- de bestuur geluk te wenschen, werd door velen gebruik gemaakt. Mevrouw Van Es sprak namens de leden en donateurs en bood een lauwerkrans aan. De heer L. Dragt, die namens het Leidsche Politiemu- ziekgezelschap sprak, deed zijn gelukwen- schen vergezeld gaan van een bloemstuk. Namens O B. K. bood de heer De Vroede een lauwertak aan, de heer Jansen deed dit namens de Mondaccordeonvereeniging. Een lauwerkrans ontving het „Nieuwe Tooneel" van den heer Van Heusden, na mens het Leidsche Klucht- en Revuegezel schap. Uit naam van de Leidsche Dilettan tenclub overhandigde de heer Simons een medaille, terwijl de heer Arentse namens „Tot Ieders Genoegen" een lauwertak aan bood. De leider van „The Dutch Players", de heer Alb. Gerritsen, bood de muzikale verzorging van dezen avond gedeeltelijk gratis aan. Van den balleider, den heer C. N. Bink, ontving het bestuur een lau wertak. terwijl de heer Poelljoe een me daille aanbood. Bloemstukken werden ontvangen van het muziekgezelschap T. en D„ den heer P. Pijl, tooneelkapper en de exploitatie van „Zo merlust". Met enkele hartelijke woorden dankte de voorzitter voor deze buitengewone blijken van sympathie en medeleven. Hierna ging men over tot het feestelijke gedeelte van dezen jubileumavond. Voordrachten en tooneelstukjes werden afgewisseld door zang en muziek. Dit bon te programma gaf een juist beeld van het kunnen van „Het Nieuwe Tooneel". dat wel bewees in de afgeloopen 10 jaar veel ge leerd te hebben. Het programma na de pauze werd geheel gevuld door het optreden van de versterk te „Dutch Plavers", onder leiding van den beer Alb. Gerritsen. Evenals het gebodene voor de pauze, viel ook dit laatste gedeelte teer in den smaak van de vele aanwezigen. Een gezellig bal onder leiding van den 1 beer C. N. Bink, besloot het 10-jarlg be staan van „Het Nieuwe Tooneel". o DOOR EEN ETALAGERAAM. Gistermiddag te halfzes ls in een por tiek van de fa. de Faam aan de Hoog straat een meisje door een étalageraam ge buikt. Zij liep slechts lichte verwondingen op en kon naar huis worden gebracht. JUBILEUM C. VAN KLAVEREN. 35 jaar bij de firma Zandvoort. Heden is herdacht het feit. dat de heer C van Klaveren 35 jaar in dienst was bij de firma G. W. Zandvoort, Hoogl. Kerk- gracht 9. alhier, vele jaren als chef Hedenmiddag is de jubilaris hartelijk toegesproken door een der firmanten, den heer I. Zandvoort, die hem de gebruike lijke enveloppe met inhoud overhandigde. Een lid van het hoofdbestuur van den Neder!. Slagershond, de heer Van Asperen, uit Den Haag, overhandigde een pla quette. BIJTIJDS GERED. Zaterdagmiddag is de 5-j. H. T. wonende Oude Singel nabij de ouderlijke woning te water geraakt. Een passeerende wielrijder, Jacob Wassenaar, Duingeeststr. 18, Oegst- geest, sprong gekleed te water en smaakte het genoegen het kind behouden op den wal te brengen. De E.H.D. kon geen letsel constateeren en bracht het kind thuis. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Zaterdagmiddag werd op de Plantage nabij de Utrechtsche brug een paard ge spannen voor een groentewagen bestuurd door L. v d. M. uit Oegstgeest schichtig en sloeg achteruit, waardoor de wagen werd be schadigd. De vader van den bestuurder P J. v. d. M. eveneens uit Oegstgeest, sprong van de bok en kwam daarbij te vallen. Hij brak de linkerpols en kreeg een snijwond in de rechterduim. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis LOOS ALARM. Gisteravond werd brand gealarmeerd in het perceel Heerenstraat hoek 3 October- straat. De politie-brandweer verscheen met de motorspuit ter plaatse maar behoefde geen dienst te doen, daar men met een loos alarm te doen had. De slager J. V. had zijn rookkast aangestoken en daarbij was rook neergeslagen hetgeen de voorbijgangers voor brand hadden aangezien, zoodat zij de brandweer hadden gewaarschuwd. ONGELUK BIJ HET SPELEN. Hedenmorgen is in de Javastraat het 10-j. meisje J. F. door een prop papier die een jongen met een stukje gummi weg schoot in het oog getroffen. Het oog was nogal ernstig bezeerd, zoodat de E.H.D. het meisje heeft meegenomen naar het \cade mlsch Ziekenhuis ter observatie. DRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Zaterdag is het bij de Ned. Spoorwegen bijzonder druk geweest. Op sommige stations was het zelfs drukker dan op Zaterdag vóór Pinksteren. Vooral op het Centraal station te Utrecht heerschte een geweldige drukte en het kostte heel wat moeite niettegenstaande het feit. dat ver schillende voortreinen waren ingelegd den grootte stroom reizigers te vervoeren. Voor de richting Leiden waren er zóóveel reizi gers dat een extra Dieseltrein naar hier werd ingelegd, terwijl andere reizigers via Gouda. Den Haag naar onze stad reisden. Ook het vervoer van rijwielen en bagage was bijzonder groot. Er was tevens bijzonder veel animo voor de goedkoope treinen; al spoedig waren de plaatsbewijzen daarvoor geheel uitverkocht. PLANTSOEN-CONCERT. Morgen wordt het 9de concert gegeven van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Dit concert zal worden verzorgd door het Leidsch Harmo nie en Fanfare Gezelschap „De Post" onder leiding van den heer M. Bolderdijk. Het concert vangt aan 8 uur precies in het Plantsoen (Musis Sacrumi. Men wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Eventueel niet doorgaan wordt bekend gemaakt door mid del van kaarten aan het Postkantoor, het Politie Bureau, het Politie Posthuis Steen straat en de Brugwachtersposthuizen. Het programma luidt als volgt: 1. Colonel Bogey, marsch, Kenneth J Alford; 2. Lustspiel Ouverture. Keler Bela; 3. Angelus uit Les Scènes Pittoresques, Mas senet; 4 Une nuit a Granada, fantasie, C. Kreutzer Pauze 5. Barbier de Seville, ouverture Rossini; 6. Rosen aus dem Süden, wals, Joh. Strauss; 7. Guillaume Teil. fantasie, Rossini; 8. Groot Rotter dam, marsch, Willy Sohootemeyer. o Geslaagd te Den Haag voor het exa men hoofdacte LO. de heer J. W. F. Ver- wer alhier. Geslaagd te Den Haag voor het Mulo diploma B: H. Kiljam en A_ H. v. d. Laken, beiden alhier. Aan de R.K. Jongensschool voor Ulo- onderwijs aan het Pieterskerkhof slaagden vpor het Mulo-diploma H. Breuring, R. Klein, F. van Dieren, J. de Groot, H. Fles, J. Lagerberg, Th. v. d. Meer (Roelofarends- veen), F. Pont, A. Rozenmeyer, W. Schalks, H. Vogelenzang en H. Vreeburg. De heer J. F. Meljeraan, slaagde voor het examen M. O. Boekhouden (acte K XII). Geslaagd te Den Haag voor het Mulo examen A onze plaatsgenooten H. A. Bal jet, S. E, Porceleyn en A. W. Strijbos. leer lingen der Pieterskerkstraatschool. DE ALGEMEENE TOESTAND. De komende Locarno-conferentie. In welingelichte Engelsche kringen wordt als mogelijke datum voor de bijeenkomst van de vijf mogend'heden-conferentie eind September of October genoemd. Verklaard wordt, dat het met het oog op de veelomvattende voorbereidingen onmo gelijk is, die conferentie reeds deze maand te doen plaats vinden. Over de piaats, waar de conferentie zal worden gehouden, is tot nog toe niet ge sproken. In officieele kringen te Londen bestrijdt men de meening, dat Duitschland zijn deel neming afhankelijk heeft gesteld van een uitsluitende behandeling van het Locarno- probleem. Men meent, dat de Duitsche en de Italiaansche regeeringen in het diploma tiek contact, dat noodig zal zijn om een programma op te stellen, bepaalde reserves naar voren zullen brengen, doch dat zij hiertoe nu het oogenblik nog niet gekomen achten. Men betoont zioh te Londen ten aanzien van het bereikte resultaat tevreden. De diplomatieke besprekingen over het pro gramma van de conferentie zullen over een dag of tien beginnen. De Berlijnsc-he correspondent van de „Times" schrijft over de houding van Duitschland nog: Tijdens het voorbereidende werk en op de conferentie zelf zal Duitschland blijken niet afgeweken te zijn van zijn opvatting, dat één onderwerp van bespreking genoeg is, en dat de conferentie zich behoort te be perken tot het tot stand brengen van een nieuw Locarno voor West-Europa, zonder zich druk te maken over eventueele ge beurtenissen in Oost- en Centraal-Europa. Nog altijd vraagt men hier klagend welke vitale Britschë belangen er toch in Oost- Europa bestaan, dat Engeland zich niet te vreden wil steHen met de verzekering dat Duitsohland ernaar streeft bilaterale ac- coorden te sluiten met zijn oostelijke nabu ren. Er is reden om te gelooven, dat de be sprekingen met Lithauen, waarover kort ge leden geruchten de ronde deden, goeden voortgang maken, en het zou niet verwon derlijk zijn als binnenkort een Duitsch-Li- thausch „non-ogressie-pact" werd gesloten. Behalve het vraagstuk-Dantzig zou er dan nog altijd de kwestie Tsjecho-Slowakije overblijven. Onlangs gepubliceerde berich ten over een aanbod van Berlijn aan Praag schijnen op hun minst overdreven en voor barig te zijn, (zij zijn inmiddels officieel ge dementeerd, men zie elders in dit blad), maar er is goede reden voor aan te nemen, dat tusschen vertegenwoordigers van de beide landen besprekingen zijn gehouden, zonder dat echter definitieve voorstellen zijn gedaan, of dat zelfs maar van een uit zicht op een overeenkomst mag worden ge sproken. Men kan slechts hopen dat zich een geestesgesteldheid zal ontwikkelen in deze landen, die mogelijk maakt dat zij eikaars eischen begrijpen. Op het oogenblik is Tsjecho-Slowakije door een keten van accoorden verbonden met andere landen en het is onwaarschijnlijk, dat Praag Duit sche voorstellen zou bestudeeren, zonder daarin zijn bondgenooten te mengen. Italië heeft meegedeeld, dat het de uit- noodiging „in beginsel" aanneemt. De be- teekenis hiervan is, aldus: de aanneming geschiedt niet voorwaardelijk, doch Italië In de Oude Heerengracht is een peur- schuitje drijvende gevonden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de politie. In den loop van Juli slaagden te Den Haag voor het M.U.L.O. diploma B: mej. C. Verhagen, te Valkenburg, mej. T. Lepelaar, mej. H. v. d. Hoek, Leiderdorp. B. Proper. Oegstgeest, H. Boom. M. D. Dalebout, Kou dekerk, A. v. d. Berg, A. Duyverman, Oegstgeest, mej. T. v. d. Ruit, mej. R. Roos- jen; C. Zwagemaker. Warmond, mej. H. Kiljan. mej. J. v. d. Laken, J. Overduin. Voorschoten. Voor het diploma A: Mej. T. v. d. Plas. mej. A. v. Deventer, te Zoeterwoude, J. Been. Waar geen plaatsnaam vermeld is deze alhier. Allen leerlingen van de Chr. U.L.O.- school, Noordeinde 3. alhier, hoofd de heer C, J. W. de Reuver. De mededeeling in ons Blad van Za terdag inzake den vischweüstrijd der Leid sche Ontspanningsvereeniging, blijkt ons wat de inschrijving bij den secretaris van het Maatschappelijk Hulpbetoon betreft, op een vergissing te berusten. In den winter 1936/1937 zullen van half October tot half Maart rijlessen worden gegeven aan onbereden beroeps-of reserve officieren bij het bereden corps alhier. Ten einde het deelnemen aan de rijlessen door reserve-officieren te bevorderen, zul len zij, die in verband met hun burger- werkkring overdag niet aan die lessen kun nen deelnemen, in de gelegenheid worden gesteld tot het ontvangen van rijlessen in de avonduren. Indien het aantal deelne mers voor de avondlessen minder dan vier bedraagt, gaan deze lessen niet door. A.s. Woensdag om 16.21 keeren de Leidsche bedevaartgangers en zieken per extra bedevaartstrem uit Lourdes alhier terug. In de StedeUjke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 27 Juli 43 volwassen personen- Dinsdag 28 Juli 47; Woensdag 29 Juli 48; Donderdag 30 Juli 47; Vrijdag 31 Juli 48; Zaterdag 1 Augustus 47 volwassen per sonen. BINNENLAND. De Olympische Spelen (Sportblad en le Bladi. Een handelsovereenkomst met Ierland (Binnenland, 2e Blad). Tal van ernstige verkeersongelukken (Gemengd, 2e Blad). De roofdmoord te Hassum; verdachte tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. In Spanje houden de partijen elkaar nog in evenwicht. (2e en 4e Blad). Frankrijk opent diplomatieke besprekin gen inzake het bewaren van een strikte neutraliteit in Spanje (2e Blad). Rond de komende Locarno-ovcreenkom^ (Buitenland, le Blad). Overleden is de Fransche luchtvaart pionier Blériot (Luchtvaart, 2e Blad), Kwangsi en China in verzet (Buitenland, le Blaö). Nieuwe strijd wordt in Abessynië gemeld. Keert de Negus naar zijn land terug? (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. wil geen genoegen nemen met onverschillig welke agenda, noch met onverschillig welke datum. Dat wil met andere woorden zeg gen. dat Italië bijzondere beteekenis hecht aan de voorbereiding van het programma. Men beschouwt in Italië de conferentie niet als alleen maar bestemd om Locarno te vervangen, daar, naar men zegt, de om standigheden niet meer hetzelfde zijn. Men spreekt van een „zaailing-conferentie" om dat voor Italië de conferentie het uitgangs punt moet zijn voor een uitgebreide herzie ning of althans voor een duidelijke vast stelling van de Europeesche politiek. Men moet veel verder gaan, dan het vraagstuk van de Rijngrens. Men is van meening, dat de conferentie niet spoedig zal kunnen worden gehouden, daar het voorbereidend werk vrij veel tijd zal vergen en de toestand in Spanje een element vormt van verwarring in Europa, dat men eerst moet zien opgehelderd. De diplomatieke redacteur van het cor respondentiebureau Stefani schrijft, dat het antwoord een nieuwe getuigenis aflegt van den geest van eerlijke samenwerking, welke de Italiaansche politiek vervult. BELGIË. Nieuw geval van fraude? Verscheidene bladen vermelden, dat het parket een rechtsvervolging heeft inge steld tegen den secretaris-generaal van het ministerie van financiën, Seulen, die voor zes maanden met verlof is gezonden. De ..Nation Beige" schrijft, dat Seulen een aantal misdrijven heeft gepleegd in zijn functie van vertegenwoordiger van den minister in een aantal maatschappijen, waarvan hij administrateur is. Bij een huiszoeking bij Seulen moeten, naar bo vengenoemd blad meldt, een aantal docu menten in beslag zijn genomen. DUITSCHLAND. Geen verdere bezetting van Rijnland. In officieele kringen verklaart men niets te weten van een versterking der Duitsche garnizoenen in de vroegere gedemilitari seerde zone, welke Zaterdag zou hebben plaats gehad. Men is weer eens te voorbarig geweest in de berichtgeving! TSJECHO-SLOWAKIJE. Geen verdrag met Duitschland. In een onderhoud dat dr. Krofta, de Tsjecho-Slowaaksche minister van Buiten- landsche Zaken, een correspondent van de Parijsche Excelsior heeft toegestaan, heeft hij met nadruk de geruchten, die den laat- sten tijd in de Tsjecho-Slowaaksche pers zijn opgedoken en volgens welke Duitsch land, Tsjecho-Slowakije een verdrag zou hebben aangeboden, tegengesproken. Krof ta verklaarde verder, dat het moeilijk was voor de Tsjecho-Slowaaksche regeering om samen te werken met de partij van Hen- lein, aangezien de politieke doctrine van de Sudeten Duitsche partij geheel afwijkt van die van den Tsjeohlschen Staat. Frankrijk, zoo zeide Krofta verder, was de eerste bondgenoot en vriend van Tsjecho- Slowakije en zou het blijven, onverschillig hoe ook de binnenlar.dsche politiek van Frankrijk zich zou ontwikkelen. De minis ter besloot het onderhoud met de woorden: Is ons ideaal ook niet het ideaal van Frankrijk?

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1