BOUWKUNSTIG SCHOON DE SPAANSCHE BURGERKRIJG. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 3 Augustus 1936 AMERIKAANSCHE NOTITIES DE BOECKHORSTEN Burgerlijke Stand van Leiden SCHEEPSVERBINDINGEN. had. complimenteeren. waarbij de burge meester onder hartelijke bewoordingen, na mens de gemeente een geschenk onder couvert aanbood Dat van Gooswilligen door zooveel blijken van belangstelling ge troffen was. laat zich begrijpen! Tweetal Chr. Geref. Kerk. De Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk al hier. heeft het volgende tweetal opgemaakt voor een te beroepen predikant: ds. Bijle- veld. Haarlem en ds. Smits, Sliedrecht. Morgenavond zal de harmonie „Ex celsior" een muzikale rondgang door het centrum der gemeente maken. De heeren C. Verweij en A. D. Scheep maker. alhier, slaagden voor het Mercurius diploma boekhouden. In de ledenvergadering van de ver. „Boom- en Plantenbeurs" is het bestuur, dat in zijn geheel ontslag had ingediend herkozen, evenwel met uitzondering van de heeren Joh. de Ruyter en C. Beken- kamp. waarvoor werden gekozen de heeren B Bunschoten en G van Eyk Czn. Omtrent event, aansluiting bij den „N. T B werd besloten, dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. HAZERSWOUDE. GROOTE BRAND. Woning, stalling en 3 .hooibergen uitgebrand. Gistermorgen te ruim 11 uur is brand uitgebroken in de hofstede bewoond door den heer W. M. van Dorp in het Westeinde Het vuur werd ontdekt in een hooiberg. In minder dan geen tijd stond de geheele woning in lichter laaie En kon slechts weinig van den inboedel gered worden. Daar vele personen die bij den brand weer dienst doen. ter kerke waren, duur de het nogal eenigen tijd. alvorens deze hulp konden verleenen. Doordat de motor spuit defect raakte, werd de hulp van de brandweer uit Boskoop ingeroepen, het geen niet kon verhinderen dat de geheele woning met stalling en 3 hooibergen in de vlammen is opgegaan. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Verzekering dekt de schade. De vermoedelijke oorzaak wordt gezocht in het spelen van kinderen met lucifers. B. en W. waren op het terrein van den brand, dat door de politie was afgezet, aanwezig Er was zeer groote belangstel ling. WADDINXVEEN. Jongetje verdronken. Het 6-j. zoontje van den heer B. is in de Gouwe geraakt en verdronken. De pogin gen. beproefd om de levensgeesten op te wekken, mochten helaas niet baten. STRIJD TUSSCHEN GLAS- EN BLIK- INDUSTRIE. Het beroemde practischc Amerika. Merkwaardige verpakkingsmiddelen NEW YORK, Juli 1936. Geen zichzelf respecteerend New- Yorksch kantoor of dat het ook maar eemgszins betalen kan. doet het zonder een fonteintje met ijswater af. Hun. die bij het lezen hiervan een ietwat ongeloovig ge zicht mochten trekken, geef ik de verze kering. dat landgenooten. op bezoek hier. a! r.a korten tijd de noodzakelijk ervan in zien en zelf tot de trouwe gebruikers be- hooren. Amerika heeft een uiterst droog klimaat en vandaar het doktersvoorschrift om eiken dae acht glazen water te drin ken. En aangezien het hier binnenshuis al tijd warm is 's winters door extra heet stoken en 's zomers door moeder natuur zelve is een glas koud water voor de meesten een levensvereischte. Tot dat doel heeft men dan allerlei electrische koelma chines. groot en klein, die tevens een kleine ruimte bevatten om een paar fles- schen van dit of dat koud te maken melk. sodawater en desnoods wat met het laatste gewoonlijk samengaat. We zitten den heelen dag op het kantoor, dikwijls nog 's avonds, en bezoekers brengen wel eens de gezellige stemming van ons stam café mee Bovendien is het een overblijf sel uit den tijd van de Drooglegging! Bier in blik. In het kastje van mijn koelmachine zit bier voor heel warme en benauwde dagen. Bier in blik! Twee blikjes bier nemen net zooveel plaats in als vroeger een flesch, ook al is de inhoud van beide hetzelfde. Het valt niet te ontkennen, dat bier in biik bezig is de Amerikaansche wereld stormenderhand te veroveren en hier heb ben we een merkwaardig voorbeeld van een geheel aparte industrie, die van de „con tainers" of verpakkingsmiddelen. Er is op het oogenblik eigenlijk een soort oorlog aan den gang tusschen de flesschenfabrikanten en de blikindustrie. De laatste is er mee begonnen, toen zij begeerige oogen begon nen te slaan op een bedrag van 90 mil- lioen dollar, dat zij zouden kunnen ver dienen door de brouwerijen over te halen blik in plaats van glas te gebruiken. Maar dat ging maar niet zóó! Eerst moest een blik gevonden, waarin het bier niet bedierf, want gewoon metaal tast den smaak aan. Ten slotte werd een soort ver nis uitgevonden, waarmee de binnenkant van 't blik egaal bespoten wordt en dat elastisch genoeg is om niet af te schilferen Toen zij zoover gekomen waren gingen zij de brouwerijen met de noodige onweer legbare argumenten overhalen, als het reit. dat een blikje evenveel bevat als een flesch en maar de helft aan plaats in neemt Hierdoor wordt ook het gewicht verminderd en dientengevolge de vervoer- (Vervolg van het 2e Blad). Overzicht van den toestand. Bij den aanvang van de derde week van den Spaanschen burgeroorlog zijn de fron ten vrijwel hetzelfde als acht dagen gele den. Eenige beweging is slechts te bespeu ren voor Saragossa en voor San Sebastian. In Navarra dringen de nationalisten krach tig op naar de kust voor Sarragossa trachten de regeeringsmilities hun nederlaag van de vorige week te herstellen. Zij hebben tot dusver echter nog niet eens Huesca kunnen veroveren. De in de lange telegrammen uit beide hoofdkwartieren, te Madrid en te Burgos, gemelde terreinwinsten blijken bij onderzoek aan de hand van nauwkeurige kaarten in het algemeen onbeteekenend en strategisch van weinig belang te zijn. Slechts de bewegingen in het Guadarrama- gebergte zijn van speciale beteekenis, aan gezien het daar gaat om het bezit der berg toppen en der waterleiding van Madrid. In de laatste 24 uur schijnt echter in dit ge bied niets veranderd te zijn. De Havas-correspondent van het Gua- darramafront meldt, dat brand is uitgebro ken in een pijnboomenbosch, die overge slagen is naar een pas. waar zich opstan delingen hebben verschanst, die thans ge heel door de vlammen zijn ingesloten. Twee colonnes, komende van Malaga en Murcia, die naar Granada oprukken, waren gisteren nog slechts eenige kilometers van de stad verwijderd. De opstandelingen vra gen voortdurend aan radio-Sevilla om ver sterking. Mededeeling van generaal Queipo de Llano. Generaal Queipo de Llano, die vannacht weer over den radiozender Sevilla heeft gesproken, verklaarde, dat de rust. die op het oogenblik heerscht, de stilte voor den storm is. De positie van de regeering te Madrid is uiterst kritiek, en is nog ongunstiger ge worden, doordat de laatste dagen verschil lende eenheden van de civiele garde naar de nationalisten zijn overgeloopen. Offensief van generaal Franco op komst? Naar uit Tanger wordt gemeld, wordt in hel hoofdkwartier van generaal Franco koortsachtig gewerkt. Den geheelen dag reden vrachtauto's af en aan met troepen, die naar Ceuta en Tetoean worden ver voerd. Generaal Franco is van plan, zijn troepen bij de eerste gelegenheid op onop- vc »«e naar Spanje te transportee- „rh.^r,"Averki.a.art bovendien. dat sterke treerd zijn te Tetoean Beconcen- Zoon van Caballero gevangen genomen. De „Daily Herald" meldt, dat de zoon van den socialistischen leider Largo Caballero. in handen der fascisten gevallen is Een brief uit Madrid var Jose Diaz Alor, vice- vrorzitter van d-o bond van vakvereeni- gingen, vermeldt, dat Caballero's zoon zijn militairen dienst verrichtte, toen de fas cisten hem te Segovia gevangen namen „Met het oog op de door de fascisten be dreven wreedheden", zegt de briefschrijver, „zou men zich niet behoeven te verbazen, indien Caballero's zoon gefusilleerd wordt". Solidariteitsbetoogingen. Zoowel in sovjet-Rusland als in Mexico zijn groote betoogingen gehouden vooor het Volksfront in Spanje en tegen het fas cisme. In talrijke bedrijven werden inzamelin gen gehouden om het Spaansche volk hulp aan te bieden. Begroetingstelegrammen werden gezonden aan „het Spaansche volk", aan de Spaansche regeering en aan presi dent Azana. Vakvereenigingsleider vermoord Uit Barcelona wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat de voorzitter voor Ca- talonië van het algemeen vakverbond is doodgeschoten. Het is niet mogelijk, met zekerheid de verantwoordelijkheid voor de misdaad vast te stellen, doch in welinge lichte kringen te Barcelona geeft men toe, dat de moord het werk is van de natio nale vakvereeniging. Men hecht veel be lang aan deze daad. die in verband met mogelijke wraaknemingen tot een scheu ring in het Volksfront zou kunnen leiden. Doriot waarschuwt zijn vroegere kameraden. „De vonk van den Spaanschen opstand kan een Europeeschen oorlog ontketenen, tenzij Frankrijk een stricte neutraliteits politiek volgt en ophoudt wapenzendingen aan te moedigen voor de Spaansche re- geeringsaanhangers", aldus verklaarde Jacques Doriot, de vroegere communisti sche leider en thans hoofd van de Franschc Fascistische Volkspartij. Doriot deed een scherpen aanval op zijn vroegere linksche vrienden en beschuldigde hen ervan, dat zij de verscheping van wapenen en muni tie naar de regeering van het Volksfront te Madrid blijven aanmoedigen, ondanks hun tegenspraken. Toegang voor vreemdelingen gesperd. De Spaansche regeeringsautoriteiten heb ben thans voor alle vreemdelingen den toegang tot Spanje gesperd. Daarentegen worden Spaansche staatsburgers die naar hun land willen terugkeeren toegelaten. Deze terugkeerenden zijn meerendeels jeug dige arbeiders, die hun betrekking in Frankrijk verlaten om toe te treden tot de regeeringsmilitie. Alleen op het grenssta tion Cerberes passeeren dagelijks ruim 100 Spanjaarden. De treinen uit Barcelona echter, die slechts tot het grensstation rij den. brengen dagelijks 200 tot 300 vreem delingen en vluchtelingen naar Cerberes. De hotels in Zuid-Frankrijk, aan de Mid- dellandsche Zee en aan de Golf van Bis- caye zijn overvol met Spaansche uitgewe kenen. Het goederenverkeer over de Spaan sche grens staat volkomen stil De afzen ders halen hun goederen aan het grens station terug, daar zij vreezen, dat zij an ders door de Spaansche autoriteiten in j beslag genomen worden. kosten. Breken is uitgesloten en verder behoeven geen flesschen terugbetaald en bezorgd te worden, omdat de blikjes weg gegooid worden. En natuurlijk zou het publiek liever blikbier koopen. wanneer bleek, dat de smaak en qualitelt hetzelfde waren gebleven. Op het oogenblik verkoo- pen 23 groote brouwerijen bier in drie ver schillende soorten blikjes. Maar de fles schenfabrikanten bleven van hun kant ook niet stil zitten! Na al die jaren van on betwiste heerschappij zagen zij zich plot seling in een groot deel van hun bestaan bedreigd en dus namen zij tegenmaatre gelen. Het gevolg is geweest, dat de glazen fcierflesschen er bijkans onherkenbaar uit zien: lichter van gewichten gedrongen van vorm. De melkflesch heeft het ook moeten ontgelden, maar die wordt aangevallen door de papierindustrie. Verschillende groote melkinrichtingen hebben een papieren flesch in gebruik genomen, die zeer goed voldoet. Zooals men misschien weet, is „losse melk" zoo goed als niet te koop in Amerika: het wordt verhandeld in fles schen van een „quart" en een „pint". Practisch en origineel. Wanneer de oude bier- en melkflesschen niet veilig zijn gebleven voor de moderne eischen van hygiëne en practischheid, welke andere verpakkingsmiddelen zullen het dan ongestoord blijven bolwerken? Maar zeer weinige. Niet minder dan 190 zijn in de laatste paar maanden radikaal van uiterlijk veranderd. Daar is bijvoor beeld een doosje met aspirine, dat zoo opengaat, dat er telkens een enkel tabletje uitrolt. Ik herinner me nog goed in 1920. kersversch aangeland, een blikje schoen smeer aangetroffen te hebben, dat door het ronddraaien van een soort wieltje openging in plaats van het met de nagels of een schroevendraaier te moeten doen en hoe die kleine ontdekking mij goed het gevoel gaf in 't beroemde practische Ame rika aangekomen te zijn. Sinsdien heb ik vele practische dingen zich zien ontwik kelen. waarvan men dan pas ontdekte, hoe onpractisch zij daarvoor waren geweest. Zoo zijn de kurken en de metalen sluiters hard op weg om geheel te verdwijnen en plaats te maken voor een soort plas tiek. dat machinaal in een vorm gedruk wordt, goedkooper is en er niet alleen aantrekkelijker in allerlei kleuren uitziet, maar ook aantrekkelijker voor den consu ment is. Ze brokkelen niet af en glijden dan de flesch in, zooals kurken zoo graag doen en zij bezorgen geen gewonde vin gers, zooals men dat van de metalen stop pen gewend is. Daarentegen kunnen een paar kinder vingers het ontsluiten. Natuurlijk zijn al die veranderingen gemaakt met het doel het publiek aangenaam te zijn en derhalve den omzet te verhoogen. Maar er is nog veel meer gedaan om de verpakking zelf aantrekkelijk van uiterlijk te maken in plaats van alleen maar handig en prac tisch. Als mooiste voorbeeld daarvan noem ik het blikken doosje van een nieuw schrijf machinelint. dat van een spiegeltje, poeder en donsje is voorzien om de jonge dame. die het lint op haar machine heeft gezet, weer bij te werken na lezen vermoeienden arbeid. Ik kocht onlangs olijven, die ver pakt zaten in een glazen bierpul, waarvan ik bij gelegenheid ook tot dat doel gebruik maak en ik vond een nieuwe bretel in een aschbakje! Aan etiketten wordt ook de grootste zorg besteed en zoo vond een kof fiebranderij haar omzet plotseling met 10 procent toegenomen, toen zij nieuwe zakjes met nieuwe opschriften had aangeschaft. En wat cellophane betreft, de rage daar van heeft het hoogtepunt nog niet berikt, Werd het eerst vooral gebruikt om het hygiënische voordeel, zooals bij baby speelgoed of nieuwe zakdoeken, de vorige week kocht ik zes aardappelen, die keurig in dit glinsterende goed gewikkeld waren. Waarmee ik niet zeggen wil. dat alle Ame rikaansche piepers stuk voor stuk een der gelijk jasje aan hebben, want dit waren de zoogenaamde Idaho ..baking potatoes", eerstens laat in het seizoen en ten tweede in een erg deftigen winkel van fijne co mestibles gekocht. Zoo'n aardappel Is wel een mannenvuist groot en wordt met schil en al gepoft in den oven. AUes is verpakt. Waar precies het evenwicht gevonden moet worden tusschen een aantrekkelijke en een onaantrekkelijke verpakking is nog niet precies duidelijk, sinds een reusachtige chocolade- en bonbonfirma in New-York een campagne begon, door haar artikelen in de allereenvoudigste doozen te verkoo- pen. Dit onder het motto, dat men immers de dure doos niet opeet, maar wel den inhoud! En werkelijk bleek het, dat het publiek daar iets logisch in zag, aangezien de omzet van die firma met sprongen naar boven ging. Intusschen heeft zulk een een voudig wit doosje al heel weinig te vertellen, wanneer het in den vorm van een cadeautje gegeven wordt en bonbons zijn dat hier in de allereerste plaats. Niet alleen, dat de handelswereld er zelf het voordeel van inziet om haar artikelen in handige en aantrekkelijke verpakking aan de markt te brengen, maar veel meer dan bij ons zit de overheid er achter uit een oogpunt van hygiëne niet alleen, maar om geknoei tegen te gaan. Brood wordt in Amerika zoo goed als niet onverpakt ver kocht. De voornaamste reden daarvoor is, dat het dan langer versch blijft, maar tevens wordt het meer in kruidenierswin kels verkocht dan in bakkerijen, zoodat het door tallooze handen moet gaan eer het den verbruiker bereikt. De oude ouderwet- sche kruidenierswinkel met zijn open bak ken suiker, zout. meel e.d. is geheel tot het verleden gaan behooren en er bestaat geen artikel, dat niet verpakt en gegarandeerd naar inhoud en gewicht te krijgen is. Soms is het wel eens lastig! Kaneelpijpen zijn niet te krijgen, wel keurige busjes met het poeder en dit geldt voor alle specerijen, die overigens tot nu toe weinig in trek waren in dit land. En hoe weet men hier met het onmisbare roomijs om te gaan! Zoo hard bevroren, dat het de eerste uren oneetbaar blijft en als een sigarenkistje mee naar huls genomen kan worden of anders verpakt ln een doos met „droog ijs", waarin het voor zes uur ln den oorspron- kelijken staat gegarandeerd blijft Bananen in cellophane, suikerklontjes ln handig te openen papiertjes en zakken voor oliebol len, die er suiker op schudden, wannéér men die openmaakt Doozen meel met zeef aan een kant en visch in een soort perka mentpapier. dat het reukeloos maakt. Er is nog geen eind aan te zien! HL Op gezag van de Veilingslijst der Boeck- horsten van 1785 deelt R. Bakker in de ..Nederlandsche Stad- en Dorpsbeschrij- ven" Deel VII. mede. dat het kasteel „de Hooge Boeckhorst" bij Noordwijlcerhout door den Graaf van Holland als jachthuis zou zijn gesticht in 732. Nu weten we. dat het Hollandsche gravenhuis officieel eerst in 922 optreedt met Dirk I. Hoogstens kan er dus sprake van zijn. dat een der aan voerders van den Karolingischen hofmeyer Karei Martel van dezen in de duinstreek een Beneficium zou hebben ontvangen, waar hij een blokhuis, jachthuis of ver sterkte hoeve liet bouwen En misschien hebben we in dit verband te denken aan een natuurlijken zoon van Karei Martel, met name' Bernard, die ergens aan de Frie- sche kuststreek van dezen een stuk land in leen kreeg. Dat hier reeds zeer vroeg een versterking kan verrezen zijn behoeft niet te verwonderen, als we ons herinne ren, dat later de Noormannen en weer la ter de Westfriezen steeds langs de duin streek naar het Zuiden trokken. Het was de weg van Kennemerland naar Leiden, en verder. We behoeven slechts te herinneren aan den marteldood van St. Jeroen in 357 en verder hoe nog in 974 de Westfriezen hier langs naar het Zuiden trokken tot zij op 10 Aug. van dat jaar door Dirk II en den burggraaf van Lelden bij Rijnsburg wer den verslagen en tot den terugtocht ge dwongen. De waarschijnlijkheid, dat toen ter plaatse een sterkte, misschien reeds met den naam van de „Boeckhorst" stond, wordt grooter. als we herinneren aan het charter van 4 Aug. 889 waarbij Koning Arnulf aan sraaf Gerolf. waarschijnlijk de vader van D'rk I. eenige schenkingen doet waarbij o.a.: „in locls Northa et Ospre- tahshem nominatis silvas unam et terram arabilem unam et in locis, qui dicitur Bodokenlo. hobam unam". waaronder wij de omgeving van Noordwijk en ..Ooster- breedland" in de omgeving van Zilk heb ben te verstaan. De „silva" is dan de Noordwijkerhout en wellicht is de hoeve van Bodekenlo de latere Boeckhorst. Alle onderzoekers zijn het er over eens. dat Bodokenlo in de nabijheid van het ge noemde gebied gezocht moet worden. En nu waag ik deze verklaring. Ieder weet, dat „lo" oeboschte hoogte beteekent En nu is de hoeve van Bodokenlo dunkt mij te verklaren als de beboschte hoogte waar 's graven bode, dienstman, jachtopziener, in ieder geval een functionaris van den graaf woont. Wanneer de naam Boeckhorst ontstaat weten we niet. Wel weten we dat in 1145 vermeld worden „Theodoricus de Boeck horst et frater ejus Werenboldius" als ge tuigen van Keizer Koenraad III, doch dezen kunnen geen voorvaderen zijn van het latere beroemde geslacht der Boeck- horsten zooals weldra blijken zal. De naamsverklaring schijnt overigens voor de hand te liggen. Er ontstond een jachthuis, blokhuis of versterkte hoeve in een streek die rijk aan beukenhout was. We vinden den naam gespeld als Bouck- horst, Boeckhorst. Boekhorst. Beukhorst of Bochorst. De stichting verliest zich dus in grauwe nevelen en van de bewoners is ons gedurende de eerste eeuwen van het vermoedelijk bestaan niets bekend. Doch tijdens de regeering van graaf Wil lem n begint het te dagen. Waarschijnlijk reeds in de 11e eeuw, misschien nog vroe ger, werd de Ambachtsheerlijkheid van Northge of Northeke bestuurd door de heeren van Northeke. Uit een der liniën van dit geslacht was afkomstig Boude- wijn van Northeke. die als edelknaap in de gratie viel bij het Hollandsche gravenhuis. Nu dient men zich te herinneren, dat Florls IV in 1235 waarschijnlijk bij een steekspel het leven had verloren. De jonge graaf Willem II was toen pas zeven jaar oud. De voogdij werd waargenomen door den oudsten broer van Floris IV, n.l. Otto de Derde die van 12331249 bisschop van Utrecht was, en daarna werden de belan gen van het graafschap waargenomen door Floris. den jongeren broeder van Wil lem II. Nu had deze geestelijke. Otto IH, een natuurlijke dochter Aleidis, die men een goede partij achtte voor den jongen Heer Boudewijn van Northeke, die in de hofhouding van Willem II was opgenomen Natuurlijk werd de jonge Boudewijn met geschenken bedacht. En de eerste oorkon de daarvan is zoo aardig, dat we ze even afschrijven uit het Groot Charterboek van Van Mieris, Deel I. Charter van 4 Sept. 1252. Een yegelyck deesen jegenwoordigen brief in ziende, is Florls, Grave van Hol land. broeder van Heer Willems den door- luchtigen Conlnck van Romen, een yder groetende, ende alles goeds toewenschen- de. Sy de luyden kennelyck, dat ik ter be geerte mijner getrouwe Edelsmannen: es Heer geseyt Persijn. Willem Heer van Bie derode. Heer Jan geseyt Persijn, met wel- bedagtheyt mij nes Raeds vergunt ende geoorloft hebbe, mijnen Lieftalligen Bau- dewijn van Noprdike, bewaarder deeser tegenwoordige, dat alle die geene. die hy op de hondert en tien morgenslant sal setten. verhuyzen ofte doen woonen, de- welcke jugera men op zijn Hollants mer- gens es noemende, gelegen tusschen Ven- num ende Warmonde in 't Ambogt van Venno, van welcke mergens deselve B„ heeft, ende gehadt heeft de Thiende en de Jurisdictie egeen Bede ofte Opheve be- taelen en sullen, met bespreek ingevolle oeselve, voor dat sy luyden aldaer mette- woon quamen, egeen Bede betaelt ofte ge geven en hadden. In oirconde heb ik dee sen tegenwoordigen brief besegelt. Gedaan tot Middelburg in 't Jaer ons Heere M C C L II op de vierde serie voor de geboorte der salige Maget Maria. Genoemde 110 morgen lands, gelegen *usschen Warmond, dat nu nog een smalle strook bezit bezuiden het Zweiland en ter andere zijde Vennemeer en Vrouwe Ven- nepolder. is dus het land. dat later de „Vrije en Lage Boeckhorst" wordt ge noemd. Het is dus het eerste en oudste bezit der latere Boeckhorsten. En zelfs wil het mij toeschijnen, dat heer Boudewijn reeds voor het verlij dit land in zekeren zin zijn eigendom mocht noemen. Uit de verlijbrief blijkt ook, dat het Grafelijk Huis de bewoners van 't nieuwe Ambacht nader aan zich wilde binden door hen vrijdom van beden en heffingen toe te staan. Verder genoten de bewoners gedurende eenige eeuwen vrijdom van de grafelijke tollen, als die te Wassenaar, te Geervliet, enz. Over andere voorrechten en vrijheden spreken wij later. Doch mijnen lieftalligen Boudewijn" ontving nog meerdere weldaden, zooals we in het vervolg zullen zien. N. J. S. GEBOREN Margaretltg Wilhelmina. dochter van W. van Steenbergen en M. W. Compeer. ONDERTROUWD: J. van Zanten, jm„ 27 jaar en C. W. C. Staats. jd„ 31 jaar W. F. J. Tegelaar, jm„ 28 jaar en C. Vrijbloed, Jd. 21 jaar M van Haarlem, jm„ 20 jaar en A Neu teboom, 24 jaar H. Trouwee, jm„ 25 jaar en H. Delfos, jd.. 23 jaar C. Segaar, jm„ 22 jaar en C. de Tombe. jd. 19 jaar A. v. d. Reijden, jm„ 23 jaar en R. Hartevelt, Jd., 21 jaar J. J. v. d. Kamp, jm„ 23 jaar en C. P. van Berkel. jd„ 23 Jaar. OVERLEDEN. W. F. Arbouw. M„ 77 jaar H. G. Wit- tenaar, wedn., 70 jaar S. J. A. Kolk, Dr„ 6 dagen W. C. Benedictus, M., 46 jaar. De navolgende schepen zijn morgen radio- telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Aagtekerk, Alcyone. Aldabi, Alphacca, Alwaki. Baloeran, Bloem fontein, Boschfontein, Christiaan Huygens, Colombia, Costa Rica, Cottica, Crljnssen, Dempo, Gaasterkerk, Grootekerk, Hoogkerk, Johan v. Oldenbarnevelt, Johan de Witt, Jan Pietersz. Coen, Maasdam, Marnix van St. Aldegonde. Modjokerto. Nijkerk, Oranje- Nassau, Rotterdam (H.A.L.), Serooskerk, Spaarndam, Springfontein, Stuyvesant, Tarakan, Veendam en Venezuela. Behalve bovengenoemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen even eens via Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Hol land. MN HELPEN WK EIKAAP 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14