77»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 3 Augustus 1936 Vierde Blad No. 23421 UIT DE OMSTREKEN. DE INSTALLATIE VAN DEN HEER A. G DELEN. VISSCHERIJBERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. AALSMEER. Afscheid van Meester C. Kikkert. De Oudercommissie der O. L. school Re- zenstraat hield een samenkomst In „De Oude Veiling", onder leiding van den beër ft. Eveleens Az., in verband met het ver trek van het hoofd dier school, den heer c, Kikkert, naar Haarlem. Het scheidende hoofd werd gehuldigd, o.m. door den bur gemeester, die den heer Kikkert, mede na mens het gemeentebestuur, dankte voor lijn Ijver en nauwgezetheid, waarmee hij gedurende een 15-tal jaren hier de belan gen van het openbaar onderwijs heeft ge diend. De heer H. A. Stuiver sprak namens het Centraal Genootschap, de heer M. Harmsen namens de oud-leden der Ouder- commlssie. de heer G. Hazenberg namens de commissie tot wering van schoolver- mlm, de heer Jb. Alderden Dzn. voor de pi, Schoolcommissie, de heer C. Blerma. nmens de hoofden van o.l. scholen en aevr. T. de JongeBeets, die een alge eeen dankwoord sprak namens ouders enz. ïn heer Kikkert werden meerdere ge- henken aangeboden: %en wandelstok, Slok, ollegravure ln lijst, bloemen enz. HIJ dankte voor de sympathieke woorden. Spr. rou met zeer veel genoegen aan Aalsmeer :»rugdenken. Des morgens Is de heer Kik- Sert door een der leden van het onderwij- tend personeel toegesproken en werd hem «n standaardwerk over Nederland ge schonken. De avond-samenkomst, welke door plm. 400 personen werd bezocht, ls door den heer K. Eveleens gesloten. Afscheid van Meester G. Kommcrs. Meester Kommers stond de laatste maal roor de klas ln de Chr. school Dorp en vertrok in gelijke functie naar de Da Cos- taschool te Amsterdam. HIJ ls toegespro ken door een der leden van het personeel en door de kinderen toegezongen. Het dag. bestuur der gemeente was mede vertegen woordigd. Des avonds ls meester Kommers !n de school ln lntlemen kring gehuldigd voor zijn arbeid in het belang van het Chr. onderwijs alhier. Geslaagd te den Haag voor het exa men Hoogduitsche taal L. O. de heer D. Voortman alhier. o HAARLEMMERMEER. Zeilbootje omgeslagen. In de Ringvaart nabij den Aalsmeerder- dijk is een zeilbootje omgeslagen. Twee van de drie Inzittende heeren wisten zwem mende den kant te bereiken. Het ontbrak gelukkig niet aan hulpvaardige handen om den derden, die zich aan de boot had vastgeklampt, behouden aan wal te bren gen. Na van den schrik bekomen en bij een ■ter bewoners van droge kleeren voorzien te zijn, konden zij hun reis weder vervolgen Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L. O., de heer H. Uittenbosch te Hoofddorp. o HILLEGOM. Record aantal huwelijken Door den ambtenaar van den Burger lijken Stand zijn op één dag zeven paren ln het huwelijk verbonden. Dat ls een re cord, want voorheen was het hoogste aantal gesloten huwelijken op één dag 3, hoogstens 4. Twee verkeersongevallen. Zaterdagmiddag maakte een wielrijder de fout, om per fiets de Meerstraat uit en de Hoofdstraat in te rijden, wat verboden is. Hij kwam vlak voor een passeerende auto terecht, waarvan de bestuurder den wielrijder wilde sparen, doch die hier door een tweede auto aanreed. Er ont stond schade aan een spatbord en een kortstondige verkeersstoring. De politie legelde het verkeer en onderzoekt de zaak Het tweede verkeersongeval gebeurde Zaterdag bij de van den Endelaan, waar twee wielrijders licht werden verwond. Een der wielrijders kwam in botsing met een vrachtauto, waar door hij viel en een twee den wielrijder ln den val meesleepte. Bei den kregen eenlge blessures. In verband met de doortrekking der 'an den Endelaan zijn de huisnummers veranderd. De volgorde loopt nu van de Hoofdstraat af, dus van het Noorden naar het Zuiden. o KATWIJK AAN ZEE. GEDACHTENISREDE VAN Ds. R. P. A. RUTGERS. Een aandachtig gehoor. Voor een groote schare hield as. R. P. A. "vtgers gistermorgen zijn gedachtenisrede ia de Nieuwe Kerk ter gelegenheid van hjn 25-jarige ambtsvervulling als predi kant dezer gemeente. De voorzang was Ps. JU vrs 1, het voorgelezen schriftgedeelte 2 Corlnthe 5 vrs 11—21. Nadat ds. Rutgers hi gebed was voorgegaan, liet hij zingen Ps. 89 vrs 1 en 3. In alle stilte, midden in JiiJn vacantie, aldus spr., heb ik den dag herdacht, dat lk 25 Jaar geleden, 10 Juli '*'1, mijn lntreede hield met de woorden alt Joh. 20 vrs 19: „Vrede zij ulleden". Se dert dien zijn 25 jaar voorbijgegaan. Het is een voorrecht, dat weinigen te beurt valt dm met een gemeente zóó lang verbonden 'e zijn. Ik sta hier, aldus spr., als een oankbare. God heeft in Zijn liefde en houw mij dat voorrecht mogen schenken. ?pr- dacht aan tljdgenooten, die reeds ont- ™*Pen zijn en noemde de namen van ds. dolkenstein en ds. van Leeuwen. Hij werd door Gods sparende liefde gedragen; één maal heeft hij een ernstige krankheid doorgemaakt, maar de Heer heeft toen de goeden verhoord. Spreker wees ook op dn trouw. Als wij zien op onzen arbeid, dan voelen wij, toe ontrouw wij gevonden J'O'den. Zijn trouw steekt daar zoo mooi '0 af. Hem wordt ook dank gebracht voor ™t voorrecht, zóó lang bij u geweest te fjln. Er zijn wel pogingen uit andere ge meenten gekomen om daar heen te gaan, maar die stemmen heb lk afgewezen, daar ALS BURGEMEESTER VAN EIBERGEN. De heer A. G. Delen, tot voor kort ge meente-secretaris van Noordwijk, is Zater dagmiddag, onder zeer groote belangstel ling feestelijk ingehaald als burgemeester van Eibergen iGld.) Te twee uren waren op de grens der gemeente opgesteld de leden van het Comité van Ontvangst, het politie- en secretariepersoneel, ongeveer 50 ruiters, benevens een 30-tal fietsers. De heer en mevrouw Delen werden begroet door den heer R. Kijftenbelt, waarna het ln optocht dorpwaarts ging. Nabij de Kat- tenborg sprak de voorzitter van het be groetingscomité, de heer M. Zion, het wel komstwoord. Spr. wenschte den heer Delen en zijn echtgenoote geluk met de benoe ming. Spr. releveerde het werk der vorige burgemeesters, die op hem een onuitwisch- baren indruk gemaakt hebben. Spr. wees er op. dat Eibergen, de crisis buiten be schouwing gelaten, een eenigszlns welva rende gemeente ls, die er vooral den laat- sten tijd knap begint uit te zien. Na eenlge wenschen besproken te hebben eindigde 3pr. met een „Lang leve onze nieuwe bur gemeester!" Nadat mevr. Delen bloemen waren aan geboden, volgde de begroeting op 't Raad huis. Ook eenige Ingezetenen waren hier bij tegenwoordig. Het woord werd aller eerst gevoerd door den loco-burgemeester, wethouder C. Th. Beyer. Deze wees er op, hoe de heer Delen benoemd ls als opvolger van den heer Wouters nu gouverneur van Curacao en hij sprak den wensch uit, dat de heer Delen voor al zijn gemeen tenaren zonder onderscheid van gods dienstige of politieke gezindheid zou mo gen zijn een burgemeester die het gezag krachtig, maar met zachte hand zal we ten te handhaven en die zich de hoogach ting en de toegenegenheid van de Eiberge- naren zal weten te verwerven. Uitvoerig besprak hij de toestanden te Eibergen en hoopte, dat de heer Delen veel voor de gemeente zal kunnen doen. Nadat spr. den heer Delen met de tee kenen zijner waardigheid had omhangen werd het woord gevoerd door het oudste raadslid, den heer Ordeman, die hoopte, dat de Raad onder de nieuwe leiding de be sprekingen tot een goed einde zal brengen tot heil van de gemeente. Daarna sprak dc heer A. Meyer, wet houder van de bedrijven, openbare werken van Noordwijk, mede namens de heeren Llefferink, Ike, Dekker, Wasman en van Wagenen, allen bij deze installatie tegen woordig, Hij bracht woorden van dank voor de ondervonden vriendschap en de prettige samenwerking en wenschte den heer Delen geluk met zijn promotie, waar- In hij ook mevr. Delen betrok. De heer Delen hield tenslotte een uit voerige rede, waarin hij HM. dank betuig de voor het in hem gestelde vertrouwen. Spr. zag zijn moeilijke taak zóó, dat hij geen kantoorman moet zijn, doch hij hoopte ook een deel van den dag er op uit te gaan, op Inspectie. HIJ betoonde er zich buitengewoon gevoelig voor, dat zes heeren uil Noordwijk getuigen waren van zijn in stallatie en eindigde met het uitspreken van den wensch. dat de arbeid onder Gods onmisbaren zegen, moge strekken tot heil van aller dierbare Eibergen. Het feest werd besloten met concerten van zeven muziek- en zangvereenigingen uit alle deelen van de gemeente. De heer Delen bracht zijn grooten dank voor de schitterende ontvangst en stelde een „drie werf hoera!" ln op Eibergen en zijn be volking. ik mij hier zoo thuis gevoelde. Ook heb ik dank te zeggen voor het medeleven en de belangstelling van alle zijden. De leeraar en de gemeente mogen zich afvragen: „hoe staan wij tegenover de boodschap, die ls verkondigd of aange hoord?". Om dit te overdenken las ds. Rutgers de tekst uit 2 Corinthe 5 vrs gb: „en heeft het woord der verzoening in ons gelegd". Paulus heeft zijn levensprogram in deze woorden gelegd. Paulus was geroe pen tot het heilige dienstwerk om den naam des Heeren uit te dragen voor jood en heiden. Wie zijn wij om 's Heeren woord te bedienen? Nietige, zwakke, zondige menschen. Toen lk héél klein was, aldus .-pr„ had ik al de begeerte om later predi kant te worden. Ruim 32 jaar heb ik in den dienst des woords gestaan, waarvan ik u 25 jaar mocht dienen. Ik denk aan onze gebreken, onze zware hulpbehoevendheid, maar mocht de hulpe van God ontvangen. Het gaat om het woord der verzoening te brengen tot het geloof in het Eeuwige le ven. Het woord der verzoening loopt uit op Christus Jezus. De hoogste begeerte was in die 25 jaar de Christusprediking tot u uit te dragen. In de laatste jaren waren er ln de gemeente sommigen, die een an dere prediking wilden, die meer de erva ringen van den Christen wilden zien. Wij hebben den Christus noodig en wij hebben van den kansel den Christus mogen ver kondigen. Er was 25 jaar geleden slechts één kerk. Ai spoedig werd bij de uitbreiding der ge meente deze kerk te klein. Aan den ande ren kant der straat werd de Zaal opge richt; ook deze bleek te klein te zijn. Toen is de Oude Kerk weer gerestaureerd en werd er een eind gemaakt aan een schan de; de oude Kerk werd van pakhuis weer hersteld in een bedehuis, waar het Woord verkondigd werd. Ik denk, zei spr., aan mijn leerlingen en oud-leerlingen, het catechisatiewerk lag mij steeds het naast aan het hart. Gere geld ontvangen er elke week 400 onderwijs van mij. Spr. denkt aan trouwe en on trouwe leerlingen, rustige en woelige. In die jaren hebben 3100 kinderen van mij het sacrement des doops ontvangen. Hoe- velen mochten ervan komen tot belijdenis des Geloofs en zijn trouw gebleven? Spr. dacht aan zijn ziekenbezoeken in de hulzen, één kranke is er. die reeds 16 jaar lang op het ziekbed wordt bezocht. Aan deze ziekbedden wordt het woord der ver zoening uitgedragen. In de woningen heeft spr. gedeeld in liefde en leed, in vreugde zich verblijd, in dagen van smart en rouw geweend met de weenenden. Hoeveel gan gen heb ik meegemaakt naar het kerkhof! Vader Nijgh is de eenige ouderling nog, de anderen zijn allen ontslapen of onttrokken j uit hun ambt. Moeilijke gangen heeft spr. in de oorlogs jaren ln de gem. moeten gaan om droeve jobstijdingen te brengen, de verscherpte duikbootenoorlog heeft tientallen uit deze gemeente doen blijven op zee, die een graf ln de golven vonden. Hoe heeft spr. getracht hèn te troosten, die het weduwekleed te dragen hadden, de moeders, die haar zo nen ontnomen zagen. Dat was een tijd om nooit te vergeten; hierbij denkt spr. aan het monument, een geschenk van onze Prinses, dat in tegenwoordigheid van de Koningin en Prins Hendrik is onthuld. Gezongen werd nu Gez. 36 2 en 3. Hoe heb ik, aldus spr., het woord der ver zoening uitgedragen? Daar heeft veel aan ontbroken. Het omgaan met zielen is een moeilijk werk. In de gemeente was er wei eens kwaadspreking, waarvan de herder en leeraar het mik- en raakpunt was. Vergeef mij, wlen lk wel eens gekrenkt heb; dege nen, die mij hun sypmpathle onthielden, vergeef lk ook van harte. Bij ons moet het zijn: „vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven aan onze schuldenaren". In de 25 Jaar is het aantal zielen sterk toege nomen, maar het geestelijk en het kerkelijk ieven is gezakt. Tegenwoordig moet de kerk tot de menschen komen. Eenmaal komt het eind aan uw en mijn leven en hoe hebben we dan onze reis volbracht. Spr. eindigde met dankgebed, waarna gezongen werd Ps, 118 7. De ouderling P, Siderlus sprak namens kerkeraad en gemeente warme woorden van erkentelijkheid en dank tot ds. Rutgers. HIJ prees zijn trouw en ijver gedurende die 25 jaren en beschreef uitvoerig welk een goede herder én leeraar hij voor de gemeente ge durende dat tijdvak is geweest. De gedachte daaraan zal hier nog lang blijven voort bestaan. Door de gemeente werd ds. Rutgers nu toegezongen Ps. 134 3 en staande het tweede gedeelte van Gez. 96. Ds. Rutgers dankte den heer Siderius voor de hem toegesproken woorden en de ge meente voor de hem toegezongen zegebede, waarna ds. Rutgers eindigde met de zege bede uit te spreken. o DE KATWIJKSCHE OUDHEIDSKAMER. Conflict inzake de bestuursverkiezing. Naar wij vernemen, gaan enkele leden van het op 11 Juni j.l. bij de oprichting der Katwijksche Oudheidskamer officieel ge kozen bestuur, niet accoorc'. met den gang van zaken. Zij erkennen het zich op 31 Juli j.l. gevormd hebbende nevenbestuur niet. Zij hebben deze aangelegenheid in han den gegeven van een advocaat-procureur. Veel badgasten aangekomen. Zeer veel badgasten zijn per tram en per auto aangekomen. De stationschef, de heer P. Hofkes deelde mede, dat bijna den ge- heelen Zaterdag de tram met 3 wagens reed. Tevens werden veel goederen aange bracht. Het weer blijft helaas een groote teleurstelling. o LISSE. Geslaagd te Utrecht voor het examen Engelsch L. O. mejJ-G. M. F. Dankelman alhier. o NOORDWIJK AAN ZEE. Algemeene lampionverlichting. Door de V.V.V. „Noordwijk Vooruit" was Zaterdagavond een algemeene lampion- verlichting afgekondigd. Vele voorgevels van winkels en hotels waren met lam pions versierd. Tengevolge van deze kleu renrijke Illuminatie verkreeg het dorp een prachtig aspect. o VEUR-LEIDSCHENDAM. Boot gezonken. Zaterdagavond trachtte de heer D. uit den Haag met zijn motorboot de Vliet over te steken, waarbij hij er waarschijnlijk niet op lette, dat uit de richting Voorscho ten een motorboot, eigenaar de heer Z. uit Amsterdam kv/am. De boot van D. kon niet tijdig genoeg uit den weg komen, werd door de boot van Z. geramd en tegen de basaltsteenen oever geworpen, waarna hij direct zonk. De heer D. en nog 3 inzitten den wisten zich vla het zeildoeken tentdak te redden. De gemeentepolitie maakte pro- ces-verbaal. Het wrak is door de Provin ciale Waterstaat van de gebruikelijke waarschuwlngsteekens voorzien. ZEVENHOVEN Bij den Kerkeraad der Herv. Gem. kwam de gunstige beslissing binnen van den Raad van Beheer, inhoudende, dat kan worden overgegaan tot de beroeping van een predikant. IJMUIDEN, 3 Aug. 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.92—0.82; Griet p. kist van 50 KG. f.2515; Tongen per KG. f. 1.501.05; Groote Schol per kist van 50 KG. f.26; Middelschol per kist van 50 KG. f. 23—22; Zetschol per kist van 50 KG. f. 19 —17; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 12.504.20; Schar per kist van 50 KG. f. 73.10; Tongschar per kist van 50 KG. f. 2825; Roggen per 20 stuks f. 7.504.40; Vleeten per stuk f.3.500.90; Pieterman en Poontjes per kist van 50 KG. f. 5—0.25; Groote Schelviseh per kist van 50 KG. f. 24 —17; Middel Schelviseh per kist van 50 KG. f.2216; Kleinmiddel Schelviseh per kist van 50 KG. f. 18—10; Kleine Schelv. per kist van 50 KG. f.11—6; Kabeljauw p. kist van 125 KG. f.60—22.50: Gullen per kist van 50 KG. f. 103.20; Lengen p. stuk f. 1.20—0.50; Heilbot per KG. f. 0.93; Wij ting per kist van 50 KG. f. 4.301.10; Kool- visch per stuk f. 0.60—0.18; Makreel p. kist van 50 KG. f. 12—7. Groote hake f.8866; idem middel f.74 -64; idem klein middel f.2319; ld. klein f. 13—11.50. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM 48 met f. 2290; LJM. 73 met f. 3810; IJM. 7 met f.2680: IJM. 37 met f.3650; IJM. 19 met f. 2220; IJM. 384 met f. 2170; IJM. 195 met ALPHEN. Gevaarlijk fietsen! In de Pfins Hendrikstraat reden gister morgen vier Haagsche wielrenners op zeer korten afstand achter een personenauto. Toen de auto het Hazeveld inreed reed 't viertal pardoes tegen de auto aan, met 't gevolg dat 3 der vier rijwielen zwaar wer den beschadigd en een der renners zich bovendien aan zijn handen verwondde. Botsing. Op den hoek BruggestraatJulianastr. kwamen een personen auto en motorrij der, welke laatste de Bruggestraat uitkwam met elkaar ln botsing. De motorrijder, als mede de duoberijder werden op den grond geslingerd en bekwamen eenige verwon dingen. terwijl ook 't motorrijwiel werd beschadigd. Morgen zal hier ten bate van het T.B.C.-fonds „Santos" een bloempjesdag worden gehouden. o ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Geen salarisverlaging Het meren van booten te Oude Wetering De rekening van het Burgerlijk Armbestuur Klach ten over grootendeels ontkleed zwemmen De werkverschaffing Het venten met ijsco. De Raad vergaderde. Tot de ingekomen stukken behoorden o. m. een schrijven van Ged. Staten inzake verlaging van 2'/25% der salarissen van B. en W„ secretaris en ontvanger, met verzoek te mogen vernemen of met de voorgestelde verlaging accoord wordt ge gaan. De heer Van 't Hart is tegen salaris verlaging. speciaal wat betreft de vergoe ding voor de beide wethouders, die in deze gemeente veel werk moeten presteeren. Weth. De Jong concludeert, dat geen burgemeester meer benoemd kan worden zonder geld, hetgeen hij niet in het belang van de gemeente acht. Op dezen grond is spr. tegen verlaging en stelt hij voor bij Ged. Staten hiertegen te protesteeren. De heer Verweij zegt, dat 't nimmer de bedoeling van de regeering kan zijn dat men gefortuneerd moet zijn om het ambt van burgemeester te bekleeden. De tijd is z.i, thans nog niet gekomen, om tot sala risverlaging over te gaan in verband met het levenspeil. Een matige vergoeding voor de wethouders acht spr. niet meer dan billijk, maar z.i. moet er nog altijd een element overblijven voor persoonlijke toe wijding. De heer De Jong stelt voor aan Ged. Staten te berichten, dat de raad nog niet den tijd gekomen acht tot salarisverlaging over te gaan; dit wordt met alg. st. aan genomen. Adres van de R.K. Middenstandsver. „St. Jozef" inzake aanleggen van booten te Ouöe-Wetering. De voorzitter zegt, dat, nu Oude-Wete- ring binnenkort 'n veel beteren en mooieren weg krijgt, B. en W. met het oog op de te maken schoeiing langs dezen weg besloten hebben te verbieden, dat in den weg en aan de schoeiing wordt, gemeerd met vaartui gen, zulks met het oog op beschadiging. Wil men voor het vervolg een boot vast leggen, dan moet men dat doen aan palen, die in het water zijn of nog zullen worden geplaatst. Daar de neringdoenden belang hebben bij het behoorlijk meren van boo ten, moeten zij er maar voor over hebben om een paal op hun kosten voor een winkel te slaan. De heer Los wijst er op, dat het hier in hoofdzaak gaat om de sportlui, die met hun bootjes even aanleggen om inkoopen te doen. Spr. hoopt, dat in deze de noodige soepelheid zal worden betracht. De heer De Jong wijst op de moeilijkhe den. die kunnen ontstaan wanneer schip pers door storm niet over de Braassemer- meer kunnen, en deze gedwongen worden langs de Oude-Wetering te meren. Z.i. dient de gemeente dan te zorgen, dat de schip pers met hun booten behoorlijk kunnen aanleggen. Zij kunnen toch bezwaarlijk langs de Oude-Wetering blijven heen en weer varen. De heer De Koning merkt op, dat in de vergadering van B. en W. wel degelijk hier over reeds is gesproken, waarbij het in de bedoeling lag 2 of 3 punten aan te wijzen voor de schippers om te meren. De heer Verweij gelooft, dat veel tot ver duidelijking en wegneming van bezwaren zal kunnen leiden, wanneer de raad een commissie benoemt, die dit vraagstuk met belanghebbenden kan bespreken en toe lichten. De heer Penning de Vries is het niet eens met den voorzitter, dat roeibooten schade aan het wegdek en schoeiing kunnen. Spr. stelt voor een strook grond van 30 a 40 M. open te laten, die benut kan worden voor het aanleggen van kleine bootjes. De voorzitter is het hiermee niet eens. Na uitvoerige discussie besluit de raad, dat geen palen of pinnen in het wegdek mogen worden geplaatst, waarna een com missie wordt benoemd (de heeren Verweij, Los en Penning de Vries! ter onderzoek van dit vraagstuk; zij zullen binnenkort 't resultaat van hun bemoeiingen aan den raad mededeelen. f.1980; IJM. 116 met f.2420; IJM 117 met f.2790; IJM. 97 met f.1040: IJM. 177 met f.1250; IJM. 112 met f.4920: RO. 16 met f. 1730; E. 157 met f. 400, en de loggers RO. 1 met f.800: IJM. 204 met f.600; KW. 75 met f. 400; KW. 175 met f. 430; KW. 162 met f.400; KW. 169 mt f.440; KW. 166 met f.410; KW. 104 met f.190; KW. 28 met f.480; KW. 154 met f.400; KW 108 met f.450; KW. 177 met f.430; KW. 27 met f. 340; KW. 91 met f. 370; KW. 24 met f. 290; KW. 46 met f. 430; KW. 105 met f. 380: KW. 104 met f.380; KW. 52 met f.400: KW. 65 met f.400; SCH. 266 met f.450. Aangevoerd zijn 490 kantjes haring. Prijzen: Maatjes f. 7.406.40 volle f. 8.40; steurharing f. 8.60—6.90: 2952 kis ten versche haring. Prijzen f. 3.80—2.70 binnen van de haringvisscherij: IJM. 283 met 26 last. Naar Katwijk overgeladen' KW. 83 met 315 kantjes: KW. 176 met 441 kantjes; KW. 67 met 458 kantjes; KW. 36 met 325 kantjes. Het adres wordt dan voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding van de rekeningen der bur gerlijke armbesturen van RiJpwetering en de Lage Boekhorst. B. en W. stellen den raad voor deze nog niet goed te keuren, en wel op grond, dat op de rekening is geplaatst een bedrag voor rechtskundig advies, tot het doen van deze uitgaaf waarvoor geen machtiging was verleend, terwijl het burgerlijk armbestuur van Rijpwetering niet bereid is gevolg te geven aan de uitnoodiglng van het ge meentebestuur om de gemaakte onkosten in mindering te brengen van het aan de ker kelijke armbesturen uit te keeren batige saldo. Na discussie wordt besloten aan het burgerlijk armbestuur van Rijpwetering te berichten, dat de raad zich met het stand punt van B. en W. kan vereenigen, zoodat in overweging wordt gegeven de kosten van het rechtskundig advies in mindering te brengen van het uit te keeren batige saldo, terwijl bij niet-voldoening hieraan de uit gaafpost uit de rekening dient te worden geschrapt. De heer Pennings verklaarde tegen te zijn. De voorz. deelt mede den uitslag van de aanbesteding beschoelingswerk Oude-Wete ring. Waar aan Rijnland wegens verkleining van het boezemwater moet worden betaald f. 285.stelt spr. voor het toegestane cre- diet met dit bedrag te verhoogen en hier voor machtiging aan G. S. aan te vragen. Het meerdere bedrag der aanbesteding van f. 195 kan ln den gewonen dienst over 1937 worden verantwoord. Met alg. st. gaat de raad hiermede ac coord. Tot slot is nog ingekomen een schrijven van de Kerkeraden der Ned. Herv. Gem., de Ger. Kerk van Oude- en Nieuwe-Wetering en het R.K. Par. Kerkbestuur van Oude- Wetering, waarbij zij verzoeken de volle aandacht te willen schenken aan het feit, dat gedurende den zomer voortdurend en niet het minst op den Zondag door vele op varenden van pleiziervaartulgen op erger lijke wijze aanstoot wordt gegeven door het grootendeels ontkleed zich bevinden op het water of zelfs aan den wal. Adressanten ver zoeken maatregelen te treffen, dat aan ge noemde toestanden een einde komt. De voorz. onderschrijft dit adres ten volle. De gem. Alkemade kan echter zelf dit niet oplossen. De gemeente Leimuiden heeft n.l. de overzijde van de Oude-Wetering aan gewezen voor gemengde baden, zoodat de gemeente Alkemade in deze niet met succes kan optreden. Besloten wordt, dat B. en W. te dezer zake ten spoedigste in overlee zullen tre den met het gemeentebestuur van Lei muiden. De gemeente rekening sluit met een batig saldo van f. 17.646.15. Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening en begrooting worden gekozen de heeren J. S. Pennings, J. P. Hogenboom en J. Penning de Vries. Triden de rondvraag wiist de heer Riet broek op de afgraving Huigsloot. waar de aannemer zich niet houdt aan de bepalin gen van het contract door aanneming van arbeiders niet uit deze gemeente. Inzake den vervuilden toestand der slooten vraagt hij of het niet mogelijk is. dat de gemeente in werkverschaffing tot het kroozen van deze slooten overgaat. Wat de afgraving betreft, antwoordt de voorzitter, dat de aannemer ls aange schreven zich aan het contract te hou den. Bil constateering van de volgende overtreding wordt 't werk stoogelegd. Om trent 't kroozen der slooten ls aan den min. gevraagd dit werk van gemeentewege te doen uitvoeren bij wijze van werkver schaffing. Door de Rijksinspectie zijn hiertegen reeds bedenkingen gemaakt, omdat gebleken is. dat de ingelanden zelf voor het kroozen moeten zorgen Sor. hoont echter, dat de minister het object nog zal goedkeuren en dat het volgend iaar het polderbestuur deze taak zelf ter hand zal nemen. Weth. De Jong. deelt mede, dat hi.i ln verband met den onhoudbaren toestand een telegram aan den minister heeft ge zonden. Het zal hem echter benieuwen of hij hierop antwoord krijgt. De heer v. Ruiten wijst od een eigen aardig geval, dat onlangs in de werkver schaffing heeft plaats gehad. Het mini mum uurloon is door den minister be paald op f. 0,26, doch eenige weken ge leden is een aantal werkloozen naar huis gegaan met een uurloon van f .0,19. Het gekanker in de werkverschaffing ls zeer groot. Is hieraan van gemeentewege iets te doen? De heer v. Ruiten bespreekt het venten met ijscowagens. Het is hem bekend, dat iemand, die liefst bulten den steun wil blijven, met een iiscowagen is gaan ven ten en tweemaal is geverbaliseerd Spr. zal gaarne hierover door den voorzitter nader worden ingelicht. De voorzitter antwoordt, dat 't uurloon in de werkverschaffing vanwege de Ned. Heide-Mij wordt bepaald. Het geval, waar oo de heer v. Ruiten doelt, is sdt. bekend. Het lage uurloon was een gevolg van het feit. dat. nu de grond moest worden ver voerd voor wegverbreedine in Dlaats van demping, gebleken is. dat door een aantal werkloozen oo grove wijze de lijn wordt getrokken, hetgeen o.m. is gebleken hier uit, dat een week nadien het dubbele kwantum werd verwerkt. Het venten met lisco is zoo schrik barend toegenomen, dat hieraan Daal en perk is gesteld. Ook door de geestelijkheid is oo het venten met iis gewezen en sor. is het hiermede volkomen eens. daar veel geld wordt verspeeld en nog wel door per sonen. die ondersteuning ontvangen. Van daar dat besloten is het aantal ijsco- wagens te beperken tot vier. zoodat bii t innemen van een standplaats od den ge meenteweg door 'n ander, proces-verbaai is opgemaakt. Hierna sluiting. o BOSKOOP. Zilveren jubileum van den heer G. van Gooswilligen. Onder zeer veel belangstelling herdacht de gemeentewerkman G. van Gooswilligen den dag waarop het 25 iaar geleden was, dat hij in gemeentedienst trad. Te zijnen huize mocht de jubilaris talrijke blijken van belangstelling ontvangen, zoowel van de burgerij als van zijn kameraden en van een deputatie uit het bestuur van de afd. Boskoop van den Nel. Chr. Bond van per soneel ln publieken dienst De felici' e ties gingen vergezeld van bloemen en geschen ken. Hedenmorgen kwam het college van B. en W. den jubilaris, die een vrijen dag

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13