Frankrijk wint van Nederland (3-0). LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 3 Augustus 1936 Het teniiis-tournooi voor beroepsspelers te Noortlwijk verregend. ATHLETIEK. tIJST VAN NIEUWE WERELDRECORDS. Opgemaakt door dc LA. A.F. De regelements- en recordcommissie van de Internationale Athletiekfederatie (I.A.A.F.), heett onder voorzitterschap van den Hongaar Stankovitsch een vergadering gehouden. De commissie besloot in dc toe komst geen records meer te erkennen, welke bi] een rug- of zijwind op een rechte baan zijn gevestigd, om het even of het in tijo genoteerde uitslagen dan wel resultaten van het verspringen of den hinkstapsprong be treft. Het voornaamste punt van de bespre kingen vormde de erkenning der voorge stelde wereldrecords, waarvan er dertien werden bevestigd. De nieuwe lijst ziet er als volgt uit: 220 yards hardloopenJesse Owens 1V.S.1 20,3 sec. 220 yards horden: Jesse Owens (V. St.) 22.6 sec. 300 yards hardloopen: O. Kovacs (Honga rije) 30 sec. 20 K.M. hardloopen: J. Zabala (Argen tinië) 1 uur 4 min. 0.2 sec 25 mijl hardloopen: Fanelli (Italië) 2 uur 26 min. 10,8 sec. 2 uur wedstrijd: Ribas (Argentinië) 34.435 K.M. Discuswerpen: Schroeder (Duitschland) 53.10 meter. Speerwerpen: Jaervinen (Finland) 76,66 meter. Kogelstooten (tweehandig) Heljas (Po len) 28,75 meter. idem: Daranyi (Hongarije) 29,46 m. Deze records zijn resp. op 18 Augustus en op 28 Septembre 1935 gevestigd). Verspringen: Jesse Owens (V.S.) 8,13 m. Hinkstapsprong: Metcalfe (Australië) 15.78 meter. Polsstokhoogspringen: K. Grown (V.S.) 4,39 meter. 100 meter hardloopen: Peacock (V.S.I, Berger (Nederland) en Metcalfe (V.S.) allen 10.3 sec. 100 yards hardloopen: Jesse Owens (V.S.) 9,4 sec. 110 meter horden: Moreau (VB.) 14,2 s. 120 yards horden: Moreau (V.S.), Moore (V.S.) en Cooke (V.S.) allen 14,2 sec. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. De uitslagen van de gisteren voor den Nederlandsche Cricketbond gespeelde wed strijden zijn als volgt: le klasse H.D.V.S.—V.V.V. Draw. Her mes D.V.S, 138: V.V.V. 23 voor 2 (regen). Overgangsklasse: A C C.Sparta. Gewon nen door Sparta met 196 runs op de eerste innings. Sparta 259 voor 3 (gesl.) A.C.C. 63. H.C.C. Ill—S.C.H.C. H.C.C. III 92, S.C. H.C. 17. (daarna gestaakt door den regen). Quick (N.)H.B.S. Gewonnen door Quick (N.i met 6 runs op de eerste innings. 2e klasse B: V.U.C.—H.B.S. H. Draw. H. B.S. II 206 voor 7 (gesloten). V.U.C. niet aan bat door den regen Excelsior IIQuick (H.) Draw Excelsior 98. Quick 40 voor 4. (Regen). SCHAKEN. FINE WINT TE ZANDVOORT. DE VIJFSTEDEN ONTMOETING TE ROTTERDAM. Gisteren vond onder zeer slechte weers omstandigheden de jaarlijksche vijfsteden ontmoeting plaats op de Nenijtosintelbaan te Rotterdam. Bij de dames bleef deze ont moeting beperkt tot 4 steden, daar Dordrecht (dames) niet op het api>el was verschenen. Over het algemeen waren de prestaties vrij middelmatig, meerendeels ten gevolge van wind en regen, wat tevens de sintelbaan vrij zwaar had gemaakt. De Leidsche dames H. Backer, A Brem- mer. A. de Bruin, J. Ort en T. de Roode wisten met één punt verschil op Den Haag op den eersten plaats te eindigen. Een resultaat, die wij niet hadden verwacht en daarom des te eervoller is. Wij merken hierbij echter op. dat het programma van dien middag voor slechts 5 dames tellend team veel te zwaar was en kunnen niet anders dan de woorden van den wedstrijd leider, den heer Löwenberg, onderschrij ven. die het op diverse nummers laten starten van dezelfde dames, beslist onver antwoordelijk en zeker niet ten voordeele van de Athletiek achtte. Het eindresultaat was als volgt: 1. Lel den 78 punten; 2. Den Haag 77 punten; 3. Rotterdam; 4. Gouda. Eindigden de dames op de eerste plaats, de Leidsche heeren daarentegen moesten zich met de 5de tevreden stellen. Op de loopnummers wist Leiden zich te hand haven. Echter zooals verwacht, werd op de technische nummers te veel verloren Het was in dit verband jammer dat de athle- ten van de ver. „Donar" door een misver stand bij het districtsbestuur, zooals pas nu gebleken is, niet de Leidsche ploeg hebben kunnen completeeren. Vermeldingswaardig is voorts nog de goede race van Schumann op de 100 meter, waarvoor 10.3 getimed werd en de derde plaats van de estafette ploeg achter Rotterdam en Den Haag. Het eindresultaat bij de heeren was als volgt: 1. Rotterdam 135 punten: 2. Den Haag 125 punten: 3. Gouda 75 punten; 4. Dordrecht 74Vi; 5. Leiden 54. NEDERL. ELFTALFREE FORESTERS. Op het fraaie Rood en Wit-terrein te Haarlem begon Zaterdag de tweedaagsche cricketwedstrijd van het Nederlandsche elftal tegen Free Foresters. De Engelschen wonnen den toss en lieten de Nederlanders eerst batten. Bij den stand 460 werd gestopt voor de lunch. De eer ste innings van het Nederlandsche elftal eindigde met 146 runs. Met ruim nog 21/- gingen de Free Fo resters batten. Bij den stand 6104 werd gestopt. De tweede dag. Gistermorgen zetten de Free Foresters hun 1ste innings voort. Bij de 2de innings van het Nederlandsch elftal werd het een komen en gaan. Nogmaals gingen de Engelschen batten. Bij den stand 0—7 maakte de regen ver der spelen onmogelijk. Hazlerigg 7 not out, Boddington 0 not out. Het Nederlandsche elftal won dus met 26 runs op de eerste innings. OPRICHTING ATHLETIEK- EN WANDELVEREENIGING. Onder den naam van „Marathon" is te Boskoop een Athletiek- en Wandelvereeni- ging opgericht met 25 leden. Een voor- loopig bestuur is gevormd met als voorz. de heer H. W. N. Nleuwdorp, verder nemen In het voorloopig bestuur zitting de hee ren: S. G. de Ruyter, L. Konijn, T. J. Kap- tein en K. V. Eeuwen. De vereeniging „Hou Vast' heeft haar terrein aan de Zijde, naast het station, tijdelijk als oefengelegenheid afgestaan. WEDSTRIJDEN VAN C.G.W. Zaterdag organiseerde C.G.W. voor haar leden een sportdag welke buitengewoon goed is geslaagd. De uitslagen van de wedstrijden waren: 400 M. hardloopen, eerste prijs Botermans en Braggaar, 2e prijs Sierat en Westbroek, 3e pr. Binsbergen en P. Hooidonk, 4e pr. Arnoldus en H. Starre. 200 M. hardloopen: le pr. Hooidonk Sr., 2e pr. H. Zuidema, 3e prijs De Ruiter, 4e pr. P. Rodenburg. 100 M. hardloopen: Mol le pr., Velden 2e pr., 3e pr. K. Zitman, 4e pr. Beij. 100 M. hardloopen, personen boven de 50 jaar le pr. C. Biesbroek. 2e pr. Dongelmans 3e pr Beekman, 4e pr. Bontje. Ringsteken op de fiets: le pr. Binsbergen, 2e pr. Hooidonk. 3e pr. Wassenaar, 4e pr. Bontje, 5e pr. Mol, 6e pr. D. Kwaak, 7e pr Siebert en 8e pr. H. Starre. De uitslag van den gecostumeerden wed strijd was (heeren): le pr. C. Biesbroek. 2e pr. K. Zitman, 3e pr. De Leeuw Dames: le pr. Beij. 2e pr, Sierat, 3e pr. v. d. Velden. De scheidsrechter A. Beekman kreeg een prijs als buitengewoon hardloo- per met bellen. De prijzen werden uitgereikt door voor zitter v. d. Velden, die den heer Crama dankte voor de organisatie der wedstrijden. ZWEMMEN. „DE BLAUWE BEUGEL". Zaterdag heeft de Bad- en Zwemvereeni- ging .De Blauwe Beugel" te Aalsmeer haar 15-jarig bestaan herdacht, bij welke gele genheid zwemwedstrijden zijn gehouden. Dé uitslag was: Schoolslag 25 M.. meisjes t/m. 11 jaar: 1. T. v. d. Velde; 2. G Eveleens. Idem jongens: 1. C. Onos; 2. C. Spaargaren. Estafette 4 x x25 M. schoolslag, jongens t/m. 13 jaar: 1. Het Oosterbad in 1.31; 2. De Blauwe Beugel in 1.31 4/5. Meisjes t/m. 13 jaar. 25 M. schoolslag: 1. L. Uittenbogaard in 21 4/5 sec.; 2. D. Kniep in 24 sec. Jongens t/m. 13 jaar. 25 M. hindernis: 1. J. Buis in 17 1/5; 2. D. Offerman in 18 4/5 s. Estafette, 4 x 25 M. schoolslag, meisjes t/m. 13 jaar: 1. Hoofddorp in 1.313/5; 2. Het Oosterbad in 1.33 2/5. Des avonds zijn de wedstrijden voor de ouderen gehouden, waarbij vooraf, ter ge legenheid van het 3e lustrum, door den heer D. Onos, als voorzitter van .De Blauwe Beugel" is gesproken. De uitslagen waren: 50 M. schoolslag, meisjes t/m. 16 jaar: 1. N. Boomhouwer in 44 3/5 s.; 2. A. Jongkind en M. Tulp in 46 s. Idem, jongens: 1. W. Maarse in 43 4/5 s.; 2. W. Boomhouwer in 44 1/5 sec. Estafette, dames, 4 x 25 M. schoolslag: 1. Het Oosterbad in 3.8 3/5; 2. Hoofddorp in 3.28 2/5 3. De Blauwe Beugel in 3.52. Idem heeren, vrije slag: 1. Hoofddorp in 2.20; 2. De Blauwe Beugel in 2.25 2/5; 3. Het Ooster bad in 2.34. 50 M. hindernis, dames: 1. N. Bol in 40 3/5 sec.; 2. A. Boomhouwer in 41 3/5. Idem, hee ren: 1 J. v. d. Laarse in 32 2/5 sec.; 2. B. v. Schie in 32 4/5 sec. 50 M. schoolslag, heeren: 1. D. Schoen in 43 2/5 sec.; 2. G. Mieremet in 44 4/5 sec. Tusschen de verschillende nrs. zijn enkele komische stukjes ten beste gegeven. DE TWEEDE PRIJS VOOR DR. EUWE. De uitslagen der laatste ronde van het internationale schaaktoumooi te Zandvoort zijn: Spielmann remise met Euwe. Fine remise met v. Doesburgh. Bogoljubow wint van Becker. Landau wint van Prins. Maroczy remise met Grünfeld. Keres remise met Tartakower. ZWEMWEDSTRIJDEN TE HAARLEMMERMEER. De uitslag van de door het bestuur van de bad- en zweminrichting „Hoofddorp" georganiseerde wedstrijden voor de jongens en meisjes, die in zoo grooten getale aan het schoolzwemmen hadden deelgenomen, is als volgt: Hardloopen in 't water voor jongens: 1. Wim Winter; 2. Leen van Reeuwijk. 3. Piet Bakker. Idem voor meisjes: 1. Pietje van Driel2. Willv Cornelisse; 3. Coba Selis. 20 M. vrije slag jongens: 1. Plet Kolenberg; 2. Elbert den Boef: 3. Jan Keissers. Idem voor meisjes: 1. Ko van Driel: 2. Jopie Rodenburg: 3. Nel van Reeuwijk. Bordjes duiken: 1. Ko van Driel; 2. Jan Sparnaaij; 3 Nico Zwager. Estafette jongens: Jaques den Boef, Wood den Boef. Elbert den Boef. Bas van 't Hof. Estafette meisjes: Gerda de Telle; Jopie Roodenburg, Nel v. Reeuwijk. WANDELSPORT. VERGADERING D. E. S.' D.E.S. eerste De wandel- en sportvereeniging (Door eendracht sterk) hield haar ledenvergadering, welke goed bezocht was. Den heer H. Thoma opende met een woord van welkom en zette in het kort het doel uiteen van de op te richten vereeniging. Nu volgde eerst de bestuursverkiezing, met het resultaat, dat met overgroote meerder heid van stemmen gekozen werden mej. T. Neuteboom en de heeren H. Thoma, A. J. Arends, J. v. d. Weijden en W. v. d. Weij- den, waarna de heer Thoma als voorzitter gekozen werd. De contributie werd vastgesteld en de oefenavonden op Dinsdag en Vrijdag van half acht tot half tien op het terrein van den heer Arends, hetwelk deze gratis be schikbaar stelt. De voorzitter deelde mede. dat mevr. C. Thoma een sportvlag heeft vervaardigd en dat er spoedig een tweede vlag zal komen. Hierna werd de heer A. J. Arends als hoofdleider gekozen voor de wandelsport. Er werd besloten gedurende dc vacantie. Woensdag- en Zaterdag, met de schoolgaande kinderen en junioren korte wandelingen te houden en spelen te laten uitvoeren. Binnenkort zal een marsch gehouden worden, pok voor juniores. Ofschoon vrijwel zeker vast stond, dat Fine den eersten prijs zou behalen, overtrof de belangstelling aller verwachtingen. Hoe zeker men aan den anderen kant van den oceaan ervan overtuigd was dat hem de zege niet zou ontgaan, bleek uit de vele felicitatie-telegrammen, die de jonge Ame rikaan vóór de partij ontving van zijn iand- genooten. Velen koesterden de stille optlmistisohe hoop, dat Fine een veer zou laten en Euwe door van Spielmann te winnen nog beslag zou leggen op den eersten prijs, gedeeld met Fine. Doch geen oogenblik was Fine be dreigd. Integendeel hij schiep zich zelfs winst kansen. doch vermeed alle complicaties en stuurde regelrecht op remise aan. waardoor hij zich van den eersten prijs verzekerde. MaroczyGrünfeld - In deze partij, die misschien wel de merkwaardigste van het tournooi is, opende Wit met den konings pion. Er ontstond een vierpaardenspel dat volkomen symmetrisch verliep. Op den 24sten zet was na ruil der Loopers de stel ling nog geheel symmetrisch en werden na herhaling van zetten de punten gedeeld. Van DoesburghFine - De afruil-variant van de Fransche partij, die de Duitschers de „Bindfaden variant" noemen. Omstreeks den lOen zet begonnen de ruiltransacties. Deze werden voortgezet, totdat een eindspel ontstaan was van paard tegen looper, dat op den 30sten zet remise werd gegeven. SpielmannEuwe - Eveneens een Fran sche partij, maar met 3. Lb4. Veel verschil maakte dit met de voorgaande partij niet uit. Ook in deze partij kwam geen van beide Sjjelers buiten de platgetreden paden der theorie. Reeds bij den 20en zet had men de partij gevoegelijk remise kunnen geven. Maar het reglement schrijft voor: minstens 30 zetten moeten geschieden! Alzoo werden er nog 10 zetten aan toegevoegd, met remise als resultaat. BogoljubowBecker - Een geweigerd damegambiet met ruil op d5, waarna Bo goljubow langs de halfopen c-lijn den be kenden druk tegen c5 uitoefende en den pionnenaanval met de a- en b-pionnen on dernam. Het kreeg den schijn, dat Bogol jubow bovenwater kreeg, toen plotseling een voor hem ongunstige wending intrad. Bogol verloor een pion. een zwarte toren drong het witte spel binnen, toen Becker een eenvoudigen zet over het hoofd zag. die hem een toren kostte. Meteen kon hij op geven. PrinsLandau - Een colle-opstelling van wit's kant, terwijl zwarteer een Oost-Indi sche verdediging van hpaakte. Landau wist een paard voor twee pionnen te winnen, juist voldoende om snel te liquideeren, waarna Prins het eindspel maar opgaf, dat hij nog enkele zetten had kunnen volhou den. TartakowerKeres - Het tweede vier- paardenspel van den middag, echter van een zeer scherp karakter. Zoo kreeg Keres twee pionnen op e4 en d4, in schijn gewel dig. maar die al zijn verdedigingskunst noodig hadden om niet verloren te gaan. Ten slotte ontstond een eindspel van elk een looper en eenige pionnen, dat gunstig stond voor Tartakower. Deze zag echter op den 51en zet zijn winstkans over het hoofd. De partij werd even later remise gegeven. Nabeschouwing. De 21-jarige Amerikaan Fine eindigde met een pradht-score 8'/i punten uit 11 par tijen, zonder verliespartijop de eerste plaats. Toen hij verleden jaar te Hastings den eersten prijs won vóór Flohr, had men groote verwachtingen van dezen jongen speler. Aljeohin, die 4 jaar geleden een tour- née in Amerika maakte, was zeer over het spel van Fine te spreken en zag in hem den toekomstlgen wereldkampioen. Eigen aardig genoeg faalde hij in het kampioen schap van Amerika, waar hij als 3de ein digde, achter Rechauwsky en Simmson. Dit was het eerste tournooi van groot formaat waaraan hij deelnam. Zijn stijl is moeilijk te definieeren, al hoewel in schijn afstamloos, bestaat zijn speelwijze uit solide partij-opbouw en zeer fijne techniek; zijn zwakke zijde is, in te genstelling tot Euwe, de opening. Hij ont plooit zijn kracht pas in het middenspelen verstaat de kunst om kleine positioneele zwakten te ontdekken en uit te buiten. Ook het eindspel behandelt hij in de perfectie. De schaakwereld zal met groote belang stelling zijn resultaten in het komende tournooi te Nottingham tegemoet zien. Van den tweeden prijswinner dr. Eeuwe behoeven wij weinig te zeggen. De wereldkampioen beging eenige fouten. Tegen Fine ontging hem een half punt, doordat hij in tijdnood, de winst over het hoofd zag. Tegen Bogoljubow heeft hij in goede stelling nog zelfs verloren door een blunder. Zeer te bewonderen was in dit tournooi zijn behandeling der opening. Bijna in alle partijen wist hij iets bijzonders te vinden. Hij faalde alleen in de afwerking, hetgeen waarschijnlijk zijn grond vindt in zijn over vermoeidheid en zijn gebrek aan voorberei ding, immers de examens op school eischten hem op. Imponeerend was het spel van den 19-ja- rigen Estlander Paul Keres, die bekend staat als correspondentiespeler. Hij bewees, dat zijn eerste prijs, gedeeld met Aljechin te Dresden, niet op toeval berustte. Ongetwij feld heeft hij zeer veel talent, doch zijn Jeugdig temperament speelt hem dikwijls parten. De Poolsche grootmeester dr. Tartakower heeft bewezen nog steeds tot de besten te behooren. Ook de 68-jarige Maroczy heeft getoond, dat hij een zeer moeilijk te verslaan tegen stander is. Bogoljubow speelde zeer wisselvallig. Het gevaarlijkste was hij tegen de sterksten. Spielmann en Grünfeld hebben door hun vele remises getoond hoe moeilijk het is ge routineerde meesters te slaan. Van de Nederlandsche deelnemers (de wereldkampioen buiten beschouwing gela ten) heeft Landau het beste resultaat ge haald. Hij ls met 50°/o gelijk met Spielmann O (Van onzen redacteur). Gedurende twee achtereenvolgende dagen is op de banen van het Noordwijksche Casino de tennis-wedstrijd Nederland Frankrijk voor beroeps-spelers gehouden, doch zoowel financieel als sportlef is het op een mislukking uitgeloopen. Uit een mist van regen, die Zaterdagmorgen dc badplaats als in een ondoordringbaar waas verhulde, was nog een stralende middag gegroeid, doch het bleek toen te laat om meer dan enkele tientallen toeschouwers te tjekken. En de Zondag verregende vol komen. Thans had het goede weer van den voormiddag nog al wat belangstellen den gebracht, doch de voortdurende regen, die vanaf drie uur vallen bleef, leidde tot een wel heel triste mislukking, welke het tournooi ontijdig beëindigen deed. Frank rijk werd in totaal met 30 winnaar en komt dus in den eindstrijd om den Coupe Bonnardel tegen Amerika. Zaterdagmiddag heeft Waasdorp tegen Ramillion en Hemmes tegen Cochet ge speeld en vooral van den Noord wij kschen trainer werd een gunstig resultaat ver wacht. Hoeeer is dat tegengevallen! Waasdorp's spel is gebaseerd op vastheid vanaf de baseline, doch de zuiverheid zijner drives ontbrak bij den aanvang ge heel. terwijl de bal-kunstenaar Ramillion hem daarna geen kans meer gaf beter in z'n spel te komen. Niet alleen bombar deerde de Franschman herhaaldelijk Waasdorp's anders zoo goede backhand, die niet uitermate zwak was (ook de fore hand miste trouwens allen aanval), maar bovendien manoeuvreerde hij zoo magni fiek, deponeerde hij zooveel schitterende dropshots precies over het net, dat dat onze landgenoot geheel overspeeld werd. Welk een gevaarlijke en moeilijk te bespe len (met veel topspin geslagen) service heeft die Franschman daarbij en hoe wel verzorgd is die loop-techniek, welke hem in staat stelt tot buitengewoon snel reagee- ren6—2 werd het zoowel ln de eerste als in de tweede set en pas daarna kwam Waasdorp even aan het woord. Ramillion voelde zich veilig, vond tijd voor goochel toeren met bal en racket en zag aldus een achterstand van 14 ontstaan. Maar toen pakte de Franschman de zaken ook ineens weer veel energieker aan. Vlijmscherp gin gen z'n drives over het net, enorm was de spreiding zijner slagen en de voortdurende wisseling van lengte en hoe Waasdorp ook zwoegde: hij won geen game meer en ver loor de match dus met 62. 62, 64. men nu echter ook zienderoogen Cochet's vorm rijzen! Telkens en telkens kwam hij naar voren en z'n volleeren van half-court was ongemeen mooi en voor Hermes, hoe goed die zich ook verweerde, op den duur onweerstaanbaar. Met 75 won Cqchet de set en daarmede de partij, zoodat Frankrijk met 20 de leiding had. Ter aanvulling speelden Hamillion en Plaa vervolgens nog een dubbelspel tegen Cochet en J. Goedraad, door door eerstge- noemden gewonnen werd met 62. 6—8 6—3. 0 0 Weinig heeft men gistermorgen, toen het eindelijk zomer scheen te zijn geworden, kunnen vermoeden dat het tennis-tournooi dienzelfden middag zoo volkomen verrege nen zouOmstreeks drie uur begon het, nog voordat de partij tusschen Plaa en Hemmes ten einde was en het is blijven regenen totdat men te ruim zes uur definitief heeft De match PlaaHemmes heeft nog een vrijwel regelmatig verloop gehad, afgezien van het laatste deel der derde set, doch zij was niet bijster Interessant, stond althans geenszins op hoog peil! Hemmes was goed op dreef, had een vaste verdediging en ls bijna doorloopend in den aanval geweest tegen den tamelijk zwaarlijvigen Plaa, die z'n vorm niet vinden kon en de grootste moeite had om met 75 te triomfeeren. Ook in de tweede set was Hemmes in het offensief en toen hij met 4—3 de leiding had begon het er waarlijk naar uit te zien dat deze set voor hem zou zijn. Ontmoedigd keek Plaa telkens naar de tribune, waar Cochet en Ramillion den strijd volgden en het was eerstgenoemde, die tweemaal met nadruk adviseerde „op Hemmes' linkerhand te spelen!" Wist Plaa niet wat links was? Begreep hij het advies niet of wilde hij het ruet volgen? Hoe dan ook: de Franschman begon ver- woeder dan ooit Hemmes' fore-hand te bestoken en dat had averechtsche uitwer king. Zwiepend joeg onze landgenoot z'n crossdrives tot heel diep in de hoeken en na 44 kreeg hij met 54 de leiding! Andermaal adviseerde Cochet en van dat moment af volgde er een roffelvuur naar den backhand-hoek van den Hollander, die moedig tegenstand bood. doch met 5—7 de vlag strijken moest. De derde set werd in den regen gespeeld. Bij 52 goot het, doch 'Plaa wilde verder spelen omdat hij de beslissing in luttele oogenblikken meende te kunnen forceeren, Niet hij, doch Hemmes won echter de vol gende game (53) en in een gietbui nam men de vlucht. Een uur later heeft heel het personeel der Noordwljksohe sportvereeniging er aan te pas moeten komen om gaten in de baan te maken, het water op te dweilen, gravel te strooien en de baan te walsen, ojadat dc partij althans ondanks het feit dat het regenen bleef! kon worden uitgespeeld. Het was ruim halfvijf toen men opnieuw begon (nog steeds zaten er toeschouwers op de doorweekte tribunes!) en in weinig minuten was het afgeloopen. Plaa won met 6—3. Daarna kwam Cochet, de beroemde Franschman; ééns winnaar van Wimbledon, thans naast Tilden nog een der sterk ste beroeps-spelers der wereld! Cochet had Hemmes als tegenstander en deze Hollan der speelde lang niet slecht, maar het was toch niet voldoende om een Cochet ln top vorm te brengen. Na een 20 voorsprong in de eerste set verloor onze landgenoot met 26. In de volgende werd de tegenstand van Hemmes iets grooter en tot 33 ging de score gelijk op zonder dat Cochet even wel een bijzondere inspanning aan den dag legde. Het werd 63 voor den Fransch man en eerst in de volgende en derde set werd de strijd waarlijk een oogenblik in teressant. Had Hemmes toen den bal over het algemeen wat sneller genomen opdat Cochet minder tijd gekregen had zich te herstellen, wellicht dat dan een set voor Holland ware geweest. Hemmes speelde niettemin voortreffelijk. Hij nam risico (terecht omdat daarin z'n eenige kans op een verrassing lag!), hij won eenmaal Cochet's service op love evenals die van hemzelf, verdedigde uitstekend en scoorde met z'n harde cross-drives zooveel punten dat hij met 41 de leiding nam om ten slotte met 54 nog een fraaie kans op de set te hebben. Juist in die laatste set zag I Bonnardel tegen Amerika. Alsof het nog niet genoeg was speelde daarna Waasdorp tegen Cochet! De baan was glad als spek, glijdend bewogen de spelers zich telkens in de richting van den bal en vooral Cochet was thans gehandi capt omdat netspel in deze omstandigheden niet mogelijk was. Dus bepaalde hij zich tot een baseline-duel, waarin Waasdorp de eerste en Cochet de tweede en derde set won (36, 7—5, 64). Bij den stand 4—3 voor Waasdorp in de vierde set ontdekte men eindelijk dat het stortregende (umpire Den Hoed had reeds voortdurend onder een paraplui verscholen gezeten) en eindelijk besloot men toen het drama te besluiten.. Frankrijk heeft derhalve met 30 ge wonnen en komt in de finale om den Coupe en Grünfeld geëindigd en hij kan met dit resultaat zeker tevreden zijn. Opvallend was zijn eindspurt; hij won de laatste drie partijen in schitterenden stijl en had hij niet in het begin wat ongelukkig gespeeld, hij zou zeker een hoogere plaats verworven hebben. Van Doesburgh heeft getoond ook in dit milieu thuis te behooren. Niet minder dan zes grootmeesters konden er niet in slagen hem te verslaan. Prins heeft nog te weinig ervaring en zal het zeker verder brengen, indien hij meer studie van de openingen maakt en zijn te genstanders niet onderschat. De eindstand van het tournooi luidt: 1. Fine 8'/i punt; 2. Euwe 7'/i punt; 3. Keres en Tartakower 6'/i punt; 5. Bogoljubow en Maroczy 6 punten; 7. Grünfeld, Landau en Spielmann 5'It punt; 10. Van Doesburgh 4 punten; 11. Becker 3 punten; 12. Prins ll/i punt. ving hij een extra prijs voor de mooiste partij welke door een Nederlander (ook weer met uitzondering van dr. Euwe) was gespeeld, n.l. zijn partij tegen Becker. Ten slotte ontving Grünfeld een extra prijs, uit geloofd voor het beste resultaat van een niet-prijswinnaar, behaald tegen een prijs winnaar. Na afloop zat men gezamenlijk aan een diner aan. De prijsuitreiking. Gisteravond heeft in het Grand Hotel onder groote belangstelling de prijsuitrei king door burgemeester van Alphen plaats gevonden. Behalve de deelnemers waren ook vele officials uit de schaakwereld aanwezig, o.a. de voorzitter van den Ned. Schaakbond, de heer van Trotsenburg. Nadat de burgemeester in een korte rede het nut van een dergelijk tournooi releveer de, ging de heer van Alphen tot de prijsuit reiking over. Behalve de vaste prijzen wa ren nog een aantal extra prijzen beschik baar gesteld Dr. Euwe ontving behalve den tweeden prijs nog een extra prijs voor de 1 p-VS* ChVlnAncto rvovfii i ra rï 5 f tniirvirvni rrcc-r-wrs.nl n 1 PAARDENSPORT. DE DRAVERIJEN TE DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden draverijen luiden: Om het Internationaal Kampioenschap van Duindigt. Draverij van meet over 2000 M.: 1. en Internationaal Kampioen van Duindigt: Calumet Donald, eig. H. Thies, tijd 2 min. 54 4/5 sec.; 2. The Gleaner, eig. P. J. van der Wansem, 2 min. 55 sec.; 3. Calumet Bastle, eig. C. J. van der Els- hout, 2 min. 55 4/5 sec.; 4. Clansman. eig. Stal Zeezicht, 2 min. 55 4/5 sec.; 4. Deter mination, eig. J. de Vlieger. 2 min. 57 1/5 s. Ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder, gereden door heeren, afstand 1350 M., om den Heureuse Etoile- prijs: 1. Galahardia, eig. W. Joohems, 1 m. 29 sec.; 2. Elsa, eig. The Balfour Farm. Prijzendraverij vierde klasse, afstand 2540 M.. om den vierden aanmoedigings prijs: 1. Astra Scott (2500 M.i, eig. Sta! R, 4 min. 9 1/5; 2. IJ IJ (2500 M.), eig. P J- Bakker. Ren op de vlakke baan. voor paarden van 3 jaar en ouder, gereden door heerrijders en jockey's over 2600 M„ om den Herodiade- prijs: 1. Franc Luron. eig. luit. M. P- van Son. 3 min. 3 sec.: 2. Mephistopheles. eig. The Balfour Farm; 3. Vin Pur, eig. P. Mar' schoonste partij in dit tournooi gespeeld n.l. die tegen Maroczy Landau ontving een zil- ren medaille, uitgeloofd door den burge meester van Zandvoort voor de beste Prijzendraverij tweede en derde klasse, afstand 2040 M„ om den Hortensiaprjs: 1. Willy Quetteville (2000 M.), eig. L J' meeseer van z,anovoort voor oe oesze --rr prestatie door een Nederlandsche speler I \lng?n' sec (uitgesloten dr. Euwe) verricht. Tevens ont-1 M.)f e'?- Stal Barkhoven.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12