Vier gouden medailles op den eersten dag. LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 3 Augustus 1936 Olympische titels voor Duitschland (2), Finland en Amerika Nieuw wereldrecord van Jesse Owens op de 100 M. Nederlanders trainen te Berlijn. De eerste dag van de athletiekweek is achter den rug. Het heeft de 100.000 toe schouwers. die in de middaguren het sta dion bevolkten, niet aan prachtige sport ontbroken. Voor onze landgenooten zijn er goede, maar toch ook minder goede dingen te vertellen. Ongetwijfeld mag het een fraaie prestatie van onze Hollandsche sprinters genoemd worden, dat zoowel Oscndarp als Van Bevcren zich voor de halve eindstrijden 100 meter klasseer den. Berger viel af. Zijn loopen was ge deprimeerd na den eersten valschen start, dien hij veroorzaakte. Maar er was een sprinter, die een klasse op zich zelf vormde en dat was de Ameri kaan Jesse Owens. Zijn tijd van 10.2 sec. zij het met wind in den rug. was phenomenaal. Blijft slechts over de vraag, of het erkend zal worden. Twee Duitsche overwinningen vielen er te noteeren bij het speerwerpen dames en het kogelstooten heeren. Het eerste kwam niet onverwacht, bij het kogelstooten echter vielen de prestaties der Amerikanen ge ducht tegen, zelfs van den gevreesden Torrance. By het speerwerpen dames voldeed mej. Koek niet geheel aan de verwach tingen. Wel liet zij talrijke concurren ten achter zich, doch de 40 meter grens haalde zij lang niet. Bij het hoogspringen kon onze land genoot Carlier de minimumgrens (1.85 M.) niet halen, zoodat alleen Brasser in de finale kwam, waarin hij echter geen prijs veroverde. De 10 K.M. leverde eep volkomen zege der Finnen op. Driemaal ging het witte dun doek met het blauwe kruis omhoog. En tenslotte valt de volledige supprematie in het nummer hoogspringen der Amerika nen te onderkennen. Zoo domineerden de athletieklanden Fin land. Duitschland en de Vereenigde Staten dezen eersten dag volkomen. 100 M. HARDLOOPEN. (Bij de vorige spelen in 1932 gewonnen door Tolan, Ver. Staten, ln 10,3 sec.) H?t rijkssportveld bood gistermorgen een fleurig beeld. Voor de eerste athletiek- wedstrijden bleek reeds groote belangstel ling te bestaan Op de toegangswegen naar het Stadion heerschte een drukte van be lang en de politie had handen vol werk het verkeer in goede banen te leiden. Bij den aanvang van de wedstrijden om half elf was het stadion bijna geheel gevuld met een publiek, dat reeds voor het begin van zijn enthousiasme blijk gaf. Het weer was voor athletiek buitengewoon geschikt. Ei- stond een lichte westenwind, welke de loo- pers in den rug hadden. Veel Invloed oefen de dit echter niet uit, want beneden in het stadion met zijn hoogoprijzende tribunes was van den wind maar zeer weinig te be speuren. Om 11.35 uur klonk het startschot voor de eerste serie, welke door den Zweed Strandberg werd gewonnen. In de volgende serie startte onze landgenoot Berger 0e volgorde der deelnemers was als volgt: le baan Sande (Argentinië); 2. Berger (Neder land); 3. Dannaher (Zuid-Afrika)4 Marchand (Zwitserland»; 5. Bauer 'Joego Slavië). De Oostenrijker Berger, die ook in deze serie had geloot, had medegedeeld, dat hij niet zou starten. Starter Miller instrueerde de loopers eerst over zijn startmethode. De eerste start mis lukte, doordat Sande te vroeg wegging. Ook de tweede start was valsch, doordat Bauer naar voren kwam voor het schot klonk. De derde start was goed. De vijf loopers waren vrijwel tegelijker tijd weg, maar Berger wist onmiddellijk naar voren te komen en midden op de baan leidde hij met ruim 2 meter voorsprong De zege kon hem niet meer ontgaan, hoewel op het laatste moment de Zuid-Afrikaan Grimbeek fel kwam opzetten, waardoor Berger iets van zijn voorsprong verloor. Het loopen van Berger wekte echter den Indruk, dat hij zeker was van de zege, waar door hij niet al zijn kracht op de laatste meters inzette. Berger werd eerste in den tijd van 10.8 sec. Dannaher noteerde een tijd van 11 sec., nr. 3. die niet in de kwart finales werd geplaatst, was de Zwitser Marchand. die den slechten tijd van 11.2 sec bleek te hebben gemaakt. In de daaropvolgende derde serie startte van Beveren. De volgorde der loopers in deze serie was ais volgt: 1. Mohd Kahn (Afghanistan), 2 Sanchez (Columbia), 3. van Beveren (Nederland), 4 Toomsalu iEstlandi5. Grimbeek (Zuid-Afrika), 6. Salcedo (Philippiinen) De eerste start was valsch, doordat Sanchez veel te vroeg ver trok. De tweede was goed. Van Beveren was niet bijzender snel weg. Hij lag aanvanke lijk op de vierde plaats, maar na 25 meter kwam onze landgenoot fel opzetten. Snel passeerde hii al zijn tegenstanders, van wie de Zuid-Afrikaan de gevaarlijkste bleek en Mi wist tenslnt'" en ro"",-> wiize te winnen. De meter vocspronc "'elke hij ln het mid den van de baan vist te veroveren, liet hij zich niet meer onlnemen. Hij won de serie in 10 8 sectweede werd Grimbeek In 10.9, terwijl Tponjsalu de derde plaats bezette met een tijd van 11 sec. Osendarp startte in de tiende serie. Hoewel met vrij groote zekerheid kon wor den voorspeld, dat onze snelste sprinter van het oogenblik de kwart-finale zou bereiken, kon toch worden vastgesteld, dat Osendarp een heel wat zwaarderen strijd zou krijgen dan Berger en van Beveren. Behalve de uitstekende Engelschman Pen nington, startte ook de zeer goede Cana- deesche sprinter Orr in zijn serie. De volg orde der loopers was: 1. Struck! Oosten rijk). 2. Osendarp (Nederland), 3. Pen nington (Engeland), 4. Orr (Canada), 5. Whiteside iBritsch Indië). De eerste start was goed. Alle loopers waren zeer goed weg, maar Osendarp had o.l. toch den besten start. Reeds na een kwartbaan had hij een kleinen meter voor sprong, welke hij tot het einde behield. Om de tweede plaats werd tusschen Penning- ton en Orr een titanenstrijd gevoerd. De Engelschman wist op het laatst een klei nen voorsprong te nemen, waarbij Pen nington ook nog eenlgszins op Osendarp inliep. Toen de speaker den uitslag bekend maakte, bleek dat Osendarp den tot op dat oogenblik besten tijd van den dag had gemaakt. Wykoff, de bekende Amerikaan- sche looper had in de serie daarvoor den tijd van 10.6 sec. geloopen, welke nog niet was genoteerd. Osendarp bleek de baan in 10.5 te hebben afgelegd Bij het bekend worden van deze prestatie werd luid ge applaudisseerd. Pennington werd tweede ln 10.6, welke tijd. een der besten van den dag. ook door nr. 3 (Orr)) werd gemaakt. Desondanks kon de goede Canadeesche loo- I>er niet in de kwart-finales worden ge plaatst. Jesse Owens fabelachtig snel. Osendarp maakte intusschen niet den besten lijd van dezen morgen. In de laatste serie toch startte de phe- nomenale Amerikaansche neger-sprin ter. Jesse Owens, de favoriet voor den olympischen titel in dit nummer. De verwachting bestond, dat Owens niet zijn besten tijd zou maken, daar in zijn serie geen enkele looper van klasse startte. Dit bleek voor Owens echter geen beletsel om al zijn krachten te geven. Op phenomenale wijze liep de neger uit. Het scheen alsof zijn tegen standers stil stonden. Met vele meters voorsprong bereikte hij de finish. Tftcn de tijd van Owens werd bekend ge maakt, bleek, dat hij het wereld- en Olympisch record had geëgaliseerd. Zijn tijd was 10.3 sec., nr. 2 bracht het tot II sec. De kwart-finales. Toen om drie uur de wedstrijden werden voortgezet, was het stadion vrijwel geheel uitverkocht. De duizenden, die de tribunes bevolkten, lieten reeds voor den aanvang aanmoedigingskreten hooren, waarbij de Hongaren zich in het bijzonder onder scheidden. Klokslag drie uur werd de eerste kwart finale verloopen. Het starten werd gehin derd door het voortdurend geroep, zoodat het even duurde voor de zoo zeer ge- wensohte stilte was verkregen. In de eerste demi-finale startten de loopers als volgt: 1. Homberger, 2. Gyenes. 3. Strandberg, 4. Holmes, 5. Wykoff, 6. Osendarp. De eerste drie aankomenden van elke serie plaatsten zich in de demi-finale, welke hedenmiddag wordt geloopen. De wind was gedurende den middag zoo sterk geworden, dat de loopers er ditmaal wel eenig voordeel van sche nen te ondervinden. De eerste start was goed. De Zweed Strandberg was enorm snel weg en verover de daardoor zoo'n grooten voorsprong, dat hij niet meer in te halen was. Osendarp was niet bijzonder goed weg. Hij lag aan vankelijk achteraan, maar toen toonde onze landgenoot zijn groote kracht. Hij wist zelfs Wykoff, den besten blanken sprinter van Amerika voorbij te komen, waardoor hij op de tweede plaats eindigde. Eerste werd Strandberg in 10.5 sec.. Osendarp no teerde 10.6, evenals Wykoff. die enkele de cimeters achter onzen landgenoot eindigde. Er werd in deze kwart-finale vinnig ge streden. Osendarp bewees opnieuw, dat hij tot de klasse-sprinters behoort. Alleen door zijn feilen loop wist hij een vrij grooten achterstand in te loopen De tweede kwart-finale was zeer sterk bezet, n.l. met Grimbeek, Owens, Haennl, Llndgren. Yoshioko en Sir. Nieuw wereldrecord. Deze kwart-finale werd er een van groo te beteekenis. Jesse Owens, die toch enkele van de snelste sprinters ter wereld als te genstanders had. liep wel 3'/: a 4 meter op zijn mededingers uit. In dezen loop vestigde hij een nieuw wereld- en Olympisch record met 10.2. De vraag is echter of dit record zal kunnen worden erkend. In Amerika is vroeger ook reeds een tijd van 10.2 ge maakt, maar dit record kon niet voor erkenning in aanmerking komen, daar er met sterken wind in den rug werd geloopen. De wind was thans ook vrij sterk, maar of de invloed daarvan zeer groot was, in verband met de hoogte der tribunes, blijft de vraag. Als tweede achter Owens kwam de Zwit ser Haennl binnen, die evenals Osendarp een grooten achterstand inliep. De Zwitser bewees opnieuw tot de sterkste loopers van Europa te behooren. Zijn tijd was 10.6. De bekende Hongaar Sir was derde met 10.7. In de derde kwart-finale startte van Beveren. De volgorde der loopers was: 1 Pennington (Engeland), 2. van Beveren (Nederland). 3. Theunissen (Z. Afrika). 4. Sasaki (Japan), 5. Humber (Canada), 6. Metcalfe (Ver. Staten). Van Beveren was prachtig weg, maar de eerste plaats, welke hij ln den beginne be zette, werd hem spoedig ontnomen door den snellen Metclafe. terwijl ook Penning- ton hem voorbij ging. In de laatste meters kwam Theunissen geweldig opzetten. Borst aan borst gingen de Nederlander en de Zuid-Afrikaan door de finish. De jury had echter duidelijk geconstateerd, dat van Beveren voor was De uitslag van deze kwart-finale was: 1. Metcalfe 105, 2. Pen nington 10.6, 3. van Beveren 10.7. Berger uitgeschakeld. In de laatste kwart-finale kwam Berger uit. Er werd als volgt gestart: 1. Mcphee. 2. Susukl^ 3. Berger, 4. Borchmeyer, 5. Swee ney, 6. Dannaher. De eerste start mislukte, doordat Berger direct na het commando „fertlg" wegging, zonder dat het schot had geklonken. De handicap van deze valschen start was zeer groot. Berger moest om niet te worden gediskwalificeerd de volgende maal de grootste voorzichtigheid in acht nemen. Dit had vermoedelijk tot gevolg, dat Berger's tweede start zeer slecht was. Hij raakte zoo ver achter, dat hij 20 Meter voor de finish den strijd eigenlijk reeds opgaf. De achter stand was toen niet meer in te halen. Hij eindigde als vijfde. De film beslist. De uitslag van deze laatste kwart-finale was: 1. Borchmeyer 10.5; 2. Sweeney (Enge land' en 3. Mcphee (Canada). De beslissing over de derde plaats kon de jury van aankomst niet nemen, daar naar het scheen Mcphee en de Japanner Susukl tegelijk door de finish waren ge gaan. De film. welke van elke finish wordt opgenomen, moest toen beslissen. Deze wees uit, dat de Canadees had ge wonnen. Hoe de Olympische medaille, die aan de kampioenen wordt overhan digd, er uitziet. DE 800 METER. Het aantal deelnemers voor de 800 Meter was zoo groot, dat de loopers ln 6 kwart finales moesten worden ingedeeld. In to taal startten een kleine 50 athleten. Er werd vaak vinnig gestreden, hoewel de tijden niet zoo bijzonder waren. De beste tijd werd ln de eerste serie ge maakt door den Canadeeschen neger Ed wards. die een tijd van 1 min. 53.7 sec. maakte. Het wereld- en Olympisch record staat op naam van den Engelschman Hampson met 1 min. 49 08 sec. In de kwart finale klassificeerden zich: Drie Amerika nen: HorbosleJ. Williamson en Woodruff, drie Hongaren Temesvari, Szabo en Vadas, drie Engelschen Msgabe. Handley en Po well, twee Canadeezen Edwarts en Conway, twee Oostenrijkers Huebscher en Eichber- ger. twee Frar.schen Petit en Soulier, twee Dultschcrs Mertens en Desecker, de Belg Verhaert. de Nieuw Zeelander Boot, de Noor Johannesen. de Australiër Backhouse, de Italiaan Lanzi. de Argentijn Anderson en de Pool Kucharski. De resultaten van de series der 800 Meter handloopen luidden, als volgt: Eerste serie: 1. Edwards (Canada) 1 min. 53.7 sec.. 2 Hornbostel. «Ver. Staten) 1 min. 53.7 sec.. 3. Verhaert België» 1 min. 54.3 sec.. 4 Temesvari (Hongarije), 1 min. 55 sec. Niet geplaatst: Harbig (Duitschland), Hcmmcr (Luxemburg). Valdes (Peru). Vel- copoulus (Griekenland) en Wennberg (Zweden). Tweede serie: 1. Williamson (Ver. Sta ten) 1 min. 56 2 sec, 2. Conway (Canada) 1 min. 56 2 sec, 3. Boot (Nieuw Zeeland) 1 min 56 6 sec, 4 Huebscher (Oostenrijk) 1 min. 57 3 sec. Niet geplaatst: Gorcek <Z.- Slavië), Marcenaro (Peru). In deze serie liepen zes loopers mee. Derde serie: 1. Mac Cabe 'Gr. Brittan- nië). 1 min. 54.5 sec, 2. Petit (Frankrijk) 1 min. 54.8 sec, 3. Johansson (Noorwegen) 1 min. 54 9 sec, 4. Mertens (Duitschland) 1 min 55.1 sec. Niet geplaatst: Shalla (Br - Indië). Otahal (Tjescho-Slowakije), Scholtz 'Zuid-Afrik?i en Tomie (Japan). Vierdp serie: 1. Backhouse 'Australië) 1 min. 57.7 sec, 2. Szabo 'Hongarije) 1 min. 57.8 sec, 3. Woodruff (Ver. Staten) 1 min. 58.8 sec, 4. Handiey (Gr. Brittannië) 1 min. 58.9 sec. Niet geplaatst: Martin (Zwit serland). Rosyky (Ts. Slowakije), en Stein (Luxemburg). Vijfde serie: 1 Powell (Gr. Brittannië) 1 min. 56 sec, 2. Lanzy (Italië) 1 min. 56.1 sec, 3. Eichberger Oostenrijk) 1 min. 56.3 sec, 4. V3das i Hongarije) 1 min. 56.5 ?ec. Niet geplaatst: o.a. Georgaco Oplos (Griekenland). Zesde serie: 1. Anderson (Argentinië) 1 min. 55.1 sec, 2. Koetsjarski (Polen) 1 min. 55.7 sec, 3. Desserker «Duitschland) 1 min. 56 sec, 4 Soulier (Frankrijk) 1 min. 56.1 sec. Niet geplaatst Lindeque (Zuid-Afrika), Aochl (Japan) en Nikhazi (Zuid-Slavië) KOGELSTOOTEN. Het kogelstooten bracht twee groepen van 19 athleten in den strijd. Uit groep 1 gingen naar de finale over Zaitz (V.S.), Stoeck (Duitschland) en Torrance (V.S.) Uit groep 2 waren het Woellke (Duitsch land. Francis (V.S.) en Baerlund (Fin land), die met de eerstgenoemden om den Olympischen titel moesten kampen. De Amerikanen vielen zeer tegen en vooral van den machtigen Torrance had den wij meer verwacht. De strijd ging dan ook tusschen de twee Dultschcrs en den Fin. Met 'n prachtigen stoot van 16.20 M. verbeterde Hans Woellke (Duitschland) het Olympische record, dat met 16.05 M. op naam stond van Sexton (V.S.), die hiermede in Los Angeles zegevier de. Het wereldrecord van 17.40 M. op naam van Torrance (V.S.) werd dus op geen stukken benaderd. Hans Woellke (Duitschland) bleef eerste, tweede werd Barlund (Finland) met 16.12 M„ 3e Stoeck (Duitschland) met 15.66 M. HOOGSPRINGEN. Er werd ln twee groepen gesprongen. Elke deelnemer kreeg driemaal gelegenheid om over de voorgeschreven min. hoogte van 1.85 Meter te springen. In totaal ge lukte dit aan 21 athleten. Een zelfde aan tal viel af. Tot degenen, die zich niet wis ten te plaatsen, behoorde ook onze land genoot Carlier. Daarentegen wist onze recordhouder Brasser, die op 17 Mei j.l. 1.94 Meter heeft gesprongen, het tot den eindstrijd te bren gen. Voor de finale plaatsten zich: 1. Albrit- ton (Ver. Staten). Kuuse (Estland), Bras ser (Nederland). Plawczyk (Polen). Yata iPliilippijnen). Gehnlert (Did.), Toribio (Phllippijnen). Bodosi (Hongarije) en Otto iDenemarken), Asakoema (Japani. Eg- eenberg (Zwitserland), T'nacker (Zuid- Afrika). Metcalfe (Australië). Kotkas (Finland). Haley (Canada). Johnson (Ver. Staten). Oedmark (Zweden). Weinkoetz (Duitschland). Tanaka (Japan), Newman (Engeland). Kalima (Finland). Thurber (Ver. Staten). Het was iammer. dat Brasser daarna de 1.90 M. niet haalde Slechts 11 athleten kwamen zich voor de hoogte 1.94 M. mel den. En van 1.94 M eine het op 1.97 M. en hier kwamen slechts vijf athleten over heen. Het was de Amerikaan Johnsson, die het eerst de metergrens haalde en vestigde. Het oude stond op naam van Osborn (V.S.) met een sprong van 1 98 M, gevestigd in 1924 te Parijs. Eindelijk is dit wel heel oude Olympische Tecord dus ge vallen. Alleen Albritton cn Thurber, beiden Amerikanen haalden de 2 M, alsmede de Fin Kotkas, met Johnsson tezamen. De laatste deed nog eens zijn uiter ste best en met een magnifieke sprong gleed de Amerkaan over de lat en bracht dus het Olympsch record op 2.03 M. Alle anderen slaagden niet daarin, zoodat Johnsson Olympisch kampioen werd. Door overspringen werd de volgorde Albritton, Turber en Kotkas op resp. de 2e. 3e en 4e plaats bepaald. 10.000 M. HARDLOOPEN. Sinds 1912 toen de 10.000 M. in Stock holm voor het eerst op de Olympische Spe'en werd geloopen. hebben de Finnen op dit nummer den toon aangegeven. Nog nooit werd het echter zoo'n fraaie zege als ditmaal, alle drie medailles werden door de Finnen veroverd, die op een schitte rende wllze in deze zware race hebben ge loopen. Nurmi. eens de groote man qp dit num mer. die voor de laatste training van zijn landslieden mee naar Berlijn was geko men. heeft zijn werk wel met uitzonder lijk succes bekroond gezien. Opnieuw werd bewezen, dat geen land ter wereld nog in staat is de hegemonie der Finnen op de lanee afstandsnummers te breken. Slechts één van de overige 35 athleten. die c- de 10.000 M. startten heeft de Fin nen werkelijk partij gegeven. Dat was de Japanner Murakoso. die van een zeldzaam uithoudingsvermogen bltik heeft gegeven. De kleine Japanner nam direct de leiding. Eerst op 6000 M. gingen de drie Finnen Murakoso voorbij, die daarna nog een maal den kop nam. maar we»r spoedig de leiding moest afstaan Toen de laatste twee ronden ingingen, verhoogden de Finnen, die elkaar aan den kop telkens afwisselden, het tempo Nog één ronde bleef de Japanner onmiddellijk achter ziin tegenstanders. De laatste ronde, welke ln een nog wat hooger tempo werd geloopen. was hem echter te mach tig. Op weerealooze wüze spurtten de Fin nen naar de finish. Salminen, die als favoriet voor dit num mer was gestart, kwam in de laatste 200 meter geweldig naar voren. Askola volgde goed. maar Iso Hollo viel iets terug. In de laatste meters werd nog een felle kamp gevoerd om de eerste plaats doch Salmi nen liet zich niet meer passeeren. De winnaar legde de 10 K.M. af in 30 min. 15.4 sec. Het Olympisch record staat op naam van den Pool Kusocinski, winnaar van Los Angeles, met 30 min. 11.4 sec. Nur- mls is wereldrecordhouder met 30 min. 6,2 s. Askola werd tweede in 30 min. 15.6 sec. en Iso Hollo derde in 30 min. 20.2 sec. Vierde werd de Japanner Murakoso, Burns (Engeland) bezette de 5e plaats, terwijl Zabala (Argentinië) als de 6e eindigde. Van den momenteel in Duitschland wo nenden Argentijn, die in Los Angeles den Marathonloop won en ook ditmaal in de Marathon zal starten, had men meer ver wacht. Geen oogenblik heeft hij het den Finnen lastig gemaakt. Tenslotte nog enkele tijden van gedeelten van de 10.000 meter-loop: na 1500 meter 4 min. 46,2 sec.; na 3000 meter 8 min. 53 sec.; na 4000 meter 11 min. 56.4 sec.; na 5000 meter 15 min. 00.9 sec.; na 6000 meter 18 min. 00.6 sec.; na 7000 meter 21 min. 12.3 sec.; na 8000 meter 24 min. 14.5 sec.; na 9000 meter 27 min. 20 sec. Het resultaat van de 10.000 meter hard- loopen was als volgt: 1. en Olympisch kampioen Salminen (Fin land) 30 min. 15.4 sec.; 2. Askola (Finland) 30 min. 15.6 sec.; 3. Iso Hollo (Finland) 30 min. 20.2 sec.; 4. Murakoso (Japan). Het reeds in Berlijn aanwezige deel van onze zwemploeg heeft van den Zondag geen rustdag gemaakt. Nadat zij in het hoofdstadion getuigen waren geweest van de overwinningen van onze athleten op de 100 meter vonden wij kort na 12 uur me vrouw Braun in het zwemstadion druk be zig met haar discipelen, Haasmann, Rle Mastenbroek en Plet Stam. Haasman had reeds geoefend toen Rie het water inging om een baantje van 400 meter te trekken. Zij voelt zich puik in conditie en mevr. Braun, die Rie op de 400 meter schijnbaar aan zichzelf overlaat, laat haar oogen wij- den over de andere banen, waar de Ame rikaansche en Canadeesche zwemsters aan het trainen zijn. „Neen", zegt ze critisch, „voor wat ik tot nog toe hier heb gezien hoeven we riet bang te zijn. Je staat soms verbaasd er over, dat sommige meisjes door hun land zijn uitgezonden als Je ziet hoe ze zwem men. Bij de mannen is het ln het alge meen veel beter". Dat ze Rle Mastenbroek Inmiddels riet uit het oog heeft verloren blijkt wel. als ze haar plotseling toeroept: „Denk om je linkerarm Rie, nee. ik zie het beslist, je moet je linkerarm harder doorhalen". Dan gaat ook Piet Stam het water ln. Over z'n beenslag is mevr. Braun nog niet geheel tevreden. Onze menschen hebben wel de belang stelling der toeschouwers en vooral ook van de trainers, die allen met Ma Braun een praatje komen maken. Een ervan, een Duitsche bekende uit Dusseldorf, heelt ge zien hoe de Japanners de voeten losmaken alvorens het water in te gaan en onmid dellijk moet Stam uit het water komen om het ook te probeeren. Inderdaad heeft deze massage effect en veel losser en soepeler gaan zijn beenen door het water. Rie Mas tenbroek krijgt opdracht om de anderen, die op de nevenbanen zitten, waar zij kan in te halen en zij doet dat op den rug mei schoolslag en vrijen slag. Dan volgt nog even een spurt over 50 meter en een herhaling daarvan op ver zoek van den oiympia-filmdienst, die graag eenige close-ups van fraulein Mastenbroek wil maken. Als zij aan dit verzoek heet! voldaan, maakt de operateur zijn camera op de kleine rolwagen al weer gereed, want het Hollandsche trainingsuurtje is voorbij en reeds komen de Franschen ln het wa ter en ook Jean Taris moet eraan gelooven en zwemt een baantje onder het oog van de camera. Onze hockeyspelers, die hun kwartier In het Olympische dorp hebben gevonden, voelen zich daar blijkbaar zoo thuis, dat zij hebben besloten, ook hun training dicht, bij huis te nemen. Hoewel zij de beschik king kunnen krijgen over het eigenlijke hockeystadion of een der nevenvelden daarvan om in de ochtenduren te oefenen, maken zij bij voorkeur gebruik van Itf- sportveld In het Olympische dorp zelf. De wielrenners hebben eveneens stug ge traind en de leiders zijn buitengewoon tevreden. DE MODERNE VIJFKAMP. Niet alleen ln het groote Stadion zijn I gistermorgen de eerste Nederlandsche Olympische deelnemers ln het strijdperk ge treden, want de drie Nederlandsche vijf- kampers, it. J. P. F. v. d. Horst.lt. ter zee jhr. A. van Geen en it. J. Serré, namen gister-1 morgen deel aan het eerste onderdeel van den modernen vijfkamp: de terreinrit over 5000 meter met 20 hindernissen, welke ge houden werd op het militair oefenterrein bij Doeberltz, even voorbij het Olympisch dorp. Er waren 46 deelnemers ingeschreven, die allen aan den start verschenen. De atstand moest worden afgelegd binnen 11 minuten 6.66 sec. en de hindernissen waren niet hooger dan 1.10 meter. Zooals bekend ont vangen de deelnemers 100 punten, waarvan dan gedurende den rit eventueele strafpun- ten worden afgetrokken, zoodat 100 punten het maximaal bereikbare aantal is. Het parcours van dezen rit was natuur lijk van groot belang voor de prestatie der Hollanders, maar na een wandeling langs het parcours was de leider, majoor van Scherpenhuizen volkomen gerustgesteld- Ook de paarden waren uitstekend, „Wil trainden in Amersfoort op heel wat moeilij ker terrein en vooral de „doodkist" een stelle afdaling was bij de vijfkampers gevreesd. Deze moeilijkheden hebben ons hard gemaakt en dat komt nu van pas. daar het terrein makkelijker is," zoo zeioe hij ons. De heer van Geen startte in den ter reinrit als derde en zijn verrichting was uit- muntend, want met 0 fouten en een tijd van 9 min. 34.8 sec. bleef hij niet alleen ver beneden dien van zijn voorgang® maar ook de eerstvolgende ruiters konden niet aan zijn prestatie tippen. Lt. Serre ais nummer 20 startend, reed eveneens een foutloos parcours en zijn tijd van 10 m'n- 14.6 is eveneens zeer goed. Lt. van der Horst tenslotte, deed den rit eveneens totaal zon der fouten In een tijd van 11 min. 05.3 sec. Het spreekt vanzelf, dat majoor van Scher penhuizen volkomen tevreden was over et prestaties van de Hollandsche vijf kamp®, temeer omdat zij hierin den prikkel zuueu vinden om zich In de volgende nummers geheel te geven. De beste prestaties werden geleverd door den Italiaan Sllvano en oen Dultsohen oberleutnant Handrick. welke laatste een foutloos parcours maakte den tijd van 9 min. 09.6 sec. en door den Belg lt. Mollet, die precies dezelfde presta tie verrichtte. Rest ons nog te vermelden, dat op zeer overzichtelijke wijze was aan gegeven waar de ruiters zich bevonden e welke hindernissen gepasseerd waren. wijl telefonische verbindingen ervoor zort den, dat men nauwkeurig kon vol6elL,„ welke hindernis een of meer fouten weroe gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10