PEREZ DE SPAANSCHE OPSTANDELINGEN WINNEN TERREIN PERZISCHE TAPIJTEN ZOMER- OPRUIMING LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 31 Juli 1936 TELEGRAMMEN. U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Het Drotestschrijven, dat de Deutsche Evangelische Kirche seruimen tijd geleden aan Hitler gezonden heeft, doch dat. naar onlangs bericht werd. den Rijkskanselier nimmer bereikt heeft, is thans in de ..Bas- Ier Nachrichten" gepubliceerd De brief, die onderteekend is door de geestelijke leden van de voorloopige leiding der „Deutsche Evangelische Kirche". Mül- ler. Albertz. Böhm. Forck en Fricke en door de leden van den raad dezer Kerk. Asmus- sen Lucking. Middendorf. Niemöller en Von Thadden. begint met een eerbiedigen groet aan den Führer en. motiveert vervolgens Dunt voor punt de bezwaren tegen de hou ding der partij-instanties jegens de kerk. Na een herinneing aan de grenzen, welke allen aardschen machten gesteld zijn zegt de brief oa. het volgende: De voorloopige leiding weet het te waar- deeren. wat het in 1933 en ook later betee- kend heeft, dat de dragers der nationaal- socialistische revolutie nadrukkelijk ver klaren konden: „Wii hebben met onze overwinning op het bosjewisme tevens den vijand overwonnen, die ook het Christen dom en de Christelijke kerken bestreed en dreigde te vernietigen". Wij echter beleven, dat de strijd tegen de piratenschip verklaard Christelijke kerk, als nimmer sedert 1918. in het Duitsche volk leeft en werkt. Nu naast den nood en de verwarring van den geloofsstrijd in deze dagen zelfs hooge in stanties in staat en partij het Christelijke geloof openlijk aanvallen, worden steeds meer Christenen in het ongeloof verstrikt bestaat er zelfs het gevaar, dat de Evangelische jeugd van haar eenigen Hei land afgehouden wordt. Daarom moeten wii den Führer en rijkskanselier duidelijk de vraag stellen, of de poging, het Duitsche volk van de Schrift te vervreemden, door verdere medewerking van verantwoordelijke staatslieden of ook enkel door lijdelijk toezien, de officieele koers der regee ring moet worden". Dan herinnert de brief aan de stelling der nat.-soc. partii, dat zij zich plaatst op den bodem van een „positief Christendom", waaruit de kerk mocht en moest opmaken, dat zij in het Derde Riik voor haar belij denis en prediking vrijheid, bescherming en hulD genieten zou. De schrijvers klagen, dat ministers Gobbels weldra als ..positief Christendom" uitlegde, wat enkel humani teit is. terwijl spoedig daarop Rosenberg zijn „mystiek van het bloed" als positief Christendom verkondigde, waarop partij- instanties het Christendom volgens de be lijdenissen en de-openbaringen als negatief kenschetsen De schade, welke zulke uit spraken aanrichten, zoo wordt verder ge zegd. is des te grooter. omdat aan de kerk nimmer de mogelijkheid gegeven is. de verkeerde uitleggingen van het Christelijk geloof van hooger hand afkomstig, met een even groot massabereik te weerleggen. Wel wordt officieel ieder Ingrijpen in de innerlijke structuur en het geloofsleven der kerk geloochend, doch sinds Juli 1933 is het eene ingrijpen op het andere gevolgd. De bij overeenkomst gewaarborgde gees telijke verzorging der Evangelische leden van de nationaal-socialistische jeugdorga nisaties wordt meermalen belemmerd. Met schending van de rechten der kerk worden de scholen der belijdende kerk afgeschaft. Van het rechtmatig bestaande leerplan voor godsdienstonderwijs wordt herhaaldelijk afgeweken. De Christelijke invloed en me dewerking voor de radio, in de dagbladen en bij openbare voordrachten wordt meer en meer teruggedrongen. Veelvuldig wordt de nationaal-socialisti sche wereldbeschouwing als een positief vervangingsmiddel voor het te overwinnen Christendom voorgesteld. Doch wanneer daarbij bloed, ras, volkswezen en eer den rang van eeu wige waarden krijgen, dan wordt de evangelische christen door het eerste gebod gedwongen, deze waardeering van de hand te wijzen. Wanneer de .arische" mensch ver heerlijkt wordt, dan betuigt daarte genover Gods woord de zondigheid van ieder mensch. Wanneer den christen in het kader der nationaal-socialistische wereldbe schouwing een anti-semitisme opge drongen wordt, dat tot Jodenhaat ver plicht, dan staat voor hem daartegen over het christelijke gebod der naas tenliefde". Dan spreekt de brief over behandeling van Christenen individueel. De beoordec- ling van de stembriefjes bij de laatste Fijksdagverkiezingen heeft vele Evangeli sche Christenen in een gewetensconflict gebracht, (Wie blanco stemde, werd ge acht voorgestemd te hebben). Zij, die ter wille van de waarachtigheid hun besluit openlijk bekend gemaakt hebben, zijn ge hoond en zelfs mishandeld." De Evangelische Christenen zijn op grond van de Heilige Schrift overtuigd, dat God de Beschermer van recht en rechte- loozen is. Daarom gevoelen wij het als een zich afkeeren van Hem, wanneer wille keur in de rechtsgedingen treedt en er dingen gebeuren, die voor den Heer niet te verantwoorden zijn. Het Evangelische geweten, dat zich mede verantwoordelijk weet voor volk en regeering, wordt ten zeerste belast door het feit, dat er in Duitschland, dat zichzelf als rechtsstaat kenmerkt, nog steeds concentratiekampen zijn en dat de maatregelen der geheime staats politie aan elke rechterlijke controle onttrokken zijn. De rijksregeering moge, dat vragen wij u, zich afvragen, of het op den duur goed voor ons volk zal zijn, dezen weg verder te gaan. Reeds nu is een rampspoedige in vloed merkbaar. Ons volk dreigt de door God gestelde grenzen te overschrijden. Het wil zichzelf tot de maat van alle dingen maken. Dat is menschelijke aanmatiging, die tegen God in opstand komt. In dit ver band moeten wij den Führer en rijkskan selier op de hoogte stellen van onze be zorgdheid, dat de vereering voor hem veel vuldig een vormt aanneemt, welke alleen God toekomt. Enkele jaren geleden heeft de Führer 't zelf nog afgekeurd, dat men zijn beeld op Evangelische altaren plaatste. Nu wor- oen steeds ongebreidelder zijn inzichten niet slechts tot norm voor politieke be slissingen, maar ook voor de zedelijkheid (Vervolg van het 4e Blad). Generaal de Llano over den toestand. Generaal Queipo de Llano heeft gisteren tegen middernacht via radio-Sevilla eenige mededeellngen gedaan over den toestand. Hij bevestigde het bericht, dat Valencia is ingenomen De generaal richtte een laatste waar schuwing tot de stemmingmakers en kon digde het standrecht aan. Radio-Saragossa deelde gisteravond om kwart voor twaalf mede dat het bericht van den Madrileenschen zender over de herovering van Saragossa volkomen uit te lucht gegrepen is. De kruiser „Almirante Cèrvere" die zich bij de nationalisten heeft aangesloten, heeft gisteravond Cartagena gebombar deerd en groote schade aangericht. De regeering te Madrid heeft den kruiser tot Verdere opmarsch. Omtrent de positie der nationalistische troepen wordt uit Burgos het volgende ge meld: Van de basis te Somosierra is een corps militaire troepen onder bevel van kolonel Esconls naar Buitrage opgerukt, en heeft Torre Laguma en El Mola bezet. Een ander korps onder commando van kolonel Ser- rador heeft Vevas Serrada op 30 km. van Madrid, ingenomen. Van Leon uit is een korps onder bevel van generaal Ponte naar Puebla en Guadarrama opgerukt. Een ander korps uit Saragossa heeft onder aanvoering van kolonel Benito het op 125 km. van Madrid gelegen Medinecell bezet. Een uit Cordoba komend corps zou boven dien nog Ciadad Real hebben bezet, hoewel dit gisteravond nog niet was bevestigd. Het militaire commando te Burgos deelt voorts mede dat gisteren geen gevechten van man tegen man hebben plaats gehad. De roode stormtroepen lieten zich slechts zien. wanneer zij waren ingesloten. Het voornaamste wapen van Madrid is de luchtmacht. Deze beschikt echter niet over bommen, doch slechts over handgranaten. Bovendien is er een tekort aan officieren. Volgens een bericht van den radiozender Burgos zijn in Granada drie vliegtuigen der regeerTng geland, die zich aan de mili tairen hebben overgegeven. Hoofdkwartier der troepen bezet? regeerings- De Portugeesche radioclub deelt mede dat de opstandelingen het dorp Gua darrama. waar het hoofdkwartier der regeeringstroepen was gevestigd, heb ben bezet. Wat de communisten wenschen. „El Murdo Obrero", het officieel orgaan der communistische partij, verlangt van de regeering een herverdeeling van het grond bezit, teneinde de boeren en arbeiders, die voor de verdediging van het regime vech ten, schadeloos te stellen, en de grondeige naars, die tegenstanders zijn van de repu bliek, te ruïneeren. Fransche militaire attaché gearresteerd. Naar de correspondent van de „Figaro" te Lissabon meldt, zou de Fransche mili taire attaché te Madrid en Lisabon, kolo nel Jouard, toen hij zioh van Lissabon naar Madrid begaf, te Avila gearresteerd zijn, en daar sedert 20 Juli worden vastgehou den. Mexico contra de opstandelingen. Mexico erkent de regeering van Burgos niet. Het Volksfrond verlangt zelfs de uit wijzing van den aangewezen vertegenwoor diger en van de Spaansche fascisten. De Italiaansche vliegtuigen voor Marokko. Bevestigd wordt dat twee van de 6 Ita liaansche watervliegtuigen die gistermor gen, komende van Sardinië, op weg naar Spaansch Marokko over Saidia vlogen, op zee hebben moeten dalen. Het eerste tloeg daarbij over den kop, als gevolg waarvan vier der inzittenden gedood en twee zwaar gewond werden. Gendarmes hebben de 6 Inzittenden van het andere toestel gear resteerd. De vliegtuigen zijn driemotorlge Savoia-marchetti's, zonder onderscheidings teekenen of registratieletters. Zij vervoer den elk bommenrekken, doch geen muni tie. De vier andere toestellen hebben Spaansch Marokko kunnen bereiken. Naar aanleiding van deze berichten wordt van bevoegde Italiaansche zijde verklaard, dat de Italiaansche autoriteiten reeds een onderzoek hebben ingesteld. Zouden de berichten waar blijken, dan, zoo voegt men hieraan toé, heeft men hier waarschijnlijk met particulier initiatief te doen. Nog een interview met Franco. In een interview met den vertegenwoor diger van de „Popoio di Roma" te Tetoean verklaarde generaal Franco, dat geheel Andalusië in handen van de militairen is. De rooden in het gebied van San Sebas tian zijn door de nationale troepen ver slagen en de commandant is gearresteerd. De nationale troepen, die uit Saragossa zijn vertrokken, hebben de legermacht van Catalonlë verslagen. Alle havens aan de Middellandsche Zee en de Oceaan zijn in handen van de militairen, met uitzonde ring van Malaga, dat nog in handen van de regeering is. Ook Valencia is in handen van de nationale troepen. Verder verklaar de Franco, dat nog twee oorlogsbodems zich bij hem hebben gevoegd, terwijl de Spaansche oorlogsschepen, die zich in Gui nea bevinden, onderweg zijn, om zich on der zijn bevelen te stellen. De bezetting van Valencia schijnt dus juist te zijn en beteekent voor Madrid een geduchte klap, daar van daaruit de ravi tailleering der hoofdstad geschiedde. Internationale verwikkelingen gevreesd. De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" meldt, dat de internatio nale betrekkingen tot den burgeroorlog in Spanje te Londen ongerustheid beginnen te wekken. Het is, volgens dit blad, geen ge heim meer, dat de meeningen in de Fran sche regeering zeer verdeeld zijn omtrent de vraag of Madrid met bommenwerpers tegen de militairen moet worden gesteund. Ofschoon Parijs zich Zaterdag tegen een dergelijken steun heeft' uitgesproken, be staat de verdenking, dat dit besluit nog steeds herroepen kan worden. Het behoeft geen betoog, dat wanneer Frankrijk de Spaansche regeering zou steunen, andere landen de Spaansche militairen te hulp zouden komen. Daardoor zou een buitenge woon ernstige toestand ontstaan. Twee Duitschers te Barcelona gearresteerd. Volgens een bericht uit Barcelona zijn daar twee Duitsche onderdanen gear resteerd, die foto's maakten van de onge regeldheden. 'S-GRAVENHAGE NOORDEINDE 130 c 7229 (Ingcz. Med.) BINNENLAND. REORGANISATIE VAN HET SPOORWEG BEDRIJF. en het recht van ons volk gemaakt, en hij zelf met de religieuze waarde van volks- priester, ja zelfs van bemiddelaar tusschen God en het volk bekleed. Wij vragen echter, zoo besluit het schrij ven, de vrijheid voor ons volk om zijn weg in de toekomst onder het kruis van Chris tus te mogen gaan, opdat niet eens de na zaten hun voorvaderen vervloeken, omdat zij hun wel is waar een staat op aarde bouwden en nalieten, doch het rijk Gods voor hen sloten. Wat wij in dit schrijven den Führer gezegd hebben, moesten wij zeggen in het besef der verantwoordelijk heid, welke ons ambt ons oplegt. De kerk Is in Gods hand". VEREENIGDE STATEN. Roosevelt naar Canada. President Roosevelt is naar Quebec ver trokken, om da2.1 met den gouverneur- generaal en den minister-president van Canada een uitgebreid plan van Ameri- kaansch-Canadeesche samenwerking uit te werken, vooral wat betreft hydro- electrische ondernemingen. Roosevelt heeft te kennen gegeven, dat hij zal voorstellen de electrische energie tusschen beide staten vrij uit te wisselen. TEGEN DE „INTERNATIONALE". PARIJS, 31 Juli (D.N.B.). - Naar de „Matin" uit Nancy verneemt, zullen in het vervolg de treinen, waarmede reservisten reizen voor het deelnemen aan herhalings oefeningen, door gewapende militairen wor den bewaakt om te verhinderen, dat de reservisten de „Internationale" zingen. MISLUKTE POGING TOT ONTSNAPPEN. CHICAGO, 31 Juli (A.N.P.). Drie mannen, die terechtstonden wegens moord op een politieman te Chicago, waagden gisteren een wanhopge poging om te ontsnappen. Zij staken twee politiemannen neer en wierpen een deurwaarder omver. De misda digers werden evenwel onmiddellijk weer gegrepen. Nederlandsche Spaarbankbond richt adres tot leden van de Tweede Kamer. De Nederlandsche Spaarbankbond waar bij zijn aangesloten 180 bijzondere spaar banken met meer dan 1 millioen spaarders en een totaal belegd kapitaal van ruim 450 millioen gulen waarvan ongeveer 19 mil lioen gulden in Nederlandsche Spoorweg- obligatiën is geïnvesteerd, heeft een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer, in verband met het bij K, B. van 8 Juni j.l. bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp tot reorganisatie van het spoorweg bedrijf. In dit adres komt de Nederlandsche Spaarbankbond op voor de belangen der houders van obligaties der Nederlandsche Spoorwegen. De bond herinnert er aan, hoe in 1920 de overeenkomsten tusschen den staat en de Nederlandsche Spoorwegen ge wijzigd werden en de staat de verplichting op zich nam om de tekorten op de exploi tatie der spoorwegen bij te passen en een dividend te garandeeren, terwijl de staat bovendien op zou komen voor de verplich tingen tegenover de obligatiehouders indien de maatschappijen daartoe niet bij machte zouden zijn. Onder deze omstandigheden, zoo vervolgt het adres, mogen de obligatiehouders, wien deze feitelijke staatsgarantie altijd voor oogen is gehouden, niet in hun rechten be knot worden en nog minder worden achter gesteld bij aandeelhouders, die hun aan deden nu kunnen inwisselen in nieuwe staatsobligaties, voor zoover zij in 1931 geen gebruik hebben gemaakt van hun bevoegd heid tot inruiling hunner aandeden in 4»/» obligaties onder uitkeering van een premie in contanten van 5u/o. Ook al bestaat er voor de obligatiehou ders geen grondwettelijke garantie, toch hebben zij zich tot voor kort steeds veilig gevoeld, omdat zij wisten, dat de staat het den spoorwegmaatschappijen mogelijk zou maken hun verplichtingen tegenover obli gatiehouders na te komen. De Spaarbankbond aoht het derhalve een eisch van billijkheid dat het belangrijke offer dat verlaging der rente en uitstel van aflossing voor de obligatiehouders zou be- teekenen wordt goedgemaakt door een redelijke verhooging van de hoofdsom. LIJK AANGESPOELD. Door twee burgers werd gisteren o* ongeveer 4 uur tijdens het zeilen in dè Buitenhaven te Scheveningen het lijk drij vende gevonden van J. H., 15 Jaar, uit de Koppelstokstraat te Den Haag, die op 27 Juli bij het baden in zee nabij den vuur toren was verdronken. Voorts is het onbekende lijk, dat op 28 Juli omstreeks 7 uur aanspoelde, door de familie herkend als te zijn van A. H. M 17 jaar, wonende te Rotterdam, die op 24 dezer bij het baden op Kijkduin is ver dronken. 1 MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN ERNSTIG GEWOND. In den ofgeloopen nacht te omstreeks twee uur zag de bestuurder van een uit de richting Gouda komende auto, dat een man die midden op den weg aan den Plas- zoom stond, met de armen zwaaide te»en een bestuurder van een uit de richting Rotterdam komende auto, vermoedelijk met de bedoeling dezen te vragen mee te mogen rijden. Vervolgens zag hij, dat de man door de auto werd gegrepen, op de motorkap terecht kwam, om daarna op den weg te vallen. De autobestuurder reed zonder gestopt te hebben, door. De autobestuurder, die dit alles gezien had, spoedde zich naar de plaats waar de gewonde lag en heeft, toen een andere wagen passeerde, den bestuurder verzocht de aanrijdende auto te achterhalen Deze is hierin geslaagd en na eenigen tijd keer de hij met dezen wagen en zijn bestuurder terug. Deze bleek te zijn zekere H. D. J„ 42 Jaar oud, bedrijfsleider wonende te Gouda Hij verklaarde van de aanrijding niets te hebben bemerkt en ook niet te hebben ge zien dat er een man op den weg stond De gewonde is met ingedrukte borstkas en een gebroken neusbeen naar het zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. De toestand van den man de 56-jangen A. Slingerland uit Stolwijker- sluis, is zorgwekkend. UIT HET VERRE OOSTEN. De grenzen van Kwangsi gesloten. De grenzen van Kwangsi zijn door de Nankingregeering gesloten, teneinde te voorkomen, dat de provinciale troepen van wapens en munitie worden voorzien. Maarschalk Tsjang kai Sjek heeft op nieuw de leiders in Kwangsi gewaarschuwd. DE PHILIPPIJNEN DOOR EEN TYPHOON GETEISTERD. MANILLA, 31 Juli (A.N.P.). Een typhoon, welke blijkbaar is ontstaan in het centrum van de Chineesche zee, teisterde gister het eiland Luzon. De wegen werden door den hevigen regen, welke den typhoon verge zelde, onder water gezet en alle verbindin gen met de Noordelijke provincies zijn ver broken. MAC MAHON OPNIEUW VOOR DEN RECHTER. LONDEN. 31 Juli. (Reuter). Mac Mahon, dt man, die een paar weken geleden het incident in Hydepark veroorzaakte, is van morgen opnieuw voor den rechter versche nen. Hij deelde mede, in 1933 wegens las ter te zijn gearresteerd. Hij werd tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch ging in hooger beroep, waarna het vonnis werd vernietigd. Na 3'/i maand in de ge vangenis te hebben gezeten, werd hij op vrije voeten gesteld.. Hij stelde zich daar op met den minister van binnenlandsche zaken in verbinding, teneinde schadever goeding te verkrijgen. In 1934 zond hij koning George een ongeteekend verzoek schrift, waarin hij o.a. verzocht een onder zoek te doen instellen naar de gedragin gen van twee sergeant-detectives. Hij heeft zich daarop laten overhalen, zijn beschul digingen in te trekken. Uit de verklaringen van Mac Mahon biijkt, dat hij zich onrechtvaardig behan deld voelde, want hoewel het tegen hem uitgesproken vonnis was vernietigd, achtte hij zich physiek en financieel geruïneerd, omdat hij. door de ruchtbaarheid, die aan zijn proces was gegeven, geen loonend werk meer kon vinden, noch compensatie ver kreeg. terwijl aan den anderen kant zijn verzoekschriften geen resultaat hadden. Mac Mahon herhaalde, dat hij den ko ning niets had wilien doen, doch dat hij slechts de aandacht op zijn grieven had willen vestigen. BANDIETENBENDE VEROORDEELD. MANILLA, 31 Juli (A.N.P.) De bandiet Callado, die gerulmen tijd het gebergte onveilig maakte, is veroordeeld tot 90 jaar gevangenisstraf. De 37 leden van zijn bende werden veroordeeld tot in totaal 1400 jaar gevangenisstraf. PROJECTIEL UIT DEN WERELDOORLOG ONTPLOFT. MILAAN, 31 Juli (A.N.P.)In de buurt van Gorizia vonden 5 personen, die naar metaalmateriaal uit den wereldoorlog zoch ten, twee niet tot ontploffing gekomen 28 cM, granaten. Bij een poging de granaten te openen, ontplofte een hiervan, met het gevolg dat drie personen werden gedood en de belde anderen zwaar gewond. VERLOREN GEWAAND SCHIP TERUGGEVONDEN. New York, 31 Juli (A.N.P.) Het vracht schip „Manoca". dat sedert 20 dagen ver dwenen was en dat men met de 20 passa giers verloren achtte, is door een Amerl kaansche kustkotter teruggevonden. De kotter heeft het schip op sleeptouw geno men, aangezien -het niet meer op eigen kracht kan varen. STROOHULZENFABRIEK TE GELDROP DOOR BRAND VERWOEST. In den afgeloopen nacht te omstreeks half een is door tot dusver onbekende oor zaak brand uitgebroken in de stroohulzen- fabriek van Jos. Govers, gelegen aan den Eindhovenschen weg te Geidrop. Het vuur dat in den voorraad stroo gretig voedsel vond. breidde zich snel uit, zoodat spoe dig de geheele fabriek, die een oppervlakte van ongeveer 50 bij 50 meter beslaat, in lichter laaie stond. Van grooten afstand reeds was de brand te zien. De brandwe ren van Geldrop en Eindhoven waren spoe dig ter plaatse. Zij konden tegen het vuur evenwel weinig beginnen en moesten zich ertoe beperken het kantoor nat te houden. Zij slaagden erin dit te behouden. De fa briek evenwel is geheel verbrand. FACILITEITEN VOOR AMERIKAANSCIIE AUTOMOBILISTEN. De A.N.W.B deelt mede, van het ministe rie van financiën bericht te hebben ont vangen. dat voortaan aan Amerikanen, die met hun motorrijtuig Nederland bezoeken, een internationaal belastingcarnet mag worden uitgereikt. Dat dit tot heden niet mocht, was een der bezwaren, welke bü Amerikanen bestonden tegen het landen in een Nederlandsche haven en om welke reden zll. zooals de A.N.W.B. kort geleden in een adres aan den minister van finan ciën uiteenzette. Nederland meden. Dank zit de snelle beslissing van den minister van financiën is' dus deze belem mering van het Amerikaansch bezoek aan Nederland weggenomen. RIJWIELFABRIEK TE MEPPEL STOPGEZET. Naar wij vernemen zal de B. en W. Rijwielfabriek v.h. G. van Werven te Meppel, met ingang van 1 September a.s. worden stopgezet. Tegen dien datum is aan het geheele personeel, zoowel administra tief als technisch en den vertegenwoordi gers ontslag aangezegd.' HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunnlng voor buitenlandsche boter is voor de week van 3—8 Augustus vastgesteld op 80 cents per kilogram. MIJNEN ONTPLOFT BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. BELGRADO, 31 Juli (A.N.P.) Op het eiland Zirlë zijn tijdens militaire oefenin gen een 20-tal mijnen ontploft, waardoor 12 personen werden gewond, enkelen van hen zijn stervende. DE OUD-STRIJDERS-BONUS UITBETAALD. WASHINGTON. 31 Juli (A.N.P.). Gisteren is den laatste van de 3'A millioen oud-strij ders den bonus uitbetaald. Het bestuur van de oud-strijders organisatie deelt mede, dat slechts 216.201 oud-strijders niets hebben ontvangen. VISSCHER TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De bijna 60-jarige G. J. van Rhijn, rei ziger en magazijnbediende te Hoogevwn is gisteravond gaan visschen in het Griendtsveenkanaal, nabij de Hanindo- fabrieken. Te omstreeks half negen is hij daar nog gezien. Hedenmorgen ontdekte men In zijn pension, dat hij daarin niet was terug gekeerd. Zijn bed was onbeslapen. Bij een ingesteld onderzoek bleek de fiets van den heer van Rhijn nog nabij de Hanindo- fabrieken te staan, terwijl zijn hengel In de haven van Griendtsveen drijvende werd gevonden. Onmiddellijk werd door de rijks- en gemeentepolitie het water met een dreg afgezocht. Ter hoogte waar de heer van Rhlin had zitten visschen is na eenigen tijd het lijk opgehaald. DE KWESTIE VAN HET MAASWATER. ,JLe Peuple", het Brusselsche orgaan, be vatte gisteravond een bericht, dat de Ne derlandsche regeering het voornemen zou hebben de kwestie van het Maaswater te brengen voor het oermanente hof van in ternationale fustitie te 's Gravenhage. Deze aangelegenheid zal in het begin van de maand Augustus aanhangig worden ge maakt. Bi.1 navraag is ons gebleken, dat inder daad een dergelijke procedure aanstaande is en dat nadere mededeellngen zeer spoe dig kunnen worden tegemoet gezien. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2