Van het Olympisch front. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 31 Juli 1936 Eerste gedeelte der Nedertandsche zwemploeg te Berlijn. Mevr. Braun tevreden over de loting SLUITING VAN DEN INSCHRIJVINGSTERMIJN. COMBINATIE'SPARTA COMBINATIE Station Frledrichstrasse te Berlijn. Wederom afzetting van de perrons, we derom een muziekcorps, weer verscheidene prominente personen van het Duit-sche Or ganisatiecomité. lederen middag tegen half vijf komt de D-trein uit het Westen, zooals zij dit hier noemen, uit Nederland. Gisteren zou een groote groep Engelschcn arriveeren. waaronder de voetballers, en natuurlijk ontdekten we onder de aanwezi gen behalve Exc. Lewald, den heer Rous, secretaris van de Football Association, dr. Bauwens, lid van de organisatie-commissie voor het Olympisch voetbaltournooi, en nog vele andere figuren uit de internationale sportwereld. Het was ons echter niet om de aankomst van de Engelsche ploeg te doen, daarvoor zouden de heeren Van Rossem, secretaris van het N.O.C. en Van Randag, de Neder- landsche attaché bij de Spelen, niet geko men zijn. Een kleine groep Nederlanders werd met denzelfden trein verwacht en toen, natuurlijk weer geruimen tijd te laat, de trein het perron binnenstoomde, zagen wij uit een der raampjes het hoofd van mevr. Braun steken, die zwaaide naar de weinige Nederlanders, die ter verwelkoming aanwezig waren. Met mevr. Braun waren meegekomen Rie Mastenbroek en de beide Indische zwem mers Stam en Haasman. In de morgen uren was dit kleine groepje te Rotterdam door een aantal leden van de OJD.Z. uitge leide gedaan, rustig en kalm. terwijl ook de ontvangst een dergelijk karakter droeg. Dat mevrouw Braun eerder dan de an dere zwemmers komt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat men het tenslotte beter vond iets meer tijd te besteden aan de voorberei ding. En wat was er dan logischer, dat haar pupil Rie Mastenbroek meeging? Voorts waren Haasman en Stam meegekomen om vooral hen. die nog zoo kortgeleden uit Indlë naar Nederland kwamen, in de ge legenheid te stellen te Berlijn aan de totaal vreemde omgeving te kunnen wennen en tevens konden zij dan nog eens extra hun licht opsteken bij de Japanners. Amerika nen en andere buitenlanders, die reeds ge- ruimen tijd in het zwemstadion dagelijks trainen. Wij hadden in de bus nog gelegenheid mevrouw Braun over de loting te spreken. „Ja, ik heb in de krant gelezen, dat een Nederlandsche jongedame de loting voor de zwemwedstrijden heeft verricht. Nu, zij heeft het niet slecht gedaan. Men zegt nu wel. dat Rie Mastenbroek zoo'n zware serie heeft getroffen met Glsela Arendt en Ca therine Rawls, maar het voordeel is, dat zij tusschen deze beide zwemsters start, zoodat zij altijd een goed overzicht kan hebben. Rie moet natuurlijk reeds in de serie alles geven. Veel zal er trouwens van afhangen of er twee dan wel drie zwemsters naar de volgende ronde overgaan. Alle andere zwemsters van ons land zijn er goed afge komen en nu valt het maar te hopen, dat zij zich allen voor de volgende ronde weten te klasseeren". Inmiddels was de bus in de nabijheid van het Olympisch Stadion gekomen en vol be langstelling werden in het voorbijrijden de verschillende gebouwen bekeken. „Kijk, Rie", zeiden wij, „daar ligt nu het groote zwemstadion". „Hè. het ziet er wel mooi van buiten uit, maar het lijkt niet zoo groot. Is het wel een heusche vljftlg-meter-baan?" Wij hebben onze wereldrecordhoudster gerust gesteld. Misschien zou zij 's avonds nog even een kijkje gaan nemen, maar zij was wat moe van de reis en mevrouw en haar pupil zouden onmiddellijk een ver- frlsschend bad nemen en dan Vrijdag (dus heden) het water in. „En eens kijken, wat de buitenlanders presteeren", voegde mevrouw Braun er aan toe. Aan het „Frauenheim" werden de beide dames hartelijk ontvangen. Verrukt waren ze over de omgeving, versteld stonden ze van de inrichting van het huis. „In één woord prachtig", was de meening van mevrouw Braun. En toen moesten wij afscheid nemen, immers het „Frauenheim" is voor ons verboden terrein. De bus keerde om, teneinde Haasman en Stam naar het Olympisch Dorp te bren gen, dat nog enkele kilometers verder is gelegen. Zij werden door den attaché Van Randag weggebracht en natuurlijk onmid dellijk in den vriendenkring, die er reeds lang in de Nederlandsche huisjes bestaat, opgenomen. Met de Nederl. hockeyers is het aantal landggnooten gisteren dus weer aanzienlijk vergroot. DE KLASSIFICEERING VOOR HET ZWEMTOURNOOI. Onder voorzitterschap van den scheids rechter voor het zwemmen gedurende de Olympische Spelen, dr. Leo Donath uit Boedapest, heeft gistermiddag een verga dering plaats gehad van de technische commissie van de F.I.N.A., waarin de klas- sificeering voor den halven eindstrijd en de finale werd vastgesteld voor de diverse af zonderlijke nummers. In het nummer 100 meter vrije slag hee ren zijn zeven series noodzakelijk. Hiervan komen telkens de beide eerst geplaatsten en de beide snelste derden in de twee halve finales van acht zwemmers elk. De drie eersten en de beste vierde van de beide halve finales komen dan in de beslissing, dus in totaal zeven zwemmers. Op de 400 meter vrije slag wordt begon nen met zes series. De beide eersten van iedere serie en de beide beste derden komen in de twee halve finales van zeven man elk. Voor den eindstrijd kwalificeeren zich de drie eersten en de snelste vierde. Vier series worden gezwommen op de 1500 meter vrije slag. Hier komen de eerste drie van elke serie en de twee beste num mers vier in de twee halve finales, elk van zeven zwemmers. In de finale worden dan zeven zwemmers geplaatst en wel de drie eersten van elke halve finale en de snelste vierde. Wat de 200 meter schoolslag en de 100 meter rugslag betreft, zijn er in beide ge vallen vijf series. De eerst drie van iedere serie en de beste vierde worden geplaatst in de beide halve beslisingen, elk van acht man. In de beslissing van zeven deelnemers komen telkens de eerste drie en de snelste vierde. De 4 x 200 meter vrije slag-estafette is verdeeld in drie series, waarbij echter geen halve beslissing is ingelascht. De eerste twee van elke serie en de twee snelste der den komen dadelijk in de beslissing van acht ploegen. Bij het springen wordt zonder voorwed strijd tot de finale overgegaan. Wat de damesnummers betreft, ziin od de 100 meter en de 400 meter vrije slag vijf series noodzakelijk. De eerste drie en de beste vierce komen in twee halve beslis singen. elk van acht zwemsters, waarvan de eerste drie en de snelste vierde in de beslisings van zeven deelneemsters komen. Op de 200 meter schoolslag wordt in vier series gestart. Hiervan worden telkens de drie eersten en bovendien de beide snelste vierden geplaatst in twee halve beslissingen elk van zeven deelneemsters De eerste drie van elke halve beslissing en de snelste vierde van de beide halve finales komen in den eindstrijd. Op de 100 meter rugslag ziin er drie series. Hiervan bereiken de eerste vier de twee halve beslissingen van zes zwemsters elk. De eerste drie uit elke halve beslissing en snelste vierde komen In de finale. Twee series worden verzwommen in de 4 maal 100 meter estafette De eerste drie aankomende ploegen van beide series pn de beste vierde ploeg komen in de finale. AANKOMST DER NED. HOCKEY SPELERS. IN TOTAAL 4844 DEELNEMERS. De inschrijvingsbermijn van de Olym pische Spelen is thans voor alle takken van sport gesloten. Volgens berekening be draagt het aantal deelnemers 4844, waar van 4503 mannelijke en 341 vrouwelijke. Hiervan heeft Duitschland het grootste aantal met 382 mannen en 45 Vrouwen. Op Duitschland volgt Amerika met 323 man nen en 44 vrouwen. De verdere volgorde is: Hongarije met 266. Groot-Brittannië met 240, Frankrijk met 238, Italië met 231, Zwitserland met 230, Oostenrijk met 219 en Tsjecho-Slowakije met 195 deelnemers. Voorts hebben meer dan 100 deelnemers de Olympische ploegen van België, Canada, Denemarken, Finland. Japan, Nederland, Fo'cn, Zuid-SIavië en Zweden. vragen gesteld omtrent de mogelijkheid van het houden der winterspelen in Fin land en inzake de huisvesting der talrijke deelnemers, welke door de Finsche verte genwoordigers werden beantwoord. Er werd breedvoerig over de zaak ge discussieerd, doch tot. een definitieve be slissing is het nog niet gekomen. Wij vernemer nog dat Noorwegen en Canada hebben verzocht met de organi satie der winterspelen te worden belast. Het I. O. C. is gistermiddag officieel ont vangen in de historische zaal van 't Ber- üjnschc raadhuis. GENERALE REPETITIE VAN DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Een officieele ontvangst die niet doorging. Gistermiddag zijn. behalve een deel der zwemploeg oofk de leden van de Neder landsche Olympische hockeyploez te Ber lijn aangekomen. Zij ziin niet op de in deze dagen gebruikelijke wiize. evenals andere Olympische ploegen ontvangen tengevolge van de oorspronkelijke manier, waarop zij de reis naar de Olympische stad hadden ondernomen. Met eigen auto's zijn zij Woensdag uit hun diverse woonplaatsen in Nederland vertrokken om elkaar Woens dagavond in BrunswUk te ontmoeten, waar de nacht werd doorgebracht. En zoo was het gistermorgen vroeg een karavaan van acht Nederlandsche autos die zich in beweging zette om den nog resteerenden afstand tot de Duitsche hoofd stad af te leggen. De weg was op sommige plaatsen vrij lastig wegens het slipgevaar, doch deze moeilijkheid wisten onze jongens, die el kaar zoo noodie aan het stuur aflosten, te boven te komen. Niettemin speelde het pechduiveltie enkelen hunner nog parten, want even boven Pure moest de auto. waarin De Waal. De Roos. Sparenburg en de masseur Vriezinga gezeten waren, ten gevolge van motorpanne de reis opgeven. De auto moest in Burg ter reparatie blij ven en met den trein zetten deze vier Nederlanders in den namiddag de reis naar Berliln voort. De overigen onder lei ding van de heeren jhr. L. J. Quarles van Ufford en J. H. Wagener arriveerden tegen lunchtijd in Potsdam, waar het middag maal werd gebruikt en de heer Lotsy. de leider der gezamenlijke Nederlandsche Olympische ploegen, gewaarschuwd werd, dat de hockeyspelers in aantocht waren. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van den Duitschen Hockey Bond de Neder landsche hockeyspelers bij het beein van de Avusbaan nabij Wannsee officieel te ontvangen, doch in verband met het on zekere uur van aankomst was dit plan later weer opgegeven. Toch werden de Nederlandsche hockey- pelers. die den tocht maakten in de blauw grijze uniform van de Nederlandsche Olympische deelnemers bij het naderen van de hoofdstad begroet en wel door eenige Nederlanders, die hen tegemoet waren ge reden tot voorbij Wannsee. waar onze jon gens nog steeds in den waan verkeerden op weg te ziin naar een officieele ont vangst. Even voor de Avusbaan kwam ech ter de waarschuwing van den heer Lotsy hen tegemoet en de blijdschap over het weerzien, die den voorsten rijder plotseling deed remmen, veroorzaakte nog bijna een botsing met de achterop komende wagens, doch gelukkig gebeurde er niets. Allen verlieten den v:«een om den heer Lotsv de hand te drukken en zonder a' teveel spijt vernam men. dat de officieele or tvansst niet doorging. Terwijl allen nog oo den weg verzameld stonden, ging er opnieuw hoera on. want er naderde uit de richting van Berlijn een andere wagen met Nederlandsch nummer bord. waaruit de directeur van het Am- sterdamsche Stadion, de heer Jan van den Berg, sprong, die de hockeyspelers en offi cials eveneens hartelijk begroette. Over de Avus-baan en de Adolf Hitler- platz ging het vervolgens van den Kaiser- damm naar het Olympische dorp. waar de hockeyspelers tegen half vijf arriveerden en in hun kwartieren werden ingedeeld. WAAR WORDEN DE VOLGENDE SPELEN GEHOUDEN? De beslissing is uitgesteld. In de gisteren gehouden vergadering van het Intern. Olympisch Comité heeft Enge land zijn candidatuur voor de 12e Olym pische Spelen teruggetrokken, zoodat de keuze zal moeten worden gemaakt tusschen Janan en Finland. Nadat de Japansche vertegenwoordigers er oo hadden aangedrongen, de Olympische Soe'en van 1940 te Tokio te houden, kwa men de vertegenwoordigers van Finland aan het woord, die een pleidooi hielden voor Hels'.nefors. De le'der van de Finsche delegatie Erik van Frenkell en de vroezere minister van buitenlandsche zaken. Hial- mar Procooe. 1'dotten de Fln'che voorstel len uitvoerig toe. Uit de vergadering werden verschillende Het stadion was geheel gevuld. Gisteravond is het Olympisch stadion voor het eerst geheel gevuld geweest en hebben de Duitsche organisatoren van de Olympische Spelen een proef kunnen ne men. welke moest aantoonen. dat alles zou loopen zooals zij het wenschtcn. De toe gangswegen naar het stadion zijn tegen het ivonduur overvol geweest, het verkeer was ontzaglijk, maar het werd voorbeeldig ge leid. Geweldige mcnschenmassa's werden per auto. ondergrond, trams en bussen aan gevoerd. En aan het stadion waren dezelfde krachtige maatregelen genomen welke morgen bij de officieele opening zullen gelden. Dientengevolge werden de tiendui zenden en tienduizenden toeschouwers en de duizenden deelnemers en deelneemsters aan de generale repetitie in groote orde toegelaten en opgesteld. Geen plaats in het stadion was onbezet. De indruk van die menschenmassa, .in een zee van licht van de schijnwerpers, waarin tienduizenden gezichten hel beschenen werden, was over weldigend. Voor de Berlijners, die morgen geen gelegenheid hebben het plechtig openingsspel bij te wonen, was dit een grootsche avond. De organisatoren kun nen dezen avond als zeer geslaagd beschou wen. Over het. spel zelf schrijven wij uiteraard pas na de officieele opvoering. Ook de uittocht der geweldige menschen- marSa's gaf een indruk van 't opnemings- Ycrmcgcn der pleinen en toegangswegen. FILMAPPARAAT BIJ ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. De technische commissie van de I.A.A.F. heeft de laatste dagen de technische voorzieningen van het Olympische stadion geinspccteerd. Alles werd in de beste orde bevonden. Het filmapparaat zal bij iedc- ren wedstrijd worden gebruikt. Een ver tooning van de films zal echter uitsluitend in noodzakelijke gevallen plaats vinden, volgens besluit van den voorz. de jury. DE OLYMPISCHE STERVLUCIIT NAAR BERLIJN, De Olympische stervlucht voor sport- vüegtuigen naar Berlijn is ten einde. Van de 154 gestarte Duitsche vliegers zijn tot gistermiddag 109 deelnemers aan 't eind doel, de sportvlieghaven Rangsdorf, gear riveerd. Voor zoover valt na te gaan. zijn er 16 uitvallers. Er hebben zich bij dezen wedstrijd eenige betreurenswaardige on gelukken voorgedaan, waarbij twee vliegers den dood vonden. Dinsdagavond is een toe stel van de vliesschool Brunswijk bij de landing op het vliegveld Altona veronge lukt. waarbij de waarnemer werd gedood, terwijl de bestuurder ernstig werd gewond Woensdagmiddag is voorts in den Harz nabij Nordhausen een vliegtuig van de oefenplaats Schwarza van den luchtvaart Sportbond bij een noodlanding vernield, waarbij eveneens de waarnemer om het leven kwam en de piloot werd gewond. Wat de buiteniandsche deelnemers aan deze internationale vlucht betreft, hun aantal bedroeg 57. zeventien landen verte genwoordigend. Tot vier uur gistermiddag waren reeds 47 toestellen geland. Ook de internationale stcrvlucht heeft twee le vens geëischt. Het Tsjechische toestel Ok- Leg is gisterochtend in de nabijheid van Herzberg in de Harz afgegleden. De beide inzittenden werden hierbij gedood, De 47 gearriveerde buiteniandsche vliegtuigen, komen uit dertien landen, als volgt ver deeld: België zes, Chili één, Engeland vier. Frankrijk acht, Nederland vier, Oostenrijk negen, Polen vier, Zweden drie. Tsjecho- Slowakije twee. Hongarije vier, Japan één, Zuid-SIavië één, en Italië één. De Nederlanders zijn de heeren M. A. G. j van der Leeuw en H. M. Schmidt Crans belden op Waco. P. A. Wemink (Leiden) en C. L. J. P. Bakx belden op Koolhoven F.K. 41. Allen met eenige passagiers. De voorlooplge uitslag van dezen wed strijd luidt: 1. Fuksa (TsjeCho Slow.) met Praga Baby, 1445 punten. 2. Polma (Tsjecho Slow.) met Praga Baby. 1097 punten. 3. Peterek (Polen) op R.W.D. 13, 907 punten. 4. Simonsson (Zweden) met Klemm, 765 punten. 5. Meissner (Polen) met R.W.D. 13. 682 punten Het resultaat, van den internationalen kunstvliegwedstrijd om den landenprijs luidt als volgt: 1. Graaf Hagenburg (Duitschland) met Focke Wulf. type Stieglltz met 658.83 punten. ZATERDAG 7 UUR, TERREIN RIJNSBURGSCHE BOYS RIJNSB. BOYS S. C. O. TER LEEDE 7185 met SETON en DR0K. (Ingcz. Mm.) 2. Slroky (Tsjecho Slowakije) op Cavia met 651.41 punten. 3. Novak (Tsjecho Slowakije) op Cavia 641.66 punten. Deze drie best geplaatste deelnemers starten heden op den grooten olymplschen vliegdag op Tempelhof In een specialen demons tra tlcwedstrijci. INTERNATIONALE STERRIT VOOR AUTO'S EN MOTOREN. Gisteren zijn de deelnemers aan de In ternationale stcrrlt voor automobielen en motorfietsen te Berlijn aangekomen. De finish was de noordelijke oprit van de Avusbaan. De deelnemer.-, en deelneemsters kwa men uit 22 landen naar de Duitsche hoofd stad. Reeds om half twaalf, een half uur voor de offlclcelen tfjd van aanmelding kwam de eerste wagen binnen. Aan het stuur zat mcj. Haig uit Birming ham die door den stailcider von Bayer- Fhrenberg hartelijk welkom werd gehee- ten De automobiliste ontving een bouquet bloemen, een olympische autODlaquette en een olympische wimpel, terwijl de mede- Inzittende een bronzen herinnerings plaquette kreeg aangeboden. De andere deelnemers lieten echter niet lang op zich wachten. Een bijzonder goeden indruk maakten de drukte van belang en in het Avus-restau- rant heerschte een babylonische spraak verwarring. Men hoorde Engelsch, Fransch, Tsjechisch, Deensch, Italiaansch en Poolsch en nten zag niet slechts auto's en motorrijwielen uit alle deelen van Duitsch land. maar ook uit Oostenrük. Letland, Roemenië, Nederland, Zuid Slavlë, Zwe den. Hongarije, ja zelfs uit Turkije en Amerika. Een schitterende urestatie had den vier studenten uit Praag volbracht. Zij waren op 25 Juli vertrokken om met een „kleinen omweg" via de Noordelijke IJszee. Berliln te bereiken. Zit hadden daarbij meer dan 10.000 k.m. afgelegd. Alle deel nemers waren vol lof over den rit. Tegen vijf uur was reeds meer dan 90 procent van alle deelnemers de controie gepasseerd. Een bijzonder goden indruk maakten de motorfietsrijders, die voor het grootste ge deelte in uniforme kleeding In gesloten landenteams de stcrtocht hadden vol bracht. Ds Nederlanders b.v. waren met 25 motorrijwielen en 39 personen verschenen ALLERLEI. Men schat, dat tijdens de Olympische Spelen ongeveer 100.000 buitenlanders naar Berlijn zullen komen. Uit Zweden worden 16.000 belangstellenden verwacht, uit Ne derland en België elk ongeveer 9.000, uit de Vereenigde Staten 12.000, uit Engeland 6.000, uit Frankrijk 5.000, uit Oostenrijk 4.000, uit Bulgarije ten minste 3.000 en uit Tsjechoslovakije ongeveer 8.000. De uitstekende slagroeier vam de ?merl- kaansche acht, Donald Hume, heeft een ernstige koude gevat en ligt reeds eenige dagen met koorts te bed. Men vreest, dat hij niet tijdig genoeg zal zijn hersteld om zijn plaats in de ploeg In te nemen, waar door de homogeniteit van de acht in ge vaar gebracht zou worden. Gisterochtend zijn met het s.s. „Europa" 1437 Amerikanen te Bremerhaf en aange komen. die als toeschouwers bij de Spelen aanwezig zullen zijn. De eerste groote groep van de u;t 370 per sonen bestaande Engelsche Olympische ploeg is gistermiddag onder leiding van lord Burghley op het station Frledrich strasse aangekomen. Het gezelschap bestond uit 16 man. De Engelsche koning heeft een bood schap gezonden aan de Brltsche Olym pische ploeg, waarin Hij Zijn beste wen- schen voor de Olympische Spelen uit spreekt en tevens verklaart ervan overtuigd te zijn. dat de leden der ploeg zullen han delen in overeenstemming met de traditie van den Britschen sportgeest. Op het vliegveld Tempelhof Is gistermid dag met een speciale machine gearriveerd de voorziter van het Grleksche Olympische comité prins Paul van Griekenland. Te Zijner eere wapperde de Grleksche vlag van het stationsgebouw. Gisteren zijn te Berlijn nog aangekomen ploegen van Tsjecho Slowakije (120 man), en Bulgarije (73 man), een deel der Zweed- sche ploeg, vergezeld van 400 supporters, en de Oostenrijksche ploeg (208 deelnemers). Het enthousiasme bij de aankomst der Oostenrijkers was zoo groot dat de afzet ting door het publiek verbroken werd. Tevoren waren nog 17 schutters uit Monaco gearriveerd. Een gezelschap van ruim 1200 personen, o.w. vele vooraanstaande figuren uit de intern, sportwereld, talrijke Duitsche be kende staatslieden, journalisten en man nen van de film en de radio zijn gister avond in het gebouw van den Berlijnschen dierentuin door dr. Goebbels ontvangen. Tot de buiteniandsche gasten behoor den o.a. sir Robert van Slttard, de Engel sche onderstaatssecretaris van buiteniand sche zaken en de vroegere Fransche minis ter van oorlog en marine, Pietri. De perschef van de rijksregeering, staats secretaris dr. Funk, hield een korte bc- groetlngsrede, welke gevolgd werd door een eveneens korte rede van den voorzitter van het I.O.C., graaf de Balllet Latour. Hierna sprak dr. Goebbels. Hij verweerde zich met nadruk tegen het verwijt, dat Duitschland van plan zou zijn om door middel van de Olympische Spelen propa ganda te maken voor zijn staat.. „Ik kan u verzekeren, dat dit niet het geval is. Duitschland wil zich vanzelfsprekend van de beste zijde aan zijn gasten toonen. Dat gebiedt ons de beleefdheid, doch dit heeft met politieke propaganda niets te maken. Wij zouden willen, dat gij Duitschland zoo ziet. zooals het is, en wij zijn niet van plan u Potemkinsche dorpen voor oogen te tooveren". SCHAKEN. HET TOURNOOI TE ZANDVOORT. EUWE WEER OP DE TWEEDE PLAATS. De uitslagen van de gisteren in de lot ronde van het toumooi te Zandvoort ze- speelde partijen luidden: Grünfeld remise met Van Doesburgh- Keres remise met Spielmann: Euwe wint van Maroczy: Tartakower wint van Becker: Landau wint van Bogoljubov; Fine wint van Prins. Van Doesburgh heeft ln de negende ronde tegen Euwe afgebroken partij zonde: verder te spelen, gewonnen gegeven De stand van het toumooi ls thans: 1. Fine 8 punten: 2. Euwe 7 punten: 3. en 4. Keres en Tartakower. leder i punten: 5. Maroczy 5'/i punt: 6. Bogoljubov 5 punten: 7. en 8. Grünfeld en Spielmann, ieder 4'/; punt en 1 afgebroken partij; 9. Landau 4>/« punt: 10. Van Doesburgh 3'/« punt: 11 Becker 2punt plus 1 afgebroken DartU 12. Prins 1 punt plus 1 afgebroken Dartij. Het verloop der paritten was als volgt: GrünfeldVan Doesburgh. De stoïcijn, sche Bussummer leverde een goede presta tie. In een orthodox damegambiet koos hi) een ongewone voortzetting. Grünfeld ver mocht deze niet te weerleggen, ia. it Wcensche theoreticus moest zelfs toestaan, dat geleldellik loopers en paarden geruild werden. In het dame torenelndspel kon zeen der beide partlien Iets bereiken Door zetherhaüng werd de partil op den 23sten zet reeds remise. De Bussummer heeft ira reeds 31/: punt. KeresSpielmann. Een Zuckertor- ooenine. die snel ln de Tsjechische verde diging overging Door een ruil od d5 nam het spel. gezien de eenige open c-liin. een remisekarakter aan. Kéres wist echter nol eenige verwikkelingen te scheppen. Echter de loopers verdwenen alle van het bord. Belde meesters posteerden hun paarden oo de beste velden. Hoewel beide partlien nor wat trachtten te manoeuvreeren. kon noch Keres noch Spielmann iets bereiken. Snor- die werd daarom tot remise besloten. TartakowerBecker. Becker, die in dit toumooi nog weinig van zijn kunnen heelt laten zien. trachtte aan zlln partii een scherp karakter te geven door met de konlngsolon te openen. Tarta kower speelde de Aljechinverdediglng. De Wecnsche professor wist de rochade van ziin tegenstander door een plonoffer on mogelijk te maken.. Het zag er toen drei gend voor Tatakower uit Zet voor zet wist de Poolsche meester ziin tegenstander ech ter terug te dw'ngen en zelf het initatle! te krlleen. De kansen bleken toen geheel gekeerd, want het was Tartakower. die een konlngsaanva] kon ondernemen en door zeer listig spel de winst afdwong. Een tyDlsche Tartakower-partl.l. FinePrins. Een Reti-opening die snel In de z.g. Grünfeld-verdediging overgins. Geruimen tlid schenen de stellingen gelijk waardig doch de Amerikaan dacht er niet aan, zich met remise tevreden te stellen Hij wist spoedig verwikkelingen te schen nen. Pr.ns wilde door ruil de stelling ver eenvoudigen, maar moest sDoedie Inzien, dat ziin positie eenige zwakke Dlaatsen ver toonde. Toen de torens van Fine een zwaren druk uitoefenden, trachtte hl.1 zich te be- vriiden door een pion te geven. Fine wist zijn voordeel echter vast te houden en rukte langzaam met zlln pionnen od. Toen Prins in tijdnood nog een fout maakte, besliste Fine met eenige krachtzetten de partil. Euwe—Maroczy. De Hongaar verdeéi:- de zich tegen de dame Dion-opening van ziin oud-leerling met de orthodoxe ver dediging. Euwe koos de z.e. tempo-variant d.w.z. hil stelde de ontwikkeling van (je konlngslooper zoo lane mogelijk uit. Beide Dartilen kregen kansen. Maroczy od den dame-vleugel. Euwe dp een kpninesaanval Hil bracht daarbij een offer van een stuk tegen 3 pionnen Men kon echter moeilijk z'en. hoe Euwe ziin aanval zou doorzetten Alhoewel Maroczy zich goed verdedigde, bleek het offer correct te zijn. MarocS trachtte Euwe te verzoenen met een tegen- offer der kwaliteit. Toen de Hongaar boven dien nog een stuk verloor, gaf hli oo. «n van de beste Dartilen van het toumooi. LandauBogoljubov. Landau speel® tegen de Cambrlgde-springsverdedlgiri van ziin tegenstander ziin lievellngsvarlan1 h.I. c4xd5. gevolgd door Db3. Bogoljubov koos de scherpste voortzetting. Toen Lan dau van de theorie afweek, dacht mtn reeds, dat hli een stuk zou moeten ver liezen. Landau had echter verder gereken», want het bleek, dat 3ogoljubov od stuk- winst niet mocht ingaan. Eenige zetten lat«' gaf tandau weer de gelegenheid het stus te winnen en nu joeg Bogoljubov er oo in- De grootmeester kreeg een zwaren aan"' te verduren. Landau speelde met veel eia. en dwong niet alleen zitn tegenstanuc materiaal terug te geven, doch deed m» ook ln tijdnood geraken. De zwarte k°n®- trachtte zich door een vlucht uit ziin on veilige positie te redden. Door het ooene wist het van lijnen, gepaard met nionoffer. Landau de spanning te bewaren cn matnet dichter toe te halen. verhaastte toen het einde, door in oowio dine een toren te verzetten, HU werd in één zet mat gezet. ZWEMMEN. WEDSTRIJDEN TE ZOETERMEEB. In verband met net ongunstige wcer^e" de zwemwedstrijden te Zoctermeer doorgegaan. Zij zullen nu morgen pl23 hebben te 4 uur. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14