DE PARTIJEN IN SPANJE BLIJKBAAR IN EVENWICHT. Waartoe zal de Spaansche burgeroorlog leiden? 77,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Juli 1936 Derde Blad No. 23419 DE OPSTANDELINGEN BLIJVEN ECHTER OPTIMISTISCH. Hoe de militaire opstand veroorzaakt is. De geschiedenis van de jonge republiek. LAND- EN TUINBOUW. SPREEKCEL. Burgerlijke Stand van Leiden Te Madrid en in den omtrek maakt de militie van het volksfront zich thans meester van kloosters en paleizen, waarin scholen en openbare bibliotheken zullen worden gevestigd. De buitgemaakte schat ten zullen een plaats vinden in het Volks huis te Madrid, Zoo heeft men zich bij de hevige gevechten in de provincie Guadala jara in het bezit gesteld van de paleizen ran den hertog van Infantado, graaf de Komanones en van de hertogin Sevillano dsook van twee kloosters Maar talrijke udere gebouwen in deze streek, een wees- tuis, een kazerne en een kerk. werden rawoest. In Sigüenza zijn de soldaten in bisschoppelijk paleis binnengedron- (tn. In de brandkast vonden zij 1.200.000 fcseta's, die zij aan den gouverneur van Ouadalaraja ter hand hebben gesteld. Volgens de meening in de kringen der Spaansche regeering bevinden de roode troepen zich overal in den lande in een gunstige positie. Van alle zijden worden successen gemeld: de opmarsch naar Saragossa wordt voortgezet en het dorp Barbastro. van waaT Huesca kan worden aangevallen, is in handen van de regee- ringstroepen gevallen. Verder verwacht de rcgeering dat Cordoba en Granada spoedig zullen vallen. De troepen, die Albacete hebben veroverd, hebben zich bij de roode militie uit Madrid gevoegd en rukken op naar Cordoba. De felle strijd in de Sierra ie Guadarrama is verminderd en Somo- slerra en Alto de Leon zijn nog in handen der regeeringstroepen. Oviedo is nog steeds door de opstandelingen bezet, doch de stad wordt omsingeld door mijnwerkers, welke door de regeering zijn gewapend. In het Alcazar van Toledo handhaven de op standelingen zich eveneens nog. De regeering heeft de lichtingen 1934 en 1935 in de provincies Madrid, Ciudad Real, Toledo. Guadalajara en Huesca onmiddel lijk onder de wapenen geroepen. Generaal Franco te Sevilla. De radiozender te Sevilla, die zich eeni- gen tijd niet had laten hooren, meldde gisteravond, dat generaad Franco te Sevilla aangekomen was, om daar defini tief zijn hoofdkwartier te vestigen. Voor zijn vertrek uit Tanger had de generaal zich nog jegens een correspondent van Reuter optimistisch uitgelaten. Hij beschikte over genoeg financiën, doch het gevaar, dat hem bedreigde was gelegen in de hulp, die de Spaansche regeering uit Moskou en Parijs ontving. Alleen van deze hulp hing het af, hoe lang de regeeringstroepen den strijd konden volhouden. De rifkabylen en het vreem delingenlegioen waren geheel op zijn hand. Hij gaf nogmaals uiting aan zijn teleur stelling, dat de vloot zich aan de zijde der regeering geschaard had. Het ontbrak haar echter aan brandstof en levensmiddelen. De binnenkomende berichten bevestigen dat de regeeringstroepen te Oyarzun en Renteria successen hebben behaald. De weg van San Sebastian naar Irun is thans vrij, en in den driehoek San Sebastian OyarzunIrun wordt niet meer gevochten. Ook te Fontarabie is het rustig. Nadat de opstandelingen in de kazernes van Loyala zich hadden overgegeven, zijn de miliciens van het Volksfront onder het gejuich der bevolking in optocht door de straten van San Sebastian getrokken. De opstandige officieren zijn in de gevange nissen opgesloten. Zij zijn in pantserauto's vervoerd, teneinde hen tegen de menigte te beschermen. Volgens den bijzonderen Havas-cor- respondent te Hendaye heeft een beslis sende strijd om San Sebastiaan nog niet Plaats gehad. Men acht het mogelijk dat de nationa listen zich zouden kunnen hergroepeeren langs de lijn AyarsumAstigarrar en zich gereed zouden kunnen maken in twee tolonnes naar San Sebastiaan op te rukken. De waarnemend gouverneur der provin ce Guipuzcoa, Bages, is gearresteerd door te Carlisten op de internationale brug van Ancharia. Hij bevindt zich thans in de ge vangenis te Pamplona. Het blad „El Socialista" meldt, dat lui tenant-kolonel Valespin, de leider der lebellen in San Sebastiaan, die zich aan ie regeeringstroepen had overgegeven, er ia geslaagd is te ontvluchten. Nog zeide Times: De strijd in Spanje is niet alleen van nationaal, maar ook van internationaal be lang. Zeer zeker moeten Engeland, Duitschland Italië onze bedoelingen met sympathie «groeten. Persoonlijk, verklaarde generaal Franco neg. heb ik bij den opstand geen enkel be jaag: ik zal voldaan zijn indien de opstand tpanje ten voordeel strekt door het com munisme te verjagen. In een interview met een correspondent JJr „News Chronicle" te Tetoean zeide franco: ■jEr kan geen compromis, geen wapen stilstand zijn. Ik zal voortgaan met de van mijn opmarsch naar Madrid", „ik zal opmarcheeren, schreeuw- jjc «ij, ik zai ee hoofdstad nemen. Ik zal JPenje van het marxisme redden, het kostte het kost." Ik vroeg hem, of niet de positie van «haakmat bereikt was. Hij keek me aan ™t wat naar mijn overtuiging eerlijke ver bazing was en zeide: „Neen. Ik heb tegen slagen gehad. De afval van de vloot was slag, maar ik zal blijven opmarcheeren. heel spoedig, zullen mijn troepen ™t land tot rust gebracht hebben. „Zij" „Neen, geloof me," zei hij, „Frankrijk heeft 25 vliegmachines en 12000 bommen ge stuurd om tegen ons te gebruiken. Europa moet inzien, dat het niet kan gedoogen.dat Spanje een tweede communistische mogend heid in Europa wordt, van zijn strategische positie gebruik makend om „roode" propa ganda te verspreiden in Marokko, Algiers, Tunis en zelfs Amerika. De mogendheden moeten dat inzien, Frankrijk moet het in zien." „Geen Europeesche mogendheid kan zich veroorloven Spanje „rood" te laten worden." Hij is nauwkeurig wat Tanger betreft. Het vormt een gevaarlijk internationaal precedent toe te laten, dat een haven, wel ker neutraliteit bij verdrag gewaarborgd is, gebruikt wordt als een basis voor het bom- bardeeren van de Spaansch-Marokkaansche kust. Dat moet zoo niet doorgaan. „Ik kwam uit het hoofdkwartier, al dus de corr. van de „News Chronicle", met de overtuiging, le. dat hij (Franco) nog altijd meent kans te hebben om de republiek te overmeesteren; en 2e. dat als hij een onvermijdelijke mislukking voorziet, hij in de verleiding zal ko men om een internationaal incident van den ernstigsten aard uit te lokken." Nadat een afdeellng rebellen uit Sevilla zich in den loop van gisteren zonder veel moeite meester gemaakt had van Huelva, schijnt deze kolonne nu op het punt te zijn Ayamonte, aan de Portugeesche grens, in te nemen. De Portugeesche regeering heeft krachtige maatregelen genomen tot be scherming van de grens. De zender te Sevilla wist ook te berich ten, dat een vliegtuig der opstandelingen ernstige schade had toegebracht aan een duikboot der regeering. Dit komt overeen met berichten uit Gibraltar. Honderden baders waren daar getuige van een span nend gevecht tusschen een watervliegtuig en twee duikbooten. Het vliegtuig wierp bommen, die voor en achter de booten te rechtkwamen, die op haar beurt antwoord den met luchtafweergeschut. Een van de duikbooten scheen ernstig beschadigd te zijn, de andere kon zich snel in de richting van Estepona begeven. Er zijn ook telegrammen, die melden dat de duikboot gezonken is. Catalonië bolsjewistisch? Reizigers, die uit Barcelona te Perpignan zijn aangekomen, deelen mede, dat de Catalaansche regeering, hoewel zij de na tionalistische beweging in haar gebied al thans voorloopig heeft onderdrukt, feitelijk toch niets meer te vertellen heeft. Een centraal gezag bestaat er niet meer. De plaatselijke bewindvoerders, communis ten zoowel als anarchisten, oefenen een onbeperkte macht uit. Kenmerkend is, dat in bijna geheel Catalonië de gemeentehui zen zijn verlaten. De plaatselijke autoritei ten zetelen in een of ander lokaal op de wijze van de sovjets en decreteeren de ongelooflijkste maatregelen. Het bolsjewisme viert er hoogtij. Vis- schers rijden in auto's door de straten en verdeelen hun vangst onder de bevolking tegen afgifte van bons. De boeren werken over het algemeen door, doch zij worden gedwongen hun rund- en pluimvee en hun tarwe eveneens tegen bons af te leveren, die het stempel dragen van een of andere communistische, anarchistische of syndicalistische organi satie. Dit bonnenstelsel heeft in enkele dagen een grooten omvang aangenomen. In Barcelona zelf heerscht nog steeds een vrij groote opwinding. Nationalistische scherpschutters, die zich op de daken nes telen, laten de roode militie geen oogenblik met rust. Anderzijds zetten de rooden hun vernie lingswerk systematisch voort. Uit de huizen van rechtsgezinde personen worden alle meubels, boeken en documenten de straat opgesleept en in het openbaar verbrand. Van de kerken is alleen de kathedraal nog overeind gebleven. De levensmiddelen beginnen langzamer hand schaarsch te worden. Tabaksartikelen zijn sinds Zondag in de stad niet meer te krijgen. Hulp voor beide partijen? Volgens de „Intransigeant" zou de Spaansche ambassade thans op haar her haald aandringen bereikt hebben, dat het Fransche ministerie van luchtvaart een aantal vliegtuigen van het type Potez, die niet meer gebruikt worden, overdoet aan de constructeurs, in ruil voor later te leveren moderne toestellen. De constructeurs zouden dan het recht hebben, de betreffende vliegtuigen van de hand te doen. aangezien zij niet meer als gevechtsvliegtuigen geclasseerd zijn. De vereischte toestemming van het ministerie van buitenlandsche zaken zou vandaag verwacht worden. De „Liberté" publiceert een bericht, vol gens hetwelk uit documenten, die men op gesneuvelde linksche leiders in Spanje heeft gevonden, blijkt, dat door verschil lende buitenlandsche regeeringen hulp is verleend aan de Spaansche regeering. De zender van Sevilla zou hebben bekend gemaakt, dat fotografische copieën van deze documenten aan alle regeeringen ge zonden zullen worden .teneinde deze regee ringen in staat te stellen, daaruit conclu sies te trekken. Reuter bericht uit Tanger: Naar uit be trouwbare bron vernomen wordt, zijn in het vliegkamp te Tetoean drie nieuwe vliegtuigen aangekomen, waaronder een drie-motorig Junkers-vliegtuig. Te Ceuta arriveerden twee klein-model watervliegtuigen. O regeeringstroepen) vechten tegen t-V'? en wij veohten ervoor. We zullen «jmfeeren en het land tot rust brengen." ,„taa2.Dat beteekent, dat u half Spanje noeten doodschieten?" zult „.P^Hfaal Franco schudde het hoofd, on- L'°PV S glimlachend, maar zeide: „Ik her- "aa'. tot lederen prijs." "een gesprek, dat meer dan een uur tio e. repte hij ook van eenige intema- rlr?evolgen van dezen burgeroorlog. Wk" zei hij, „heeft reeds wapens 3an V, iUJ> ,.xiet;ib ictiui» wdpciio verd "?rT zuster-Volksfrontregeerlng gele- Het ongeloof was mij aan te zien. Naar aanleiding van den huldigen bur geroorlog ln Spanje publlceeren wr. een artikel van den Madrlleenschcn Journalist, Corpus Barga. die hierin een helder over zicht geeft van de politieke verhoudingen ln Spanje en van de ontwikkelingsge schiedenis der Jonge republiek. Een pacifistische beweging, die bijna 't geheele volk bezielde, heeft in Spanje de republiek gevestigd. Hoe is het dan te ver klaren. dat de burgeroorlog er is uitgebro ken? Het is nu niet het geschikte oogen blik en ook ontbreekt ons in dit artikel de plaats om deze vraag, die tot de in teressantste onderwerpen behoort, die de heöendaagsche Europeesche politiek biedt, te beantwoorden. De lezer, die niet op de hoogte is met de Spaansche aangelegenhe den, vraagt in de eerste plaats juiste in lichtingen over de beide partijen, die in Spanje tegenover elkaar staan, want hij wil den weg vinden in den overvloed van zonder twijfel tendentieuze berichten, die door beide groepen in Spanje verspreid worden en die bovendien nog door de po litieke partijen in het buitenland verminkt zijn. Welke partijen zijn er gevormd binnen ic deren groep? Door wie worden zij ge leid of vertegenwoordigd? Waarvandaan komen die partijen en hun aanvoerders? Wat zijn hun doeleinden? Vóór alles moet er aan herinnerd wor den. dat de Spaansche monarchie is in gestort, na gedurende verschillende jaren overgeleverd te zijn geweest aan hel ge zag van een militaire dictatuur: dat wil zeggen, dat de uitroeping van de republiek in Spanje het gevolg was van de misluk king eener militaire dictatuur. Zij werd aan de macht gebracht door een sterk ver breide ommekeer in de publieke opinie. Verscheidene partijen betwistten elkaar de taak. haar te vertegenwoordigen Er be stond nog een traditioneele republikeinsche partij, de radicale groep, geleid door Ler- roux. Domingo en Albornoz (deze laatste is onlangs benoemd tot ambassadeur te Parijs) waren de markante figuren van een andere partij, die werd gesteund door voor uitstrevender republikeinen dan die van Lerroux Verder stichtten schrijvers, jour nalisten en menschen uit de „vrije" be roeper., geschaard rondom Azana de jonge republikeinsche partij. Tenslotte vormden vroegere monarchisten, die republikeinsch geworden waren en die gestreden hadden tegen de dictatuur, een partij, waarvan Al- cala Zamora en Maura de leiders waren. Al deze politieke groepen hadden samen gespannen om de republiek te vestigen. Zij waren vertegenwoordigd in het Revolution- naire Comité door de mannen, die ik zoo even genoemd heb en waaraan dan nog toegevoegd moeten worden Indalecio Prieto Largo Caballero, leiders van de socialisti sche partij en van het Algemeen Verbond van Arbeiders, die zich eveneens met hen vereenigd hadden. Kolonel Macia. aan voerder van de Catalaansche partij, zetelde aan hun zijde. De anarcho-syndicalisten, die in Spanje een zeer belangrijke macht vertegenwoor digen, hadden naast hen een actie onder nomen. maar trouw aan het. ideaal van het anarchistische en a-politieke syndica lisme, hadden zij iedere vertegenwoordiging zoowel in het parlement als in de ge meenteraden geweigerd. De eerste oneenigheld in den boezem van het Revolutionnaire Comité, dat Was om gezet in de voorloopige regeering van de republiek, deed zich voor tijdens de be spreking in de constitueerende Cortes van de artikelen der nieuwe grondwet, die de scheiding van Kerk en Staat inhielden. Alcala Zamora en Maura wilden enkele punten van het ontwerp, die zij te vooruit strevend oordeelden, niet aanvaarden. Zij traden uit de regeering. Dit verhinderde echter niet de verkiezing van Alcala Za mora, die president van de republiek werd door de stemmen van alle republikeinen en socialisten. De definitieve breuk tusschen de oude bondgenooten had plaats na de verkiezingen bij de instelling van de eerste regelmatige regeering. Leroux had zitting in een republikeinsche regeering, waarvan de socialisten uitgesloten zouden zijn. De socialisten wilden in een normale regee ring de positie niet prijsgeven, die zij in de voorloopige regeering hadden verwor ven. Azana werd als scheidsrechter geko zen. Hij loste de kwestie op door een repu- blikeinsch-socialistische regeering te vor men, die het voorloopig bewind voortzette Lerroux weigerdp er in zitting te nemen. Eerste militaire opstand. Tegen dit ministerie Azana was een eer ste militaire opstand gericht, die gesteund werd door monarchistische elementen. Ge neraal Sanjurjo was de leider er van. Deze bekwame militair, die zijn geheele carrière in Afrika had gevormd, had zich, na Primo de Rivera in de militaire dictatuur ge steund te hebben, gebogen voor den volks wil, toen hij chef was van de civiele garde bij den val van de monarchie: hij had ge weigerd op het. volk te schieten en zoo de uitroeping van de republiek zonder bloed vergieten mogelijk gemaakt. Deze eerste opstand leed heel snel schipbreuk. Gene raal Sanjurjo, die zijn hoofdkwartier te Sevilla had gevestigd, werd achtereenvol gens gearresteerd, ter dood veroordeeld, begenadigd en vrijgelaten. Toen hij uit de gevangenis kwam, koos hij vrijwillig Lissa bon als woonplaats. De eerste regeering-Azana had niet al leen te strijden tegen de monarchisten. Ook de anarcho-syndicalisten pleegden ver zet. Zij verwekten herhaaldelijk revolu tionnaire stakingen en oproer. De regee ring kwam in conflict met den president van de republiek. De Cortes werden ont bonden; nieuwe verkiezingen werden ge houden. Een nieuwe partij in Spanje, de Katholieke Volkspartij, toonde zich zeer sterk. Zij werd geleid door Gil Robles, hoog leeraar en afgevaardigde van Salamanca, die in de constitueerende Cortes de op positie had aangevoerd Deze partij ver wierf het grootste aantal zetels. Al had zij niet de meerderheid, zij vormde toch de grootste fractie in de nieuwe Cortes. Dit was geen republikeinsche partij. Zij had zich tijdens de verkiezingscampagne niet onder dien schijn aangediend. Het was ook geen oude. monarchistische partij. Het was zoo geen fascistische, dan toch een fascistisch-gezinde partij, evenals de ka tholieke partij in Oostenrijk. Zij was onder den directen invloed van het Vaticaan ge plaatst. Haar tactiek was, de regeering onder lei ding van Lerroux te steunen en geleide lijk te veroveren Zoo deed Gil Robles zijn intrede in het kabinet als minister van oor log. De socialisten, die onder de aanspo ring van Largo Caballero hun losmaking van de republiek deden blijken, terwijl zij tegelijkertijd hun revolutionnaire positie hernamen, waagden zich in de oproerige beweging, die in Asturië den terugslag had, dien men kent. De socialistische revolutie tegen Gil Robles mislukte, zooals de mili taire staatsgreep legen Azana mislukt was De regeering Gil Robles-Lerroux vervolgde zonder buitengewone strengheid de voor naamste schuldigen, maar zij liet in As turië een misdadige onderdrukking haar gang gaan, die een verborgen, maar diepe "erontwaardigjng verwekte. Toen de pre sident van de republiek een einde wilde maken aan het conflict en het Spaansche volk opriep voor nieuwe verkiezingen, ver raste de overwinning van het Volksfront, gevormd door de Unie van republikeinen van Azana, socialisten en communisten, zelfs de overwinnaars. De massa, die begeerig was, zich te wre ken, overrompelde de leiders. Azana kon niet het einde der verkiezingen afwach ten om de macht in handen te nemen. Vóór de tweede ronde moest hij zijn regee ring vormen. De leiders werden overwon nen door de beweging der volksmassa'! Het parlement zette den president der re publiek, Alcala Zamora. af. Azana werd tot president benoemd. De socialisten na men echter geen deel aan de regeering, die werd gevormd. Door een van die merk waardige herhalingen in het politieke leven werd, midden in de republikeinsch-socla- listische of nauwkeuriger gezegd, socialis- tisch-republikeinsche triomf, het oude denkbeeld van den vijand, lerroux, de vor ming van een republikeinsche regeering, alleen van bulten af gesteund door de so- cialirten, verwezenlijkt.. Diepgaande ver anderingen hadden zich voorgedaan in de socialistische partij. Largo Caballero, die zijn geheele leven een gematigd socialist was geweest, meer bezield door syndicalistischen en reformis- tischen, dan door politieken en revolution- nairen geest; die on 't punt gestaan had de vertegenwoordiging van de arbeiders klasse in de organisaties waarop Primo de Rivera steunde, te aanvaarden en die zich voortdurend had verzet tegen iedere bols jewistische opwelling in de Spaansche so cialistische partij Larbo Caballero dan beval thans het bolsjewisme voor de partij aan, de syndicale en politieke eenheid der arbeiders, de noodzaak zich duidelijk te onderscheiden van de republikeinsche par tijen, hoe vooruitstrevend zij zich ook kon den voordoen. Op dien weg ging hij verder dan de communistische partij, die in den loop der verkiezingen dank zij den steun der socialisten in belangrijkheid was toe genomen, maar die trouw aan de politiek van Moskou de verschillen verzachtte om de middelklassen tot zich te trekken en een anti-fascistisch front te vormen. De anarcho-syndicalisten staken het hoofd weer op en de overwinning der massa met de zege van het Volksfront bedreigde niet alleen de overwonnenen, maar kwam ook tot uitdrukking in de onthulling van den strijd in de boezem der socialistische partij en tusschen de arbeidersorganisaties. Intusschen sloten de militairen zich aaneen. Republikeinen en monarchisten bereidden den opstand voor. die zij be proefd hebben. Generaal Sanjurjo was de leider van het complot. Bij het vertrek van Lissabon verongelukte zijn vliegtuig. Hij werd gedood. Generaal Franco, een uit stekend soldaat, broer van den beroemden viieger, trad toen op ais de leider van den opstand. Tot op dit oogenblik had hij deelneming aan iedere „pronunciamiento" geweigerd, inbegrepen die, welke Sanjurjo gericht had tegen het mlnisterie-Azana. Dat hij zich nu geworpen heeft in het strijdgewoel, bewijst de groote uitbreiding die de huidige beweging in het leger ge nomen heeft. Generaal Franco gaat door voor monarchist. Generaal Mola, die den opstand in Navarre leidt, was vroeger eenigszins republikeinsch, maar hij ver dedigde de monarchie in zooverTe, dat hij aan het hoofd stond van de politie der laatste regeering van het koninkrijk. Toen Gil Robles minister van oorlog was, gaf deze hem weer een militair commando. D? generaals CabaneUas en Queipo de LIano. die den opstand leiden resp. in Saragossa en Sevilla. zijn republikeinsch. De burgers, die deze militairen onder steunden, zijn de fascisten en de carlisten. De fascisten, aangevoerd door Primo de Rivera, zoon van don vermaarden dictator die te Parijs is gestorven, zijn geen monar chisten. Zij hebben een zeer vooruitstre DE VERWACHTINGEN AANGAANDE DE BLOEMBOLLENSANEERING. Het standpunt van den Regeerings- commissaris. Het niet ten volle uitbetalen van de 85 pCt. van den minimumprijs over de ver leden jaar aan het Surplusfonds overgedra gen bloembollen, heeft bij de kweekers van vroege tulpen ernstige ontstemming ge wekt. Men verklaarde zich niet langer ge houden aan de door de regeering getroffen maatregelen, wanneer de regeering in ge breke zou blijven, haar zelf aanvaarde ver lichtingen na te komen. Ook voor dit jaar is weer een betaling van 85 pCt. door de regeering in uitzicht gesteld, zonder dat evenwel garantie kon worden gegeven. Het gevaar is niet denk beeldig, dat vele kweekers met de ervarin gen van het vorig jaar rekening houdend, bollen uit de hand zullen gaan verkoopen tegen prijzen, ver beneden den minimum prijs. Deze kweekers betoogen, dat een ver koop uit de hand tegen b.v. 75 pCt. van den minimumprijs altijd voordeeliger is, dan een uitkeering uit het fonds, die de 85 pCt. weer niet haalt en b.v. 60 pCt. zou be dragen. In verband hiermede hebben wij ons aldus het „Vad." gewend tot den regee- ringscommissaris voor den Tuinbouw en Sierteelt, den heer V. Ph. Valstar, die zich ten aanzien van de komende regeling als volgt uitliet: „De oogst van leverbare bloembollen is dit jaar. te oordeelen naar de beschikbare gegevens, kleiner dan vorig jaar. De export ontwikkelt zich, ondanks alle moeilijkhe den. ln gunstigen zin. Beide factoren mogen doen verwachten, dat het surplus veel kleiner zal zijn dan het vorig jaar. Boven dien kan door toepassing van reserveering een volledige betaling der 85 pCt. voor dit jaar verzekerd worden geacht. Elke kwee- ker kan immers verplicht worden een be paald aantal K.G. leverbaar in te leveren. Zoodra de inlevering, die reeds thans wet telijk verplicht is. wordt voorgeschreven, daalt het surplus, omdat velen, die reeds hun leverbaar in zijn geheel verkochten, zich van ander leverbaar zullen moeten voorzien. Het zou bijzonder verheugend zijn, als de inlevering niet noodig zou blijken: de volle 85 pCt. kunnen dan zonder meer uit het fonds worden voldaan. Deze rege ling, in overleg met het vak tot stand ge komen, doet de toestand veel gunstiger schijnen dan het vorig jaar. Er is dan ook geen enkele reden pessimist te zijn. en be neden den minimumprijs te verkoopen. Trouwens, de prijzen, besteed od de eerste bloembollenveilingen, die nu gehouden zijn in Boven-Karspel. Grootebroek. Lisse en het Westland. zijn van dien aard, dat ze in vergelijking met het vorig jaar een op- timistischen kijk zeker rechtvaardigen". KLACHT. Aan de Kaiserstraat. vlak voor de brug- gestoep (Witte Singel) geurt, naast een mooie Meidoorn, een ergerlijk en het stads- schoon ontsierend urinoir. Velen zullen het loven, als de bevoegde autoriteiten het be sluit namen deze ergenis op te ruimen. GEBOREN: Petrus Gerardus Anthonius, z. v. M. Al- bers en J. P. Looystein Hendrika, d. van J. v. Putten en H. v. d. Weijden Magda- Iena, d. v. W. v. d. Pluym en M. J. Joziasse Izak, z. v. J. Zwaan en A. W. F. Klein Cornelia Alida, d. v. A. Stam en C. A. Gel derblom Harmina, d. v. G. J. Jansen en J. G. de Vries Johan Hendrik Gerardus, z. v, L. F. M. Timmermann en J. F. Bentz. ONDERTR OUWD. H. Korver Jm. 25 j. en M. M. Arnoldus jd. 25 j. o GEHUWD. F. J. J. Blokhuizen jm, en M. Spieren burg jd. P. Braggaar wedn. en D van Leeuwen jd. J, H. C. Fisser jm. en J. H. M. A. Castelein jd. W. S. Lips jm. en M. G. H. v. Brussel jd. B. v. Maris jm. en F. Szyszewski jd. A. v. d. Mee jm. en J. v. As jd. H. M. Redegeld jm. en A. Nieuwenhuijsen jd. I. Zirkzee jm. en S. Webbers jd. H. Blok jm. en R. C. Lock jd. OVERLEDEN. A. J. Singerling m. 69 j. A. A. Keur dr. 11 j. P. v. d. Oestde Vries wede 86 j. F. H. Ets m. 86 j. troon betwistten. Zij zijn een uit den tijd geraakt verschijnsel, dat voortbestaat ln het schoone land van Navarre, Indien de militairen overwinnen, dan zou dit waar schijnlijk een dictatuur beteekenen, over eenkomend met die ln Portugal, tenmin ste indien de verschillende punten tus schen republikeinen, monarchisten, fas cisten niet onmiddellijk aan den dag treden. Wat zal er gebeuren, als de regeerings- gezinden zegevieren? De regeering heeft de arbeidersorganisaties moeten wapenen, de anarcho-syndicalisten incluis. Indien de strijd deze organisaties en de socialis tische partij heeft gedisciplineerd, dan zou het Volksfront de uitvoering van zijn pro gram kunnen voortzetten. In het tegen overgestelde geval kan de burgeroorlog tegen de militairen ontaarden in een tur vend sociaal program De carlisten zijn de geroorlog tusschen de socialisten en de ar- oude Spaansche legitimisten uit de bur geroorlogen van de vorige eeuw. toen twee takken van de familie Bourbon elkaar de beiders. En wat zullen dan de republikei nen doen? (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9