VOLSLAGEN TEGENSTRIJDIGHEID DER BERICHTEN OVER SPANJE. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 30 Juli 1936 TE LJUÏI] 1 meteen^ E :I.TA\Telef.€C6 TELEGRAMMEN. UAT/TEJBEjPICHTIN i i ENGELAND. Uit het Lagerhuis Attler naar de Sovjets Bezoek van Canadeezen. Minister Ormsby Gore heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de beloofde Koninklijke commissie van onderzoek in Palestina onder leiding zou staan van Lord Peel met den heer G. Martin, referendaris bij het departement van koloniën als secretaris. Ook een professor uit Oxford gaat mee als Oriëntalist. De taak der commissie zal bestaan in het onderzoeken van de diepere oorzaken van de huidige troebelen, voorts in de mandaatverplichtingen tegenover Joden en Arabieren en de eventueele grieven die een of beide partijen tegen de uitoefening der plichten door de Engelsche regeering kun nen inbrengen. Indien de commissie ge rechte grieven aou ontdekken moet zij tevens de middelen tot wegruiming bestu- deeren en opgeven. Aangezien de regeering echter stipt vasthoudt aan haar woord dat de commissie niet naar Jeruzalem zal ver trekken voor de onlusten duurzaam be zworen zullen zijn, kan de minister geen tijd bepalen waarop het rapport tegemoet mocht worden gezien. Na de mededeeling van den minister vroeg het Labour-lid overste Wedgwood, waarom in de geheele commissie geen enkel Lagerhuislid benoemd was en waarom de leiding was toevertrouwd aan Lord Peel. die bekend stond als sterk pro-mohamme- daansch. De minister antwoordde op verontwaar digden toon, dat hij de laatste aantijging met klem afwees. Geen enkel lid was pro- of anti-Joodsch of pro- of anti- Mohammedaansch. Lord Peel was bereid gevonden het voorzitterschap te aanvaar den en de regeering had hem aangezocht wegens zijn groote bekwaamheden, die hij in verscheidene deelen des rijks bewezen had. Dat hij eenige jaren in Indië geweest is en goed met de Hindoes zoowel als met de Moslems kon opschieten gaf den vorigen spreker niet het recht hem van pro- Islamletische gevoelens te verdenken. Er was geen lid van het Lagerhuis aangezocht om de eenvoudige maar afdoende reden, dat de regeering iedere verdenking wensch- te vermijden, dat de commissie er eeniger- lei politieke relaties op na hield. Een conservatief vroeg waarom in de commissie geen enkele vrouw was be noemd Hierop antwoordde Ormsby Gore, dat dit wèl de oorspronkelijke bedoeling van de regeering geweest was, maar dat zij er na overleg met den Hoogen Commis saris van had afgezien omdat vele Joden en ook enkele Arabische secten niet gaarne vrouwen in openbare functies zagen. De commissie zou echter getuigenverklaringen zoowel van Joodsche als Arabische vrou wen inwinnen. In het Lagerhuis heeft men opnieuw de aandacht der regeering gevestigd op het feit, dat de Duitsche regeering versterkin gen op het eiland Helgoland laat aanleg gen in strijd, zoowel met de bepalingen van het verdrag van overdracht van 1890 als met de vredesverdragen. Eden antwoordde, dat Duitschland hier weer op eigen verantwoordelijkheid was op getreden en hoewel spr. het feit niet ver doezelen wilde wees hij er op dat er belang rijke onderhandelingen aanstaande waren, om Duitschland weer de toekomende taak bij de regeling van een Europeesche over eenkomst te laten spelen. Met het oog op het slagen van deze veel belangrijker gebeurtenis achtte spr. het niet gewenscht. om thans de Duitsche re geering op bovengenoemd feit attent te maken en daardoor de kans te loopen, de algemeene oplossing, die alle vrienden van den vrede voor Europa verwachten en ho pen in gevaar te brengen. In antwoord op een vraag van den libe ralen afgevaardigde Mander heeft Eden verklaard, dat de toestand van zekere min derheden in Europa de Britsche regeering verontrustte. Toen Mander daarop vroeg, of de ontwerpen ter hervorming van den Vol kenbond rekening hielden met het aan brengen van verbeteringen ln het systeem van bescherming der minderheden, bepaal de Eden zich er toe te zeggen, dat deze kwestie uitsluitend ressotteerende onder de bevoegdheden van de onderteekenaars der minderheidsverdragei* De eerste lord van de admiraliteit heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat beslo ten is opdracht te geven voor den bouw van twee nieuwe slagschepen. De bouw dezer schepen, welke in over eenstemming is met het program voor 1936. is gegund aan Vickers Armstrong te Walker on Tyne en aan Cammel Laird te Birken head. Sir Samuel Hoare deelde mede, dat het ln de bedoeling ligt deze schepen op stapel te zetten, zoorira het vlootverdrag van Washington zulks zal veroorloven, nl. begin Januari 1937. De leider van de Britsche arbeiderspartij, majoor Attlee, zal Dinsdag as. naar de Sovjet Unie vertrekken, alwaar hij zijn vacantie zal doorbrengen. Men neemt aan dat hij tijdens zijn verblijf in Moskou be sprekingen zal voeren met eenige Sovjet leiders. Achtduizend Canadeezen. die tegenwoor dig waren bij de onthulling van het monu ment te Vimy, hebben een bezoek gebracht aan Londen. Zij legden een krans neer bij de cenotaaf, waar toevallig Juist een 40 Duitsche stu denten waren, waarmee kennis werd ge maakt. en werden later door den hertog en de hertogin van Gloucester namens den koning op Buckingham Palace ontvangen. Minister Baldwin hield van de trappen van Westminster Hall af een toespraak, waarin hij zeide, dat de Britten nooit zul len vergeten, dat de Canadeezen in de eerste dagen van het gevaar gereed ston den te helpen. Hij herinnerde aan den strijd om Ype- ren. waar de Canadeezen den eersten gas aanval weerstonden. Verder zeide hij. dat indien de dooden van den oorlog terug zouden keeren, er nooit meer oorlog zou zijn. De wereld verdiende vernietigd te wor den. als men thans, na twintig jaar, nu nog steeds dooden worden gevonden en begraven, geen anderen weg weet te vin den om de geschillen op te lossen dan een oorlog. 7- de ontvangst in Buckingham Palace troffen de Canadeezen ook den koning die hartelijk werd toegejuicht. Later hield koning Edward nog een rede in den geest van Baldwin. OOSTENRIJK. Nationaal-socialistische relletjes. Bü het passeeren van den Olymplschen fakkel te Weenen hebben natlonaal-socia- listen groote betoogingen gehouden voor Duitschland zoodat de aanwezige ministers zelfs heengingen. In goed geïnformeerde kringen verzekert men. dat de regeering krachtig zal optre den tegen de relletiesmakers op gevaar af, dat het acoord met Duitschland er onder zou lelden Reeds moeten een 150-tal arrestaties zijn verricht De gearresteerde nationaal-sociallsten die de voordeelen van de onlangs afgekondigde amnestie genoten, zullen nu hun geheele straf moeten uitzitten zonder dat hierdoor invloed wordt uitgeoefend oo de nieuwe straffen, die zii zullen krijgen. De regeering heeft de aanvullende am nestie voor eenvoudige polltiedelicten. die ieder ooeenblik had kunnen worden afge kondigd. opgeschort. Over het incident meldt de ..Times" nog: Langs de Ringstrasse en op de Helden- platz stonden eroepen nationaal-sociallsten opgesteld, die herhaaldelijk „Deutschland ueber alles" en het Horst Wessellied zon gen. terwijl zii verder schreeuwden: ..heil Hitier" en ..één volk. één rijk", „referen dum". ..wil willen Hitier", „weg met de Joden" „Oostenrijk ontwaak" e.d Tijdens een redevoering van vorst Starhemberg werd luid gejoeld en ge schreeuwd. Na de plechtigheid gingen de nationaal-sociallsten uiteen, hun slagzinnen in koor op den thuiswee uitroepende Over het algemeen greep de politie n'et ln Toch werden vele arrestaties verricht en een aantal nationaal-sociallsten zal naar het concentratiekamp Woellersdoro worden gezonden. o— ITALIË Schorsing van de handelsbesprekingen met Engeland. De Italiaansch-Engelsche handelsbespre kingen zijn geschorst. De reden daarvoor blijkt hierin te liggen, dat de Italianen de minimum voorwaarden van Engeland In zake de liquidatie van de bevroren schul den aan Britsche firma's, welke ongeveer 3 millioen pond sterling bedragen, niet konden aanvaarden. De Engelschen ver langen geleidelijke liquidatie van deze schulden, terwijl de Italianen het grootste gedeelte willen gebruiken voor het finan cieren van den handel in de toekomst. RUSLAND. „Held der Sovjet-unie". Volgens een door Kalinin onderteekende verordening is de titel „held der Sovjet unie" wettelijk vastgelegd. Deze titel is in het vervolg de hoogste onderscheiding, welke kan worden verleend. Aan dezen titel is automatisch de Lenin-orde verbonden, terwijl de aan de Lenin-orde verbonden in komsten worden verdubbeld. DENEMARKEN. Herdenking van den marsch naar Kopenhagen. Gisteren ls op den verjaardag van den marsch naar Kopenhagen een boerende- monstra tie gehouden te Roende op Jutland, welke door 55.000 personen werd bijge woond. De vergadering nam twee resolu ties aan, welke een zeer scherpen vorm had den. In de eene wordt geconstateerd, dat de radio in Denemarken wordt gebruikt tot onderdrukking van andersdenken, aange zien geen verlof was verleend deze demon stratie uit te zenden. Den deelnemers aan de demonstratie werd dertialve aangeraden de radio uit te schakelen zoodra minister president Stauning weer het woord voert voor de microfoon. In de tweede resolutie wordt verklaard, dat de boeren niet zullen dulden, dat de verdiensten van den landbouw aan andere volksklassen worden verkwist. Als protest verplichten de deelnemers aan de demon stratie zich van 3 tot 8 Augustus a.s. geen varkens aan de slachterijen te leveren. PALESTINA. 22 Arabieren gedood. Bij aanvallen op troepenconvooien zijn 22 Arabieren gedood. DE VACANTIE VAN KONING EDWARD. LONDEN, 30 Jui. (Reuter) Officieel wordt bevestigd, dat de koning een aanbod van Lady Yull heeft aanvaard om met haar jacht een tocht te maken. De koning zal waarschijnlijk over een tiental dagen er gens aan de Middellandsche zee aan boord gaan. waarna een kruistocht over de Mid dellandsche zee zal worden gemaakt. VACANTIE VOOR EDEN. LONDEN, 30 Juli. (D.N.B.) Naar de diplo matieke correspondent van de „Times" berioht zal minister Eden einde dezer week vertrekken voor een vacantie van 14 da gen in Yorkshire. Hij zal vervangen wor den door lord Halifax, doch zal onmiddel lijk naar Londen terugkeeren als de toe stand in Europa dit eischt. GROEP AMERIKAANSCHE TOURISTEN IN MEXICO OVERVALLEN. WASHINGTON 30 Juli. (A.N.P.) Een groep Amerlkaansche touristen, waar onder senator Reynolds is nabij Taxco in Mexico door een bende bandieten overval len en mishandeld. De bandieten verdwe nen met alle geld en Juweelen van het ge zelschap. (Vervolg van het Derde Blad). Communiqué der regeering. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteravond het volgende communi qué verspreid: „De opmarsch onzer troepen ln Guadarrama duurt voort. De toestand ls op het oogenblik uitmuntend en de regee- ringstroepen zullen binnenkort opmarchee- ren naar de Castillaansche provincies, die nog in handen der opstandelingen zijn. De dag ls gekenmerkt door de uitsluitende activiteit van de artillerie en de lucht macht. De verkregen resultaten zijn op merkelijk. Kapitein Bayo, de commandant van de luchtbasis der marine te Barcelona, heeft de Journalisten uitgenoodigd, een bezoek te komen brengen aan de luchthaven, waar hij hun 25 watervliegtuigen toonde, die uitmuntend uitgerust waren en over vloedig waren voorzien van munitie. Met name beschikten de toestellen over bom men van 100 K G. Kecruteering lichtingen '34 en '35 geschorst. De minister van oorlog heeft door de radio bekend gemaakt, dat hij de recru- tcering van de lichtingen 1934 en 1935 opschortte, aangezien deze maatregel op dit oogenblik onnoodig is. Sevilla seint: overal successen. De opstandelingenzender van Sevilla heeft in den afgeloopen nacht om kwart voor twee bekend gemaakt, dat de regee- ringstroepen overal teruggeslagen worden. Alle dorpen, tot aan Ayamonte aan de Portugeesche grens zijn ln handen der mi litairen gevallen. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia worden bedreigd, aldus de opstandelingen, waardoor de ra- vltallleerlng van de hoofdstad vla de Oos telijke havens zou worden stopgezet. De strijdkrachten van Mola hebben een drie- motorlg toestel ten Noorden van de hoofd stad neergehaald. Nader wordt nog gemeld: De grensstad Ayamonte is zonder weer stand in handen der opstandelingen ge vallen. De regeeringstroepen hadden de stad verlaten. De Spaansche afgevaardigde Jesus de Miguel, lid van het Volksfront, is bij Ba- dajoz de Portugeesche grens gepasseerd. Hij heeft zich naar Lissabon begeven. De telefoonverbindingen met het buiten land. die over Madrid loopen, zijn sinds gisteravond verbroken. Het bureau te Ma drid deelde mede, dat de lijnen beschadigd zijn. De passagiersdienst tusschen Gibraltar en Algeciras, die enkele dagen verbroken is geweest, is vanmorgen hervat. Een persoonlijkheid in Gibraltar heeft 2000 pakjes tabak en een groote hoeveel heid watten en pharmaceutlsche produc ten aan de rebellen geschonken. Generaal Franco naar Marokko teruggekeerd. De leider van den militairen opstand ge neraal Franco is gisteren ha ëen bespreking met generaal Queipo de Llano naar Te- toean teruggevlogen. Het radiostation Te- toean deelt mede, dat vier vliegtuigen van de regeering Granada hebben gebombar deerd. Eén bom is op het ziekenhuis geval len. waardoor vele zieken werden gewond. Jachtvliegtuigen van de regeering zijn er in geslaagd drie tegenstanders omlaag le schieten, een boven Granada en de beide anderen boven Molinillos. Verder deelt de zender Tetoean mede, dat de opstandelin gen op 7 K.M. van San Sebastian te Rente- tIsl staan Het Portugeesche blad „Diario de Lisboa" verneemt uit Elvas aan de Portugeesch- Spaansche grens, dat Badajoz nog ln han den van de regeeringstroepen is. Vijf Spaansche vrachtschepen, die uit Antwerpen, Rotterdam en Nizza waren ver trokken, zijn in de haven van Genua opge legd. aangezien de bemanning is gaan sta ken en de reederij geen gelegenheid had de mannen te vervangen. De communisten en de opstand. Gisteren heeft de onder den naam „La Passionaria" bekend staande communisti sche afgevaardigde, mevr. Dolores Ibarruri voor den zender van Madrid een rede uit gesproken, waarin zij o.m. zeide: de com munistische partij is van ganscher harte bereid de democratische republiek te ver dedigen. Wij voltrekken op het oogenblik de burgerlijke en democratische revolutie, die Frankrijk een eeuw geleden heeft doorge maakt. Wij vragen den Franschen en En gelschen democraten de Interventie van de fascistische landen te verhinderen, die trachten Spanje te verstikken. Wij strijden voor den vrede en de vrijheid. Wij zullen den genadestoot geven aan het wereld- fascisme". Flegmatieke Nederlander. In de „Times" van vandaag geeft een correspondent nog een uitvoerig relaas van wat zich in den aanvang der revolutie te San Sebastian heeft afgespeeld. Een Neder lander heeft toen onder de buitenlanders veel van zich doen spreken door het volgen de „heldenfeit": terwijl overal ln de stad geschoten werd, verliet de man zijn hotel, nam een rooden arbeider als escorte met zich mee en wandelde naar het station, waar hij zijn twee koffers haalde. Met de koffers, een ln elke hand, keerde hij, te midden van een plotseling weer losbarstend, hevig vuurgevecht, naar zijn hotel terug. De Fransche regeering en de Spaansche gebeurtenissen. De „Excelsior" omschrijft als volgt het standpunt van de Fransche regeering ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje: „Geen enkele afstand, verkoop of levering van wapenen of munitie is en zal door de regeering onder oogen worden gezien. De regeering is vast besloten zich te onthouden van interventie in de binnenlandsche zaken van Spanje. De regeering heeft echter geen enkel middel zich ln rechte en feite te verzetten tegen aankoopen van sanitair materiaal, levensmiddelen, grond stoffen, brandstoffen van zuiver commer- cieelen aard, welke aankoopen uitgevoerd worden door particuliere firma's onder voorwaarden, die beperkt en vastgelegd zijn door de Fransch-Spaansohe handels verdragen. Dit standpunt, dat van een volkomen correctheid en loyaliteit is, sluit lederen eenzfjdlgen embargo-maatregel van de Fransche regeering uit. aangezien dit een inmenging zou Vormen in de binnen landsche politiek van Spanje". Portugeesche ongerustheid. Naar aanleiding van de onverwachte aan komst van den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken te Londen, schrijft de Londensche correspondent van de „Echo de Paris": „Portugeesche kringen te Londen hebben ons niet verheeld, dat de burgeroorlog ln Spanje een zoodanigen toestand ln het leven roept, dat Portugal zich er op moet voorbereiden met alle middelen een communistisch offensief te weerstaan. De minister van buitenlandsche. zaken van Portugal komt derhalve de Engelsche regeering uiteenzetten, dat het belang van zijn land tegengesteld is aan het succes van de roode Junta en hij komt overleg met haar plegen over de middelen om Portugal te verdedigen. Engelsche persstemmen over den toestand. De Engelsche bladen wijden thans meer aandacht aan de gebeurtenissen in Spanje. De Daily Express vraagt zich af of de burgeroorlog niet de rest van Europa in een oorlog zal meesleepen, maar weigert te gelooven, dat zekere andere Europee sche landen materieelen steun aan de strijdenden verstrekken. De News Chronicle schrijft: „De revolu tie ls een conflict dat zeer wel Europa ln twee fracties zou kunnen verdeelen, welke onmogelijk met elkander zouden kunnen worden verzoend". Het blad eindigt met den wensch, dat de conferentie van vijf „dtle toch ten doel zou hebben West- Europa te paclficeeren, al het mogelijke zal doen. opdat een wapenstilstand worde ge- teekend ln Spanje voordat de bitterheid en ellende van zijn volk de atmosfeer van Europa vergiftigd, waarin een beschaafd mensch toch al zoo moeilijk kan adem halen". De Manchester Guardian schrijft: „Een overwinning van de regeerlngsgetrouwen ls te wenschen. omdat deze de eenheid van Spanje zou behouden en ook omdat de Unksche Spaansche regeering pro-Engelsch en pro-Fransch is. Het blad voegt er echter aan toe: Een uitbreiding van het communisme en anarcho-syndlcallsme naar Portugal zou het geheele werk van Salazar vernielen en reacties wekken tot in de Portugeesche koloniën. Het is begrijpelijk, dat Portugal met de rebellen sympathi seert, maar het zou betreurenswaardig zijn, i wannéér deze sympathie den vorm aannam van materieele hulp. De Daily Herald laakt de Spaansche fascisten en militairen. De „Compania Transmeditervanea" in beslag genomen. De president van den staat heeft een decreet uitgevaardigd, volgens hetwelk de handelsmarine wordt gemachtigd de „Compania Mediterranea' ln beslag te nemen. Een groot aantal van de waarde papieren, welke hierbij worden geconfls- ceerd, behoorden aan den mllllonair Juan March, die wordt beschouwd als de finan cier van den opstand. Ook de schilderijenverzameling van den leider van de C ïlaansohe rechtschen, Cambo, is in beslag genomen. De verzame ling zal naar het Catalaansch museum worden gebracht. De raad van beheer van de Spaansche bank. welke reeds eenige dagen geleden 250.000 peseta heeft gegeven voor de slachtoffers van den strijd, heeft thans de regeering de beschikking gegeven over een millioen peseta tot bestrijding van de revolutie. Naar verder wordt vernomen, zijn op nieuw Catalaansche roode milities opge rukt naar Saragossa onder leiding van Perez Farraz. Deze was in verband met de revolutie van 1934 ter dood veroordeeld, doch werd begenadigd. Generaal Goded, die door de regeerings troepen gevangen was genomen, is overge bracht naar het gevangenenschip „Uru guay". De civiele gouverneur van Valencia heeft uit Borriana vernomen, dat daar een af- deellng roode militie van 30.000 man ls ge vormd. De regeeringstroepen hebben even eens de stad Ovledo omsingeld en zijn be gonnen met de beschieting van de stad, zoo dat men rekent dat de stad zich binnen kort zal overgeven. Verder wordt gemeld, dat de regeerings troepen een vliegtuig van de opstandelin gen nabij Malaga omlaag hebben gescho ten, de piloot, een bloedverwant van den generaal Queipo de Llano, en zijn begeleider zijn hierbij om het leven gekomen. Bo vendien moeten nabij Madrid twee andere vliegtuigen van de opstandelingen omlaag gesohoten zijn. GEEN AMNESTIE WEGENS INCIDENTEN TE WEENEN. WEENEN. 30 Juli. (D.N.B.i Naar offi cieel wordt medegedeeld zal in verband met de incidenten tijdens de aankomst van den Olympischen fakkel, de amnestie niet worden toegepast op hen, die veroor deeld zijn overeenkomstig de zoogenaamde disciplinaire procedure. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat dit besluit werd genomen na een lang durige zitting van den ministerraad, welke nog"hedennacht werd gehouden. Het aantal personen, dat hierdoor in hechtenis zal blijven, bedraagt ongeveer 5000. VERIJDELDE LYNCH-PARTIJ. NEW YORK. 30 Juli. (A.N.P.) Te Louis ville zou een neger worden opgehangen, wegens moord op een 70-Jarlge vrouw. Reeds stond een menigte van 10.000 per sonen te wachten om het schouwspel te zien. toen de sheriff van het hof van appel bevel kreeg de executie uit te stel len, aangezien een nieuw proces noodig was gebleken. De verontwaardigde menigte trachtte nu den neger te lynchen, doch de politie slaagde met groote moeite erin den man te redden. 5645 (Ineez. Med.) BINNENLAND. DE POOLSCHE MINISTERS TE AMSTERDAM. Den Poolschen minister van Nijverheid en Handel A. Roman en den vice-minister van Financiën- T. Lechnickl, - die gisteren voor een officieel bezoek ln ons land zijn aan gekomen, werd door minister Gellssen gis teravond een diner aangeboden ln het Kurhaus te Scheveningen Hierbij zaten aan, behalve de Poolsche gezant te Den Haag, de heer Babinski en de leden van het Poolsche Gezantschap en Stoga, minlsteriaalraad aan het Poolsche departement van Nijverheid en Handel. Van Nederlandsche zijde namen deel da ministers De GraefI, Van Schaik, Oud, Dec kers en Slingenberg. Voorts waren aanwezig de heeren mr. dr. Van Rhijn, scretaris-generaal van de de partementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart cn van Landbouw en Vls- scherij; dr. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid; Lamping, direc teur van de handelsaccoorden; Engelbrecht. voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam; Van Es Gipé. consul van Polen te Dordrecht; Bonthuis, hoofd van de buitenlandsche landbouwvoorlichtings- dienst; Telders, voorzitter van de Neder- landschPoolsche Kamer van Koophandel en Sarjusz Bielski, directeur van de finan- clerings. en handelmaatschappij „Neder landPolen", alsmede verschillende amb tenaren van de belde departementen. Minister Gellssen heeft de gasten na mens de Nederlandsche régeerlng welkom geheeten, welke rede door den heer Roma beantwoord werd. Heden werd Amsterdam bezocht. Na een bezoek aan het Poolsche consulaat werden enkele bezienswaardigheden van de hoofd stad bezichtigd, o.a. de diamantslijperij van de firma Asscher en het Rijksmuseum. In den voormiddag vereenlgde zich het voorname gezelschap In he* Carlton-hotel aan een lunch, welke was aangeboden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en waaraan 'r. groot aan tal personen ganzat. Voor de middaguren stond verder op het programma een bezoek aan Schiphol. Met de „Oeverzwaluw" werd een vlucht over de Zuiderzeewerken en langs de kust naar Rotterdam gemaakt. Hier zal een bezoek worden gebracht aan de voor de Poolsche marine in aanbouw zijnde onderzeeboot. FIETSRIJDER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. In den afgeloopen nacht is op den weg Nijmegen—Venlo, onder Malden, de 25-ja- rige J. P. Arts uit Cuyk door een auto ge grepen cn gedood. De jongeman die met de fiets onderweg was van Nijmegen naar Malden werd toen hij op het fietspad reed van achteren aangereden door een auto be stuurd door den heer J. H„ fabrikant te Tegelen. Hij werd eerst een eindweegs medegesleurd en tenslotte weggeslingerd. Het slachtoffer bleef dood liggen. Het stoffe lijk overschot ls naar het Canisius-zieken- huls te Nijmegen vervoerd. Tegen den heer H. is proces-verbaal opgemaakt. Vermoed wordt dat de bestuurder niet voldoende re kening heeft gehouden met een bocht ln den weg ter plaatse waar het ongeluk ge beurde. HET CONFLICT AAN DE GLASFABRIE KEN TE SCHIEDAM EN DELFT. In verband met het dreigend conflict aan de vereenigde glasfabrieken te Schie dam, vernemen wij, dat niet alleen namens de arbeiders aldaar, doch ook namens die van de fabriek te Delft, welke tot dezelfde N.V. behoort, een ultimatum aan de direc tie ls gericht. De rijksbemiddelaar is van het dreigen de conflict in kennis gesteld. In een ultimatum vragen de arbeiders nandhaving van de op 28 Februari 1936 af geloopen collectieve arbeidsovereenkomst, zonder dat daarin wordt opgenomen de door de directie gestelde voorwaarde, dat eventueel 3 procent loonsverlaging zal kunnen worden toegepast. Het ultimatum loopt op 10 Augustus a.s. af. Bij een onderhoud, hedenmorgen met de directie van de Vereenlgde Glasfabrieken, deelde deze mede, dat de vereenigde glas fabrieken met de verschillende arbeiders organisaties Jarenlang de loons- en andere bepalingen bij collectieve arbeidsovereen komst regelen. Toen de laatste overeen komst op 28 Februari 1936 afliep, bestond bij de directie bezwaar tegen verlenging. Dit bezwaar ls ln hoofdzaak een gevolg van de loonpolitiek, welke door andere glasfabrieken ln ons land gevoerd wordt. Tussohen de elders betaalde loonen en de loonen van de Vereenlgde Glasfabrieken bestaat een groot verschil. In Maart Jl. werd aan de arbeidersorganisaties mede gedeeld, dat de sociale bepalingen onver anderd zouden worden gehandhaafd. Ook ln de loonen zou, zonder nader overleg, geen wijziging worden gebracht. De mede deeling, dat drie procent loonsverlaging werd geëischt, ls dus onjuist. AANBESTEDING. Heden is aanbesteed Vanwege de Rijks waterstaat het aanbrengen van een asphalt- verharding op een fundeering van steen stukken op den Rijksweg no. 4 en een ge deelte van den Benoordenhoutscheweg 10 de gemeenten 's-Gravenhage en Wassenaar met bijkomende werken. Laagste Inschrijver was: B. Bruil Jr- 16 Doetlnchem voor f. 34.800. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2