De reorganisatie der Leidsche rioleering 77,te Jaargang DONDERDAG 30 JULI 1936 No. 23418 EEN BRUGGENPRIJSVBAAG. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. 7 Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts.J .porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f. portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Wij vestigen dc aandacht van onze lezers fn lezeressen nu reeds op een Bruggen- prijsvraag, welke wij in ons Blad van mor gen zullen afdrukken. Indachtig aan het succes van vroegere Hofjes- en Raadhuisprijsvragen, twijfelen Tvij er niet aan of ook deze Bruggen-puzzle zal in den smaak vallen. DE DIRECTIE. NOODTOESTAND IN HET SLAGERSBEDRIJF. Verlaging der bedrijfslasten noodzakelijk. De R.K. Slagerspatroonsver. „St. Pelaguis" voor Leiden en Omstreken, hield een goed bezochte bijzondere vergadering, waar door een der aanwezigen de noodtoestand in het slagersbedrij f werd besproken. Zooals allen weten, zoo zeide spr., worden den middenstand en speciaal het slagersbedrij f onreohtvaarig zware lasten opgelegd. Reeds enkele jaren wordt het bedrijf door hooge crisisheffingen benadeeld, ten voor- deele van de exporteerende baconbedrijven, welke door genoemde crisisheffingen op het slachtvee gesteund worden. Daarnaast heb ben de slagers niet op tijd, althans niet voldoende, de vleesohprijzen verhoogd en zoodoende geen rekening gehouden met de vele kosten, welke het bedrijf belasten, zoo als hooge slachthuiskosten. accijnzen, so ciale verzekeringen, omzetbelastingen enz. enz. Spreker bracht met verschillende voor beelden naar voren dat het slagersbedrij f niet meer loonend is en dat er geen be staan meer in is te vinden voor de slagers zelf en hun personeel. Verschillende ge vestigde slagers moesten reeds aankloppen bij M. Hulpbetoon om niet geheel ten gronde te gaan. Daarom zullen in de komende weken na rijp overleg, de vleeschprijzen moeten wor den herzien. De vele aanwezigen waren het met den spreker eens, zoodat besloten werd, al het mogelijke te doen om verlaging te verkrij gen van de zware lasten, welke óp het sla gersbedrij f drukken. o VERPLAATSING HYPOTHEEKKANTOOR EN KADASTER. Naar wij vernemen worden de kantoren van de hypotheken en het kadaster, thans gevestigd Rapenburg, met Ingang van 1 Augustus overgebracht naar het pand Breestraat 18, voorheen museum. Het ligt in de bedoeling dat binnenkort ook het kantoor van den ontvanger der Directe Belastingen le kantoor thans tijde lijk gevestigd ln het oude ziekenhuis, naar bovengenoemd pand aan de Breestraat wordt verplaatst. Men is momenteel nog druk aan het verbouwen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N. V. De Leidsche Katoenmaatschappij voorheen De Heyder en Co., Heerengracht 81. Lelden. De zaak Is met ingang van 28 Juli 1936 in liquidatie getreden. Liquida tes: L. A. Driessen, Leiden. ZILVEREN JUBILEUM P. RIJNARDUS. Een hartelijke huldiging. Brigadier P. Rijnardus. Heden vierde de brigadier van politie de heer P. Rijnardus zün zilveren jubileum in den Leidschen politie-dienst. Ter gelegen heid daarvan is hem van vele zijden een hartelijke huldiging bereid. In den loop van den morgen werd de jubilaris eerst ont vangen door den loco-burgemeester, wet houder Splinter en door den commissaris van oolitie den heer Meyer, die hem beiden in hartelijke en waardeerende bewoordin gen toespraken en geluk wenschten. Te ruim elf uur werd vervolgens den jubilaris voor zlin woonhuis in de Konin- ginnelaan een aubade gebracht door het Leidsche Politiemuziekgezelschao. waarvan de heer Rlinardus lid is Een eroote men- schenmenigte was on de been om van deze aubade getuige te zün. In de woning werd de iubilaris in de eerste plaats geluk ze- wenscht namens het muziekgezelschan door den heer Dragt. die vele goede wenschen Uitsprak en een fraaie klok aanbood terwiil vervolgens namens het corps de heer Zwart den heer Rlinardus huldigde als een trouwen kameraad on -vlen altijd staat kon worden gemaakt. Ook na zlin bevordering tot brigadier bleef hii dezelfde. Moge nog vele laren van gezondheid hem geschónken zlin. Namens het corns bood spr. twéé fauteuils en vier stoelen aan. alsmede een bloemstuk Hli wenschte den Iubilaris ook geluk namens „de oude commissie van veertien", namens welke hli een oalm aanbood. Namens de familie werd de iubilaris ge huldigd bli monde van den zoon en een neefie en nichtie. waarna de iubilaris een kort dankwoord sorak en men nog een Doosje gezellig bijeen bleef. Ook van de zlide van den R.K. bond van oolitle-ambtenaren mocht de heer Rlinar dus geschenken in ontvangst nemen. ter wiil vele particulieren schriftelijk of cer- soonliik van hun belangstelling hllik gaven ook door middel van bloemen en geschen ken Het was voor brigadier Rijnardus en de zijnen een Drachtige dag. Geslaagd voor het examen Boekhou den, Handelstekenen enz. afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbe- diendenvereenigingen, de heer N. Verboog, leerling van den heer J. A. Christiaanse. Een ongetwijfeld niet onbelangrijk on derdeel van de verbetering en asfalteering der Leidsche Singels is de verbreeding en verlaging van de hooge Neksluisbrug in den Witte-singel. Gelijktijdig met dit werk wordt ook voortgang gemaakt met het leg- |en van het stamriool ten behoeve der cen- hale rioleering. Onze foto toont een deel an dat karwei het neerlaten van een 23 «eter langen zinker in den Vliet, hetgeen 'ondef groote belangstelling van de zijde van het publiek hedenmorgen en -middag geschiedde. De lange buis. welke ongeveer 3500 K.G. weegt, komt te liggen op een diepte van 4; 'i meter beneden N.A.P.. dit is 3 M. 80 be. neden den waterspiegel. De uitvoering an deze verbouwing met bijkomende werken geschiedt door de firma Wed. H. van Driel uit Koudekerk. BEDEVAART NAAR LOURDES. Uit Lourdes is bij het Comité bericht binnengekomen dat Dinsdag om 10.55 de eerste zlekentrein van de Ned. Nationale Bedevaart aldaar zonder vertraging ls aangekomen. Ook de andere treinen w.o. die met de Leidsche zieken kwamen op tijd aan. Het weer was bijzonder gunstig, waardoor de zieken direct naar de grotten konden worden overgebracht. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem en de doctoren, die de reis in den eersten trein meemaakten waren over de reis zeer tevreden; de zieken maakten het gedurende de reis zeer wel. HET ST. BARBARA KLOOSTER. Naar aanleiding van de mededeelingen van den heer H. J. Jesse ln ons blad van 29 dezer, deelt de Secretaris van de Vereeni- ging „Oud-Leiden" ons mede, dat reeds ge- ruimen tijd geleden het Bestuur dezer Ver- eenigng te bestemder plaatse heeft aange drongen op het behoud van het dak van de voormalige kapel van het vroegere St. Bar- baraklooster. Men was echter niet bereid het dak te herstellen met behoud van de oorspronkelijke kap. Wel werd da toezeg ging verkregen, dat de mooiste Gothisch- geprofileerde schinkels zullen worden over gebracht naar het Stedelijk Museum „de Lakenhal". o KINDERFEEST N.V. VERZEKERINGSMIJ. „VOORUIT". Aan 650 kinderen van 813 jaar een onvergetelijke dag bereid. De leiders van bovenstaand kinderfeest kunnen met voldoening en vreugde op dezen dag terugzien. Met voldoening, om dat dit kinderfeest, vooral in verband met de weersgesteldheid, zoo schitterend is ge slaagd; met vreugde, omdat in de voor vele kinderen zoo donkere dagen, óók eens één dag van ware kindcrblijdschap kon worden gebracht. Ongeveer nalf acht marcheerden de kin deren, vanaf het gebouw van de coöpe ratie „Vooruit" in de Korevaarstr., met muziek naar de N. HaYen, waar de wagens van de Haagsche tramwegmaatschappij reeds gereed stonden. Ongeveer 8.30 uur werd het station Kerkdam bereikt, alwaar de kinderen weer werden opgesteld en met muziek werden gebracht naar het Land goed „Dulnrell". Het weer was goed, we gelooven zelfs: het was zóó beter, dan wanneer we een echten warmen zomerdag zouden hebben gehad. De kinderen zijn in „Duinrell", op de meest royale wijze getracteerd, evenals alle jaren trouwens. De diverse spelen, welke onder de bekwa me leiding van den heer K. Webbes wer den uitgevoerd, vielen zéér in den smaak en zooals altijd bij zulke feesten het einde van den dag was er, voor men er aan dacht. Na nog een ijsco genuttigd te hebben, vertrok men opgewekt en wel naar Kerkdam, alwaar de tramwagens gereed stonden om de kinderen weer naar Leiden- N. Haven te brengen. In de Korevaarstraat, alwaar de ouders hun kinderen weer in ontvangst konden nemen, werden den kin deren ten afscheid nog een paar reepen chocolade medegegeven. Het was er oj dat chocolade medegegeven. Het was er op dat Al met al: het is voor de kinderen een heerlijke dag geweest; voor de leidsters én leiders een weliswaar zware en vermoeien de. maar toch een dag die door hen elk jaar weer gaarne tegemoet wordt gezien. Den aandeelhouders van deze Verzeke ringsmaatschappij, die elk jaar deze gel den op dezelfde royale wijze voor dit feest ter beschikking stellen, komt een woord van dank toe. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-examen diploma A zijn te Den Haag geslaagd: W. Dubbelaar en C. H. Kuipers, beiden te Katwijk; E. van der Zaal, G. van der Neut en M. Vos, te Lisse en voer diploma B: H. Roosjen en G. H. van der Ruit alhier en C. G. Zwage- maker te Warmond. Voor het R.K. Mulo-examen diploma A zijn geslaagd: C. Josemans, A. Lein, W. van Oppen, A. van Loon, H. Scholte, J. Schrij vers, H. Staats en H. Wütenburg, allen alhier en C. van B er kom, S. Hupens en H. Schoenmakers te Voorschoten. INSTITUUT PONT. Voor de examens, gehouden te Den Haag en Haarlem slaagden voor Steno grafie Nederlandsche taal: de dames Zon neveld, Voorschoten; C. Blok, Noordwijk; Selis, Noordwijk; A. Parlevliet, Katwijk; C. Kelder; A. Altman; H. Willemse en de heer Muuse, allen alhier. Duitsehe Handelscorrespondentie: Mej. Jeanne Boot, Leiderdorp en de heer Wim van Ommen, alhier Engelsche Handelscorrespondentiede heeren C. de Munnik en W. van Ommen, beiden alhier. Het totaal aantal geslaagden vanaf 1 Oct. 1935 t/m. Juli bedraagt 120. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Breestraat 89a. alhier. Voor het Mulo-diploma B te Den Haag slaagde A. Lasschuyt Jr., leerling aan de U.L.O.-school Pieterskerkstraat, alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locamo en Dantzig. De Berlijnsche correspondent van het „Journal" seint aan zijn blad: „wij ver nemen uit betrouwbare bron, dat de Duit sehe regeering ln het begin van de vol gende week zal antwoorden op de uitnoodi- ging tot deelneming aan de nieuwe Locarno-conferentie. Het Duitsehe ant woord. dat bevestigend zal luiden, zal gesteld zijn in buitengewoon verzoenings gezinde termen en zal den belanghebben den mogendheden voldoening geven. De correspondent van de .Excelsior" ln Dantzig is door den Volkenbondscommis saris Lester ontvangen. Deze verklaarde hem, dat hij óp dit oogenblik niets kon mededeelen. „Ik heb zoo Juist aan de com missie van drie een zeer uitvoerig rapport gezonden over den toestand, zooals die ge schapen is dcor de toepassing van de nieuwe, door de Dantzigsche regeering, genomen besluiten en hun overeenstem ming met de grondwet van de vrije stad. Het is dus uitsluitend aan de commissie van drie uit te maken, of zij het nuttig oordeelt, den inhoud van dit rapport te publiceeren. Wat mij betreft, u zult be grijpen, dat ik er niet over kan spreken, zoolang te dien aanzien nog geen beslis sing is genomen." „Is Greiser op de hoogte van het uit brengen van dit rapport" vroeg de corres pondent. Lester antwoordde: „dat lijdt geen twijfel te meer, daar ik hem een schrijven gezonden heb om hem te doen weten, dat ik bereid was den Volkenbond ingeval hij dat passend zou vinden alle uitleggingen te doen toekomen, die hij over de nieuwe decreten, en hun overeenstem ming met het statuut van Dantzig zou wil len geven." Lester was niet in staat den correspon dent mede te deelen wat Greiser hierop geantwoord heeft. Naar Reuter seint is de meening der bui- tenlandsche voormannen te Dantzig over 't algemeen als volgt: De nationaal-sociaüsten doen pogingen om de souvereinlteit van hun stad-staat door Polen fe doen erkennen en wijzen er op. dat Polen niets te winnen heeft door in de bres te springen voor den Volkenbond. In ruil voor een afzijdige houding van War schau in het conflict met den Bond zou Dantzig aan Polen een verdrag aanbieden, waarbij het zijn rechten gewaarborgd krijgt voor 25 of zelfs voor 50 jaar, hoofdzakelijk wat betreft het vrije gebruLk van de haven. Men twijfelt er niet aan, dat de natio- naal-socialisten er ten slotte in zullen sla gen de oppositie door „legale middelen" te doen ophouden. Er zijn thans processen begonnen tegen de leiders der oppositie, die er van beschul digd worden valsche getuigenissen te heb ben uitgelokt. Er zullen nog meer dergelijke feiten gevonden worden om de parlemen taire oppositie te verlammen en den Senaat er toe te brengen met de geëischte meerder heid van twee-derden der stemmen de grondwetsherziening goed te keuren. Alles hangt ten slotte af van de houding, die Polen zal aannemen. De „Prawda" weet uit Parijs te melden, dat de Fransche premier Blum het plan heeft om binnenkort officieele bezoeken te brengen aan Belgrado en Boekarest. Blum zou er groote waarde aan hechten om de betrekkingen met de Kleine Entente te versterken. Tijdens een gisteravond in het Engelsche Lagerhuis gehouden vergadering van de parlementaire groep der Britsche afdeeling van de New Commonwealth is een resolutie aangenomen, waarin de regeering verzocht wordt voorstellen te formuleeren tijdens de a.s. besprekingen te Genève voor de ver sterking van het gezag van den Volken bond. De resolutie voegt hieraan toe, dat in afwachting van de vestiging eener ver sterkte veiligheid het van essentieel belang is, dat de regeeringen der parlementaire landen zich materieel niet in ongunstige positie bevinden. Het is dus noodzakelijk alle redelijke maatregelen te steunen, die het land in staat moeten stellen te voldoen aan zijn verplichtingen volgens het Volken- BINNENLAND. Minister Slotemaker dc Bruine over dictatuur of volksinvloed. (Binnenland, 3» Blad). Naar een bedrijfsraad in de mijnindustrie (Binnenland, 3e Blad). Het schaaktournooi te Zandvoort; Fine remise met Bogoljubow. (Sport, 3e Blad). De Nederlandsche athieten zijn te Ber lijn aangekomen. (Sport, 3e Blad'. De F 36 gaat niet naar Madrid. (Laatste Berichter, le Blad). BUITENLAND. Volledige tegenstrijdigheid in de Spaan- sche berichtgeving. (3e en le Blad). Lester, de Dantziger Hooge commissaris heeft een rapport uitgebracht. (Buitenland le Blad). Diverse mededeelingen in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland, le Blad). Incident met Nazis te Weenen. Vele arrestaties. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. bondshandvest. Winston Churchill, die de resolutie ingediend had, heeft op zich ge nomen haar terstond aan den minister van buitenlandsche zaken te overhandigen. Ver volgens zal zij aan de leiders der parle- mentsfracties worden voorgelegd. Verschillende sprekers in het Hoogerhuis verklaarden zich tegen het bindend voor schrijven van eventueele militairs maat regelen. Lord Halifax, sprekende namens de re geering, verklaarde, dat het de plicht der Britsche regeering zal zijn bij de a.s. bespre kingen al haar invloed aan te wenden om de verschillende opvattingen met elkander te verzoenen. Men zal het met elkander eens moeten zijn. dat er een collectief plan zal moeten zijn den oorlog te verhinderen en eventueele aanvallers af te schrikken. FRANKRIJK. Parlement nog niet op reces. De stakingen. Blum heeft gisteren een deputatie van afgevaardigden van links ontvangen, die met hem de punten, die voor het zomer reces van Kamer en Senaat nog in behan deling zullen koméfi, besproken heeft. Het schijnt thar.s wel zeker te zijn, dat de zit ting van de Kamer niet gesloten zal wor den voor het einde van de volgende week. Vele Kamerleden dringen aan op onge daan maken van de kortingen op hun presentiegelden. De onderstaatssecretaris voor sportwezen, Lagrange, heeft medegedeeld, dat een reeks maatregelen zijn genomen ten be hoeve van de arbeiders en employé's, die betaalde vacantie zullen genieten. O.a. zullen goedkoope treinreizen en bootreizen mogelijk gemaakt worden. Gisteren hebben twee duizend arbeiders 21 door hen bezette bedrijven verlaten. Op het oogenblik is het aantal arbeiders dat nog fabrieken bezet 25 duizend. Doordat gisteren te Rijssel een overeen komst tusschen werkgevers en arbeiders in het landbouwbedrijf is geteekend is een staking in de Noordelijke departementen, waarbij 37 duizend arbeiders betrokken zouden zijn, voorkomen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergetekende we*k kwartaal A'o. abonné wonende [straat). wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf Llm-opgezonden te hebben aan onderstaand adres i tegen vergoeding van benoodigde portokosten

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1