77sïe Jaargang WOENSDAG 29 JULI 1936 No. 23417 STADSNIEUWS. BUITENLAND. EERSTE KAMER. Het voornaamste nieuws van heden. SCHEEPSVERBINDINGEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsr per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week t. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DESKUNDIGEN ARTSEXAMEN. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn voor het tijdvak van 21 September 1936 tot en met 19 September 1937 aangewezen als deskundigen bij het afnemen van het arts examen: aan de Rijksuniversiteit alhier: A. H. Fortanier, te Leiden: dr. Tj. Halbertsma, te Haarlem; dr. J. J. de Jong, te Leiden; dr. J. Munk, te Leiden; dr. J. A. C. van Pinxteren te HilLegersberg; dr. H. P. A. Smit, te 's-Gravenhage; dr. J. F. Touw, te Leiden en dr. H. Wamsteker te Leiden. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM De Plaatselijke Commissie van den B.V.L. afd. Leiden ls thans voorloopig als volgt samengesteld: A. Parmentier. voorz.; J. J. v. Seventer, secretaris; C. A. de Bruyn. alg. adj. Als leden zijn verder in de commissie opgenomen de heeren: prof. mr. J. M. van Bemmelen, deken A. H. M. J. Homulle, B. de Koning, P. C. G. A. Wijkmans en prof. dr. J. de Zwaan. Als plaatselijk leider is benoemd de res. Ie luitenant Th. W. Zouteriks, Jan v. Hout kade 27 en als hulpleider de heer J. A. Bronk, Wasstraat 64. ST. BARBARA GASTHUIS. Het voormalige soephuis aan dc Haarlemmerstraat. Onze stadgenoot, de architect H. J. Jesse schrijft ons: „Het z.g. soephuis aan de Haarlemmer straat 165167, is genoegzaam bekend, vooral toen men voor jaren menschen met een emmertje soep uit de deur aan de Haarlemmerstraat zag komen. Deze gingen vanaf den Oude Rijn over een binnenplaats langs de controle naar de groote keuken met soepketels. Een ieder kreeg zijn deel, ook brooden en langs aller lei hekjes kwam men tenslotte door de deur naar de Haarlemmerstraat. Het gebouw zelf is zeer merkwaardig en nog een deel van het St. Barbara Gasthuis, dat in 1577 door de huiszittenmeesters, die loen tot stadsarmmeesters werden be noemd, in beheer werd genomen. Daarom maakt de Gemeente Leiden nog aanspraak op eigendomsrecht. Het gebouw zal dus 400 a 450 jaren oud zijn en nog hecht en sterk met zijn zware eiken muurstijlen, carbeels. sleestukken, dikke moerbalken en kinderbintjes. Op den zolder ziet men zes blanke eiken kapspan- ten en twee muurspanten. De kapspanten zijn volgens een cirkellijn afgewerkt en middeneeuwsch geprofileerd met een groef bewerkt waarin het eiken gewelf was aangebracht ook de kruingording is ge profileerd. In de eindgevel is een roos venster dicht gemetseld Alleen het pannen dak was slecht, door nalatig onderhoud. Dit laatste zou op eenvoudige wijze hersteld hebben kunnen worden, door het aanbrengen van nieuwe vuren gordingen, beschieting, tengels, panlatten enz. En zoo mogelijk de oude pannen te gebruiken (al ls het mogelijk dat het met leien gedekt is geweest) Maar neen; weg met die oude timmer manskunst, dat voor geen duizenden gul dens te maken zou zijn. Er komt nu voor en achter een dakschild met grinddak en het verleden wordt vergeten." BE ONTSLAGEN BIJ DE BACTERIOLOGIE EN DE HYGIËNE. Nog een ontslag vernietigd. De Centrale Raad van Befoep heeft op dezelfde gronden als in ons Blad van gis teren ten aanzien van den amanuensis I. K. werd weergegeven, nietig verklaard het be sluit van het college van curatoren der Universiteit alhier, waarbij aan den labo- ratoriumbedtende H. van der W„ verbonden aan de kliniek van bacteriologie en hygiëne eervol ontslag uit zijn betrekking was ver leend. De belangen van v. d. W. werden voor den Raad van Beroep bepleit door den heer N. Vijlbrief, secretaris van den Centr. Ned Ambtenaarsbond. CONCERT IN „ENDEGEEST". Gisteravond gaf de R.-K. Harmonie Triumph" uit Oegstgeest, directeur de beer Jac. Kroon alhier een concert in het recreatiegebouw van ..Endegeest", dat door vele patiënten en personeel werd bijge woond. Een met zorg samengesteld pro gramma werd op vooortreffelijke wijze uit gevoerd. De aanwezigen toonden door hartelijk applaus hun instemming met het gebodene. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno Voorstel van Chili. Duitschland zal, naar men meent, de ultnoodlging aanvaarden tot deelneming aan de conferentie der vijf Locarno- mogendheden en Italië zal zulks zeer waar schijnlijk doen, aldus luiden de informa ties van de correspondenten van Reuter respectievelijk te Berlijn en Rome. In officieele kringen te Rome merkt men op. dat Eden in zijn rede voor het Lager huis blijk gaf van een groot gevoel voor de realiteit, door toe te geven, dat het niet mogelijk was te bouwen in Europa zonder de medewerking van Italië. Men acht de fomuleerlng van Eden van de opzegging van de garanties in de Middellandsche zee vaag. Indien men echter deze garanties inderdaad opheft, dan kan men zeggen, dat een van de grootste en meest onsym pathieke hinderpalen, die Italië na de op heffing van de sancties tegen dit land in den weg stonden aan nieuwe medewerking bij de internationale besprekingen, uit den weg is geruimd. De rede van Eden heeft de Italiaansche regeering In staat gesteld om te bestudeeren hoe en In welken vorm zij opnieuw haar medewerking aan het Euro- peesoh concert zal kunnen verleenen. Zoo lang men deze kwestie nog in onderzoek heeft is er niets te zeggen omtrent de houding van Italië. De italiaansche bladen bespreken in voorzichtige termen de rede, die Eden heeft gehouden. Virgilio Gayda schrijft ln het Giornale d'Italia. dat de internationale be trekkingen veranderd zijn sedert Locarno en dat het noodig is, dat alvorens bespre kingen kunnen worden gevoerd, de proble men in een geest van goeden wil, begrip en met oog voor de realiteit en de Euro- peesche verantwoordelijkheden duidelijk voor oogen worden gesteld. De Tribuna schrijft dat de Engelsch- Italiaansche vriendschap een natuurlijke vriendschap is. die alleen kon worden ge compromitteerd door een geest van par tijdigheid en imperialistische hypergevoe ligheid en die zou kunnen herleven, wan neer deze beide elementen van de Brltsche politiek hun abnormale heftigheid hebben verloren. Naar medegedeeld wordt zal Chili op de in September te houden Volkenbondsver gadering voorstellen een internationale conferentie te houden, met deelneming zoowel van de onderteekenaars als van de niet-onderteekenaars van het Volken bondspact, met het doel een hervorming van den Volkenbond voor te stellen, waar door het mogelijk wordt gemaakt, dat alle landen te Genève vertegenwoordigd zijn. Indien dit doel niet bereikt mocht kunnen worden, zou Chili den Volkenbond willen verlaten. BELGIË. Een voorloopig accoord bereikt. Door bemiddeling van het ministerie van transportwezen is een accoord tot stand gekomen tusschen de vertegenwoordigers van den bond van reeders en die van de vakvereenigingen van zeelieden te Ant werpen. De afgevaardigden van de zeelieden zul len de voorstellen, die een loonsverhooging beoogen aan hun opdrachtgevers voorleg gen. Mej. G. H. C. Briejer alhier is ge slaagd voor het examen handenarbeid. Voor het R.K. Mulo-examen diploma A zijn geslaagd onze stadgenooten Th Brugman, Th. Diebeis, D. de Graaf en C. Je Haas, allen alhier en D. van Akkeren Nieuwe-Wetering. DUITSCHLAND. Nieuwe regeling van de politie. Het hoofd van de Duitsche politie heeft aan alle landsregeeringen buiten Pruisen een circulaire gericht, waarin hij meedeelt, dat de organisatie van de gemeentepoli tie overal moet worden geregeld overeen komstig de maatregelen, welke dienaan gaande reeds in Pruisen zijn genomen. Alle politieorganisaties in het geheele rijk moe ten op dezelfde wijze worden geregeld. ABESSYNIË. Nieuwe aanvallen. Abessijnsche plunderbenden hebben de Italiaansche garnizoenen ten zuiden van Addis Abeba aangevallen. Zij werden ech ter teruggedreven en leden daarbij zware verliezen. Mej. R. den Boesterd te Oegstgeest slaagde voor het examen Engelsche handels correspondentie vanwege de Federatie „Mercurius". Zij was leerlinge van de Pont- school, Steensohuur 14, alhier. Onze stadgenoote mej. C. Hogendoorn, is benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. School te Berkel (Z.-H.). Tot onderwijzeres aan de Kooipark- school hier ter stede is benoemd mej. H. Huisman te 's-Gravenhage. Geslaagd te Den Haag voor het Mulo diploma A onze plaatsgenooten A. E. Harte- veld en L. J. de Koning, leerlingen der school Pieterskerkstraat. Hedenmorgen zijn de kinderen, die deelnemen aan het Kinderfeest van de N.V. Verzekerings-Mij„Vooruit" - abusievelijk is gisteren gemeld dat dit feest morgen zou plaats vinden vertrokken. Ondanks het minder gunstige weer was de stemming per fect en waren achter de beregende tram ruiten louter blijde kindergezichten te zien. Hedenavond om halfacht worden de kinde ren aan de Haven terugverwacht. FRANKRIJK. Tijdelijke hulp aan den handel en de industrie. De financieele commissie van de Kamer heeft wetsontwerpen aangenomen betref fende het brengen van tijd. hulp aan han del en industrie. De minister van nationale economie heeft er op gewezen, dat dezi wetsontwerpen uitsluitend ten doel had den de ondernemingen in staat te stellen het hoofd te bieden aan de lasten, die uit de nieuwe sociale wetten voortvloeien. ENGELAND. Uit het Lagerhuis Een tweede Queen Mary. Baldwin heeft in het Lagerhuis meege deeld. dat het Vriidag a.s. tot 29 Oct. oo reces zal gaan Op 3 November zal de koning een buitengewone zitting van het huis openen. Minister Duff Cooper deelde mede. dat de regeering voor alle ionge mannen tus schen de 17 en 25 iaar inschrijving zal openstellen voor een nieuwe infanterie- formatie. die aanvankelijk 17.000 man zal tellen. De recruten '.uilen teekenen voor 6 jaar en kunnen 4 daaropvolgende iaren nog vrijwillig blliven dienen. De dienst voorziet in 26 weken in het eerste iaar en 14 dagen in de 5 volgende iaren met be houd van het loon in de burgerlijke be trekking en een bonus van 6 pond oer man Der iaar. Afgev. Mander vroeg, of de regeering niet dacht, dat zij de inschrijving bij dat regi ment sterk zou kunnen stimuleeren door de bti voeging, dat deze troepen uitsluitend ge bruikt zullen worden ter verdediging van de collectiviteitsgedachte van den Volken bond, maar de minister vond dat de aan gegeven voorwaarden ook zonder dat aan trekkelijk genoeg waren. Aan Baldwin werd de vraag gesteld, of hij niet wilds treden in het verzoek van Churchiil, om een commissie uit vooraan staande leden van alle partijen te ontvan gen. die de defensieplannen nader zou overleggen met de regeerins. Baldwin antwoordde, dat hij als hti zulk een verzoek van de partijleiders zou ont vangen. er niets op tegen zou hebben om hun inlichtingen te verstrekken of hun in zichten te vernemen, maar spr. was niet overtuigd dat hli een verzoek in dien geest zou ontvangen. Op een nadere vraag of het initatief in deze niet beter van den premier zelf kon uitgaan antwoordde Baldwin slechts, dat hii niets aan ziin gegeven antwoord had toe te voegen Voor de opening van de zitting heeft Baldwin in gezelschap van de ministers Inskip. Hoare en Duff Cooper een deputa tie ontvangen van 12 conservatieve leden van het Lagerhuis onder leiding van Sir Austen Chamberlain. Winston Churchill en Sir Robert Home, die hem kwam verzoeken het defensieplan te bespoedigen met name den bouw van vliegtuigen. Do ontvangst vloeide voorts uit het antwoord, dat minis ter Neville Chamberlain vorige week op een vraag gegeven had. dat de regeering ten allen tlide bereid was buiten het Lagerhuis de meening van invloedrijke leden te ver nemen. De secretaris van de schatk st deelde mede, dat Neville Chamberlain toestem ming heeft verleend voor den bouw van een schip van hetzelfde type als de ..Queen Mary", De opdracht zal aan dezelfde werf worden gegeven n.l. aan die van John Brown aan de Clyde. Het schip zal waar- schlinllik nog iets grooter ziin dan de eer ste Queen Mary". Naar de Daily Telegraph meedeelt, wordt de munitiefabriek van Camel Lalrd. te Nottingham, verbouwd voor de vervaardi ging van geschut De eerste honderd werk lieden van de fabriek ziin naar Woolwich gegaan, om in de regeerings-arsenalen het vak te leeren. Men hoopt de fabriek over zes weken in werking te kunnen stellen en verwacht, dat enkele duizenden menschen hier te werk zullen kunnen worden gesteld, In den oorlog is in deze fabriek ook zwaar geschut vervaardigd en werkten er dag en nacht vele duizenden. ITALIË Koopt geen Rocmecnsche petroleum meer De Italiaansche bladen deelen mede, dat Italië geen petroleum meer koopt in Roe menië, tengevolge van de woorden, welke Titulescu te Genève heeft gesproken tegen de Italiaansche journalisten bij de demon stratie tegen den Negus. Titulescu heeft toen gezegd: „Jaagt die wilden weg". CUBA Amnestie voor politieke gevangenen. De Senaat heeft met algemeene stem men een voorstel aangenomen tot het ver leenen van algemeene amnestie aan alle politieke gevangenen, die voor 30 Mei 1936 zijn veroordeeld. De amnstie omvat de ge vangenen van alle politieke richtingen, zelfs de aanhangers van Machado, met uitzondering van gangsters en terroristen, HET ONTWERP INZAKE HET KOSTELOOS PROCEDEEREN GOEDGEKEURD. (Vergadering van heden). Aan de orde is het wetsontwerp tot her ziening der voorschriften nopens de toela ting om kosteloos te procedeeren. De heer Mendels (s.d.) kan niet inzien, dat van de gelegenheid om gratis te proce deeren zoodanig misbruk zou worden ge maakt, dat daarvoor deze hervorming noo dig is. De regeling te Amsterdam werkt zeer be vredigend. In kleine gemeenten zouden leemten administratief aangevuld kunnen worden. Blijkens de voorgestelde regeling zal het hoofd eener gemeente een verkla ring moeten afgeven met tal van gegevens omtrent den aanvrager, die zegt, onver mogend te zijn. Was deze administratieve omslag wel noodig? Hij vreest, dat van de differentiatie tus schen on- en minvermogenden het gevolg zal zijn, dat zij, die voorheen als opvermo- genden werden beschouwd, thans als min vermogenden, de helft van de proceskosten zullen moeten betalen: Op welken grond geldt deze differentiatie. Slechts voor ci viele procedures en niet voor strafzaken? De heer van Sasse van IJsselt (r.k.) acht een aanzienlijke verbetering, dat de onver mogendheid zal worden geschat ten op zichte van een bepaald proces, omdat dan 'o.v. een ambtenaar met een beperkt sala ris zelfs als onvermogende kan worden be schouwd. Maar moeilijk te vervullen is de eisch, dat de rechtbank de proceskosten moet schatten. De onderscheiding tusschen on- en min vermogenden kan moeilijkheden opleveren. De heer van der Hoeven (c.h.) meent.dat de strekking van deze hervorming is het procedeeren voor de armen moeilijker te maken. Met de opvatting, dat er thans veel misbruik zou worden gemaakt van de gra tis-procedure, kan hij zich niet vereenigen. Spr. kent geen ongelukkiger categorie van menschen dan zij, die meenen, geen recht te kunnen verkrijgen. Men behandele daar om de armen coulant, omdat zij, wanneer zij slechts als minvermogende kunnen procedeeren, zullen afschrikken van de kosten. De minister van Justitie, de heer Van Schalk, zegt, dat er niets zal worden ver anderd ten opzichte van de mogelijkheid voor de armen, om, als het noodig is, te procedeeren. De hervorming acht hij niet ideaal. Uitbreiding van de bureaux voor rechtsbijstand zou gewenscht zijn, doch het Rijk kan de middelen hiervoor niet beschikbaar stellen. Het bestaan van schromelijke misbrui ken is niet de beweegreden van dit ont werp, doch een meer critische beschou wing van de aanvragen acht de minister gewenscht. De nadruk echter moet erop worden gelegd, dat dit wetsontwerp men schen helpt, die niet prodeo- kunnen pro cedeeren en ook niet geheel de proceskos ten kunnen betalen. Zij zullen als minver mogende rechtsbijstand kunnen verkrijgen. De proceskosten zullen in den regel vrij juist begroot kunnen worden. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde zijn de ontwerpen tot na turalisatie van M. A. J. Basten en 19 an deren en van A. Beek en 19 anderen. De heer De Gijselaar (c.h.) wil de Ne derlanders, die door verblijf in het buiten land hun Nederlandsche nationaliteit heb ben verloren, in een afzonderlijk ontwerp zien samengebracht. De minister van justitie, de heer van Schaik. komt op tegen de stelling van den heer de Gijselaar dat tegenwoordig een groot aantal vreemdelingen tot Nederlan der gebombardeerd worden. Aan de ver langde splitsing kan moeilijk worden vol daan. Dan zou teruggekeerd moeten worden tot individueele naturalisatie, welk systeem reeds lang is verlaten. De ontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met aanteekening. dat de heer de Gijselaar tegen is. Zonder hoofdelijke toestemming worden goedgekeurd de ontwerpen tot naturalisa tie van J. Th. A. van den Berg. J. Boesten en M. W. Baadjou, elk met 19 anderen. De heer de Giiselaar wil geacht worden te hebben tegen estemd. Aan de orde zijn de ontwerpen girowet en de wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand. Zii worden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot re geling van den Invoer van draadnagels, draadkrammen, spijkers, getrokken ijzer- draad en van prikkel- en puntdraad. De heer Blomjous (R.K.i heeft bezwaar tegen het crediet. dat het Rijk heeft ver leend aan de firma de Muinck Keizer te Zuilen. Met behulp van riiksfir.anciering heeft hierdoor werkverschuiving plaats en doet de Muinck Keizer de bestaande draad- industrie ernstige concurrentie aan. Waar om was deze staatsfinanciering noodig? De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, de heer Gelissen zegt. dat thans nog niet vast staat, dat de productie van de Muinck Keizer ten koste gaat van de fabrieken in het Zuiden. Samenwerking van de fabrikanten is in het belang van onze draadindustrie. Onderhandelingen over een Droductie- regelin" ziin gaande Het crediet is verleend voor oerfection- neerln" van het walswerk en dat is een algemeen Nederlandsch industrieel belang. BINNENLAND, Nederlanders in Spanje; er wordt over' wogen een vliegtuig naar Madrid te zenden (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, lste Blad). De moord te Grootegast; dc verdachten hebben bekend (Gemengd, 2e Blad). De loting voor de Olympische zwem- en schermwedstrijden (Sport, 3e Blad). Een interview met Middelkamp en de ge broeders van Schendel (Sport, 3e Blad). Engeland won met 32 den Davis-beker wedstrijd tegen Australië (Sport, 3e Blad), BUITENLAND. In Spanje nog steeds de grootste tegen strijdigheid in de berichtgeving (3e en le Blad). 'Duitschland en Italië zullen vermoede lijk aan Locarno deelnemen (Buitenland, le Blad). Mededeclingen in het Engelsche Lager huis (Buitenland, le Blad). Voorstel van Chili inzake den Volkenbond 'Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van steenkolen. De heer de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) zegt, dat het in de mijnstreek be vreemding wekt, dat 't rapport-Verschuur nog steeds niet is gepubliceerd, hoewel het reeds 9 maanden geleden is uitgebracht. De distrlbutiekosten zullen niet ver hoogd mogen worden. Verbetering van de arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers ware gewenscht. De miniscter van handel, nijverheid en scheepvaart, de heer Gelissen, zegt, dat het rapport-Verschuur de opbrengst van de kolenproductie wil verbeteren. Een ver hoogde opbrengst zal ook aan de arbeids voorwaarden ten goede kunnen komen. Het ontwerp wordt z.hAt. goedgekeurd. Aan de orde zijn de ontwerpen inzake een crediet voqr werkverruiming en in dustriefinanciering. De minister van sociale zaken, de heer Slingenberg, verklaart, dat zijn betoog in de Tweede Kamer bij sommigen den on- juisten indruk heeft gewekt, dat de pro vincie Zuid-Holland niets voor werkver ruiming zou doen. Maar wanneer gelden voor het provinciaal wegenplan aan Zuid- Holland worden verstrekt, dan zullen an dere provinciën met dergelijke aanvragen niet achterblijven. De provincies dienen de werkverruiming zelf ter hand te nemen en te financieren. De provincie Zuid-Holland heeft inderdaad veel voor werkverruiming gedaan. De ontwerpen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter houdt de volgende rede: De werkzaamheden van de Kamer zijn voor 't huidige zittingsjaar niet ten einde. Nog vindt onze hand een en ander te doen. Laten wij gedachtig aan een der zoo wijze vermaningen van den Prediker ons beijveren daarmede gereed te komen voor de sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal. Dies stel ik mij voor de Kamer weder bijeen te roepen in de 2de week van Sep tember. De vergadering wordt te 1 uur gesloten. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Aagtekerk, Aldabi. Almkerk, Alphacca, Alpherat, Alwaki, Baloeran, Bloemfontein, Boschfontein, Christiaan Huygens, Costa Rica. Colombia, Crijnssen, Dempo, Edam, Grootekerk, Hoogkerk, Johan van Olden- barnevelt, Johan de Witt, Jan Pieterszoon Coen, Marnix van St. Aldegonde, Modjo- kerto, Oranje Nassau. Poelau Laut, Rot terdam hal. Serooskerk. Simon Bolivar, Springfontein. Statendam, Streefkerk, Rtuyvesant, Tarakan, Veendam, Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen radio te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1