WAT DE VROUW DRAAGT 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Juli 1936 Vierde Blad No. 23414 VOOR DE HUISVROUW. U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. AFSCHEID VAN DEN HEER St. DE MAN. ALLERLEI. Het is eigenlijk een beetje iaat. dat ik a nu pas 't gevraagde heeren-badcostuum kan beschrijven, maar de brief met het verroek heeft achter mij aan gereisd, toen ik met vacantie was en kwam te laat voor de vorige huisvrouwelijke brief in mijn handen! Maar ais u een wat handige breister is, krijgt u dit eenvoudige bad pak al in een paar dagen klaar. U moet vooral krimpvrije wol koopen natuurlijk, en dan werken met breinaal den No. 3; doe het zóó. dat er 15 steken op de 5 c.M. komen; dan krijgt het bad pak een borstwijdte van 9094 c.M. Wol rekt altijd een beetje als het in het water komt; daarom is dit patroon berekend op zeer nauw aansluiten; is het eenmaal goed nat geweest, dan valt het direct rui mer. U begint met den vóórkant van de rech- terpijp door 54 steken losjes op te zetten. lste t. 2 a.: A 1 a. 1 r„ van A af herhalen tot het einde van den toer. Herhaal deze eerste toer 9 maal. Dan volg. toer: lste t.: 4 r., omdraaien; 2de en verder alle even toeren: averecht tot den laatsten steek, 1 recht; 3de t.: 8 r„ omdr.; 5de t.: 12 r„ omdr.; 7de: 16 r., omdr.; ga zoo door tot en met de 23ste t.: steeds vier st. méér recht; in de 23ste heeft u er dan 48 r.; draai om en de 25ste heelemaal tot het einde recht; 26ste t.: 1 r„ aver, tot de laatste st. 1 r.; herhaal nu de 25ste en 26ste toer, tot het werk langs de langste zijde gemeten, 14 c.M. is; eindig met een averechtsche toer; laat dan deze steken apart staan tot de linkerpijp ook ge breid is. Voor de linker natuurlijk het zelfde op zetten; ook de 10 eerste toeren zijn bij de twee pijpen gelijk, maar dan: lste t reoht; 2de t. 1 r„ 3 a. omdr.; 3de t. en verder alle oneven toeren recht tot het einde van den toer; 4de t. 1 r.. 7 a., omdr.; 6de t.: 1 r„ 11 a.. omdr.; 8ste 1 r„ 15 a.. omdr.; zoo doorgaan steeds 4 st. méér aver, tot en met de 24ste t.; die is: 1 r 47 a.. omdr.; 26ste t.: 1 r„ aver, tot de laatste steek; 1 r.; 27ste t.: Recht. Herhaal de 2 laatste toeren tot de pijp 14 c.M. lang is, dus net als bij de andere pijp; eindig met een averechtschen toer; brei den volgenden toer recht, en brei de steken van de rechterpijp op dezelfde naald over. Ga nu door met recht heen en averecht terug te breien over een lengte van 16'/! c.M.eindig met een averechten toer. Daarna begint u te minderen voor het model: aan het begin en het einde van de naald in den volgenden toer en verder om den anderen toer telkens één steek, net zoo lang tot er 92 st. over zijn van de 108. Dan 9 toeren zonder minderen en daarna Weidelijk weer meerderen: telkens één steek aan het begin en het einde van den volgenden toer en verder om den anderen toer. net zoo lang tot er weer 108 st. op de naold staan. Brei dan 3 toeren zonder meerderen. Vervolgens: lste t.: recht; 2de t. 4 r.. aver, tot de laatste 4 st., 4 r.; her haal deze 2 toeren 22 maal en daarna nog ééns de lste t.; nu de 48ste: 12 r„ aver, tot de laatste 12'st.. 12 r.; 49ste recht. Herhaal deze 48ste en 49ste toer éénmaal; daarna nog eenmaal de 48ste. Dan de 53e kant 8 st. af en brei recht tot aan het einde van den toer; 54ste: kant er 8 af; 4 r„ aver, tot de laatste 4 st.. 4 r.: 55ste: r„ 2 r. samenbr.; recht tot de laatste 6 st., 2 r. samenbr., 4 r.; 56ste: 4 r., aver, tot de laatste 4 st„ 4 r. Herhaal de 55ste en 56ste t. viermaal; daarna nog eenmaal de 55ste; dan de 66ste t.: 4 r., 25 a., 22 r.. 25 a. 4 r.; 67ste t. en verdere oneven toeren: 4 r.. 2 r. samenbr.. recht tot de laatste 6 st., 2 r. samenbr., 4 r.; 68ste t.: 4 r„ 23 a., 24 r., 23 a. 4 recht; 70ste t. 4 r„ 21 a., 26 r., 21 a4 r.72ste t 4 r., 20 a.. 4 r., kant 18 st. reck' of. 4 r„ 20 a., 4 r. Brei dan op de laatste 23 st. als volgt: lste t.: 4 r„ 2 r. samenbr.; recht tot de laatste 6 st., 2 r samenbr.. 4 r.; 2de t.4 r., aver, tot de laatste 4 st. 4 r. Herhaal deze 2 toeren acht maal. Brei dan 42 t. recht. Kant af. Hecht de wol weer aan bij de halszijde en brei op de overgebleven 28 st. op de zelfde manier een bandje, en kant af. Nu de rug. Zet net zoo op als voor het voorpand; brei ook precies eender beide pijpen en de onderkant tot de meer deringen aan het middel zijn gebreid en b dus weer 108 st. op de naald heeft, ein digend met een averechten toer. In den volgenden toer: 8 r.: A 2 r. samenbr., 8 r.; van A af herhalen tot het einde van den loer; nu 2 toeren zonder minderen; daar na: lste t.: 28 r„ 42 a.. 28 r.; 2de t. recht; herhaal den eersten en den tweeden toer eenmaal; daarna nog eens den eersten; dan 6de t.: 24 st. afkanten; recht tot het einde van den toer; 7de t.: kant 24 st. aver, af; 4 r.; aver, tot de laatste 4 st.; J 8ste t. recht; 9de t.: 4 r„ aver, tot de laatste 4 st., 4 r. Herhaal den 8en en 9en t. vismaal. Meerder aan begin en einde van de naald (maar doe het binnen den recht- Sebreiden rand! een steek in den volgen den en verder om den anderen toer, tot er nog 62 st. op de naald zijn; zet dan aan het einde van den laatsten toer er nog -0 st. bij op. Volg. t.: 24 r„ aver, tot de laatste 4 st., 4 r.: 20 st. er bij opzetten. Blei daarna: lste toer: recht. 2de t. 24 r., aver, tot de laatste 24 st., 24 r. Herhaal de lste en 2de t. vijf maal. 13de t.: kant 20 f- af, recht tot het einde van den toer; 14de t.: kant 20 st. af: 4 r.; aver, tot de laatste 4 st., 4 r. Vervolg dan: lste en ver- MADEIRA-BORDUURSELS. Daar hebben we dus weer eens een echte .garneering uit grootmoeder's tijd Eigenlijk waren we er al op voorbereid dat men ook naar de détails van vroegere modetijdperken zou teruggrijpen, daar im mers de ontwerpers der hedendaagsche mode met zooveel succes bezig zijn de ..lijn'' van die vervlogen dagen weer in toepassing te brengen. Borduursels werden reeds lang op den voorgrond gebracht en slaagden er ein delijk ook in na een lang, met offers gepaard gaand probeeren van de zijde der mode-ateliers den algemeenen bijval van het publiek te veroveren. Tot nog toe ging het steeds om vroolijk gekleurde borduursels in wol of om de bekende kraaltjes-versieringen, nu en dan ook om mooie garneersels- uitgevoerd in de altijd zoo decoratieve applicatie-tech niek. Als men nu echter spreekt van Madeira-borduurwerk, dan moet men een geheel ander effect verwachten, daar hier voor het eerst sinds vele jaren wederom J open gaatjes-borduursel" tot haar recht komt, dat we weliswaar meestal in één kleur, maar ook dikwijls met kleurige con touren aantreffen. Met verrassende snelheid heeft zich het gerucht van het wederkeeren der Madeira- borduursels verbreid en wat gisteren nog het angstvallig bewaarde geheim van en kele groote mode-ateliers was, is vandaag reeds het onomstreden bezit van het groo te publiek geworden. Dit laat zich slechts daardoor verklaren, dat dit borduurwerk, dat ineens het middelpunt is geworden van de mode-nouveauté's, niet alleen aan gewend wordt bij bepaalde typen, maar de zomermode met al haar mogelijkheden heeft kunnen veroveren, zoodat er telkens veel kleedingstukken zullen zijn, die door toepassing van het mooie en ons van ouds vertrouwde Madeira-borduurwerk, zeer in den smaak zullen vallen. In dezen samenhang is het niet oninte ressant te vernemen, dat deze arbeid van Madeira op het eiland zelfs sedert onheu gelijke tijden eigenlijk echt primitief wordt uitgevoerd, terwijl de vele fijne variaties een product zijn van de Europeesche mode cultuur. Daar Madeira-borduurwerk zeer snel te vervaardigen is (en dus behoort tot de handwerken, die iedere vrouw vreugde verschaffen, omdat ze de resultaten van haar vlijt van dag tot dag, ja, als het ware van uur tot uur kan zien toenemen), ge bruikt men het niet alleen voor enkele gedeelten van de zomerjapon, maar nu en dan zelfs als garneering van het geheele model, dat dank zij het vele handwerk, een werkelijk waardevolle aanwinst van iedere garderobe wordt. We toonen u op onze voorlaatste af beelding een geheel geborduurd Madeira- japonnetje. dat men in wit of in een pas telkleur uit kan voeren en dat bijzonder geschikt zou zijn voor middagen in het warmst van het seizoen. We zien dat het geheele effect eigenlijk alleen bereikt wordt door het borduurwerk, daar de grondvorm van het ontwerp afgezien van de breede sjerp-ceintuur en van de korte pofmouwtjes zeer eenvoudig is en in overeenstemming met het ervoor ge bruikte „primitieve" materiaal. Met enthousiasme wordt het open Ma- deira-borduursel aangewend voor allerlei transparant-effecten, zooals men bijv. lichte jakjes ziet, gedragen over een don ker onderkleed, wagi&y on? de in Madeira- techniek uitgevoerde' „bladranken" door het uitgesproken contrast, zeer fraai lijken We spraken er vroeger reeds over dat men af en toe de randen van het open borduurwerk gekleurd maakt en er zelfs meermalen verschillende tinten in aan brengt. Men mag echter in zoo'n geval niet een van de typische Madeira-patronen nemen, maar moet liever 'n modern kunst- nijverheids-ontwerp van gestyleerde mo tieven kiezen, zooals op onze tweede schets staat aangegeven bij het linnen zomerja ponnetje, waarvan men het open borduur sel bijv. lichtblauwe, donkerblauwe en zonnegele randen zou kunnen geven om dat deze drie tinten uitstekend afsteken tegen het effen grondmateriaal. De don kerste der bij het borduurwerk gebruikte kleuren, zou men zich kunnen laten her halen in de ceintuur, die opzij elegant ge strikt wordt, zoodat zelfs zoo'n eenvoudig linnen japonnetje niet behoeft achter te staan bij de meest geraffineerde namid dag-kleeding. De mode strijdt zooals bekend is met groote volharding voor iedere nieuwe gedachte tot ze haar eindelijk tot de over winning heeft gevoerd. Daardoor komt 't ook dat men den laatsten tijd zelfs de voor de koelere zomerdagen en voor avonden buiten nu onontbeerlijke, maar zeer licht geweven stofmantels met Madeira-bor- duursel versiert, terwijl hier ook een ori- gineele, op de mouwen overgaande zadel- vorm getoond wordt. De hedendaagsche vrouw schijnt een bij zonder begrip en fijn gevoel te bezitten voor mode-tradities en in het Madeira- borduurwerk een welkome afleiding te zien voor warme zomerdagen, wat voor het overweldigend succes van deze garneering „uit den ouden tijd" wel beslissend ge weest zal zijn! WILLY UNGAR. (Alle schetsen naar origineele ontwer pen van Willy Ungar). EEN NIEUWE COMBINATIE biedt ons de zomermode door een samen stelling van bont gebloemd cretonne en effen linnen en het blijkt dat hier verras sende resultaten worden bereikt, zoodat in de groote modehuizen zeer terecht sprake is van een uitgesproken cretonne-mode. Natuurlijk mag de combinatie niet alle- daagsch zijn, maar moet de persoonlijke begaafdheid van den scheppenden kun stenaar tot haar recht doen komen. Onze schets laat ons een zeer geslaagd ontwerp zien, nl. een geplooide cretonnen rok met een mouwlooze jas, die over een effen lin nen blouse gedragen wordt, die met twee rijen knoopen gesloten is. Men kan de bic- zen langs hals en mouwen ook van het bonte cretonne maken. WILLY UNGAR HET VROOLIJKE STRANDVEST zal in zooverre zeer welkom zijn, als iede re vrouw weet dat men met zulke kleedingstukken de „oude spulletjes" een geheel nieuw, zeer gunstig aanzien kan ge ven en men dus op deze wijze een oude jurk, waarvan men geloofde dat men haar bijna niet meer zou kunnen dragen, met een „strand-vest", zooals we er een op onze afbeelding toonen, geheel kan op- frisschen, zoodat ze ook verder nog goede diensten bewijst. Grof linnen en een rij knoopen in het midden heeft men voor dit vest noodig, waarop men met grove wol verspreide zeilboot-motieven borduurt en wel zóó, dat de scheepjes donkerblauw, de zeilen daar entegen lichtblauw zijn! WILLY UNGAR. der alle oneven toeren: 4 r„ 2 r. samenbr. recht tot de laatste 6 st.. 2 r. samenbr., recht. 2de toer: 4 r., 17 aver., 18 r„ 17 aver., 4 r.; 4de t.: 4 r 15 a„ 20 r.. 15 aver., 4 r.; 6de toer: 4 r„ 13 a„ 22 r.. 13 a„ 4 r.; 8ste t.; 4 r., 12 a., 4 r., kant 14 st. recht af, 4 r., 12 a.; 4 r. Brei dan op de laatste 20 st, aldus: lste t,: 4 r„ 2 r. samenbr recht tot de laatste 6 st., 2 r. samenbr., 4 r.; 2de t.: 4 r„ aver, tot de laatste 4 st., 4 r.; herhaal deze 2 toeren eenmaal; 5 de t.: recht tot de laat ste 6 st.; 2 r. samenbr., 4 r.; 6de t. 4 r aver, tot de laatste 4 st., 4 r. Herhaal den 5en en 6en t. vier maal; daarna nog ééns den 5en; brei dan 56 t. recht; kant af; hecht de wol bij de halszijde weer aan en brei op de daar overgebleven steken net zoo af. Voor het kruis: zet 2 st. op Brei recht heen en aver, terug; meerder aan begin en einde van de naald in den volgenden en verder om den anderen toer telkens één steek tot er 42 st. op de naald staan; eindig met een averechtschen toer. Minder dan net zooals u meerderde, tot er weer 2 steken over zijn. Afkanten. Op persen onder een natten doek Zij- en schoudernaden met een losse steek dicht naaien, zoodat het badpak rekken kan. Kruisinnaaien; pijpen dicht naaien, klaar. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld 8769 OUDE JinGEL t20 m: 719 DOEZQ/TRQQT 22 TCU2823 LEIDEN (Ingez. Med.) MAANDAG: Kalfsrollade Spinazie, aardappelen Rabarber met bitterkoekjes Recept: Rabarber met bitterkoekjes. Kook dikke rabarbermoes van een pond mooie roode stelen en een ons basterd suiker. Bind zoo noodig met twee eet lepels sago. Bedek den bodem van een gla zen vlaschaal met bitterkoekjes, giet hier over de rabarber en geef er vanillesaus bij. DINSDAG: Koud vleesch Kropsla, geb. aardappelen Kruisbessensoufflé Recept: Kruisbessensoufflé. Men heeft noodig 2 eieren, l'/j ons suiker, 2 pd. kruis bessen, 1 dL. slagroom. Men perst de schoongemaakte en gewas- schen kruisbessen door een vruchtenpers of drukt ze door een paardeharen zeef. Het verkregen vruchtenmoes wordt vermengd met de eidooiers, die met de suiker zijn geroerd en het stijfgeklopte eiwit. Een be boterde vuurvaste schotel wordt met de massa gevuld, waarna die pl.m. 25 min. in een matig warmen oven wordt gezet. Geeft men de soufflé koud, dan kan men haar garneeren met 1 d.L. geslagen room, vermengd met poedersuiker. WOENSDAG: Ribstuk (2 dagen) Postelein, aardappelen Versche vruchten ReceptPostelein. Zoek 2 K.G. poste lein goed uit en zet ze in een groote teil vo! water; schep ze na een kwartier voor zichtig uit en zet ze opnieuw in water; herhaal dit tot Het water geheel helder is, kook ze dan met het aanhangende wa ter gaar gedurende een half uur. Laat ze goed uitlekken (bewaar het kookvocht voor soep) en stoof ze pl.m. tien minuten met vier eetlepels boter en wat zout. Bind zoo noodig met een eetlepel aangemengde maïzena. DONDERDAG-: Koud ribstuk Bloemkool met saus, aardappelen Vruchtensla Recept: Vruchtensla. Wasch een half pond aardbeien en schil vier bananen, snijd de laatste in schijfjes en bedek hiermede den bodem van een glazen schaal. Giet er het gezeefde sap van een citroen overheen en een half ons basterd suiker. Laat het een kwartier staan, doe er dan de aardbeien bij en giet hier een kopje bessensap over. Schep een paar lepels van het vocht en giet dit eenige malen over de vruchten; geef er droge biscuits bij. VRIJDAG: Tongfilets met garnalensaus Worteltjes, aardappelen Wentelteefjes Recept: Tongfilets met garnalensaus Maak van twee groote of vier kleine kook- tongen filets en kook ze gaar gedurende vijf minuten in kokend water met zout, na ze met wat peper en zout te hebben ingewreven. Maak een gebonden saus van een vierde liter vischnat, twee eetlepels bloem, drie eetlepels boter, een eidooier, ALS HOOFD DER NED. HERV. SCHOOL TE TER AAR. Wegens Benoeming als zoodartlg/te Vinke- veen. heeft de heer St. de Man afscheid ge nomen als hoofd der Ned. Herv. School aan den Aardam onder Ter Aar. Alle kinderen waren hiertoe in een twee tal lokalen samengebracht. In het bijzijn van het bestuur en van verschillende da mes, benevens het personeel der school nam de eere-voorzitter ds. Hoeufft van Velsen het woord en bracht den heer de Man dank, voor al hetgeen hij voor de school geweest is. Ten slotte wenschte spr. den heer de Man Gods' zegen in zijn nieuwen werk kring toe. Namens het bestuur drukte de secretaris, de heer Bogerd er zijn spijt over uit, dat de heer de Man gemeend heeft te moeten ver trekken: hij verzocht het scheidende schoolhoofd toe te zingen Ps. 134 3. Voor het personeel sprak de heer E. J. Kerkhoven een afscheidswoord. Deze ge waagde van de zeer aangename samenwer king, die steeds tusschen het personeel on derling bestaan heeft. Spr. achtte het per soneel in Vinkeveen gelukkig, dat het iemand als den heer de Man als hoofd kreeg. Nadat de bekende zegenbede uit Ps. 121 vers 4 aan den heer en mevr. de Man was toegezongen, boden een tweetal leerlingen namens de kinderen een schilderij aan. Tenslotte dankte het vertrekkende school hoofd voor de goede woorden tot hem ge sproken, waarna de eere-voorzitter de sa menkomst met dankzegging sloot. wat peper en zout en roer hierdoor ten slotte een half ons gewasschen garnalen. Giet de saus over de tongfilets en presen teer zoo heet mogelijk. ZATERDAG: Gehaktcoteletten Aardappelen, stoofsla Beschuit met kaas, vruchten Recept: Gehaktcoteletten. Maak van vijf ons varkens- en rundergehakt door elkaar een smakelijk mengsel met een ei, wat peper, zout en nootmuskaat, 'n stukje geweekt oud brood, benevens een eetlepel gehakte peterselie: vorm hiervan lang werpige ovale koekjes, steek in elk koekje een pijpje macaroni en bak ze in wat boter aan beide kanten bruin; laat ze nog een half uur met deksel op de pan gaar stoven. ZONDAG: Juliennesoep Paprica Schnitzel Doperwten, aardappelen Sinaasappelvla Recept: Paprica Schnitzel. Lardeer vier kalfsbiefstukjes van een ons met dunne reepjes spek en zout ze Fruit een fijn gesnipperde ui en een theelepel paf prica in wat reuzel en bak er daarna de iapjes aan beide kanten in bruin. Zoodra de lapjes bruin zijn, giet men een paar eetlepels room er over uit en laat alles nog pl.m. 10 min. met deksel op de pan verder gaarsmoren. Eenvoudig menu. Tongschotel, versche vruchten. Deze schotel is zeer eenvoudig te berei den en biedt in de zomersche dagen een frisch gerecht. Men neemt een blik lunchtong en snijdt de tong in plakjes, welke men mid den in den schotel rangschikt. Van koude aardappelen maakt men een salade, door ze in kleine stukken te snijden en met mayonnaise te vermengen. Evenzoo neemt men koude groenten (doperwtjes, wortel tjes, princesseboonen) en mengt deze met mayonnaise, hetgeen echter naar smaak kan geschieden, daar de groenten ook zon der mayonnaise koud geworden zeer sma kelijk zijn. De aardaopelsla en de groen ten schikt men om de tong heen en gar neert naar verkiezing met stukjes tomaat of augurk. Geestelijke eenzaamheid maakt krachtig. De sterkste mensch is hij, die het meest alleen staat. Heb liever veel overschat, dan nooit iets vereerd. Veronachtzaam de kleinigheden niet, dte het geluk van and&en kunnen verhoogért. Zoodra men den arbeid lief krijgt, wordt het leven'gelukkig. Oud worden beteekent „ziende" worden. De geestelijke rijkdom van een mensch meet zich daarnaar af, in hoeverre hij alleen kan zijn, of doorgaans gezelschap noodig heeft, om zich niet alleen te ge voelen. De liefde groeit door hare opofferingen; haar loon is. dat zij steeds meer liefheeft. Gebruik den dag en het hart, dat vroolijk het heden geniet, bezwaart zich niet om het morgen,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13