Ballonnenwedstrijd Ie Noordwijk Zee Op reis LEIDSCHE WANDELAARS HOUDEN ZICH PRACHTIG. LÖDSCH DAG8LA© - Derde Blad Donderdag 23 Juli 1936 EK ZIJN GEEN UITVALLERS. Aspirin ■U.mhéh: LUCHTVAART. AFSCHEID VAN DEN HEER J, DEKKER TE LISSE. ïKUN/T I* IITTIMN Leidenaars bij de Vierdaagsche afst andsmarschen Een foto bij Mook. NIJMEGEN, 22 Juli 1936. IVan een bij zonderen medewerker) Om nog even op gisteren terug te ko men: hier in de cantine was het groot feest. d. w. z. het was er groot bal. Een prettig strijkje zorgde voor het muzikale gedeelte. Wandelaars en genoodigden dansten er lustig op los. alsof er geen marsch aan vooraf was gegaan. Vanzelf sprekend is die vroolijkheid van korten duur. Te 10 uur worden de plaatsen van verpoozing in de kazerne gesloten. Genoo digden worden op vriendelijke wijze ver zocht heen te gaan en geacht wordt dat dan de nacht voor ons is aangebroken. Dat wil niet zeggen dat op dat uur dan een ieder op één oor ligt. bij lange na niet want dengenen, die de stad nog eens hebben opgezocht, staat het vrij thuis te komen wanneer zij willen. Tegen eigen voornemens in kwam ik ook al niet te vroeg thuis. Van bevriende zijde geweTd mij de uitnoodiging bij avond de nieuwe brug eens in oogenschouw te nemen en waarlijk, het was de moeite dubbel en dwars waard. De heeren Dijkstra en Wil schut waren ook van de partij en tegen donker stapten wij in een auto en werden wij door den gastheer over de brug naar het over de Waal gelegen dorpje Lent ge reden. Schitterend is de aanblik, welke men dan geniet. De brug zelve is een ju weel van bouwkunst. De ontelbare lichtjes der geankerd liggende en varende sche pen tooverden een niet te vergeten in druk. Duizenden lichten doemen aan de stadszijde op en daarboven ziet men het silhouet van de in 'n zee van licht badende tegen het geboomte zich afteekenende Bel vedère. Daarnaast het beroemde Valkhof met zijn eeuwenoude boomen waartus- sc'nen de lichten zich weerkaatsen en aan het immer rustelooze groen een kleurscha- keering geven welke niet onder woorden is te brengen. Tegen 11 uur was ik eerst zoover dat ik mij op het hellend vlak van lange veeren ken neervleien. Met in slaap komen had ik ditmaal weinig last. mede als gevolg van het feit dat de Vierdaagsche-men- schen door de dagtaak Teeds zijn getemd. Vijf minuten voor vier werd ik opge schrikt door het onzacht heen en weer werken van de draaibare waschbakken, terwijl het geluid van stemmen mij aan het verstand bracht dat de tijd van op- ,-taaan was aangebroken. Aldus als de kippen er uit, want hier is het ook al: de vroegte wint. Twintig waschgelegenhe- den voor 80 man is niet te veel. De ver dere verrichtingen zijn evenals gister. Te 5 uur appèl aan de poort. Maar jawel. De zaak liep weer spaak. Twee van onze klan ten, de namen doen er nu niet toe. man keerden. Even gewacht, rondgekeken, maar geen achterblijvers te zien. Dan maar er uit en zoo wandelden wij maar weer ach ter onzen neus aan. Wij zijn vroeg, dat is waar, maar de Nijmegenaren steken ons als steeds de loef af. Talloozen scharen zich langs den weg, uren er voor overheb bend om dit sportgebeuren mede te ma ken. Zij die langs den weg wonen en niet tijdig genoeg zijn om zich te kleeden ma ken het festijn toch mede achter ten deele weg of opgeschoven gordijnen. Hoewel het weer ideaal was te noemen viel het toch niet geheel en al mee in iicht sportcostuum in de morgenkoelte. Temeer niet waar de lucht er maar zoo zoo uitzag en. op hoop van zegen, over het ge heel de regenjassen waren thuisgelaten. Niettegenstaande men in de ambulance tot gisteravond 10 uur druk bezig is ge weest pijnlijke voeten op te lappen, wa ren eT voor Druten reeds ontelbaren die de hulp van het langs den weg rijdende hospitaalpersoneel van noode hadden. Is er geen hospitaal-personeel bij de hand dan help je je zelf of een toevallige wan delaar helpt je even uit de narigheid. Dat gaat heel eenvoudig. Naar gelang 't man kement wordt je op den voor den helper meest gunstige wijze aan den kant van den weg op den grond geplaatst. Of je zit vlak of je buik zijn bij zoo'n geval 't kind van de rekening. De schoen wordt uitge trokken. de schaar komt te voorschijn, hier en daar zoo'n uitwas opengeknipt, met jodium bewerkt, verbonden of ge pleisterd en Kees is weer klaar. Je trekt )e schoenen weer aan een voort gaat het. Als je het maar lang genoeg volhoudt kom je van zelf weer in Nijmegen terecht. Me dische hulp van doktoren, masseurs, mas seuses is overvloedig aanwezig bij den Vierdaagsche. maar je hebt zoo iemand maar niet altijd direct bij de hand. Het verbinden komt zoo vaak voor dat dit niet meer onzen aandacht trekt. Een bekend wandelliedje zegt dan ook: één blaar is niks, drie blaar is wat, ik heb ze van mijn teenen tot mijn hielen gehad". En zoo is het ook. Slechts weinigen kun nen er zich op beroemen er onbeschadigd te zijn afgekomen. Vandaag bof Je mor gen ben je het slachtoffer. Het is nu geen grootspraak, maar alle Leidenaars houden zich, behoudens ge ringe onaangenaamheden, goed. Wel een bewijs dat allen goed voorbereid naar Nij megen zijn getrokken. Onze mannenafdeeling heeft er aardig de spurt ingezet en na 3 1/4 uur te hebben geioopen zaten wij tot ons eigen verwon dering. al met de beenen over de stoelen in ons stamcafé te Druten. Een gezellige drukte is er in zoo'n zaak, waar de heer v. d. Berg op de piano „het meisje aan de Molen" zijn aanhankelijkheid betoonde en een 300 man daarna te samen onder pia nobegeleiding het ontroerende lied van „toen onze Mop een Mopje was" brulde. Als de boterhammen verwerkt zijn en een korte rust is genoten, vertrekt op haar beurt elke groep om haar weg te vervol gen. Van Druten uit gingen wij naar Hor sen naar de Melkfabriek 10 Kilometer ver der, op welk traject de heeren Wijk en de Wekker een solozang ten beste gaven waar je van omviel. Het was een geluid als van een gebarsten gieter en Sarie Marijs alsmede Jan Oliebol waren het kind van de rekening. De heer Walle ontpopte zich als mondharmonicanist. waarvan niet al leen wij maar ook' vele anderen profiteer den. Wij kregen eenige zwakke broeders in ons gezelschap die aan onze opgeruimd heid onmiskenbaar moreelen steun hebben gehad. In Wijchen was het zooals altijd- een reuzen entree: veel muziek en straatmu zikanten in de op de markt staande tent die velen der belangstellenden de horle piep lieten dansen. In Wijchen was ook mevr. v. d. Berg. die haar echtgenoot op wachtte mej. Dubbelaar en mej. van Hey- ningen waren juist voor onze komst in zeer goede qpnditie doorgetrokken, terwijl mej. Steffelaar als een waardige af ge zante van Brunhilde haar intree had ge maakt. Vandaar was het een klein stapje naar Nijmegen. 12 KM. nog maar. De heer Dijkstra is een goede kameraad, die uit zijn nieuwe pijp als maar wolkjes Frie- sche heerenbaai blaast en zich belast met achtergebleven clubgenooten weer bij de hoofdgroep te brengen. De heer Wilschut liet z'n veldflesch er gens liggen maar hij was handig genoeg om zich door een gedienstigen wielrijder weer in het bezit van zijn eigendom te stellen. De jonge garde brengt het er kranig af en vinden het hier prettig. Vanzelfspre kend treffen wij hier op den weg aan de Engelschen en Zwitsers, maar beter loopen dan de Hollanders doen ze zeker niet. De Zwitsers zijn dol op de melk van onze Hollandsche koeien en als wij naar hun land zooveel chocolade sturen als hier is van Zwitsersche volle melk, dan maken wij zeer zeker beste zaken. Vandaag is het in de ambulance weer hoogconjunctuur en er loopen er hier heel wat als op spelden, maar hoe het ook zij: morgen gaan ze eerst wat trekkebeenerig maar daarna alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Jammer genoeg heb ik geen kennis ge maakt met de zusters Smit. Klok, de Graaf en mej. Eykelenboom. zoodat die aan mijn sp'edend oog ontgaan. Morgen gaat de reis naar Arnhem, en wij 55'ers moeten, naar ik hoor, ook nog ever Velp en nog eenige andere plaatsen. Wij zullen zien. Wij blaken van wandel- lust en zullen het er ook wel weer goed af brengen, daar twijfel ik niet in het minst aan. Als het weer zoo blijft als nu, dan maken wij weer een goeden marschdag. Van de 3709 deelnemers, die Dinsdag rnet succes de verschillende parcoursen hebben afgelegd, zijn er Woensdagmorgen 2G niet gestart, zoodat er 3683 op marsch zijn gegaan. Daarvan hebben er 22 onder weg het loodje gelegd. gebleven, en in de eindsprint toonde de Franschman Le Grèves zich wederom de beste. Hij won dit gedeelte in den tijd van 4 uur 12 min. 15 sec. Met miniem verschil werd Meulenberg (België) tweede, terwijl op een lengte achtereenvolgens Maye (Frankrijk). Thietard (Frankrijk, onafhan kelijk toerist), Marcaillou (Frankrijk, on afhankelijk toerist), Middelkamp (Neder land) en Ducazeaux (Frankrijk, onafhan kelijk toerist), binnenkwamen. Vervolgens kwamen op de achtste plaats vrijwel alle overige renners binnen, waaronder de beide van Schendels, allen in denzelfden tijd als Le Grèves. Over de tweede en korte étappe moesten de renners tegen het horloge rijden, waar bij de verschillende groepen om de vijf mi nuten startten. De uitslag luidde: 1. Sylver Maes 1 uur 9 min. 31 sec.; 2. Vervaecke; 3 Hendrickx; 4. Kint; 5. Van Overberghe; 6. Neuville (alle Belgen en allen in denzelfden tijd als Macs) 7. Magne (Frankrijk) 1 uur 10 min. 28 sec.; 8. Lesuer; 9. Maye (alle Franschen en de zelfde tijd als Magne)40ste Albert van Schendel, Middelkamp en Anton v. Schen- del (Nederland) allen met een tijd van 1 u. 13 m. 41 sec. In het algemeen klassement hebben de Belgen Maes en Vervaecke hun voorsprong op Magne vergroot. De Franschman 's bij Silver Maes ruim zes, bij Vervaecke ruim 3 min. achter. Albert van Schendel handhaafde zich op de 19de plaats. Middelkamp ging een plaats achteruit en staat nu 28ste, terwijl Anton van Schendel eveneens op zijn 40ste plaats bleef staan. Tijdens deze etappe heeft de Duitscher Weiss opgegeven, zoodat de Duitsche ploeg nog slechts uit drie renners bestaat. Ook de Oostenrijker Oblinger heeft op gegeven, zoodat dit land niet meer verte genwoordigd is, terwijl bij de Luxemburg- sche ploeg Majerus uitgevallen is. ROEIEN. DE SELECTIE-WEDSTRIJDEN TE SLOTEN. Weinig perspectief. Gisteravond begonnen op de Ringvaart te Sloten de Olympische selectie-wedstrij den, die slechts ten deele geslaagd zijn. De twee met stuurman 4verd niet ver- roeid. In het nummer vier met stuurman stond het peil niet al te hoog en alleen bij de achten was van werkelijk goed roeien sprake. Voor de twee met stuurman waren in de eerste heat Ingeschreven Njord en Willem 3. Njord wenschte echter niet tegen de ploeg van de Amsterdammers uit te komen, omdat daarin iemand was op genomen, die geen Nederlander is. Het bestuur van den Nederlandschen Roeibond achtte het protest van Njord gerechtvaardigd, zoodat de Leidsche twee onmiddellijk in de finale werd geplaatst, en wel togen Nereus, welke race heden wordt geroeid. Om elkaar toch npg te testen trokken Njord en Willem 3 officieus een baantje tegen elkaar, waar Willem 3 won. Hierna roeiden de Y'eren zonder stuur man. Aan boei 1 lag ;de Laea-Maascombi- natie, bestaande uit L. C. Sloth Blaauboer (boeg), H. Kramers, N. R. J. Phaff, E. Ruempol (slag), aan boei 2 de z.g. Galge- watercombinatie bestaande uit G. A. Cata- lanl (boeg), D. J. Koeleman, A. Dekker en H. J. du Pon (slag). De Galgewatercombinatie startte beter en bij 500 meter hadden du Pon ca. reeds drie kwart lengte voorsprong. De Laga- Maascombinatie roeide verre van fraai, vooral de boeg viel tegen. Op 1000 meter, waarvoor drie minuten 19 seconden geno teerd werd, was er licht tusschen de boo ten. Op 1500 meter was de Leidsche com binatie nog verder weggeloopen, zonder nochtans een goeden indruk te maken. Met anderhalve lengte voorsprong won de Galgewatercombinatie met een tijd van 7 minuten 4 seconden. Het derde nummer ging tusschen de beide achten van „De Amstel" en „Ne reus". Aan boei 1 kwam Nereus te lig gen met P. G. Hoorweg, W. C. de Boer, J. B. M. van Ogtrop. P. James, S. D. Bar- lema, L. P. E. M. Regout, S de Wit (slag), G. Hallie (St.). Aan boei 2 lag „De Amstel" met M. Scharff iboeg). B. J. Boerma, A. de Buyn, D. Fortuin, A. van der Kogel, B. Degen- kamp, Jim de Ridder, L. L. Held (slag). G. Huying (stuurman). De start van Nereus was minder goed. maar de Wit trok er gedurende de eerste 200 meter in hoog tempo aan, met het gevolg, dat Nereus langzaam uitliep en bij 500 Meter de voorsprong een halve lengte bedroeg. Fel werd aan beide zijden verder gestreden, „Amstel" bleef goed hangen, gaf voorloopig geen krimp en op 1000 meter was het onderlinge verschil nog steeds gelijk. Ook op de volgende 500 meter bleven de ploegen bijeen. Élke spurt van Nereus werd door Amstel uitstekend beantwoord en bij 1500 meter was de voorsprong van de Am- sterdamsche studenten nog steeds een halve lengte. Doch toen lieDen de Nereiden fraai weg. Een prachtige spurt leverde hun een iengte voorsprong op en Amstel was een geslagen ploeg. Bovendien stuurde de Amstelman niet al te tactisch, waardoor hij nog meer terrein verloor. In 6 min. 25.8 sec. bereikte Nereus het eerst de finish met 1 lengte licht tusschen de booten. bent U in 7 bijzonder blogtgesteld aan het ge vaar van kouvatten Reist daarom nooit zonder Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. 6919 (Ingcz. Med.) VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Duilsch verkeersvliegtuig, dat van Praag naar Breslau werd overgebracht, heeft op 1000 KM. ten Oosten van Praag, in de nabijheid van Chlomek een landing moeten maken. Het vliegtuig werd hierbij vernield, en de uit 2 personen bestaande bemanning kwam om het leven. KOLONEL LINDBERGH IN DUITSCHLAND. Kolonel Lindbergh is gistermiddag per vliegtuig te Berlijn gearriveerd, na eerst nog te Keulen te zijn ontvangen door di verse autoriteiten. DE RAMP VAN DE GAAI. Op het graf van mej. A, Hermanides uit Noordwijk aan Zee, in leven stewardess bi] de K.L.M.. die bij het noodlottig ongeluk, ln Juli van het vorig jaar, van de Douglas DC 2 „Gaai" in de nabijheid van San Giacomo om het leven kwam, is een ge denksteen geplaatst. Aan deze onthulling was geen ruchtbaar heid gegeven, zoodat slechts enkele familie leden. eenige deputaties van plaatselijke vereenigingen en een vertegenwoordiger van de K.L.M. aanwezig waren. De steen bestaat uit gepolijst graniet. In het midden is een nis aangebracht, waarin een glazen beeldje, voorstellende de Opstan ding. Hieronder staat gegraveerd: Ans Hermanides, 20 Juli '35, San Giacomo. Verschillende personen legden bloemen op het graf, o.a. een krans der Noordwijk- sche Reddings Brigade, waarvan dr. Her manides voorzitter is. DE A.N.T. 25 GELAND. 56 uur. 20 minuten in de lucht. De ononderbroken vlucht van de drie Sovjet-Russische vliegers in hun toeste! A.N.T. 25 is beëindigd. Het vliegtuig is gis teren om 13.45 ten Westen van Nikolajewsk aan de rivier Amoer geland De bemanning had tot ODdracht gekregen om zonder tus- schenlanding te vliegen tot Petropawlowsk en bli gunstig weer tot Nikolajewsk. Deze ODdracht is volbracht. Het vliegtuig, det 56 uur en 20 minuten in de lucht is geweest, heeft afgelegd 9.374 kilometer De beman ning had met groote moeilijkheden te kampen. Het toestel geraakte in een ster ken poolcycloon en ruim 5 uur vocht dc bemanning oo een hoogte van ruim 4000 meter blindelings tegen den wind. welke soms een snelheid bereikte van 70 kilometer oer uur. terwijl zich lis od de vleugels van het toestel vormde. Ondanks de enorme krachtsinspaning die deze ononderbroken vlucht vereischte. zlin de drie vliegers. Tschkalow. Baidukow en Bellakow. in goede conditie ALS HOOFD DER NED, HERV. SCHOOL. De heer J. Dekker. Gistermorgen heeft de heer Dekker af scheid genomen als Hoofd der Ned. Herv. School voor L. O. en U. L. O. te Lisse. De heer Dekker bracht eerst een bezoek aan Iedere klas afzonderlijk en sprak de kinderen toe. Daarna verzamelden zij zich 3lien in den gang der school onder lei ding van den onderwijzer, den heer H. Wiersma. De heer Wiersma sprak een kort inleidend woord, waarna een der oudste leerlingen, n.l. Joh. van Helden, namens alle leerlingen den heer Dekker hartelijk dank bracht voor het genoten onderwijs en den prettigen omgang. Namens de leer lingen bood hij den heer Dekker een tafel aan met een boekwerk. De heer Dekker richtte zich nu voor 't laatst tot de geheele school. Spr. dankte de leerlingen voor de aangename wijze waarop hij met hen heeft mogen omgaan en sprak tevens zijn dank uit voor het geschenk, dat als herinnering werd aan geboden. Als laatste les wilde de heer Dek ker de leerlingen meegeven, dat ze hem en desnoods al zijn lessen wel mogen ver geten, maar dat ze toch vooral nooit den weg zullen verlaten, die hun gewezen werd om dicht bij God te leven. Spr. wees de leerlingen er op, dat er in het verdere leven méér moed noodig zal zijn om hard weg te loopen van de zonde, dan om te blijven staan. De heer Wiersma verzocht allen te wil len zingen Psalm 100 vers 1-en 3. Namens alle leerlingen drukte nu de heer Wiersma den heer en mevr. Dekker de hand ten afscheid en wenschte den heer Dekker 't beste toe in zijn nieuwe standplaats. De greootste leerlingen namen nog persoon lijk afscheid. Na deze plechtigheid werd door den heer Dekker in de Bestuurska mer «in intiemen kring afscheid genomen van het personeel der school. Het afscheid van de school werd bijge- wcond door de bestuursleden G. van Parijs en dr. M. de Graaf. De voorz. ds. Tichelaar \vrs uitstedig. TWEEDE ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Maandag 27 Juli a.s. geeft de heer L, Mens het tweede der Zomerconcerten in de Pieterskerk. Ditmaal een Bach-pro- gramma. gewijd aan de nagedachtenis van Joh. Seb. Bach (28 Juli 1750). De heer Mens zal oa. soelen: Vier Cho- ralvorspiele. Concerto H. A. moll (nach Antonio Vivaldi) en Toccata et Fuga D. moll. De netto opbrengst is voor het Pieters kerk Orgelfonds, Foto ADMIRAAL, Noordwijk WIELRENNEN. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Gisteren werd de dertiende étappe van de Ronde van Frankrijk verreden, deze étappe, die in zijn geheel 108 K.M. lang Is, werd in twee gedeelten verreden, n.l, van Marseille naar Nimes (112 K.M.) en van NimesMontpellier (56 K.M.i. Het eerste gedeelte werd ln Nimes besloten met een recht stuk weg van 700 M. lengte, waar dus de beslissing in den sprint moest vallen. Den geheelen weg waren de renners bijeen VOETBAL. JUBILEUM-WEDSTRIJDEN N.R.M. Op het Sportman-terrein wordt morgen te 7 uur de wedstrijd L D.Scheidsrechters gespeeld. SERIEWEDSTRIJD P.C. en L. Gisteravond werd de eerste wedstrijd gespeeld tusschen M.D.S. en Fabrieks arbeiders. Eindstand 33. Zaterdag te half drie speelt Arva tegen P. C. en L. en te 5 uur N.R.M. tegen M.D.S. WESTRIJDEN TE BOSKOOP. Morgenavond spelen voor de bedrljfself- tallen-competitie Sierteelt en Rijwielher stellers. Zondag a.s.: vriendschappelijke wedstrij den: halfeen Bosk. Boys HlStolwijk II, namidd. half drie Bosk. Boys IIStolwijk I. Door de V.V. ..Noordwijk aan Zee" was gistermiddag een ballonnenwedstrijd voor kinderen van leden en van gasten van le den georganiseeid. Door de Hollandiabron te Haarlem was hiertoe een vijf honderdtal ballonnen beschikbaar gesteld, terwijl door deze firma tevens aan lederen deelnemer een potlood werd uitgereikt. Driehonderd vijftig kinderen namen aan den wedstrijd deel. De ballonnen, ieder voorzien van een kaart, waarop de naam van den deelne mer, werden uitgereikt op het plein aan de Huis ter Duinstraat, achter de Geref. Kerk, waarna in optocht met trommelge- roffel naar het strand voor den vuurtoren werd gemarcheerd. Het was een aardig ge zicht, die honderden kinderen met hun ballonnen langs den Boulevard te zien 'rekken! Op het strand werden alle tege lijk los gelaten, behalve enkele, waarvan de kinderen moeilijk afstand konden doen Daar de wind west was. dreven de ballon nen snel het land in en waren reeds spoe dig uit het gezicht verdwenen. Over een maand, wanneer alle kaarten teruggezon den zijn, wordt de uitslag bekend gemaak- en zullen de mooie prijzen aan de geluk kige winnaars wier balion het verst is weg gedreven, worden opgezonden. 4-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12