De opstand in Spanje duurt voort. IVOR OL LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 22 Juli 1936 U kunt er van op aan, dat het de beste artikelen en de beste zaken zijn, die regel matig in dit Dagblad worden geadverteerd. HISTORISCHE FIGUREN. VOORJAAR 1936. EXAMENS BOEKHOUDEN ENZ. - GESLAAGD: LËERLINGEN VAN J. A. JANSEN - LEIDEN Nog altijd tegenstrijdige berichten. Moois. untte -tdnolei, TELEGRAMMEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. ENGELAND. De Kroningscommissie. De Koning heeft de benoeming van de kroningscommissie, die uit vertegen woordigers van het Ver. Koninkrijk en van de Dominions zal bestaan, goedgekeurd. De Dominions zullen worden vertegenwoor digd door twee eerste ministers en twee hooge commissarissen te Londen. Naar de „Daily Herald" bericht, heeft de IerSche minister-president De Valera besloten, dat Ierland geen vertegenwoor diger zal zenden naar de kroning van den koning, het volgend jaar. De uitnoodtging om een vertegenwoordiger te zenden, is af gewezen. Een dergelijk besluit is ln de Britsche historie ongekend. Me Donald lijdt aan een lichte vergifti ging en zal eenige dagen het bed moeten houden. ABESSYNIË. Gucrilla-krijg? Nobel gedrag van den onderkoning. Het Egyptische consulaat te Addis Abeba heeft het ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat sterke ongeregelde benden Abessijnen de hoofdstad hebben aangevallen. Er heeft zich een hardnekki- gen strijd ontsponnen, waarbij honderden gedood of gewond zouden zijn. Naar aanleiding van een bericht volgens hetwelk Ras Kassa met een leger naar Addis Abeba zou oprukken merkt men op. dat de bekende Ras Kassa op het oogen- blik in Engeland vertoeft. In het bericht wordt wellicht een zoon van den leger aanvoerder bedoeld, maar hieromtrent be staat geen zekerheid. Verder herinnert men er aan .dat het regenseizoen in Abes- synië in vollen gang is, zoodat het niet waarschijnlijk is ,dat groote operaties zul len plaats hebben. Uit Addis Abeba wordt voorts gemeld, dat tienduizend manschappen van ver schillende wapenen de revue gepasseerd hebben voor generaal Graziani en vervol gens 'n marsch door de straten der hoofd stad gehouden hebben. Graziani sprak de inlandsche menigte toe en zeide dat deze tienduizend man slechts een klein deel vormden van de troepenmacht die zich In de hoofdstad bevond. Hij bevestigde tevens, dat de spoorweg naar Djibouti regelmatig functioneert Op het met duizenden inlanders bezette marktplein vond de eerste openbare rechts zitting plaats van den krijgsraad tegen 66 inlanders, die ondanks het verbod der Italiaansche autoriteiten, nog ln het bezit van wapenen waren bevonden Hoewel overtreders van dit gebod met den dood gestraft kunnen worden, wilde generaal Graziani. de onderkoning, clement zijn. teneinde een bewijs te leveren van de edelmoedigheid der Italiaansche regeerlne Hij besloot derhalve de gevangenen in vrij heid te stellen en ongestraft aan hun ge zinnen terug te geven. De verzamelde in landers juichten daarop den onderkoning toe. De in vrijheid gestelde verdachten zwoeren nooit weer de wapenen tegen de Italianen te zullen opnemen. De Paus heeft een uit kardinalen en prelaten bestaande speciale commissie be noemd om te onderzoeken op welke wijze de kerkelijke hiërarchie en het missiewerk in Abessynië zullen worden georganiseerd. De commissie heeft reeds eenige malen vergaderd en zal te zijner tijd den Paus een plan voorleggen. Naar gemeld wordt, zul len 12 vicariaten of apostolische prefec turen worden ingesteld De uiteindelijke beslissing is echter bij den Paus. Siechts Italiaansche geestelijken en missionnar.s sen zouden in Abessynië mogen werken De congregatie voor de uitbreiding des ge- loofs heeft reeds eenige hoofden van gees telijke orden uitgezonden om het missie werk ter plaatse te bestudeeren. SPORT. OLYMPISCH NIEUWS. DE OLYMPISCHE FAKKELESTAFETTE. Het vuur is Thebe reeds gepasseerd. De Olympische fakkelloopers zetten hun tocht volgens het program voort. Gister- avorir om acht uur ging het Olympisch ïuuj voorbij het graf van den onbekenden s.Idaat in Athene, waarna het de Griek- sch" hoofdstad verliet. De weg ging toen van Eleusis naar het oude Thebe. Langs de route stond de be volking opgesteld en als de loopers voor bijkwamen, werden zij met bloemen toe geroepen. Des nachts om twee uur werd heje bereikt. De bevolking van de ge- heele stad was opgebleven en van alle kerken luidden de klokken. Tegen zes uur van—orgen kwam het Olympische vuur (oor Levadla. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert Zondag te halftwee =en Eclectic medalplay wedstrijd. IWAN DE VERSCHRIKKELIJKE. n. Ternauwernood gekroond, verbindt Iwan zich aan de vrouw, wier korte verschijning in zijn leven op hem en zijn regeerings- daden een geweldigen invloed zal hebben. Het is Anastasia. de zachte, lieve figuur, die wellicht in staat geweest zou zijn hem ten goede te leiden, althans zijn hard- v och tiger., wreeden aard eenigszins te tem peren. Hij had, zoo we zijn eigen verzeke ringen mogen gelooven, een groote liefde voor haar Zij zou in de lange reeks van vrouwen en minnaressen, d e we naast hem zien verschijnen en verdwijnen, de eenige geweest zijn. die hij innig liefhad. Herhaaldelijk spreekt hij over haar en verontschuldigt hij vele zijner gruwelijke daden door aan die liefde te herinneren. Het paradoxale van dit feit vindt zijn ver klaring hierin, dat deze vrouw, deze liefde slechts korten tijd zijn leven bestraalde: zij stierf, vergiftigd door zijn vrienden. Van toen af werd inderdaad, zooals in den aanvang van deze schets is gezegd, het hart van den tsaar van steen, werd zijn hardheid onvermurwbaar, zijn wreedheid mateloos. Wat er volgde op hetgeen reeds gebeurd is, doet vermoeden, dat in Rusland twee wceste, onbeteugelde krachten tegen over elkaar staan: de tsaar en de trotsche Bojaren-groep, die zijn macht betwist en begeert. Onder bijzondere, geheimzinnige omstandigheden, onopgelost doch waar schijnlijk op hun mcordlust te boeken, sterft Anastasia's eerste zoon. Van de zeven vrouwen, die Iwan IV achtereenvol gens trouwde, werden ook de tweede en derde vergiftigd. Vraagt men naar de moordenaars, dan moet men die zoeken bij een camarilla van op macht beluste vrienden. Als drijvende kracht dier bende kan men beschouwen een van des tsaren „lievelingen", een man, die door zijn hyp- notiseerende invloeden doet denken aan Raspoetin, dien we ons herinneren uit den hofkring van de laatste keizerin van Rus land. Het is Adaschew. de door geest en lichamelijke schoonheid boeiende, bevoor rechte favoriet van den tsaar. Op hem laadt de geschiedenis de verantwoordelijk heid voor deze moorden. Van toovenarij beschuldigd eindigt hij zijn leven in den kerker Al zijn bloedverwanten worden op Iwan's bevel vermoord. Dan kent de heerscher geen beheer- sching meer. Moskou beeft en siddert bij zijn woede. De kring der slachtoffers breidt zich uit. Voortdurend werd gestraft en vloeide het bloed. De biograaf van Iwan, Karamsin. zegt van dien tijd: „het moor den stilt niet den bloeddorst, bet ver scherpt dien". Hij, de beschrijver van dit sombere leven, spreekt over zes tijdperken van terechtstellingen", die daarin zijn aan te wijzen, doch hij erkent, dat het er eigenlijk maar één is, zich uitstrekkend over het heele leven van den Tsaar. Doch na Anastasia's dood wordt Iwan's wreed heid aan waanzin grenzend. Toch was hij niet waanzinnig Zijn abnormaliteit was niet van geestelijken, maar van zinnelijken aard. In een andere omgeving, in een eenvoudigen, alledaag- schen' levenskring, zou hij waarschijnlijk behoord hebben tot de ongelukkigen, die de doctoren zoo goed kennen, doch die door de beperktheid, de bescheidenheid hunner levensomstandigheden verhinderd worden om tot misdaden over te gaan. Maar hier. bij Iwan, is het tegenoverge stelde het geval, De slechte opvoeding en de absolute macht, waardoor zijn denk beelden van jongsaf zijn beheerscht, worden tot een tragisch noodlot Men vergete niet, dat Rusland's geschiedenis hem veel gruwelen heeft kunnen leeren, en dat zijn tijd de zestiende eeuw, rijk is aan gruweldaden. Bij hem. Iwan, is het een soort van moordroes. Steeds blijft bij hem echter de zedelijke gedachte van straf, die de mis daad verdient en welke zij niet ontgaan zal, aanwezig Hij weet dat: hij vreest die bestraffing, die rechtvaardig is. maar de moord-neiging wordt hartstocht bij hem, wordt moord-lust. Die moordlust is een niet te overwinnen jjerverse aanleg bij hem. hem. die in hem was bij zijn geboorte en in hem bleef, zijn leven lang en zich in schrikkelijke daden moest uiten, nu hij er dt macht toe had. Een zijner favorieten, de trouwelooze prins Kursky, schaart zich aan de zijde van Rusland's aartsvijand Polen. Hij zendt een bode met een schrijven aan den tsaar. Iwan plant zijn met een ijzeren punt voorzienen stok op den voet van den bode en terwijl hij er met de zwaarte van heel zijn lichaam op drukt, dwingt hij den inan, den brief voor te lezen. Daarna laat hij hem ter dood brengen, evenals allen, die Kursky's „kring" vormden, waaronder viji prinsen De ontdekking van een hoogverrader- liike samenzwering is een aanleiding tot nieuwe terechtstellllngen. Heele famlliën met hunne lijfeigenen en hun vee worden gedood. Zelfs de honden en katten moes ten voor de schuld der heeren boeten: de vlsschen in de vijvers worden door het af tappen van het water „uit den weg ge ruimd". In een kroniek wordt van Iwan gezegd: en trok aldus zes weken door het Moskousche land, over de voor naamste landgoederen der Bojaren, ver brandde alles en doodde alles. Vrouwen, meisjes werden naakt uitgekleed en moes ten voor hem jacht maken op kippen". Iwan is onbeteugeld in liefde en in haat Waar hij lief heeft, vertrouwt hij blinde lings en verdedigt hij zijne vrienden. Be merkt hij, dat zij hem bedriegen, dan woedt hij tegen hen Dit spel herhaalt zich zijn heele leven lang: hij is een ver wrongen beeld van hartstocht, grootheid en afschuw. Dat Iwan om zich te vermaken beren op het volk losliet om het te zien rennen: dat hij een hofnar een pot kokende soep over het hoofd uitgoot en hem daarna neerstiet; dat hij een hoveling het oor af sneed. omdat hij op dwaze manier een buiging maakte, dat waren van die kleine uitingen, waaraan zijn wieede aard be hoefte had, als zijn longen aan frissche lucht. Een Venetiaansch gezant, die in 1570 in Moskou was, vertelt, dat Juist te Nowgorod in dien tijd achttienduizend menschen terechtgesteld werden. Tot een monnik, dien de tsaar met een kruitton in de lucht liet springen, zeide hij scham- Iper: „Monniken zijn engelen; zij moeten I ten hemel varen". Merkwaardig is bij dit alles en tegenover zulk een heerscher, het Russische volk van dien tijd. Was het vertoornd? Dreigde het met verzet, met revolutie? Gingen er luide klachten op over de wreede heer schappij, waaronder het zuchtte? Geens zins. Dit is misschien alleen begrijpelijk voor wie zich goed rekenschap geven van de onmetelijkheid van het Russische rijk en van de geestelijke opvoeding der groote Russische volksmenigte. Zelfs de misda den van den grootsten wreedaard in Rus land zijn weinig talrijk, onbeteekenend tegenover die onmetelijkheid. En in die eeuwen kon men veel verdragen van den heerscher, aan wlen men ootmoedig on derworpen was En zoo moet geconstateerd worden, dat het Russische volk zijn tsaar Iwan IV lief had. De Bojaren spanden tegen hem sa men: de priesters richtten hun boetpreai- caties tegen hem. maar het volk bejubelde hem. Wanneer hij. na Kasan veroverd te hebben, in zijn hoofdstad terugkeert, overstemt de ontroering van het volk het gezang der priesters, En die ontroering is niet alleen uiting van vreugde, maar, hoe vreemd het flinke, ook van liefde. Zoo zeg gen de tljdgenooten, die toch met kritische oogen den persoon van den vorst zien. Zoo wreed, zoo teugelloos in zijn haat kon dc tsaar niet zijn of het volk overtrof hem, deed om zoo te zeggen hooger bod van eanhankelijkheld en toewijding. In die Russische volksliefde is iets van de trouw en de aanhankelijkheid van een dier En de heerscher zal dat ook wel als zoodanig hebben opgevat. Hij wierp zijn volk ge schenken toe, zooals men voedsel toewerpt aan de dieren. Toch is er ln de uiting der volksliefde soms zoo iets fijns, dal teerge voeliger naturen dan Iwan IV het verschil begrepen zouden hebben tusschen een volksziel en een hongerige dierenmaag. Toen Anastasia. de door vorst en volk be minde, gestorven was, weigerde dat volk de gebruikelijke aalmoezen bij haar be grafenis aan te nemen. Dat was zijn rouwbetooning. Een tragische gebeurtenis tragisch boven vele andere versombert eensklaps het leven van den vorst. In een conflict met zijn zoon Iwan slaat hij dezen dood: die doodslag is niet door hem gewild. Een ongeluk is hier ln de plaats van een mis daad getreden. Doch deze catastrophe drukt Iwan ter neder. Het ls een zware last. dien hij pijn lijk en met Innerlijke boetedoening heeft te dragen. Van toen af begint zijn wreed heid te verminderen; ten minste treedt zij minder naar bulten. Zijn physleke kracht ondermijnd door groffe en onbeheerschte uitspattingen, wordt verlamd. Het is alsof heel zijn doen en laten nu naar de scha duwzijde van het tooneel. waarop het zich afsnoeit, ls verschoven. Het is gedaan met zijn schitterende bui- 'enlandsche politiek- Hem. den aan over winningen gewende, worden door Polen en Zweden ernstige beoroevingen opgelegd In het begin van het jaar 1584 staat dreigend aan Moskou's hemel een komeet „Dat beduidt iets ernstigs", zegt het volk en het stroomt naar de kerken. „Dat be duidt mijn dood", zegt de vorst. Zestig waarzeggers worden bljeengeroeinen. Zij moeten dit teeken aan den hemel uitleg gen. Na lang en ernst te overleg luidt hun uitspraak: Den 18en Maart zal de tsaar sterven. De tsaar verneemt het. verontrust zich, wordt ziel: Maar aan den morgen van den aangekondigden fatalen datum voelt hij zich beter. Dan ontwaakt weer de gc- weldswellusteling in hem. Hij laat den waarzeggers weten, dat hun onwetend heid gestraft zal worden met den dood op den brandstaoel. De waarzeggers antwoor den. dat de dag nog niet voorbij is. En. inderdaad, de 18e Maart gaat niet voorbij zonder den waarzeggers gelijk te geven. Terwijl de vorst dam speelt met ■"en favoriet treft hem een beroerte, die hem doodt. Een gruwelijk leven was ten einde. Toch heeft dat leven zijn schoone kanten ge had. Mededeelingen over hem van tijd- genooten; Dortretten van hem. die in hun uiterlijke schoonheid geen zweem verraden van wreedheid bij den geschil derde; de vrijmoedige toon zijner brieven en zlin daden ten nutte des volks, de ver betering der wetten, de vermeerdering van het aantal scholen, de bescherming en de gastvrijheid, aan kunstenaars en ge leerden verleend, zelfs de weelde en groote verfijning, die het vroeger zoo ruwe en barbaarsche hof onder Iwan IV kenmerk ten, bewijzen toch ook, .dat hij een per soon was van buitengewone begaafd heden, Naast „de gruwelijke" ls hij ook de bewonderenswaardige". De geschied- schrijver-tijdgenoot. wanneer hij al de bloedsporen in dit felle leven volgt schijnt alle boosheid te willen terugbrengen op de groote wonde, eenmaal den vorst ge slagen, toen hij de beminde Anastasia moest verliezen. Telkens weer klaagt de vorst: „Waarom hebben zij mij mijn lieve vriendin ontnomen?" Zulk een gevolgtrekking zal thans wel niemand meer durven maken. Iwan's jeugd, vóór zijn smart over den dood zijner eerste vrouw, ls er om ons daarvan af te houden. Doch ln het verwikkeld com plex van dezen tsaar van Rusland is toch naast zooveel dat tegenstaat, ook zooveel, wat hem aanspraak geeft op eenige waar deering, dat wellicht de geschiedenis hem In den naam van „den Verschrikkelijke" eenigszins eenzijdig schijnt geteekend te hebben. A. J. BOTHENIUS BROUWER. „Ver. van Leeraren in het Boekhouden" de heer: H. P. VAN AGGELEN, Leiden „Ver. van Leeraren in de Handelswetcnsch." de Heer: J. M. WESTEN, Leiden. Giro 226009 - KAMERLINGH ONNESLAAN no. 15 (Kerkplein) - Tclef. No. 2811 119 GESLAAGDEN. PRIVAAT- EN CLUBLESSEN. Speciaal eigen opleidingssysteem en repetitiemethode, ■HIBBgBIBRHnBHHHi Condities f. 5.per maand per wekel. lesuur. Eind Augustus begint onze gerenommeerde trainingscursus voor afgewezen candidaten. Bureau voor het Inrichten, Bijhouden en Controleren van Boekhoudingen. Qggg (Ingez. Med.) o (Vervolg van het 3e Blad) Regeeringstroepen op marsch naar het Noorden. Naar het agentschap Radio uit Madrid meldt, zouden zich ongeveer 150 00 man regeeringseezinde troepen versterkt met de socialistische en communistische leugdbon- den vanuit Madrid naar het Noorden be geven. Zli worden door vliegtuigen verge zeld. In een spoorwegtunnel tusschen Ma drid en Burgos wacht een afdeeling rebel len om den oomarsch der regeeringstroepen te verhinderen. Tevens meldt dit agent schap dat ln Madrid talrllke onstandelln- een zouden zlin terechtgesteld, hetgeen onder de bevolking diepen indruk heeft ge maakt Alle fascisten stierven met den uit roep „leve Spanje". Neutrale schepen moeten Ceuta verlaten. De havenkapitein te Tanger heeft een bericht ontvangen van het hoofdkwartier der opstandelingen te Ceuta. waarin de neutrale schenen worden uitgenoodigd de haven te verlaten, daar de rebellen voor nemens ziln. over te gaan tot een lucht bombardement van de regeeringsgetrouwe SDaansche oorlogsschepen die. ten getale van ongeveer 10. waaronder de Jaime Primero" te Tanger voor anker liggen. Ge brek aan brandstoffen verhindert deze oorlogsschepen Cadiz en Algeciras te gaan bombardeeren. Het consulaire corns in de internationale zóne is bijeengeroepen, tene'nde den toe stand onder de oogen te zien. Personeel van ambassades ontvlucht Spanje. Het blad „Petlt Gironda" publiceert het volgende telegram uit Bayonne: Drie reizigers, behoorende tot de ambas- saders resp. van Engetead, Frankrijk en Nederland, hebben des middags San Se bastian verlaten. Zij slaagden erin de Spaansche grens te passeeren. doch niet dan nadat nabij Behodie jeugdige commu nisten het vuur op hun hadden geopend. De auto van twee secretarissen der Fran- sche ambassade, die het diplomatiek valles meevoerden, droeg de sporen van kogels. Koopmansbeurs wordt 48 uur gesloten. Bij decreet is bepaald, dat de koopmans beurs te Madrid voor den duur van 48 uur gesloten moet worden. Voorts is bepaald, dat de ambtenaren, die aan den opstand deelnemen, ontslagen zul len worden. Gevluchte Spaanscbe communisten. Te Bayonne ls het Spaansche stoomschip j „Jullo" aangekomen, aan boord waarvan zich 13 communisten-leiders uit San Se bastian bevinden, die de stad veriaten heb ben bij de komst van de troepen onder ge neraal Mola. De vluchtelingen zlin in vrij heid gelaten, doch hun is verzocht, zich ter beschikking van de autoriteiten te houden. Ook is uit Bilbao het Spaansche stoom schip „Ararmadi" aangekomen, met een officier, 30 soldaten en 10 karabiniers. als mede een burger, aan boord. De Fransche autoriteiten hebben de vluchtelingen, die gewapend waren, ver boden aan land te gaan, hangende het on derzoek dat wordt ingesteld. Opstandelingen rukken van twee kanten naar Madrid op. Twee opstandige legermachten rukken thans naar Madrid op, de een komende van Pampluna, de andere van Algeciras en Cadiz. De opstandelingen schijnen in het Noorden terrein te winnen, doch in het Zuiden blijft de toestand onzeker. Van de 45 provincies zouden niet minder dan 10 min of meer in handen der op standelingen zyn, nameiyk Valladolid, Saragossa, Navarre, toledo, Huesco, Vit- torio, Burgos, Segovia, Cordova en Sevilla. 3.000 Fransche burgers verlaten Barcelona. Twee Fransche mailbooten zijn te Bar celona aangekomen om 3.000 te Barcelona wonende Fransche staatsburgers aan boord te nemen. Zy zullen vandaag naar Marseille worden overgebracht. Straatgevechten te San Sebastiaan. Er zouden straatgevechten zyn geleverd te San Sebastiaan, waar de civiele gouver neur teruggekeerd zou zyn om zyn functie te hervatten. Bevoegde kringen bevestigen, dat het palels van den gouveijieur gisteren tegen 6 uur 's middags geheel verlaten lag. Vliegtuigen der rebellen hadden boven de stad strooibiljetten uitgeworpen, waarin de bevolking en de troepen werden uitgenoo digd, zich by den opstand aan te sluiten, Fransche gendarmerie aan grens wordt versterkt. de Te Cerbere, Bourmadame en Leperthuis ls de plaatselijke gendarmerie met mobiele garden versterkt, teneinde de Spanjaarden die over de grens gedreven zouden kunnen worden, te ontwapenen. Regeeringsbericht. De minister van binnenlandsche zaken heeft om 7 uur door de radio bekend laten maken, dat de opstandelingen overal in Spanje terugtrekken, met uitzondering van Saragossa, Valladolid en Sevilla, waar zij den regeeringstroepen nog tegenstand bieden. De regeeringsmilltle houdt sedert van morgen den weg naar Toledo nabij Madrid, bezet. Opstandige generaal gefast mobilisatie. De minister van binnenlandsche zaken heeft over de radio laten mededeelen, dat de tot de opstandelingen behoorende ge neraal Cabanelias, die het bevel voert over de vyfde divisie te Saragossa, de mobili satie heeft gelast van alle jongelieden van de lichtingen 1931 tot 1936, die zich nog vandaag in de kazernes moeten melden. De regeering ziet in de door generaal Caba- ncllas genomen maatregelen een bewys voor het echec der rebellena Rust te Madrid. Te Madrid is het vannacht rustig geble ven. Het grootste gedeelte der branden, die op verschillende punten der stad waren gesticht, heeft men meester kunnen wor den. Galicië in handen der rebellen. De provincie Galicië zou in handen der opstandelingen zyn, zegt Lissabon. DE „MOEDER VAN HET BOBBED HAAR" OVERLEDEN. NEW YORK, 22 Juli. (A.N.P.). Een pionierster van „bobbed haar", mis Aimanda Ziegler, die 50 jaar geleden reeds kortge knipt haar droeg, is gestorven. In de per3 is veel aandacht aan haar besteed als de „moeder van het bobbed haar" ln Amerika. met DOOS 20 CT. TUBE 40 EN 60 CT. 6857 (Ingez. Med.) NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kerkrade (toez.) K. Boers- ma, te Angerlo. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Zwyndrecht (2e pre dikantsplaats) J. C. Hagen te Sprang (N. Br.) GRAAF DE LESSEPS GEDOOD. SUDBUR (Ontario), 22 Juli. (A.N.P.). Graaf Francois de Lesseps, kleinzoon van Ferdinand de Lesseps, die het Suez- kanaal bouwde, is hier aan de gevolgen van een auto-ongeluk overleden. De vader van Francois de Lesseps, graaf Jacques de Les seps. was een beroemd vliegenier, die tydens carteeringswerk in Oostelijk Quebec in 1927 met zyn vliegtuig is verongelukt. De familie de Lesseps woont sinds vele jaren in Canada. INTERNATIONALE OPENBAAR- ONDERWIJS-CONFERENTIE. GENEVE, 22 Juli (A.N.P.) De vyfde internationale conferentie inzake open baar onderwijs heeft haar werkzaamheden voltooid. 39 landen waren vertegenwoor digd. en de voornaamste onderwerpen van bespreking waren: het verstrekken van gratis maaltyden aan schoolkinderen, het onderricht in dialecten, het onderwdjs in tweetalige landen en de bekostiging van 't onderwys. JAPAN MET DE OVERWINNING VAN TSJANG KAI SJEK NIET INGENOMEN. TOKIO. 22 Juli (D.N.B.) Het agentschap Domei en de Japansche pers wyden lange artikelen aan den toestand ln China, na de ineenstorting van de oppositie, die het Zuid-Westen tegen Nanking heeft gevoerd. Eenstemmig is men van meening. dat de overwinning, die Tsjang Kal Sjek hierbij heeft behaald, als een gevaar voor den vrede in Oost-Azië moet worden beschouwd. Voorts wordt opgemerkt, dat van Chinee- sche zyde de neiging steeds geringer wordt om een politiek te voeren, welke met de Japansche wenschen rekening houdt. Japan zal derhalve met bijzondere aandacht de werkzaamheden gadeslaan van den on langs naar China gezonden ambassadeur Kawagoe, wiens streven het ls. een toena dering tusschen Japan en China te be werkstelligen. Van de houding der Chlnee- sche regeering zal het dan afhangen, of Japan in zijn politiek te.genover China wellicht een nieuwen koers moet inslaan. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2