77ste Jaargang WOENSDAG 22 JULI 1936 No. 23411 STADSNIEUWS. VACANTIE-ADRES WEER EEN NIEUWE SPELLING BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER P. VAN IVEEREN. De heer P. van Weeren. Morgen hoopt de heer P. van Weeren, correspondent bij de N V. v.h. Gebr. Pel alhier, zijn zilveren jubileum aldaar te herdenken. BIJTIJDS GERED. Gistermiddag omstreeks 6 uur geraakte de 8-jarige C. U., wonende in de Janvos- sensteeg 59, bij het vischjes scheppen in de Oude Vest nabij de Voldersgracht te water. De 12-jarige D. van Schoonderwoerd den Bezemer liep zoo hard als hij kon naai den rijwielhandelaar de Wit. die erin slaag de den drenkeling, die reeds gezonken was en in bewusteloozen toestand verkeerde, met behulp van een reddingshaak I spaar toch het materieel der Reddingsbrigade!) op het droge te trekken. Na toepassing van kunstmatige adem haling keerden de levensgeesten spoedig terug, waarna de jongen door den E.H.D. naar huis kon worden overgebracht. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor de akte N VII de dames P. W. J. A. de Kok en A. van der Meer, Leiden en E. J. M. Timmermans, Roer mond; geslaagd voor de akte N VIII de dames M. C. E. Schimmel, Utrecht; A. M. W. Wuisman, J. M. H. Stoilenwerck en M. C. H. Vierling, Leiden; T. Kaan en G. Speerstra. Amsterdam; C. A. Roze, Amers foort en J. G. A. Bennink, den Haag. Voorts slaagden nog voor de akte N VIII (leerares koken en voedingsleer! de dames B E. Bos te Wlrdum (Gr.), J. H. Meyer te Oldehove en L. B. Oosterwijk te Nieuw- Buinen. Voor het theoretische gedeelte van dit examen slaagden de dames B. C. Frant- zen, Leeuwarden; A. Holtkamp. Haren; A. E. Mekel. Winsum: T. J. Pothof. Noorder- hoogebrug; J. de Vries. Steenwijk. Aan de R.K Vakschool zijn nog ge slaagd voor de kkte N VII de dames D. Schutter en J. M. Veenhoven, Amersfoort. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Leidsche Parapluiefabriek, Kraaierstraat 11, Lelden. De vennootschap onder firma door uittreding van den vennoot: M. Dus- schoten ontbonden. De vennoote: M. M. Mahler, zet het bedrijf voort (met toe stemming v. d. uitgetreden vennoot) onder den ouden naam, als eenlg eigenares. H, W. A. van Riessen, Rijnsburgerweg 162, Leiden. Handel in effecten. De zaak is verplaatst naar: Geversstraat 79, Oegst- geest. AFSCHEID VAN DEN HEER J. M. DE KONING. Als onderwijzer van de Hooglandsche Kerkgrachtschool. Hedenmorgen heeft de heer J. M. de Ko ning wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd afscheid genomen van de Geref. School aan de Hooglandscho Kerkgracht, waaraan hij 42 jaar lang ver bonden is geweest. Het spreekt vanzelf, dat in de eerste plaats bij dit afscheid tegenwoordig waren alle kinderen van de school, die in een wat rumoerige stemming waren, omdat juist de overgang had plaats gehad en de vacantle voor de deur stond, voorts het personeel der school, de voorzitter en eenige leden van het bestuur der Geref. Schoolvereeniging en uit den aard der zaak ook de echtge- noote en kinderen van den scheidenden onderwijzer. Juist bij den aanvang kwam ook de inspecteur van het L.O. in deze inspectie, de heer J. Baak Jzn. Begonnen werd met het zingen van „Ge loofd zij God met diepst ontzag", waarna het hoofd der school, de heer D, Meyer, een toespraak hield, waarin hij dit afscheid vergeleek met het afscheid van Karei V in het jaar 1555. Daarmede is een vergelijking te treffen, maar er zijn toch ook zoovele groote verschillen. De heer de Koning staat nog in ongebroken kracht op 64-jarigen leeftijd. Hij moet tóch afscheid nemen en spr. dankt hem voor alles, wat hij voor het christelijk onderwijs heeft verricht, voor zijn trouwen arbeid in deze school. De kin deren hadden U lief en spraken over U steeds met grooten eerbied. Ik dank U, aldus spr., dat gij het mij als hoofd dezer school zoo gemakkelijk hebt gemaakt. De kinderen hebben, hoewel de heer de Koning bij zijn 40-jarig jubileum zoo hartelijk gehuldigd is, waarbij de beurzen ruim zijn openge gaan, hun onderwijzer op dezen laatsten dag toch niet zonder een geschenk willen laten heengaan, en daarom bood spr. na mens de kinderen een fraaien leunstoel aan. Spr. wenschte den heer de Koning tenslotte toe een zeer aangenamen levensavond en een arbeidzame rust tot in lengte van dagen. Vervolgens sprak de voorzitter der Geref. Schoolvereeniging, de heer J. Veenendaal. Gij gaat nu, aldus spr., de school, het on derwijs, de kinderen verlaten. Het zal hier vreemd zijn zonder U. Het zal vreemd zijn voor Uw vrouw. Het zal vooral vreemd zijn voor Ulzèlf. Het valt mij niet moeilijk om U namens het bestuur te danken voor uw werk. U was een góéd onderwijzer. Wat was het geheim van uw onderwijzerstalent? U wist te zien met het kinderoog. Wat het kind groot zag, wist U ook groot te zien. U ging naast het kind staan. Spr. bood namens het bestuur een para- pluie-wandelstok aan. Gij wordt, aldus spr. tenslotte, in zekeren zin geleid waarheen gij niet wilt. Misschien is dit ook het ge heim van Uw eigen leiderschap over de kin deren, dat gij daar zelf van overtuigd zijt. God zij U op uw levensavond tot een stok en een staf. Daarna sprak de inspecteur van het L.O., de heer J. Baak Jzn. Ik ken U achttien jaar, aldus spr., en in die achttien jaar heeft het U aan zegeningen niet ontbroken. Gij zijt een man met een eenvoudig hart en met eenvoudigheid hebt gij den weg naar het kinderhart gevonden. Gij wist uw dagelijksch werk frisch te houden. Met vol doening kunt gij terugzien op den afgeleg- den weg. God heeft het met U wèlgemaakt. Moge gij een gezegenden levensavond heb ben. Wees en blijf een zegen voor den kring waarin gij leeft. Namens de ouders sprak de heer G. Ku- perus. die er op wees, dat de kinderen graag naar den heer de Koning gaan. Gij hebt de kinderen aan u gebonden door uw humor en liefde. God sterke u verder. De heer J. Siljee sprak namens de col lega's en zegde dank voor den prettigen omgang, dien de collega's steeds met den heer De Koning hebben gehad Wij als jongere collega's hebben aan u altijd een vriend gehad. Wij hebben door uw voor beeld veel geleerd. Spr. bood bij den leun stoel een voetenschommel aan, benevens een prullemand. Van den inspecteur van Chr. Volkson derwijs den heer Schilp. die door onge steldheid verhinderd was aanwezig te zijn, Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden week kwartaal No. abonné Ondergeteekende wonende (straat). wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf "mopgezonden te hebben aan onderstaand adres i tegen vergoeding van benoodigde portokosten. was een schriftelijk woord van afscheid ingekomen, waarvan de heer Meyer me- dedeeling deed. De heer De Koning sprak tenslotte een woord van dank voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. In sprekers hart, leeft dank aan God. Met de collega's heeft spr. in de beste verstandhouding ge leefd en is daarvoor dankbaar. Spr. richtte tenslotte nog een woord tot „zijn jongens". De band tusschen hem en zijn arbeid is doorgesneden. Een van mijn liefste vakken was de Bijbelsche geschiedenis en hij heeft getracht God in het midden van het leven der kinderen te plaatsen. Naar aanleiding van de geschiedenis van Ruth en Naomi bond spr. de kinderen nog eens op 't hart heden te kiezen wien zij dienen zullen, opdat wij elkander eenmaal mogen weer zien, aldus spr. op de plaats, die God be reid heeft voor degenen die hem dienen. Nadat gezongen was „Halleluja eeuwig dank en eere", eindigde de heer Zijlstra met dankgebed. ZENDINGSDAG CHR. GEREF. KERK. Van de classis 's-Gravenhage. De classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk waaronder ook Leiden, heeft heden op het fraaie landgoed „Oud Poelgeest" on der Leiden een zendingsdag belegd. Onder de zeer vele aanwezigen, die uit den omtrek naar deze buitenplaats waren gekomen, bevonden zich ook enkele predi kanten. Te ruim half elf werd het zendingsfeest geopend met het zingen van Ps. 89 6 en 7, waarna ds. L. H, van der Meiden van 's-Gravenhage 2 Kon. 13 1419 las en het openingswoord uitsprak. Na allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, dankte spr. freule Willink voor het beschikbaar stellen van het landgoed om dan te spreken over: „De strijd der zending". De strijd der zending, aldus spr., eischt geloofsgehoorzaamheid. Naar aanleiding van het woord van den profeet ElisaNeem een boog en pijlen en leg de hand aan den boog en doe het venster open en schiet", be paalde ds. van der Meiden zijn hoorders bij het zendingsbevel dat ook hier gegeven werd. Ook wij moeten uitgaan met de pijlen des Woords. Wij moeten de pijlen op den boog zetten en in gehoorzaamheid aan het Woord des Heeren arbeiden, strijden en schieten. Ook dienen wij het venster des geloofs open te hebben. Wij moeten strij den in het geloof en in het gebed. Goed die nen wij hierbij te verstaan, dat wij niets vermogen in eigen kracht. Elisa legde zijn handen op de handen van Koning Joas en zoo bleek zijn geloofsaanhankelijkheid aan den Heere. Eiisa noemde dit de pijl der ver lossing des Heeren Wie in aanhankelijk heid van den Heere en gezegend met Zijn genade strijdt, zal ervaren, dat Gods pijlen pijlen der verlossing zijn. Laten wij dit vooral niet vergeten in onzen arbeid voor de zending én in den strijd voor het per soonlijke leven. De strijd der zending, aldus spr., roept ook op tot geloofsstandvastigheid. welke on misbaar is in dezen strijd. Aan het einde van zijn rede wekte ds. Van der Meiden op tot zulk een strijden in en voor het werk der zending, waarbij hij er tevens den nadruk op legde, dat wij ook in ons persoonlijk leven dat echte geloof moeten kennen en in volhardena geloof moeten leeren strijden Als tweede spreker voerde ds. J. Jonge- leen het woord die sprak over: „Een tee- ken van ontwaking". Op deze rede en op den verderen dag hopen wij morgerf nog terug te komen. PLANTSOEN-CONCERT. Het muziekgezelschap Orpheus" onder leiding van den heer W. Chr. de Vries, zal morgenavond het 8ste concert verzorgen voor den Bond van Leidsche Harmonie, en Fanfare-Vereenigingen. Dit concert wordt gegeven in het Plantsoen (Musis Sacrum) en zal aanvangen 8 uur n.m. precies. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Eventueel „niet doorgaan" van het concert wordt op de gewone wijze bekend gemaakt middels de kaarten aan het politie-bureau, politie posthuis Steenstraat, brugwachters Post huizen en het postkantoor. Het programma luidt: 1. Oud-Hollandsche Marschen a. Marsch van de Staten van Holland. b. Marsch der Zwitsers c. Marsch van den jongen Prins van Friesland d. Marsch van Prins Eugenius 2. Ouverture de l.'opéra Tancred Rossini 3. Geschichten aus dem Wiener-Wald Joh. Strauss 4. Fantasie sur la Bohème de Pucctni Pauze. 5. Marche-Hongroi.se Hector Berlioz 6. Loreley Paraphrase J. Newadba 7. Das Land des Lacheln Franz Lehar 8. Marsch. Blijkens een advertentie in dit Blad heeft zich hier ter stede een kleine com missie van stadgenooten van zeer uiteen- loopende politieke en godsdienstige rich ting gevormd met het doel gelden in te zamelen, ten einde den winkelier K. in de Haarlemmerstraat schadeloos te stellen voor de schade, veroorzaakt door de ver nieling van een winkelruit en een aantal gouden en zilveren voorwerpen in zjjn étalage. BIJ KON. BESLUIT REEDS VASTGESTELD. Naar wij vernemen, is bij Koninklijk Besluit van 18 Juli een gewijzigde regeling van de spelling tot stand gekomen. Bijzon derheden daaromtrent zijn nog niet ge publiceerd, doch de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen doet een toelichting terzake aan de Staten-Generaal toekomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno en Dantzig. Naar verluidt zijn voor de besprekingen tusschen Groot Brittannië, Frankrijk en België twee dagen vastgesteld, 23 en 24 dezer. In officieele kringen wordt naar voren gebracht, dat, hoewel de conferentie zich slechts met voorbereidende maatregelen heeft bezig te houden, zij toch van het grootste gewicht is voor het toekomstig lot van Europa. Het is zelfs mogelijk, dat het hier een laatste mogelijkheid betreft voor een rege ling. De taak der conferentie zal het zijn, het terrein voor een grootere conferentie voor te bereiden. Deze grootere conferentie zal een vijf-mogendhedenconferentie zijn. Het eerste doel dezer vijf-mogendhedenconfe rentie zou in de verwezenlijking van een regeling in het Westen bestaan. De defini tieve doelstelling dezer conferentie moet echter zijn een gezamenlijke regeling voor geheel Europa. Met minder zal de Britsche regeering zich niet tevreden stellen. Minister Delbos en diens medewêrkers ter drie-mogendhedenconferentie zullen vanmiddag per trein naar Londen ver- trekken Minister-president Blum zal vanmorgen per vliegtuig naar de Engelsche hoofdstad afreizen Op verzoek van de regeering zal het debat over de Fransche buitenlandsche politiek dat op 23 Juli aanstaande was vastgesteld, waarschijnlijk tot 31 Juli worden uitge steld. In politieke kringen gelooft men. dat het parlement na dit belangrijk debat op va- cantie-reces zou kunnen gaan. In Britsche politieke kringen acht men het mogelijk dat de z.g. commissie van drie (Frankrijk, Engeland en Portugal) die be last is met de waarneming van de kwestie van Dantzig, wellicht Vrijdag te Londen zal vergaderen, indien dan ten minste een rapport van Lester, den Volkenbondscom missaris te Dantzig, zal zijn ontvangen. Slechts indien Lester In dat rapport con cludeert, dat de constitutie van Dantzig is geschonden, zal de commissie bijeenkomen, om te beslissen of er reden is den Volken bond saam te roepen. De Poolsche ambassadeur te Londen heeft gisteren op het Foreign Office be sprekingen gevoerd over den toestand te Dantzig. Maandag zal in het Engelsche Lagerhuis een debat worden gehouden over de bui tenlandsche politiek. De oppositioneele liberalen zullen de re geering interpelleeren over de besprekin gen tusschen de Locarno-mogendheden, de quaestie van Dantzig, het vergelijk tus schen Duitschland en Oostenrijk, de her- bezettnng van de Dardanellen en de onder handelingen met Egypte. De „Vorposten", het officieele orgaan van de nationaal-socialistische partij te Dant zig, vraagt in zijn nummer van gisteren aan Polen, om Dantzig te erkennen als een souvereinen staat en biedt in ruil daarvoor aan de „rechtmatige belangen" van Polen in de Vrije Stad te erkennen. Indien dit voorstel zou worden aangenomen, dan zou dit, volgens de „Vorposten", voor Duitsch land een reden zijn om de kwestie van Dantzig op te lossen, zooals ook de Oosten- rij ksch-Duitsche kwestie is opgelost. De „Dantziger Echo", het blad van de joodsche minderheid in Dantzig is voor den tijd van tien maanden verboden. Dit is de eerste maatregel krachtens de jongste besluiten van den senaat. Een be roep op den rechter is dus niet mogelijk. De „Manchester Guardian" schrijft over de kwestie Dantzig. Als de Duitschers daar eenmaal hun dictatuur gevestigd hebben, zullen zij zich tegen de Polen keeren, want 't is hun doel de Polen en den Volkenbond weg te werken en van Dantzig een groote marine- en luchtvaartbasis te maken voor een. misschien vreedzame, penetratie in de Oostzee-provincies en meer in het alge meen om zich een onbetwistbaar militair overwicht te verschaffen in Noord-Oost Europa. o OOSTENRIJK. Het accoord met Duitschland. De autoriteiten hopen, dat de besprekin gen welke 11 Juli J.l. zijn begonnen inzake toepassing van het Duitsch-Oostenrijkscti accoord vóór het einde dezer maand zullen zijn beëindigd, vooral wat betreft het toe risme ,de pers, bioscoop en radio. BINNENLAND. Bij Kon. Besluit is de spelling weer ge wijzigd (le Blad). Verhooging van levensverzekering-tarie ven wordt overwogen (Binnenland, 3e BI.), Leidenaars bij de Vierdaagsche afstands- marschen (Sport, 3e Blad). De Kaagweek ten einde; wie de hoofd prijzen wonnen (Sport, 3e Blad). Australië slaat Duitschland voor den Davisbeker met 41 (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Nog steeds onzekerheid in Spanje. Het schijnt, dat de opstandelingen in het Noor den terrein winnen (3e en le Blad). De voorloopige Locarno-conferentie te Londen (Buitenland, le Blad). Nieuwe stakingen in Frankrijk (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN DUITSCHLAND. Journalist krijgt levenslang. De „Prager Presse" verneemt uit Ber lijn. dat 300 Oostenrijksche nationaal-so- cialisten, die indertijd uit Oostenrijk ge- emigreerd waren en lid van de N.S.D.A.P. geworden waren, thans geroyeerd zijn, om dat zij ongeoorloofde critiek oefenden op het acoord met Oostenrijk. De volksrechtbank heeft den Duitschen journalist Walter Schwertfeger wegens hoogverraad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en verlies der burgerrech- cen. Hij was redacteur van de „Boersen- zeitung" en werd in Juli 1935 gearresteerd omdat hij aan buitenlandsche journalisten vertrouwelijke daginstructies zou hebben verstrekt, welke door het ministerie van propaganda aan de Duitsche pers waren doorgegeven. o FRANKRIJK. Nieuwe stakingen - Maurras veroordeeld. Gisteren zijn in het departement Seine- et-Oise nieuwe landbouwstakingen uitge broken, hoewel juist in dit district bij de loonsonderhandelingen overeenstemming was bereikt. De stakers verklaarden zich bereid het vee te blijven verzorgen. In andere departementen is de slaking in het landbouwbedrijf in sommige plaat sen algemeen, in andere partieel. Inciden ten hebben zich niet voorgedaan. Volgens een bericht uit Amiens zijn ook in ongeveer twintig gemeenten in de ar rondissementen Peronne en Montdidier nieuwe stakingen van de landarbeiders uit gebroken. De stakers hebben evenwel de boerderijen niet bezet. In het departement Seine et Marne sta ken thans 2600 arbeiders van 157 boerde rijen. Er zijn onderhandelingen geopend tusschen vertegenwoordigers van de boe renbonden en de arbeiders. Te Provins ia reeds overeenstemming bereikt. Uit Belfort wordt gemeld, dat, aange zien de besprekingen, die op de prefectuur van Belfort zijn gevoerd, teneinde een col lectief contract voor de arbeiders in de metaalindustrie in de districten Belfort en Montbeliard op te stellen, de arbeiders niet hebben bevredigd, dezen de algemee- ne staking hebben afgekondigd. Het aan tal stakers bedraagt ongeveer 25.000. De besprekingen tusschen de werkgevers en arbeiders zullen dezen morgen opnieuw beginnen. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft het vonnis bekrachtigd, waarbij Maurras tot 8 maanden gevangenis werd veroordeeld, Delest, directeur van de Ac tion frangaise, die ook in beroep was ge daan heeft eveneens zijn vonnis bekrach tigd gekregen, n.l. 8 dagen voorloopig. Men herinnert zich dat Maurras verleden jaar veroordeeld werd in verband met de rel letjes tegen Blum. Hij werd beschuldigd van aanstichting tot moord. UIT HET VERRE OOSTFN. Kwangsi-generaals onderwerpen zich De Kwangsi-generaals hebben zich aan de centrale regeering overgegeven. Na deze onderwerping en het vertrek uit Kanten van generaal Tsjeh Tsji Tang, die naar Hongkong is gevlucht, kan men het ver zet van Zuid West China als geëindigd be schouwen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1