¥5 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 22 Juli 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Gaat U op reis PREDJKRRURT LEIDEN. Donderdagnam. 8 uur: Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn), de heer J. van den Berg, cand. te Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Heusden F. L. v. Duijkeren. cand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Haarlem (Ver. v. Vrijz. Herv.) G. H. Moll van Charante te Borger. CHR. GEREF. KERK. Drietal te Komhorn 1. de Bruljne. cand. te Zwolle: J. Kampman, cand. te Ommen en D. v. Wilsum, cand. te Soestdijk. Tweetal te Lutten-Dedemsvaart J. Kamp man, cand. te Ommen en W. A. Zijlema, cand. te Bedum. Tweetal te Nieuwpoort J. Tamminga te Harderwijk en I. de Bruijne, cand. te Zwolle. Beroepen te Papendrecht J. Kampman, cand. te Ommen. GEREF. KERKEN. Drietal te Daarlerveen B Geuchies, cand. te Delngeloo. A J. Radder, cand. en hulp- pred. te Dedemsvaart en R. Torenbeek, Idem te Haaksbergen. Beroepen te Dlrkshorn S Grevlng, cand. en hulppred. aldaar. GEREF. GEMEENTEN. Aangenomen naar Benthuizen A. v. Stuijvenberg, cand. te Rotterdam Bedankt voor Westzaan. Borsselen. Mid- delharnls. Werkendam Opheuaden. Ril- land-Bath. Goes. Meliskerken en Tholen A v. Stuijvenberg, cand. te Rotterdam. van Vrijz. Herv. en vice-voorzltter van den Ned. Protestantenbond. Sinds 1935 is ds. Boenders secundus-lid van het classicaal bestuur van 's Hertogenbosch. Van de hand van den jubilaris zijn meer dere geschriften verschenen WIJ noemen zijn uitgave voor „De Middaghoogte", „Vrijmetselarij en Atheïsme". Verder zijn „Bijdrage tot de Kerkgeschiedenis van het eiland Tholen" uitgegeven door 't Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Ook schreef hij artikelen in het Theol. Tijd schrift over „Het Dogma der Schepping" en „Keltische Invloeden in het Nieuwe Tes tament" en over den Galaterbrief. In het Nieuw-Theol. Tijdschrift verscheen van ?Un hand een bijdrage over: „Wanneer leefde Abraham?" Sinds eenige Jaren is ds Boenders redacteur van „Onze Wach ter". maandblad van de Ver. van Vrijz. Godsdienstige Liberalen". Ds. Boenders wenscht zijn gedenkdag niet publiek te vieren. Hij is voornemens a.s. Zondag te Gheel in de prediking met een enkel woord aan zijn jubileum te her inneren en Zondag 2 Aug. voor zijn ge meente te Oss dit eveneens te doen. De verdiensten van den Jubilaris worden door de Belgische regeering erkend in zijn benoeming tot ridder in de Kroonorde van België. (JN/T IN UITEREN VREEMDELINGEN BIJ HET ONDERWIJS. Ministerieel antwoord op de vragen van het Kamerlid Suring. Op de vragen van den heer Suring in verband met de toepasselijkheid van den algemeenen maatregel van bestuur, vast gesteld bij Koninklijk besluit van 5 Juni r.o 11 in zake het verrichten van arbeid door vreemdelingen, ten aanzien van ar beid. verricht door onderwijzend personeel in inrichtingen van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord, dat naast de wetsartikelen, die de onderhavige materie regelen van onderwljsoogpunt uit. de wet staat van 16 Mei 1934. die in verband met de huidige omstandigheden het verrichten van arbeid door vreemdelingen aan rege len bindt. Wijziging van het Koninklijk besluit van 5 Juni 1936 achten de ministers noodzake lijk. omdat het verlof, dat de Kroon ver leent onder verantwoordelijkheid van den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen. betrekking heeft op het geven van onderwijs in het algemeen, terwijl de vergunning tot het doen bekleeden van een betrekking door een vreemdeling welke wordt verleend door den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, ziet op het speciale geval. Een door de Kroon verleend verlof tot het geven van onderwijs aan een vreemdeling impliceertniet. dat in een be paald geval een bepaalde betrekking ook cioor een vreemdeling- moet worden be kleed. Strijd tusschen de bestaande voor schriften is derhalve niet aanwezig. Overigens wordt tusschen de beide depar tementen in deze materie onderling voe ling gehouden. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening no. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Gedurende de maand Juni werd door de Samenwerkende Zendingscorporaties ont vangen een bedrag van f. 96.502. Dit hooge cijfer is inzonderheid te danken aan de toegezonden Pinkstercollecten ten bedrage van f. 54.618 Daar voor de maand Juni f 78.000 noodlg was. kon de overblijvende f. 18.600 gebruikt worden oin den achter stand, ale gedurende de eerste vijf maan den tot f. 214.750 gestegen was, iets te ver minderen. Intusschen blijft die achter stand dan nog f. 196.000. PREDIKANTENNOOD. Hoezeer er in de Geref. Gemeenten be hoefte is aan predikanten blijkt wel uit het feit dat er momenteel niet minder dan 30 gemeenten een beroep hebben uitge bracht waarvan er zeker 26 zullen moeten teleurgesteld worden. Vereenigde vóór twee jaar cand. H. Ligtenberg, thans predikant te Llsse. achttien beroepen op zich. thans heeft cand. J. v. d. Berg te Rotterdam er eveneens achttien onder zich. Daarnaast erkreeg cand A. v. Stuyvenberg te Rotter dam er eveneens tien Ook hebben de predikanten ds. M. Hei koop te Utrecht en ds. W. C. Lamaln te Rotterdam-Z. momenteel een beroep onder zich, resp. naar Amsterdam en naar Her- kingen. Cand. A. v. Stuyvenberg heeft zoo Juist het beroep naar Benthuizen, de gemeente die het eerst een beroep op hem uitbracht, aangenomen. De gemeente van Benthuizen heeft sinds het overlijden van wijlen ds. C. Ledeboer, in October 1863 geen eigen predikant meer gehad. Ds. Mr. F. C. M. BOENDERS. Morgen viert ds. mr. F. C. M. Boenders, Ned. Herv. predikant te Oss en voorganger van de vereeniging in het belang van lij dende Nederlanders, verpleegd te Gheel in België, zijn zilveren ambtsjubileum. Franciseus Coenraad Marinus Boenders werd 19 Mei 1887 te Middelburg geboren en studeerde aan het gymnasium te Mid delburg en aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om in 1911 candidaat te worden in Friesland. 23 Juli van dat Jaar beves tigde wijlen ds H. V. Papendrecht, den jubilaris te Brielsch-Nieuwland in zijn eerste gemeente, waar ds. Boenders zijn ambt aanvaardde, sprekende over 2 Cor. 1 24a In 1914 vertrok hij naar Abbekerk, waar hem in 1916 eervol ontslag werd ver leend in verband met zijn benoeming tot voorganger te Gheel. In 1917 werd de ju bilaris benoemd tot voorganger van de afd. van de Ver. van Vrijz. Herv. te Haarlem, welke functie hij bek'cedde naast zijn pre- dikantschap tc Gheel Tot 1919 is hij te Haarlem werkzaam geweest. In 1921 pro moveerde cl Boc-nders tot meester In de rechten en van 1922-1934 heeft de jubilaris te Utrecht de advocatuur beoefend. Eind 1934 stelde hij zich opnieuw beroep baar en 6 Jan. 1935 verbond ds. Boenders zich aan de gemeente van Oss, waar de consulent, dr. C Hille Ris Lambers van Lith, hem bevestigde en aan welke ge- m-ente hij zich verbond sprekende over 2 Cor. 4 5a. Van 19121914 was de jubilaris bestuurs lid van de Prov. Ver van Vrijz. Hervorm den in Zuid-Holland. Tijdens zijn verblijf te Utrecht was hij voorzitter van de Ver. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. In de te 's Gravenhage voortgezette zit ting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk bracht de vice-president ds. P. Bokma van Schiedam verslag uit over de registers van den secr. ds D den Breems. waaruit blijkt dat van Juli 1935 tot Juli 1936 zijn uitgegaan 2161 en Ingekomen 2032 stukken De Synode betuigde den secr haar dank voor zijn veelomvattenden arbeid. Tot predikant lid van de Synodale com missie werd gekozen in de plaats van ds. L. S. v. Zwet te Almelo, ds. J. Barbas te Hengelo (G.). Als secundus werd gekozen in de plaats van ds. J. Panncbakker te Amersfoort, dr. W. H. Woeda te Ooster- land. In de plaats van de heeren prof. dr. Th. L. Haltjema te Groningen en J W. Bolt, oud-ouderling te Groningen werden tot lid der commissie gekozen prof dr J. Aalders, oud-ouderling te Groningen en mr. G. F. Verveen te Rotterdam, resp primus en secundus. De hecren ds. F. Tammens te Oostwold en dr. P. Smit te Heumen v erden als pri mus en secundus-lid van het algemeene college van toezicht op de kerkelijke goe deren en fondsen herkozen. Tot lid van de commissie voor de kerkelijke belangen in het Zuiderzeegebied werd gekozen in de vac. van den heer D. Eilerts de Haan, ds. R Cremer te Veendam. Mr. H. J. M. Tijssens te Den Haag werd herbenoemd tot lid van den raad van be roep voor de predikantstractementen en benoemd in de vac. wijlen jhr. dr. W. A. Beelaerts van Blokland, N. S. Arriëns te Den Haag. Jhr. mr. G. C. von Weller te Den Haag werd herkozen als lid van den Pensioenraad. Tot lid van den schippersraad werd ge kozen in de vac. prof. dr. M. J. A. de Vrijer, ds. B. Gijzel te Amsterdam: tot lid van de commissie van toezicht op de uitgave van de Evang. Gezangen ir\ de vac. wijlen dr. J. G. Weyland, dr. H. F. G. v. d. Meene te Overlangbroek. In de vac. dr. J. R Slote- maker de Bruine werd tot bestuurslid van het Opvoedingsgesticht „Valkenhelde" be noemd mr. II. Th. 's Jacob te Huis ter Helde. Herkozen werden de heeren ds. J. W. A. Klinkhamer Bredius en jhr. Q. J. v. Swlnderen. Het bestuur werd met één lid uitgebreid, waartoe gekozen werd de heer P. Stuivinga te Zeist In de vac ds. A. B. te Winkel werd be noemd tot lid van de commissie voor de geestelijke verzorging der militairen ds. J. Barbas te Hengelo (G.). Tot afgevaardigden naar de vergadering van de „Life and Work" van 1527 Juli 1937 te Oxford te houden werden benoemd de heeren N Baron v. Boetzelaer van Dub beldam, dr. J. G. Wissing en dr. J. R. Slo- temaker de Bruine. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de Presbyteriaansche Alliantie, die in 1637 te Montreal in Canada zal worden gehouden werd benoemd, prof. dr J. A. Cramer te Utrecht, primus, prof. dr. Th. L. Haitjema te Groningen, secundus en prof. dr. W. J. Aalders te Groningen, ter- tius. Hierna kwam aan de orde het verslag van den arbeid der verschillende commis sies die samenwerken voor den geestelijken arbeid in Rusland (Necorusi f. 500 zal wor den gezonden als jaarlijksche bijdrage voor het Centraal Bureau van Kerkelijke Hulp actie. Het verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Hierna behandelde de Synode het ver slag van den arbeid der geestelijke ver zorging der Herv. Nederlanders in het Buitenland. Het verslag handelt over het werk te Duisburg, Mülheim, Urefeld, Em merik, Kleef. Gronau en Schöningsdorf. Ds. S. M J. Hulsbergen te Hoedekens- kerke bezocht ook ditmaal in opdracht der Synode tweemaal de verstrooiden in Noord- Frankrijk. waar hij ook godsdienstoefenin gen hield. Voor dit werk schonken H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana ge waardeerde bijdragen. Hel uitvoerig verslag van de Herv. leger- oredikantcn werd door de Synode eveneens in dank aanvaard Wegens het houden van commissie-ver gaderingen verdaagde de president de zit- j I ting tot hedenmorgen. TKEKEN- EN SCHILDERACADEMIE „ARS AEMULAE NATURAE". Pieterskerkgracht 9. Een groot deel van het werk, dat sinds 1 September van het vorige jaar door de leerlingen van „Ars Aemulae Naturae" is gemaakt, hangt thans weer ter bezichtiging in het aardige antieke bovenzaaltje Pieters kerkgracht 9. Wie de beide vorige tentoonstellingen met aandacht heeft bezichtigd en daarbij tot de slotsom kwam, dat er met ijver en vrucht was gewerkt, zal thans, al slaat hij maar een vluchtigen blik langs de wanden, on middellijk besluiten, dat de leerlingen on der de bezielende leiding van de leerkrach ten Mevr. O. van ItersonKnöpfle en den heer E. Bouwmeester, de eischen aan zich zelf alweer hooger hebben gesteld, hooger hebben gegrepen en de prestaties hebben opgevoerd. Er is een gunstige omstandigheid die dit in de hand heeft gewerkt. Het aantal leer lingen klimt langzamerhand en bij Jongelui van om en bij de 15 en 16 Jaar. een mooie leeftijd, wordt daardoor de prikkel tot wed ijver in sterkere mate gewekt. Die prikkel is een belangrijke factor om den arbeldslust en het arbeidsresultaaat op te voeren. We hebben het vorige jaar reeds opge merkt, dat de heer Bouwmeester een strenge systematiek toepast bij het teekenondër- wijs. Men teekent naar gipsmodellen een oog. een oor, een mond met neus, men com bineert deze op verschillende wijzen, zoodat eindelijk een gelaatsmasker ontstaat. Dat is thans eveneens gedaan. Ook worden mo dellen van handen en voeten geteekend, vooral ook verkort gezien. De theoretische perspectief en de anatomie steunen hierbij het practlsch teekenen, want ook de theo retische vakken worden grondig onderwe zen, alsook meetkunde. Van bovengenoemde oefeningen zien we ook thans enkele voorbeelden. Doch men is ditmaal, naar het mij voorkomt, verder ge komen We zien nu tal van afgietsels van Griek- sche koppen geteekend, van Athene, Hera. enz. Ook van Romeinen als Caesar, verder van Mozes. We zien leeuwenkoppen, borst beelden en teekeningen naar een beeld van Heracles, waarbij de leerlingen gelegenheid hadden, het geheele corpus met zijn gewel dig spierstelsel te teekenen. En steeds was het resultaat bevredigend, soms voortreffe lijk. Het is inderdaad verrassend, wat de heer Bouwmeester met deze Jongens van 15 a 18 bereikt. Overtuigend is steeds de stofuitdrukking en hoe suggestief is meermalen de weer gave van de lichtval over een profiel. In 't algemeen meenen we er goed aan te doen, geen namen te noemen, waar allen zich zoo zeer hebben ingespannen en op zoo ver dienstelijke resultaten mogen terugzien. Een uitzondering willen we evenwel maken voor Adrlaan Beerhorst. den jongen, die, zoo goed geobserveerd en uitgebeeld, zijn eigen spie gelbeeld tot object nam. Dit zelfportret is heel goed geslaagd. Adriaan komt verder uit met een gevoelige en fraaie tors, een mooie Venusbuste en bijzonder aardig van compositie is de teekening van de gehelm de Minervakop van drie kanten gezien op één blad papier gebracht. Daarin zit Iets fijns. Bij wijze van overgang van het teekenen naar het schilderen liet de heer Bouw meester door A Tettero, K. Starre, R. van den Berghe en N. van Albada eenzelfde stil leven doch onder verschillenden hoek ge zien, uitvoeren in kleurpaxtel. Bij de zwart- krijtteekening gaat het in hoofdzaak om vorm en lichtval Deze stillevens echter zijn meteen een onderzoek ln hoeverre de leer lingen zich rekenschap hebben gegeven van kleur en toon, of zij gevoel hebben voor sfeer. Dat is inderdaad bij allen het geval. Het orgaan voor het aanvoelen en uitdrukken van toon en stemming is bij allen aanwezig. De een is wat zuiverder in zijn stofuitdruk king. door de kleur, de ander weet wat meer stemming te geven, de een voelt de zaal wat klaarder, de ander wat waziger aan. doch tenslotte ontloonen de prestaties el kaar niet zoo veel en ziin ze var. allen bevredigend. De heer Bouwmeester heeft alle eer van zijn leerlingen. Od deze tentoonstelling wordt het werk geëxposeerd van twee leerlingen van mevr. Van Iterson. twee veelbelovende iongelui, die ofschoon men aan de wijze van com positie en kleurbehandeline bemerken kan. dat zij onder dezelfde voortreffelüke lei ding staan, toch reeds bliik geven van een eigen riik ontbloeiende persoonlijkheid. Het zijn nog maar iongens van 16 jaar. doch er ziin werken bli. waarbii men dat niet zou verwachten. Er is bli die beiden nu reeds verschil van techniek. Frans van den Berg neemt scherp en vlug waar en zet met dezelfde vlugheid, met élan ziin kleuren op het doek. Daar hebt u die blind levensgroote schilderij van een stucadoor die zoo uit zijn werk komt. Dat ls merkwaardig goed geschilderd Er is eeen oogenblik geaarzeld. Met een breed penseel en driftig zijn de kleuren op het doek gebracht Alles erlls tegen grijs: de kleedlnc van den man met alle nuances van vuil en stof tegen den grauwen muur; de grove zware werkschoenen waarin hij zoo stevig op den grond staat geplant. Al leen de roode. verbrande ietwat norsch uitkijkende kon verlevendigt sterk de tona liteit van tintelende grijzen. Forsch en met drift geschilderd is ook de beeltenis van den zelfden man maar in den staat des levens waarin hii eigenlijk thuis behoort, n.l. als kooovaardli-offlcier Wat ziin hier in de houding en de gelaatsuit drukking van iemand, die gewend ls te bevelen, goed uitgedrukt. Dat typeeren van ziin object heeft Frans eveneens bereikt in ziin zelf-portret. Die leuke jongensachtige houding, sigaret tus schen de lippen is echt. En dan lette men er eens oo ioe goed de blouse ls geschil derd en de kon met de luist getroffen oogen en de weerbarstige haarlok. Vlot gedaan geheel met tempermes, en met een zuiver aanvoelen van het gemê leerde coloriet is dat klikje van uit een dakraam over oude gevels en daken aan een binnenplaats. Dan zien we van hem nog een kleurige compositie van een drietal noppen mooi gearrangeerd en die in hun deftige static niet vrij van humor zijn En eindelijk zou ik nog eenige stillevens kunnen noemen, b v. dat van een kan, een houten bakje met vruchten en' een groene glazen dril f- schaal. Men létte maar eens op. hoe merk waardig goed dat glazen schaaltje met ziin schaduw is geschilderd. Of dat andere stil leven van een Würzburger witnflesch en een vergiet van rood aardewerk: of dat met appels op een antieke blauwe schaal en eindelijk er ziin er nog meer met goede kwaliteiten dat van het zittende beeldje op een helder blauw kleed. Deze stillevens leggen eveneens getuige nis af van zijn voortreffeliiken aanleg en ziin schildersdrift De andere leerling waarmee mevr. Van Iterson eer inlegt. Is Arle Rüsdam Bii hem gaat niet alles zoo ..aus elnem Guss" als bii Frans. Hij is meer de bedachtzame, rustige werker, die minder vlug doch even zeker op ziin doel afgaat. Hit is een van die naturen die zich niet laat afleiden en onverstoorbaar ziin weg gaat en die hooge eischen aan zich zelf stelt. Dat ziet men wel aan de wilskrachtige uitdrukking van zijn zelfportret, waarop met grooten aan dacht is gestudeerd. Ook van hem zijn er een aantal goed geslaagde stillevens. Ik denk aan dat stem mingsvolle stuk met een eroote blauwe pul met duindoorn en driedistel; aan dat stuk met een vlerkante flcsch een koueren kannetje en merkwaardig goed geschilder de crème kop en schotel, alles op een blauwen doek: aan het kleurige stuk van een gemberpot en een raffia mandje met druiven bananen en sinaasappelen. En zoo is er meer. Doch het in ziin geheel 't best geslaagde werk Is zonder twiifel het groote stilleven van keukentafel, waarover een griize doek achteloos geworpen ls. terwlll een metalen ketel en een keulsche not er op staan En tusschen al dit grils en grils- achtie blauw staat een heldergele appel, waarvan we de weersglansen even zien tegen ketel pot en doek Dat is alles heel zuiver aangevoeld en weergegeven. Ook zeer suggestief ziin de vouwen en vallen van het kleed. Er zit in dit werk een nobele sfeer Wij zullen thans niet verder over deze tentoonstelling, die een prachtige reclame voor „Ars Aemulae" is. uitweiden. Men ga eens een klikje nemen: de toegang ls kos teloos Ik heb nog verzeten mede te deelen. dat er ook de kunstgeschiedenis een zeer belanerilk onderdeel van het onderwiis vormt. Zeer zeker zal ..Ars Aemulae" dat de laatste vier iaren door het llverle en toe- ecwiid werken van mevr. Van Iterson en den heer Bouwmeester aanmerkelijk ls vooruitgegaan, wanneer de belangstelling in de oude stichting blijft toenemen steeds beter aan ziin doel kunnen beantwoorden: een kunst-academie die alle onderdeden der beeldende kunst wil omvatten en on- derwüzen. Dat kan niet anders dan de geboorte stad van Rembrandt en zoovele andere grooten der 17e en 19e eeuw tot eere strekken /CUEEP/ TJtJNCENl HOLLAND—AMERIKA LIJN. ROTTERDAM, toeristenvaart, 21 Juli te Stockholm. VOLENDAM, toeristenvaart, 21 Juli te Torquay. VEENDAM, 21 Juli v.m. van New York te Rotterdam. DELFTDIJK, thuisreis, 21 Juli te Londen. SPAARNDAM, 20 Juli van Philadelphia te Baltimore. DRECHTDIJK 19 Juli van R'dam te San Francisco. DINTELDLIK, 18 Juli van New Westminster te Seattle. BEEMSTERDLIK. R'dam n. Norfolk, pass. 20 Juli Lizard. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, 20 Juli van R'dam te Spezla. STAD DORDRECHT. Bagnoli n. R'dam, pass. 21 Juli Gibraltar. VREDENBURG, Schteland n. Oxelosund, pass. 20 Juli Holtenau STAD VLAARDINGEN, 21 Juli van Narvik te Vlaardlngen. ROZENBURG, naar Cotrone, pass. 20 Juli Ouessant. HOLLAND—O. AZIE LIJN. GAASTERKERK, 21 Juli van Antwerpen n. Hamburg. MEERKERK, thuisreis, 20 Juli li.m. 10 u. van Marseille. SEROOGKERK, thuisreis, 18 Juli van Manilla. ALMKERK, thuisreis, 21 Juli van Port Said ZUIDERKERK, thuisreis, 19 Juli van Dairen HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK, uitreis, 20 Juli te Bombay. HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN, 21 Juli v.m. 11 uur van Tanger naar Lissabon. BOSCHFONTEIN, uitreis, pass. 20 Juli Ouessant. RANDFONTEIN. thuisreis, pas 16 Juli 10 uur 50 n.m. 950 mijlen Z,W. v. Lands End MIJ NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. uitreis, 21 Juli te Port Said. ROTTERD. LLOYD. KOTA BAROE, thuisreis, 20 Juli te Havre; vertrekt 23 Juli naar Londen. BALOERAN. uitreis, 21 Juli van Gibraltar. INDRAPOERA. uitreis, 20 Juli van Belawan. SIBAJAK, 21 Juli van Batavia te R'dam. SITOEBONDO, uitreis, pass. 20 Juli v.m. 7 uur Perlm. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. IRENE, 21 Juli van Kopenhagen naar Dantzig. BERENICE, 21 Juli van Gdynia te Kopen hagen. BREDA, uitreis. 18 Juli te Curagao. BODEGRAVEN, thuisreis, 20 Juli te Curagao. COSTA RICA, toeristenvaart. arr. 21 Juli te Amsterdam. NEREUS, 21 Juli van Odense n. Gothen burg. ORPHEUS, 21 Juli van Kopenhagen te Stettin ORESTES, R'dam naar Middl. Zee, pass. 20 Juli Ouessant. BOSKOOP, uitreis, pass. 20 Juli Ouessant. AGAMEMNON, R'dam n. Middl. Zee. pass. 20 Juli Ouessant. MEDE A21 Juli yan A'dam te R'dam. Vergeet dan toch vooral niet AMILDA- zonnebrulncrème mede te nemen. Deze voorkomt pijnlijken zonnebrand en vervel len en bevordert tevens een snelle, mooie huldbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, 6858 (Ingez. Med.) MEROPE, 21 Juli van Middl. Zee laatst R'dam te Amsterdam. ORION, 20 Juli van Livorno te Genua. POSEIDON, 20 Juli van Tarragona naar Genua STUYVESANT, 20 Juli van Paramaribo n. Amsterdam. TITUS, 21 Juli van A'dam te R'dam. ODYSSEUS, 21 Juli van Stettin te A'dam, LUNA, 19 Juli van W. Indlë te New York. VENUS, R'dam n. Middl. Zee, pass. 19 Juli Wight, MIJ. OCEAAN. MELAMPUS, Java n. A'dam, 20 Juli van Port Said. POLYDORUS, A'dam n. Java, was 20 Juli 8 uur 5 v.m. 80 mijlen Z. van Lands End. KON. PAKETVAART MIJ. HOUTMAN. 19 Juli van Shanghae t« Durban, OMBILIN, 20 Juli van Saigon te Durban. ROGGEVEEN, 20 Juli van Mahe naar Singapore. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. SIANTAR, 19 Juli van New Orleans te Lorenzo Marques. SAPAROEA, 20 Juli van Pacific Kust te Calcutta. BINTANG, 20 Juli van Balawan naar Pacific Kust. MANOERAN, 20 Juli van Calcutta te Ilollo. TAPANOELI, 19 Juli van Tampa te New Orleans. JAVA—NEW YORK LIJN. KOTA PINANG, 19 Juli te Belawan, Java naar New York. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN. HOOGKERK, uitreis, pass. 19 Juli Ouessant ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN. ALCHIBA. thuisreis, pass. 19 Juli Madeira. ALDABI, 20 Juli van B. Aires n. R'dam. ALCYONE, uitreis, 20 Juli te Montevideo. ALWAKI, 21 Juli van Hamburg n. R'dam. KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND, uitreis, 20 Juli te Rlo Janeiro, JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISAROEA, 19 Juli van Hongkong naar Amoy. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN GROENLO, Brahestad n. Calais, pass. 21 Juli Kopenhagen. HILVERSUM, Rosario naar Londen, pass. 21 Juli Bevezier. EXPORT, 20 Juli van Delfzijl te Londen. ROTTERDAM, tank, pass. 20 JuU Dover, naar Thameshaven en Purfleet. REGINA, pass. 20 Juli Lizard. HENNIE, 19 Juli van Ballina te Port Talbot, MOORDRECHT, 19 Juli van Ardrossan n. Curagao. ST. JAMESLAND, 20 Juli van Sluiskil op de Tyne. GANGES, sleepboot, 18 Juli van Algiers n. Spezda. MAJA, pass. 20 Juli Gibraltar. BATAVIER II, 21 Juli van R'dam te Gra- vesend. JONGE JACOBUS, 20 Juli van Lissabon naar Sete. ZONNEWIJK, 20 Juli van Livorno te Melllla. MIDSLAND, 20 Juli van Harllngen naar Goole. WESTPLEIN. 21 Juli n.m. 8 uur te Hoek van Holland verw. STOLWIJK. 20 Juli v. Havana te Matanzas. MIRACH, 21 Juli n.m. te Ipswich verwacht. ALDERAMIN, 21 Juli n.m. 6 uur te R'dam verwacht VECHTSTROOM. 20 Juli van Amsterdam te Huil. MIRALDA, naar St. Kitts v.o.. was 20 Juli 8 uur 20 v.m. 48 mijlen Z.W. van Niton. BUSSUM, naar Belfast, was 19 Juli 6 uur 35 n.m. 300 mijlen van Lands End. ALCOR, naar Bilbao, pass. 20 Juli Ouessant, Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De toestand op de afdeelingen slachtvee kon ook begin dezer week zeer bevredigend worden genoemd. De aanvoeren bleven in het algemeen op vrijwel gelijk niveau en ook de prijzen waren aan weinig of geen verandering onderhevig. Op enkele markten zelfs nog iets duur der. De welders hebben dus niet te klagen, doch er is nog heel wat winst noodig om den achterstand van de laatste jaren terug te verdienen; doch men mag thans tevre den zijn. Er worden thans reeds welde- gelden gemaakt van f. 60f90 per stuk en soms nog iets meer; maar er staan ook minder gunstige cijfers tegenover. Op de gebruiksvee-afdeellngen was even eens de algemeene toestand vrij gunstig. De handel bleef ondanks er wat ruimer aanvoer was redelijk goed en met hooge prijzen. Toch ziet het er op de gebruiks- veemarkten naar uit dat de hoogste prij zen zijn bereikt. De kooplust is sedert vorige week voor het melkvee aan het ver flauwen door de hooge vraagprijzen. De vette kalverenmarkt was Maandag vooral te Rotterdam wegens gemis aan aankoop voor de scheepvaart wat minder. We noteerden een paar cent per pond lager. Dinsdag evenwel was de Lloyd weer aan de markt en kocht een 25 stuks, hetgeen weer eenigen steun gaf. Met de aankoop van zuiglammeren is men nog niet tot overeenstemming gekomen, inzake den toeslag van de Veehouderij-Centrale, doch afgesprongen zijn de onderhandelin gen nog niet. De wolveemarkt was begin dezer week flauw gestemd, Vooral oude schapen wat lager ln prijs. Op de vette varkensmarkt waren de om zetten iets ruimer. Bil flinke aanvoeren werd alles prijshoudend geruimd, terwijl de toon der markt in doorsnee iets vas- Spek en reuzel zijn in het binnenland iets meer gevraagd. g—a

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10