LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 21 Juli 1936 AMERIKAANSCHE NOTITIES T STADSNïEUWS'. TELEGRAMMEN. j|KUN/T EN UTIIIÏN^ 8EURS0VERZICHT. MARKT WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 760. Hedenmiddag 3 uur: 760. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 766.4- te La Coruna. Laagste stand 744.3- te Stensele. Verwachting tot den avond van 22 Juli: Meest matige Zuidwestelijke tot Weste lijken wind; zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De depressie trekt in beteekenis afne mend, vérder Noordoostwaarts en de hooge- drukking breidt zich langzaam uit het Zuidwesten uit, vooral over Frankrijk. In het Westen zijn teekenen van een nieuwe daling. In Frankrijk Is de lucht grootèndeels betrokken, ln het midden en Oosten zijn zware regens gevallen. In Duitschland Is de temperatuur verder gedaald. In het Zuiden valt nog regen. De Brltsche eilanden "hebben opklarend koel weer met plaatselijke regenbuitjes. Geheel Scandinavië heeft nog regenach tig weer onder den invloed van de depres sie. Alleen in Polen duren de hooge tem peraturen voort. In onze omgeving is tijdelijk opklaring met weinig of zeen regen te wachten; de temperatuur zal nog matig blijven. WEERSOMSTANDIGHEDEN HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: Windrichting: W.Z.W. Wind kracht: matig. Temperatuur: 15 gr. C. Al gemene weerstoestandbetrokken. London (Croydon): resp. West; matig; 14 gr. Czwaarbewolkt. Berlijn: resp. Z.W.; zwak; 18 gr. C.; mooi zonnig weer. Marseille: resp. N.W.; matig; 20 gr. C.; mooi weer, llchtbewolkt. Genua: resp. Z.D.; matig; 21 gr. C.; be trokken. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 14 gr. C. (58 gr. F.). 12 uur 'sfnldd.: 15 gr. C. (60 gr. F.). 3 uur nam.:'16 gr. C (62 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Woensdag. Voorm. te 5.49 uur; nam. te 6.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 'sMiddags 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 'sMiddags 12 uur: 18'/i gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 21.35 n.m. tot 4.35 v.m. FELLE BRAND ONDER TILBURG. Twee pcrccelen in de asch gelegd. Vanmorgen omstreeks elf uur ontstond door onbekende oorzaak brand ln de boer derij van P. Kolen, gelegen aan de Bok- hamelstraat onder Tilburg. Spoedig sloe- Ben de vlammen uit het rieten dak en deelde het vuur zich mede aan de achter de boerderij gelegen landbouwschuur. Nog voor de brandweer, die vrij laat gewaar schuwd werd, ter plaatse was, stortte het dak van de boerderij in. Een groote von kenregen verspreidde zich over de omge ving en tastte de aan de overzijde van den weg gelegen woning van den kleermaker v. Helvoirt aan. "Dit perceel 1 brandde tot den grond toe af. Het vuur breidde zich vervolgens uit naar de op 20 M. afstand gelegen dubbele woning, bewoond door de families van Gorp en van Geel. Uit een dezer woningen moest een zieke vrouw naar buiten worden gedragen. Inmiddels was de brandweer ter plaatse gekomen, die zich er toe moest beperken het vuur te bestrijden in de laatste twee' aangetaste woningen, waarvan alleen het dak af brandde. De boerderij met schuur van Kolen en de woning met achtergelegen schuur van Van Helvoirt brandden tot den grond toe af. Ook van de beide Inboedels kon niets wor den gered. Verzekering dekt. zoowl bij Holen als bij v. Hlvoirt, slechts gedeeltelijk de schade. DE KWESTIE-VIRULV. Verbod om les te geven bij de opleiding voor verkeersvliegers. De K.L.M.-piloot Viruly heeft onlangs, gelijk wij hebben gemeld, ontslag gevraagd en gekregen als reserve-officier, zulks ln verband met het feit dat hij niet bereid was zich in oorlogstijd ter beschikking van het land te stellen als oorlogsvlleger. Waar de heer Viruly tevens ln woord en ge schrift voortdurend toont aan zijn anti militaristische gevoelens een zoo groot mogelijke bekendheid te willen geven beeft de minister van defensie geoordeeld dat het ongewenscht is, dat een instruc teur met dergelijke mentaliteit bemoeie nis heeft met de opleiding van militaire en adspirant-militaire vliegers tot ver- keerspüoot. aangezien het gevaar van be ïnvloeding van laatstgenoemden mei be doelde opvattingen zeer groot is. Derhalve is de heer Viruly aangezegd dat hij geen les meer mag geven aan d6 kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam, ten behoeve van de practische oplei ding van de leerlingen, die bestemd zijn later in dienst te komen voor de burger luchtvaart. o DE NETELIGE POSITIE VAN DE VARKENSHANDELAREN. De Nederlandsche bond van varkenshan delaren heeft, gedwongen door de ernstige omstandigheden ten aanzien van het vraag stuk van het afnemen van varkens, een adres gezonden aan den minister van landbouw en visscherij en daarvan af schrift doen toekomen aan de ministers van Financiën, Sociale Zaken, Handel, Scheepvaart en Nijverheid en aan de Tweede Kamer, Adressant is van meening dat de achteruitgang van de omzetten, als uitvloeisel van het ingrijpen der regeering in het handelsbedrijf, als hoofdargument dient te gelden bij een regeling voor .tege moetkoming ln de aangebrachte schade, sinds het inwerking stellen dér crlsls- varkenswet. Met ernstlgen aandrang wordt de aandacht gevraagd voori het feit dat talrijke varkenshandplaren, in een ze?r penibele positie zijn geraakt en met geen mogelij kheld meer weten hoe zij in het ge- zlnsonderhoud kunnen voorzien. Bij het tegenwoordige afnemen van zwaardere dan baconvarken.,. worden de varkenshandelaren eveneens uitgeschakeld, zoodat bij alle leveringen aan - de N-.V.C. de varkenshandelaren van 'hun broodwin ning zijn beroofd. Diepgaande klachten bereiken mitsdien het hoofdbestuur, die er alle op wijzen dat alweer nieuwe en tnëer- dere groepen varkenshandelaren- in het zakendoen ernstig worden belemmerd. Dringend wordt verzocht dén varkens handelaar zijn normale plaats in het han delsverkeer te hergeven, of zoo dit ln de gegeven omstandigheden voorlooplg nog niet mogelijk wordt geacht, hem in ieder geval billijkheidshalve schadeloos te stel len voor het ontnemen van zijn bestaans middel. (Van onzen correspondent) RADIO IN DE VEREENIGDE STATEN. f V IBK FEDERATIE VAN OVERHEIDS- EN ANDERE DESTRUCTOREN IN NEDERLAND. Te Amsterdam heeft de jaarvergadering Plaats gehad van de Federatie van over- lieids- en andere destructoren ln Neder- -and, waarbij nagenoeg alle destructoren ''tvtegenwoordigd waren. Het jaarverslag over 1935 werd goedgekeurd. Het bestuur -ïi1? 8ec|echargeerd en de begrooting voor £936 vastgesteld. Als voorzitter werd her kozen de heer G. G. Loggers, burgemees ter van Barsingerhorn. Tevens werden maatregelen besproken om te trach- lie ;,e bereiken, dat met uitzondering van ||i «"den die door hun geografische llg- den ^i61 ,5iizondere moeilijkheden voor tpn ?Fhaaldienst opleveren, alle gemeen- triiM aansluiten bij een bepaalden des- ten o en dat dcl"halve aan die gemeen- leend en verdere dispensaties worden ver- TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. DE GROOT. - Hedenmiddag te halfdrle vond onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van wijlen den heer.J. de Groot, in leven chef van de afdeeltng Gas- en Stroomberekening aan de Stedelijke Licht fabrieken alhier. Onder de vele belangstellenden merkten wij, behalve de familie, op ir. S. A. vah Klinkenberg, directeur der Lichtfabrieken, de heeren W. Wlchers en E. P. Scholts. resp. administrateur en boekhouder, als mede diverse andere hoofdambtenarenen ambtenaren. Diverse bloemstukken dekten de baar. Naast de baar liepen de ambtenaren der aldeeling van wijlen den heer de Groot. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door ir. van Klinkenberg, die er op wees, welk een groote kracht ln de Groot aan de Lichtfabrieken Is ontvallen. Hij had nog zooveel voor zijn gezin en voor zijn werk kunnen beteekenen. Zijn geheele leven was arbeid en plichtsbetrachting; hij leefde slechts daarvoor en voor zijn ge zin. De Groot trad niet op den voorgrond, doch was in de waren zin des woords een ambtenaar, niet veelelschend voor zichzelf, doch zich geheel gevend aan zijn taak. Het is daarom des te bitterder voor ons om hem op zoo'n jeugdigen leeftijd te zien heengaan. Hij heeft zijn beste gaven gewijd aan de fabriek. Dank zij zijn Inzicht, werklust en andere uitstekende eigenschappen heeft hij het van èen eenvoudige betrekking gebracht tot chef van een der moeilijkste afdeeltngen. Na een woord van troost aan de echtgenoote en kinderen, zelde spr. dat de nagedachtenis van De Groot ln hooge eere zal blijven, niet alleen als ambte naar. maar ook als mensch. De heer Wichers bracht namens het ge zamenlijk administratief personeel een woord van dierbare hulde aan den over ledene. Wij kunnen ons niet indenken, aldus spr., deze kalme beheerschte figuur niet meer te zien. In de 24 jaren, dat hij aan de Lichtfabrieken werkzaam was heeft hij vele problemen schitterend opgelost. Hij was toegerust met rijke gaven van hoofd en hart en stond voor de belangen van an deren steeds op de bres. Hij was een stoere werker. Wij moeten berusten ln de wil van den Almachtige, aldus besloot spr,, dat hij ln de middaghoogte van zijn leven is weg genomen. Een sieraad van het ambtenaren corps is van ons heengegaar^, die ook veel gegeven heeft aan anderen. Ook als bestuurslid der commissie voor de administratie van den Eeredienst der Ned. Herv. Kerk bracht de hëer Wichers namens die Commissie den overledene dlepgevoelden dank voor zijn vele werk, in zijn functie van trouwe secretaris sinds 15 jaren verricht. Hier was hij eveneens een stille, onopgemerkte kracht, doch van een buitengewone toewijding. Schenke God vrouw, en kinderen kracht bij het verschei den van een zorgzamen vader, zoo ein digde spr. Nadat bloemen ln het graf gestrooid waren, bracht een zoon van den overle dene een woord van dank voor de betoon de belangstelling. Hiermee was deze indrukwekkende plechtigheid geëindigd. Het principe is neutraliteit Wat verwacht men van Nederlandsche uitzendingen? New-York, Juli 1936. Mijn dochtertje vindt het allemaal zoo dood-eenvoudlg! Je sluit de stroom aan, je draait een paar wijzers om en een paar knoppen om het geluid te versterken en in terferentie van andere stations weg te wer ken en dan klinkt de stem van Edward Startz.uit Eindhoven. Waarmee lk mezelf geen brevet wil geven van nog uit den tijd der trekschuit te hooren, maar wel uit die van de paardentram en waarin de radio al leen in een paar hooge masten bij het Ver- verschingskanaal te Scheveningén te vinden was. Een erge geheimzinnige geschiedenis van afspattende vonken naar zee, waar ik liever niet onder liep, want ze konden je doodslaan, beweerde een Indisch schoolka meraadje die heelemaal uit het nooit .ge hoorde en van kiekjes sleehts vaag bekende Padang kwam en uit hoofde van die lange bootreis zich opwierp als een al-weter. Maar het duurde nog eenige tientallen jaren daarna eer de radio-techniek zich zoo ver ontwikkeld had, dat wij in onze huiskamer, naar muziek, begeleid door gesis en geknal van de atmosferische storingen, konden luisteren en wat betreft het luisteren naar landen over oceanen en aan den anderen kant van de wereldbol, dat is pas iets alge meens geworden in den allerlaatsten tijd. Nederlandsche en Amerikaansche programma's. De Jeugd is er echter onmerkbaar mee opgegroeid en vindt er niets bijzonder; meer aan. Zóó weinig bijzonder^ dat mijn kleine meid met aandrang verzoekt om niet Zondagavond van 7 tot 8 uur „dgt verve lende programma" uit Holland te laten voor gaan boven een inheemsch vol grappen en muziek. Iets, waartoe ik zuchtend ben over gegaan na een keer of zes, zeven belangstel lend van begin tot eind toegeluisterd te heb ben. Waar ik echter wel naar blijf luisteren zijn de Hollandsche programma's Woens dagavond van 7 tot 10, die ook speciaal naar de Nieuwe Wereld worden uitgezonden en die veel meer het aanhooren waard zijn dan die van Zondagavond. Belden worden via PCJ Eindhoven door de KRO verzorgd en uitgezonden; des te zonderlinger, dat het eene programma zoo merkbaar van het an dere verschilt. Bij een nadere verklaring wil ik voorop stellen mijn opinie te deelen met ruim een half dozijn landgenooten, die ook hun ouderwetsch geworden lange-golf toe stel inruilden voor een die korte en lange golven ontvangt. In Amerika wordt het uit zenden over de radio grootendeels gedaan door drie reusachtige maatschappijen, de National Broadcasting Co.. de Columbia en de Mutual Broadcasting System. Die drie zijn strikt neutraal ten opzichte van gods dienst en politiek. Natuurlijk bestaan daar naast kleinere zenders, 4ïfe zich op een be paald gebied bewegen, zooals een RJC. sta tion van de Paulisten, een socialistisch sta- tino, een Duitsch, een Italiaansch e.d.,maar de hoedanigheid vah hun programma's en het kleine aantal zenduren, gepaard aan een geringe kracht van uitzending, maakt dat die alleen plaatselijk bekgnd zijn bij hen. die voelen voor die richting. Maar het aller grootste gedeelte van de luisteraars en vergeet dan piet dat de V.S. 585 lange golf- zenders hebben en 14 voor de korte golf, ter wijl er ongeveer 18.500.000 ontvangtoestellen zijn vermoeit zich niet over dé kleinere zendstations en volgt van 's morgens vroeg tot diep in den nacht de omroepen van de National Broadcasting, de Mutual en de Columbia, die millioenen-inrichtingen ge worden zijn. omdat zij op reclame gebaseerd zijn. Met dit alles wil lk niet beweren, dat politiek en religie door deze maatschappijen geweerd worden, integendeel. Zij staan ge regeld zendtijd af zonder daarvoor betaling te verlangen voor godsdienstige bijeenkom sten en de beide politieke partijen, de Re- gublikeinen en Democraten, kunnen tegen ètallng net zooveel en zoo hard zij willen „lucht" huren om propaganda vqóf zichzelf en tegen elkaar te maken. Ik heb zelfs den leider der Amerikaansche Communisten over een der groote stations zijn grieven tegen het kapitalistische stelsel hooren luchten en nu de aanstaande verkiezingscampagne op weg is gegaan, is het politieke geharre war schering en inslag. Maar het principe van de zenders is neutraliteit vóór alles en in alles. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk, dat men ten onzent tevreden is met dien gang van zaken. Het is zelfs waarschijnlijk, an ders zou de vox populi zich al eerder en luider hebben laten klinken. Het probleem voor Hollanders in het buitenland ziet er echter heel anders uit! Wanneer die draad loos in verbinding met hun verre vaderland willen komen stellen zij niet belang in een bepaalde categorie. Zij willen in de eerste plaats de vertrouwde vaderlandsche taal uit hun luidspreker hooren komen. Een be schrijving van den brand der Goudsche kaarsenfabrieken, waarvan alle kranten in Amerika korte telegrammen bevatten en de beschrijving waarvan we pas na een dag of acht. negen, op zijn vroegst in de toege zonden vaderlandsche kranten zouden kun nen lezen, is een stuk neutraal nieuws, dat voor iederen landgenoot in den vreemde van groote beteekenis is. Een echte gtèet uit het vaderland gewenscht. Waar wij in het buitenland dus op zitten te springen is een Zondagavond-uurtje met nieuws uit Holland en Indlë alléén. Verder een korte lezing over een zeer belangrijk actueel onderwerp niet over de Holland sche schilderkunst in de afgeloopen eeuwen, maar wel over de schenkingen van Sir Henry Deterding. Niet over dé Nederland sche vloot, maar wel over een proeftocht van de nieuwe „De Ruytcr". En als laatste hartewensch: vooral geen Amerikaansche gramofoonplatenAlles, wat onze zenders op dat gebied bezitten, is volkomen onbruik baar om naar het land van oorsprong terug te kaatsen. Daarentegen is alles wat het zoo productieve Duitschland of Oostenrijk, Frankrijk en andere Europeesche landen met componisten van Schlagers op de film e d. opleveren meer dan welkom. Wat daarvan ln Amerika doordringt is al be droevend weinig; sinds .,Ich Küsse Ihre Hand, Madame!" zoo goeds als niets. Op het oogenbllk zijn een kringetje landge nooten en ik al zoo ver gevorderd, dat wij met rouw In het hart de Zondagavond zending laten voorbij gaan zonder toe te luisteren. Maar het is heel wat anders met de zending van Woensdagavond van 7 tot 11, die ik door omstandigheden pas twee maal heb kunnen meemaken en die veel meer een echte groet uit het vaderland zijn. Vooral is het aantrekkelijk in die uren te hooren welk en opmerkelijke band er tusschen Eindhoven en landgenooten tot diep in Zuid-Amerika bestaat en hoe uitmuntend onze polyglottische Edward Startz converseert met Cubaansche don na's., bewoners van Bermuda en Hóllan ders in en om New York. De heer Startz heeft uitnemend slag om (waarschijnlijk) in zijn eentje bij een gramofoon 's nachts van 12 tot 3 ln het slapende Eindhoven contact te maken en te houden met de wereld aan den anderen kant van de At lantische Oceaan. Terwijl er dus nog wel wat te wen- schen overblijft in draadlooze Hollandsche zendingen naar Amerika ls het vraagstuk van zendingen uit ons land in het En- gelsch en bestemd voor de groote Engelsch sprekende wereld ten Oosten van Noordzee en Atlantische Oceaan nog heelemaal niet opgelost. Het gevleugelde woord van Hans Martin, dat Nederland zijn vlag het hoogst houdt in de lucht, gaat, wat betreft de aethergolven, nog voorlooplg niet op. Maar wat niet is kan nog komen. Laten wij aannemen nog ln het proefstadium te ver- iceeren, maar moge er heel spoedig ver betering in komen! BOUW TELEFOONCENTRALE. Vanwege den Rijksgebouwendienst ls heden të Den Haag aanbesteed de bouw van een telefooncentrale aan de Boom- markt te Leiden. Laagste inschrijver was A .Kokshoorn, Voorburg, voor f. 71.300. STAKING BIJ PEUGEOT. MONTBELIARD, 21 Juli (Reuter) Bij ac Peugeot-fabrieken te Valentigney en Baulieu is hét uit 6.000 man bestaande personeel vanmorgen ln staking gegau.i. A. Kokshoorn, Voorburg, voor f71.300. DONDERDAG DRIE-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE TE LONDEN. PARIJS, 21 Juli (Reuter). Naar verno men wordt, zijn de besprekingen tusschen de Britsche en Fransche regeering gister avond geëindigd met de vaststelling van 23 Juli als datum voor de te I/>nden te houden drie-mogèndhedenconfenentie. Het accoord moet nog onderworpen worden aan de goedkeuring van het Belgische kabinet, doch men gelooft niet, dat dit er zich tr--n zal verzetten. Later wordt gemeld, dat Brussel de datum heeft aanvaard. verband waarmede wederom enkele pro centen verloren ging. Omtrent de oorzaak, die aanleiding gaf .lot de stijging, verdiepte men zich in al- lei gissingen, doch volgens de meest gang bare opvatting moest de rijzing worden teruggevoerd op de productenmarkten. Terwijl bovendien In aanmerking dient te worden genomen dat tegenover de vraag welke zich aanvankelijk voordeed, vrijwel geen aanbod bestond. Ook diverse andere Sulkerfondsen.alsmede aandeelen in Indi sche cultuurbanken. werden wat hooger Vervolgens ging de belangstelling uit naar de Rubberwaarden, waarvan Amster dam-Rubber, zoowel als diverse andere soorten nogal wat beweging te aanschou wen gaven, waarbij de koopers in de meer derheid waren, zcodat ophieuw hooger prijzen konden wofdén verkregen. Het af nemen van de rubServoorraden ln het Vereenlgd Koninkrijk maakte een aange- namen indruk en "droeg niet weinig -tot de koersverheffing bij. Voor Tabakken was de animo hiet groot en- groote koersver schillen kwamen niet voor. Op de Scheep- vaartafdeeling waren Nederl-, Scheepvaart- Unies zoo goed als onveranderd. Obligaties Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij. waren iets aangeboden. De handel-in Pe- troleumaandeelen was van beseheiden af metingen, hetgeen -niet kon verhinderen dat Koninklijke wederom verder naar bo ven liepen. De Amerikaansche soorten kon den zich gemakkelijk handhaven. Van de Industrieelen waren Unilever's vast ge stemd. De Philipsaandeelen daarentegen waren, tegen de algeheele beurstendenz in. aan aanbod onderhevig,-zoodat zij op nieuw eenige procenten van hun koers moesten afstaan. De zwakke houding dezer aandeelen wordt hiermede genoegzaam ge ïllustreerd. De beleggingsmarkt was stil. De koersen van de Staatspapieren verschil den maar weinig bij die van gisteren.- Ge meentelijke obligaties waren dóoreengeno- men ternauwernood prijshoudend. Op de Amerikaansche markt ontstond eenige af faires in Anaconda's, die goed prijshou dend waren. De Staalwaarden werden fractioneel wat hooger afgedaan. Prolongatie 1'/: procent. WISSELKOERSEN. Londen 7^38 5/8 (7.38 7/8); Berlijn 59.22 (59.22); Parijs 9.723/4 (9.72 1/4); Brussel 24.82 (24,82); Zwitserland 48.07 (48.05'/j);. Kopenhagen 32.97'/: (33.00)Stockholm 38.07'/: (38.12'/;); Oslo 37.12'/: (37.15); New York 1.46 7/8 (1.46 13/16); Praag 6.10 (6.11). Prolongatie lW/o. Registermarken 31'/:; Crediet Sperrmar- ken 16 1/8; Effectensperrmarken 14 3/8; Reismarken 41'/:; Bankpapier 39 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. GEHEIME BRITSCHE ORGANISATIE ONTDEKT. WARSCHAU, 21 Juli (Reuter). In Opper - Silezië is een nieuwe geheime Duitsche organisatie, „de zwarte hand", ontdekt. Twee personen zijn gearresteerd. Deze or ganisatie zou dezelfde oogmerken gehad hebben als de Duitsche nationaal-socia- listiscbe arbeidersbeweging, die onlangs door de Pcolsch? autoriteiten is ontbonden DUITSCH SCHIP VERGAAN? TALLINN, 21 Juli (Stefani) Nabij het eiland Wlliandi heeft men wrakstukken gevonden van sloepen, afkomstig van het Duitsche schip „Wagrien", dat naar men vreest door de stormen op de Oostzee ver rast en vergaan is. Estlandsche booten zoeken op het oogenblik de zee af. NOORD KARELIE DOOR CYCLOON GETEISTERD. HELSINGFORS, 21 Juli. (Stefani). Noord Karelle (Finland) is geteisterd door een verschrikkelijke cycloon, die de oogst heeft vernield en verscheidene hulzen heeft doen instorten. Talrijke personen zijn onder de puinhoopen begraven. De communicatiemiddelen zijn verbroken. CYCLOON IN ARGENTINIË. BUENOS AIRES 21 Juli. (Reuter). Een cycloon heeft de provincie Santafé ge teisterd en o.a in het dorp Llambi Camp bell een dertigtal huizen verwoest. Ver scheidene bewoners zijn gewond. LA ARGENTINA BEGRAVEN. In de kathedraal van Bayonne ls van morgen in den grootsten eenvoud La Ar gentina ter aarde besteld. AMSTERDAM, 21 Juli. Vrij opgewekte handel. Vaste stemming. H.V.A.'s willig. Rubberfondsen gevraagd. Philipsaandeelen zwak. Beleggingsmarkt weifelend. Amerika prijshoudend. De beurs had heden een vrij opgewekt verloop in zooverre zich op enkele afdee- lingen een tamelijk levendige handel ont wikkelde. In de eerste plaats werd de aandacht getrokken door H.V.A.'s die reeds gisteren tegen het slot plotseling een sprong naar boven maakten. Thans deed zich wederom goede vraag voor. zoodat. nogmaals een koerswinst, thans van een tiental procen ten, kon worden geboekt. Op het sterk verhoogde niveau kwam echter eenig materiaal aan de markt ln LEIDEN. Vette Varkensmarkt van Dins dag 21 Juli 1936. Aangevoerd totaal 213. Prijs per K.G. levend gewicht in centen. 210 zwaar 35.5—34. 3 lichte, geen nctee- ring. Handel tamelijk vlug. LEIDEN. 20 Juli. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie per 100 stuks f. 0.501.30; Kro ten f. 11.60; Komkommers f. 12.30; Bloemkool I f. 2.50—16.80; Bloemkool II f. 1.50—8.30; Roode kool f.5—7; Groene kool f. 2.20—3.30; Meloenen f. 13—25; Pie terselie f. 30—40; Prei f. 1.70; Kropsalade f. 0.50—1.90; Selderie f. 0.30—0.50; Uien f. 0.50—1.80; Wortelen f. 2.80—7.30: Rabar ber f. 0.200.50; „Perziken f. 113; Kroten per 100 kilo f.3; Snijboonen f.5—17; Stok- boonen f. 1824, Pronkboonen. f.8; Stam? boonen f7—16; Tuinboonen f. 37; Dop erwten f. 5—20; Postelein f.2—8; Spinazie f.311; Tomatën A f.58,20; B f. 5.40—9; C f.3—6.40; CC f. 2—3.40; Wortelen f.3—7; Aardappelen f. 2—3.30. BODEGRAVEN, 21 Juii. Aangevoerd 399 partijen Goudsche kaas; alle met rijksmerk, totaal" 17955 stuks,' wegende 161.595 K.G. Prijs met R.M. le soort f. 2123; 2e soort f. 19—20. Zwaardere tot 26. Handel vlug. HAZERSWOuDE, 20 -Juli .1936. Eieren- veiling. Aanvoer 5513 stuks. Kippeneieren f. 2.S0—3.40; Eendeneieren f. 2.803.20 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 Juli. Groentenvelling. Eerstelingen per kist van 25 KG. 65—75 cent; Drielingen 60—70 cent; Bospeen per 100 bos f. 4.106.70; Rabarber f.33.30; Sla per 100 stuks f. 0.601.40; Bloemkool I f. 13.8015.50. ROELOFARENSVEEN, 20 Juli. Bloemkool 17 cent per stuk. Snijboonen f. 0.851.15. Stek 4550 cent. Prinsesseboonen f. 1.65— 1.70. Dubb. stamboonen f. 1.25. Tuinboonen 38 cent per 10-Kg. Bastei" 4953 cent. Grof 36—40. Bommen 26—27. Stippel 33—34 per 25 Kg. ROTTERDAM, 21 Juli. Veemarkt. Totale aanvoer 3041 stuks. 193 paarden, 56 veu lens, 899 magere runderen, 683 vette run deren, 161 vette kalveren, 214 graskalveren, 593 nuchtere kalveren, 196 schapen en lam meren, 7 varkens, 39 bokken en geiten. Vette koeien 60, 54, 38—44; Vette ossen 55, 50, 40—45; Stieren 50, 46, 40—42; Vette kalveren 75, 65, 4045; Schapen 39, 35, 27; Lammeren 37, 33, 27; Graskalveren 46, 36; Nuchtere kalveren 40, 35, 30; Slacht- oaarden 42, 36, 32. Schapen 19, 15, 11; Lammeren 12. 10. 8; Nuchtere slachtkal- veren 12, 10, 8; Nuchtere fokkalveren 16, 14, 12; Slachtpaarden 170, 125. 85; Werk paarden 250, 150, 110.; Hitten 110, 70, 60; Veulens 110, 70, 40; Stieren 260, 200, 110; Kalf koeien 220, 180, 120; Melkkoeien 230, 195. 130; Varekoeien 145, 125. 100; Vaarzen 130. 95, 75: Pinken 100, 80, 65; Graskalve- ren 45, 30. 20; Bokken en geiten 7, 5, 2. TER AAR. 20 Juli Centrale Veiling. Andijvie per kist 4 Kg. 1928 ct.Witte Capucijners per 10 Kg. f. 1.551.65; Snij boonen f. 1.15—1.45; Princesseb. f. 1.70— 1.90; Dubb. Stampr. f. 1.15150; Postelein f. 3.604.60; Breekpeen per 100 Kg. f. 6; Zilver Uien f. 16; Kroten per 100 bos f,2.30; Peen f.67; Sla per 100 stuks f. 1.101.90; Bloemkool f. 3—13Komkommers f. 1 1.50; Tomaten A f. 14.90; Augurken per 25 Kg. f. 1.70; f. bast. f. 0.70; bast. f. 0.60; grof f. 0.36—0.41; stipp. f. 0.29; komk. 25 36 cent; champignons 6 cent; zwarte bes sen 17 cent; koolrabi 60 cent; spitskool f. 2.70. ZOETERWOUDE, 20 Juli. ElervellSng. Aangevoerd 3000 eieren. Prijzen per 100 stuks: kipeieren f. 2.803.20; Eenden eieren f. 2.70; Kaas 18—24 ct. per pond; kippen 45 cent; hanen 1545 cent; dui ven 13 cent; konijnen f. 0.201.15. S—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3