flét Jaargang DINSDAG 21 JULI 1936 No. 23410 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. WAARDEVOLLE SCHENKING. WIJLEN PROF. SNOUCK HURGRONJE VERMAAKT ZIJN BOEKERIJ AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. In de Staatscourant maakt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bekend, dat wijlen prol dr. C. Snouck Hurgronje aan den Staat der Nederlanden ten behoeve van de bibliotheek der Rijks universiteit alhier heeft vermaakt ziin ge- heele boekerij, bestaande' uit gedrukte werken en Oostersche handschriften, met uitzondering van hetgeen ziin weduwe voor zich mocht willen behouden. De omvang van deze zeer belangrijke schenking laat zich nog niet nauwkeurig vaststellen. Naar de meenine van den bibliothecaris en den conservator voor de Oostersche handschriften, die de verzame ling bü leven van den hoogleeraar hebben gezien, ziin er ongeveer 900 handschriften en minstens 10 000 boekdeelen. De regeering heeft met erkentelijkheid dit waardevolle geschenk aanvaard en aan mevrouw Snouck Hurgronje hiervan mede- deeling gedaan ADRES AAN DEN RAAD. Inzake den aanbouw van arbeiders woningen. Door den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken werd het volgende request aan den Raad van de gemeente Leiden gezonden Het Bestuur van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken geeft met ver- schuldigden eerbied te kennen: dat adressant met belangstelling heeft kennis genomen van de door het lid van uwen Raad den heer J. M. Sohüller, bij u ingezonden vragen, ten doel hebbende, het instellen van een kostbaar onderzoek, ten einde te kunnen oordeelen of nieuwe aan bouw van arbeiderswoningen ln onze gemeente noodzakelijk is; dat naar de meening van adressant, reeds zonder dit onderzoek kan worden vastgesteld, dat verdere aanbouw van arbeiderswoningen in het algemeen belang ongewenscht is; dat het in onze gemeente reeds groot aantal arbeiderswoningen in de laatste jaren door ruimen aanbouw is vergroot geworden en door den bouw van dergelijke woningen in de wijk achter de van der Werf straat, nog belangrijk zal toenemen; dat bovendien vele middenstandswonin gen in de binnenstad, die door vertrek van de bewoners naar den nieuwbouw in de buitenwijken of naar omliggende ge meenten. leeg zijn gekomen, thans na plaats gevonden huurverlaging, bewoond worden door één of meerdere arbeiders gezinnen, waardoor het aantal woningen voor deze bevolkingsklasse mede is uit gebreid geworden; dat door het sluiten van eenige groote fabrieken en het belangrijk verminderen van het aantal arbeidskrachten in nog be staande fabrieken, aanwas van de arbei dersbevolking door vestiging in de toe komst niet verwacht mag worden, integen deel, dat deze door geleidelijk vertrek naar elders zal afnemen; dat door verderen aanbouw van wonin gen. het aantal leeg staande huizen zoo groot zal worden, dat Leiden den aanblik van een doode stad zal gaan krijgen het geen niet bevorderlijk geacht mag worden voor de actie, welke men zal gaan instellen om te trachten onze stad voor vreemde lingen meer aantrekkelijk te maken en hierdoor het vestigen van nieuwe bewo ners te bevorderen. Redenen waarom adressant den Raad beleefd in overweging geeft, het door den heer J. M. Schüller gevraagd onderzoek niet te doen instellen. STADGENOOTE TE KATWIJK AANGEREDEN. Oo den Wassenaarsche weg onder Kat wijk aan den Rijn is gisteravond onze 22-iarige stadgenoote mej. N. aangereden hoor de Duitsche auto A 14630; zij bleef na den val gerulmen tijd bewusteloos liggen. De doctoren J. en W Hueting waren spoe dig ter plaatse en verleenden geneeskun dige hulp De arm van het slachtoffer bleek gebroken, voorts had zii een wond aan het lichaam bekomen. Zii werd oer ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd en was inmiddels weer tot bewustzijn ge komen. De auto. die de aanrijding veroor zaakte. is door de politie, die een onderzoek daar de schuldvraag instelt, in beslag ge nomen. o EINDDIPLOMA'S KWEEKSCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Het einddiploma van de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs alhier werd behaald door de dames S. Spiro, S. Later- yeer. E. Cohen, allen alhier en A. Hakvoort te Meppel, T. Houtman te Alkmaar, A. Huizinga te Arnhem, W. Reef te Hengelo, L. van Essen te Santpoort, E. Keur en E. 'an Rheine, beiden te Wassenaar, L. van Sftï Schilt te Voorburg, B. Potjer te Haar- N- Ochtman te Zierikzee. vijf candidaten krijgen na zes maanden herexamen voor ljet practisch gedeelte. HET LEIDSCHE VACANTIE- KINDERFEEST. Heerlijke kindervreugd! Men schrijft ons: Gistermorgen te ongeveer halfaeht be gon de Kaasmarkt al een bijzonder aan zien te vertoonen. Van alle zijden kwamen ouders met kinderen aan, onderwijzers met tassohen bij zich en ten slotte een lange reeks groote auto-bussen! Het Leid- sche Vacantie-Kinderfeest ging beginnen! Tegen 8 uur waren de kinderen in de bussen gestapt en groepten er slechts nog de ouders omheen. Nauwelijks echter we zen de horloges aan, dat het acht uur was, of het getoeter van een der bussen en het gejuich der kinderen duidde aan, dat de reis een aanvang ging nemen! De kinderen uit de 6e klassen van 14 scholen begonnen aan hun 1-daagschen tocht! En 't is een heerlijke tocht geworden 1 Dc donkere luchten en de 's morgens af en toe neerstroomende regen hebben niets aan de stemming bedorven. Vroolijke, op geruimde gezichten zag men, geen en kele kniesoor, die om 't aanvankelijk min der mooie weer treurde. De rit ging eerst over den nieuwen weg bij Oegstgeest, over Heemstede en Hoofd dorp naar Schiphol. Al gauw hadden som migen al even voorbij Hoofddorp het vrij drukke gaan en komen der vliegtuigen in 't oog. Vlak bij Schiphol ijerd aller aan dacht getrokken naar 't dalen van een groot Duitsch vliegtuig van de Luft-Hansa Later werd deze machine iets dichter bij ezien, toen er benzine werd ingenomen. Terwijl de regen als met bakken uit den hemel neerplaste op het betonnen veld van Schiphol, stonden de kinderen van 't Vacantie-kinderfeest in de ontzaglijk groo te hangar en bekeken „De Zilvermeeuw" of de „Jan v. Gent". J Er werd veel verteld en veel gezien; te veel om te beschrijven! Velen zagen nog den bekenden vliegenier Parmentier. Van Schip-nol ging 't naar Amsterdam over de Berlage-brug, langs Muiden en Naarden naar Oud-Valkeveen. Daar werd eerst flink gegeten, toen pootje gebaad, gespeeld, gedwaald, en zooveel pret ge maakt, als twee uren maar kunnen be vatten. Boordevol waren de kinderen van heerlijke lach en blijheid. Na Oud-Valkeveen ging 't op Hilversum af. Daar werden de studio's der omroep- vereenigingen en 't stadhuis bewonderd. Uitgestapt werd er niet; dat gebeurde pas op de Soesterhei. Een moment van verrukking: daar wacht te een auto met voor ieder een flinke beker heerlijk ijs! 't Was even stil! Toen barstte de pret weer los en werd gesprongen of gehold over de heide en tusschen de bosc-h- jes. Weer moesten allen verder, naar nieu we, prettige dingen. In Soesterdal wachtte de Luchtvaarttentoonstelling ende warme maaltijd. De Luchtvaarttentoonstel ling is klein, maar uitnemend verzorgd. Bovendien was het geleide zéér goed; op duidelijke wijze werden de bijzonderheden getoond en uiteengezet. De warme maaltijd smaakte daarna op perbest! Toen ging 't weer naar Leiden terug Onder vroolijke grappen en zang duurde deze terugreis héél kort! j Een nieuw gejuich steeg op. toen bij de Gemeentelijke H.B.S. aan den H. Rijndijk de Postharmonie en een groote menigte belangstellenden de komst der kinderen afwachtte. Met de muziek voorop en bege leid door een groot aantal menschen, ging 't via Levendaal en Rapenburg naar de Papengracht. Daar stonden honderden ouders hun kinderen af te wachten. Een heerlijk oogenblik en een prachtig besluit van een dag, die te gauw voorbij gegaan was! Na dit met vreugde neergeschreven ver slag van 't groote 1-daagsche feest, moet toch óók nog even vermeld worden het wel minder opvallende, maar daarom niet minder vroolijke terugkeeren op Zaterdag avond j.l. van de groep kinderen, die 3 dagen in Nunspeet hebben doorgebracht. Zij kwamen gebruind terug, want 't weer was best geweest en de dagen waren om- :evlogen1 Voor kinderen en onderwijzers! De Commissie voor 't Vacantie-kinderfeest prijst zich gelukkig met behulp van zoo vele Leidenaars zulke dagen voor de kin deren te kunnen voorbereiden! En dat vooral in dezen tijd! ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 11e programma der reeks van 22 be spelingen van het orgel der Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma morgen avond uit te voeren, luidt als volgt: 1. Praeludium en Fuga van Kersbergen; 2. Ciaconna van Packelbel; 3. G dur Con certo van Vivaldi; 4. Toccata van Paradisi; 5. Sonate 7 van Guilmant. De toegang is vrij. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Verhoef en Malmberg Vleesch. waren- en Conservenfabriek N.V.. Hoofd straat. Sassenheim. Uittredend Commissa ris (tevens proc.)J. N. Beekman Sassen heim. Vestiging depót te Leiden, Pieters- kerkkoorsteeg 30. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Montreux-conventie geteekend Dantzïg. Gisteravond is de conventie der Zee engten te Montreux geteekend. De plech tigheid ving te kwarf over tien des avonds aaa en duurde tot elf uur. De tien verte genwoordigers van de aan de conferentie deelnemende landen: Bulgarije, Groot Brittannië, Frankrijk, Griekenland, Japan Roemenië, Turkije, Joego-Slavië, Sovjet- Rusiand en Australië hebben een tiental exemplaren der conventie onderteekend. Hot eerste exemplaar, zal evenals hei. ver drag van Lausanne in het archief van dc Fransche republiek worden gedeponeerd. Na de onderteekening nam de Turksche minister van buiten], zaken. Roesjdi Aras het woord, die er op wees- dat het went van Montreux een vooruitgang beteekent op den weg der samenwerking tusschen de volken. Hij voegde hieraan toe: „Wij no pen, dat de volken, die niet ter conferen tie aanwezig waren zich bij ons sullen voegen, hetzij door hun directe ad'naesie, hetzij dooi- hun moreelen steun". De Engelsche vertegenwoordiger. Lord Stanley, wees erop, dat het te Montreux bereikte resultaat de wereld aantoont, dat, degelijke resultaten voor den vrede kun nen worden bereikt door zich aan de prak tijk der internationale gebruiken te houden Litwinof verklaarde, dat de belangen der niet-aanwezigen volledig gewaarborgd zijn en voegde eraan toe, dat de bet.ceke- nis der conventie ver boven haar doel uit gaat. De wereld had het vertrouwen ver loren in de collectieve oplossing van moei lijkheden. Deze conferentie heeft aan de leer van den sterkste den eersten slag toegebracht. De vertegenwoordiger van Japan, Sato, wees erop, dat zekere door Japan gemaak te reserves een gevolg zijn van het feit, dat dit land geen lid meer is van den Volken bond. Hij zeide echter, de verzekering te kunnen geven dat, zijn regeering zich vol ledig aan de bepalingen en den geest der conventie zou houden. De Grieksche vertegenwoordiger, Poli- tis- wees erop, dat Griekenland even ver heugd is over de totstandkoming der con ventie als Turkije, en zeide te hopen, dat de regeeringen nooit een beroep zullen LEIDSCHE DOOFSTOMMEN-VEREEN. „DE SLEUTELSTAD". Geslaagd uitstapje. Een gezelschap doofstommen uit onze gemeente maakte tezamen met de Doof- stommen-vereeniging uit Den Haag een uitstapje per touringcar. Te half negen stapten de Leidenaars in. 't Weer beloofde niet veel goeds, maar toch kwam er spoe dig de juiste stemming in! 't Eerst werd uitgestapt in Bloemendaal waar de koffie zich goed deed smaken. Natuurlijk werd 't Kopje" niet overgeslagen! Vandaar ging 't over Alkmaar naar Schoorl, waar het middagmaal werd ge nuttigd. De speeltuin en de hooge zand heuvel vormden de clou van dit uitstapje. Om half zeven 's avonds werd het doof stommen-gebouw „Guyot" bereikt, waar ter eere van het gezelschap een tooneel- uitvoering werd gegeven door doofstom men, die door allen zeer op prijs werd ge steld. Om half tien werd Amsterdam verlaten en naar Leiden gereden, waar de Leide naars uitstapten en men de zuster-veree- niging uit Den Haag 'n vaarwel toebracht. Wij twijfelen er niet aan, of het gezel schap, bestaande uit ongeveer vijftig per sonen, kon op een gezelligen dag terug zien! Voor het Mercurius-diploma boek houden is te 's Gravenhage geslaagd de heer J. A. Griffioen, leerling van den heer J, A. W. van Kluijve, alhier. Bij het examen van den Bond van Leeraressen bij het Mode-vakonderwijs slaagde voor het diploma coupeuse onze plaatsgenoote mej. Jo Walle en voor het diploma costumière mej. Jo van Rijt te Zoeterwoude, beiden leerlingen van mej. H. M. Goddijn, alhier. Voor de Rijkscommissie is aan de R.K. Vakschool geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs (akte N VII) mej. Th. Flint alhier. Voor de akte N VIII slaagde mej. A. E. M. Horn alhier. Geslaagd te Rotterdam voor het examen Nuttige Handwerken de dames T. C. A. Muys van de Moer, Y. van Riel, M. P. Snoep en M. C, van Thoolen allen alhier. Te Den Haag slaagde voor het examen boekhouden Mercurius, de heer C. P. de Heiden, alhier Door de politie zijn gisteren twee jongens, L. H. en J. H., aangehouden, die ontvlucht waren uit het opvoedingsgesticht „Val'kenheide". Zij werden in het bezit bevonden van een rijwiel, dat ze in de buurt van Woerden hadden ontvreemd. hoeven te doen op de clausule omtrent oorlogstijden, die in de conventie voorko men. Vervolgens verklaarde de voorzitter, Bruce, de conferentie voor gesloten, Turkije viert feest, 21 Juli is tot natio nale feestdag geproclameerd. Van alle hui zen wordt gevlagd en fakkeloptochten worden georganiseerd. Voor de oude ver sterkingen aan den Bosporus had zich een vloot van allerlei vaartuigen verzameld, waarop enthousiaste tooneelen zich af speelden. Aan den ingang van de Dardanellen zal een gedenkteeken worden opgericht, dat waarschijnlijk gelijkenis zai vertoonen met het Amerikaansche vrijheidsstandbeeld in de haven van New York. Het gedenkteeken moet Turkije's „overwinning" uitbeelden op de conferentie van Montreux. Buitenland- sche architecten worden ultgenoodigd plannen voor het gedenkteeken in te zen den. De autoriteiten hebben hiervoor 650.000 Turksche ponden uitgetrokken. Nadat te middernacht 't geloei der si renen in de haven en in Istanboel de onder teekening van de nieuwe zee-engten-con ventie had aangekondigd, begonnen in de vroege morgenuren de eerste troepenbewe gingen. Infanterie, artillerie en gemotori seerde troepen marcheerden van de beide oevers van den Bosporus af en bereikten tegen den morgen de hooger gelegen plaat sen van den Bosporus. De oude, op grond van het verdrag van Lausanne onbruikbaar gemaakte forten werden militair bezet, Den geheelen nacht was de bevolking op de been. In talrijke plaatsen, die aan de zee-engten gelegen zijn, viel den binnen- trekkenden troepen een enthousiaste ont vangst van de zijde der bevolking ten deel Vanmorgen vroeg zijn alle schepen in de haven met vlaggen versierd. Een mijnen- legger van de marine is te Istanboul voor anker gegaan en zal in den loop van den dag naar de Zwarte Zee vertrekken. Het grootste deel der Turksche vloot is reeds onderweg naar de Dardanellen, om deel te nemen aan de bezetting der zee-engten, die in den loop van den morgen zal plaats vinden. Het secretariaat van den Volkenbond heeft tot nu toe nog geen enkel bericht ontvangen van den Volkenbondscommis saris te Dantzig. Men neemt aan, dat deze de resultaten afwacht van de jongste besluiten, om een rapport op te stellen, niet alleen over den tekst daarvan, doch ook over de feiten. In officieele Poolsche kringen verlangt men nog geen bi.ieenroeping van den Vol kenbondsraad. Men acht de bestaande commissie van drie voldoende en wenscht verder eerst het resultaat van de bespre kingen van Beek af te wachten. De 6'A-jarige J. v. d. C. uit de Kool straat viel gistermiddag te halfvier tijdens het visschen in den Oude Singel. H. v. d. V. sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken den longen te redden. BELGIË. Rede van Spaak - Een Vlaamsch front Diamantstaking te Antwerpen. De minister van buitenl. zaken Spaak heeft tijdens een dejeuner, aangeboden door de buitenlandsche persvereeniging een redevoering uitgesproken over de buiten landsche politiek van België. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat hij „uitsluitend en volkomen Belgisch" buitenlandsche po litiek wenschte. Wanneer spr. het probleem ..strijd voor het recht of handhaving van den vrede" moest oplossen, zou hij in de eerste plaats trachten den vrede te hand haven; is het niet onjuist, zoo vroeg hij verder, uitsluitend op een eeuwig bewegend recht de principes te baseeren der buiten landsche politiek en op de basis van wat slechts het recht van een oogenblik is, het lot der menschen en de toekomst onzer be schaving op het spel te zetten? Zeventien jaar na het sluiten van den vrede komt thans de wreede werkelijkheid te voor schijn. Het realisme, dat spr. wil betoo- nen, verplicht hem mede te werken aan alle pogingen, die strekken tot het doel matig maken van het internationale recht, dat hervormd moet- worden om het van een volkomen mislukking te redden. De volken moeten zich niet tot meer verplich ten dan tot wat zij psychologisch kunnen aanvaarden en geven. Ook kunnen van alle valkeren niet dezelfde inspanningen en dezelfde offers gevraagd worden. Er moet een hiërarchie in de internationale verplichtingen worden opgesteld. Een volk kan redelijkerwijze slechts in een oorlog toestemmen, wannéér zijn vitale belangen op het spel staan, zijn onafhankelijkheid, de onaantastbaarheid van zijn grondgebied, de verdediging zijner vrijheden. Wat België aangaat, de minister van buiten landsche zaken mag nooit de aardrijks kundige positie van zijn land vergeten en het bestaan van de Vlaamsche en Waalsche bevolkingen of de betrekkelijkheid van zijn krachten. Het is ons niet voldoende, aldus spr., den vrede te willen, onze groote na buren moeten dien ook willen. Wat wij willen, is, dat er vrede heerscht tusschen onze buren. Onze samenwerking staat vast naar de mate van onze middelen, maar het lijkt niet te veeleischend, wanneer wij de rust en veiligheid, waarop wij recht heb ben, ons door onze buren wenschen te zien verzekerd. Ik ben er zeker van, dat geen onzer buren er aan denkt de gewet tigdheid van een zoodanige houding te be strijden. BINNENLAND. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana naar de Vogezen. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De invoer van draadnagels; meiporie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnen land, 3e Blad). Leidenaars naar de Vierdaagsche af- standsmarschen. (Sport, 3e Blad). Australië leidt met 21 in den tennis wedstrijd tegen Duitschland. (Sport, 3e Bl.) BUITENLAND. De Zee-engten-conventie te Montreux is geteekend. De Turksche troepen zijn naar de Zee-engten opgerukt. (Buitenland, le Blad). Nog steeds is de toestand in Spanje ho peloos verward. (3e en le Blad). Debat in het Engelsche Lagerhuis over dc defensie. (Buitenland, le Blad). Rede van den Belgischen minister van, buitenl. zaken Spaak. (Buitenland, le Bl.) Een Vlaamsch front zal worden gevormd (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. studenten en de vereeniging Nieuw-Vlaan- deren. Verder namen vertegenwoordigers van alle politieke en cultureele Vlaamsche groepen aan het congres deel. Het congres besloot tot vorming van een groot Vlaamsch volksfront uit alle par tijen. De leiding van het congres kreeg vol macht voor de opstelling van een pro gramma. dat o.a inhoudt de vorming van een Vlaamsch front buiten de politieke partijen, de hervorming van het onderwijs, de kunst en de wetenschap volgens Vlaamsch gezichtspunt, economische toe nadering tot Nederland, opheffing van het geheim Fransch-Belgisch militair verbond, amnestie voor de Vlamingen en politiek zelf bes temmingsrecht voor Vlaanderen. Aangezien de werkgevers in de diamant industrie te Antwerpen weigeren de loo- nen met 10 pet. te verhoogen. zijn 5000 ar beid* in staking gegaan. POLEN. Generaal Drezser begraven. Generaal Orlicz Dreszer, de inspecteur- generaal van de Poolsche luchtmacht, die eenige dagen geleden bij een vliegtuig ongeluk om het leven is gekomen is gis teren met militaire eer te Gdingen ter aarde besteld. De Duitsche militaire attaché le Warschau en een speciale ver tegenwoordiger van de Duitsche lucht macht woonden de begrafenis bij. Er was een krans uit naam van generaal-veld- maarschalk von Blomberg, den Duitschen. minister van oorlog, en van kolonel- generaal Goering, den opperbevelhebber van de Duitsche luchtmacht. Zondag heeft te Leuven een congres Diaast gehad, waaraan alle Vlaamsche partijen deelnamen. Het congres was georganiseerd door den Vlaamsch-katholieken landbond, den Vlaamsch-katholieken bond van, oud- RUSLAND. Verdere centralisatie. Naar officieel wordt meegedeeld, zijn. een aantal besluiten afgekondigd, waarbij voorzien wordt in de instelling van twee nieuwe volks-commissarissen. Ingesteld worden een commissariaat voor justitie en een voor openbare gezondheid. Krylenko is benoemd tot volkscommissaris vopr ju stitie en Kaminski tot volkscommissaris voor openbare gezondheid. Zij bekleedden tevoren soortgelijke functies in de repu bliek Groot-Rusland. Door de instelling dezer beide nieuwe volkscommissariaten is de centralisatie van het bestuur in sovjet-Rusland opnieuw naderbij gekomen. EGYPTE. Amnestie. De ministerraad zal zich in de eerstvol gende zitting bezig houden met een wet voor politieke amnestie, waaronder 2500 gevangenen zullen vallen, die wegens po litieke overtredingen sinds 1930 hun vrij heid missen. De wet zal niet van toepassing zijn op de veroordeelden, die bij moord zaken betrokken zijn. Onder voorzitter schap van den minister van justitie zal 'r. speciale commissie gevormd worden, ten einde de verzoekschriften te onderzoeken van degenen, wier namen niet op de lijst der onder de amnestiewet vallende gevan genen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1