DE OPSTAND IN SPANJE fjJIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 20 Juli 1936 Groote onzekerheid omtrent de situatie [Tegenover optimistische regeerings-verklaringen staan andere berichten. FINANCIEN. LUCHTVAART. FAILLISSEMENTEN. /CHEtP/ TJMNCEN1 •De taart van Thijs Ijs en Dickie Dons De berichten uit Spanje volgden elkaar in chaotische hoeveelheid op, doch trots ijeze hoeveelheid is betrekkelijk weinig te zeggen over den werkelljken toestand in het land. Vast staat, dat de opstand een mili taire is, die Vrijdagavond in Marokko is uitgebroken en is overgeslagen naar verscheidene centra van Spanje zelf en ook naar de Balearen en de Canarische eilanden. Onder de buitcnlandsche cor respondenten, die zich in de grensplaat sen bevinden, bestaat de indruk, dat de rebellie op menig punt succes heeft. Zoowel de opstandelingen, die worden aangevoerd door de generaals Franco, Queipo dc Llano, Lopez Pinto en Goded, en die blijkbaar over de radio-stations te Ceuta, Cadiz en Sevllla beschikken, als de regeering te Madrid zenden vla de draad- looze optimistische berichten de wereld in, waarvan men uiteraard moeilijk kan na gaan in hoeverre zij den feitelijken toe stand getrouwelijk weergeven of veeleer bestemd zijn voor blnnenlandsch propa gandistisch gebruik. In Marokko heeft dedopstand snel resul taat opgeleverd, weliswaar schijnen enkele vliegtuigen bommen te hebben geworpen op Ceuta en Meliila, dooh veel heeft dit blijk baar niet opgeleverd, want Marokko is In handen der rebellen. De secretaris-generaal der regeering wordt te Tetouan gevangen gehouden. Volgens uit Melilla ontvangen berichten hebben drie oorlogsschepen, die tegen de opstandelingen uitgezonden waren, met dezen gemeene zaak gemaakt. Een vierde schip is voor Larache verschenen. De op varenden hebben onderhandelingen aange knoopt met de troepen, die zich van de macht hebben meester gemaakt. Vanuit Marokko zijn troepen naar Spanje overgestoken en uit Gibraltar wordt gemeld: De Marokkaansche troepen van het vreemdelingenlegioen hebben thans de over hand in alle nabij Gibraltar gelegen Spaan- sche steden, waar de kanonnen vuren op de nog hardnekking verzet biedende commu nisten en syndicalisten. Te Gibraltar kan men de schoten duidelijk hooren. Er zijn talrijke dooden gevallen en honderden per sonen zijn gewond. Bijna 3.000 personen, velen in lompen gehuld, zijn, voor een deel met bootjes, naar Gibraltar gevlucht. Talrijke inwoners van La Llnea zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Gibraltar opgenomen. Onder de slacht offers van den opstand bevindt, zich een Britsch onderdaan. Tal van Amerikanen en Engelschen zijn gisteren te Gibraltar uit Spanje aangeko men. Hun auto's droegen vele sporen van kogels. De Britsche autoriteiten staan de Britsche onderdanen niet toe uit Gibraltar te vertrekken. Op het oogenblik bevinden zich honderden uitgeweken Spanjaarden in Gibraltar, benevens een aantal Engelsche gezinnen, die gewoonlijk op Spaansch ge bied verblijf houden. Hoever de opstand zich heeft uitgebreid is onzeker, doch dat de toestand niet onge vaarlijk is, blijkt wel zeer duidelijk uit het feit, dat een drietal regeringswisselingen hebben plaats gehad! Regeeringswisselingen. De regeering Quiroga is Zaterdag afgetre den en vervangen door een regeering Bar rio, den voorzitter der Cortes, doch ook dit kabinet mocht het niet lang maken. Barrio werd toen reeds weer vervangen door den minister van marine José Glral, die meer links is georiënteerd. Blijkbaar hadden de llnksche groepen in Barrio niet het volle vertrouwen. Optimisme der regeering. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft draadloos de volkende bekendmaking gepubliceerd: „De vorming van het ministerie-Giral be- teekent een duidelijk naar voren brengen van den strijd tegen het fascisme. Giral heeft het ministerpresidentschap op zich genomen, terwijl de ministers van het vorige kabinet hun portefeuilles behouden met als eenige wijziging, dat generaal Pozas binnenlandsche zaken neemt." Vervolgens liet het ministerie van bin nenlandsche zaken een mededeeling draad loos verspreiden, welke den volgenden in houd heeft: „De partijen, die het volksfront vormen herhalen hun aanhankelijkheid jegens de regeering. De regeering zal voortgaan het volk te bewapenen. De arbeidersmilities zullen met de trouwe troepen samenwer ken ter verplettering van den opstand. Een kolonne mijnwerkers uit Asturie is in Madrid aangekomen en komt de regeerings- troepen steunen in den strijd tegen de rebellen. In alle steden moet het volk zich organiseeren zonder dralen opdat de republlkelnsche en arbeidersstrijdkrachten een nauwe offensieve aaneensluiting tot stand kunnen brengen tegen de opstande lingen. De noodlge wapenen zullen hun worden verstrekt." Om kwart over drie liet het ministerie van binnenlandsche zaken gisteren de volgende mededeeling voor de radio voor lezen: „De onderwerping der rebellen schrijdt voort. De opstandelingen te Malaga en Barcelona hebben zich aan de wettige autoriteiten overgegeven. Te San Sebastian, waar opstandelingen zich meester van de stad hebben trachten te maken, is de nor male toestand hersteld. Geruchten dat troepen uit Segovia en Locrone naar Madrid oprukken zijn absoluut onjuist. De soldaten der opstandige troepen hebben, zoodra zij kennis kregen van de door den president der republiek onderteekende decreten hun chefs verlaten en zich bij de wettige over heid aangemeld, teneinde de wapenen op te nemen voor de republiek. In Barcelona is de rust volledig hersteld. Te Melilla zijn de opstandelingen volkomen op de vlucht. Een groot aantal kunner wijken naar Fransch gebied uit, waar zij onder bewaking worden gesteld. Het volk moet rustig en op zijn hoede blijven. De regeering onderdrukt ge leidelijk de haarden van opstand. Over enkele uren zal het herstel der wettige toestanden een feit zijn geworden." De algemeene arbeidersbond deelt mede, dat een algemeene werkstaking zal plaats hebben in plaatsen, waar door de fascisten de staat van beleg was afgekondigd. Volgens onbevestigde geruchten die in Londen in omloop zijn, zouden verschei dene leden der Spaansche regeering w.o. de vroegere premier Quiroga, en hooge officieren de Fransche grens hebben over schreden. Volgens dezelfde geruchten zou een monarchhistisch-fasoistisch leger van uit het Zuiden optrekken naar de hoofd stad. Het radiostation van Madrid heeft ver scheidene decreten bekend gemaakt, waar bij o.a. de staat van beleg in verscheidene steden van het schiereiland in Marokko, op de Balearen en op de Canarische eilan den, wordt afgeschaft. In andere decreten worden alle troepen met verlof gestuurd, waarvan het kader heeft deelgenomen aan de beweging tegen de repübliek en wordt de ontbinding gelast van alle legereenhe den. die aan de opstandige actie hebben deelgenomen. Oproep van generaal Franco. De zender te Ceuta deelde mede, dat generaal Franco een plechtigen intocht in Ceuta zal houden en de bevolking heeft uitgenoodigd hem een geestdriftige ont vangst te bereiden. Zondagmiddag één uur zond de zender te Sevllla het volgende telegram uit, dat men van generaal Franco had ontvangen: „Na te Tetoean het bevel op mij te heb ben genomen over het roemrijke en va derlandslievende Spaansche leger, zend ik allen loyalen garnizoenen in Marokko en Spanje mijn geestdriftigen groet. Spanje heeft zijn eigen redding bewerkstelligd. De provincies Andalusië, Valencia. Valladolid, Burgos en Aragon, de Canarische eilan den en de Balearen benevens hun garni zoenen en civiele strijdkrachten hebben zich geestdriftig bij ons aangesloten. Laten zij, die zich door onwetendheid nog verre van ons houden, wel weten dat hun nog slechts weinig tijd rest om zich aan onze zijde te scharen. Hebt vertrouwen, laat ons voorwaarts trekken, het vaderland eischt het". Volgens de laatste officieele mededee- lingen zouden de opstandelingen te Se- villa zich hebben overgegeven, terwijl ook t radiostation weer in handen der regee ring zou zijn. De kabinetswijziging, waarbij Giral mi nister-president is geworden, is geschied, nadat de poging om door benoeming van een nationaal-republikeinsch afgevaardig de tot minister een verzoening met de re bellen tot stand te brengen mislukt was en groote ontevredenheid in linksche krin gen had veroorzaakt. Gisteren is echter geen enkele trein ui. Spanje te Hendaye aangekomen en ook de telefonische verbindingen tusschen Londen en Portugal en Gibraltar zijn ver broken. Een ambtenaar van het Engelsche mi nisterie van P.T.T. heeft aan de pers ver klaard, dat het onmogelijk is, verbinding te krijgen verder dan de Fransche grens HET NEDERLANDSCHE SPOORWEGBEDRIJF. bedrijfsresultatne ongunstiger DAN IN 1934. Aan het verslag der Staatsspoorwegen en der Holl. IJz. Spoorweg-mij. over het jaar 1935 wordt het volgende ontleend: He gang van zaken in het Nederlandsche spoorwegbedrijf vertoonde in 1935 hetzelfde slgemeene beeld als in de laatste jaren: da lende opbrengsten en eveneens, doch iri mindere mate, afnemende kosten en lasten biet als gevolg andermaal slechtere uitkom sten. De uitkomsten zijn f. 1.934.178.23 slechter dan over 1934. De algemeene ver gaderingen stelden echter de bijdragen aan nisch en wettelijk verplicht is en bereikten daarmede dat de uitkomsten over 1935 op papier f. 2.765.821.77 beter zijn dan over 1934 De achterstand in afschrijvingen is nu echter met f. 4.700.000 toegenomen. Doordat het Juliana-kanaal in zijn volle lengte en verdere gedeelten van het Twenthe-kanaal In dienst gesteld werden, zijn zulke groote vervoeren aan den ijzeren weg onttrokken, dat het spoorwegbedrijf daarvan in het verslagjaar aanzienlijk na deel ondervonden heeft. De handel met het buitenland bleef aan talrijke belemmeringen onderworpen. Onder deze omstandigheden waren een verdere daling van het spoorwegvervoer en eene nieuwe vermindering der spoorweg-op brengsten wel haast vanzelfsprekend. Deze laatste bedroeg ruim elf en een kwart millioen gulden. In dit bedrag zijn mede begrepen de inkomsten, door het be drijf prijs gegeven door het geheel of ge deeltelijk staken van de exploitatie van ver liesgevende baanvakken. Naar onze bereke ning beloopen deze echter niet meer dan ongeveer drie honderd duizend gulden, een bedrag, dat in het niet verzinkt Indien men és vernieuwingsrekeningen voor gebouwen. en kunstwerken f. 4.700.000 lager dan teoh^daarnaast zet, dat alleen aan vrachten van Llmburgsche mljnproducten ln het verslag jaar ruim vier millioen gulden minder ont vangen werd dan in het vorige jaar. Helaas zijn de Diesel-electrische treinstel len aanvankelijk nagenoeg alle en daarna voor een groot gedeelte bulten dienst ge bleven. Het electrisch geëxploiteerde net werd uitgebreid met de spoorwegen Schiedam— Hoek van Holland en Haarlem—Zandvoort en verkreeg daardoor een omvang van rulni 198 K M. De goede resultaten verkregen met de instelling van groepswagendiensten voor het vervoer van stukgoederen, deed een soortgelijken maatregel ontwerpen voor het vervoer van wagenladingen,. Ten deele kwam deze bij de gewijzigde dienstregeling van 6 October reeds tot invoering. Vermindering van uitgaven werd in de eerste plaats verkregen door een nieuwe loonsverlaging bij den aanvang van het verslagjaar. Talrijke andere maatregelen van vereenvoudiging en bezuiniging droe gen daartoe verder bij. Wij vermelden daar van de staking van den reizlgersdienst op diverse baanvakken. Door een en ander bleven de exploitatie kosten ruim acht en drie kwart millioen gulden onder die van 1934. Ook huren, interest en afschrijvingen vorderen minder, zoodat de debetzijde van de „rekening van gemeenschappelijke baten en lasten", ondanks eene bijdrage aan het „fonds tot ondersteuning van gepension- neerd Nederlandsch spoorwegpersoneel", dat nagenoeg uitgeput was, eveneens een lager eindcijfer aanwijst. Niettemin zijn de bedrijfsuitkomsten op nieuw ongunstiger. Op papier zijn zij na de vermindering van de bijdragen aan de vernieuwingsrekeningen voor gebouwen en kunstwerken door de algemeene verga deringen gunstiger dan in het vorige jaar. Blijkens den vergelijkenden staat van de gezamenlijke bedrijfsuitkomsten S.S./H.S., over het tijdvak 1916/1935. bedroegen de bruto-opbrengsten der maatschappijen in 1935 f. 101.120.313.79 tegen f. 112.381.595.60 ln 1934. Zij verminderden derhalve met f. 11.261.281.81 of 10.02 percent tegen eene vermindering in 1934 vergeleken bij 1933 van f. 10.056.158.39 of 8.21 percent. De opbrengst van het vervoer van „rei zigers en bagage" verminderde van f. 57.976.856.73 tot.f. 54.549.003.19 dus met 3.427.853.54 of 5,91 percent tegen eene vermindering in 1934 in vergelijking met 1933 van f. 3.800.051.48 of 6.15 percent, de opbrengst van de „brief- en pakketpost" bedroeg over 1935 f. 2.929.531.89 tegen f. 2.772,858.12 over 1934. De opbrengst van het „goederenvervoer" daalde van f. 49.014.628.21 tot f. 41.280.390.14, dus met 7.734.238.07 of 15,77 percent na een ver mindering in 1934 in vergelijking met 1933 van f 5.926.459.89 of 10.78 percent. De buitengewone ontvangsten en van de telegraaf bedroegen in 1935 f. 2.361.388.57 of f. 255.863.97 minder dan in 1934. De exploitatiekosten bedroegen f. 95.361.070.56 tegen f. 104.143.261.75 in 1934. Zij verminderden dus met f. 8.782.191.19 of 8.43 percent, tegen eene vermindering in 1934, vergeleken bij 1933 van f. 5.318.240.48V2 of 4.86 percent. In verhouding tot gezamenijke op brengsten van het vervoer bedroegen de gezamenlijke exploitatiekosten 94.30 per cent tegen 92.67 percent in 1934. De totale loonuitggven, met inbegrip van die voor constructie en derden, bedroegen in 1935 f. 63.355.000.— tegen f. 69.482.000. in 1934. zoodat de vermindering f. 6.127.000 bedroeg. Het nadeelig saldo der „rekening van gemeenschappelijke baten en lasten" be draagt over 1935 f. 32.732.342.33, doch werd door de algemeene vergaderingen vastge steld op f. 28.032.342.33. In het debet der winst- en verliesreke ningen S.S. en H.S. is onderscheidenlijk overgebracht het aandeel van elke maat schappij in voormeld nadeelig slot, bedra gende: voor S.S. f. 14.547.707.70 en voor H.S. f. 18,184.634.63. Het aandeel voor elke maatschappij is door de algemeene vergaderingen bepaald op: voor S.S. f. 12.458.818.81. voor H.S. f. 15.573 523.52. In verband met het bepaalde in de over eenkomsten zijn ln het credit der winst en verliesrekeningen gebracht de door den staat aan de maatschappijen verschul digde bijbetalingen ad f. 15.267.707.70 bij S.S. en f. 19.084.634.63 bij H.S. om tot een winstsaldo te komen van 4 precent van het op aandeelen aan toonder gestorte en niet terugbetaalde kapitaal ad f. 18.000.000 bij S.S. en ad f. 22.500.000 bij H.S. De bijbetalingen zijn echter definitief be paald op f. 13.178.818.81 bij S.S. en f. 16.473.523.52 bij H.S. Dienovereenkomstig sluit de winst- en verliesrekening bij S.S. met een voordeelig saldo van f. 720.000 waarvan op de in om loop zijnde 72.000 aandeelen aan toonder van f. 250, f. 10 per aandeel kan worden uitgekeerd. Van het voordeelig saldo der winst- en verliesrekening h.s. van f. 900.000 kan op de in omloop zijnde 22.5000 aandeelen aan toonder van f. 1000 f. 40 per aandeel worden uitgekeerd. Met ingang van 1 Januari 1935 is een nieuwe loonregeling ingevoerd, waarbij de loonen en in het algemeen ook de overige niet op het r. d. v. gegronde Inkomsten, als toelagen, premien, uitkeerlngen enz. met 4V« onderscheidenlijk 5 percent verlaagd zijn geworden. Aan personeeluitgaven werd in het ge heel betaald f. 70.815.000 d.i. 74.26 percent der exploitatiekosten, tegenover f. 77.881.000 of 74.78 percent der exploitatiekosten in 1934. Het aantal personen in vasten dienst bedroeg op 31 December 1935: 33780 tegen 35553 op ultimo 1934 en verminderde dus met 1773. ■f Uitgesproken: Naaml. Venn. Brouwer en Zoon, geves tigd en kantoorhoudende Sassenheim. R.C. jhr. mr. P. G. M. v. Meeuwen. Cur. mr. H. R Goudsmit, Leiden. J. A. Otten, sigarenwinkelier. Leiden, Haarlemmerstraat 185. R.C. mr. A. J. Pau- lus. Cur mr. P. van der Grijp, Leiden. A. J. Remmerswaal, bloemist, Wassenaar, Laan v. Koot 22. R.C. mr. A. J. Paulus. Cur. mr. P. J. M. Fruytier, den Haag. Opgeheven het faillissement van: M. A. Pané, Leiden; C. Brammer, Veur In de week van 13 t/m 18 Juli werden in Nederland 59 faillissementen uilgespro ken. VLIEGDEMONSTRATIES TE NOORDWIJK-AAN-ZEE. groote publieke belangstelling. Zaterdagmiddag werden ter gelegenheid van het luchtvaart-prooagandafeest voor het zeeterras van .Huis ter Duin" vlieg- demonstraties gehouden. Begonnen werd met een hoogte-schattingswedstrUd voor het publiek. Hiertoe werd een vlucht uit gevoerd door het Koolhoven soortvliegtulg, type F.K. 43. de PH-CMD van de fa. C. Misset te Doetinchem. Men hoorde hierbij de wonderlijkste getallen noemen, wat wel duidelijk demonstreert, hoe weinig idee het publiek in het algemeen heeft van de hoogte waarop vliegtuigen passeeren De juiste hoogte bedroeg 377 M. Om half vier stak de reddingsvlet van het badbedrijf in zee. beladen met een groot aantal ballonnen terwijl het les- vllegtuig PH-FKB het „Koebeest" der Na tionale Luchtvaartschool. bestuurd door den instructeur A. F Postma een serie Icunstvluchten maakte. Toen de vlet met 't oog op den stevigen W. wind ver genoeg zee in was gegaan, werden vandaar de bal lonnen één voor ééA losgelaten voor het ballonnen-rammen. Hoewel het .Koebeest" vrij traag naar zijn roeren luistert. voor lessen zeer goed wist Postma zoo kundig te manoeuvreeren. dat slechts weinige bal lonnen aan den schroefwind konden ont snappen. Hierna werd overgegaan tot het bommen werpen. Op het strand waren hiertoe twee badtentjes met een roode lap afgedekt, waarom heen twee cirkels waren getrok ken afgebakend met gekleurde vlaggen. De „bommen" bestonden uit kleine zakjes meel. Als eerste vreedzame „bommenwer per" wierp Postma vanuit het „Koebeest" ziin drie bommen naar het doel. De tweede „aanvaller" was de heer Justes U Hey- mans met zijn privé vliegtuig. PH-JUH. een Haviland Leopard Moth. Deze werd bfi het uitwerpen sterk gehinderd door de stijlen van het landingsgestel, welke juist onder de cockpit aan de romp zijn bevestigd Hij kon slechts één bom binnen den uitstersten cirkel laten neervallen. De derde was de instucteur S. de Mul met het vliegtuig De Haviland „Ttger Moth". PH-AJG der Na tionale Luchtvaartschool. die slechts één keer miswierp. De Mul voerde hierna nog geruimen tüd een aantal stunt- en kunstvluchten uit. In- tusschen was de Papegaai. F 22 der K.L.M. op zijn weg naar Londen heel laag over het terras gevlogen. Deze aardige attentie werd door het publiek zeer gewaardeerd. Een half uur later verscheen ook de groote viermotorige De Haviland D.H. 86. even eens op zijn vlucht naar Londen laag over het terrein. De PH-FKA der N.L.S en de goedkoooe Aeronca maakten nog enkele demonstratievluchten. Er was voor dit luchtfeest een geweldige belangstelling ter wijl het weer ook zeer meewerkte. Vanaf het terras heeft Kroonprins Bou- dwijn van België, in gezelschap van de familie Van den Mortel den geheelen mid dag de verrichtingen der vliegers met groote aandacht gevolgd. Vooral het bal- lonnenrammen en bommenwerpen werd door hem met een spontaan gejuich be groet Des avonds vond in het Casino der Noordwijksche Sportvereeniging een gala feest plaats. Van de tentoonstelling gaven wij reeds Zaterdag een beschrijving Het Roemeensche Tcigane ensemble Iliescu verleende haar medewerking. Tot laat in den nacht werd dit zeer geanimeerde feest voortgezet. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. EEN RESULTAAT. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij u het onderstaan de te willen plaatsen, waarvoor bij voor baat vriendelijk dank. In de zitting van den Leldschen Raad van Maandag j.l. kwam aan de orde de in- Lerpellatie van den heer v. d. Voort be treffende de salarieerlng van een in April van dit jaar aangestelden arbeider in los dienstverband bij den Gem, Plantsoenen dienst. Interpellant wenschte te vernemen in welke loongroep deze arbeider was in gedeeld en tevens dat deze in overeen stemming daarmede zou worden betaald. De wethouder Tepe kwam hiertegen in verweer, zeggende dat de betrokkene zelf bij zijn sollicitatie had te kennen gege ven met het nu aan hem betaalde loon reeds zeer blij te zijn. Na veel over en weer praten wordt met 16 tegen 13 st. het voor stel van den heer v. d. Voort aangenomen. Resultaat: De betrokkene is tegen a.s. Vrijdag ontslagen. Motto: Beëindiging der werkzaamheden. DE BETROKKENE. modellendemonstratie op „maaldrift", Op de Maaldrift werd Zaterdagmiddag door de Leidsche Jeugdluchtvaartclub in samenwerking met de Bawaco vliegtuig- modellenfabriek te Monster een demon stratie gehouden. Bawaco kwam uit rnet 5 modellen. Lei den met drie toestellen, w.o. 2 van het type Winckler Jr. en een van het zelfde tyoe. doch driemaal vergroot Dit laatste model voldeed zeer goed. Leiden heeft alle drie toestellen zelf gebouwd en deze zullen ook deelnemen aan de wedstrijden, ver bonden aan den Nationalen Jeugdlucht- vaartdag te Soesterberg, benevens de toe stellen die deze maand nog klaar zullen komen. Bawaco kwam uit men een model holland—britsch indië lijn. STREEFKERK, thuisr.,18 Juli van Port Said. rotterd. lloyd. SLAMAT, thuisr., 18 Juli v. Port Said. BLITAR, uitr., pass. 17 Juli n.m. 5 u. Perim. holland—amerika lijn. DRECHTDIJK, 17 Juli v. R'dam te Los Angeles. ROTTERDAM, toeristenvaart, 17 Juli te Oslo. VOLENDAM, toeristenvaart, 17 Juli v. Fun- chal. halcyon lijn. STAD ARNHEM, R'dam n. Spezia, pass. 15 Juli Gibraltar. STAD AMSTERDAM, 17 Juli v. Oxelosund. STAD HAARLEM, 17 Juli v. Oran te Melilla. mij. oceaan. PEISANDER, Java v. Amst., 18 Juli van Belawan. mij. nederland. TARAKAN. toeristenvaart, 18 Juli v. IJmui- den n. Noorwegen. diverse stoomvaartberichten AMSTEL, Libreville n. Rochefort, pass. 17 Juli Las Palmas. GOUWE, 17 Juli v. Dordrecht te Leningrad. JÓBSHAVEN, 17 Juli v. Antwerpen te Bal- timore. MERWEDE, 17 Juli v. Antwerpen te Dublin NAALDWIJK, 17 Juli v. Sunderland te Yxpilla. SCHIE, 17 Juli V. R'dam te Christinestad. DAN HEIPEN Wï EIKAAS met een spanwijdte van 2.49 M.. waarvan de vleugel bij een der vluchten werd be schadigd. Deze middag mocht, al was het weer wat guur, zeer geslaagd heeten en het enthousiasme en de activiteit der Leidsche Jeugdluchtvaartclub kwam wel zeer tot uiting. De belangstelling van het publiek was zeer groot. -fa 8. Hector Pruikebok stond er te watertanden met de taart nog in zijn handen! Toen zette dat onaangename heer zich zwaar en dreunend neer maar. alle haakjes van den wormenbak drongen stekend in zijn zitvlak! Dat had Dickie Dons gedaan; zijn list was prachtig opgegaan. Hector gaf plots schreeuw na schreeuw; hij brulde als een leeuw hij was verschrikk'lijk kwaad, maar wist zich van den schrik en pijn geen raad. Met groot gerucht sprong hij wel 'n meter in de lucht zoo loopt net af als men op scherpe haken heeft gezeten! De taart van Hector is heelemaal vergeten; daar neemt hij verder geen notitie van. Gelukkig maar, dat Dickie zoo goed vangen kan!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7