LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Juli 1936 SPORT. BUITENLAND. HET LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Het eindverslag. Verschenen is het eindverslag van de afd. Leiden van het Nationaal Crisis-Comité. Vooraf gaat een hartelijk woord van darlk van onzen burgemeester voor de werk zaamheden van het comité, waaruit schitterend is gebleken, waartoe het parti culier initiatief en de particuliere sociale activiteit in staat is. Aan het verslag over 1935 het 4e en laatste ontleenen wij: In 1935 zijn ingekomen 1175 (v. j. 1220) aanvragen, hiervan werden 411 tv. j. 457) aanvragen geheel of gedeeltelijk inge willigd. Voor A-steun werd. behalve de gelde lijke steun, ten bedrage van f. 12866.17 iv. j. f. 15273.99) en aan borgstellingen tot een bedrag ran f.18764.— (v. j. f.19121.verstrkt aan goederen in natura voor een bedrag van f. 877.42 (v. j. f. 855.48). Van 1 Januari—30 April 1936 zijn lnge- park en een rondwandeling door de stad. Op de terugreis maakte eenige leden zich verdienstelijk met het aanwerven van nieuwe leden, wat een groot succes bleek te zijn. Te ongeveer 9 uur 's avonds kwam men al zingende, in de Sleutelstad terug. Een zeer geslaagde tocht was hiermede beëindigd. OPENING VAN HET OPFOKSTATION' DER LEIDSCHE GEITENFOKVEREENIGING. De Leidsche Geitenfokkersvereeniging heeft Zaterdagmiddag om drie uur. officieel haar fokstation voor het aankweeken van speciaal uitmuntende dieren, geopend Er was hiervoor groote belangstelling. De voorzitter der vereeniging de heer Jonk sprak een hartelijk welkomstwoord en deelde mee dat van B. en W, bericht van verhindering was ingekomen Ook de heer en mevr dr. Emmers en de heer en mevr van Poelgeest hadden bericht van verhindering gezonden. Het verheugde spr. dat velen van hun belangstelling deden ZEILEN. DE KAAGWEEK. de°neiS4wiUWVragen: M aaflVraSen W"- ^'ken! zoo o.a. de ou" wethouder mr Ro- Aan Weidelijken steun werd uitgegeven miin en dc raad5"'den d' 1932 1708 387 1933 1433 705 1934 1220 763 1935 1-175 764 1936 225 135 tun. 30 April Totaal 5761 2754 f. 2805.99, aan borgstellingen voor het aan gaan van een leening f. 6288.50, en in natura voor een bedrag van f. 79.01. Het overwicht der behandelde aanvragen luidt' gunstige aanvr. afgewezen beslissingen 1321 728 547 411 90 3007 Naast de vele particuliere giften zijn de Woensdagcollecten, de maandelijksche bij dragen van de Ver. van Huisvrouwen! de geregelde afdrachten van het Leldsch Studenten Corps, de hoofdbronnen geweest waaruit het Comité geregeld heeft kunnen putten. Ook veel steun werd ontvangen van enkele scholen, personeel van groote magazijnen, particuliere- en overheids instellingen. Enkele kerstcollecten en de Maskerade-collecte in 1935. die eveneens belangrijke baten opleverden, dienen te worden vermeld. Aan allen, die op de een of andere wijze hieraan hebben bijgedragen werd reeds bij verschillende gelegenheden de dank van het Comité overgebracht. Het overzicht der ontvangsten en uitga ven geeft o.m. aan: over 1935 waren dc ontvangsten f. 53911.41, w.o. saldo 1934 f. 1925.59. 26 collecten en 3 October collecte f. 9064.94, collecten Verg. v. Huisvrouwen f. 1021.75. L.S.C. f. 2256.50. giften, pers. bij dragen enz. f. 2037.52, N. C. C. f. 5000, ge meente Leiden f. 3000, idem voor cursussen jeugdige werkl. f. 6500. Gem. Hulpbank af lossing leeningen f. 14000, Crisis Waarborg fonds f. 8000. Brokkenhuis f. 200, diversen f. 905.11. De uitgaven bedroegen f. 52.129.70, w.o. aan geldelijken steun f. 12866.17, aan 145 verstrekte leeningen f. 18764, aan kleeding, brandstoffen, levensmiddelen f877.42, aan cursussen jeugdige werkloozen f. 6500. aan cursusen ontw. en ontspanning f. 376.50, aan gratificaties, drukwerk, telefoon f. 2758, aan reserve Crisis-Waarborgfonds f. 8000. diversen f. 1987.61, zoodat het batig saldo per 31 Dec. 1935 bedroeg f. 1781.71. Over 1936 (1 Jan.—1 Mei 1936) waren de ontvangsten: saldo 1935 f. 1781.71, collecten Verg. v. Huisvr. f. 258.60, L.S.C. f. 415.50 gif ten. periodieke bijdrage f. 52.60, Gem. Hulp bank aflossing leeningen f. 5500. Crisis Waarborgfonds f. 8000. diversen f. 52.31, to taal f. 16060.72. De uitgaven aan geldelijken steun f 2805.99 aan 42 verstrekte leeningen f. 6288.50, aan kleeding, brandstoffen, levensmiddelen f. 79.01, aan gratificaties, drukwerk, tele» foon f. 150, aan Rijnlandsch Borgstellings fonds f. 5000. aan diversen f. 438.32, totaal f. 14761.82. Saldo f. 1298.90. Op verzoek van het Dag. Bestuur is bo venstaande rekening van den penningm. aan de hand van bescheiden gecontroleerd en accoord bevonden door de heeren N. C. F van Ginkel en Mr. P E. Briët. Het overzicht der verleende borgstellin- gr. uit 't Crisis-Waarborgfonds geeft aan: 1932 161 borgstellingen tot een totaal be drag v. f. 14.750,45; 1933 126 tot f. 161.65,28; 1934 154 tot f. 19.121; 1935 145 tot f. 18.764; 1936 t.m. 30 April 42 tot f. 6288.50 Totaal 628 borgstellingen voor een totaal bedrag van f. 75089.23. De voorschotten werden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank (Gem. Bank van Leening en Geldschietbank)een leening tot een bedrag van f. 500 werd verstrekt buiten de administratie van de Gemeentelijke Hulpbank. Door terugbetalingen op de leeningen is bereids een bedrag van f. 44.908,42 (tot en met 30 April 1936 f. 42.450, na 30 April 1936 f. 2458,42) aan borgstellingen afge daan. Op het binnenkomen van het nog uit staande bedrag groot f. 11.000 wordt nauw. lettend toegezien. De borgstellingen zijn verleend aan klrine zelfstandigen, nadat vaak eerst saneering had plaats gehad. Menige zelfstandige is op deze wijze voor armlastigheid behoed geworden. Tenslotte wordt nog herinnerd aan den B-steun en aan de oprichting van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds waaraan 't Crisis-comité met f. 5000 deelnam .terwijl het verslag besluit met een woord van dank namens het comité voor de gulle medewerking. o GESLAAGDE BOOTTOCHT DER NED. AMUSEMENTSCLUB. miin en de raadsleden de heeren Bergers en Würtz De vereeniging heeft nog aan gename herinneringen aan het tijdperk, waarin mr Romijn wethouder was. Deze heeft toen in zijn kwaliteit van voorzitter van het Leidsch Crisiscomité met de ver eeniging samengewerkt, om meerdere werk loozen eeh goede melkgeit te bezorgen, waardoor eenige bezuiniging werd gebracht in die gezinnen welke met de ellende der werkloosheid hadden te kampen Aangenaam was het spr. den heer en mevr. Duval die namens Dierenbescher ming aanwezig waren te begroeten als mede de vertegenwoordigers van den Politiebond voor Dierenbescherming. De directeur van Markt- en Havendienst de heer Mennes, was aanwezig namens de plaatselijke tentoonstellingscommissie, even als vele afgevaardigden van zustervereni gingen. Spr. schetste dezen dag als een evene ment in de geschiedenis van de L.G.V. Vooral de stuwkracht van den secretaris, den heer J M v. d. Moolen, was het die het heeft mogelijk gemaakt dat dit fok station er kon komen. Men houde er echter rekening mee dat deze stichting een zware zorg is voor de vereeniging. Veel lasten heeft zij voor haar rekening geno men en haar middelen zijn gering. De ver eeniging heeft dit werk aangevat, omdat door de moeilijke tijdsomstandigheden, meerderen er toe komen zich een geit aan te schaffen, maar dan vaak bedrogen uit komen doordat men zwakke en ongeschikte dieren aankoopt. Er is dus vooral behoefte aan goed materiaal in het belang van mensch en dier. Van tal van organisaties en personen en bovenal van plaatselijke autoriteiten ondervond de vereeniging in rijke mate steun. Wil ons vooral nu steunen want thans hebben wij uw steun dubbel noodig. aldus besloot spr De heer J. M. v. d. Moolen wees er op, dat dit fokstation de kroon is oo zijn 23 jaar werken voor de geitenfokkerii Het fokstation mag er zijn! .Men zal-tevergeefs zoeken naar een tweede zoo wél inge richt fokstation in Nederland Spr. is er trotsch oo. maar hij ziet dit nog niet als het einde van zijn taak. Dit laatste zal pas het geval ziin als elke Leidsche gelten- houder voorzien zal zijn van een prima, gezonde en sterke melkzeefster. Spr. vroeg aller steun en medewerking om dit ideaal te bereiken. De voorzitter van den Politiebond voor Dierenbescherlng richtte nu een hartelijk compliment tot het bestuur van de L.GV. Spr.'s organisatie heeft veel sympathie voor de L.G.V.. omdat men er steeds oo uit Is, de dieren goed te behandelen en dit ideaal propageert. Ook mr Romijn wenschte de vereeniging geluk en prees het bestuur. Spr. heeft de aangenaamste herinneringen aan hetgeen, in samenwerking met het Crisis-Comité kon worden bereikt. De aanwezigen bezichtigden alsnu het fokstation met kennelijke interesse. Er kunnen 12 dieren oo de meest ideëele wijze worden gestald Een speciale hoek ls gere serveerd voor eventueele zieke dieren De L G.V is h'ermee een mooie inrich ting rijk geworden, welke getuigt van durf en ondernemingsgeest. De Ned Amusementsclub heeft gisteren een boottocht gehouden met de „Burg. Gaarland I" waaraan werd deelgenomen door leden, ouders en vele stadgenooten. Hoewel het weer, bij de afvaart van de Spanjaardsbrug, zich niet zeer gunstig liet aanzien en op de heenreis menig regen buitje viel. bracht het strijkje, de stem ming er toch al spoedig in! De tocht ging over de Kasermeren langs Schiphol naar Amsterdam. Met Am sterdam in zicht, klaarde het weer dus danig op. dat velen deel namen aan het door het bestuur gemaakte plan, ri.l. een bezoek aan het Rosarium in het Vondel- Geslaagd te Den Haag voor het M.U.L.O. diploma A; P. J. Koole alhier. Onze plaatsgenoot B. Cahen is op de Electrotechnische school te Amsterdam bevorderd naar de 6e klasse. Res. Ie luit. Baron van Hêeckeren van Keil is voor den tijd van 3 maanden ge detacheerd bij het 6e Regiment Veld-Ar- tillerie alhier, voor het uitoefenen van praktischen dienst. Zaterdagmiddag te 3 uur werd door den heer Van Deventer in 't pand Mare 84 het sigarenmagazijn „Sport" geopend. Een groote sorteering sigaren, sigaretten enz. waarborgt een goede bediening der cliën- tèle. De winkel, welke geheel gemoderni seerd is, geeft een prettigen, royalen indruk. Het geheel w:rd uitgevoerd naar ontwerp van den he:r Huber, terwijl de electrische installatie werd uitgevoerd door de fa. D. Fasseur. timmerwerk door de fa. Huber en stoffage door de fa. Vroom en Dreesman. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 13 Juli 46 volwassen personen; Dinsdag 14 Juli 48; Woensdag 15 Juli 48; Donderdag 13 Juli 47; Vrijdag 17 Juli 48; Zaterdag 18 Juli 47 volwassen personen. Door de politie is aangehouden de 23-iarige A v d. L. zonder beroep, die ontvlucht was uit het Rtikskrankzinniaen- gesticht te Woensel w-ens opsporing door de rad'o was verzocht. Hit is naar het ee- st'cht teruggebracht Met inzan? wit "uil a.s ls aan den heer A J. de Wit te Oegstgeest tuinman aan de gestichten Endegeest e.a. wegens den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend. DE FRIEZEN BEHALEN EEN GROOTEN VOORSPRONG IN DEN REGENBOOG WEDSTRIJD TEGEN HOLL.WD. (Van een onzer redacteuren) Uitstekend zeilweer begunstigt ook den vierden dag van Neerland's grootste zell- feest. De wind waait wederom uit den zuidwesthoek, maar is in vergelijking tot gisteren aanmerkelijk afgenomen, hoewel er nog voldoende is overgebleven om een vlot verloop van het uitgebreide dagelijk- sche programma te waarborgen. De lucht is ook geklaard, zoodat de zon aan het fleurige spel van water, zeilen en wolken, meerdere kleur geeft Er werd vandaag, althans in de morgen uren, weer de gewone wedstrijdbaal! ge varen, welke op verzoek van enkele deel nemers voor den teamwedstrijd der Olym- piajollen tot één ronde was teruggebracht. Borgerhoff Mulder trok er evenals giste ren weer direct tusschen uit en rondde dg boei op het Zweiland het eerst, gevolgd door zijn clubgenoot Ritman, v. d. Stadt (Zaanlandsche), Coops (Loosdrecht), van Lijnen Noomen (Zaanlandsche) en Bes- seling (Loosdrecht) Ritman raakte hier bij het gijpen de boei en keerde dus meteen maar weer naar huis terug. Borgerhoff Mulder moest dus alleen de Kaag-kleuren verdedigen, het geen hij dan ook weer op afdoende wijze deed door met grooten voorsprong te win nen. Onze Olympische reserve kwam als tweede binnen, doch werd door een protest uitgesloten. De volgorde van aankomst verd daardoor: 1. Borgerhoff Mulder, 2. Coops, 3. Besseling, 4. van Lijnen Noomen. Volgens onze eigen berekening (voor de juistheid staan wij niet geheel en al in) leidt de Kaag in het algemeen klasse ment met 15.2 pnt.; Loosdrecht 14 pnt.; Zaanlandsche 10 pnt. In den wedstrijd der regenbogen Holland Friesland kwamen alleen „Waterzonne tje" van Joh. Zwart en „Wardy" van lr. Nieveen gereefd aan de start; de overige Friesche en alle Hollandschc jachten wer den van top gezeild. Zuiderbaan bevestig de zijn goeden vorm van de voorgaande dagen en maakte zich weer direct uit het veld los. gevogd door Zwart. Van der Meij en ir. Nieveen volgden den lagen wal en voeren daarbij zóó wel, dat eerstgenoemde bij de boei op het Zweiland in de tweede positie lag en ir. Nieveen op de vierde plaats lag. Tusschen hen in Kuipers. Daarachter kwamen vrijwel gelijktijdig Zwart. Jan Loopwyt. Hendriks en van der Velde, terwijl Klingen en Vrooliik de rij sloten. De laatste schiint er een speciaal genoegen in te scheppen eerst in de ach terhoede te verblijven om zich daarna ge leidelijk naar voren te werken en zich in het eerste gelid te scharep. Althans dat deed hij gisteren en vandaag was het. evenzoo Bij de keerboei op de Dieperpoel "lag hij op de 7e Plaats en bij het ingaan der tweede ronde no. 2, van welke positie hii door ziin teamgenoot Kuipers werd verdrongen. De Friezen namen wel afdoende wraak voor hun nederlaag van gistermiddag in den persoonlijken wedstrijd toen geen hunner de finish bereikte door beslag te leggen oo de tweede, derde vierde, zesde en tiende plaats, waardoor de stand in het algemeen klassement aldus is geworden: Holland 44.1 punt: Friesland 60.1 pnt. Zuiderbaan werd eerste v d Mey 5e, Loop wyt 7e Klingen 8e en v. d. Velde 9e. Alleen in het onwaarschijnlijke geval, dat de Hollanders morgenochtend beslag leggen op de eerste vijf plaatsen kan wor den voorkomen, dat de prijzen meegaan naar Friesland. Maar zooals gezegd deze kans zullen Vrolijk c.s zich wel niet laten ontglippen! De teamwedstrijd dér Sharpieklasse le verde een eclatante zege op voor Loos drecht, welks beide vertegenwoordigers Gulcher en Louwerse resp. 1 en 2 werden. Daarna volgden de beide Nauta's. van de Kaag, terwijl Anstosz ep Tet Roll van de Schinkel het laatst binnenkwamen. Plet van Zutphen als eenige representant van het Nieuwe Diep gaf onderweg den strijd op. terwijl Honingh van de Zaanlandsche emsloeg. De stand is hier: Loosdrecht 52.2 pnt.; de Kaag 44 pnt.; de Schinkel 27 pnt.; het Nieuwe Diep 23 pnt en de Zaanland sche, 7 pnt. De teamwedstrijd in de 12-voetsjollen- klasse werd op fraaie wijze gewonnen door Landsman van de Zaanlandsche. De ver dere volgorde van binnenkomst wv sKar- reman (Rotterdamsche), van Helvert en v. Vliet (belden de Kaag), van Suylekom (Haarlemsche Jachtclub), Bohré (Loos drecht). Couwenhoven (Zaanlandsche) en Evers (Haarl. J. C.) De Kaag staat in het algemeen klassement aan den top met 25.1 pnt.; Zaanlandsche 23.1 pnt.; Rotterdam 17, Haarlem 9 en Loosdrecht 5pnt. In de 45 M2 kruiserklasse verbeterde Vermaat zijn kansen op den hoofdprijs door Molenaar en Fenega achter zien te laten. De winnaar werd thans tweemaal eerste en eenmaal derde; Molenaar kwam alle drie keeren als No. 2 binnen, terwijl Fenega eenmaal eerste en tweemaal derde werd. Vermaat had van het begin af aan den kop en won onbedreigd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno en Montreux. Naar verluidt, zal de voor-Locarno- conferentie Woensdag as. te Londen een aanvang nemen. Te Montreux is Zaterdag de tekst der nieuwe zee-engten-conventie goedgekeurd. De conferentie heeft eveneens haar goedkeuring gehecht aan den tekst van een speciaal protocol, krachtens hetweik Tur kije van vandaag af de bevoegdheid heeft de zee-engten te hermilitariseeren. De tekst van het protoocol, dat Turkije veroorlooft de Dardanellen te herbewape uen, luidt, als volgt: „Op het oogenblik van onderteekening van de conventie, de dato heden (20 Juli), verklaren de ondergeteekende gevolmach tigden, hunne respectieve regeeringen daarmede bindende, de volgende rege lingen te aanvaarden: le. Turkije zal dadelijk over kunnen gaan tot remilltarlsatie van de zone der zee engten, zooals deze is omschreven in de inleiding van deze conventie; 2e Van den 15en Aug. 1936 af zal Turkije voorloopig het regiem toepassen, zooals omschreven in de genoemde conventie; 3e. Dit protocol zal in werking treden met ingang van dien datum. STAATSGREEP TE DANTZIG. Jan Dorsman zegevierde opnieuw in de Vrijbuiterklasse en kan zich den wissel- prijs, die dan definitief in zijn bezit komt, practisch niet meer zien ontgaan. Hij werd tot dusverre twee maal eerste en een maal tweede en is dus alleen aan zijn reputatie verplicht om ook oo den laatsten dag be hoorlijk voor den dag te komen. Van den Berg werd tweede. Heinen won ditmaal eens niet in de Drakenklasse, doch moest zich met de tweede plaats tevreden stellen en ook Hans Nathan bracht het niet verder dan de derde plaats. Ditmaal kwam de eer van No. 1 te zijn toe aan het jacht met het zeilnummer 1 de Cavalier van ibr. van Benthem v. d Berg. De overige wedstrijden zijn op 't oogen blik van verzending dezer copy nog in vollen gang. DE CONSTITUTIE FEITELIJK AFGESCHAFT. In een deel onzer vorige oplaag vermeld den wij nog, dat te Dantzig de constitutie was opgeheven. Daaromtrent wordt nader gemeld: De regeering van Dantzig heeft op grond van de machtigingswet van Juli 1933 tot een aantal maatregelen tot handhaving van de openbare veiligheid en orde beslo ten. Het betreft hier wijzigingen van de verordening van 30 Juni 1933 inzake maat regelen tot verhooging van de openbare veiligheid en orde. De wijzigingen werden noodig geacht, aangezien met het oog op het optreden der oppositiepartijen de be staande bepalingen niet voldoende sche nen te zijn. Door een wijziging van het vereeniglngs- recht is nu bepaald, dat vereeniglngen ook dan ontbonden zullen worden, als leden van het bestuur of andere leden der ver eeniging met medeweten van het bestuur berichten verspreiden, die geschikt zijn de belangen van den staat in gevaar te bren gen. Deze bepaling heeft niet alleen be trekking op de publicatie van soortgelijke berichten, maar ook op het doorgeven er van aan politieke instanties. Door een wijziging van de wet op 't lands bestuur wordt bepaald, dat maatregelen der politie niet meer nader gerechtelijk be hoeven te worden onderzocht. Het betreft hier beschikkingen der politie Inzake het recht van vereeniging en vergadering, de vrijheid van drukpers, het bezit van wa pens en de „Schutzhaft". Het maximum van de „8chutzhaft" van drie weken wordt tot drie maanden ver hoogd. Verder wordt opnieuw de vroegere be paling ingevoerd, volgens welke afgevaar digden geen verantwoordelijk hoofdredac teur mogen zijn op straffe van het betrok ken blad. Tevens heeft de regeering van Dantzig een verbod van ritueel slachten uitgevaar digd. In Dantzigsche oppositiekringen ver klaart men, dat de maatregelen, die door den senaat van Dantzig zijn afgekondigd, de grondwettelijke waarborgen opheffen. De oppositie meent, dat deze maatrege len ten doel hebben den hoogen commis saris van den Volkenbond en den commis saris-generaal der Poolsche republiek van de bevolking te isoleeren. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, schijnt volgens Havas reeds van te voren op de hoogte te zijn geweest van de maatregelen, want hij vertoeft reeds een week aan de Poolsche zeekust, in de nabijheid van Dantzig. Hij heeft door bemiddeling van den Pool- schen commissaris te Dantzig van gedach te» gewisseld met de leidende persoon lijkheden van Dantzig en voorts den Pool schen ambassadeur te Berlijn ontvangen. Het is waarschijnlijk, dat men in Pool sche regeeringskringen de nieuwe maat regelen van den senaat van Dantzig alleen zal bestudeeren uit een oogpunt van de belangen der Poolsche minderheid te Dantzig. Men kan nog niet te Warschau zeggen, of de constitutie geschonden is, maar men hoopt in alle geval, dat de Poolsche be langen niet zullen worden geschaad. De Volkenbondsorganen zullen zich met het internationaal aspect van de zaak heb ben in te laten en zullen hebben uit te maken, of de constitutie geschonden is. De „Kurier Poranny", het regeerings- orgaan van Polen, plaatst boven de be richten uit Dantzig de volgende titels: „Aanslag van den Dantziger senaat op de grondwet"; „De autoriteiten te Dantzig willen definitief elke oppositie vernietigen". De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verwacht, dat minister Eden weldra met zijn collega's van Frank rijk en Portugal zal confereeran over den toestand in Dantzig, ten einde na te gaan, of de bijeenroeping van den Volkenbonds raad gewenscht is. Zooals bekend, zijn de vertegenwoordigers van genoemde landen en Groot-Brittanmië aangewezen om de ontwikkeling van de situatie in de vrije stad te volgen. De spanning is nog toegenomen door een rede, die de leider der natlonaal-soctalisten Forster op het partijcongres te Sobowitz, dat door 3000 S.A.- en S.S.-leden werd bij gewoond, heeft gehouden. Forster deed een nieuwen aanval op den hoogen commissaris Lester. Niet de Vol kenbondscommissaris, aldus Forster. doch de nationaal-socialistische partij is de be slissende factor In de binnenlandsche ont wikkeling van Dantzig, omdat zij de meer derheid der bevolking achter zich heeft. De nationaal-socialistische regeering van Dantzig voert de orders van de partij uit. Het werk van Lester, aldus snreker, maakt Dantzig tot een bron van onrust en bolsjewisme. De Fransche pers is zeer verontwaardigd Zij vraagt zich af. welke de houding zal zijn van Polen en van den Volkenbond. In het „Journal" schrijft Saint Brice, dat de Volkenbond het recht heeft te interveniee- ren en zelfs de plicht, omdat de bond ga. rant is voor de grondwet van de vrije stad, welke verzekerd is door het pact van Ver sailles. De „Excelsior" schrijft, dat de methode welke de volksstemming ln het Saargebled voorbereidde, een nieuwe volks stemming schijnt voor te bereiden in Dant zig, ten gunste van het onvoorzichtige accoord dat bondskanselier Schuschnigg met Von Papen gesloten heeft. In de „Echo de Paris" vraagt Pertinax: Wat zijn Duitschland's bedoelingen? Tot welken buurstaat zal het zich, na Oosten rijk en Dantzig. thans richten? Komt nu Tsjecho-Slowakije weldra aan de beurt? In de „Oeuvre" schrijft Madame Tabouis, dat de staatsgreep van Dantzig niemand verbaast. Tijdens het verblijf van Beek, Polen's minister van buitenlandsche zaken, aan zee nabij Dantzig, hebben Greiser en Von Papen hem bezocht en zijn zij met hem tot overeenstemming gekomen over den tekst der wijzigingen welke in de grondwet van Dantzig moesten worden aangebracht om Hitier tevreden te stellen. De „Populaire" vraagt zich af. of de Vol kenbondsraad niet telegrafisch moest wor den bijeengeroepen, te Genève of te Londen, ENGELAND. Vrijdag verschijnt de dader van den aanslag op den koning voor het gerecht - Eden en Baldwin aan het woord. Ruim honderd getuigen van den aanslag op koning Edward hebben gevolg gegeven aan den oproep der autoriteiten van Scot land Yard, welke thans overgaat tot op stelling van het dossier, met het oog op het feit, dat de verdachte Mac Mahon Vrijdag a.s. Voor den politierechter in Bowstreet zal verschijnen. Hij bevindt zich thans in het ziekenhuis van de Brlxton-gevangenis en is in obser vatie. Scotland Yard onderzoekt thans de kwestie van 's konings bescherming bij toe komstige openbare plechtigheden. Men verklaart dat hoewel de aanslag van J.l. Donderdag een zuiver zelfstandig geval ls en niets met een oproerige beweging te maken heeft, waarschijnlijk toch maatre gelen getroffen zullen worden, om de be scherming des konings te versterken. Mac Mahon's vrouw kreeg toestemming, haar man te bezoeken in gezelschap van den advocaat Kerstein. In een te Bedford en Avon gehouden rede verklaarde Eden, dat het doel der Britsohe politiek is, te komen tot een Europeesche regeling. Niemand moet denken, aldus Eden, dat, omdat wij vurig den vrede wenschen, dit feit de gelegenheid zal bieden om ons er toe te brengen directe en vitale Britsche belan gen prijs te geven, als prijs voor den vrede. Meermalen is duidelijk uiteengezet, dat Groot-Brittannië in sommige deelen van Europa speciale belangen heeft, op het punt waarvan het zich heeft verplicht bepaalds garanties te handhaven. Europ is echter te klein, opdat Engeland zich voor de gebeurtenissen, in welk deel ook, geheel zou kunnen desintersseeren. Wij willen overal den ytede zooveel mogelijk be vestigen. Daarom verheugen wij ons ook in het accoord tussfchen Dultschland cn Oostenrijk, in de hoop dat dit tot de be vrediging in Midden-Europa zal bijdragen. In een te Cardiff gehouden rede zeide m1- nister-presldent Baldwin o.a.; Wij zijn rn volk, dat niet gemakkelijk te begrijpen !.s, doch een volk, dat den vrede bemint, wil en zoekt en dat niet gemakkelijk geprovo ceerd wordt, doch wij zouden tot den lar.t- sten man vechten, indien eenig volk t:r wereld onze vrijheden met voeten zou wil len treden. De „Sunday Referee'' meldt, dat da her togin van Kent een blijde gebeurtenis tege moet ziet, welke ln Januari van het volgend jaar zal plaats hebben. OOSTENRIJK. De actie der legitimisten. De leider der legitimistische partij, van Wiesner, heeft de houding van zijn partij ten opzichte van het Duitsch-Oosten- rijksch accoord omschreven. Hij verklaarde tegenover persvertegen woordigers, dat men in legitimistische krin gen, hoewel de verbetering der Oosten- rijksch-Duitsche betrekkingen naar waarde schattend, zich toch bezig houdt met de mogelijkheid en de mate, waarmede Oos tenrijk er in slagen zal, zich op buiten- landsch politiek gebied vrijheid van han delen te verzekeren. Verder zeide hij, dat de monarchistische beweging rustig haar weg zal voortgaan. Spr. voorzag, dat binnenkort andere machten haar actie zullen komen onder steunen. In het monarchistisch orgaan voorziet von Wiesner, dat er nog vele wrijvings punten zullen zijn bij de toepassing van het Duitsch-Oostenrijksch accoord Het middel daartegen aldus de legitimistische leider, bieden ons de protocollen van Rome, die voorrang hebben boven het Oosten- rij ksch-Duitsch accoord. Rlntelen, de oud-minister van onderwijs, en oud-gezant van Oostenrijk te Rome, die tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld na den putsch der Nazis in 1934, is ernstig ziek geworden eh opgeno men in een Weensche kliniek. PALESTINA. Een nieuwe stap van Emir Abdailah. Naar verluidt, heeft emir Abdailah van Transjordanlë, die reeds vaker tot gema tigdheid gemaand heeft, een nieuwen stap gedaan bij de Arabische leiders. De heide laatste dagen hebben weer verschillende aanvallen op Joodsche kolonies plaats ge had. Eenige aanvallers zijn daarbij gedood. Te Gaza zijn wapens en bommen in be sla» genomen. o VEREENIGDE STATEN. Einde van de hittegolf? Regens hebben een einde gemankt aan de hittegolf, die twee weken de staten ün sola. Michigan en Wisconsin heeft geteisterd. De weerverwachting is, dat spoedig ook koele weer zal Intreden in de andere sta- tên, met uitzondering van Zuid-Dakota, Nebraska en Kansas.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2