Hartelijk afscheid van mej. D. Voltman 77tle Jaargang MAANDAG 20 JULI 1936 No. 23409 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Het Leidsche Yacantie-Kinderfeest LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. iporto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HET AFSCHEID VAN MEJ. D. VOLTMAN. Een indrukwekkende plechtigheid. Onder zeer groote en buitengewoon harte lijke belangstelling, die er sterk van getuig de. hoè geliefd mej. D. Voltman, directrice der Kweekschool voor Bewaarschoolonder wijzeressen is, heeft zij Zaterdagmiddag af- soheid genomen van het Bestuur der school, van de leerkrachten, van de talrijke leerlin gen en oud-ieerlingen, alsmede van een schare belangstellenden. Deze uren van afscheid, waarin talrijke woorden van op rechte vriendschap, ja van warmgestemde liefde voor de scheidende gesproken zijn, kenmerkten zich door een uiterst vriende lijke sfeer. De heer J. Verwer, voorzitter van het Bestuur der Sohool, wenschte de directrice alsmede de leerkrachten allereerst geluk met het succes der examens en bracht o.a. ook de gecommitteerden zijn dank. Hij wenschte tenslotte de leerlingen een pret tige vacantie, waarna tot het afscheid van mej. Dirkje Voltman kon worden overge gaan. De heer Verwer, wederom het woord ne mend, wees er op, dat hij mej. Voltman l'/j jaar geleden had toegesproken bij ge legenheid van haar 40-jarlge werkzaamheid aan de school. Toén deed hij het met blijd schap, nu met een gevoel van leedwezen. Wij zien u heengaan, aldus spr., voor ons blijft de troost en de verwachting, dat wij een goede plaatsvervangster hebben gevon den. Uw gansche leven heeft u gewijd aan de school en aan het onderwijs in den ruim- sten zin. Spr. herinnerde in korte trekken aan de loopbaan van mej. Voltman en bracht een woord van grooten dank voor hetgeen zij voor het onderwijs en het Bestuur deed. De ppriode uit haar leven van het Leidsche di rectoraat is de belangrijkste geweest, het glanspunt van dit leven, waarin mej. Volt man haar talenten als opvoedster ten volle kon ontplooien. Véél meisjes zijn onder haar leiding ge vormd tot onderwijzeressen, tot „menschen" in de maatschappij. U wist bij haar de be- teekenis van-, de liefde vóór het onderwijs te wekken of te verhoogen. U heeft den grooten Haanstra tot voorbeeld genomen, bijgestaan door een staf leeraressen, die allen in uw geest werkten. Directrice te zijn over een schare men schen, is niet gemakkelijk, maar u deed het goed en groot ls dan ook de achting, die u allerwegen werd toegedragen. Er waren nooit meeningsverschillenu ontleendet ge zag door uw meerderheid op paedagogisch gebied. Het Bestuur boog steeds voor uw raad gevingen. U heeft dé hoogachting gewon nen van allen, die met u in aanraking kwa men, ook door uw optreden als „tweede moeder", mede door zooveel, dat niet-zicht- baar is. Ook later in het leven vroegen de meisjes u om raad. Met groote voldoening kunt u terugzien op uw onderwijs. Spr. merkte dan op, dat het nieuwe leven mej. Voltman zou brengen: „bevrijding van het minder-prettige, vrije beschikking over vrijen tijd eneen woning met een mooi uitzicht en bloeiende bloemeneen hartewensch, die tot nu toe niet in vervul ling was gegaan. Spr. stelde mej. Voltman gllen ten voor beeld; haar vriendelijk gezicht en humeur en nog zooveel andere voortreffelijke eigen schappen zullen wij niet vergeten! Vergeet ook óns niet, aldus eindigde spr., onder overhandiging, namens het Bestuur, van een fraai zilveren roomstel, haar nog vele onbezorgde jaren toewenschend. De heer van Es, hoofdinspecteur van het L. O. sprak namens het Rfjksschooltoezicht. Het verheugde spr. dat mej. Voltman af scheid durft nemen, op een oogenblik, dat zij niet gemist kan worden bij het voorbe reidend onderwijs. Spr. hoopte dat mej. Voltman ook in de toekomst nog veel daar voor zal kunnen doen, want het is best mo gelijk, dat men haar daartoe zal roepen, in verband met diverse op te lossen problemen. Met nadruk zette spr. uiteen, hoe mej. Voltman steeds het „idieele" van de taak eener onderwijzeres naar voren heeft ge bracht, óók wanneer de materleele zijde teleurstelde. Spr. prees haar uitvoerig, voor hetgeen zij in sociaal opzicht gepresteerd heeft. U zorgdet er voor, dat steeds de goede geest gehandhaafd bleef. Steeds was, ook in de meest primitieve inrichtingen, de groote liefde voor het „werk" bij haar leerlingen te onderkennen. Spr. hoopte, dat zij steeds op de bres zal blijven staan, om de belangen van het voorbereidend onderwijs te verdedigen. De wethouder van Onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe wees er op, hoe de kweekschool van mej. Voltman in het geheele land een buitengewone reputatie geniet. Namens B. en W bracht spr. hiervoor een zeer bijzon der wcord van dank. Wanneer deze school een „parel is in den kreon van Lelden" dan is spr. ervan overtuigd, dat dit te danken is aan haar leiding. Het verheugde spr., dat zij zelf ontslag heeft genomen. Velen immers wachten tot 't verkeerde moment. Nü zegt een ieder „Wat is 't drommels jam mer, dat ze gaat". Spr. hoopte tenslotte, dat de school ook in de toekomst nog véél van haar zal profiteeren. Mej. Glas, de opvolgster vÖ mej, Volt man zette uitvoerig uiteen, hoe ontzettend allen mej. Voltman zullen missen. Het be lang van de kweekschool is zoo één met haar, dat men 't zich niet kan indenken, hoe 't in September zonder haar moet gaan. Wij hebben haar ook leeren kennen ach ter de schermen; wij weten pas goed, hoé groot haar liefde is voor het „werk". Altijd stond zij voor ons klaar en heeft zij een invloed ten goeden uitgeoefend. U werkte hard en kon het daarom ook van ons eischen. Wij zullen er voor blijven zor gen. dat het werk „blijft". Er is geen groo- ter troost, dan dat wij met elkaar „de methode Haanstra" voor de ontplooiing en ontwikkeling van het jonge meisje zul len laten voortbestaan. Wij kunnen ons allen daaraan ten volle geven; deze metho de is een „wezenskwestie", n.l. de „persoon lijkheid" van de menschen naar voren brengen. Spr. eindigde met op te merken, dat allen nog zeker haar ruimschoots om steun en hulp zullen komen vragen. Een der leerlingen, mej. Harthoorn, mérkte op. hoe mej. Votman steeds als een „moeder" is geweest en hoe zij liefde voor het werk heeft opgewekt. Zij bood een haardkleedje aan. waaraan alle leerlingen hebben medegewerkt. Een oud-leerlinge, thans gecommitteer de bij de eindexamens, mej. de Boer haalde op geestige wijze tal van herinneringen op. Zij wees er op, dat de school nog steeds aan de spits staat. Zij zegde haar de schen king van een bowlstel toe. De heer H. van Slooten Jr., directeur van man voor de vele uitnemende dingen, die zij in den geest van zijn vader heeft ge daan. De heer A. van Sloten Jr., directeur van de Gemeentelijke kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen, getuigde van zijn groote bewondering voor mej. Volt man; het was steeds een genot en een eer om gecommitteerde aan haar school te zijn. Spr. releveerde het prachtige teeken- werk, den voorteffelijken zang en de uit nemende voordracht der leerlingen, als mede den fijnen geest van beschaving, die er op de school heerscht. Namens het fonds der Haanstra-Bewaarschool ver klaarde spr. dat men zijn best zal doen, de sohool te doen groeien tot in lengte van dagen. Notaris J. A. van Hamel verklaarde Foto Van Vliet. Zaterdagmiddag heeft onder groote belangstelling het afscheid plaats gevonden van Wejuffrouw Dirkje Voltman als directrice der Kweekschool voor Bewaarschoolhou- êeressen aan het Rapenburg. Talrijke figuren uit onderwijskringen, leden van 't schoolbestuur, vele oud-leerlingen, leerlingen en vrienden en vriendinnen waren hierbij tegenwoordig. Hierboven mej. Voltman, met links naast haai' notaris J. A. v. Hamel en ter rechterzijde mej. Glas, de nieuwe directrice. Voorts op de eerste rij o.a. de heer J. Verwer, voorzitter van het schoolbestuur en mevr. de Haan, direc trice der Haagsche opleidingsschool. Het afscheid kenmerkte zich door een warme sfeer van diepgevoelde dankbaarheid voor het werk van mej. Voltman. steeds getroffen geweest te zijn, door de buitengewone successen en den goeden geest der school. Spr. memoreerde tevens de verdiensten van mej. Louise Harden- berg en wees er op, hoe er bij dit vertrek van een „mourir" geen sprake is. Hij wenschte mej. Voltman een goede gezond heid toe ta 't belang van de gemeente. De heer J. G. van Dijk gaf in warm gestemde bewoordingen blijk van zijn groote genegenheid voor mej. Voltman en haalde vele oude herinneringen van de laatste 50 jaren op. Mej. de Haan. directeur der Haagsche betuigde mej. Voltman op zeer sympathieke wijze haar diepen dank voor alles wat zij haar voor het leven heeft meegegeven. Mej. Voltman dankte hierop, ontroerd één voor één alle woordvoerend en en aan wezigen voor hun belangstelling, die haar zooveel goed had gedaan. In 't bijzonder betrok zij in haar dankwoord notaris Hamel, wiens aanwezigheid zij wel buiten gewoon op prijs stelde. Wanneer ik veeleischend geweest ben, aldus mej. Voltman, dan komt dit voort uit 't begrip van wat „Haanstra daaraan heeft gegeven". Met eenige erkentelijke woorden aan den heer Haanstra „den aangebeden leermeester", eindigde zij. Tenslotte was er voor de talrijke aanwe zigen gelegenheid om van mej. Voltman afscheid te nemen en haar de hand te drukken, waarvan door allen een ruim en gaarne gebruik gemaakt werd. Nog langen tijd bleef men in intiemen kring bijeen. LAFFE AANSLAGEN OP EEN WINKEL EN N.S.B.-HUIS. Ruiten on étalage vernield. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer kwart voor vijf hebben eenige N.S.B.ers. n.l. de 20-j. grondwerker H. B. uit Oegstgeest, de 35-j. kapper N. G. K„ de 21-j. kappersbediende W. de M., de 25-j. fabrieksarbeider W. V. en de 28-j. melk boer A. M. R., allen alhier een pot, gevuld met verf. kalk en terpentijn dwars door de winkelruit gegooid van de horlogezaak van de uit Duitschland geëmigreerd^ Jo den, de heeren David en Levy Katz aan de Haarlemmerstraat 36. Hierdoor is in deze zaak groote schade aangebracht, want de kleverige substantie hechtte zich aan- en besmeurde de in de étalage uitgestalde gouden en zilveren horloge's enz., die voor een groot deel totaal bedorven zijn. De ruit toonde een groot gat en diverse scheu ren. Reeds eerder is deze winkel gelijk gemeld bekladderd. De schade zou dit maal ongeveer f. 600 bedragen. De daad werd onmiddellijk ontdekt door een surveilleerend politie-agent, die een personenauto, waarin meerdere mannen zaten, uit de richting Blauwpoortsbrug had zien rijden. Hij volgde de auto, zag dat deze stopte voor het genoemde per ceel en dat een der inzittenden uitstapte en iets door de winkelruit wierp. Daarna stapte de man weer de auto in, waarna met groote snelheid werd weggereden. De agent, die het nummer van de auto geno teerd had, waarschuwde telefonisch het hoofdbureau van politie, zoodat een poli- tle-auto op onderzoek uitging. De agenten konden de bewuste auto op den Rijnsburgerweg inhalen: de inzitten den werden naar het politiebureau meege nomen en aan een verhoor onderworpen. W. de M. bekende de bus met verf door de winkelruit te hebben geworpen; een motief daarvoor gaf hij niet op .Ook de anderen gaven toe, in de auto gezeten te hebben. Nadat zij 's nachts in Oegstgeest gekalkt hadden, was de gedachte opgeko men de resteerende inhoud van de bus door de winkelruit van K. te werpen. Bij het verhoor kwam ook het kladden van de vorige maal ter sprake. Of de ge arresteerden ook daarbij betrokken waren, heeft de politie nog niet kunnen vaststel len. Op H. B. werd nog een hoeveelheid gesmokkeld sigarettenpapier bevonden. Nadat procesverbaal tegen de daders was opgemaakt, zijn zij gistermiddag te 3 uur vrijgelaten, waana de politie te Oegstgeest hen verhoord heeft in verband met kal ken aldaar. De kringleider van de N.S.B. heeft de vijf N. S. B.'ers in verband met deze daad van het lidmaatschap geschorst. Wij hebben nog een bezoek gebracht aan de zaak van den heer K„ die duidelijk de sporen droeg van het gebeurde. De talrijke artikelen waren met de vettige substantie bedekt, terwijl ook de winkelruit grooten- deels vernield was. De heeren Katz verklaarden ons in April 1933 uit Duitschland, uitsluitend om hun geloofs wil, geëmigreerd te zijn, hetgeen ook uit hun pas bleek. In tegenstelling tot geruchten, dat zij communist zijn, merk ten zij op, dat zulks geheel onjuist is: zij zijn bij geen enkele politieke partij aan gesloten en toonden ons het op 10 Juli 1935 door den Fuehrer afgegeven bewijs, dat aan den heer David Katz op dien datum is verleend het eerekruis voor de front strijders, alsmede een gelukwensch in ver band daarmee van het Duitsche consu laat. afgegeven op denzelfden datum. „Wij hebben niets tegen Duitschland" zoo ver klaarde ons de heer David Katz. Reeds menigmaal zijn zij volgens hun zeggen lastig gevallen, speciaal de echtgenoote van den heer Katz, die dan in de Haarlemmerstraat nageroepen wordt. Ook werden van tijd tot tijd nummers van ..Volk en Vaderland", alsmede van „Der Stürmer" voor de winkelruit aan hen ge toond. Zij verklaarden tevens overlast te on dervinden, in verband met het feit, dat zyj goedkooper dan andere winkeliers him artikelen kunnen leveren, naar men meent, onder den prijs. In verband daarmee is de heer Katz door den Ned. Bond van Gros siers geboycot, van wien hij geen onder- deelen meer betrekken kan. De moeilijk heden, die zij ondervinden, worden aldus de heeren Katz, steeds erger. Zij hebben de politie hiervan indertijd reeds op de hcogte gesteld. De politie verklaarde ons. steeds aan hun klachten gevolg gegeven te hebben; zij heeft meermalen ook 's nachts gesurveilleerd. Vermoedelijk als reactie op bovenge noemd feit, heeft hedenmorgen te ongeveer halfelf de 39-j. J, J. H. V., wonende te Den Haag, de groote ruit van het N.S.B.-kring- huis alhier, met een steen ingegooid, zoo dat ook deze geheel vernield is. De man, die verklaarde bij geen politieke partij aangesloten te zijn, doch die zich „anti-fascist" noemt, is door de politie ge arresteerd. GROOTE VERKEERSSTAGNATIE. .Rijtuig van een trein warmgeloopen. Zaterdagmiddag toen trein 1120 om 17.07 van Den Haag op het station alhier bin nenkwam, bleek, dat eén der voorste rijtui gen warm was geloopen. Daar dit rijtuig uit den trein gezet moest worden, kreeg de trein ongeveer 20 minuten vertraging. Zulks had tot gevolg, dat ook de overweg aan den Rijnsburgerweg al dien tijd ge sloten moest blijven, waardoor aan beide zijden een groot aantal auto's stond te wachten. Ook in het tramverkeer der N.Z.H.T.M. ontstond groote stagnatie en weldra stond een groot aantal trams naai en van Noordwijk, Katwijk en Oegstgeest te wachten. Ook de trams van de H.T.M. werden hierdoor vertraagd. Toen om 17.25 de spoorwegboomen weer geopend werden, ontstond een groote opstopping in het ver keer, dat echter door den dienstdoenden verkeersagent uitstekend geregeld werd. Om de vertraging in het tramverkeer niet te vergrooten, werd aan dit verkeer den voorrang verleend. EERSTE PLECHTIGE HOOGMIS DOOR FATHER A. VERHOEF. Het was gisteren voor de Hartebrug- parochie een groote dag Lang voor den aanvang van de kerkelijke plechtigheid hadden de klokken een feestelijk gebeier doen hooren. Een nieuw Priester, een zoon dei Parochie, een Missionaris, die in de Missielanden zijn Priesterlijke arbeid zal gaan verrichten, zou thans zijn eerste plechtige Hoogmis opdragen. Indrukwek kend was het moment toen father Ver hoef, de neomist, onder het zingen van het „Veni Creator" door de hem bij het H. Misoffer assisteerende geestelijkheid i-, het kerkgebouw werd ingehaald en naar het rijk versierde altaar werd geleid. Bij het H. Misoffer werd de jonge Pries ter geassisteerd door pastoor Smitz van de Hartebrug parochie als Presbyter assis- tens, pater H. Jorna, vroeger kapelaan in de parochie als diaken, de heer L. Korte- kaas, neef van den neomist, als sub diaken Ceremoniarius was de heer P. Brinkman. Cantores waren de paters E. v. d. Snoek en D. van Galen. Meerdere geestelijken, o.w. wij opmerkten: Pater de Goede, di recteur der R.K. H.B.S., Pater D. Simons, Missionaris, Pater Frigge, Pater Peerde- man, de Ijeeren Juffermans, v. d. Berg e.a. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer Theele de vierstemmige mis uit van Groeber. Pastoor Smitz wenschte in zijn feestpredicatie den neomist- diens ouders en familie en tevens de parochie, geluk met den nieuwen priester, dit jaar, BINNENLAND. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachou- wer over de verhouding tusschen Neder land en België. IBinnenland, 2e Blad). Verplaatsing van een Amsterdamsch diamantbedrijf naar Italië? (Binnenland, 2e Blad). Mr. Niemöller over de prijsdaling voor tuinbouw-producten. (Land en Tuinbouw, 2c Blad). Vliegdemonstraties te Noordwijk. (Lucht vaart, 2e Bladi. De resultaten van het Nederlandsche spoorwegbedrijf ongunstiger dan in 1934. (Financiën, 2e Blad). Militair vliegtuig bij Texel neergestort; een onderofficier-vlieger gedoold. (Lucht vaart, le Blad). BUITENLAND. De opstand in Spanje schijnt vgld te winnen. Marokko in handen der militairen. Een paar regeeringswisselingen te Madrid. (2e en le Blad). Te Montreux is het protocol der verdra gen inzake de zee-engten goedgekeurd. (Buitenland, le Blad). Dc opheffing der Dantziger constitutie. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. constateerde spr. met groote vreugde, reeds de tweede die de Hartebrugparochia in den dienst van God heeft gegeven. Spr. schetste verder den grooten dag der H. Priesterwijding en de gTootheid van het Priesterschap, met zijn heerlijk en Godde lijk doel, ook met zijn groote verantwoor delijkheid. Na de predicatie voltooide de jonge priester het H. Misoffer. De receptie in de parochie na de H. Mis werd zeer druk bezocht. Naast de vele ge- lukwenschen die de neomist mocht ont vangen, werden hem vele benoodigdheden van den missionaris ten geschenke aange boden. Des avonds celebreerde de neomist oen Plechtig lof van dankbaarheid waar bij de celebrant werd geassisteerd door pa ter E. v. d. Snoek, diaken, de heer P. de Groot, sub-diaken. can toren de heeren Menken en Kortekaas. Met het Te Deum werd deze plechtigheid besloten. Geslaagd voor het eindexamen der Middelbaar Technische School te 's-Gra- venhage de heer H. Fros alhier. Wegens vertrek heeft de secretaris penningmeester der „Contactcommissie van organisatie op nationalen grondslag te Leiden" de heer C. W. van Santen deze functie neergelegd. Het secretariaat is voorloopig overgedra gen aan den heer J. Mulder, Steen- schuur 16. Foto Van Vliet. Hedenmorgen te ongeveer 8 uur vertrok van de Kaasmarkt in opgwekte stemming een groep kinderen van 't Vacantie-Kin derfeest. Hierboven de kinderen, vol ver wachting van de heerlijke dingen, die gebeuren gaan! Wij hopen morgen op dezen tocht terug te komen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1