Intern. Schaak-tournooi te Zandvoorf LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 20 Juli 1936 hockey. nederlandsche ploeg wint van belgië (4—1). HET OLYMPISCH VOETBAL- T0URN00I. Een remise-partij en een» overwinning voor Euwe wielrennen. de ronde van frankrijk. cricket. EEN VERDIENDE ZEGE. a een zeer aantrekkelijken wedstrijd heeft de Nederlandsche Olympische Hockey-ploeg op Houtrust verdiend met 4—1 van de Belgische Olympische ploeg gewonnen. Verdiend, want in elk opzicht waren onze landgenooten onze Zuiderburen de baas. Het teamverband bij de onzen was beslist beter, evenals het stickwerk en de balbehandeling. In tempo konden de onzen de toch wel snelle Belgische ploeg volgen, ook toen deze er een schepje opgooiden om te trachten het spel te iorceeren. Als we een vergelijking maken tusschen de verschillende linies, dan stak onze ach terhoede, met aanvoerder De Waal als uit blinker, met hoofd en schouder boven die der Belgen uit. Het zelfde was het geval aet onze voorhoede, waarvan de spelers eikaar bijzonder goed begrepen. Het eenige bezwaar dat we tegen deze linie, waarin Schnitger en van der Berg uitblonken, naar voren zouden willen brengen Is het feit, dat toen eenmaal een voorsprong was verkregen, de samenwerking minder werd en de heeren het te veel met Individueel spel gingen probeeren, waardoor het succes beslist kleiner is geweest dan het had kun nen zijn. De middenlinies ontliepen elkaar niet zoo heel veel, al was van der Haar verre weg de beste van het zestal, maar de Bel gische kanthalves waren iets sneller dan hun Hollandsche collega's. De Belgische ploeg heeft ons als geheel niet teleurgesteld, maar zij bleef toch een flink stuk beneden de onze, zoodat onze verwachtingen voor Berlijn niet pessimis tisch behoeven te zijn. Van de eerste of tW.eede plaats in de eerste ronde zijn wij in iéder geval vrij zeker, en dat is immers voldoende om naar de halve beslissing over te gaan. Indien onze spelers ln Berlijn het tempo vol kunnen houden gedurende de geheele serie van wedstrijden, dat zij gis teren op Houtrust hebben laten zien, dan kan o.i. Nederland bij de eindclasseering misschien bij de eerste drie plaatsen be- hooren. Met vertrouwen kunnen we dit elftal'dus naar Berlijn zien vertrekken. Onder leiding van den scheidsrechter Evelink (Nederland) en Marsily (België) stelden de ploegen zich als volgt op: Nederland J. de Looper, De Waal, Westerkamp, H. de Looper, Van der Haar, Van Lierop, Gunning, Schnitger, Van der Berg, de Roos en Sparen-burg. Begië Doel: Van de Mergel; achter: Adelos en Wellens; midden: Leplat, Rensbuig en Prutz; voor: De Laval. Moreau, Portielje, B. D. Putte, van den Branden. Te drie uur wordt onder vrij bevredi gende belangstelling op een ondanks den regen goed bespeelbaar terrein aangevan gen. De Belgen doen den eersten aanval, welke op buitenspel strandt. Als door aangeven van v. d. Haar onze linkervleugel aan het werk wordt gezet volgt een mooi Hollandsche aanval. Spa renburg zet keurig over naar Schnitger en met een mooi schot neemt Nederland na 6 minuten de leiding (10). De onzen blijven vrijwel voortdurend ln den aanval en de sporadische Belgische uitvallen zijn vrij ongevaarlijk. Ook in de bully zijn de onzen steeds in de meerderheid. Een gevaarlijke situatie ontstaat voor ons doel, als J. de Looper onvoldoende kan wegwerken, doch uit de scrimmage schiet Moreau juist naast. De Belgen weten dan het toch reeds vrij snelle tempo nog te ver- hoogen. doch dat deert de onzen blijkbaar niet. Wel komen de gasten Iets meer ln den aanval, doch onze achterhoede weet niet van wijken. Een minuut voor de rust heb ben de onzen opnieuw succes. H. de Looper brengt met fraai solospel den bal mooi op, Mij geeft tijdig over aan Gunning, deze zet voor naar de Roos, die er met een hard schot 20 van maakt, waarmede de rust aanbreekt. De tweede 35 minuten zijn vrijwel een getrouwe afspiegeling van de eerste helft geweest. Ook nu zijn de Hollanders verre weg het meeste in den aanval geweest en ook nu waren de Belgische uitvallen door het goede werk van onze verdediging vrij ongevaarlijk. Het is alweer na 6 minuten dat onze voorsprong vergroot wordt. We zien een staaltje van prachtig samenspel op onzen rechtervleugel tusschen Gunning en van der Berg, want Schnitger is iets te rug gebleven. Gunning schiet op doel, maar van de Mergel redt, doch kan den bal niet wegwerken en de toeloopende van der Berg scoort onhoudbaar (3—0). Het zijn de Belgen die het volgende doel punt maken. Bij een lange corner wordt de bal nu eens goed gestopt en Portielje schiet op doel, waarbij de Looper dezen achter de lijn stopt, zoodat de scheidsrech ter naar het midden wijst. België heeft de eer gered en het is 31 na 18 minuten spelen. Het spel gaat dan eenigen tijd gelijk op, waarbij de Belgische aanvallen lang niet altijd van gevaar ontbloot zijn, doch de Waal en zoo noodig Westerkamp bren gen steeds opluchting. Dit duurt echter niet lang. want al spoedig neemt onze aanval het initiatief w.eer over. Eenige malen strandt onze aan val op de Belgische achterhoede, doch als deze eenmaal genoodzaakt wordt den bal corner te werken, komt toch het verdiende succes. De corner, vijf minuten voor tijd, wordt goed genomen, van der Berg stopt den bal keurig en bliksemsnel plaatst Schnitger zijn stick er achter, om met een magnifiek schot in den beneden hoek den voorsprong tot 41 voeg Holland te ver- grooten. En direct daarop wordt inrukken gbblazen. Spartaschc. Gewonnen door schc met 6 runs op de le innings (nog 1 wicket ln handen). Sparta 196, SCHC 202 voor 9 wickets; Quick (n.)C.V.H. Gewonnen door Quick (n.) met 41 runs op de le innings. CVH 82, Quick 133; Excelsior— RCH. Gewonnen door Excelsior met in nings en 20 runs. Excelsior le innings 163 voor 3 (gesloten). RCH le Innings 70, 2e innings 73. Tweede klasse: Ajax (L.)Excelsior II. Gewonnen door Excelsior met 83 runs op de le Innings. Excelsior 108, Ajax le Innings 25, 2e innings 84 voor 4 (gestaakt). AJAX ONTKOMT AAN INNINGS NEDERLAAG. Tegen Excelsior II. De wedstrijd van Ajax aan de De Kem- penaêrstraat tegen Excelsior II is weer allerminst een succes geweest en dlthaal was de zwakke aanval daarvan niet de oorzaak, want de bezoekers werden voor 108 uitgegooid. Een niet zoo hoog totaal derhalve. Eikenbroek was met 39 top scorer geweest en verder waren Sohaeffer (17) en Zoetmulder (14) in de dubbele cijfers gekomen. De bowllngcljfers van Ajax waren ditmaal zeer redelijk. Verstee: had vier wickets voor 30 runs genomen, Van der Smidt vier voor 36. Van Breen 1—16. Wie gedacht had, dat Ajax op dit Schie- damsche totaal een kans zou hebben kwam bedrogen uit. Zes Leidsche wickets sneuvelden voor zegge en schrijven acht runs en het geheele Ajax-elftal scoorde 23 runs, hetgeen met twee extra's het zeer schamele totaal van 25 opleverde, dat wel en record zal zijn. Als men nu in aanmer king neemt dat Janssen van die 25 runs er 16 op zijn naam had, kan men nagaan wat de rest van de Leidsche verdediging deed. Het was een blameerende serie nullen, afgewisseld door enkele singles. Dat was toch niet noodig geweest op het Schiedamsche bowlen, hoewel het niet slecht was. Goede cijfers werden natuur lijk genoteerd. Zoetmulder 5—1'1, Sohaef fer 5—12. De historie herhaalde zich opnieuw. In den follow-on bood Ajax wel weerstand aan de Schiedaimsohe bowlerij, dank zij een openingsstand tusschen Janssen (17) en Dozy (40). Met Versteeg en Ermers ieder 11 scoorde Ajax de 82 runs, noodig om aan de inningsnederlaag te ontkomen, voor het verlies van vier wickets. Waarom ging dat niet in de eerste innings? Schaeffer 227, Zoetmulder 121, Ge rands 134. ZESTIEN LANDEN IN TWEE GROEPEN VERDEELD. De commissie die voor de F.I.F.A. het Olympisch voetbaltournool organiseert en waarin zitting hebben de heeren K. J. J. Lot-sy (Nederland), dr. Bauwens (Duitsch- land) en ir, Fischer (Hongarije), kwam gisteren te Berlijn bijeen ten einde de in geschreven landen in twee groepen in te deelen en naar aanleiding daarvan de lo ting voor de eerste ronde te houden. Be halve genoemde heeren was ook de alge meen secretaris van de F.I.F.A., dr. I. Schricker aanwezig. De deelnemende lan den waren vrijwel alle op deze bijeenkomst vertegenwoordigd. Medegedeeld werd ,dat zestien landen definitief aan het tournooi zullen deel nemen. Deze zestien landen werden in twee groepen gesplitst en wel groep A met Duitschland, Egypte, Engeland, Italië, Noorwegen, Peru, Polen, Zweden, en Groep B. met Oostenrijk. China, Ver. Staten, Finland, Hongarije, Japan, Luxemburg en Turkije. De loting had tot resultaat, dat in de eerste ronde de volgende wedstrijden worden gespeeld. EgypteOostenrijk (wedstrijd a), Polen Hongarije (b.)ItaliëVer. Staten (c.) ZwedenJapan (d.), NoorwegenTurkije (e.), EngelandChina (f.), Duitschland Luxemburg (g.) en Peru—Finland (h.). De loting voor de tweede ronde had tot resultaat dat winnaar wedstrijd h. tegen winnaar a. speelt, verder winnaar e. tegen g. .voorts winnaar d. tegen c. en winnaar f. tegen b. In de eerste halve finale komen de win nende landen van de tweede en derde kwartfinale tegen elkaar uit, ln de tweede halve finale spelen de winnaars van den eersten en vierden halve eindstrijd. Op welke dagen de ontmoeting voor de eerste en tweede ronde worden gespeeld staat nog niet vast. Dat zal nader worden be paald. ajax-jun.—v.u.c.-jun. De Ajax-juniores hebben geen kans ge zien om hun successen van de laatste weken voort te zetten en tegen V.U.C. een smadelijke nederlaag geleden. Ajax ging eerst batten en scoorde het schamele totaal van 42 runs, waarvan Chris Wenting een zeer verdienstelijke 23. E. Versteeg voegde hieraan 9 runs toe en de rest laat zich wel raden. De bowllng cljfers waren uit den aard der zaak fraai. Hofman 6 voor 11 en Huguenin 3 voor 0. V.U.C. klapte hierna 111 runs bij elkaar voor het verlies van 7 wickets en stuurde Ajax vervolgens in voor het derde punt. De jeugd deed het al precies eender als Ajax I: op den stand 62 voor het verlies van 2 wickets zagen de gasten van verde ren strijd af. Versteeg met 43 not out en Kelder met 10 not out redden hier de situatie. Aldus verloor de Ajax-hope op de eerste innings met 69 runs. nederlandsche cricketbond. pe uitslagen van gisteren zijn: le klasseHOC IIVOC gewonnen door HCC n met 17 rans op de le innings (nog 7 wickets ln handen). VOC 93, HCC 110 3; Rood en Wit—HCC I, draw. R. en 226, HCC 151 voor 5: HDVS—Haarlem, oraw. HDVS 152. Haarlem 127 voor 6; VVV draw- VVV 165 voor 4 (gesloten) VRA 130 voor 5 (tijd). overgangsklasse: HCC IH—PW. Gewon en door HCC III op de le innings met w runs; HCC 84, PW 71; hbs—AOC. Ge- door ACC met 87 runs op de le "Bttgs. HBS 50, ACC 137 voor 9 (gësl.); DE HOLLANDERS ZAKKEN AF. In de Ronde van Frankrijk zijn de Alpen achter den rug. Zaterdag ging de tiende étappe van Digne naar Nice over de laatste uitloopers, n.l. de Col de Leques van 1150 meter, de Col de Luens van 1060 meter, de Col de Seranon van 1170 meter, de Col Faye van 930 meter en vlak bij Nice de Col Pilon, van 780 meter. Het ging dus van Digne af practisch steeds naar beneden. In de kopgroep is ln dezen rit over 156 K.M. weinig veranderd. Met de Hollanders ging het eohter niet best. Zij hadden bandenpech en waren niet ln vorm. Het resultaat van Zaterdag was: Tiende étappe DigneNice 156 K.M.: 1. Paul Maye (Frankrijk) 4 uur 44 min. 16 sec.; 2. Heijmonn (Zwitserland) zelfden tijd; 3. Hendrickx (België) zelfden tijd; 4. Le Grèves (Frankrijk) 4 uur 47 min. 49 sec.; 5. Ducazeaux (Frankrijk) individueel: 6. Wierincks (België); 7. Antoiie (Frankrijk) tourist; 8. Mersch (Luxemburg) en een peleton van een groot aantal renners, voor wie de zelfde tijd als Le Grèves werd ge noteerd. 47e Anton van Schendel 4 uur 52 min. 24 sec.; 48e Middelkamp, 4 uur 53 min. 48 sec.; 51e Albert van Schendel 5 uur 2 min. 13 sec. m De elfde étappe voerde gisteren van Nice naar Cannes, een afstand van 126 KM., waarbij de 1000 meter hooge Col de Braus te beklimmen viel. Na de Braus kwam men te Nice terug en verder ging het langs de Middellandsche zee naar Cannes. Ezquerra was het eerst de Braus op, wist zijn voorsprong te behouden en kwam in vier uur 3 min. 18 sec. als eerste te Nice aan voor Sylver Maes en Felicien Vervaecke, voor wie een zelfden tijd, 4 uur 5 min. 4 sec. werd genoteerd. Onze landgenooten Albert en Anton van Schendel waren er ook ditmaal niet goed in. Zij arriveerden wederom onder de laaitsteu en Albert vain Schendel kwam daardoor op de 19e plaats van het alge meen klassement te staan. Alleen Middel kamp kon goed meekomen. Met ongeveer elf minuten achterstand op Ezquerra kwam hij als 17e te Cannes binnen. Zijn plaats in het algemeen klassement is thans 25e. Het algemeen klassement luidt: 1. S. Maes (België) totaal tijd 71 uur 47 min. 58 sec.; 2. F. Vervaecke 'België) 71 uur 51 min. 46 sec.; 3. A. Magne (Frankrijk) 71 uur 51 min. 47 sec.; 4. P. Clemens (Luxem burg) 71 uur 55 min. 7 sec.; 5. Mersch (Luxemburg) 72 uur 15 min. 8 sec.; 6. Canardo (Spanje) 72 uur 17 min. 14 sec.; 7. M. Clemens (Luxemburg) 72 uur 19 min. 34 sec.: 8. Level (Frankrijk) Individueel 72 uur 32 min. 52 sec.; 9. Marcel Kint (België) 72 uur 34 min. 44 sec.; 10. Berren- dero (Spanje) 72 uur 34 min. 56 sec.; 19e. Albert van Schendel 72 uur 58 min. 1 sec.; 25e. Middelkamp 73 uur 10 min. 14 sec.; 39e. Anton van Schendel 74 uur 2 min. 20 seconden. Landenklassement: 1. België 216 uur 14 min. 28 sec.; 2. Spanje-Luxemburg 216 uur 27 min. 29 sec.; 3. Frankrijk; 4. Nederland. NIEUW SWIFT. J. Riethoven wint den Louis Dobbelman-beker. Gistermorgen werd door bovengenoemde vereeniging om de wisselbekers gereden. Door den feilen wind en de slagregens, werd tusschenbeide tegen wind in een niet hooger tempo dan 20 K.M. gereden, waar bij de renners veelal op hun pedalen moes ten staan. Trots het slechte weer waren nog 5 A-klassers van de partij. Jammer was het dat W. Burgy verstek liet gaan, terwijl ook J. Schiiller als uitdager niet aanwezig was. Daarentegen was het mee rijden van den bekenden baanrenner J. Riethoven een attractie, hoewel dit na tuurlijk voor den bekerhouder Ab. Strijk een moeilijke opgaaf was. Het traject ging over 120 K.M. waarbij de eerste 60 K.M. in 1 uur 39 min. 23 sec. werden afgelegd. Rienk Riethoven won hier den door de supporters beschikbaar gestelden keerpunt- prijs, terwijl J. Bergman na een goede race daar opgaf. Langzamerhand begon er nu teekening te komen, vooral toen R. Riet hoven plotseling demareerde en een voor sprong nam, welke hij tot ruim 2 K.M. wist op te voeren. De achtervolging door J. Riethoven en Ab. Strijk ingezet, bleek na 80 K.M. ook K. de Haas te machtig, waarna ook hij uit den strijd verdween. Hoewel Ab. Strijk zijn kans schitterend verdedigde bleek ook hem tenslotte dit tempo te hoog en zette J. Riethoven alleen de achtervolging in. In een hoog tempo waarbij hij zich tot het uiterste heeft moe ten geven, wist hij tenslotte zijn naamge noot in te loopen. Tezamen kwamen zij op de finish af, waar in een uiterst spannen de eindspurt J. Riethoven met een kwart wiel wist te zegevieren. De tijd van den winnaar was 3 uur 59 min. 43 sec. Uitslag: 1. J. Riethoven; 2. R. Riethoven; 3 op 7 min. 52 sec. Ab. Strijk. Voor de B-klassers werd de Willem Eindhoven wisselbeker verreden over een afstand van 100 K.M. Hoewel verschillende renners verstek lieten gaan. verschenen er nog 13 aan den start. Reeds spoedig kwam hier het pechduiveltje zich doen gelden. Allereerst brak de ketting van P. van Zon, terwijl even daarna J. Geertsma banden pech kreeg. Reeds 15 K.M. na den start wisten H. de Jager en H. Krimp een voor sprong te nemen, waardoor het tempo nog werd opgevoerd. Toen J. v. d. Leest en C. Ouwehand even daarna met pech kregen te kampen, was het met dit tempo voor hun niet meer mogelijk hun achterstand in te loopen. Intusschen was het W. van Rooyen en J. Krimp gelukt zich van het peleton los te werken en zetten de achter volging in, waarbij W. van Rooyen het zware werk verrichte. Na 60 KM. kwamen De Jager en H. Krimp door, waarbij eerst genoemde de premie (keerpuntprijs), be schikbaar gesteld door den Goudschen kaas handel won. De 60 K.M. werden door hem afgelegd in 1 uur 39 min. 34 sec. Op 400 meter volgde Van Rooyen, J. Krimp, dan J. Ribot, daarachter A. de Roode, waarna volgden M. Segaar, J. de Haas en J. de Roode. Laatstgenoemde drie renners gaven op. Bij het weerpunt op 80 K.M. draaiden De Jager en Krimp 1 K.M. te vroeg, waar door hun voorsprong bijna 3 KM. was ge worden, hetwelk niet meer was in te loo pen. Om beurten koploopend ging het naar de eindstreep, waar H. de Jager wist te zegevieren. W. van Rooyen won van J. Krimp en werd daardoor derde. Een mooi voorbeeld van stug volhouden gaven de renners J. Ribot en A. de Roode door bei den geheel alleen dit zware parcours uit te rijden. Uitslag: 1. H. de Jager, 3 uur 17 min. 8 sec. 2. H. Krimp (medaille)3. W. van Rooyen, (med.), 4. J. Krimp (med.) 5. J, Ribot. 6. A. de Roode," Het eerste internationale schaaktournooi Zandvoort 1936 Is Zaterdagmiddag officieel ln het Grand Hotel geopend. De plechtigheid werd verricht door den burgemeester van Zandvoort, den heer A. H. van Alphen. Voordat de Burgemeester de of f icieele ope ning verrichtte had de voorzitter van het comité van uitvoering, mr. M. Levenbach in een uitvoerige toespraak allereerst de spelers welkom geheeten. Om 3 uur werd een aanvang gemaakt met de eerste ronde. De Burgemeester van Zandvoort deed den eersten zet op het bord van de partij Euwe- Tartakower waarop veler belangstelling ge concentreerd was. Slechts de partij GruenfeldSpielmann had een zeer kalm verloop. Men verwachtte algemeen, dat deze partij spoedig remise zou worden, geziên de degelijke stijl van Gruenfeld. De aanvalsspeler Spielmann liet zich op gêen enkel avontuur in, zoodat het gevolg was dat beide spelers tot remise be sloten. Lankau won na 36 zetten van Van Does- burgh. De Hongaarsche meester Maroczy heeft met zijn verdedigingskunst geen succes ge had. Hij koos een slechte variant van het orthodoxe dame-gambiet die de jonge Ame rikaan Fine schitterend weerlegde. Maroczy werd steeds meer in het nauw gedreven en het eindspel dat spoedig ontstond, voerde tot een uiteindelijke debacle. De jeugdige Estlander, Paul Keres be streed Prof. Becker. In een Oost-Indische verdediging gaf Keres aan het spel een bij zonder levendig karakter. Allerlei fraaie wendingen gaven hem zoowel positioneel als materieel een sterk overwicht en Becker moest dit spel verliezen. In de avonduren gaf de Oostenrijker spoedig gewonnen. De meeste belangstelling concentreerde zich natuurlijk op de partij dr. EuweDr. Tar- takower. Hier werd een geweigerd dame gambiet gespeeld. Dr. Tartakower paste een speelwijze toe, die hij met goed resultaat tegen Flohr en Mitehellin het tournooi te Hastings gevolgd had. Euwe echter koos eene voortzetting, welke beter bleek te zijn dan die, welke door genoemde meesters was gespeeld. Teneinde aanvalskansen te ver krijgen, offerde dr. Euwe een pion, terwijl hij bovendien het voordeel der twee loopers verkreeg, waardoor hij een sterken druk op beide vleugels kon oefenen. Dr. Tarta kower ging toen op pionnenroof uit. doch moest spoedig de kwaliteit geven om direct verlies te voorkomen. In het daarna ont stane eindspel had Euwe goede winstkan sen. Tegen aller verwachting begon de stel ling toen echter een remise-karakter te ver krijgen, doordat Tartakwoer een zeer fijne opstelling der figuren wist te verkrijgen, waardoor Euwe's koning een tijdlang bui ten gevecht werd gesteld, terwijl de zwarte koning een werkzaam aandeel in den strijd had. Om nog eenige kans op winst te be houden gaf Euwe de kwaliteit terug voor een pion. Er ontstond toen een eindspel van toren plus drie pionnen tegen toren plus twee pionnen, dat weldra in remise eindig de. Een prachtig resultaat van Tartakower. Prins verdedigde zich tegen Bogoljubow met de Gruenfeld-verdediging, moest echter na fijn strategisch spel van Bogoljubow een pion afstaan, spoedig gevolgd door een tweeden. In de avonduren moest Prins zich vrij spoedig gewonnen geven, vooral toen Bo goljubow materieel overwicht verkreeg en een aanvalsstelling waartegen onze landge noot niets vermocht uit te richten. De tweede ronde. De tweede ronde stond in het teeken van vele remises. Bogoljubow, die dacht een gemakkelijken dag te hebben, werd verrast door het goede tegenspel van Van Doesburgh. Prins verde digde zich taai tegen prof. Becker en de laatste moest tot aller verhazing met remise genoegen nemen. Wederom overtrof de belangstelling aller verwachting en vanzelfsprekend werd het bord van dr. Euwe belegerd. Het publiek werd niet teleurgesteld en kreeg een fraaie partij te zien. Tartakower-Gruenfeld. - Een d4-opening ditmaal zonder c4, waarin de tacticus Tar takower Grunefeld dwong andere dan theo retische paden te bewandelen. Wit stond voortdurend overweging tot in het eindspel, waarin door een nalatigheid Grunefeld de gelegenheid kreeg met zijn toren in de witte stelling te dringen en zoo remise te berei ken. Spielman-Fine - Dit werd een geweigerd dame-gambiet, door den Amerikaan met een oude variant, door Marshall veel in toe passing gebracht, beantwoord. Zwart kreeg door combinatierijk spel een mooie aan valsstelling. Een paardoffer, dat niet kon worden aangenomen, werd door Spielmann goed weerlegd. Wit pareerde alle verdere dreigingen en het einde was een vreedzame remise. Becker-Prins. - Onze landgenoot verde digde zich in het dame-gambiet op ortho- Tenslotte reden 3 C.-klassers 40 K.M. om een medaille. Hier werd G. van Zon door stuurbreuk uitgeschakeld. Th. Holst en H. Holswllder zetten moedig door en hebben hier het werk goed verdeeld. Eerst genoemde wist met 60 Meter voorsprong te winnen, hetgeen een mooie prestatie is. Henk Holswilder won hier de premie. De tijd van den winnaar is 1 uur 25 min. 21 sec. Donderdagavond te halfacht aan de Zijl zullen wederom teamwedstrijden wor den verreden. SWIFT. Veel wind, weinig renners, geen animo. En toen de regen dan ook het zijne er toe bijdroeg om het verblijf op het land niet tot een onverdeeld genot te maken, was het pleit spoedig beslist. Enkel de sprint is verreden. Daarin werd C. Verbrug le en C. Maat 2e, in de B-klasse eindigden J. Riethoven, J. de Groot en A. Lodewijks ieder met 8 punten en in de C-klasse werd W. Rijsbergen le en Rotte veel 2e. doxe wijze en wendde de Lasker-variant aan. Zwart kreeg zonder veel moeite goed spel. Her werd een hardnekkig gevecht, dat eohter voor geen van beiden een geslissend overwicht bracht. Hierna werd tot remise besloten. Een succes voor Prins. Maroczy-Landau. - Landau speelde tegen de e4-opening de Aljechin-verdediging. Wit koos een soliede opstelling, kon echter geen voordeel bereiken. Nadat in het middenspel de dames van het bord waren, maakte Lan dau een belangrijke fout, welke hem een pion kostte. Het toreneindspel was eohter nog zeer lastig te behandelen, maar Lan dau scheen de interesse voor de partij ver loren te hebben en verdedigde zich niet af doende, hetgeen hem de partij kostte. Van Doesburgh-Bogoljubow. - De partij' werd West-Indisch geopend. Bogoljubow vatte het gemoedelijk op, doch werd ver rast door den taaien tegenstand van van Doesburgh, die schitterend speelde en het Bogoljubow zeer moeilijk maakte, v. Does burgh offerde de kwaliteit doch kreeg deze weer terug bij den volgenden zet en bleek toen zeer goed te staan. Dit is de eenige partij die werd afgebroken. Niettegenstaande Bogoljubow zich veel moeite gaf in de avondzitting het toren eindspel tegen van Doesburgh te zijnen gunste te beslissen, moest hij tenslotte in zien, dat er van winst geen sprake was. Na den 60sten zet werd tot remise besloten. Keres-Euwe. - De wereldkampioen was goed op dreef. Wetende welke variant Keres bij voorkeur speelt ging hij op een Fran- sche partij in en bracht een versterking aan tegen het Nimzowitch-blokkade-sy- steem. Een tijdlang ging de partij gelijk op, totdat Euwe door een reeks fijne manoeu vres wit verleidde zijn stukken van den ko ningsvleugel op den dame-vleugel te plaat sen. Gebruik makende van deze gelegen heid ging Euwe tot een koningsaanval over. Ondanks grooten tijdnood verdedigde de Estlander zich uitstekend, was echter tegen het sterke spel van den wereldkampioen niet opgewassen. De aigemeene meèning van de schaakmeesters was, dat deze partij een wereldkampioen waardig is. Wit Zwart Paul Keres Dr. Max Euwe Fransche verdediging 1. e2-e4 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. e4-e5 Deze voortzetting werd bfj vookeur door Nimzowitseh aangewend. 3. cT-c5 4. pg l-f3 c5 x d4 Een minder gebruikelijke variant, welke reeds in een partij Nimzowitch-Bernstein, Wilna 1912, gespeeld ls. Gewoonlijk speelt men pb8-c6. 5. ddlx d4 Beter dan p x d4, waarop zwart sterk meb 7c 6 zou antwoorden. 5. pb8-c6 6. dd4-f4 f7-f5 7. Ifl-d3 Indien wit op f6 en passant genomen had, zou zwart met de dame teruggenomen heb ben en door zijn sterk centrum een goede stelling verkrijgen. 7. pg8-e7 pe7-g6 If8-e7 0-0 0-0 9. d f4-g3 10. tfl-el 11. a2-a3 Wit wil pb4 niet toelaten. 11. pc6-b3 Een merkwaardige zet, getuigende van fijn strategisch Inzicht. De bedoeling ls het paard naar c5 te brengen en eventueel naar e4. 12. pbl-d2 a7-a5 In de eerste plaats wil zwart het paard via a6 naar c5 brengen zonder zijn eigen witten looper in den weg te staan. Boven dien wil zwart als het paard op c5 ge posteerd staat niet door b2-b4 lastig geval len worden. 13. pd2-b3 Wit wil het centrale veld d4 met een paard bezetten. 13. pb7-a6 14. a3-a'4 Wit vreesde blijkbaar, dat zwart met a5- a4 den damevleugel zou blokkeeren, doch geeft door den tekstzet het veld b4 vrij. 14. pa6-b4 15. pf3-d4 Ic8-d7 16. Id3-b5 pb4-c6 Zwairt wil loopperruil vermijden. 17. o2-c4 De poging om het spel te openen is ietwat te riskant en loopt voor wit nadee- lig af. Beter was c2-c3. 17. pc6xd4 18. pb3xd4 Ie7-c5 Een sterke zet. Nu zou op pb5 lb4 volgen met ruil der loopers op b5, waardoor een sterke vrij-pion voor zwart zou ontstaan. 19. dg3-d3 Id7xb5 20. pd4xb5 d d8-h4 Nu de witte figuren van den konings vleugel verwijderd zijn gaat zwart tot aan val over. 21. dd3-fl Op g2-g3 kwam het looperoffer op f2 in aanmerking. 21. ta8-d8 22. Icl-e3 d5-d4 23. Ie3-d2 d4-d3 24. b2-b3 f5-f4 25. tel-e4 Wit mocht f3 niet toelaten. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. tal-el h2-h3 pb5-d6 Id2xf4 te4xf4, tf4-e4 tfS-15 tf5-h5 th5-g5 dh4xh3 pg6xf4 dh3-g3 tg5-h5 Wit geeft op. De stand na de tweede ronde is: 1. 2. en 3. dr. Euwe, Fine en Bogoljubow, ;eder lVs punt. 4, 5. 6, 7, 8 en 9 Spielmann Tartakower, Landau, Keres, Gruenfeld en Maroczy, ieder 1 punt. 10, 11 en 12. Prins, van Doesburgh, en pref R ?':cr, ieder '/s p. 3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11