DE AANSLAG OP KONING EDWARD VIII 77ite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Juli 1936 Derde Blad No. 23407 Een nog niet geheel opgehelderde vreemde geschiedenis. De gearresteerde zegt slechts te hebben willen protesteeren. BINNENLAND. De Katwijksche Oudheidskamer HET H0LLANDSCH DIEP IS OVERBRUGD. FAILLISSEMENTEN. Het reeds kort gemelde incident in Hyde- park vond plaats, toen koning Edward na een garderegiment geïnspecteerd te hebben, op het punt stond te paard niar Bucking ham Palace terug te keeren. De koning had een toespraak gehouden waarin hij om, zeide: „De menschheld roept en schreeuwt om vrede en vredes- waarborgen en Gij zult in vredestijd even goede plichten en diensten aan het vader land kunnen bewijzen als destijds op de slagvelden. Slechts eenigen onder u, die thans hier voor mij staat, hebt den verschrikkelijken last van den oorlog gekend met zijn ont zettende gruwelen, en ook met zijn kame raadschappen, tijdens den wereldbrand van twintig jaar terug. Van ganscher harte hoop ik en waarlijk ik bid er om, dat onze generatie nooit zal geroepen worden tot een zóó verschrikke lijke taak. De menigte verliet het park, zoodat het op een gegeven oogenblik op Constitution Hill zeer druk was. Plotseling drong van uit het publiek een man naar voren, die het politie-cordon verbrak en zich in de richting van den koning begaf. Hij werd echter onmiddellijk door een drietal politiemannen gegrepen en naar een politiebureau overgebracht. De meeningen der ooggetuigen loopen overigens uiteen. Een hunner verklaart, dat hij twee mannen heeft gezien, die door politie-agenten te voet en te paard werden weggeleid. Een ander heeft gezien, dat een pakje in de richting van den koning werd geworpen en het paard van Edward in den flank raakte. Het scheen een oogenblik, dat de koning van zijn paard wilde stappen, doch onmiddellijk daarna vervolgde hij rijdende zijn weg. Politie-agenten hebben een revolver opgeraapt. De arrestatie. Later werd vernomen, dat. het paard van den koning niet door het pakje is geraakt, Een vrouw, die zich onder het publiek be vond, vertelt, hoe de koning juist onder de poort van Constitution Hill was doorgere den, toen een individu van achter uit de menigte met een revolver in de hand naar voren drong. Een politie-agent en zijzelf grepen zijn hand, waarna het wapen op den grond viel. Alles geschiedde in een enkel oogenblik en er ontstond niet de minste wanorde. Na eeniige oogenblikken in Buckingham Palace te hebben vertoefd, begaf koning Edward zich per auto naar York House, waar hij de lunch gebruikte. Vervolgens be gaf de vorst zich naar zijn werkkabinet, waar hij de loopende zaken afhandelde en verschillende staatsstukken teekende. Het incident heeft in Londen hevige beroering gewekt. Op een foto, die een minuut na het incident is genomen, ziet men drie agen ten, die op eenige meters van het hek van het park een man arresteeren. Deze was blootshoofds en armelijk gekleed. Een handlanger. De autoriteiten van Scotland Yard heb ben het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „Toen de koninklijke stoet terugkeerde van de plechtigheid, die in Hydepark heeft plaats gehad, ter gelegen heid van de overhandiging der vaandels aan het garde-regiment, drong nabij de wellingtonpoort op Constitution Hill een hran uit de menigte naar voren. Het is nog biet duidelijk, hetgeen daarop geschiedde, doch een revolver is op den weg gevallen tusschen den koning en de troepen, die hem begeleidden. Het individu is onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau Hydepark overgebracht, Er is geen enkel schot gelost, doch de revolver was met vier kogels geladen. Toen de politie den ge arresteerde wegleidde, trachtte een andere Man hem aan de politieagenten te ontruk ken, doch hij werd zelf eveneens gear resteerd. De koning zag het incident, doch hij Politiek vergrijp worden vervolgd. was. De gearresteerde is van Britsche nationaliteit en is een zekere George Andrew Mac Mahon. Hij zal wegens een politiek vergrijp worden vervolgd. De dader. De dader is een Schot van geboorte, is 34 jaar oud en woont .sinds vele jaren te Londen. Hij heeft een misvormden voet en draagt speciaal schoeisel. Toen de ge arresteerde na zijn verhoor naar de ge vangenis werd gebracht, stiet de menigte vijandige kreten uit. 1 Het verhoor Met gesloten deuren is Mac Mahon ver hoord voor het politië-gerechtshof in Bow- street. Onderweg daarheen ontkende Mac Mahon tegenover de hem begeleidende in specteurs van politie dat hij werkelijk het voornemen had een aanslag op den koning te plegen. Hij wilde slechts protesteeren. De minister van binnenlandsche zaken. Sir John Simon, draagt de schuld voor het incident. Hij had hem Woensdagavond nog geschreven en gistermorgen opgebeld. Toen de beklaagde in het politie-ge- rechtshof arriveerde, vroeg hij of de ko ning gewond was. De man trilde over het geheele lichaam, toen de eerste getuige, een inspecteur van politie gehoord werd. Deze verklaarde dat in het bezit van den beklaagde een revolver was gevonden met vijf kamers, waarvan vier geladen waren. Bovendien beschikte hij over twee banden scherpe munitie terwijl hij verder in zijn vak had een couvert, een postkaart en een exemplaar van de Daily Telegraph. De inspecteur herhaalde daarop de ver klaringen van den dader onderweg naar het gerechtshof: Mac Mahon had daarbij nog den wensch uitgesproken zich met zijn advocaat in verbinding te mogen stellen. De voorzitter bepaalde daarop, dat de behandeling een week zou worden uitge steld, gedurende welken tijd de beklaagde In hechtenis zal worden gehouden. De aan klacht tegen Mahon luidt, dat hij in het bezit is geweest van een revolver met het doel levens in gevaar te brengen. In het Lagerhuis. Bij de opening der zitting van het Lager huis, gistermiddag te half vier, stond mi nister Sir John Simon op en zeide lang zaam en duidelijk: ,Het Huis zal onge twijfeld ten zeerste geschokt zijn door heb bericht van de politie, dat een man is ge arresteerd, die door het politie-cordoa trachtte te breken op het oogenblik dat dfe koning onder den Wellingtonboog op Coiif- stitution Hill verscheen na afloop van dfe vaandel-uitreiking in Hyde Park. Wat precies gebeurd is staat zelfs op tin moment nog niet vast. maar een revolvter viel op straat en nadat de arrestant natar den politiepost in het Park gebracht wns, bleek, dat de revolver in vier van de vijf magazijnen geladen was. De arrestant tzal vanmiddag nog voor den rechter in Bow Street verschijnen. Inmiddels voel ik mij de tolk van het geheele Huis, als ik den dank ook der regeering uitspreek, dat een verschrikkelijke ramp is voorkomen. De leden van het Huis, die bij de eerste woorden van Sir John van hun plaatsen waren opgestaan ook de communist Oallaghen en de Clydesiders Maxton en McGovern beantwoordden de korte, toe spraak van den minister met drie ciieers voor den koning. Onmiddellijk daarop begon de voorzit ter met de afwerking der agenda. Betuigingen van declnieming Hitier heeft den koning van Engeland het volgende telegram gezonden: „Zoojuist kreeg ik bericht van Öen op Uwe Majesteit gepleegden vloekwaardigen aanslag en ik bied U ter gelegenhjeid van de ontsnapping aan dit gevaar mijn har telijke gelukwenschen aan. (get. ADOLF H3TLEE 80 ARBEIDERS TE UITHOORN ONTSLAGEN. INSCHRIJVINGSSTELSEL VOOR BACON- BEREIDING DUPEERT VELE GEZIN!,VEN. Als met een donderslag bij helderen hemel werd gisteren te Uithoorn bekend, dat de directie der N.V. Uithoornsche Baconfabrieken aan tachtig harer men schel, meest gehuwden en vaders van ge zinnen, ontslag heeft, aangezegd. De directie had haar personeel in een der localiteiten bijeen geroepen en een harer leden heeft oen uiteenzetting ge geven van den toestond. Spr. memoreerde hierbij hoe vier maanden geleden directie en personeel hadden overlegd. Daarbij was besloten om aan te, passen aan datgene, wat de minister vam landbouw toen ver langde, n.l, een verlaging van de verwer kingskosten van baconbereiding. Spr. zeide dat toen én de Gemeente èn alle aanwe zigen offers hadden gebracht. Allen had den zich aangepast totdat nu wederom de onzekerheid kwam Vóór de nu gehouden inschrijving hebbein wij niet wederom wil len spreken, overt fuigd als wij waren, dat men genoeg heeft; aangepast en een ver dere verlaging vcwor de meesten onmogelijk zou zijn. Het stelsel van inschrijving, door den minister vanj landbouw als het meest juiste gekozen, heeft gewild dat wij thans moeten aanzeggen, dat onze samenwerking, aüthans in de naaste toe komst, zal moetem ophouden, ongeacht het feit, dat velen reeds bijna tien jaar met ons met succes hebben getracht de pro ducten der Uhjhoornsche Baconfabrieken een naam te gewen, waarop wij zoo trotsch zijn. Tenzij er lichtpunten komen, welke ik voorshands niet zie, zal het dienstver band met on;te vennootschap ophouden. Spr. eindigde met de woorden: „hard, zeer hard moeten /fleze woorden u in de ooren klinken, doch ik kan er slechts aan toe voegen, dat tie verantwoording van dit ontslag neerkomt op dengene, die 't door werken van óns bedrijf onmogelijk heeft gemaakt." In verband! met bovenstaande heeft de Uithoornsche/ Baconfabrieken al hare con tracten met het Gemeentelijk abattoir op gezegd op grond van force majeur. Wij vernemen eveneens, dat het geza menlijke ontslagen personeel der Uit hoornsche Baconfabrieken een telegram landbouw vraarin zij hem „smeeken" hun landbouw g/aari zij hem „smeeken" hun deze werkfgelegenheid toch niet te ont nemen en hen zoodoende waarschijnlijk voor langen tijd broodeloos te maken, daar Uithoorn voor hen geen andere werk- gelegenheisd biedt. Foto Vooys. DE GROOTE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. Minister Gelissen verklaart, dat geen triestemming voor een geldloterij verleend/„wordt. Naar, aanleiding van de gepubliceerde berichten omtrent de groote tentoonstel ling irl de hoofdstad, heeft het Hbld. zich tot minister Gelissen gewend. De minister toonde zich, evenals hij reeds, vroeger te Brussel aan persvertegen woordigers had medegedeeld, zeer enthou siast over een tentoonstelling als bedoeld wordifc. Toch zal het niet mogelijk zijn, dat de rl.'geering toestemming verleent tot het houden van een geldloterij. Niettemin hootpt de minister, dat de commissie er in zal slagen de noodige gelden te verkrijgen langs den weg van een premie-leening. Ciiver de beslissing van het eventueel ver- leeoaen van financieelen steun door de refjeering kon de minister zich op dit oo'genblik in geen enkel opzicht uitlaten. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Benoeming van leden en plaats vervangende leden. Bij Kon. Besluit zijn voor het tijdvak van 1 Juli 1936 tot en met 30 Juni 1940 benoemd tot leden van den Hoogen Raad van Arbeid: 1 prof. mr. P. J, M. Aalberse, le Den Haag; 2. prof. dr. H. W. C. Borde- •wijk, te Groningen; 3. prof. dr. D. van lEmbden, te Amsterdam; 4. prof. mr. P. S. /Gerbrandy, te Amsterdam; 5. prof. mr. A. C. Josephus Jitta, te Den Haag; 6. mej. mr. C. Frida Katz te Amsterdam; 7. dr. L. C. Kersbergen, te Haarlem; 8. prof. mr. C. P. Romme, te Amsterdam; 9. dr. J. van den i Tempel, te Amsterdam; 10. prof. dr. J. A. Veraart te Den Haag; 11. dr. ir. Th. van der Waerden, te Laren; 12. prof. ir. J. Klopper, te Den Haag; 13. H. P. Gelder- man C.Mzn„ te Oldnezaal; 14. ir. A. de Kanter, te Rotterdam; 15. mr. A. N. Mole naar, te Den Haag: 16. ir. F. H. E. Guljé, te Leiden; 17. Ch. Stulemeijer, te Breda; 18. F. L. van der Bom, te Amsterdam; 19. ir. A. Plate, te Rotterdam; 20. mr. A. Haex, te Heerlen; 21. F. V. Valstar. te Den Haag; 22. dr. J. G. Oortwijn Botjes, te Oostwold; 23. J. Hh. Verheggen, te Buggenum; 24. F. H. Dijksterhuis, te Mensingeveer; 25. mr. F. J. H. Bach, te Den Haag; 26, L. At- tema, te Hilversum; 27. W. Brouwer Jr., re Amsterdam; 28, P. Danz, te Amsterdam; 29. E Kupers. te Bloemendaal; 30. P. Molt- maker, te Utrecht; 31. F. S. Noordhoff. te Haarlem; 32. F. van der Wal, te Amster dam; 33. F. van de Walle. te Amsterdam; 34, A. C. de Bruijn, te Utrecht; 35. A. J. Na het incident hebben alle leden van het corps diplomatique zich individueel naar Buckingham Palace begeven, ten einde een schrijven te onderteekenen, waarin de koning gelukgewenscht wordt met zijn ontsnappen aan den aanslag. Ook Mussolini heeft zich zoodra hij ken nis kreeg van het incident in Hyde Park, telefonisch in verbinding gesteld met den Italiaanschen zaakgelastigde te Londen en dezen opdracht gegeven, zich onmiddellijk naar het Buckingham paleis te begeven, om den koning „zijn hartelijke gelukwenschen over te brengen, dat deze aan het gevaar, dat hem bedreigd heeft, is ontsnapt." Uit alle deelen van het Britsche rijk stroomen gelukwenschen voor den Koning binnen. Hierboven een aardig hoekje van de Katwijksche Oudheidskamer, welke heden middag te Katwijk Zee officieel geopend wordt. Loerakker, te Haarlem; 36. A. v. der Meijs te Utrecht; 37. J. A. Schutte, te Utrecht; 38. J. Nauta, te Amsterdam; 39. J, Schip per, te Utrecht; 40. A. Stapelkamp, te Utrecht; 41. H. B. Berghuijs, te Utrecht; 42. J. J, Jeronimus, te Utrecht; en tot plaatsvervangende leden: 1, ir. W. Maas Geesteranus, te Amster dam; 2. ir. W. B. van Leeuwen, te Delft: 3 B. H. M. Lips, te Dordrecht; mr. B. C, Slotemaker, te Den Haag; 5. dr. L. G. Kor- tenhorst, te Den Haag; 6. mr. B. J. M. van Spaendonck, te Tilburg; 7. A. Borst Pzn., te Rotterdam; 8. S. M. D. Valstar, te Am sterdam; 9. W. J. B. Schweitzer, te Heer len; 10. J. C. M. Mensing, te Aalsmeer; 11. dr. H. Molhuysen. te Den Haag; 12. P. J. van Haaren, te Tilburg; 13. B. Havenaar, te Berkel; 14. C. J. Notenboom de Bruyn, te Roosendaal; 15. P. Pluijter, te Gronin gen; 16. J. Hilgenga, te Utrecht; 17. K. de Jonge, te Amsterdam; 18. S. de la Bella Jr., te Amsterdam; 19. A. Kievit, te Rot terdam; 20. L, J. Bakker, te Amsterdam; 21. G. Klein, te Amsterdam; 22. C. van der Lende, te Amsterdam; 23. F. Brussel, te Den Haag; 24, W. J. Andriessen, te Utrecht 25. G. Jong, te Amsterdam; 26. H. C. Nij- kamp, te Enschedé; 27. L. Vermeulen, te Den Haag; 28. J. Hofman, te Amsterdam; 29. W. de Jong, te Utrecht; 30. M. M. Co- hen, te Amsterdam; 31. J. Veenhuijzen, te Bussum. Onder bepaling, dat de onder 1 tot en met 31 genoemde plaatsvervangende leden zullen optreden onderscheidenlijk ter ver vanging van de hiervoren onder 12 tot en met 42 genoemde leden van den Hoogen Raad van Arbeid. KONINGIN EN PRINSES IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM Na 'den middag ten paleize op den Dam doorgebracht te hebben, zijn de Koningin en de Prinses gisteren te omstreeks kwart over vijf uitgereden om een bezoek te bren gen aan de tentoonstelling van oude kunst in het Rijksmuseum te Amsterdam. Bij het paleis waren veel belangstellen den op de been. om van het uitrijden der Hooge Gasten getuige te zijn en de Konin gin en de Prinses hadden, toen zij per auto van het paleis vertrokken, een hartelijke ovatie in ontvangst te nemen. Evenals gistermorgen bevond burge meester de Vlugt zich weer in het gezel schap van de hooge bezoeksters. Hare Majesteit bezocht de Engelsche, de Hollandsche, de Fransche en de Chineesche afdeeling. Het bezoek duurde ruim een uur. Per auto werd te ruim half zeven de tocht naar het Centraal Station aanvaard, waar de Koningin en de Prinses met den trein van 18.59 uur naar het Loo afreisden, uit geleide gedaan door burgemeester de Vlugt. HET BEZOEK VAN DE CHEF DER POOLSCHE OORLOGSVLOOT. Zooals reeds gemeld, heeft de Kon. Mij, „De Schelde" te Vlissingen" voor eenigen tijd van de Poolsche regeering opdracht ont vangen tot den bouw van twee onderzee booten, een voor de Nederlandsche industrie zeer eervolle opdracht, daar Polen reeds eenige onderzeebooten in gebruik heeft, die in Frankrijk werden gebouwd. Dat de nieuwe order niet eveneens in Frankrijk werd geplaatst, heeft naast redenen van handels-politieken aard, ook oorzaken van technischen aard. De Nederlandsche scheepsbouwindustrie toch heeft een zeer langdurige ervaring in den bouw van on derzeebooten. Een dezer onderzeebooten is door „de Schelde" aanbesteed bij de Rotteröamsche Droogdok Mij. ide motoren voor dit schip worden dooi' de firma Sulzer te Winterthur geleverdde andere onderzeeer bouwt de Schelde zelf, evenals de motoren hiervoor. Het benocdiigde staal, evenals sommige belangrijke onderdeelen, zijn door Polen zelf geleverd. De bouw te Vlissingen ge schiedt op een uitermate belangwekkende manier, die voor de Nederlandsche scheeps bouw een unicum beteekent. Interessant is o.m. het feit, dat zeer veel electrisch ge- lascht wordt in plaats van geklonken, waarmede een groote gewichtsbesparing feit van groote beteekenis voor een onder zeeboot verkregen wordt. Admiraal J. Swirsky, chef van de Pool sche oorlogsvloot, vertoeft momenteel hier te lande om de in aanbouw zijnde onder - zeebooten te inspecteeren en heeft hiertoe gisteren een langdurig bezoek gebracht aan de werf van „de Schelde" Hij heeft geruimen tijd het uitge breide bedrijf van „de Schelde" bezichtigd en zich op de hoogte gesteld van de vor deringen bij den bouw der onderzeeboot. Ook werd met groote belangstelling de nieuwste aanwinst van de Nederlandsche marine, de O 16 bezichtigd, waarbij de aangewezen commandant, luitenant ter zee le klasse Waning, de noodige toelich ting gaf. LAATSTE SPANNING HEDENMORGEN VROEG GEPLAATST. Hedenmorgen om vier uur werd voor de vierde maal een poging ondernomen om de laatste spanning voor de nieuwe verkeers- brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk te plaatsen en thans eindelijk met succes. Nadat alles voor het werk weer in ge reedheid was gebracht ving men. onder leiding van den heer de Wit. om kwart over vier aan de spanning in de lengterichting van de brug te draaien. Er stond haast geen wind. zoodat de manoeuvre, die door de nauwe ruimte de voor de laatste spanning was overgebleven moeilijker was dan voor heen bij andere transporten, vlot kon ge schieden. Om vijf uur was het brugdeel in den juisten stand en ging het constructie werk door het zakkende water en het vol pompen der bakken waarop het rustte langzaam naar omlaag. Het duurde nog geruimen tijd voor de onderkant van de brug op de vaste punten rustte maar om zeven minuten voor zes was de spanning geplaatst en daarmede de verbinding tot stand gebracht. Hartelijk werden de leiders van het werk gefeliciteerd en op elke spanning werd de vlag gehcschen als teeken dat het Hol landsch Diep voor het wegverkeer was over brugd. BOTERNOTEERING 62 CENT. De commissie-noteering voor Nederland sche boter is voor deze week van 20 tot en met 25 Juli vastgesteld op 62 cent per kg. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan J. Versteeg Jr., op verzoek met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Monnikendam en Katwou- de, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. De heer Versteeg voornoemd is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd als opvolger van den heer P. J. Fortanier tot gemeente-ontvanger mr. J. A. S. Endtz. thans administrateur, chef van de afd. Personeelsaangelegenheden, pensioenen en werkeloosheidsverzekering ten stadhuize te Rotterdam en plaatsver vangend gemeente-secretaris. UIT NED. OOST-INDIË. BUITENLANDSCH VERLOF. BATAVIA. 16 Juli. (Aneta). Bij den Volksraad is een ontwerp-ordonantie in gediend tot vaststelling van een nieuw reglement op het verleenen van buiten- landsch verlof aan burgerlijke landsdiena ren. Deze voorstellen beoogen verlofs aanspraken toe te kennen aan: le. alle uitgezonden Europeesche lands dienaren; 2e. aan met-uitgezonden landsdienaren met een salaris van meer dan f. 300 die bijzondere belangen in Europa hebben; 3e. aan niet-uitgezonden landsdienaren met een salaris van meer dan f. 475 per maand, die geen bijzondere belangen in Europa hebben: 4e. aan inheemsche landsdienaren met een salaris van meer dan f. 475 per maand in bijzondere gevallen. Voor de groep onder 3 genoemd wordt eenmaal buitenlandsch verlof Voldoende geacht. Uitgesproken: Nalatenschap van wijlen I. D. Smits, in leven deurwaarder, Hoofd dorp gem. Haarlemmermeer. R.c. mr A. L. M. van Berckel. Cur. mr. Julius Hoog, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. v. d. Pol, Nieuw-Vennep.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9