LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 17 Juli 1936 TENTOONSTELLING 1936 VEE- EN BODEMPRODUCTEN ..VEBO" Een belangrijke bestuursvergadering. Enkele weken geleden vond ln de alge- meene ledenvergadering uitbreiding plaats van het bestuur der vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het alge meen en in het bijzonder van vee, paar den. zuivel- en bodemproducten te Leiden, genaamd „Vebo" en gevestigd te dezer plaatse. Inmiddels hebben de nieuwgekozen be stuursleden hun benoeming aanvaard, zoo dat gisteravond het groote bestuur voor de eerste vergadering bijeen was geroepen ln café-restaurant „Zomerzorg". In deze drukbezochte vergadering wer den onder het voorzitterschap van den heer J W Bonda de plannen voor de op 17 September a.s. te houden vee- en zui- veltentoonstelling met ruiterfeest nauw keurig onderzocht en accoord bevonden. Thans zijn de besprekingen zoo ver ge vorderd. dat in het begin der volgende week de vraagprogramma's verzonden kunnen worden. Het dagelij ksch bestuur werd herkozen en belast met de verdere afwikkeling van deze tentoonstelllngsplannen. Het Vebo-bestuur bestaat thans uit de volgende heeren: J. W. Bonda. Oude Vest 23. Leiden, voorzitter; C. Bakker iHoll. Mij van Landbouw, afd. Leidenl, Hoeve Veldheim. Oegstgeest. vice-voorzitter; I. J. Sloos, Laan van Oud-Poelgeest 13. Oegst geest, secretaris; P. A. de Gooyer. Rapen burg 27, Leiden, penningmeester; L. A. Mennes. Waaggebouw, Leiden, gedelegeerde v. h. gemeentebestuur Leiden; Th. M. W. Bergers iR.K. Slagerspatroonsvereen. „St. Pelagius", Mare 12. Leiden; J. H v. d. Kloot (Ver. v. Leidsche Zuivelhandelareni. Lange Diefsteeg, Leiden; G. J. v. d. Stoel (Bond v. Melkveehouders), Deylerweg 35. Wassenaar; A. J Verkley (L.T.B., afd. Sassenheim en Ver tot Bevordering v. d. Export van Boeren-LeidschekaasSassen heim; W. E. Brunt tBond v. Rundveefok- ver. i. d. Rijnstreek), Bodegraven; G. A v. Dam afd. Leiden Kaascontrole-station „Volvet"), Hazerswoude; G. Eikelenboom iBond v. Rundveefokvereen. 1. d. Rijn streek), Hazerswoude; C. v. Galen lAlphen- sche Fokver.), Alphen a. d. Rijn; J. de Graaf >Holl. Mij. v. Landbouw, afd. Lei den I, Rijndijk, Zoeterwoude; P. J. Heems kerk (Bond v. Varkènsfokkers en -mesters) Rijpwetering: A. J. de Jong (Z. H Scha penstamboek), Rijndijk. Hazerswoude; Dr. Y. M. Kramer 'Dir. Melkcontrolestation V.V.Z.M.), L. v. Meerdervoort 18. Den Haag; J M. v. d. Moolen (Geitenfokver. Kring Leidenl. Hyacinthenstr. 7. Leiden; W. H Padmos (Dir. Melkcontrolebureau Pr. Hendrikkade 150 b, Rotterdam; A. Roest (Plaatselijk afd. C.B.T.B.), Leider dorp; G H. Rotteveel (Bond v Leidsche Kaasmakers). Oude Wetering; L. Smits (Ned. Bond v. Varkenshandelaren, Gewest, afd.i. Hazerswoude; H. I. Sterner (Z. H. Bond v. Veehandelaren iGoudsche Singel 1, Rotterdam; C. v. Vliet (Coop. Veilings- vereen. v. Leiden en Omstr i. Zoeterwoude: J. C. Wesselingh tZ. H. Gr. Yorkshire Var kensstamboek). Hooge Rijndijk F 270, Zoe terwoude; R. de With 'Dir. „Kaasmerk", Roomburgerweg 2, Leiden. W. C. Wijnnobel (Slagerspatroonsvereen), Hoogewoerd 39, Leiden; waarvan de eerste negen het da- gelijksch bestuur vormen. Door den voorzitter werd tenslotte nog de aandacht gevraagd voor de ledenwer ving. Algemeen was men van oordeel, dat elk lid minstens drie nieuwe leden moet aanbrengen. Tijdens deze vergadering bleek steeds weer het groote enthousiasme onder de aanwezigen Het doel dezer ver eeniging moet bekend gemaakt worden door de geheele provincie Zuid Holland; het is in het belang van onzen landbouw en veeteelt in het algemeen. Voor Inlichtingen wende men zich tot het secretariaat: Laan van Oud-Poelgeest 13. Oegstgeest. DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3. be hangers 22, betonvlechters 34, betonwerkers 62. fundeeringwerkers 1, glazenwasschers 10. granietwerkers 12. grondwerkers 87. heiers 1, metselaars 153. opperlieden 102, schilders 81, sloopers 8. straatmakers 10, hulp-straatmakers 13, stucadoors, witters 74, timmerlieden 271. uitvoerders 6. voegers 28. ongesch. bouwarb. 8 Totaal 986 Fabrieksarbeiders; bleekers 18, lompen- sorteerders 15, vellenblooters 7, steenfabr. arbeiders 105, zeepfabr. arbeiders 5. ongesch. fabr. arb. 48 Totaal 198. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 76, reizigers, colp. 48. winkelbedienden 32. incasseerders 12. musici 5. onderwijzers 9. overheidspersoneel 11, verplegers 2. Totaal 195. Hotel-, Café-pers.: huispersoneel 14, kellners 33, koks 5. Totaal 52. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 66, kistenmakers 5, kuipers 7. lijstenmakers 3. mandenmakers 1, meubel makers 28. meubelstoffeerders 13. politoer- ders 2. ongesch. arbeiders 23. Totaal 150. Kleermakers: kleermakers 67. kappers 6, schoenmakers e.a. 16. Totaal 89. Land- en Tulnarbeldersbloemisten 25, landarbeiders 21. tuinlieden 28, warmoe- ziers 10, ongesch. landarbeiders 3. Totaal 87. Metaalbewerkers: bankwerkers 92, blik- bewerkers 26, burgersmeden 42, electriciens 47. gasfitters 15, gereedschapmakers 4. in strumentmakers 4, isoleerders 7. kernma kers 1. kettingsmeden 29 klinkers 8. koperslagers 3. lab. bedienden 2. lasschers 9. loodgieters 51. machinisten 23. metaal- boorders 6. metaaldraaiers 18, metaalscha vers 2. metaalslijpers 2, monteurs 28, plano stemmers 4. polijsters 1, ponsers 4, rijwiel herstellers 13, scheepstimmerl. 5, scheeps- schilders 2, stokers 16. tegenhouders 13, verw. monteurs 10. voorslaanders 10, voor- warmers 5, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 5, ijzerwerkers 41, zandvor- mers 3. ongesch. arbeiders 36. Totaal 596. Sigarenmakers: sigarenmakers 5, sig. sorteerders 2, strippers 2. Totaal 9. Technici, opzichters: apothekersass. 2, bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3. technikers 6. teekenaars, opz. 14 werkmeesters 17. Totaal 49. Textielarbeiders, hekelaars 6, katoen- drukkers 28, kluwers e.a. 6, luikers 10. plaatsnijders e.a. 20, schrobbelaars 2, spinners 38. spoelers 3, staaldraaddraaiers 15, sterkers 2, strijkers 11. wevers 118. wol bewerkers 36, ongesch. textielarb 59 Totaal 354. Transportarbeiders: chauffeurs 125. em- balleurs 5, exp. knechten 22. koetsiers 17, loopknechten 41, schippers 82, magazijn- knechten 57 spoor- en trampers. 17, wa kers 5. transportarbeiders 63, losse arbei ders 403. Totaal 837. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno en Monfreux - Interviews met den Duce en Titulescu. Over Locarno is nog altijd in Engeland niet beslist Men is te Londen van meening, dat deze conferentie tot uitsluitend doel het op stellen van een Europeesche regeling moet hebber Volgens Britsche opvatting kan dit het best bereikt worden door een con ferentie van vijf op een lateren datum, misschien in begin September. Wanneer Frankrijk echter 'n conferentie van drie ter voorbereiding van een grootere confe rentie later onontbeerlijk acht. zal Enge land zich daartegen niet verzetten. Het doel dezer conferentie zal echter niet mo gen zijn het constateeren van de misluk king der verzoeningspogingen, die ln het witboek genoemd zijn. De opstelling van een Europeesche rege ling moet hoofddoel blijven. Verder Is men van meening. dat een versterking van het westelijk blok, Frank- rijk-België-Engeland. tegenover het Midden Europeesche de zaak van den vrede niet zou dienen. Naar men meent te weten, is dit standpunt door Eden bekend gemaakt aan de ambassadeurs van Frankrijk en België. De Fransche regeering evenals de re geering van België schijnen vast te houden aan het plan om op 22 Juli een conferen tie der trouw gebleven Locarnostaten te houden. Men wil: 1) Samen de algemeene situatie bespre ken. 2) Een grootere conferentie voorberei den ofwel binnen het kader van Locarno met Italië en Dultschland er bU ofwel op nog breeder grondslag met medewerking van nog meer landen. De conferentie van 22 Juli, wanneer ze plaats vindt, zal geen ander resultaat hebben dan het vaststellen van de proce dure om tot nadere besprekingen te komen met Dultschland over den politieken toe stand van Europa. Dus: Engeland krijgt zijn zin! Dc zee-engtenconferentie heeft nieuwe vorderingen gemaakt. Thans is ook overeenstemming bereikt over de bepalingen ten aanzien van een toekomstige conventie betreffende de luchtvaart, waarbij alleen het vliegen over de versterkte zones en de zee van Marmora verboden zal worden. Voorts werd de Turksche eisch Inzake opheffing van de commissie voor de zee engten ingewilligd. Besloten werd de nieuwe conventie voor Italië, als onderteekenaar van het verdrag van Lausanne, open te laten. Typografen: boekbinders 35, boekdruk kers 15. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4. letterzetters 27, steendrukkers 2. Totaal 85. Voedingsm. arb.: bakkers 85, molenaars 1, ovenisten 4. slagers 61, suikerwerkers 25, wijnkooperskn. 6, zoutzieders 1, zulvel- bereiders 4. ongesch. fabr. arb. 37. Totaal 224 Vrouwen: apothekersass. 1, naaisters 15, strijksters 1, boekbindsters 1, breisters (mach.) 2. maasters 1, winkeljuffrouwen 13, serveersters 2. linnenjuffrouwen 1, kan toorbedienden 22. teekenaressen 1, ver pleegsters 6, onderwijzeressen 4, hulsel, diensten 176. fabrieksarb. 28. Totaal 274. Alg. totaal 4185; 19 Juli 1935: 3587; 19 Juli 1934: 3096. Benevens 58 gedeeltelijk werkloozen en 1777 werkverschaffing. DE LEIDSCHE K. J. C. TER BEDEVAART. Onder leiding van rector L. Beune en pater Van Galen, trokken gisteravond hon derden K. J. C.-ers. Welpen en Verken ners per tram en flets naar Noordwijk, de bedevaartplaats van St Jeroen. De geheel» bedevaart, zoowel in de kerk als op het martelveld, had een indrukwekkend ver loop. terwijl pater Van Galen op het veld nog enkele woorden met betrekking tot den grooten Nederlandschen martelaar sprak. Na de Sacramentsprocessie en een kort lof. werd het strijdlied „In dichte drommen", door allen gezongen, waarna ieder cohort weer afzonderlijk huiswaarts keerde. Alhier zijn geslaagd voor de akte N. VIII de dames J H. Meyer (Groningen) en J. G. Idzinga (Nijmegen). Mej. C. A. M. Verschuuren alhier is geslaagd voor het examen Handelskennis L. O. De dames E W. Dibbibts. G. B Keiter. C W. Wilms en M. Kloos, allen alhier, zijn geslaagd voor het examen nuttige hand werken. Geslaagd voor het Notarieel examen tweede deel. de heer H. Th. P. Coebergh, alhier. Dinsdag a.s. hoopt het Leger des Hetls van de Hooigracht met een 150-tal kinderen naar Scheveningen te gaan (van de meesten van deze kinderen zijn de ouders werkloos) om hen dien dag te laten genieten van zee en duinen; aan de noo- dige versnaperingen zal het hun niet ont breken. Mochten er nog ingezetenen zijn, die dit werk willen steunen, dan gelleven zij hun bijdrage te storten op Giro nr. 35187. In den afgeloopen nacht ontdekte een agent van politie, dat gepoogd was in te breken in het perceel Oogstgeesterlaan 4. bewoond door de fam. Bdie echter uit- stedig was. Aan de achterzijde van het huis in de keukendeur was een ruitje stukge slagen. Bij onderzoek bleek, dat de inbre kers alleen in dc keuken waren geweest en daar vermoedelijk eenige biscuits hadden opgegeten. Zoover men kon nagaan wordt er niets vermist. De politie stelt een onder zoek in. Gisteravond te zes uur Is de 14-jarige wielrijder J. A. op het Noordeinde, bij het uitrijden van de Valkensteeg aangereden door een personen-auto. De jongen viel en bekwam behalve snljwonden aan het ge laat, vermoedelijk een Uchte hersenschud ding. De E.H.D bracht hem naai' het Academisch Ziekenhuis. Daarmede was men gereed met het nieu we verdrag. Een commissie van redactie zal het van daag persklaar maken en morgen komt dan de conferentie bijeen om er haar goed keuring aan te hechten. De plechtige on- derteekenlng zal Maandagmiddag geschie den. Een speciaal protocol zal bepalen, dat de overeenkomst van kracht wordt, zoodra zij door zes deelnemers aan de conferentie is geteekend en dat de versterking van de Dardanellen van 1 Augustus af weer ge oorloofd zal zijn. De ..Berliner Borscnzeitung" brengt het Blsmarcksche woord in herinnering dat de heele Balkankwestie niet eens de kno ken van een enkelen Pommerschen grena dier waard is Dit woord geldt ook de Dar- danellenkwestie. Dultschland is daar niet onmiddellijk bij betrokken. Heel anders zou de zaak echter worden wanneer men probeert de Turken via d» Dardanellen- kwestie tot een anti-Dultsch blok te doen bijtreden Er ls tot nog toe geen enkele tegenstel ling van belangen tusschen Dultschland en Turkije; heeft men te Montreux din gen gedaan, waardoor dat nu anders gaat worden? Mussolini heeft aan een vertegenwoordi ger van het politieke weekblad ,La Tri bune des Nations" 'n interview toegestaan. De Duce verklaarde o.a., dat de verovering van Abessynië een voldongen feit' was. dat door de inheemsche bevolking werd er kend. Italië beschouwt de Abessynische veldtocht als een heilige missie der be schaving. Het zal den inheemschen volken mogelijk worden gemaakt in een advisee- rend lichaam aan het beschavingswerk deel te nemen Tenslotte verklaarde Mussolini, dat Italië bereid is mede te werken aan de oplossing van de moeilijke Europeesche en wereld problemen, wanneer de Volkenbond en de mogendheden den toestand in Abessynië in een geest van rechtvaardig begrijpen willen erkennen. In een onderhoud met het blad „Uni- versul" heeft de Roemeensche minister Titulescu verklaard, dat hij voorstander is van bijstandsverdragen, die de Roemeen sche grenzen waarborgen, en van een vrede door middel van den Volkenbond. ..Men spreekt van hervorming van den Volkenbond, maar ik antwoord daarop: wees voorzichtig: men wil de revisie ge makkelijker maken. Niet het Volkenbonds pact heeft gefaald, maar de mensch. In den herfst zal te Genève fel gestreden worden. Ik sta meer dan ooit achter den Volkenbond". Titulescu zeide verder „ik ben geen com munist, maar ik geloof, dat een toenade ring op het gebied der bultenlandsche po litiek tot Rusland, dat de bondgenoot van onze bondgenooten is. het beste middel ist om onze verdragen de grootste uitwerking te verzekeren. Ik b:b nooit de verplichting op mij genomen, ri-- doortocht van Russi sche troepen over ^meensch gebied toe te laten. Ik wensch ook vriendschap met Italië en Dultschland. doch verheel niet. dat in de eerste plaats de leden der Kleine Entente en der Balkan-entente onze vrien den zijn, evenals Frankrijk en Engeland". °ELGIË. Amnestiewet aangenomen. De Kamer heeft met 126 tegen 42 stem men en 8 stemmen blanco de wet op de amnestie voor personen, die zich schuldig hebben gemaakt aan overtredingen tijdens de laatste stakingen, aangenomen. Met 94 stemmen tegen 29 stemmen en 24 stemmen blanco werd het vertrouwen in de regee ring uitgesproken naar aanleiding van het voor een maximum van drie maanden in dienst houden van zekere troependeelen. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd - Een stakinc - Vonnis in Wupperthal-proces - Weer een journalist uitgewezen. Naar de Engelsche bladen melden, heb ben de Duitsche leiders der Evangelische Belijdeniskerk aan Hitier een protest doen toekomen, waarin zij verklaren, dat de misleidingen, die met het oogmerk der een heidsbeweging in naam van het volk plaats vinden. en de anti-kerk-campagne Duitschland's moreel in gevaar brengen. Verder verklaren zij: „wij vragen voor ons vrijheid om in Gode te wandelen, op dat onze kleinkinderen niet hun grootva ders zullen vervloeken, die een staat op aarde opbouwden, doch den staat van Gods koninkrijk voor hen sloten." Zij protesteeren verder tegen de syste matische ondermijning van den invloed van de kerk op Jong en oud en verzekeren, dat de antl-semietische beweging In strijd is met het Christendom. Zij voegen hieraan toe: „Wij moete" den Fuehrer waarschuwen, dat heel vaak de aanbidding, die hem ten deel valt. slechts Gode verschuldigd ls. Heden ten dage worden zijn denkbeelden gebruikt als basis voor alle beslissingen omtrent moraal en wet en wordt hijzelf gehuld ln de gods dienstige waardigheid van priester des volks, zelfs van bemiddelaar tusschen volk en God." Het protest werd aan Hitier toegezonden kort na Pinksteren en naar Reuter ver neemt, werd minister Kerrl ervan in ken nis gesteld, dat het protest openbaar zou worden gemaakt, indien op 1 Augustus geen antwoord zou zijn ontvangen. Het omvat 4000 woorden en er wordt achter eenvolgens in geprotesteerd tegen het be staan van concentratie-kampen in Dultschland tegen de maatregelen van de geheime staatspolitie, tegen beweerde ver- valsching der stemmen bij de laatste ver kiezingen en tegen wat voor vergoding van Hitier wordt gehouden. Het stuk is onderteekend door Niemoel- ler, Middendorff, Asmussen en vele andere leden van den raad en het bestuur der op- positionecle kerk. Met betrekking tot de laatste verkiezingen zegt het stuk. dat de eischen van het volk gesteld werden boven die der waarheid Bovendien wordt de regeering beschuldigd van opzettelijke ontkerstening van het volk. Naar verluidt zijr. 300 arbeiders van de autofabrlek van Opel te Ruesselsheim (Rijnland) ln staking gegaan. Zij protes teeren tegen de verkorting van den werk tijd, die de directie heeft moeten invoeren in verband met de moeilijkheden bij het betrekken van rubber De arbeiders laten bij hun actie het natlonaal-socialistlsche beginsel van het „recht op arbeid" gelden. De directie heeft zich tot het Duitsche ar beidsfront gewend, dat opdracht heeft ge geven. de arbeiders te ontslaan. Het Wupperthal-comlté meldt ons; Op 9 Juli j.l. werd over de eerste groep van de in totaal 160. meerendeels sociaal democratische, beklaagden, het vonnis ge veld door de rechtbank uit Hamm, tijde lijk resideerend te Duisburg. De veroordeelden behooren tot de 600 soclaal-dëmocraten. die in den zomer van 1935 in het Rijn- en Westfaelische Indu striegebied gearresteerd werden. In ver band met de stopzetting van de broodfa briek „Germania". Vier beklaagden werden veroordeeld tot drie en vier jaar tuchthuisstraf, de overi gen kregen straffen tot anderhalf jaar tuchthuis, terwijl bij acht veroordeelden de straf door het voorarrest was ingeboet. 13 Juli J.l. begon voor dezelfde rechtbank het proces tegen de tweede groep. De Tsjecho-Slowaaksche journalist Jan Kollartz. heeft mededeeling gekregen dat hij Duitschland binnen tien dagen moet verlaten. Bij deze mededeeling is verwezen naar de wet betreffende de uitwijzing van alle vreemdelingen, die de binnenlandsche en bultenlandsche veiligheid van den staat in gevaar brengen. Kollartz ls de 15de bul tenlandsche journalist te Berlijn die is uitgewezen. o ENGELAND. Baldwin over de koloniën Bescherming van grenzen. In het Lagerhuis heeft Baldwin verklaard, dat ten aanzien van de kwestie der oude Duitsche koloniën niets veranderd is in de houding der regeering sedert de vorige desbetreffende berichten. De uitlatingen van den Zuid-Afrikaan- schen minister van defensie in verband met deze kwestie geven alleen zijn persoon lijk standpunt weer en zelfs niet bindend voor de Zuid-Afrikaansche regeering. Baldwin heeft Plrow op de vraag, of, wanneer eischen naar voren zouden wor den gebracht betreffende overdracht van mandaten, de Britsche regeering deze in welwillende overweging zou nemen, een ontkennend antwoord gegeven. Maandag zal een groot debat over de defensie plaats vinden De commissie voor bultenlandsche zaken van de regeeringspartiien is in het Lager huis bijeengekomen ter bespreking van den toestand ontstaan door de sluiting van het Duitsch-Oostenrijksche accoord. De commissie was het algemeen er over eens, dat de Britsche verplichtingen beperkt moeten blijven tot die welke duidelijk goed gekeurd worden door de openbare meening in Engeland en de Dominions Voorts bleek de commissie van meenine. dat de veilig heid van grenzen van Frankriik België en Nederland duidelijk een Britsch belang vormt. TSJECHO-S^QWAKIJE. Krofta over het Duitsch-Oostenrijkseli accoord Crisis in dc Sudefen-partij. Krofta. de Tsjechoslowaaksche minister van bultenlandsche zaken heeft in de club van redacteuren-buitenland van de Tsje choslowaaksche bladen gesproken over de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst. Al is het niet mogelijk nauwkeurig de betce- kenls en de gevolgen te schatten, toch kan zii voor eenigen tijd een kalmeering ln Centraal Europa teeenvolge hebben, omdat de „Anschluss" en de restauratie van de Habsbureers daarmede van de baan worden geschoven. Er ls geen gevaar, dat beide staten tot een aanval zullen overgaan, of dat een dreigend blok van staten wordt gevormd Daarvoor zün er tusschen de staten, die dit blok zouden moeten vormen te diepgaande verschillen en bestaan er te vitale belangen tusschen enkele dezer staten en anderen, tegen wie dit blok zou zün gekeerd De tot elkaar gebrachte staten behoeven niet noodzakelijk een vijandige politiek tegen andere staten te voeren Integendeel mag men hopen, dat de Dultsch-Italiaansche toenadering een economische organisatie van Midden-Europa mogelijk zal maken, welke steeds stuitte oo de Itallaansch- Duitsche rivaliteit Tslechosjowakiie zal met voldoening Iedere ernstige poging tot samenwerking oo economisch gebied in Centraal-Europa ontvangen, mits die ge schiedt in overeenstemming met de alge meene liin van de politiek zimer bondge nooten en met hun medewerking. Er is een crisis in de Sudeten-Duitsche oarti.i. Drie vooraanstaande leden, die de eererechtbank vormen welke Henlein zelf heeft ingesteld, om beschuldigingen tegen zün vertrouweling Brand te onderzoeken, zijn afzetreden. De eererechtbank had Brand schuldig veroordeeld, doch Henlein verlangde dat zü opnieuw bijeen zou ko men om nogmaals de zaak te bespreken en Brand vrij te spreken. De leden van de rechtbank weigerden en traden af. Verder zijn twee professoren van de universiteit uit de partü getreden. o FRANKRIJK. Uit de Kamer. De Kamer heeft met 430 tegen 111 stem men het wetsontwerp op de wüzlging van het statuut der Fransche Bank aange nomen. Nu ls men bezig aan het ontwerp tot nationalisatie der oorlogsproductie, dat tenslotte in de commissie toch is goed gekeurd. zoodat rapporteur Delattre te rugkwam op zijn ontslag. 24 dezer zal Ybarnegaray, den minis ter van bultenlandsche zaken interpel- leeren over de bultenlandsche politiek der regeering, in het büzonder aangaande den toestand, waarin Frankrijk door het Oos- tenrijksch-Dultsche accoord werd geplaatst en de nieuwe richting, welke de Itallaan- sche politiek schijnt te hebben inge slagen. De politie-prefect van Parijs heeft over eenkomstig het onlangs gesloten accoord over den arbeidstüd in levensmiddelen zaken een bemaling uitgevaardigd, volgens welke alle levensmiddelenwinkels, met uitzondering van de bakkerijen. Iedere week des Maandags gesloten moeten zijn. Alleen de verkoop van melk is tusschen 7 uur en 9.30 des morgens toegestaan. ziekenhuis, waar hij was opgenomen. Eet groep van acht jonge mannen was de ziekenzaal binnengedrongen, waar zij hun revolvers op hem leegschoten. Vervolgens gaven de daders zich bü de politie aan. OOSTENRIJK. Nog steeds het accoord met Duitschland. Nog steeds houden de commentaren van offlcleéle züde. oo het DuitschOosten- rüksch accoord aan. Veel nieuws is er na tuurlijk niet meer aan Ludwig de perschef, ontkende, dat er geheime clausules in het verdrag zün op genomen Ook wordt geen nieuw blok ge vormd Het Duitsche rijk heeft er volledig recht op bij een eventueelc economische reorganisatie van het Donaübekken mee te spreken. De amnestie ls oo het oogenblik in voorbereiding. Kardinaal Innltzer. de aartsbisschop van Weenen. heeft uit naam van de Oosten- riiksche bisschoppen aan bondskanselier Schuschnigg Uiting gegeven van zün vreug de over het sluiten van het Duitsch-Oos- tenrüksch accoord. De bisschopoen hebben hun medemerkine beloofd 'in alles wat tot consolidatie van den vrede in Oostenrük kan bijdragen. In een oproep aan de Sturmscharen zegt Schuschnigg om.: „Er is maar een offer, dat Oostenrük nooit gebracht heeft of zal brengen: het afzien van zün onafhanke lijkheid en van het recht van zelfbeschik king. Dollfuss wenschte de normalisatie van de Oostenrüksch-Dultsche betrekkin gen. Ik heb er enkele jaren geleden op zün bevel zonder succes naar gestreefd Wat toen aannemelijk of onaannemelijk voor Oostenrük was. is het thans nog. Ons richtsnoer wordt nog altüd gevormd door dat van Dollfuss. Dit leidt ons naar de be kroning van ons programma een onafhan kelijk en christelijk Oostenrijk" Alle aanhangige processen tegen Oosten- rliksch'e natlonaal-socialisten wegens poli tieke vergrijpen ziin geannuleerd. De stuk ken zullen aan den minister van justitie worden toegezonden Sedert het sluiten van het accoord met Duitschland zün geen nazi's meer gearresteerd. Het Vaderlandsche front heeft gisteren in Weenen 27 appèls gehouden waarop het Duitsch-Oostenrüksch verdrag uiteen is gezet. De debatten op de conferentie der leiders van de Heimatschutz. onder voorzitterschap van Starhemberg werden gesloten met een manifest tegen het bolsjewisme waarvan de bewoordingen herinneren aan het in Mei i.l. door Starhemberg aan Mussolini gerichte telegram als gevolg waarvan hü genoodzaakt was af te treden als lid van het ministerie Schuschnigg. Het manifest zegt met name: de Heimat schutz beroept zich op het fascisme, ver heugt zich over het tot standkomen van het Oostenrüksch-Duitsch accoord. dat naar zü hoopt de samenwerking zal mo gelijk maken van staten en groepen van staten, die vastbesloten ziin zonder pardon het bolsjewisme te bestrüden. waardoor Europa zichtbaar bedreigd wordt". Dc Heimatschutz heeft door het zich onthouden van een stellingnemen ten aanzien van het wezen der overeenkomst, vermeden dienaangaande in de oppositie te gaan tegen de regeering doch heeft tegelijkertijd het accoord goedgekeurd in bewoordingen, die niet de goedkeuring weg dragen van Oostenriiksche regeerlngs- kringen o UIT HET VERRE OOSTEN. Kanton en Nanking. Het Kwantoengleger heeft de noordelüke driehoek van de provincie ontruimd, ten einde de liin van verdediging te verkorten. De troepen ziin teruggetrokken tot achter de Ying Tak. De troepen van Joe Han Mou zijn het ontruimde gebied binnengedron gen en hebben de stad Tsjaukwam bezet, welke tot nu toe het hoofdkwartier van de noordelüke legers van de Kwantoeng- weermacht herbergde. De stad was tevoren door bandieten geplunderd. Tot nu toe hebben nog geen gevechten plaats gehad. Men verwacht de ineenstorting van het Kanton-leger, daar steeds afdeelingen over- loopen o MEXICO. De staking in het electriciteitsbedrijf. De staking in het electriciteitsbedrijf om vat slechts 2500 electriciens doch ongeveer 50.000 werklieden worden ln diverse in dustrieën tot werkloosheid gedoemd Er be staat zeer veel kans. dat deze staking in een algemeene ontaardt. Reeds neemt het trampersoneel er aan deel. Ook de spoor wegbeambten en de bond van grafische kunsten en bedrijven besloten de beweging te steunen. o JAPAN. Opheffing van den staat van beleg. De staat van beleg die werd afgekondigd na de revolte van 26 Februari, zal morgen worden opgehevenVandaag is een daartoe strekkend keizerlijk decreet gepubliceerd. o RUSLAND. Litwinoff heden zestig jaar. De volkscommissaris van bultenlandsche zaken, Litwinoff, viert heden zün zestig sten verjaardag. In de pers worden talrüke artikelen aan hem gewijd en worden de gelukwenschen gepubliceerd van den raad van volkscommissarissen en van het cen traal uitvoerend comité, onderteckend door Molotoff en Stalin. Het centraal uitvoe rend comité heeft Litwinoff vereerd met de orde van Lenin wegens zün groote ver diensten ln den strüd voor den vrede. o ROEMENIË. Oud-afgevaardigde vermoord. De voormalige afgevaardigde Stelesco, die na een der op den voorgrond tredende leden geweest te zün van de terroristische organisatie „de ijzeren garde" een dissi dente organisatie in het leven had geroe pen, is vermoord. Hü werd gedood ln het 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2