Indigestie De manoeuvres van de Koninkl. Marine LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 17 Juli 1936 LUCHTVAART. Leed jarenlang aan KUN/T EN LETTERE RECHTZAKEN De barometer stijgt ua stormachtige dagen. SCHEEPSVERBINDINGEN. Iiy achtte het steeds, terecht, een vruch teloos ondernemen, de lichtbron zelf te schilderen. LAND- EN TUINBOUW. Burgerlijke Stand van Leiden LUCHT-KARTOGRAFIE. Kartografie, het in kaart brengen van '11 terrein, geschiedde tot voor kort uitslui tend door opmetingen op den grond. In gecultiveerde streken, zooals onze Euro- peesche landen, is dit nog wel doenlijk, doch komt men in onze koloniën waar op dit gebied nog zeer veel te doen valt dan zijn aan het in kaart brengen van terreinen groote en vaak onoverkomelijke moeilijkheden verbonden. Men begint een expeditie uit te rusten, schepen verkennen de kusten en meten met zeer vernuftige en kostbare instrumenten de hoogten der bergen, doch meestal stoot men dan op de moeilijkheid, dat de binnenlanden ontoe gankelijk, of bewoond door wilde stammen zijn, zoodat die gebieden toch onbekend blijven. Van Suriname weten we bijv. nog zeer weinig en nog nimmer was het mogelijk een juiste grenslijn tusschen ons gebied en het naburige Brazilië vast te stellen. De uit gestrekte bosschen, waarmede ons Suri name is bedekt, zijn bevolkt met ons vijan dige stammen. Het kartografeeren van dit gebied zou dus zeer veel geld, nog meer tijd en misschien wel menschenlevens kos ten. zoodat de voordeelen hoogstwaar schijnlijk niet op zullen wegen tegen de nadeelen en men dus besluiten moest, dat de binnenlanden van Suriname, althans nu nog. onbekend terrein zouden blijven. Een oplossing, die alle nadeelen tot een minimum reduceert, is gevonden in de luchtkartografie. De lucht-fotografie. voor den oorlog reeds op kleine schaal beoefend, ontwik kelde zich sterk in de jaren 1914/18. Spe ciale vliegtuigen vlogen op groote hoogten over de vijandelijke linies en namen foto's ■waarop de grillige lyn der loopgraven, de opstelling der batterijen en andere voor de tegenpartij belangrijke wetenswaardig heden duidelijk waarneembaar waren. Na' den oorlog kwam de luchtfotografie in dienst der couranten. Men maakte lucht opnamen van belangrijke gebeurtenissen, zooals spoorwegrampen en overstroomin gen; groote ondernemingen lieten haar fabriekscompexen vanuit de lucht foto grafeeren voor reclame-doeleinden, men maakte foto's van kasteelen en andere gebouwen en verkocht ze als prentbrief kaarten. Zoo kwam men al spoedig op het Idee. om langs dezen weg kaarten te ma ken. Deze kaarten bestaan uit een groote reeks opnamen, waarbij steeds op dezelfde hoogte gevlogen moet worden en 't vlieg tuig geheel vlak moet blijven liggen, daar anders de onderlinge verhoudingen gaan afwijken. Oorspronkelijk maakte men van een wil lekeurige verkenner gebruik, doch al spoe dig bleek, dat dit niet ging. Een verkenner is weliswaar zeer geschikt voor het doen van een aantal enkele opnamen, doch zoo dra deze reeks foto's elkaar moeten opvol gen en zelfs voor een gedeelte elkander moeten bedekken, is een meer stabiel toe stel noodig. Men moet met deze machine op een constante hoogte kunnen blijven vliegen, terwijl tevens de koersstabiliteit van het vliegtuig groot moet zijn, zoodat de piloot gemakkelijk een rechte baan kan blijven vliegen. Men is er dan ook toe over gegaan om aan vliegtuigen welke moeten dienen voor luchtkartografie. speciale eischen te stellen. Eenlgen tijd terug heeft de Militaire Luchtvaart Afd. te Soesterberg aan Koolhoven opdracht gegeven tot de levering van een dergelijke machine, de I K. 49. Deze machine is een verdere ontwikke ling van de bekende F. K. 48, o.a. in ge bruik bij de K.L.M.. en eveneens een twee motorige eendekker met hoogllggenden vleugel. De bestuurders zitten geheel voor in den neus van den romp, vanwaar zij 'n volkomen vrij uitzicht hebben in de vlieg richting, noodig om zuiver te kunnen vlie gen. Waar de motoren in den voorrand van den vleugel zijn gemonteerd, ter weerszij den van den romp, ondervindt de piloot dus geen hinder van een motor in den rompneus. De cabine is in twee gedeelten verdeeld. Het voorste deel is bestemd voor de camera's, die in den vloer worden ge monteerd en hier is dus de feitelijke werk kamer. De operateur staat in directe ver binding met den bestuurder en kan alle aanwijzingen zonder moeite en snel geven. Achter de werkkamer is de donkere kamer, waar de belichte platen ontwikkeld kun nen worden. Aan het hoogteroer en richtingsroer zijn speciale en vanuit de cockpit verstelbare trimvlakjes aangebracht, welke de piloot in staat stellen zuiver te trimmen gedu rende de vlucht. Buitendien heeft men bij de berekening alle aandacht besteed aan de stabiliteit zoodat men de zekerheid heeft, dat de machine onder alle omstan digheden stabiel is, een absolute elsch voor een vliegtuig bestemd voor de luchtkar tografie. De Koolhoven X F. K. 49 werd kort ge leden in gebruik gesteld en zooals wij reeds vernamen, en ook verschillende kee- ren vast konden stellen, voldoet deze ma chine uitstekend in de praktijk. Door de aanschaffing van dit speciale vliegtuig is de Technische Dienst der Luchtvaart Afdeeling nog beter dan vroe ger in staat om goede landkaarten te ver vaardigen en waar deze Dienst ook gere geld opdrachten uitvoert voor het Rijk, zullen ook de burgerinstanties het groote voordeel ondervinden van de meer geper fectioneerde uitrusting der Militaire Lucht vaart Afdeeling. DE POSTVLUCHTEN. De „Perkoetoet" is gisteren te 5.58 uur op Schiphol geland. HET LUCHTVAARTFEEST TE NOORDWIJK. Morgen begint te Noordwijk aan Zee het luchtvaart-propagandafeest, dat duurt tot en met Dinsdag. Morgenmiddag wordt een tentoonstel ling in het Casino geopend waar 8 lander. een stand hebben ingericht, benevens alle Kollandsche luchtvaartinstanties. Tevens worden dien middag verschillende kunst- vluchten uitgevoerd met een Tiger Moth vliegtuig der N. L. S. Dit is de wonder!i|ke geschiedenis van een man. die jaren lang geleden had aan branderige pijnen in maag en slokdarm en nu plotseling van zijn pijnen werd bevrijd. „Als apotheker kan ik U feliciteeren met de uit nemende samenstelling der Digestif Rcnnle Pastilles. Ik was sinds jaren een slachtoffer van spijsvcrterings- stoornissen en overtollig maagzuur. Digestif Rennie is tot nu toe het ecnigc middel dat mij werkelijk ver lichting gebracht beeft en wat voor mij nog van veel grooter belang is. deze beterschap is tot nu toe onveranderd gebleven." D. E. N. te L. Deze pastilles "bevatten zuur-neutraliseerende en absorbeerende bestanddeelen. waardoor het over tollig maagzuur, dat bijna steeds de oorzaak van spijsverteringsstoornissen ia. wordt weggenomen. Wanneer dit overtollig maagzuur er niet meer is. kan indigestie niet meer optreden. Bovendien be- vatten Digestif Rennie Pastilles bestanddeelen. die overmatig gas in de maag wegnemen en fermenten, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn prettig en gemakkelijk te nemen Iedere pastille is apart verpakt. Digestif Rennie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten A 35 cent per pakje en r 1.05 per groot pak, om- retbe'asting inbegrepen. Imp. Rowntree Handels Mij., Heerengr. 209, A'dam. beits 1. dngez. Med.) MODELLEN-DEMONSTRATIE OP „MAALDRIFT". Morgen te half drie zal de Leidsche Jeugd-Luchtvaart-Club ln samenwerking met de Bawako vliegtuigmodellen-fabriek een demonstratie houden op het voor malige vliegveld .Maaldrift". POOLSCH VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Drie inzittenden Tcrdronken. In de nabijheid van Gdynia Is gisteren een Poolsch vliegtuig ln zee gestort. De drie inzittenden, generaal Orlicz- Dreszer, inspecteur van de Poolsche mili taire luchtvaart, ko.lonel Loph en de piloot Lagewski zijn allen verdronken. Hun lijken konden reeds geborgen worden. De verongelukte generaal Orlicz-Dreszer was eerst enkele dagen geleden tot In specteur van de Poolsche militaire lucht vaart benoemd. Sedert vele jaren was hij voorzitter van de Poolsche maritieme en koloniale liga en stond bekend als een van de bekwaamste Poolsche officieren. De catastrofe had plaats tusschen de zeebadplaats Zoppot en de Poolsche bad plaats Adlerhorst, op slechts enkele hon derden meters van het strand. De Danzlgsche plezierboot „Falke" snelde onmiddellijk te hulp en sleepte het ver ongelukte vliegtuig, waarvan nog slechts de staart boven water uitstak, naar de pier van Adlershorst Daar konden de in zittenden helaas nog slechts als lijken ge borgen worden. Voorzoover kon worden vastgesteld, zou het ongeluk aan een motordefect zijn toe te schrijven. ARBEIDERS - VLIEG SPORTG ROEP. In een gisteravond te Amsterdam gehou den vergadering onder leiding van het bestuur van den Nederlandschen Arbeiders- sportbond is besloten tot oprichting van een vllegsnort-afdeel'ng. Verscheidene tiental len leden traden tot deze arbeidersvereeni- ging tot beoefening van de vliegsport toe. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. Alt hof. tot secretaris mr Th. Eskens van Eeghenstraat 103. Amsterdam Z. FOKKER T. 4 NAAR INDIE. Van de nieuwe serie Fokker T 4 vliegtui gen, welke door de Nederlandsche vlieg- tuigenfabriek in opdracht van de Konink lijke Marine voor den dienst in Neder - landsch-Indië wordt gebouwd, zijn reeds enkele machines overgenomen. Met de verscheping dezer toestellen wordt thans een aanvang gemaakt en het eerste T, 4 vliegtuig van deze serie wordt morgen aan boord van het sa. Poelau Bras van de Maatschappij Nederland gebracht. Dit type T. 4 ls een gewijzigde uitvoering van de reeds in Indië ln gebruik zijnde Fokker-bommenwerpers op drijvers. NOTARIS VOOR HET GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. Voor het gerechtshof te Leeuwarden stond in hooger beroeD terecht de 66-1arige oud-notaris A F. voorheen te Langeweer. thans te Apeldoorn, die door de Leeuwar der rechtbank wegens verduistering van f. 4000 en f. 2300 was veroordeeld tot een iaar gevangenisstraf. Verdachte voerde te ziiner verdediging aan geen opzet tot verduistering te hebben gehad terwii' zijn verdediger, mr. Beek huis erop wees dat er ook geen aanleidin gen waren tot de daad van verdachte daar deze in die iaren volkomen liqu'de was. De orocureiH-generaai e:«ehte hpvestlzlng van het vonnis van de rechtbank daar z.i de opzet volkomen is vast komen te staan. Uitspraak 30 Juli IN DE LAKENHAL. Teekenlngen en etsen van wijlen W. H. van der Nat. Nu ik er mij toe zet, om eenige notities neer te schrijven, herinner ik mij, dat wij vandaag juist 7 jaren geleden geschaard stonden om de groeve van Willem van dêr Nat. 15 Juli 1929! Ruim twee jaren vroe ger hadden we het stoffelijk hulsel van zijn grooten vriend Floris Verster aan den schoot der aarde toevertrouwd. Na hem volgde die andere vriend, de vurige en thousiasteling Willem C. Brouwer. Dit alles bedenkend slaat de weemoed om 't hart. Drie Leidsche jongens, drie Leidsche kunstenaars, die aan ons volk hebben be hoord. Drie mannen op wie wij trotsch mogen zijn, omdat zij, hoe verschillend ook, het hunne bijdroegen om het kleine volk groot te maken in alles, waarin een klein volk groot kan zijn. De dood, de on verbiddelijke ls gekomen en heeft ze ons ontnomen. Doch wat hij ons niet kon ont- rooven, dat is de geest die uit hun werken spreekt, dat ls de schoonheid, die blijft als levend bezit. Doch wij leven snel. De Indrukken van gisteren worden snel door die van het heden vervaagd. En zoo ls het goed, dat ze soms opnieuw tot helderheid worden gebracht en dat we ons weer levendig her inneren wat we verloren. De tentoonstelling van teekeningen en etsen van W. H. van der Nat is daartoe wel een gereede aanleiding. We hebben in dertijd in het „Leidsch Dagblad" en uit voeriger in de „Nieuwe Gids" het levens werk van Van der Nat besproken. Daar van behoeft geen woord te worden terug genomen. Thans zien we slechts één zijde van die werkzaamheid, n.l. een keuze uit zijn dier- teekeningen. die evenwel een der beste en meest karakteristieke kanten van zijn kun nen demonstreeren. Het is gewenscht, u eerst even te her inneren aan het technisch meesterschap waarmee deze teekeningen op papier zijn gezet. Schapen, gelten, konijnen, hoenders, eenden, ze zijn alle met enkele rake en gevoelige contourlijnen geteekend. Ze zijn door middel van een vlotte arceering, soms met kleurkrijt, wat aangezet. Het zijn voor een deel schetsen en studiebladen, vóórstu dies voor grootere werken, hetzij tee- kening of in olieverf. Doch ze zijn overtuigend en spreken evenzeer aan als een schilderij, waarop uren is gezwoegd. Deze vlotte teekenkunst heett Van der Nat gedurende de jaren van zijn kunste naarschap steeds weten op te voeren. Nim mer ging hij uit zonder schetsboek. Zoodra de scherp observeerende oogen Iets zagen, dat hem aantrok, kwam het schetsboek te voorschijn en de vaste hand zette met een paar vlugge krabbels 't voqrwerp van belangstelling op papier. Ten bewijze hoe scherp hij zag moge het volgende dienen, dat te aardig ls, om niet even te vermelden. Vele jaren geleden heeft hij als teekenaar medegewerkt aan de „Groene". Het was hem dan niet altijd mogelijk van leidende politieke figuren een teekening of caricatuur te maken en meestal mochten de slachtoffers dit ook vooraf niet weten. Dan klampte hij on der een of ander voorwendsel zoo'n mijn heer aan op straat of ergens anders en begon een gesprek over een of ander dat meestal slechts een paar minuten duurde. Doch tijdens dat korte onderhoud keek hy zijn object doordringend aan. En nauwe- ïyks had deze zich omgewend, of op de witte manchet werden met een fyn pot loodje onmiddellyk de trekken vastgelegd. En dan was gewoonlijk de politieke bons niet weinig verwonderd, wanneer hy een paar dagen later zyn portret of caricatuur ln de „Groene" zag, geteekend door „Soranus". Met welgevallen kon hy over „die leuke tyd" praten al wist hy dat zyn grootste sympathie elders lag. De gewichtigheid en de dwaasheid der menschcn mocht hem bcelen, sterker boeide hem de dierenwe reld. Het gedierte in de wei, een kippen familie in haar domme bedryvigheid. een dartelende eendenfamilie, en dan vooral het jonge goedje, b.v. kuikens en jonge eendjes, weinig meer dan uiterst beweeg lijke plokjes dons. „Ik houd van alles wat leeft" placht hy te zeggen, „vooral van wat heel jor.g ls en nooit rust". Dat jonge goedje waarvan de houding van één moment hem zoo boeide, had zijn belangstelling en met een enkele lyn en een paar krassen wist hij zoo'n duikelend, springend of pikkend „donsbolletje" neer te zetten. De techniek van het teekenen was voor hem slechts middel, zooals het schryven dat ls voor den auteur en de kennis van het notenschrift voor den musicus. Hy had het noodig om er zyn kunstenaars-aan drift, zyn liefdé voor het leven mee te kunnen uiten. Nooit was het teekenen hem een uitsluitend vlrtuooze bezig heid. Het moest ergens toe dienen. Men voelt aan ai de teekeningen in de Lakenhal tentoongesteld, dat de techniek slechts een dienstbare rol vervult. Beschouw die liggende konüntjes (1), die studies van gehoornde Drentsche scha- oen (21 en zoo verder de geheele serie langs de wanden. Het is alles de weergave van levende realiteit, niet in de eerste plaats om de vormen, doch om het leven. Vorm en leven zyn één. Het ls alles meer dan de realiteit van het oogenbllk. Wy ontdekken de ..veelvuldige genuanceerdheid van het leven. Kijk maar naar die kip pen op stok. die zitten te dommelen naar den aard der kippen, doch elk op eigen wyze, terwjjl enkele dom-elgenwys voor zich heen turen en half wakend toezicht schijnen te houden. Byzonder interessant zyn de verschillende stal-interieurs. Men moet ze kennen, die Drentsche of Brabant- sche schaapskooien in hun ruwe rustieke architectuur, waarby alle binten en bal ken en planken zoo'n beetje tegen elkaar schünen te hangen. En daarin drommen dc schapen samen. Het kudde-Instinct schynt ze te binden tot een domme be rustende tevredenheid. En toch is geen enkele van die koppen aan de andere ge lijk. Het was juist de kracht van Van der Nat, om elk dier van de kudde nog iets eigens te geven. Dat bereikt men ten slotte slechts door scherpe waarneming en liefde volle studies Men lette ook eens op den lichtval ln zoo'n stal, hetzij door een luik, dcor de kieren van een deur, hetzij door een stallantaarn, waarvan de eigeniyke lichtbron, de vlam. steeds verborgen blyft. A'b van Hr. Ms. „Gelderland", 16 Juli Gisteravond hebben wy voor de tweede maal op de reede van Vllsslngen het an ker uitgeworpen, daartoe genoodzaakt door het. stormachtige weer. De leiding oordeelde toen het uitzenden van een sloep naar den wal. met de post aan boord, niet verantwoord. Vanochtend om 6 uur ls er een sloep gestreken en ls de verbinding met den 'jjal tot stand gebracht waardoor de expedite van onze „letteren" verzorgd Is. Sinds vanochtend stygt de barometer tot groote verbazing van de officieren, die niet kunnen begrypen, dat deze manoeu vres by goed weer zouden kunnen eindigen Manoeuvres met een kalme zee: dat ls nog nooit gebeurd. In welk jaargetyde de oefe ningen ook gehouden worden, het weer zal altyd tegenwerken. In dezen geest hoort men hier dikwyis spreken. Gisteren was wevkelUk de zwaarste dag, dien wy tot, nog toe gedurende deze week hebben medege maakt.. De ras-zeelui hebben hun hart opgehaald aan het „aardige stormpje" zoo sprak gis teravond een jong zeeofficier, met wien ik np het dek een praatje maakte. „Natuur lijk zyn wy na een week varen wel b'.y weer eens op een comfortabele manier aan land te leven, maar dat moet toch niet te lang duren, want dan trekt ons hart toch naar zee". En zoo gaat het den meesten hier aan boord: op zee (eigenlyk is het in zee. kyk maar eens in het scheepsjour naal) gevoelen zy zich thuis. Dit blykt uit alles en vooral uit hun grappen en ver halen, die 's avonds in de longroom de ronde doen. De oefeningen. Vandaag beleven wy de „nadeining" van gisteren. Dat komt hierop neer. dat de schuit nog vrij aardig schommelt en de niet-zeewaardlgen als dronken Heden over het dek loopen. Overigens is het byna den geheelen dag mooi en zonnig weer geweest Vanochtend vroeg stoomden wy langs de Belgische kust en zagen Ostende, Zee- brugge. Knocke en Le Zoute liggen. Er zyn drie manieren om van de VHsslngsche reede op zee uit te komen. Hr. Ms. „Gel derland" koos de Wielingen als vaargeul en bereikte omstreeks 12 uur het licht schip Noord-Hinder, tegeiyk met de Her tog Hendrik en de beide G- en Z-booten, die langs een andere geul zee hebben ge kozen. De formatie van het roode ver band was dus om twaalf uur aangenomen, waarna de oefeningen van heden een aan vang konden nemen. Dc zee, die vanochtend een lichtgroene tint vertoonde, was omstreeks het middag uur diepblauw gekleurd, zooals op een ste reotiepe prentbriefkaart van een Ita- liaansch meer, AanvankeUjk was de lucht zwaar bewolkt. Later klaarde het op en toen eenmaal de zon was doorgebroken, trokken dc wolken weg en werd de lucht blauw. De algemeene opzet van de oefe ningen van hedenmiddag is het forceeren van het zeegat van de Westerschelde door het roode verband. Blauw, dat bygevolg, met de verdediging van do drie vaargeulen, (Oostgat, Deurlo en Wielingen) die van zee naar de reede van Vllsslngen voeren, belast ls, bestaat uit de Friso, de Douwe, Aukes en de Hydra die pantserbooten voorstellen, een divisie mynenveger, drie militaire kustwachtDos- fen en twee landmachtbatteryen (Dis hoek en Vllsslngen). Eet» rood mynenveld bevindt zich tusschen de bruiboel van Thornton bank en het lichtschip Wande laar en dient om het uitloopen van blauw te bemoeilijken. De tegenparty heeft de toegangswegen van Vlissingen met mijnen afgesloten. Rood ls althans van deze ver onderstelling uitgegaan. Een cardinaal punt in den aanval van rood was het passeeren van het onder commando Zeeland staande fort Dishoeck zonder blootgesteld te worden aan een aanval van dc daar opgestelde batterij. Een der Z-booten heeft, toen de kust van Wal cheren ln het zicht kwam, een nevelgor- dyn gelegd, voor de plaats, waar de bat-^ tery is opgesteld. De doeltreffendheid van' dezen maatregel ls op het oogenblik nog niet te beoordeelen. De commandant der marine, schout-by-nacht Kruys heeft langs radiograflschen weg den comman dant. van de batterij Dishoeck om rapport gevraagd Nu alle gegevens binnen zyn, is bekend geworden, dat blauw stelling had genomen bij den verkenningstoren van de Deurlo en or ln geslaagd ls met behulp van nevel- schermen Vlissingen te bereiken. Vooraf gegaan door torpedobooten met paravanes heeft de roode scheepsmacht getracht de Wielingen te forceeren. Het is één van de roode torpedobooten inderdaad gelukt een nevelscherm voor de battery van het. fort Dishoeck te leggen. Een blauwe pantser boot heeft succes gehad met. een aanval op de roode torpedoboot en deze vernie tigd. Roode kruisers hebben toen dc blau we pantserboot vernietigd. De Hertog Hen drik is volkomen vernietigd by het pas seeren van de door blauw opgeworpen mij- nenversperrlng. De Gelderland werd by deze gelegenheid zwaar beschadigd en heeft de onderneming toen stop gezet. Morgenochtend vroeg gaan wij terug naar het lichtschip Noord Hinder. Van nacht blijven wij op de reede van Vlis singen. De navolgende schepen zyn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radlo: Aagtekerk, Alchiba, Almkerk, Alphacca, Alpherat, Baloeran, Bloemfontein, Bosch fontein, Colombia. Costa Rica, Crijnssen, Dempo. Grootekerk, Hoogkerk, Indrapoera, Jagersfontein, Johan van Oldenbarnevelt, Maasdam, Marnix van St. Aldegonde, Meerkerk, Poelau Laut, Randfonteln. Rot terdam H.A.L., Sibajak, Simon Bolivar, Slamat: Statendam; Streefkerk, Tarakan, Veendam, Venezuela, Volenóam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zyn de meeste Nederlandsche vracht schepen via Scheveningen-Radio te be i-eiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio- Holland. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts -en matig gebruik. Ik denk ook aan die groote teekeningen van schapen op de heide, waarby de kud de veel meer als massa nog is opgevat, terwijl de herder er als eenzame figuur bovenuit ryst. En welk een ruimte, welk een wydheid zit er in deze teekeningen. Zy zyn vol stemming, dank zy de wijze waarop hy het licht weet te concentree- ren en weer te doen uitvloeien en verva gen, zoodat het als bindend medium de compositie nog versterkt. Het ls alles rea liteit, doch zyn romantische geaardheid, niet vry van zekeren weemoed, heft de realiteit op in de sfeer van den droom. Zoo krygt de werkelykheid een dieperen gloed en is wyder van strekking dan het toevallig verbeelde op zich zelf bezit. En zoo teekent of schildert de kunstenaar ten slotte zijn eigen aandoeningen en is elke verbeelding een uiting van zyn wezen, zyn liefde, zyn begrip. Wy zouden verschillende teekeningen breedvoerig kunnen bespreken, zooals b.v. die trotsche teekening van Ram en Ooi, die niet zonder symboliek is als we op merken dat de lichtbundels van de onder gegane zon waaiervormig boven de dleren- koppen uitstralen. Ik zou u kunnen wyzen op de geestige teekening van tolletmakende eenden, die ln allerlei houdingen op het leven zyn be trapt; op het stille leed en de aandoenlyke verschijning van het zieke geitje; op de gulzige eenden die ln een trog hun maal- tyd vinden. Welk een humor zit er soms ln die dieren; met welk een eeriyke trouw hartigheid zijn ze geteekend. En dat geldt evenzeer van de vele etsen. Ook hierin is die zuiverheid en aandacht van opvatting, een intense toewyding en liefde. Doch men moet het nu zelf maar eens gaan zien en er de verdiende belang stelling aan wyden. Het is misschien niet ondienstig even op te merken dat deze tentoonstelling toegankelijk is voor allen die op de ge wone wijze het museum bezoeken. Er wordt dus geen aparte toegangsprys gevraagd. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Crltieke toéstand in de Noord- Hollandschc centra. De tuinbouw in Zuid-Holland in het al gemeen kan zich ten opzichte van den uiterst slechten toestand, waarin zich de Noorderbuur bevindt nog betrekkeiyk be voorrecht achten. Van tijd tot tyd worden noodkreten ver nomen. welke verre van ongegrond blijken te zyn. Zooals ook elders, zyn in Noord- Holland de veilingen de centra van de cul- tuurstreken, en in de Noordelykc gewes ten treft men den bekenden „Vierbond" aan. Deze vierbond is een trust van de vier grootste veilingen in West-Fricsiana. Deze vierbond kan cijfers laten zien, welke een bedroevende getuigenis afieggen van het tempo waarin de omzet-indexen ge daald zgin. Beschouwen wy alleen de laat ste 6 a 7 crisisjaren, dan moeten wy een teruggang ln omzet constateeren van f. 1.600.000.tot f. 449.000.In vergeiy- king met 1929 is de toestand dus nog dlep- treurig, hoewel het ln 1933 nog iets lager was. De omzet bedroeg toen n.l. f. 313.000, waaraan men ziet dat er wel eenige ople ving te besppuren is; reden tot optimisme is er echter in de verste verte niet. Er is ln Noord-Holland een tuinbouw centrum, dat in hevige mate door de cri sis is aangetast, en midden in. dat centrum ligt Warmenhuteen, het bekende koolcen- tium. Een bedroevender aanblik kan geen ander tuinderscentrum bieden, waar het betreft de gevolgen der crisis, die in War- menhuizen zoo diep ingevreten heeft. Hoewel wy ln dc eeuw der specialisatie leven, is er aan den toeleg op een of ander artikel een gevaariykc zyde verbonden. Ook ln Warmenhuizen heeft men alles op een kaart gezet. De dubbeltreurige om standigheid was wel dat juist het artikel kool de eerste zondebok der beschermende maatregelen van Duitschland was. En dat in een centrum waar niet anders dan kool werd geteeld, en men zich bovendien niet met andere artikelen had beziggehouden. Tegenover deze laatste situatie kan men in het Westland een minder ongunstige werkwyze waarnemen. Heeft een tuinder al een artikel, waarvoor hij speciaal ge ïnteresseerd is, dan nog kan hij tal van andere producten met succes tot groei brengen. De ongelukkige tuinder in Noord-Holland echter kan nergens heen, en heeft niets anders te doen dan wach ten. En slechts weinigen weten, wat wach ten voor een tuinder be teekent ONDERTROUWD: A. J. de Wekker jm. 31 j. en A, G. Wolfs 'jd. 31 j. - Th. Ch. v. d. Broek jm. 26 j. en E. C. A. Tydeman jd. 21 j. G. J. J. d. Linden jm. 25 j. en G. Collee Jd. 24 j. R. Walther jm. en A. A. Groot Enze- rink jd. OVERLEDEN: M. C. Karstens, d. 42 j. F. C. Bernard- Weijers, wede. 87 j. E. Reurekas, z. 2 m. C. D. Kort, d. 43 j. 2-4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14