77ste Jaargang DONDERDAG 16 JULI 1936 No. 23406 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. DE HEER A. G. DELEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES- 3D ets. per (regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets, porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per weefc t.f.0.18 Franco per post t. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pet mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AFSCHEID MEJ. D. VOLTMAN. Wij herinneren belangstellenden er aan, dat a.s. Zaterdag 18 Juli na afloop van de eindexamens (vermoedelijk pl.m. 4 uur) gelegenheid bestaat, afscheid te nemen van Mej. D. Voltman, directrice der Kweek school voor Voorbereidend Onderwijs hier ter stede. DE STORM EN ZIJN GEVOLGEN. Jeugdige stadgenoot onder een eik gekomen. Ook in onze stad en omgeving heeft het gistermiddag duchtig gespookt en waren de stormvlagen dikwijls zeer hevig, al mogen wij ons gelukkig prijzen, dat het hier nog meegevallen is in verhouding tot hetgeen de wind in andere deelen van ons land aan ongelukken en schrik teweeg heeft gebracht. Doch menigeen zal toch ook in de Sleutelstad met een gevoel van angst zijn ramen gesloten hebben. Men volgde in de huiskamer het „woeden der elementen" en was dankbaar als men niet uit hoofde van zijn werk of anderszins naar buiten moest! De barometer was even te voren reeds zóó onrustbarend achteruit geloopen, dat het talloozen bang te moede was geworden! Te Voorschoten vond een ernstig onge luk plaats, waarvan onze 15 jarige stad genoot Th. v. d. B. het slachtoffer is ge worden. Tegen kwart voor vijf waaide op den Veurschen weg een zware eik tenge volge van den storm om. Deze kwam terecht op de voedingsdraden van de Blauwe tram van den lijn LeidenDen Haag, waardoor het net van het gedeelte VoorschotenLeidschendam stroomloos werd. De juist op zijn fiets passeerende Th. v. d. B. werd door den vallenden boom ge raakt en bekwam een onderbeen-fractuur. Hij werd naar het Diaconessenhuis alhier overgebracht, na te zijn uitgezaagd. Dit ongeluk is wel buitengewoon goed afge- loopen! De jongen hoorde achter zich iets kraken en zat terstond daarna met zijn rijwiel tusschen de takken verward. Hij gaf. zoo deelde hij ons mede, een extra trap op zijn pedalen, hoewel hij aan rem men dacht. Dit is zijn geluk geweest, anders zou hij de zware boom geheel op het lichaam gekregen hebben. Ook was het een geluk, dat de boom zoo spoedig de voedingsdraad raakte, waardoor de lijn onmiddellijk stroomloos werd. Een lid der E.H.B.O. te Voorschoten, die het ongeluk zag gebeuren heeft toen ter stond aan alle zijden hulp ingeroepen, waarna het uitzagingswerk kon beginnen. Op last van de politie zijn bovendien nog meerdere andere boomen omgezaagd, daar zij gevaar opleverden voor de omgeving. Het rijwiel van den jongen was totaal vernield. In verband met de stremming van het tramverkeer tusschen onze stad en den Haag, die tot ongeveer 8 uur duurde, kon den de passagiers aan het station alhier hun reis verder per spoor vervolgen, terwijl ook een autobus gedeeltelijk den dienst onderhield, waardoor niet al te veel passa giers gedupeerd werden. Tengevolge van den storm werd een beladen bakfiets, die voor het station stond, geheel opgenomen en weer tegen den grond gesmeten, terwijl de inhoud aardappelen over het geheele plein verspreid werd. De 75-jarige J. B. verpleegde in het Minnehuis aan den Haven, is te ongeveer 5 uur tijdens den storm door een rukwind omgegooid en bloedend aan neus en voor hoofd gewond. Hij werd naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd. Tengevolge van den storm is ook gister avond de bovenleiding van den spoorweg HaarlemLeidenDen Haag geïuimen tijd „stroomloos" geweest, zoodat sommige electrische treinen op het station alhier niet meer verder konden, daar er geen stroom was. Zoo moest trein 1161, die om 22.23 moet vertrekken, ruim 10 minuten wachten, vóórdat er weer stroom was; ook trein 3845 moest op stroom wachten. Ook kwamen enkele treinen te laat binnen. Overigens veroorzaakte de storm in onze stad geen noemenswaardige incidenten. Het spreekt vanzelf, dat ook hier vele takken door den wind zijn afgerukt en ook soms de ruiten der huizen het moesten ontgel den. Meerderen pakten 'n trammetje naar Noordwijk of Katwijk om aan zee het Iraaie gezicht der hoogopgezweepte golven te volgen. Ook op de Kaag was op het water één en al onrust: de wind blies met dubbel groote kracht. Enkele bootjes sloegen los en dreven stuurloos langs den kant met alle nadeeiige gevolgen van dien. Enkele bootenloodsen bleken niet tegen den wind bestand en een enkele hooge boom sloeg zelfs met veel geraas tegen den grond. Met dat al lijkt de zomer op het oogen- blik wel ha herfst veranderd! Voor hen, die momenteel vacantie heb ben, is het inderdaad wèl treurig gesteld! BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN EIBERGEN. De heer A. G. Delen. Naar wij vernemen zal met ingang van i Augustus a.s. benoemd worden tot bur gemeester der gemeente Eibergen, Gelder land (Graafschap) de heer A. G. Delen, thans gemeente-secretaris van Noordwijk. De heer Delen is 19 October 1895 te Gel drop geboren. Hij volgde aanvankelijk Bijz. Hooger Onderwijs, was vervolgens werkzaam als volontair ter secretarie te Geldrop. als ambtenaar ter secretarie te Helmond en als hoofdambtenaar ter secre tarie te Waalwijk. Daarna werd hij be noemd tot hoofdcommies ter secretarie te Haarlemmermeer, waarna zijn benoeming volgde tot gemeente-secretaris te Alke made. Op 26 jarigen leeftijd nu 14 jaar geleden volgde zijn promotie tot secre taris van Noordwijk. De heer Delen is R.-K, gehuwd en vader van zes kinderen. Hij heeft zich steeds doen kennen als een zeer kundig en volijverig ambtenaar, wiens groote welwillendheid daarbij altijd opviel. Wij wenschen den heer Deien van harte geluk met zijn burgemeestersbenoeming. De inwoners van Eibergen mogen zich voorzeker gelukkig prijzen een man als hij als hun burgervader te begroeten! GEM. H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Geslaagd afd. B. vierde groep de dames H. H. Hoogeveen en E. Kerger en de hee- ren M. Zaayer en N. Turksma en B. A. Harteveld allen alhier en A. J. v. d. Mey te Oegstgeest. Afgewezen vier candidaten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Gebr. Vies, Breestr. 177, Leiden. Hoofdz. Westeinde 31, Amsterdam. Kleermakerij en heeren-modeartikelen. De kleermakerij is overgebracht naar het hoofdkantoor te Amsterdam. De zaak te Leiden betreft thans alleen: heerenmodeartikelen en con fectie. P. van Rijn. Valkensteeg 3, Leiden. Ex peditie; ijshandel; café met vergunning. Wijziging uitgeoefend bedrijf: Het café bedrijf is dd. 25 Jun. 1936 overgedaan aan: J. J. Verberg. o „DE EENDRACHT". Boottocht der leden. Het bestuur van de Leidsche vereeniging van handelaren in groenten en fruit. „De Eendracht" heeft haar leden en een aan tal genoodigden een boottocht aangeboden waarvan, zooals te verwachten was, een dankbaar gebruik is gemaakt. Liet het weer zich bij de afvaart van de Haven niet zeer gunstig aanzien, het vroolijke strijkje onder leiding van den heer Carton werkte al direct mede om er een goede stemming in te brengen. De vreugde steeg ten top toen de secretaris, de heer H. v. d. Mey, aan alle deelne mers! sters) w.o. het dagelijksch bestuur van de Leidsche groentenveiling, een serie bonnen uitreikte voor gratis consumpties. Toen dan ook later het weer beter werd, is er volop genoten van de mooie rond vaart over de Kager- en Brasemermeren. Omstreeks 6 uur afgevaren, arriveerde 't groote gezelschap te 10 uur weer aan de Haven, waar de voorzitter van de Veiling- vereen., de heer van Vliet, een warm woord van dank uitsprak voor den genot vollen avond en daarbij tot zijn vreugde mocht opmerken, dat er in deze handels- vereeniging een hechte en warme vriend schapsband is te vinden. Tenslotte sprak de voorzitter, de heer Vos, namens allen een woord van harte- lijken dank tot den heer Harland en zijn personeel en tot de muziek. PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Het vierde lustrum. Het zal morgen twintig jaar geleden zijn dat een aantal christelijke spoorwegmen- schen bijeen kwam, welke samenkomst leidde tot de oprichting van een afdeeling van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel Zeven van de voortrek kers werden gekozen om als bestuursleden leiding te geven. Vier van hen zijn thans nog actief werkzaam in de afdeeling. De drie anderen zijn lid van afdeelingen el ders. Zeer veel actie is er in den loop der jaren van de plaatselijke afdeeling uitge gaan. Klein begonnen is zij uitgegroeid tot een hechte organisatie, waarmede terdege wordt rekening gehouden. Het afdeelingsbestuur heeft besloten dit feit niet onopgemerkt te laten vooibij- gaan. Vermoedelijk zal na de vacantie- maand op een nog nader vast te stellen avond ln September een feestvergadering plaats hebben. SCHOOLREISJE O.L. SCHOOL MEDUSASTRAAT B. Voor de eerste maai maakte alle kinde ren van deze school gisteren een bootreisje naar den speeltuin „De Propeller". Om halftwee waren de kinderen present in de school, waarna onder geleide van onder wijzend personeel en oudercommissie naar de boot bii de Schril versbrug werd gemar cheerd. Ondanks het minder gunstige weer waren de jongens en meisjes vroolijk ge stemd: het lang verwachte boottochtje ging beginnen! De tocht ging door Ouden Rijn, Heimanswetering en over het Brasemer- meer naar den speeltuin aan de Kager- plassen De muziek speelde er lustig op los en de kinderen zongen dapper mee. Dank zii de goedeeefschheid van de firma's v Oord v. d. Steen. Biesiot S de Wit. de Coöperatie „Vooruit" de V.E.F.I.V.O. en den heer van Tienen konden de kinderen rijke lijk onthaald worden. De krentenbroodjes, gevulde koeken reepen chocolade enz. lie ten zich goed smaken en den milden gevers komt een harteliik woord van dank toe. Jammer dat in den speeltuin de regen de stemming trachtte te bederven Dat is ech ter noch niet gelukt De jeugd hield den moed er in en toen de boot om half acht bii de Schrii- versbrug terugkeerde konden de talriik toegestroomde ouders, bliide dankbare kin deren in ontvangst nemen. De tocht werd uit voorzorg meegemaakt door een tweetal leden van de Reddingsbrigade, terwijl ook een lid van de E.H.B.O. aan boord was. Ge lukkig is hun hulo niet ingeroepen behoeven te worden. De oudercommissie van deze school heeft een goed werk verricht en het woord van dank. dat de heer Van Sluijs sprak tot de leden was wel verdiend. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma A: D. P. Overdijk, W. J. M. Mugge, J. Bronsgeest en C. J. van Leeuwen, allen alhier, J. van Eigen te Oegstgeest, A. Volker te Katwijk aan Zee en J. Padding te Noordwijkerhout. VERPLAATSING INSPECTIE REGISTRATIE EN DOMEINEN. Naar wij vernemen wordt het kantoor van den Inspecteur der Registratie en Do meinen, thans gevestigd in het gebouw van het kantongerecht aan het Rapen burg met ingang van 1 Augustus a.s. ver plaatst naar Breestraat. la, boven de piano zaak van de heeren Bik. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Aan de R.-K. Vakschool voor Meisjes al hier zijn geslaagd: Voor het 2de ged. (prakrijk) van het examen akte N. VII, leerares huishoud kunde en waschbehandeling, de dames M. H. Th. Flint Winschoten en M. Bouter Leiden; voor het 2de ged. (praktijkl van het examen akte N. VIII, leerares koken en voedingsleer de dames: J. W. B. Visser Noordwijk en A. E. M. v. Horn Hilversum. Geslaagd te Rotterdam voor 't examen Nuttige handwerken mej. J. H. v. Romondt alhier. Geslaagd voor de akte N, VIIII de dames C. G. Th. Holthuis. M. J. M. Cor nells, M. Rötger en M. E. J. J. A. Segers. De 5-jarige C, L. is gistermiddag op de Haarlemmerstraat onder een draaiorgel van C. S. geraaKt, waardoor z'n linkerdij been Is gebroken. Het kind is door den Eerste Hulpdienst naar het Ac. Ziekenhuis gebracht De Leidsche Geitenfokkersvereeniging heeft de beschikking gekregen over een opfokstation, gelegen aan het Delftsche Jaagpad bij den overweg van de spoorlijn LeidenUtrecht, even voorbij de Woute- renbrug. De opening zal a.s. Zaterdagmid dag plaats vinden In verband met de Kaagweek, zal Zondag 19 Juli a.s. de sneltrein 1155 Haar lem-Leiden, aankomst 21.51 te Leiden, te Warmond stoppen voor het opnemen van reizigers. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno en Montreux De opheffing der sancties Een strategische spoorweg tusschen 'l'sjeeho-Slowakije en Koemenie Het Engelsche kabinet heeft gisteren nog geen beslissing genomen ten aanzien van de conferentie van Locarno-mogendheden, aangezien de regeering het reultaat af wacht van de besprekingen van den Brit- schen ambassadeur te Parijs met Blum en Delbos Men meent te weten, dat Frankrijk voorstander blijft van een bijeenkomst der drie resteerende mogendheden in den loop van de volgende week. terwfil Engeland de conferentie zou willen uitstellen, teneinde later een conferentie met inbegrip van Italië en Duitschland mogelijk te maken. Te Londen blijft men verwachten, dat het kabinet ten gunste van verdaging der con ferentie een besluit zal nemen. De correspondent van de ..Figaro" te Londen heeft van invloedrijke zijde ver nomen. dat de Duitsche regeering een memorandum uitwerkt dat de volgende week aan de Britsche regeering zal worden overhandigd In dit memorandum zou een uiteenzetting worden gegeven van alle details van het accoord van Weenen en de politieke en economische gevolgen daarvan, bovendien zou het bedoeld ziin als ant woord op de Britsche vragenlijst. De zegs man heeft volgens den correspondent daar aan met reserve toegevoegd, dat het me morandum een nieuw en verrassend voor stel tot samenwerking tusschen Duitsch land en Engeland zou bevatten Om die reden zou von PaDen op het oogenblik te Berlijn vertoeven. In dit verband schijnen ook de geruchten te moeten worden bezien, dat von Papen benoemd zou worden tot gezant te Londen. De zee-engten-conferentie te Montreux is thans practlsch tot een accoord gekomen. Op voorstel van Paul Boncour heeft de plenaire zitting van gisteravond zonder de bat het amendement op artikel 16 van het Engelsche ontwerp aangenomen. De nieuwe tekst heeft van het oorspron kelijke Engelsche ontwerp slechts de aejfte alinea behouden, welke als volgt luidt: „Als Turkije in geval van oorlog neutraal is, genieten de oorlogsschepen en hulpsche pen volledige vrijheid van doorvaart en van verkeer in de zee-engten onder dezelfde voorwaarden, die in de artikelen 9 tot 15 (regeling voor vredestijd) zijn vastgesteld. Hierop volgt dan evenwel de van Rus sische zijde voorgestelde aanvullende be paling: „De doorvaart door de zee-engten is echter voor de oorlogsschepen en hulp schepen van iederen oorlogvoerenden staat verboden, behoudens de gevallen van arti kel 23 Volkenbondsverplichtingen l en de door Turkije in het kader van het Volken bondsverdrag gesloten pacten en overeen komsten." De gedelegeerden van Roemenië, Joego slavië en Japan verklaarden, dat zij den tekst aan hun regeeringen zullen voorleg gen en haar zullen aanbevelen, den tekst goed te keuren. Alleen Bulgarije maakte reserves. Ten aanzien van artikel 18, volgens het welk de Volkenbondsraad met 2/3 meerder heid van stemmen kan eischen. dat Tur kije maatregelen opheft, welke 't heeft ge nomen in verband met oorlogsgevaar, stelde Japan voor, dat in dit geval tegelijk met de beslissing van den Volkenbond, een beslis sing met meerderheid van stemmen van de onderteekenaars van de thans in behande ling zijnde overeenkomst wordt vereischt. Ten aanzien hiervan besloot men een re dactie-commissie in te stellen, die een tekst moet opstellen, waarin rekening wordt ge houden met het Japansche voorstel. Het ontwerp-verdrag moet thans nog wor den geredigeerd, doch men twijfelt, of het wel tijdig genoeg gereed zal zijn, om nog aan het einde van deze week te worden onderteekend. In geheel Italië zijn op een radiosein gis teravond om hall acht de vlaggen neerge haald, evenals zij des morgens ter gelegen heid van het opheffen der sancties gehe- schen waren. Op dat tijdstip stqnd op de Piazza Venezia te Rome een groote menschenmenigte ver zameld om den Duce toe te juichen. Deze verscheen op het balkon en zeide: Vandaag, den vijftienden Juli van het veertiende jaar, is de witte vlag geheschen op de muren van het wereldsanctionnisme. Hierin zou men niet alleen een teeken willen zien van overgave, maar tevens een symp toom van een terugkeer naar het gezonde verstand". Aan het einde van zijn toespraak zeide Mussolini het Italiaansche volk dank voor zijn opofferingen, die den triomf mo gelijk hebben gemaakt. In politieke kringen verklaart men, dat Italië, na de opheffing der sancties, geen rancune koestert tegen die landen, welke de politiek van Genève gevolgd hebben. Bijgevolg is de vrees voor repressailles, door zekere kleine staten geuit, ongegrond. De sancties hebben de politieke en econo mische onafhankelijkheid van Italië duide lijk in het licht doen treden. Na de mislukte Geneefsche poging is het te voorzien, dat het fameuse artikel 16 van het Volkenbondspact niet meer zal worden toegepast, tenminste in zijn tegenwoordigen vorm. Wel maakt de pers zich tot tolk van de erkentelijkheid van het Italiaansche volk jegens de landen, die niet aan de sancties hebben deelgenomen. BINNENLAND. Door den storm zijn drie menschen te Hilversum en één te Millingen gedood (3e Blad). De steun aan de textiel-industrie; het voorloopig verslag der Tweede Kamer (Bin nenland, 3e Blad). Opsporing en ontginning van delfstoffen in Nieuw-Guinea; oordeel der Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). Vier arrestaties in verband met den brand in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam (Gemengd, 3e Blad). Een verregend concours-hippique te Hoofddorp (Sport, 3e Blad). Bij een auto-ongeluk bij Assen zijn hedenmorgen de burgemeester en een wethouder van Beilen gedood; een andere wethouder en de gemeente-secretaris zijn zwaar gewond. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Een aanslag op Koning Edward van Engeland? (Tel., Ie Blad.) Nog geen beslissing inzake de Locarno- conferentie (Buitenland, le Blad). Italië en de opheffing der sancties (Bui tenland, le Blad). Nieuwe moorden in Spanje. De monar chisten verlaten de Cortes (Buitenland, le Blad). De Engelsche Labour weigert samenwer king met de communisten (Buitenl., le BI.), ZIE VOORTS LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN „Onze erkentelijkheid", schrijft de „Mes- sagero", „werd verworven door Albanië, Oostenrijk en Hongarije, die tegen allen in het gevoel voor eer bewaaaden. Ook dient men zich die landen te her inneren, die, hoewel lid van den Volken bond, zich met tegenzin in de toepassing der sancties, zij het met eenige reserves, geschikt hebben en jegens Italië een cor recte houding hebben aangenomen. Ten slotte de vier groote mogendheden buiten den Volkenbond: de Vereenigde Sta ten, Brazilië, Duitschland en Japan, die tijdens de periode der sancties met Italië dezelfde vriendschaps- en handelsbetrek kingen zijn blijven onderhouden". De bladen verklaren eenstemmig, dat Italië nooit de bewijzen van sympathie en vriendschap zal vergeten, die aan den dag gelegd zijn tijdens de „barbaarsche econo mische belegering". Van bevoegde zijde wordt het bericht over een a.s. terugtrekken van een deel der Italiaansche troepen uit Lybië bevestigd. Het terugtrekken van troependeelen zal geleidelijk parallel met het terugtrekken van Britsche vlooteenheden uit de Middel- landsche Zee geschieden. Roemenië en Tsjecho-Slowakije hebben een accoord gesloten omtrent den aanleg van 'n strategischen spoorweg, die de twee landen zal verbinden en welke zal dienen voor het vervoer van troepen, uitrustingen en voorraden, in geval van oorlog. BELGIË. Heeft Rex documenten gestolen? Tijdens de jongste interpellaties in het parlement door de Rexistische partij over de politiek-financieele schandalen is ge zinspeeld op zekere vertrouwelijke docu menten, die in de Rexistische bladen zijn gepubliceerd. De minister van justitie heeft thans ver klaard, dat deze documenten of afschrif ten ervan, op het ministerie zijn ont vreemd, en hij heeft den procureur-gene raal opgedragen, een onderzoek in te stel len. Degrelle, de leider der Rexisten, die aan een verhoor is onderworpen, ontkende dat deze documenten waren gestolen; hij verschool zich achter het beroepsgeheim van den journalist en weigerde mede te deelen. hoe deze documenten in zijn bezit waren gekomen. BRAZILIË. De berechting der revolutionnairen. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend. waarin wordt voorgesteld, een speciaal college in te stellen voor de be rechting van de communisten, die hebben deelgenomen aan den Novemberopstand. Voorts stelt de regeering de inrichting van concentratiekampen voor communisten voor.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1