778te Jaargang DINSDAG 14 JULI 1936 No. 23404 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LE1DSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D~Ct9Tj>er regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.3S per week 1t. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokostenJ (voor binnenland f. 0.88 per 3 mnd> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET STATION HEERENSINGEL. Wordt geheel gesloten. Met ingang van 20 Juli a.s. zal het station Heerensingel ook voor het vervoer van rij en voertuigen worden gesloten, zoodat het station nu voor alle verkeer ook als los plaats gesloten zal worden. HET 7DE LEIDSCHE VACANTIE- KINDERFEEST. Wat de jeugd te wachten staat! De honderden jongens en meisjes, die op 20 Juli de één-daagsche reis met het Leidsche Vacantie-Kinderfeest zullen meemaken hebben hun dagprogramma reeds ontvangen. Voor hen allen zal het ongetwijfeld een vreugdevolle dag wor den. Eerst al het vertrek 's morgens vóór 8 uur van de Kaasmarkt. Dan een prach tige rit over Oegstgeest, langs de bloem bollendorpen tot Heemstede en vandaar naar Schiphol. Daar worden de vliegtuigen der K.L.M. bekeken. Zeker zullen tijdens het bezoek wel buitenlandsche machines opstijgen of landen! Van hier gaat 't door 't Zuiden van Am sterdam langs Muiden naar Oud-Valke veen. In den daar aanwezigen grooten speeltuin kan ieder zich vermaken. Ook aan 't „strand" van de Zuiderzee (of 't IJselmeer?) kan ieder zijn hart ophalen. Tenslotte rijden de bussen ook weer van 't mooie Oud-Valkenveen; dan wordt Hil versum nog terloops aangedaan om ten minste den buitenkant van 't fraaie stad huis en enkele studio's der omroepvereeni- gingen te zien. Op de Soesterhei wordt rust gehouden Bij Soesterberg trekt alweer de vliegerij de aandacht. Maar hier is ook nog iets extra's te bewonderen: Een heel aardige Luchtvaarttentoonstelling waar bij zelfs een watervliegtuig. Na dezen dag vol beloften van fijnere genoegens en vol pret hopen de geleiders met allen te 8.30 weder op de Papengracht terug te zijn. Vol dankbaarheid aan de talrijke Leidenaars, die meegeholpen heb ben dit feest wederom mogelijk te maken, gaan allen dan huiswaarts. ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Jaarverslag over 1935. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: De in het vorige verslagjaar uitgespro ken noodzakelijkheid om ten aanzien der uitgaven de grootste voorzichtigheid in acht te nemen en om te zien naar verster king van de inkomsten gold ook gedurende dit verslagjaar als richtlijn. De ontvangsten voor röntgenologisch onderzoek en röntgenologische behande ling, welke op f. 20.000 waren begroot, wer den met ruim f. 3700 overschreden. Het aantal nieuw in dienst gekomenen bedroeg 193; aan 197 personen werd ont slag verleend. Het aantal mutatiën bedroeg in totaal 708. Het aantal opgenomen patiënten steeg van 7568 in 1934 tot 7826; het aantal ver- pleegdagen van 170303 tot 171541, terwijl de inkomsten aan verpleeggeiden daalden van f. 284.286,94 tot 283,503,50. Voor een juiste beoordeeling van deze gegevens dient in aanmerking te worden genomen, dat het aantal verpleegdagen, waarvoor geen verpleeggeld verschuldigd was, in dit verslagjaar belangrijk steeg. De materieele uitgaven, welke in de Jaren 1933 en 1934 resp. f. 346.551,57 en f. 311.972,27 bedroegen, liepen terug tot f. 304.421,98, een vermindering derhalve van f. 7500. De kosten per voedingsdag bedroegen in 1933 f. 0,419; 1934 f. 0,386; 1935 f. 0,367. In de wasscherij werden 2.355.456 stuks waschgoed behandeld. Het waterverbruik bedroeg 89734 kub. meter; gas 73904 kub. meter; electriciteit 277.077 K.W.U.; ijs 197.128 K.G. Het aantal poliklinisch behandelde pa tiënten bedroeg in de verschillende afdee- lingen Heelkunde 6673 patiënten; Geneeskunde 4432 pat.; Keel-, Neus- en Oorheelkunde 3671 pat.; Vrouwenziekten 2516 pat.; Verlos kunde 1969 pat.; Oogheelkunde 8035 pat.; Huidziekten 2484 pat.: Kindergeneeskunde 2046 pat. Op de röntgenafdeeling werden rönt genologisch onderzocht 8563 patiënten. Ver vaardigd werden 28.950 röntgenogrammen. Met röntgenstralen werden behandeld 279 nieuwe patiënten; hoogtezon-, dia- thermie- en radiumbehandeling werd toe gepast bij 104 patiënten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: J. W. van der Meer. Aike- made D 93. brood- en banketbakkersbedrUf. Eigenaar: J. W. van der Meer Alkemade. J. van Rijn, Alkemade. Wijk D 93, bak kerij en winkel. Uittredend eigenaar: J. v. Rijn. dd. 13 Juli 1936. L. W. S. V. Welgeslaagde boottocht. Het bestuur der L.W.S.V. heeft het 5-j. bestaan ingezet met een tocht met de „Succes" van de Gebr. Harland. Des mor gens om 9.30 vertrok de boot onder vroo- lijk pianospel en zang. Opgekomen waren 28 leden en 12 genoodigden. Op de boot heerschte een vroolijke stemming, niette genstaande de regen bij stroomen neer viel. Op Schiphol aangekomen werd het gezelschap door een gids rondgeleid, waar na de tocht per K.L.M.-boot werd voort gezet. Na een wandeling door Amsterdam werd om half zes de terugtocht per boot aanvaard. In de' beste stemming werd Leiden bereikt. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De ontvanger der invoerrechten en accijnzen 2e klasse hier ter stede maakt bekend, dat voor werkloozen vanaf 22 Juli tot en met 29 Augustus 1936 van 112 en 24 uur en voor nlet-werkloozen op 23, 28, 30 Juli en 4 Augustus a.s. van 57 uur nam. in het kantoor Langebrug No. 18 (beneden) zitting zal worden gehouden voor het aan vragen van kostelooze rijwielmerken. Voor de gemeente Oegstgeest zal zitting zijn 23, 24 en 25 Juli resp. des nam. 79. 7—9 en 3—5 uur in het gebouw Gevers straat 5 ingang achterzijde. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het 10e programma der reeks van 22 be spelingen op het orgel der Hooglandsche Kerk door den orgelist Feike Asma uit te voeren geeft morgenavond; G-dur Praelu- dium et Fuga van Bach; Pastorale van Nieland; Allegro vivace van Vierne; Gebed en Wiegelied van Guilmant; Scherzando v. Pierné; Toccata van Callaerts e.a. De toe gang is vrij. INSTITUUT PONT. In de maanden Juni en Juli slaagden te Den Haag en Utrecht onderstaande leer lingen: Machineschrijvende dames L. Jorissen, S. Frens, Polderman, Minnema, S. Kanbier, Versteeg, Tendeloo, L. Weeda, de heeren de Roo en Yperlaan, allen te Leiden en Oegst geest; de dames Bouma, Wassenaar, L. Zonneveld en J. J. Zonneveld uit Voorscho ten, A. Parlevliet Katwijk Zee, L. van Leeu wen, Noordwijk Zee, J. Boot. Leiderdorp. Stenografie Ned. (130 lettergr.) de da mes Barens. Polderman en Frens alhier. Stenografie Ned. (165 lettergr.) de dames W. Dieben. L. Dettmar, Katwijk Zee, L. van Leeuwen. S. Kanbier. J. Boot, L. Wee- da, L. Gerth. Stenografie Fra. taal: de dames L. Dett mar, J. Boot. L. Gerth, S. Frens, L. Weeda. Stenografie Eng. taal: de dames L. van Leeuwen, J. Boot, L. Dettmar, L. Gerth, S. Frens, L. Weeda. Boekhouden: de dames Spierenburg, Katwijk Binnen. J. Boot en L. van Leeu wen. Ned. Handelscorrespondentie: de dames J. Boot en L. Gerth. Voor privésecretaresse zijn dus geslaagd: de dames Boot, L. Dettmar en L. Gerth. Steno-type in de mod. talen: de dames S. Frens en L. Weeda. Boekh. correspondente: mej. L. van Leeuwen. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont. Breestraat 89a, alhier. GEM. H. B. S. 5-J. C. Eindexamen Afd. B le, 2e en 3e groep. Geslaagd zijn: C. J. Boasson: K. v. d. Burg, Voorburg: W. A. Duit, Voorburg; J. Flippo, H. A. L. de Haas. C. Hillenius, Hil- legom; A. Baars, Leiderdorp; H. W. C. Boom, mej. R. M. Boon, G. Delfos, Voor schoten; L. van Duuren, J. J. L. Duyven- dak. Oegstgeest: L. D. van Eek, J. S. Favier, P. Huysman, Katw. a Zee: H. A. v. Ingen Schenau. J. Leder, W. D. H. Nout, P. Plu, A. le Poole. Oegstgeest; M. J. H. Roep, Voorschoten: J. M. Sevrève. F. J. Simons. Afgewezen 7. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. KAP-DEMONSTRATIE. Gisteravond gaf de Haagsche „Marcel" Club een groote demonstratie-avond voor de Leidsche Dames Kapclub. Een twaalftal coiffures werden naar voren gebracht. Het geheel stond in het teeken van het nieuwe moderne Engelen-kapsel. Veel be langstelling trok ook het Grieksche kap sel; een kunstwerk van lijn en uitvoering. Diverse kapsels werden nog gepresenteerd, alle aangepast aan den modernen tijd. Verder de nieuwe Make-up, de zonnebrand voor blonde dames. Alle kapsels en on derdeden werden ruim besproken zoodat de zeer talrijke aanwezigen een goeden avond hebben gehad. Voor deze gelegen heid had de firma Vroom en Dreesman eenige mooie kaptafels beschikbaar ge steld. o Niet J. maar J. C. J. Bronsgeest is bevorderd van de 3de naar de 4de klasse van het Stedelijk Gymnasium. Te Den Haag is, geslaagd voor het M;ulo-examen diploma B, A. Oliver alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Locarno en Montreux. De Belgische minister van buitenland sche zaken, Spaak, heeft de ambassadeurs van Frankrijk en Groot-Brittannië ont vangen en hun den tekst medegedeeld van het Itaüaansche antwoord op de tot Italië gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de conferentie der Locarno-mogend- heden. In officieele kringen te Rome verklaart men, dat Italië deel zal nemen aan de Locarno-conferentie te Brussel, wanneer men de volgende twee voorwaarden aan vaardt; opheffing van de garanties in de Middellandsche zee en uitnoodiging van Duitschland tot deelneming aan de con ferentie. Ten aanzien van dit laatste wijst men er in Londen op, dat deze conferentie be doeld is voor de Locarno-mogendlieden, waartoe Duitschland niet meer behoort sedert het verscheuren van het verdrag van Locarno. Het zal van het resultaat der thans gevoerde diplomatieke besprekin gen tusschen Frankrijk, België en Enge land afhangen of dit standpunt zal worden gewijzigd of niet. Wat de Middellandsche zee-afspraken betreft, zoodra Griekenland, Turkije en Zuld-Slavië wenschen, dat hieraan een einde komt, zal Engeland zich van zijn verplichtingen ontslagen achten. Deze verplichtingen werden door Engeland aanvaard ten bewijze van dankbaarheid voor de samenwerking van genoemde staten tijdens de crisis. Het is echter mogelijk, dat de Locarno- conferentie, die tusschen 22 en 25 Juli te Brussel zou worden gehouden, zal worden uitgesteld in verband met het bekend wor den van het Duitsch-Oostenrijksche accoord. Een definitieve beslissing zal te Londen niet worden genomen voor de kabinetszit ting van morgen, wanneer Eden terug zal zijn te Londen. De .„Giornale d'Italia" schrijft, dat Italië, door te verlangen, dat ook Duitsch land wordt uitgenoodigd tot de bespreking van het Locarno-vraagstuk, een blijk heeft gegeven van zijn vriendschap voor Duitsch land, doch ook van gezonde rechtvaardig heid en politiek realisme. Italië, dat trouw blijft aan zijn vriend- scha'ppen, laat Duitschland niet in den steek en staat niet toe, dat dit land ge ïsoleerd wordt, terwijl men een probleem bespreekt, waarvan het een vitaal deel uitmaakt. Duitschland, dat ten tijde van de sancties zijn genegenheid voor Italië heeft bevestigd, heeft zoojuist aan Europa een nieuw bewijs van zijn vredesgezindheid ge geven door het nieuwe accoord met Weenen. Thans kan men Duitschland niet de voorwaarden opleggen van een contract, dat is opgesteld, zonder dat het erbij tegen woordig was, doch men dient alle deuren open te zetten voor een algemeene bespre king op voet van gelijkheid. Het is duidelijk, dat een nieuw Locarno- gebouw op zijn onvoldoende grondvesten wankel zou staan, indien Duitschland niet aan het grondwerk zou deelnemen. Duitsch land later erbij roepen, zou zijn het te laat roepen. De „Daily Telegraph" bericht uit Weenen, dat tusschen Oostenrijk en Duitschland twee overeenkomsten tot stand zijn geko men, waarvan er slechts een openbaar werd gemaakt. Het tweede is een „gentleman's agreement" ten deele betrekking hebbend op militaire zaken, dat echter waarschijn lijk nooit zal worden gepubliceerd. Te Weenen spreekt men dit echter met de meeste klem tegen. De aandacht trekt dat de Tsjechische premier Hodza,, zij het z.g. incognito, te Weenen is gearriveerd! De conferentie voor de kwestie der zee engten is gisteren weer in plenaire zitting bijeengekomen ter behandeling van de punten, die bij eerste lezing niet tot op lossing zijn gekomen. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Roesjdi Aras, legde aan het begin der zitting een belangrijke verklaring af, die beschouwd wordt als een antwoord op de Italiaansche weigering, op de conferentie te verschijnen. De Turksche gedelegeerde zeide, dat een te Montreux uitgewerkte overeenkomst niet door de afwezige staten zal kunnen worden geteekend. Verder zal een dergelijke overeenkomst van het oogenblik van haar sluiting af een universeel karakter hebben. Ten slotte be houdt Turkije zich het recht voor, zoo noodig analoge verdragen in het kader van het thans uitgewerkte verdrag te sluiten met de staten, die het daarvoor in aan merking acht te komen. Engeland heeft toegestemd in de open stelling der zee-engten voor het geval Gisteravond te 8.40 uur is de 18-ja- rige bakker L. v. d. Z. op den Maresingel met een tandem geslipt en tegen een tuin hek terecht gekomen. Hij kreeg bloedende wonden aan het hoofd en aan de lip en werd door de E. H. D. ter behandeling naar het Ac. Ziekenhuis gebracht. Wij ontvingen het gedrukte jaarver slag van de werkzaamheden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land en' van den toestand van handel, scheepvaart en nijverheid in het district gedurende 1935. eener beslissing van den Volkenbondsraad, met een meerderheid van 2/3 genomen. Het weigert echter dezelfde vrijheid te verleenen voor de uitvoering van regionale overeenkomsten, waarbij derden geen partij zijn. Men geeft er zich echter rekenschap van, dat dit verschil van meening niet onoverkomelijk is en dat compromis formules mogelijk zijn. De hoop op een gunstige regeling nam bij de delegaties dan ook toe. FRANKRIJK. 14 Juli - De Verdun-herdenking. De minister van binnenlandsche zaken Salengro heeft met den politieprefect van Parijs de regeling van den ordedienst voor heden, den nationalen feestdag, bespro ken. Behalve de politie en de republikein- sche garde, zullen 220 afdeelingen mo biele garde dienst doen. Reeds in de morgenuren begaven zich velen.naar de Champs Elysées om de pa rade bij te wonen. Leden van de garde, te voet en te paard handhaven de orde. Alle openbare gebouwen vlaggen, terwijl ook van zeer vele particuliere huizen de vlaggen wapperen. Minister-president Blum verscheen ook weldra op het feest terrein, terwijl het corps diplomatique te genwoordig was. De parade werd ingeleid met een „leve Frankrijk". President Le brun heeft decoraties overhandigd. Nadat de Duitsche oud-strijders hun krans hadden neergelegd hij het monu ment voor de gevallenen te Verdun, kwa men de leiders van de verschillende dele gaties bijeen. De burgemeester van Ver dun heette hen welkom, waarna verschei dene anderen het woord voerden. Vervol gens werd aan de leiders van de delega ties èen zilveren Verdun-plaquette over handigd. Hierna had een gemeenschappelijke maaltijd plaats. Ln den namiddag keerden de Duitsche oud-strijders gisteren weer naar hun land terug. Zij werden hartelijk uitgeleide ge daan door de Fransche en Italiaansche oud-strijders. ENGELAND. Antwoord op vragen. In het Lagerhuis heeft onderminister Cranbourne op de vraag op de Engeische regeering te Berlijn geinformeerd had of de rede. die Senaatspresident Greiser te Genève gehouden had, de gevoelens van de Duitsche regeering vertolkte, geant woord, dat op 6 Juli de Engeische gezant te Berlijn de mededeeling had gekregen, dat de Duitsche regeering Greiser's rede inderdaad volkomen goedkeurde. Daarop vroeg een conservatief of de En geische regeering dan niet te kennen had gegeven, dat zij de politiek van den hoo- gen commissaris Lester eveneens ten volle onderschreef. Lord Cranbourne antwoordde, dat de positie van Engeland inzake Dantzig vol ledig was uiteengezet dooi' minister Eden in zijn jongste rede in het Huis. De arb.-afgevaardigde Thurble vroeg of dit een antwoord was, op welke vraag de minister geen antwoord meer gaf. In antwoord op desbetreffende vragen heeft Lord Cranbourne o.m. verklaard: „Ik meen te weten, dat men bezig is met de versterking van Helgoland Dit geschiedt niet met toestemming, van wie dan ook. Baldwin heeft aan een delegatie van parlementsleden der beide huizen ver klaard, dat de nationale regeering zich niet kon verbinden tot wetgevende maat regelen ter hervorming van het Hooger- huis. In de regeering heerscht geen eens gezinde opvatting te dien aanzien, ter wijl bovendien een reeks andere ernstige problemen de aandacht in beslag neemt. JAPAN. Sterke verhooging van de legernitgaven. De minister van oorlog heeft de lang verbeide voorloopige raming voor de leger - begrooting ingediend. Volgens het agent schap Somei voorziet deze begrooting in een tweede aanvullend plan voor een pe riode van 12 jaar. Voor de eerste 6 jaar wordt een bedrag van 3 milliard yen als aanvulling vereischt. Somei wijst er op, dat de voornaamste uitgaven betrekking hebben op de versterking van de troepen macht in Mandsjoekwo en van het lucht- wapen. In militaire kringen wordt verklaard, dat tweederde deel van de legerbegrooting indirect ten goede zal komen aan de kleine industrie en aan het platteland. Terwijl de tegenwoordige begrooting 2.2 milliard yen bedraagt, zal die voor het nieuwe dienstjaar, de marine inbegrepen, ongeveer 3 milliard bedragen. BINNENLAND. De marine-manoeuvres zijn gisteren be gonnen. (Binnenland, 4e blad). In Indië worden tuindorpen ingericht» voor blijvende steuntrekkers. (Uit Ned, Oost Indië, 4e Blad). De communistische samenzwering te» Breda. (Gemengd, 2e Blad); NederlandFrankrijk voor professionals op 1 en 2 Augustus te Noordwijk. (Sport, 3e Blad). Vergadering van het R.K. Werklieden verbond te Venlo; rede van den heer A. C. de Bruyn. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Wordt de conferentie van Locarno tö Brussel uitgesteld? (Buitenland, le Blad). Ontspanning te Montreux. (Buitenland, le Blad). Opzienbarende moord op den monar- chistischen leider Sotelo in Spanje. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. SPANJE. Nog meer moorden. Behalve de opzienbarende moord op den monarchistischen leider, hebben nog eeni ge moorden plaats gevonden. Onbekenden hebben te Sevilla een voor aanstaand links-republikein. Juan Aragon, met revolverschoten doodelijk gewond. Men vermoedt, dat deze aanslag verband houdt met een conflict tusschen de com munisten en syndicalisten in de haven. Voorts is te Sevilla nog een procuratie houder van een scheepvaartmaatschappij doodgeschoten. De communistische fractie der Cortes heeft besloten de ontbinding te vragen van alle rechtsche partijen en het verbod van alle rechtsche bladen. RUSLAND. De nieuwe binnenlandschp leening een succes. De nieuwe sovjet-Russische binnenland sche leening is naar het agentschap Tass meldt, ruim volteekend. De rente dezer 4 milliard roebel groote leening, met een looptijd van 20 jaar, bedraagt 4 procent. Sinds de gelegenheid tot inteekening, tien dagen geleden werd opgesteld, werd reeds voor een bedrag van 4.227 millioen roebel ingeteekend. PALESTINA. Zeven Arabieren gedood. In een gevecht tusschen Arabieren en Britsche militairen, nabij Jenin zijn 7 Arabieren gedood en 1 gewond. Een Britsch soldaat werd licht gewond. Arabische terroristen hebben thans een offensief geopend tegen de Arabieren, die de staking willen beëindigen. VEREENIGDE STATEN. De hittegolf. Gisteren zijn in de staten van het mid denwesten nieuwe warmterecords gecon stateerd. Het kwik bereikte een hoogte van 39 tot 44 graden Celsius en in Hen derson in Kentuckey zelfs 45 graden. Het aantal dooden is gestegen tot 1780. De schade, welke aan de oogst en boerderijen is aangericht bedraagt meer dan 300 mil lioen dollar. Te Detroit en Michigan zijn de lijkenhuizen overvuld met slachtoffers van de hitte. Dr. Ryan, de eerste geneesheer van het ge rechtshof, verklaarde in 16 jaar niet zulk een sterftecijfer te hebben gezien. In drie dagen hebben hij en zijn helpers 150 lijk schouwingen verricht. In het krankzinni gengesticht zijn 63 verpleegden overleden, 32 tengevolge van de hitte en 31 doordat hun ziekte door de warmte verergerde. Het schijnt, dat de regenval der laat ste dagen te laat is gekomen In Noord- en Zuid Dakota althans schieten na den re gen nog slechts cacteeën uit den grond op, d6 eenige planten, die de droogte heb ben doorstaan, Eenige hooggeplaatste ambtenaren zullen zich naar de droge ge bieden begeven ter voorbereiding van het overbrengen van een deel der bevolking naar andere streken. Naar verluidt, heeft Roosevelt het voornemen, het congres zoo spoedig mogelijk een grootscheepsch plan voor het weer bruikbaar maken van on vruchtbaar geworden gebieden voor te leg gen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1