TRIUMPH In- en Verkoop Fa. B. de Kier LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 11 Juli 1936 \n\ Smaak die wel een triomf moest zijn! BUITENLAND. van 2e handsch en nieuwe Schoolboeken DE BIOSCOPEN. ,\VMP/A W IQc VIRGINIA STEDELIJK GYMNASIUM. De toelatings- en overgangsexamens Toegelaten tot de eerste klasse: A. B. Ages. D. van Arkel, Agnes H. Ave- narlus. P D. Bakker L. I. Baljé. Anthea H D. Begeer, C. B. van den Berg. D P. Blok. P. A. Boon, C. A. Bos. J. Brinkerink Danalla J. Busé, A. Donkers. J. W. G. Drayer. W Glasbergen, Johanna Hau- schildt. H. v. d. Heul. Marie M. Heyner, A. van Hoik. J. W. A. Huibregr.se F. H Jonk man, P. W. Kasteleyn. C. A. v. d. Klaauw, G D. v. d. Kolk. Marie A. Kramers. C. J. M. Kramers, J. Langhout, L. Guley, J. La- gaay, N. P. Duindam. J. P. Hulsbos, G. La- man. A. F. Mulder, Jannie P. van Nieu- wenhuyze, D. M. Offringa A. C. Perdeck. Carola A. J. v. d. Putte, I. C. de Regt, J. R. W. Sanders. Wilhelmina J. Schlltman, P. Sevenster. Grietje van der Sluys. H. G. S. Snijder. M van der Stoel, Cornelia M. Vooys, A. M. Vreeburg en H. O. van. Vrees wijk. Tot de 2e klasse: Ada Bakhuizen v. d. Brink en Henny van Cleeff. Tot de 3e klasse: A. C. J. Lach de Bère. Tot dc 4e klasse: Jac. B. Hermans en P. van Sluis, Overgang van de eerste naar de tweede klasse S. Begeer, Hard. F. Bekkers. Guurtje v. d. Beidt, J. F. van Bemmelen, M. J. Blok, J. Bol, Maria Bos, E. Brederveld. Elsa Brinkgreve, J. Bronsgeest I H. Brouwer, Elis. de Bruvn, H. C. van Eeïen. Ella v. d. Heijden. Bertha Kloots, H. W. F. Ligten- berg. Tiny Lodder. D. Moser. J. A. Ros kam. P. van Schaik. Paul. Schröter. A. B. Smelik, R. M. Smits, J. D. Verschoor, E. Vrolijk. Marijke Booy, Tine Cleveringa, W. Cnlijn. I. van Ek. Joh. van Eek. C. van Eysinga, G. J. Geels. Maria Guljé, Fenne van Ham Lize ter Helde, A. C. Honders, N. M. Hugenholtz. H. J. van Iterson. Meta de Jong, Ger. C. Koolloos. A. H. Krieger, C. Krol. Ges. Makkink, F. W. Pijnacker Hordijk. Anna Scheltema. Joh. Sevenster, W. J. Slagter, J. M. van Stralen, W. F. Vclt- man, L. Wartena. Palli te Wechel, J. P. Westerman, J. J. Woltjer, P. Zwanenburg. Bevorderd 54. niet bevorderd 11. Van de -tweede naar de derde klasse: Ans van Arkel, W. Bloemendaal, J. C. Borselaar. Nellie Dedert, I. D. H. Dijk, Hester Dirkse. A. J. Eykman, A. G. van Gilse. K. G. Idema, Elly van Krimpen, J. Legrand. Joh. Lentz, J Sevenster. L Tum- mers. A. Verduin. Aleid de Vries, R. Bake- ma. R. Bergmann. Paul Dijckmeester, C. van Ek, Thea Hoekstra, P. de Josselin de Jong. J. W. H. Kalsbeek. A. G. de Kier, K. J. Matze, J. Overduyn. J. M. Polak. F. J. de Vos, Anni J. Voorwinden. P. G. Weinberg. Gusta van der Wijden, J. H. de Wit. Geesje de Witte. A. W. Dekker. J. P. van Ham, A. A. Hartmann. E. G. James. J. W. Jansen. B. F. Krantz, E. J. D. Los, Joke Regtdoor- zee Greup, Hansje Schijfsma, P. H. Simon Thomas. G. P. E. Weijer, Noortje v. Bueren Bevorderd 45. niet bevorderd: 22. Van de derde naar de vierde klasse: H. J. Akkringa, M. J. van den Berg. Hel. Blcm, S. T. Bok. C .L. Boogerd, J. Cats, Wietske de Groot, Ita van der Hoeven F W. N. Hugenholtz. I. Janssen. F. Kalsbeek, A. W. Kattenbusch. Nic. Kessler, Lily Kui per, D. W. R. Los, T. V. d. Meer, Medd. Mul ler. J. Perdeck. Thai. Scheltema, C. van Venetië, Jud. Bouman. P. C. Brinkerink J Bronsgeest, Anna Eelkema, Const. Eikeien boom. Doro Fauël, Herm. de Groot, W. G. P. van der Heijden, W. H. de Jong, J. G. de Jong, N. van Kampen. W. J. Landsman. H. J. Möller, Elis. van Mussenbroek, Molly van Outeren, C. O. van der Plas, G. van Reenen, A. Schouten, Agnes Sormani, Hanny Sprcy, Louky Stutterheim. E. de Witte. Bevorderd 42, niet-bevorderd 8. Van de vierde naar de vijfde klasse: Suze Barge, C. T. Breebaart. O. H. Brouwer, J. M. A. Collée, Adr. Eykman, G. Korthof. R. P. Kramers, Suze Kramers, Lieuwke Kra nenburg, Ada Krijkamp, C. J. J. Laken, Jeanne Ligtenberg, P. S. Loeb, C. Markusse, E. Pos, Nelly Roos, C. H. van Schooneveld, P. Sierat, Marie Timp. Alw. de Vos van Steenwijk, Car. I. dë Vos van Steenwijk, J. F. Vos, P. Boet, A. G. Bosman, D. A. Brin kerink. W. Brinkgreve, H. van Dam, Ann. Hagerre, L. E. van Holk, Famke Idema, R. M. Jansen, Hanna de Jong, J. W de Jcng, Th. C. F. van Kamp, Herm. Krieger, Hanna de Leeuw, Gerda Makkink, W. E. C. Meijer, Elsa Plantenga, J. D. van Rijnbach, L. M. J. U. van Straaten. J. M. van Til, Toos Vee- nenbos, F. J. M. Visser, Machteld de Vries, J. Zitman. Bevorderd 46: niet-bevorderd 7 Van de vijfde naar de zesde klasse: R. H. van Apeldoorn, Th. L. Bon, C. W. Corls, W. J. Gunning. Elsje van. Kampen .J. H. C. Kern, W. A. Krijger, Bertha van Krimpen, G. L. W. de Milly, C. A. O. van Nieuwen- huyze. C. H. Overduyn. Car. H. Roessingh, J. van Santbrink. Paula Smits. P. C. Velt- man. Tora de Wijs, Rensje de Witte, Margo Woltjer, Corrle Zandee. Ant. G. Bergsma. C. H. Krantz, Jeanne Krieger, L. Kuenen, H. M. A. Los. A. P. H. Schilp. F. J. M. Visser, P Visser. N. Warmolts. Bevorderd 28; niet-bevorderd 7. o DAMCLUB LEIDEN. De jaarvergadering. In eén der zalen van de Muziekschool der Mij. van Toonkunst kwam de damclub Leiden", in feestvergadering bijeen ter gele vjheid van haar negen jarig bestaan. De feestleider voor dezen avond de heer P. Olivier opende met allen een hartelijk welkom toe te roepen, in het bijzonder tot de dames, die mede voor dit jaarfeest waren uitgenood igd. Na eenige zakelijke mededeelingen ge daan te hebben, gaf spr. het woord aan den voorzitter van D.C.L. den heer Megchelse. die tot taak had, den nieuwen eere-voorzitter. den heer G. v. Zwieten te installeeren hetgeen hij vergezeld liet gaan van een prachtig insigne. Spr. gaf den wensch te kennen, dat het hem ge geven moge worden nog tal van jaren eere-voorzitter van D.C.L. te zijn. De heer van Zwieten bedankte met eenige gepaste woorden, waarin hij rele veerde. dat de kracht van D.C.L. niet alleen in spelkwaliteit ligt, maar in den band van saamhoorigheid. Hierna werd overgegaan tot het meer feestelijk deel van den avond. De stemming zat er al dadelijk in, doordat de pianist- accordeonnist op ondubbelzinnige wijze van zijn talenten blijk gaf. Mede vielen zeer in den smaak de verschillende tooneel- stukjes, welke de leden zelf over het voet licht brachten, alsmede het vioolspel van den heer Mastrigt. Ook werd nog een tombola gehouden Een woord van bijzonderen dank zij hier nog gebracht aan de feestcommissie, voor de wijze waarop zij dezen avond heeft weten te organiseeren. Al met al een avond waarop de damclub met trots kan terug zien. Het was reeds middernacht toen nien voldaan huiswaarts keerde. -o EXCURSIE SPORTFONDSENBAD DELFT. Gistermiddag heeft de. door het Comité van Actie georganiseerde, excursie naar het Sportfondsenbad te Delft plaats gehad. Direct na aankomst werd overgegaan tot het nemen van een gezamenlijk zwembad, waarbij de dames, wat betreft kampioens neigingen in zwemmen en schoonspringen, zeker niet voor d&Jjferen onderdeden. Het heldere en zuivere Sportfondsenwater werd door allen zeer geroemd. Het enthou siasme steeg echter ten top, toen tijdens de thee, zonder voorafgaande waarschuwing, plotseling het dak langzaam begon weg te schuiven, waardoor in 5 minuten de over dekte in een open inrichting veranderde. Daarna werd overgegaan tot bezichtiging van het technisch gedeelte van het bedrijf, hetgeen eveneens de bewondering wekte door eenvoud en soliditeit. Nadat.de secretaris de w.n. bedrijfsleid ster uit naam van alle aanwezigen voor de hartelijke ontvangst had bedankt, keerde het gezelschap met de besliste overtuiging van de noodzakelijkheid van een Sport fondsenbad hier ter stede, voldaan naar de Sleutelstad terug. o Vrijdag 24 Juli a.s. herdenkt de heer H. Boekhout, arbeider-rangeerder bij de Nederlandsche Spoorwegen aan het Sta tion alhier den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie te Montreux staat stil Besprekingen overal: Beek naar Danzig, Graaf Volpi naar Berlijn en von Papen naar Berchtesgaden. Op de Zee-engten conferentie te Mon treux staan de onderhandelingen stil. Ge wacht wordt op de uitspraken der betrok ken mogendheden over de geconstateerde meenlngsverschillen De Britsche gedelegeerde Randell is te Londen nieuwe instructies gaan halen: hij wordt Maandag terugverwacht. Paul Bon cour vertrok na een onderhoud met Lord Stanley en Litwinoff naar Partis en zal eveneens Maandag in Montreux terug- keeren. Rome heeft nog geen beslissing genomen en zal deze ook niet nemen aangaande deel neming aan de zee-engten-conferentle, al eer de kwestie van de Mlddellandsche zee overeenkomst definitief zal zijn opgelost. Op de vraag of de verdwijning van het laatste spoor van het sanctie-stelsel den terugkeer van Italië naar de internationale bijeenkomsten zal medebrengen, antwoord den Italiaansche kringen slechts, dat de handhaving van het sanctiesysteem in ztin geheel of ten deele voor Rome de voor naamste reden was voor ztin alzeheele onthoudingen Het is slechts aan den Duce te beqor- deelen of het prijsgeven der sancties en de uit de sancties voortvloeiende overeenkom sten voor Italië voldoende reden is. zijn plaats in de Europeesche of internationale politiek te hernemen De Danziger kwestie blijft de gemoe deren bezighouden. De Poolsche minis ter Beck is naar Danzig vertrokken, waar hit eenige dagen besprekingen zal voereh. De oppositie kan zich niet meer uiten, want het eenige oppositieblad, dat nog mag verschlinen. bevat een redactioneele noot. waarin wordt medegedeeld, dat het blad zich In het vervolg zal onthouden van commentaar oo de politiek in de Vrije Stad, teneinde het gevaar voor schorsing te vermijden. De ambtenaren van de Vrije Stad heb ben aanzegging gekregen zich binnen een Oude en Nieuwe Boekhandel NIEUWE RIJN 45 - LEIDEN TELEF. 8gé? 8465 tlngez. Med.) De heer N. J. de Jóng alhier is ge slaagd voor het toelatingsexamen voor de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam (dagcursus teekenen). Morgen komen ongeveer 1000 Duit- schers via Emmerich—Utrecht per extra- trein naar Den Haag om onder geleide een bezoek te brengen aan Scheveningen, Was senaar en de omgeving van Leiden. De heer A. v. d. Hoogt alhier slaagde voor het eindexamen der Rijks Tuinbouw school te Boskoop. Voor het examen Sportmassage afge nomen door het Nederlandse!) Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage te 's-Gra- venhage is geslaagd onze stadgenoot de heer A. J. A. Materman. 6418 bepaalden tijd aan te sluiten bli de natio- naal-socialistische partij. Indien zli dit niet doen. zullen zij de gevolgen moeten dragen. Meer en meer blijkt dus. dat Greiser zich van de bedreigingen niets aantrekt. Te Londen meent men te weten, dat de maatregelen tot wederzljdschen bijstand tuSschen Engeland aan den eenen kant en de Balkanlanden, die aan de Middelland- sche Zee grenzen, aan den anderen, voor het oogenblik gehandhaafd zullen blijven, onafhankelijk van de beslissingen, die tus- schen Frankrijk en Brittannië zouden kun nen worden genomen. De „Deutsche Diplomatische Politische Korrespondenz" schrijft naar aanleiding van het feit uit Parijs, dat de Fransche re geering heeft laten weten, dat zij de bij- standsaccoorden in de Middellandsche Zee thans als vervallen beschouwt, o.a.: „het is leerrijk te zien, hoe Frankrijk thans de eer ste is, die, nu het om Italië gaat, streeft naar het uit den weg ruimen van hinderpa len, zooals men ze in nog veel sterkere mate, juist onder de leidende medewerking van Frankrijk, steeds weer tegenover de Duit- sche bereidheid tot toenadering heeft opge richt. Ook in Frankrijk zal men ten slotte niet blind kunnen blijven voor de reacties die moeten ontstaan, wanneer men ln het eene geval juist datgene als ongevaarlijk of nuttig zou voorstellen, wat men zoo juist in een ander geval als een ondragelijke eisch erkend en verworpen heeft! Wederom een bewijs voor de vriendschap pelijke toenadering tusschen Duitschland en Italië is het feit, dat graaf Velpi, de leider der industrieele bedrijfsorganisaties van Italië, te Berlijn is aangekomen om bespre kingen te voeren met de leiders der Duit- sche economische organisaties. Graaf Volpi en zijn echtgenoote waren de gast van dr. Schacht en diens vrouw, terwijl de Italiaan sche ambassadeur en een aantal leidende persoonlijkheden in het Duitsche bedrijfs leven met hun dames eveneens aanwezig waren. Graaf Volpi zal in de komende dagen een aantal besprekingen voeren en inspectiebe zoeken afleggen. De Duitsche gezant te Weenen von Papen is naar Duitschland vertrokken. Vermoed wordt, dat ook hij te Berchtes gaden besprekingen met Hitler gaat voeren. Zijn reis zou verband houden met het Duitsch-Oostenrijksch accoord, dat, naar men te Weenen verwacht, spoedig zal worden bereikt. FRANKRIJK. Handelsverdrag met Zwitserland opgezegd. Chiappe opnieuw Kamercandidaat - Inter pellatie over het „Kanon 23" - De stakin gen - Waarschuwing der linksche fracties. De Fransche regeering heeft den Bonds raad van Zwitserland medegedeeld, dat zij het Zwit-sersch-Fransche handelsaccoord van 29 Maart 1934 alsmede de later tot stand gekomen accoorden „pro forma" op zegt. De Fransche regeering verklaart, dat hier geen sprake is van een onvriendelijke daad doch van een noodzakelijkheid, daar de onlangs door Frankrijk ten aanzien van de loonen en arbeidstijden getroffen maat regelen een dienovereenkomstigen invloed zouden kunnen hebben op de prijsverhou- digen op de Fransche markt. De vroegere Prefect van politie te Parijs, Jean Chiappe, wiens verkiezing tot Kamer lid voor het district Ajaccio kort geleden (Ingez. Med.) ongeldig werd verklaard, heeft erin toege stemd zich opnieuw candidaat te doen stel len voor het Kamerlidmaatschap, in de vacature ontstaan door den dood van Lasteyrle. In de Kamer heeft De Kerillis een scher pen aanval gericht op de regeering, aan gezien naar zijn meening Engeland, Tsje- cho-Slowakije en Rusland op de hoogte zijn van wat zich in de Fransche laborato ria afspeelt. Rusland spionneert naar zijn meening in de Fransche fabrieken. De Ke- rllles vroeg aan het einde van zijn rede instelling van een enquête door een lucht vaartcommissie van de Kamer, welke zou moeten uitmaken, of het „Kanon 23" een Fransch kanon moet blijve. In zijn antwoord zette minister Cot uit een, dat naar zijn meening de technische samenwerking tusschen de landen, die het beginsel van de collectieve veiligheid aan hangen. moet worden gehandhaafd. Het bewuste vllegtulgkanon is géén geheim van enkele ingewijden, maar een uitvinding van een in Frankrijk werkend Zwitsersch ingenieur ten behoeve van een firma, die de uitvinding morgen naar het buitenland zou kunnen brengen. De minister heeft de Kerillis niet van hoogverraad beschuldigd, maar wil wél zeggen, dat men ln Duitsch land uit zijn z.g. onthullingen argumen ten zal trekken ten bewijze van een mili taire alliantie tusschen Frankrijk en Rus land, welke niet bestaat. Tenslotte heeft de Kamer met 403 tegen 162 stemmen haar vertrouwen in de re geering uitgesproken, waarmede ook het verzoek van De Kerillis tot het instellen van een onderzoek verworpen werd. Uit solidariteit met de bouwvakarbeiders die reeds 23 dagen in staking zijn, hebben de arbeiders te Avignon besloten tot een algemeene 24-uuts staking. Verschillende incidenten vonden plaats voor de winkel zaken en de groote magazijnen, welker personeel geen gevolg had gegeven aan de stakingsorder. Bij botsingen heeft de po litie van de vuurwapenen gebruik gemaakt doch niemand werd ernstig gewond. Gis teravond scheen de kalmte teruggekeerd. Des middags trok een optocht van stakers door de stad met driekleurige, roode en zwarte vlaggen. Daar het niet mogelijk was een overeen stemming te bereiken tusschen de werk gevers en het personeel wordt in de druk kerijen te Angouléme gestaakt. Twee plaatselijke bladen konden niet verschij nen. De staking treft 20 drukkerijen met 600 werklieden. De linksche fracties hebben eenstemmig 'n verklaring door Frot ingediend, aange nomen, waarin wordt verklaard, dat men solidair is met de arbeiders, die werk en brood eischen, doch dat men verder over tuigd is van de noodzakelijkheid van het handhaven van de orde, welke ln gevaar wordt gebracht door het bezethouden van de werkplaatsen en fabrieken. Men waar schuwt de natie tegen tendencleuse over drijving, de arbeidersklasse tegen het ge vaar voor een actie, welke haar de sym pathie zou doen verliezen. In groote trekken is thans het program ma voor den 14en Juli gepubliceerd, Des morgens zal de gebruikelijke parade van de troepen op de Champs Elysseés plaats hebben, 's Middags volgen dan gelijk gemeld de optochten in de buitenwij ken. Op de Champs Elyseés zelf wordt geen demonstratie geduld. Casino-theater Met „de Jantjes" bleek het Jordaangenre nog niet uitgeput en zoo hebber, we dan daarna als tweede Holland- sche film „Bleeke Bet" gekregen, een volksschets, die opnieuw een populair deel van Amsterdam in beeld brengt. Bleeke Bet. die met haar man een groentenwinkel in de Jordaan drijft, heeft er bezwaar tegen, dat haar dochter Jans met Ko, een zeeman, verloofd is, voornamelijk vanwege het feit, dat Bet voor haar dochter den zoon van buurman van Santen uitgekozen heeft. En er zijn heel wat meters film door gedraaid. aleer Jans haar Ko krijgt, want Ko wordt bij een schipbreuk als vermist opgegeven en verdronken gewaand, enkel en alleen omdat Bet een telegram van Ko achtergehouden heeft. Doch Ko komt juist op tijd terug, om het huwelijk tusschen Jans en den zoon van Van Santen te ver- hiöeren en zoo komt alles toch nog in orde en lijden de intriges van Bet schipbreuk. In „Bieeke Bet" treft men eenige prach tige Jordaan-types aan, we denken b.v. aan de gave rol van Johan Elsensohn. als den man van Bet, en de titelrol van Aaf Bouber. Zij beiden steken met hoofd en schouder boven de overigen uit en geven kleur aan de onvervalschte Jordaan- scène's. Verder ontdekt men nog den zingenden Johan Heesters, die momenteel in Duitsche films een goede pers geniet en onze gevierde Fientje de la Mar, die haar populariteit met iedere film nog uitbreidt. De charme van Jopie Koopman en de humor van Sylvain Poons vullen het ge heel bovendien aan, terwijl eenige Jor- daanliedjes de muzikale omlijsting vormen. Mijn krijgt dus ongetwijfeld goede momen ten van filmspel te aanschouwen en kan duidelijk den vooruitgang op „de Jantjes' waarnemen. Het programma wordt aangevuld met een sensationeele film „De wildstrooper", waarin we de bekende gezichten van Theodoor Loos en Fritz Kampers hebben opgemerkt, en zij garandeeren goed spel Luxor-theater Luxor biedt ditmaal elck-wat-wils. Na een zoowel qualitatief als quantitatief goed verzorgd voorpro gramma draalt de amusante Warner Bros- ÏUm „O, Moeder die zeeman". Het gaat hierin om een schoonheidswedstrijd dien Gloria Fay (Jean Blondell) moet winnen met hulp van „Kewpie" Wiggins, den kampioen-bokser der juist blnnengelooper vloot. Gloria wordt haar vriend ontrouw en deze bederft uit wraak haar kansen op den prijs. Maar na allerlei vermakelijke ver. wikkelingen, o.a. een vermeende ontvoe ring van Gloria, waarbij de heele vloot- bemanning de ontvoerders achtervolgt, komt alles terecht. De hoofdrollen worden goed vertolkt en men amuseert zich kos telijk. Na de pauze een spionnage-film. De Fransche kapitein Benoit wordt bescnul- digd van documenten-diefstal en veroor deeld wegens hoogverraad.Zijn vrouw (Mona Barrie heeft reden den millionair Van Wijke van dien diefstal te verdenken en volgt dezen op een reis naar Amerika. Aan boord maakt zij kennis met Santandra (Gilbert Roland), die eveneens het docu ment wil bemachtigen. De twee sluiten 'n bondgenootschap. In spanning volgt men den strijd om 't bezit van het waardevolle papier. Het bondgenootschap verovert 't document op sensationeele wijze. Als dan ln handen van den vijand te vallen, offert Mad. Benoit en Santandra gevaar loopen de collega-spion Santandra zijn leven voor de vrouw, die met het papier weet te ont komen en eerherstel voor haar echtgenoot verwerft. Een buitengewoon boelende film, die zeker een bezoek aan Luxor verdient. Het Nieuwe Roxy-Theater. - Eén van de meest opzienbarende gebeurtenissen, welke de sprekende film in haar prille jeugd be leefd heeft, is het kunstzinnige filmwerk „Atlantic", waarin de technische mogelijk heden op dit nieuwe terrein met groote snelheid ontdekt en toegepast zijn en dat de cinematografie reeds dadelijk in goede banen leidde. Men begreep de rol, welke de dialoog voortaan in de film zou spelen, geen gestamel van zinnen, maar een ge sproken woord in volkomen harmonie met het filmbeeld. Voor „Atlantic" greep men naar een uiterst boeiend scenario, geba seerd op den catastrophalen ondergang van de Titanic. Immers, een Oceaanstoo- mer is een wereldje op zichzelf; de meest verschillende menschen met de meest uit- eenloopende belangen, ontmoeten elkander daarop en in „Atlantic" is deze menschen- typeering verbluffend knap gedaan. Een paartje op de huwelijksreis, een beroemd schrijver in zijn rolstoeltje, een heer op leeftijd, die een vriendinnetje van één zee reis naloopt, een dokter met wijsgeerige verhandelingen over het beste bier, zóó ziet het gemengde gezelschap op een van de oude naar de nieuwe wereld varend zeekasteel er uit ln zijn onbezorgde bedrij vigheid tijdens het leven aan boord. Tot dat eensklaps een schok wordt gevoeld. Het verontrustende woord ijsberg weer klinkt. Men schertst en is niet beangst. Een dergelijk schip kan toch Immers niet vergaan. Maar daar laat de film zien, hoe de wanden van ijzer en staal bezweken zijn en het vernielende water zijn weg naar binnen zoekt. De reddingsbooten wor den bestormd. De discipline brengt mee, dat eerst vrouwen en kinderen gered wor den en dan zien we een reeks prachtige opnamen van den strijd om het lijfsbe houd, dien ieder op zijn manier voert, bid dend, drinkend of spelend, op de tenonder- gaande „Atlantic".... Deze ramp vormt het boeiende gegeven, waarop deze adem beklemmende rolprent gegrondvest ls. die een rijk geschakeerde verscheidenheid aan kunstzinnige effecten aan den dag legt. Fritz Kortner speelt de glorieuze rol van den schrijver in zijn rolstoeltje en hij laat ons genieten van sterk aangevoeld, men- schelljk spel, dat tot in details keurig ver zorgd is, evenals trouwens de geheele film, die we met veel genoegen nog eens bewon derd hebben. Als tweede film prijkt op het program ma „Eine Freundin so goldlg wie du", een alleraardigste rolprent met vroolijk spel van Anny Ondra, Felix Bressart en Sieg fried Arno. Dit welgeslaagd program blijft slechts tot en met Maandag op het doek gepro jecteerd. Lido-theater. Het is voor ons een vast staand feit, dat de Amerlkaansche gang stersfilm met „Het meisje uit de onder wereld" de hoogste graad van perfectie bereikt heeft. Het genre „ligt" den Ameri kanen uitstekend, getuige het meester schap en de originaliteit, waarmee we tel kens weer deze rake uitingen van typee ring en dialoog voorgezet krijgen. De bron schijnt tevens onuitputtelijk en we kunnen er verheugd over pin, want zoolang blijft het productie-apparaat onder hoogspan ning werken en wordt het gangsters-milieu met daarbij het societyleven voor ons meer bevattelijk. „Het meisje uit de onderwe reld" stelt deze belde openbaringsvormen van gemeenschapsleven op voortreffelijke wijze in het licht. Het begint in de recht zaal, waar het doodvonnis over Ann Gray uitgesproken wordt, maar voor een ieder is het zonneklaar, dat de gangsters haar niet in den steek zullen laten. Op weg naar de gevangenis immers wordt de politieauto in de flank gereden en dit is geen toeval, doch met stipte nauwkeurigheid is dit ongeluk uitgemeten. En even later zit Ann Gray ongedeerd in een andere auto naast een jongeman. Deze is advocaat, vrijgezel en daarenboven niet ongevoelig voor de gene genheid van de andere sexe. Met behulp van een gedienstigen butler wordt her meisje in de appartementen van den jon geman verborgen gehouden en hierdoor komt de advocaat tusschen twee vuren te zitten, aan den éénen kant de politie, aan den anderen de gangsters. Met groote han digheid wordt de strijd gestreden, die uit eindelijk eindigt in een klinkende over winning van de toch nog slimmere politie mannen. Maureen O'Sullivan en Joel Mac Crea spelen op ongemeen vlotte wijze dit spel met een verrassende humor. In één adem moet daaraan toegevoegd worden de fijne vertolking van Lewis Stone, als den officier van justitie. Kortom een film, die in meerdere opzichten ver uitsteekt boven haar genre-films. De tweede hoofdfilm „In veilige haven" is een ln hooge mate spannende speelfilm, die uitmunt door frissche opnamen en een scenario, dat vlot verteld wordt. Men be wondert opnieuw de techniek, die deze Columbia-film kenmerkt, waneer een schip in een feilen orkaan geraakt. Dat zijn ju weeltjes van filmopnamen, die alleen al een bezoek rechtvaardigen. De hoofdrol wordt vervuld door Ann Sothern, de talent volle actrice, die we nog veel te weinig zien, daarin bijgestaan door den sympathieken Ralph Bellamy. Al met al een rolprent met voortreffelijke kwaliteiten, waarop we eveneens met nadruk de aandacht willen vestigen. Het voorprogramma wordt verder in be slag genomen door een reeks uitstekende variété-prestaties, vereenigd ln een „short" en het interessante Fox-journaal, waarin o.m. de rede, die de Negus in Genève uit gesproken heeft en het fluitconcert onder wijl. Het Lido-program brengt deze week wel een groote verscheidenheid. Trianon-Theater. Er zijn in den laat- sten tijd heel wat films uitgekomen, waar in de criminaliteit het motief vormt. Een uitstekend geslaagde rolprent in dit genre is ongetwijfeld de film „Ik was Jack Mor timer", waarin Adolf Wohlbrueck, Eugen Kloepfer en Sybille Schmitz de hoofdrol len vertolken. Eerstgenoemde speelt hier in de rol van een taxi-chauffeur, die door een samenloop van omstandigheden ge wikkeld wordt in een liefdesconflict, in dien zin, dat hij ervan wordt verdacht den medeminnaar van den beroemden Pedro Montemayor om het leven te hebben ge bracht. De schijn is inderdaad tegen hem, want die rivaal wordt dood in zijn taxi gevonden, terwijl de bestuurder naar waar heid niet anders kan verklaren dan dat hij niets van een moordaanslag heeft be merkt en ook geen enkel schot heeft ge hoord. Uit vrees, dat men geen geloof zal willen hechten aan zijn lichtelijk onwaar schijnlijk verhaal, besluit de chauffeur zich van zijn lugubere last te ontdoen en werpt het lijk in het water. Teneinde ook nog de laatste verdenking, welke tegen hem zou kunnen rijzen, weg te nemen, gaat hij er vervolgens toe over om zich eenlgen tijd voor den vermoorde uit te geven, maar dit spel blijkt te hoog en leidt tot ontdekking. En in een meesterlijk gespeelde slotscène komt dan de oplossing van de vraag, waarover de geheele zaal zich het hoofd breekt: wie doodde Jack Mortimer en wie was hij? Ten einde de spanning niet te breken en alle aardigheid voor toekomstige bezoekers te bederven, zullen wij op die vraag op deze plaats het antwoord schuldig blijven en daartegen over den raad stellen deze film te gaan zien. Men zal het stellig niet betreuren ons advies te hebben opgevolgd. In het voorprogramma maken wij o.m. zonder linge avonturen mee van Poppeye, the Sai lor als skl-vlrtuoos; voorts maken wij in het Journaal de aankomst mede van den Negus ln de Volkenbondsstad, terwijl als eerste hoofdfilm draalt „De Veroveraar", waarin de oolijke Stanley Lupino bewijst, dat ook na een afgewezen huwelijksaan zoek de aanhouder kan winnen. Mits men het maar op dezelfde wijze aanlegt als Stanley en dat valt lang niet mee!! Men zal zich evenwel met zijn avonturen kos telijk amuseren en St af en toe hartelijk om kunnen lachen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2