DE BRAND TE ROTTERDAM 77*te Jaargang ZATERDAG 11 JULI 1936 No. 23402 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Eerste Nederlandsche n.v. IM. NO OM EN Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D els. j>er regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque" en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ^...t....T... f.2.3S per week .'.'TÜrJ t. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3maanden 4- portokosten.' (voor Binnenland f.0.80 per S rtmdj Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE STADHUISBOUW. Gunning van den betonnen bovenbouw. Voor het maken van het betonskelet met vloeren, daken, enz. van het te bouwen Stad huis is aan een 6-tal daarvoor in aanmer king komende firma's prijsopgave gevraagd. Van de ingekomen aanbiedingen is die van de N.V. Wernink's Beton Maatschappij al hier, de meest aannemelijke. Deze N.V. heeft aangenomen het werk uit te voeren voor een bedrag van f. 169.900. Omtrent de aan de inschrijving verbonden voorwaarden is overeenstemming met de N.V. verkregen. In verband hiermede geven B. en W., in overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage in overweging het maken van het betonskelet met vloeren, daken, enz. van het nieuwe Stadhuis on dershands op te dragen aan de N.V. Wer nink's Beton Maatschappij, te Leiden, voor een bedrag van f. 169.900, overeenkomstig de aanbieding van de Naamlooze Vennoot schap, zooals die nader in overleg met den architect is vastgesteld. LEIDSCH STUDENT DOODELIJK VERONGELUKT. In Drente tegen een kar gereden. Gisteravond is de ongeveer twintigjarige W. H. E. uit Heiloo bij Alkmaar, student in de rechten hier ter stede, die op den Rijks straatweg met zijn motorfiets in de rich ting van Assen reed, even voorbij de Nor- gervaart te Bovensmilde met een door een paard hespannen melkkar in botsing geko men en op slag gedood. Het lijk is naar het Ziekenhuis te Assen vervoerd. De doktoren Freeve uit Smilde en Kaiverkamp uit Assen waren kort na het ongeluk ter plaatse. De motorrijder is van achter tegen den kar op gereden. De politie heeft een onderzoek in gesteld. Het Leidsch Studentencorps, waarvan de overledene lid was, heeft de gebruikelijke corpsrouw aangenomen. o HET ONWEER EN AUTOMOBILISTEN. Onnoodig de lampen tc ontsteken. Tijdens het onweer van de laatste dagen is het ons wederom opgevallen, dat auto mobilisten hun lichten ontsteken, evenals de trambestuurders zulks doen. Wij willen er op wijzen, dat zulks geens zins noodig is, daar auto's op rubberban den rijden, waardoor een isolatie gevormd wordt, welke den electrischen stroom ver hindert naar de aarde af te vloeien en waardoor dan een gesloten kringloop zou ontstaan, met alle nadeelige gevolgen van dien. HET VERKEER IN DE SLEUTELSTAD. Afnemende verkeersonveiligheid De commissaris van Politie verzoekt op name van het volgende: De statistiek der verkeersongevallen al hier wijst over het jaar 1935 een vermin dering aan van 163 aanrijdingen vergele ken met 1934. Deze teruggang is ln het oog vallend, gezien het feit. dat sedert 1925 (het jaar waarin te Leiden voor het eerst de statistiek der aanrijdingen werd bijge houden i het aantal verkeersongevallen al hier steeds in stijgende lijn was en klom van 480 in 1925 tot 1135 in 1934. Ook 1936 schijnt de lijn in horizontale richting voort te zetten. Het is vrij moeilijk de directe oorzaak diei vermindering aan te wijzen. Veeleer is er een complex van oorzaken. In de eerste plaats is daar de nieuwe Ver- kcersverordening, welke d.d. 1 Maart 1335 in werking is getreden en vele nieuwe voor schriften bevat, waarvan de nakoming de verkeersveiligheid verhoogt. Daarbij werd gelijktijdig ingevoerd een gewijzigd stelsel van afsluiting van straten, terwijl andere stralen, waardoor voorheen het rijverkeer onbelemmerd plaats vond, eveneens werden verboden voor bepaalde verkeerssoorten. Parkeerverboden werden ingevoerd, waar door in mindere mate sprake was van ver- keersbelemmering. Ongetwijfeld heeft ook de verbetering en verbreedir.g van verschillende wegen nel hare bijgedragen tot een veiliger verkeer. Om enkele voorbeelden te noemen: de Breestraat vertoont thans, na den aanleg van trottoirs een ordelijk verkeersbeeld. Door de demping van het Levendaal werd een eind gemaakt aan de vele verkeersop stoppingen op de Hoogewoerd. De Hooge Rijndijk voorbij de Wllhelminabrug werd een veilige verkeersbaan. mede door hef daarnaast gelegen afzonderlijke rijwielpad Tot de Kaasmarkt kwam een behoorlijke toegangsweg tot stand. De Koornbrugsteeg werd op goede breedte gebracht. Bijgestaan door de Politie werd door Jc Vereeniging „Veilig Verkeer" gedurende de laatste jaren steeds propaganda gevoerd voor 't beter kennen en beter opvolgen der verkeersregels. Met den bekenden regel voor oogen: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", werd door de vereeniging acti" gevoerd voor regelmatig verkeersonderwijs op de scholen. Als eerste resultaat werden in Mei van dit jaar jeugd-verkeersexamens afgenomen. Aan deze examens werd door ruim 400 jongens en meisjes deelgenomen, waarvan het resultaat was, dat deze week aan 357 geslaagden het verkeersspeldje en het diploma kon worden uitgereikt. Zooals terecht bij de uitreiking werd opgemerk', beteekent het afleggen met gunstlgen uit slag van het verkeersexaTnen nog geens zins, dat de geslaagden allen volmaakte weggebruikers zijn. Integendeel. Volmaakte weggebruikers zijn er maar heei weinigen. Het beteekent echter wel, dat we op den goeden weg zijn. Om de verkeersvoorschrif- ten goed op te volgen, moet men ze toch ook kennen. Verwacht mag worden, dat volgend jaar een nog grooter aantal het schoolverkeersexamen zal afleggen, en dat scholen, die nu afzijdig bleven, hetzij om dat de tijd van voorbereiding ontbrak, het zij omdat het nut ervan niet voldoende werd ingezien, dan ook zullen meedoen. Vv'ar.necr als resultaat van het verkeersonderwijs op de scholen slechts het leven van écn weg gebruiker zou worden gered, is de moeite toch wel zeer ruim beloond. De taak der Overheid op verkeersgebied is de laatste jaren ook wel zeer toegenomen Het is voer den surveilleerend politie-amb tenaar bijkans alles verkeer, wat de klok slaat. De invoering van de vele nieuwe verkeersvoorschriften maakte noodig. dat het politiepersoneel regelmatig en syste matisch verkeersonderricht ontvangt, Het juist aanvoelen van verkeerskwesties wordt daardoor bevorderd, terwijl het geheel; uni for indragend personeel meer dan voorheen ingeschakeld werd in het verkeerstoezicht op den weg. Waarschuwend en ook door het opmaken van proces-verbaal wordt den weggebrui kers gewezen op hun fouten. De practijk wijst nu eenmaal uit. dat in bepaaide ge vallen een proces-verbaal moet volgen. Als het steeds geven van waarschuwingen ook in dagbladen niet baat. als van het voortdurend voeren van propaganda tot het beter opvolgen van bepaalde verkeers regels geen resultaat is te zien, dan blijft niets anders over dan het opmaken "ar. proces-verbaal. Het is niet alleen in hel belang van anderen. De weggebruikers moeten ook tegen zichzelf beschermd worden In het algemeen kan wel gezegd worden, r'at. het verkeer zich meer „bewust" wordt. Het is ook harde noodzaak, welke daaitoe dwingt.' Het gaat maar niet aan als voet ganger. wielrijder of als automobilist te doen alsof men de eenige weggebruiker is. Steeds moet men rekening houden met an deren. We moeten de rechten van anderen eerbiedigen. Er moet daar toe cellier bij alien zijn kennis der verkeersregels, groo- tere verkeersdisciplinè en beter verkeersin- zicht. Beteekent de vermindering van het aan tal verkeersongevallen, dat de verkeersvei ligheid volmaakt is? In geenen deeie. Het getal van bijkans 1000 aanrijdingen p. j. in Leiden, toont wel heel duidelijk aan, dat de verkeersonveiligheid nog. zeer groot is. Misschien zijn we op den goeden weg. Daar op moet dan echter voortgegaan worden. De teruggang van het aantal verkeersonge vallen moet niet een tijdelijk verschijnsel zijn. Dc medewerking van alle weggebrui kers is daartoe noodig, blijvend. Hedennacht heeft attn den Schiedamschen Singel te Rotterdam een groote brand gewoed, waardoor t Gebotiw voor Kunsten en Wetenschappen geheel in de asch is gelegd. - Onze foto geeft een overzicht van de ruïne. Te laat is altijd verkeerd. Te laat zijn leven verzekeren is dikwijls een ramp. Bijkanfoor Leiden, Breestraat 10a 6417 (Ingez. Med.) GODSDIENSTOEFENING IN HET MORSCH WEG KW ARTIER. Ook van Gereformeerde zijde. Naar wij vernemen heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten om met ingang van September op twee Zondagavonden in de maand een godsdienstoefening te hou den in het Evangelisatie-lokaal aan den MorSchweg. Deze dienst zal uitsluitend toegankelijk zijn voor hen, die in het Morschwegkwartier wonen en 's avonds bezwaarlijk naar een der kerkgebouwen kunnen komen. Daarnaast zijn ook zij, die van de kerk dreigen te vervreemden har telijk welkom. Het ligt in de bedoeling een der plaatse lijke predikanten in deze diensten te doen optreden, terwijl in den openvalienden dienst in een der kerkgebouwen een can- didaat zal optreden. Teneinde nog meerdere uitbreiding aan het evangelisatie-werk in dit stadsdeel te geven, zal voortaan op één Dinsdag in de maand een evangelisatie-samenkomst worden gehouden, waarin ds. H. A. Wier- singa zal voorgaan. LEIDSCHE BURGERWACHT. Algemeene vergadering. In de Jacoba-zaal van ..Den Burcht" hield de Leidsche Burgerwacht gisteravond haar algemeene ledenvergadering. In zijn openingswoord heette de voorzit ter mr. F. G. J. Trapman de talrijke aan wezigen en in het bijzonder den eere-voor- zitter. mr. Pynacker Hordijk en den in structeur. den heer Steenhauer.. hartelijk welkom. Een speciaal woord van hulde bracht spr. aan de mobiele colonne, die in het afge- loopen jaar zulke bijzondere prestaties heeft geleverd. Na eenige discussie werden de door den secretaris, den heer Mens gelezen notulen onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de heer Bisschop om gezondheidsredenen zijn bestuursfunc tie neerlegt Met enkele hartelijke woorden dankte mr. Trapman, den heer Bisschop voor het werk door hem in dienst van de burgerwacht verricht. De subsidie voor het houden van oefeningen enz. is voor 1936 door het departement van binnenlandsche zaken vastgesteld op f. 13. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Mens. maakte melding van een goe den vereenigingsgeest en grooten ijver en werklust der leden. Helaas is de subsidie verminderd en daardoor zal de burger wacht meer op eigen middelen zijn aan gewezen. In het verslag werd de hoop uitgespro ken. dat binnenkort een gemeentelijke subsidie zal worden toegekend. Den instructeurs en speciaal den heer Giisberti Hodennijl. commandant der mobiele colonne werd dank gebracht. Het financieel verslag was niet roos kleurig. De vrijwillige bijdragen zijn be duidend verminderd. Waar ook maar eenigszins mogelijk was. is bezuinigd. In 1935 werd in totaal f. 6719.05 ontvangen, terwijl de uitgaven f. 2215.51 bedroegen. Nadat mr. F. H. v. d. Tas namens de kascommissie gunstig verslag had uitge bracht. werd den penningmeester décharge verleend. Tot leden der kascommissie voor 1936 werden benoemd de heeren Zonderop. Koreman en mr. W. de Clercq. De bestuursverkiezing werd aangehouden tot een volgende, binnen 3 weken te hou den. ledenvergadering Tenslotte werden door den voorzitter, de in 1935 behaalde prijzen uitgereikt. De resultaten waren als volgt: Bukswedstrliiden: kampioen J. H. van Staveren 288 pnt. Afd. A: le or. Beurze, 190 put.; 2e or. J. v. Ek. 189 pnt.; 3e or. J. van Staveren. 188 pnt. Afd. B: le pr. J. Devilee 184 pnt.; 2e pr. L. v. Es. 180 pnt. Afd. C: le pr. L. Romein. 190 pnt.; 2e pr. T. Zeilstra 187 pnt.: 3e pr. A. G. van Leeuwen. 186 pnt, Afd. D: le or. Pompe, 179 pnt.; 2e or. Weber. 163 pnt.; 3e pr. W. v. Weizen. 162 punten. Afd. schermen: le pr. D. Brusse; 2e pi. L. Segaar; 3e pr. S. Brugmans. Meeste rozen: J. van Eek. Scherp 1935. De mr F. J. J. Trapman beker werd gewonnen door J. H. van Sta veren met 135 pnt. Afd. A: le nr. F. v. d. Velden; 2e pr. Jaspers. Afd. B: le pr F. Zeilstra; 2e or. S. Schef- fer; 3e pr. F. v. d. Mark. Afd. C: le pr. P. Gadri; 2e pr. J. Mulder. Afd. D: le pr. W. v. d. Steen. Vrije baan; oude leden; 1. van Staveren: 2. W. v. Steen; 3e F. v. d. Velden; 4, L. v. BINNENLAND. Het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te.Rotterdam is hedennacht afge brand (3e Blad). De Beemster zonder werkloozen (Binnen land, 3e Blad). Brand in Iakspuiterijk te Amsterdam; een 20-jarige jongen gedood (Gemengd, 2e BI.). De malversaties tc Nijmegen; valsche schuldbekentenissen (Gemengd, 2e Blad). Het tennistournooi te Noordwijk; mevr. Mathieu in de finale van het dames-enkel spel (Sport, 4e Blad). De inschrijvingen voor de Kaagweek (Sport, 4e Blad). Drie benzinetanks in brand te Willem stad in West-Indië (Laatste Berichten, 1ste Blad). Verlaging van den boter- en margarine- prijs in uitzicht gesteld. (Laatste Ber., le Blad). BUITENLAND. De onderhandelingen te Montreux op een dood punt gekomen (Buitenland, le Blad). De Duitsche gezant te Weenen von Papen naar Berchtesgaden (Buitenland, le Blad). Dc Poolschc minister Beek voert bespre kingen te Danzig (Buitenland, le Blad). Het aantal dooden te Amerika tengevolge van de hitte stijgt voortdurend (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Es; 5. de Boer; 6. van Leeuwen Sr.. 7. J. Jaspers. Jonge leden: Uyl. Gewestelijke wedstrijden te 'sGraven- hage: 15e pr. J. H. van Staveren; 19e pr. O. F. Kooreman. Schietvaardigheidsproef klasse B: C. den Uyl, Schutter-konine B.W en kring Leiden F. V. d. Velden. Koning-schutter le klasse F. v. d. Velden. EXAMENS NAALDVAKKEN. Geslaagd zijn voor costumière de dames: E. Groenewsgen, N. Veeren, Gr. Verhoeven, N. v. Noort, C. v. d. Veer, J. v. Bergen Hene gouwen, W. v. d. Meijden, allen alhier en N. v. d. Meer, Zoeterwoude; voor lingerie de dames: L. Groenewegen, B. Veeren, T. Huneh, L. Trel, A. Stol, R. Verberg en A. Pielanen, allen zijn leerlingen van de mode vakschool van „De Voorzienigheid", Hooge woerd. -o RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Juni 1936 werd aan het kantoor Leiden op spaarbank boekjes ingelegd f. 179.970.82 en terugbe taald f. 186.423.56. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f. 6.452,74. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 143. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Korawacrama. een oud-Javaansch proza geschrift, uitgegeven, vertaald en toege licht", de heer J. L. Swellengrebel, geboren te Rotterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechten de heeren R. Borgerhoff Mulder (Oegstgeest) en H. J. M. Cokart (R'dam) en de dames M. C. Koning (Haarlem) en C. Hofdijk (Assen)voor het doctoraal exa men Zuid-Afrikaansch Recht de heer E. M. Hamman (Leiden); voor het doctoraal exa men Rechten de dames M. Lycklama a Nije- holt (Rotterdam); H. W. de Ruyter (Rot terdam) en D. Simons (Rotterdam) en de heeren C. W. van Santen Leiden) en H. H. Fuchs (Oegstgeest); voor het candidaats examen Wis- en Natuurkunde, letter B, de heer C. P. Welters (Den Haag)idem, letter F, de heer M. Moerel (Rotterdam)voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Natuurkunde, de heer J. J. Mei huizen (Arnhem); voor het doctoraal exa men Klassieke Letteren, de heeren J. F. Masselink (Eindhoven) en N. Legrand (Sas- senheim) cum laude; en voor het candi daatsexamen Klassieke Letteren mejuffr. J. Jansen (Rotterdam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Visscherijmaatschappij Neder land, v. d. Vegtstraat 2, Katwijk a. Zee. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Visscherijmaat schappij Nederland.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1