WAT DE VROUW DRAAGT D1A-8RQQD 77»te jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Juli 1936 Vierde Blad No. 23402 bü VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. BROOD VOOR SUIKERZIEKEN VOOR DE HUISVROUW. kKlIN/T IM ItTTIREN VOOR HUIS EN TUIN. Wanneer de warme midzomerdagen er zijn, voelt Iedere vrouw zelfs het lichtste ja ponnetje als een hinderlijk „teveel", zoodat ze graag zorgt voor de aanschaffing van eenige kleedingstukken, die, hoewel ze voornamelijk bedoeld zijn om in huls en tuin gedragen te worden, afgezien daarvan toch ook geschikt moeten zijn voor de zo merreis en week-ends en tenslotte ook nog voor een bezoek aan het zwembad Dat hiervoor slechts zeer Cïnvoudige en goed waschbare dingen in aanmerking ko men, die men gemakkelijk zelf in orde kan brengen, is vanzelfsprekend, omdat klee dingstukken als deze meestal slechts eeni ge weken dienst moeten doen en daarna weinig meer gebruikt worden; niettegen staande dat wil men echter gaarne zoo veel mogelijk aan de laatste eischên der mode tegemoetkomen zonder den eenvoud, die juist hier van gewicht is, uit het oog te verliezen. Voor in huls wil men vóór alles een kleedingstuk, dat men snel kan aantrek ken, omdat 's zomers niets onaangenamer is dan een gecompliceerde sluiting, die iemand ormoodig nerveus maakt. Als men dat bedenkt, kan men begrijpen fiat huisjaponnetjes, geknipt volgens een mantel-model, zeer in trek zijn; desniette genstaande moet het typisch kimono-ach- tige absoluut vermeden worden, wat door een aardige garneering gemakkelijk te be reiken is; wij wijzen op de trompetvormig verwijde mouwen van ons laatste model, die versierd zijn met een opgelegd bor duursel, dat onverschillig of dit tuir.- japonnetje van een lichte, een gedekte of een donkere waschstof gemaakt is altijd even smaakvol is. Van de gelegenheid om zulk borduursel te vervaardigen, maakt iedere vrouw gaarne gebruik om blijk te geven van haar bekwaamheid, ook in deze richting. Voor den tuin en op reis moet de zomeruitrusting in ieder geval ver rijkt worden met een pyama; om voor een contrast te kunnen zorgen, kiest men wederom een twecdeelig model en wel om zich aan de mode van den dag aan te passen een donkere (flesschen- groene, wijnroode, kobaltblauwe of oker- geele) blouse bij een lichte, door bretels opgehouden, wijde broek van naturelkleu- rig linnen (tweede afbeelding). Elke vrouw, die een week-end uitgaat of uitgenoodlgd is bij kennissen, die een tuin bezitten, zal haar keuze natuurlijk laten vallen op een van de nieuwerwetsche cre tonnen jurken, die dank zij haar vroolijk bloem-patroon reeds zoo aantrekkelijk en opvallend zijn, dat een gecompliceerd mo del volkomen overbodig is. We zien dan ook wanneer we onze voorlaatste figuur bekijken welke een voudige middelen hier aangewend kunnen worden; gladde, van onderen iets klok kende „hemdjurkjes" met een vierkanten hals, waarvan het splitje door knoopen wordt dicht gehouden, opgenaaide zakken, een breede ceintuur en korte pofmouwtjes behooren tot de lievellngsmodellen van dit jaar. Een alleraardigste mode-coquetterie is een „boeren-hoofddoek", die, onafhankelijk van de kleur en het patroon van de gedra gen tuinjurk, door felle kleuren het ge zicht het best doet uitkomen. Degenen, die een voorliefde hebben voor eenvoudlg-voorname en vooral niet van een tijdperk afhankelijke kleeren, zullen waarschijnlijk een linnen huisjurk kiezen, die wit kan zijn of een zachte pastelkleur kan hebben, waarbij men vooral zorgvul dig dient te letten op betrouwbare kleur echtheid van het materiaal, daar het schelle licht van de zomerzon de stof an ders reeds na weinig dragen zou laten verschieten; op zulke linnen japonnetjes wordt graag wat borduursel aangebracht, als men zich tenminste niet alleen tevre den wil stellen met een garneering in den vorm van lange rijen knoopen, die altijd een smaakvol effect geven en in zooverre practisch zijn als ze het snel uit- en aan- kleeden bevorderen (voor het badseizoen een niet te onderschatten voordeel!)i en bovendien het wasschen van zoo'n klee dingstuk werkelijk vergemakkelijken, daar het, geheel open, „vlak" behandeld kan worden. We toonen u zoo'n model op de eerste afbeelding en wijzen er bovendien op, dat het verbreede. kraagachtige bovenstuk, dat korte mouwtjes volkomen vervangt, zeer geliefd is en de lange rijen knoopen, die den rok aan belde kanten sluiten, bij zonder in den smaak schijnen te vallen. De kleeding voor in huis en in den tuin is dus bij al haar eenvoud rijk aan afwis seling en biedt ons veel schoons, zoodat het ons niet behoeft te verbazen dat iedere vrouw haar volle aandacht schenkt aan dit soort kleedingstuk en zelfs voor zulke eenvoudige dingen op 't oogenblik meer interesse heeft dan voor menige sensatio- ueele „modegril"! WILLY UNGAR. (Alle schetsen naar origineele ontwer pen van Willy Ungar). I. VOOR EEN UITSTAPJE NAAR HET STRAND schijnt het „anker-garnituur", dat we hier bespreken willen, met succes geïntrodu ceerd te zijn, zooals elke mode, die men met geringe geldelijke offers kan navol gen en die men zelfs met het werk der eigen handen kan veroveren! Daar de ideale uitrusting voor een zo- meruitstapje naar het strand zonder meer van wit linnen wordt samengesteld, heeft deze kleeding hier en daar werkelijk een levendig accent noodig. zoodat een gar neering van op bepaalde plaatsen „uitge strooide" ankermotieven, uitgevoerd in borduurwerk van grovere wol, (dat eens deels aangebracht kan worden op de shawlkraag en een van haar geknoopte einden en andersdeels op het klepmutsje en zijn afhangende einden) ons zeer ge schikt lijkt. Dit „klepmutsje", dat niets anders is' dan een van een klep voorziene hoofd- duek, is zoo vlot. jeugdig en gekleed, dat men het kan rekenen tot de meest gelief de hoofdbedekkingen voor een tochtje naar zeebad en strand. WILLY UNGAR. II. KORTE JASJES worden reeds langeren tijd buitengewoon gaarne gedragen, wat men zeker niet al leen behoeft toe te schrijven aan het voor- deelig effect dat ze geven, maar ook aan het weinige materiaal, dat er voor noodig is, daar dit feit tegenwoordig begrijpelij kerwijze veel gewicht in de schaal legt. Waar men tot nu toe hoofdzakelijk ef fen jakjes te zien kreeg, schijnt er in den laatsten tijd een verandering plaats gehad te hebben: de nieuwe mode brengt ons n.l. dergelijke jasjes ook in bonte zijde en 't liefst in gestreepte en geruite stoffen en doet haar best mooie contrasten te vor men door het korte jakje weliswaar den correcten vorm te geven met breede hee- renrrevers, doch de mouwen zeer wijd en poffend te maken. De aparte indruk, die het geheel maakt, beantwoordt geheel aan het doel van de tegenwoordige mode! WILLY UNGAR. VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE JTMGEL 120 TH, 719 OOEZQ/TDODT 22 TEUZ82S 8769 iLBDEN (Ingez. Med.ï MAANDAG: Gehakt Stoofsla, aardappelen Flensjestaart met jam Recept: Flensjestaart met jam. Maak een glad beslag van een halve liter melk, een ons bloem, een theelepel zout en drie eieren en bak hiervan met 'n ons boter zeer dunne flensjes, rol ze niet op doch strijk telkens tusschen twee flensjes een laagje jam, behalve op de bovenste. Klop drie eiwitten goed stijf met wat poedersuiker en stapel ze op de flensjes. Laat alles in een lauwwarme oven opdrogen en geel kleuren. Snijd de taart in punten en geef ze koud. DINSDAG: Varkensfricandeau (2 dagen) Bloemkool en aardappelen Caramelpudding Recept: Caramelpudding. Breng een kwart liter melk en een kwart liter, kook room heel zacht aan de kook met drie eetlepels basterdsuiker en een vanille stokje. Doe een ons witte suiker in een oude pan en roer ze zachtjes op een laag pitje tot ze begint te schuimen. Zorg dat de melk en room middelerwijl kookt en het vanillestokje verwijderd is en giet hierbij vlug de kokende suiker tot alles goed vermengd is. Zet zes blaadjes gelatine een kwartier te weeken en los ze op in wat kokend water voeg ze bij de puddingmassa en laat deze zoolang staan onder af en toe roeren tot ze stijf begint te worden; giet ze dan in een met koud water omgespoel- den puddingvorm; geef er slagroom of vanillesaus bij. WOENSDAG: Koude fricandeau Aardappelpurée, worteltjes Kersen Snijd de overgebleven fricandeau in nette plakjes, leg deze op een platte vleeschschotel en giet er een of andere pi kante saus overheen en wat mayonaise; versier de kanten met kleine ingemaakte uitjes en waaiervormig uitgesneden augurkjes, desverkiezend met partjes ei. DONDERDAG: Tomatensla Hard gekookte eieren met gewelde boter Tuinboontjes, aardappelen Aardbeien Recept: Tomatensla. Schil vier to maten en snijd ze in plakken. Schik op 'n schotel wat slablaadjes en leg hierop de plakjes tomaat. Hak een eetlepel uitjes, augurkjes, twee koude gekookte aardappe len en twee hardgekookte eieren in kleine stukjes en vermeng ze met wat mayonaise. Bedek hiermee de tomaten. VRIJDAG: Gebakken tarbot Kropsla met komkommer, aardappeleen Kruisbessencompóte. Recept: Kruisbessencompóte. Wasch een kilogram kruisbessen en verwijder de blaadjes en steeltjes. Breng een kopje water aan de kook met een ons basterd suiker en laat ze hierin zachtjes koken; wrijf ze door een zeef, doe er het sap van een citroen bij en neem de pan van het vuur. Roer er een geklopte eidooier door en daarna het stijfgeklopte eiwit. Laat alles koud worden en dien ze met biscuits. ZATERDAG Kalfsschyf of kalfsoesters Postelein, aardappelen Vruchtensla met vanillesaus Recept: Kalfsschijf. Wasch l'/j a2K.G. kalfsschijf goed af en dompel het vleesch even geheel onder in kokend water. Wrijf het stevig in met zout aan alle kanten en braad het dan in twee ons lichtbruin ge braden boter gaar. Kalfsvleesch moet goed gaar opgediend worden en de braadtijd is pl.m. dertig min. per pond. Doe af en toe wat water bij de jus en zorg dat ze niet te bruin wordt. ZONDAG: Peterselie-eieren, blinde vinken Andijvie aardappelen Bessenpudding Recept: Blinde Vinken. Maak een ons kalfsgehakt op de gewone wijze aan met geweekt oud brood peper, zout en nootmuskaat. Wasch vier kalfslapjes van een ons, wrijf ze in met zout en leg op ieder kalfslapje een rolletje gehakt. Bind ze met een dun touwtje dicht haal ze door wat met water geklopt eiwit en paneer meel. Bak ze in heete boter vlug aan alle kanten bruin, voeg de rest van de boter toe en laat ze nog een uur zachtjes nastoven met deksel op de pan. Snijd vóór het opdoen de touwtjes los. Eenvoudig menu. Koude kalfsschijf Princesseboonen. geb. aardappelen Vruchten NUTTIGE WENKEN. Laat tapijten loopers enz. eenmaal in de maand opnemen met een doek, gedoopt in een mengsel van water en een flinke scheut azijn. De kleeden worden dan weer heelemaal opgehaald en ge zult verbaasd staan, hoeveel vettig stof tegelijkertijd meegaat. Ook ammoniak bewijst goede diensten. Wanneer een knop van een keteldeksel breekt steek dan een houtschroef met de kop naar binnen door het gat en schroef hierop een kurk. Deze knop heeft ook het voordeel niet warm te worden. Hebt ge kamers met veel zon en veel planten voor de ramen? Geef ze dan bij warme dagen 's avonds flink water, ze kunnen dan den volgenden morgen beter de hitte verdragen en gaan veel langer mee. Als een logeerkamer weinig gebruikt wordt en ge krijgt logees, denk er dan aan flink te luchten. Laat in den winter een dag een of ander kacheltje branden, hang de dekens buiten en leg een paar uur een warme kruik in bed. N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK TELEFOON 36 De constante samenstelling van Dia-brood staat onder controle van onzen chemicus Dr. J. Rameau en het Station v. Maalderij en Bakkerij te Wageningen, onder RIJKSTOEZICHT. 4737 (Ingez. Med.) Steeds meer wint de gedachte veld, dat RAUWKOST een smakelijk en gezond voedsel is, waarvan men eigenlijk veel te weinig gebruik maakt en nog veel minder van weet! En zooals het nu eenmaal met alles gaat: onbekend maakt onbemind, en dus lachen de meeste menschen om de gedachte: „rauwkost" en zij zeggen met een eigenwijs gezicht: „ik ben geen koe!" Men kan echter best mensch wezen en toch van rauwe sla houden! Wie is er niet dol op rauwe komkommers, tomaten en ander fruit? Wie snoept er niet. graag eens een peentje? En waarom zouden we dat lijstje dan niet uitbreiden en meer rauwe groenten en vruchten eten, vooral nu het bekend Is, dat de voedingswaarde ervan extra hoog is? Zooals u vermoedelijk wet weet zijn het de Zwitsersche doktoren Max Edwin Bir- cner en M. Blrcher Benner geweest, die een flinken stoot hebben gegeven om de groote waarde 'van rauwkost bekend te ïuienzl^ saven eenige aanwijzingen op welke wijze men rauwe spijzen moet toe bereiden en opdienen, opdat de aange name smaak wordt verhoogd. Zij gaven een handboekje uit met aanwijzigen. Ik kan iedereen, die in het onderwerp belang stelt, aanraden het te lezen; maar bestu deer dan vooral eerst goed het voorwoord van dr. J. van Veen, want dan zal veel, wat u nu nog gek of fout lijkt, u duidelijk worden. Rauwkost is in het begin gepropagan- deerd als geneesmiddel: dr. Bircher-Benner schreef zijn patiënten rauwkost-kuren voor. Doch velen van hen, die er op deze wijze kennis mee maakten, beviel dit dieet zóó goed, dat zij er, nadat zij weer gezond waren, mee bleven doorgaan, uit vrijen wil. Zij spraken er over met familie en vrienden. Zij maakten er dus een soort reclame voor en het gevolg is, dat er nu ln verscheidene gezinnen rauwkost wordt gegeten; niet allen hebben het vleesch en de gekookte maaltijden afgeschaft; velen eten b.v. één rauwkost gerecht per dag of op één dag van de week niets dan rauw kost. Er kan ongelooflijk veel variatie gebracht worden in rauwkost-menus. Ik wil u een paar recepten opgeven, die ik zelf bij vrienden at en zeer smakelijk vond. U moet er echter om denken, dat niet alle menschen rauwkost kunnen ver dragen, wanneer zij plotseling niets anders krijgen. Maar een enkel rauwkost gerecht is uitstekend voor ieders gezondheid. Zoo b.v. een SCHOTEL VAN RAUWE GROENTEN. - De hier volgende hoeveel heid is genoeg voor één persoon. Wrijf '/t ons peentjes over de rasp fijn; snij 40 gr. witte kool in snippers en laat deze kool een paar uur staan onder den druk van een met gewichten verzwaard bord. Dan schikt u beide groenten naast elkaar op een schaaltje en gaat een sausje maken. Hiervoor is noodig: 2 eetlepels olijfolie of een theelepel mayonnaise. 2 theelepels frlsch citroensap, een theelepel room, een kwart theelepeltje honig, een snippertje fijngesneden bieslook of peterselie, een theelepel geraspte ui, een snuifje fijnge wreven knoflook en wat keukenkruidjes: thijm, marjolein, dragon, e.d. Meng dit alles goed dooreen en giet het sausje over de beide groentes. Dan neemt u ongeveer 'A ons kropsla-blaadjes, giet daar 20 of 30 gram olijfolie overheen en een half theelepeltje citroensap; maak het slaatje aan en voeg het bij de andere groente of dien het er apart lóij op. In plaats van peentjes, kool en sla kunt u ook bloemkool, tomaten en andijviesla met dezelfde saus overgieten. Eerst raspt u Vf ons goed. gezuiverde bloemkool fijn, en snijdt 80 gram tomaten in mooie dunne schijfjes; dan schikt u beide groentes netjes op een schaaltje; giet er de saus overheen en garneert het gerecht met zeer fijn gesneden andijviesla. Een schotel, die bijzonder ln ieders smaak valt, is de volgende, waarvoor aller lei eenvoudige ingrediënten noodig zijn: rasp 1 ons knolselderij fijn en l'/j ons radijs, 1 ons kroten en 1 ons peentjes; snij dan flinke schijven tomaat (2 ons) en dito komkommer (l'/j ons)deze laatste niet zouten of uitpersensnij ten slotte 80 gram spinazieblaadjes. een kleine stengel prei en een half klein kooltje in fijne reepjes. Nu moet u al deze groenten, elk afzon derlijk met 1 ons mayonnaise aanmaken, welke mayonnaise wat verdund is met een eetlepel citroensap, 3 eetlepels olijfolie en een eetlepel vloeibare honig. Op de schijf jes tomaat moet u flink veel olijfolie en wat citroensap druppelen. Schik de groen ten met wat smaak op een platten ronden schotel en garneer alles met kleine uitjes (heel laten!), wat fijngehakte pieterselie, selderij en andijviestengels; ten slotte wordt ook over deze garneering nog wat citroensap en olijfolie gedruppeld. Deze hoeveelheid is voor vier of meer personen. Nu hoop ik maar, dat de tegenstand sters van rauwkost niet boos op mij wor den om dezen brief, waar zij „niets aan hebben"! Ze zouden best eens een proef kunnen nemen of de hier beschreven re cepten nu werkelijk wel zoo gek zijn als ze denken. Wie weet of ze ook hun niet meevallen! Probeer het maar eens! En dan: als troost nog een HARTIG HAPJE: gevulde broodjes! Neem vier kleine broodjes en snij er het bovenste kapje af; hol ze dan uit en besmeer ze van binnen met ge smolten boter. Hak een uitje fijn en fruit het even in wat boter; voeg er dan 1 d.L. bouillon bij en 1 ons fijn gehakt koud kalfsvleesch; en bind deze vloeistof met het broodkruim, dat u uit de broodjes lepelde; maak het papje af met wat peper, zout en fijngehakte peterselie. Vul de broodjes hiermee en leg er de dekseltjes weer op. Besmeer de broodjes van buiten met gesmolten boter en laat ze in den oven even bruin en knappend worden. Dien ze warm op met wat gebakken peter selie en slablaadjes als garneering op den schotel. Ook KAASBROODJES zijn zoo smakelijk en gemakkelijk klaar te maken. Snij oudbakken (bi,i voorkeur casino-1 brood in mooie gelijke dunne sneedjes. Als de korsten er af zijn, snijd u ze in tweeën en legt op de helft der sneedjes een dun plakje ham; daarop een plakje kaas en ten slotte de andere helft van het sneedje brood. Deze broodjes bakt u in boter heel voorzichtig aan beide zijden lichtbruin. En tot slot: FLENSJES, GEVULD MET TOMATEN-PURÉE. De vulling maakt u van een beetje tomatenpuree of een paar versche tomaten, die u na het koken zeeft, een beetje bouillon; bindt het papje met wat meel; voeg er wat geraspte kaas bij en eenige in vieren gesneden champig- nons;en 'tis klaar: de flensjes op de gewone manier bakken met een beetje zout door het beslag. Leg de vulling op de flensjes en rol deze op. Breng ze heet op tafel. NIEUWE UITGAVEN. Wij ontvingen van de Uitgev. Mij. Bou cher te Den Haag. „Naar open Water", door Johan W. Schotman, een zielkundige analyse van onze cultuur. Prijs f. 2.90, geb. f. 3.50. „Menschen als Vergif en Medicijn", door Huebner. vertaald door A. E. van den Tol. Prijs f. 1.25. In de Karavaan-serie, prijs f. 1.25/1.90: „Opschudding", door Hjalmar Bergman, humoristisch Zweedsche roman, vertaald door Cl. Bienfait. „Klipperschepen jagen naar Londen", door John Masefield. Verschenen bij de Uitg.-Mij. „De Tijd stroom", te Lochem: „God en de Wereld", door ds. N. Buffin- ga. Geref. predikant te Rotterdam. Prijs f. 0.75. „Een Lichtende Ziel", door dr. P. Ste- genga Azn.. hoogleeraar aan de Universi teit te Amsterdam, vanwege het Evange- lisch-Luthersch Seminarium. Prijs f 0.75. „De Trooster", door ds. I. Kievit, Ned. Herv. predikant te Baarn. Prijs f0.75. Bij Nijgh en Van Ditmar N.V., te Rot terdam „Wat de pot schaft in Oost en West", recepten uit 25 landen, door M. Dinger— Uyldert. Bij W. P. van Stockum en Zoon N.V.: „Hedendaagsche Kerkelijke Bouwkunst", door dr. R. Miedema. Bij Uitg.-Mij. Callenbach te Nijkerk: „Doktoren op marsch". door G. M. H. Veeneklaas; een populair en pakkend ge schreven boek over de werkzaamheden van de Nederlandsche Roode Kruis Am bulance in Ethiopië. Bij Uitg.-Mij. J. B. Wolters te Groningen?

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13