77ste Jaargang VRIJDAG 10 JULI 1936 No. 23401 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. De opening der Johannes Stichting te Nieuwveen. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en ZateTdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden +- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 15 Juli 1936, des voormiddags 11 uur in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot de uitloting van 50 obligaties ad f. 1.000in de 4"/o geldlee- ning der gemeente Leiden van 1930, groot 1. 2.000.000—, A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 10 Juli 1936. 6391 ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer D. v. d. Does den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als machinist aan de Sted. Lichtfabrieken. Te circa 10 uur hedenmorgen werd de jubilaris met zijn vrouw per auto van hun woning afgehaald voor de ontvangst bij den directeur der fabrieken. In eenige hartelijke woorden feleciteer- de de directeur dezen plichtsgetrouwen werkman en bood hem hierbij namens het gemeente bestuur de gebruikelijke gratifi catie aan. Vervolgens had de huldiging plaats door den werkmeester en de collega's van de Centrale Werkplaats, waar de jubilaris sedert 1919 werkzaam is. In een der met planten versierde lokalen van dit gebouw werd de jubilaris hartelijk ontvangen en toegesproken. Allereerst door den werk meester A. Hill, de hem als een getrouw en ijverig werkman schetste. Daarna bood met een toepasselijk woord, de voorzitter van het feest-comité de heer W. Veerman den jubilaris uit aller naam een fraaie salonklok aan. Aan de echtgenoote van den jubilaris werden bloemen aangeboden. Namens het kantoorpersoneel bood de heer van Woudenberg den jubilaris een kist sigaren en zijn vrouw een fruitmand aan. Na een kort samenzijn, waarbij oude herinneringen werden opgehaald, mocht de jubilaris het verdere van dezen dag in den huiselijken kring doorbrengen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Turnhout en Geer lings. Berg Amolaan 25, Voorhout, handel in bloembollen enz. in het buiten land. Eigenaar: A. J. Geerlings, Voorhout. Wijzigingen: Turnhout én Geerlings, in liquidatie, Püarenlaan 7, Noordwij kerhout, handel in het buitenland in bloembol len enz. De zaak is met ingang van 8 Juni 1936 niet alleen in liquidatie getreden, doch ook ontbonden. Complete Woninginrichting Vlieger en Middel v/h. J. J. Wijnbeek, Kerkstraat 39. Noordwijk Binnen, meubelmakerij en -winkel. Door uittreding van den vennoot J. J. de Vlieger is de vennootschap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den vennoot J. Middel, als eenig eigenaar onder den naam: Complete Woninginrichting J. Middel v/h. J. J. Wijnbeek. LEIDSCHE SCHOUWBURG. De jaarvergadering. In de bestuurskamer van den Leidschen Schouwburg had gistermiddag onder voor zitterschap van prof. mr. E. M. Meijers de jaarlijksche algemeene vergadering van de Leidsche Schouwburgvereeniging plaats. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en ongewijzigd goedge keurd. De kascommissie had bericht alles in orde bevonden te hebben, zoodat de verga dering tot décharge van den penning meester besloot. Hierna bracht de secreta ris zijn jaarverslag uit, waaraan het vol gende wordt ontleend: In het afgeloopen seizoen hebben de slechte tijdsomstandigheden wel zeer sterk gedrukt op het Schouwburgbezoek. De bruto-opbrengst per voorstelling was dan ook iets minder dan het vorig jaar. En ook de abonnementsvoorstelllngen, die vorig jaar een winst opleverden van f. 664.39, brachten dit jaar slechts f. 141.76 winst op. Dat de exploitatie-rekening sluit met een saldo van f. 977.79 vindt zijn oorzaak in het feit, dat het beheer zoo zuinig mogelijk is gevoerd. Met genoegen constateert het bestuur, dat het publiek over de abonnenemtnsvoorstel- lingen in het algemeen tevreden is ge weest. Het zal dan ook in het volgend sei zoen weer trachten acht goede voorstellin gen te geven, met de organisatie waarvan reeds een begin is gemaakt. Er werden 65 voorstellingen in den Schouwburg gegeven. In de ledenvergadering van 9 Juli 1935 werd de heer Moens definitief tot penning meester benoemd. Aan het eind van het seizoen deelde de heer Driessen mede, dat hij wegens vertrek uit Leiden als bestuurslid moest bedanken. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Nadat de kascommissie voor het volgende jaar was benoemd en van de rondvraag geen gebruik was gemaakt, sloot de voor zitter de vergadering. Uit het jaarverslag van den Secretaris blijkt, dat er weer acht abonnementsvoor stellingen zullen worden georganiseerd. „Het Masker" zal een voorstelling geven van „Elizabeth, de vrouw zonder man" met Else Mauhs in de hoofdrol. Het Centraal Tooneel onder leiding van Cees Laseur komt met twee voorstellingen, waarvan één „Het voorste Legioen" zal zijn. De Nederlandsche Tooneelgroep zal „Het smalle straatje" van Molnar met Adolphe Engers en Cruijs Voorbergh geven. Voorts worden o.a. nog voorstellingen gegeven door het Ned, Ind. Tooneel met Cor Ruijs en door het Hofstad Tooneel onder leiding van Cor v. d. Lugt Melsert. Het belooft dus een goed tooneelseizoen te worden met acht eerste-rangs-voorstellin- gen. Men kan zich dagelijks opgeven bij den heer A. M. van Zwicht, Breestraat 126, die verdere inlichtingen verstrekt. Indien men zich vóór of op 15 Juli op geeft, heeft men recht van vóórbespreking. EEN GEZELLIGE REIS! Gisteren toen trein 1021 uit Haarlem het station alhier binnenkwam deed een reiziger uit Amsterdam met een bebloed gezicht aangifte bij den chef, dat een medereiziger, een koopman uit Zandvoort hem bij een woordenwisseling hevig: op zijn gezicht geslagen had, waardoor zijn ge zicht ernstig bloedend verwond werd en hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Tegen den vechtlustigen koop man uit Zandvoort werd proces-verbaal op gemaakt. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken dienst voor So ciale Zaken, af. Arbeidsbemiddeling, ston den gisteren als werkzoekenden ingeschre ven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 27, Betonvlechters 29, Betonwer kers 52, Fundeeringwerkers 1, Glazenwas- schers 10, Granietwerkers 12, Grondwer kers 84, Heiers 1, Metselaars 155, Opper lieden 107, Schilders 78, Sloopers 8, Straat makers 7, Huip-straatmakers 10, Stuca- doors, witters 77, Timmerlieden 263. Uit voerders 5, Voegers 25, Ongesch. bouwarb. 7. Totaal 961. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18, Lompen sorteerders 16, Vellenblooters 8, Steenfabr. arb. 95, Zeepfabr.arb. 5, Ongesch. fabr.arb. 45. Totaal 187. KantoorpersoneelKantoorpersoneel 79, Reizigers, colp. 47, Winkelbedienden 32, Incasseerders 13, Musici 6, Onderwijzers 9. Overheidspers. 10, Verplegers 1. Totaal 197. Hotel-Café-pers.: Huispersoneel 14. Kell- ners 35, Koks 4. Totaal 53. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 63, Kistenmakers 4. Kuipers 7, Lijstenmakers 3, Mandenmakers 1, Meubel makers 29, Meubelstoffeerders 13, Politoer- ders 2, Ongesch. arbeiders 21. Totaal 145. Kleermakers: Kleermakers 61, Kappers 9, Schoenmakers e.a. 15. Totaal 85. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 29, Land arbeiders. 18, Tuinlieden 28, Warmoeziers 9 Ongesch. landarb. 4. Totaal 88. Metaalbewerkers: Bankwerkers 91, Blik- bewerkers 17, Burgersmeden 40, Electriciens 57, Gasfitters 15, Gereedschapmakers 4, In strumentmakers 4, Isoleerders 7, Kern makers 1, Kettingsmeden 34, Klinkers 8. Koperslagers 3, Lab. bedienden 1, Lasschers 7, Loodgieters 48, Machinisten 25. Metaal hoorders 5. Metaaldraaiers 16, Metaalscha vers 2, Metaalslijpers 2, Monteurs 30, Piano stemmers 3, Polijsters 1. Ponsers 4, Rijwiel herstellers 12, Scheepstimmerl. 5, Scheeps- schilders 2, Stokers 13, Tegenhouders 12, Verw. monteurs 9, Voorslaanders 9, Voor- warmers 5, Vulcaniseurs 1, Vuurwerkers 7, Wagenmakers 5, IJzerwerkers 42, Zandvor- mers 2, Ongesch. arb. 37. Totaal 586. Sigarenmakers: Sigarenmakers 5, Sig. sorteerders 3, Strippers 2. Totaal 10. Technici, Opzichters: Apothekersass. 2, Bedrijfsleiders 7, Ingenieurs 3, Technikers 8, Teekenaars, opz*. 16, Werkmeesters 19. Totaal 55. Textielarbeiders: Hekelaars 6, Katoen drukkers 28. Kluwers e.a. 5, Luikers 10, Plaatsnijders e.a. 19, Schrobbelaars 2, Spin ners 41, Spoelers 3, Staaldraaddraaiers 14, Sterkers 2, Strijkers 11, Wevers 116, Wol bewerkers 33, Ongesch. textielarb. 56. To taal 346. Transportarbeiders: Chauffeurs 123, Em- balleurs 4, Exp.knechten 21, Koetsiers 15, Loopknechten 34, Schippers 87, Magazijn knechten 57, Spoor- en Trampers. 16, Wa kers 6, Transportarbeiders 62, Losse Ar beiders 401. Totaal 826. Typografen: Boekbinders 36, Boekdruk kers 15, Fotografen 2, Hulp-vakarbeiders 3, Letterzetters 29, Steendrukkers 2. Totaal 87. Voedingsm.arb.Bakkers 78, Molenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 65, Suikerwerkers 24, Wijnkooperskn. 6, Zoutzieders 1, Zuivelbe- reiders 4, Ongesch. fabr.arb. 31. Totaal 214. Vrouwen: Apothekersass. 2, Naaisters 14, Strijksters 1. Boekbindsters 1, Breisters (Mach.) 2, Maasters 1. Winkeljuffrouwen 17. Serveersters 2, Hnnenjuff rouwen 1, Kantoorbedienden 21, Teekenaressen 1, Verpleegsters 8, Onderwijzeressen 4, Huisel. diensten 152, Fabrieksarb. 25. Totaal 252. Alg. totaal 4092. 11 Juli 1935 3672. 12 Juli 1934 3100. Ben. 57 ged. werkloozen en 176 werkverschaffing. f. 125.— GESTOLEN. De kapper P. M., wonende aan de Hooge- woerd deed bij de politie aangifte, dat uit een buffet, staande in de achterkamer een bedrag van f. 125.is ontvreemd. te Nieuwveen de geheel verbouwde Johannes-Stichting geopend. Op onze foto de talrijke autoriteiten, die DU de opening aanwezig waren, o.a. prof. H. Visscher, jhr. Een uitvoerig mr. dr. H. A. van Karnebeek en de burgemeester van. Nieuwveen. verslag publiceeren wij elder in ons Blad. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bewijzen van ontspanning in de Middel landsche Zee - De Britsche vlootverster- kingen worden gedeeltelijk teruggetrokken - Frankrijk zegt het Middellandsche Zee- accoord op - De conferentie te Montreux omzeilt moeilijkheden - Zal Lester ver trekken? - De geruchten inzake een Duitsch-Oostenrijksch accoord - Omzwen king betreffende het Duitsche antwoord? De Britsch-Italiaansche spanning gaat verminderen, getuige een belangrijk be sluit van de Engelsche regeering, tot terugtrekking van de Engelsche vlootver- sterkingen in de Middellandsche Zee, dat aldus D.N.B. onmiddellijk ten uitvoer gebracht zal worden. De eenheden van de „thuisvloot" wor den successievelijk naar Engeland gediri geerd en de schepen van de vloot in het verre Oosten, tot nu toe met het oog op het Italiaansch-Abessynisch conflict in de Middellandsche Zee geconcentreerd, zullen eveneens naar hun basis terug- keeren. Intusschen herinneren wij er aan, dat Eden in het Lagerhuis verklaard heeft, dat de vloot in de Middellandsche Zee sterker zal blijven, dan vóór het Oost- Afrikaansche conflict het geval was. Deze maatregel, het verminderen der vlootsterkte, zal genomen zijn met het oog op het feit, dat moeilijkheden op het oogenblik niet meer verwacht worden en mede omdat Engeland op den duur Italië weer in de samenwerking der Europeesche mogendheden schijnt te willen betrekken. Vandaag reeds gaan, naar D. N. B. meldt, de kruisers „Neander" en „Corn wall" naar Engeland terug. Voorts zullen binnenkort o.a. de vol gende schepen, die tijdens het Abes- sijnsclie coflict naar de Middelland sche Zee gezonden waren, worden teruggetrokken: de nieuwe Australi sche kruiser „Sydney", de kruiser „Sussex", eveneens behoorend tot het Australische eskader, de mijnenlegger Adventure", 4 torpedojagers en 4 duik- booten van de Chineesche vlootstrijd- krachten, de kruiser „Achilles" (N.- Zeeland) en de kruisers „Ajax en Exeter" (West-Indië). Naar de regeering reeds heeft mede gedeeld, zal de Britsche vloot echter na het terugtrekken van deze schepen nog steeds iets sterker zijn dan vóór het uitbreken van het Abessijnsche conflict. De slagschepen „Repulse" en „Hood" worden permanent bij de Middellandsche Zeevloot ingedeeld. Intusschen gaf men gisteren te Londen officieel te kennen, dat het terugroepen van Britsche strijdkrachten van geen in vloed is op de overeenkomsten tot weder - keerigen bijstand, eenigen tijd geleden ge sloten tusschen alle Middelandsche Zee- staten (met uitzondering van Italië) en Engeland, die inmiddels men zie hier onder door Frankrijk opgezegd zijn. Reuter meldt, dat een Britsch-Italiaan sche ontspanning wellicht het meest een voudige middel is, om een einde te maken aan de overeenkomsten en deze te ver vangen door een accoord, waarvan ook Italië partij zou kunnen zijn. Conserva tieve parlementaire kringen in Engeland zijn van meening, dat het terugtrekken der Britsche oorlogsbodems het voorspel beteekent van een herziening dezer over eenkomsten van bijstand. In officieele Britsche kringen werd ver klaard, dat de thuisvloot in geval van nood beschikbaar zou zijn voor 't wederom versterken van de Middellandsche Zee eenheden. Oorlogsschepen kunnen van En. geland in 48 uur naar Gibraltar komen. Voorts wordt er op gewezen, dat de maat regelen, die op de Britsche steunpunten in de Middellandsche Zee voor het onder brengen van aanvullende schepen zijn ge troffen, van permanenten aard zijn. In Italië is het bericht van het genomen besluit inzake het terugtrekken der Brit sche schepen gunstig ontvangen. Men ge looft, dat dit wellicht zelfs tot een defini tieve regeling der kwestie van de overeen komsten zou kunnen leiden. Het schijnt, dat een repatrieering van de Italiaansche effectieven in Lybië nu ook tot de mogelijkheden gaat behooren. Ook de volgende mededeeling duidt op ontspanning. De Fransche regeering heeft Groot Brittannië en Italië er van in kennis gesteld, dat Frankriik's verplichtingen tot wederzijdschen bijstand in de Mid dellandsche zee ten opzichte van Groot Brittannië. niet langer van kracht zijn. tengevolge van het te Genève genomen besluit tot opheffing der sancties. Volgens de „Daily Telegraph" is het be sluit van Pariis een nieuw bewijs voor het verdwijnen van de spanning in de Middel landsche zee Het blad constateert met vol doening. dat Rome thans ongetwijfeld te Montreux en te Brussel zal doen vertegen woordigen. Van hetzelfde gevoelen is de BINNENLAND. Het conflict in het visscherijbedrijf is geëindigd; op de oude voorwaarden wordt uitgevaren. (Binnenland, 3e Blad). Legerauto omgeslagen bij Ede; twee doo- den en één zwaar gewonde (Gemengd, 3de Blad). De malversaties te Nijmegen (Gemengd, 3de Blad). De opening der Johannes-Stichting te Nieuwveen. Rijnstreek, 2de Blad) BUITENLAND. De Engelsche Middellandsche Zee-vloot wordt gedeeltelijk teruggetrokken; heden vertrekken de eerste schepen (Buitenland, 1ste Blad) Frankrijk zegt het Middellandsche Zee- accoord tegenover Engeland op. (Buitenland, 1ste Blad) De conferentie te Montreux omzeilt moeilijkheden. (Buitenland, 1ste Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. „Morning Post", die schrijft, dat Mussolini zijn rol in de Europeesche aangelegenheden weer zal gaan spelen, zoodra 'de laatste hinderpalen der sanctionistisehe actie zul len zijn weggenomen. De pers der oppositie is minder over den gang van zaken te spreken. Volgens de ..News Chronicle" zal het zeer moeilijk zijn. de openbare meening er van te overtuigen, dat de Britsche regeering niet precies het tegendeel heeft gedaan wat haar woord voerders beloofd hebben, toen zij zeiden, dat men niet den Italiaanschen aanval zou vergeten om den steun van dat land tegen Duitschland te verkrijgen. De „Daily Herald" schrijft, dat Engeland zich voor Mussolini vernedert en zijn voorwaarden aanvaardt. Italië zal met nieuwe eischen komen en de beker zal niet geledigd zijn, vóór Engeland de annexatie zal hebben erkend De Fransche bladen zijn in het algemeen van meening, dat de besluiten der Engel sche en Fransche regeeringen ten aanzien van de Middellandsche zee het intreden van een ontspanning jegens Italië bevor deren. De „Petit Parisien" schrijft, dat de hou ding van Frankrijk zeer logisch is. Duitsch land vreest, volgens dit blad, dat het op heffen der sancties tot een toenadering tusschen Frankrijk, Engeland en Italië zal leiden. Pertinax schrijft in do „Echo de Paris", dat het Fransche gebaar een gebaar van verzoening is tegenover de regeering te Rome, maar tegelijkertijd stelt hij de vraag, of Rome nog vrij is en niet reeds gebonden aan Duitschland. Wij zullen het weldra weten, aldus vervolgt hij, maar reeds thans kan geconstateerd worden, dat Schuschnigg met Berlijn onderhandelt met goedkeuring van Italië. Volgens de „Oeuvre" blijft Rome onver schillig ten aanzien van de Fransche en Engelsche vriendelijkheden. De Italiaan sche belangstelling blijft op Berlijn gericht. Madame Tabouis weet te melden, dat Mus solini Hitler heeft doen weten, dat Italië niet te Brussel vertegenwoordigd zal zijn, tenzij Duitschland een gemeenschappelijk front met Italië wil vormen. Het pro gramma van Berlijn en Rome zou dan af schaffing der dwangartikelen uit het Locarno-pact en zekere koloniale eischen bevatten. Op de conferentie te Montreux heeft men de ernstigste moeilijkheden omzeild, door de verdere behandeling van art. 16, dat be trekking heeft op de doorvaart Van oorlogs schepen in oorlogstijd, uit te stellen. Daar na ging men o.a. over tot bestudeering van art. 17. dat Turkije opdraagt, zorg te dra gen voor de sluiting der zee-engten in oor logstijd, als het tot de oorlogvoerenden be hoort en tot de bestudeeering van art. 18. dat Turkije tot sluiting machtigt, indien het zich bedreigd voelt, op voorwaarde, dat Tur kije ten eerste den aard van de bedreiging nader aangeeft, ten tweede zijn besluit be kend maakt aan de vprdragsonderteeke- naars en den Volkenbond. Op dit laatste punt behield de conferentie zich haar besluit voor. De voornaamste geschilpunten blijven nog steeds bestaan. Titulescu is naar Boekarest vertrokken om zijn regeering over de resultaten der confe rentie in te lichten. Turkije blijft aandachtig het spel, dat te Montreux gespeeld word, volgen. Minister-president Ismetl Inumu heeft te Istanboel een onderhoud van verscheidene uren gehad met Ataturk, den president der Republiek, waarna hij naar Ankara terug keerde om daar een ministerraadszitting te leiden, die van des morgens vroeg tot des avonds laat heeft geduurd en waar bespre kingen gevoerd zijn over het lot van de con ferentie van Montreux. <t >3 'nzake de Danziger-kwestie vernemen wij, dat de Duitsche pers een artikel publi ceert van Wilhelm Zarske, hoofdredacteur van de „Danziger Vorposten", die schrijft:

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1