A DR. COLIJN SPREEKT OP HET MIDDENSTANDSCONGRES. 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 Juli 1936 Derde Blad No. 23400 BINNENLAND. ONVOORWAARDELIJK AlPIRIN DE DAGERAAD IS NABIJ. Uw beste vriend, INTREKKING DER SANCTIES. DE NOODIGE VOORBEREIDINGEN WORDEN GETROFFEN OM DE GE NOMEN MAATREGELEN OP TE HEFFEN. Naar wij vernemen worden de noodige voorbereidingen getroffen opdat, overeen komstig de aanbevelingen van de vergade ring van den Volkenbond en het coördina tie-comité de sanctiemaatregelen tegen j Italië met ingang van 15 Juli a.s. zullen worden opgeheven. Gelijk bekend betreft het hier een uitvoerverbod van wapenen, munitie en oorlogsmaterieel naar Italië, een uitvoerverbod van bepaalde transport- dieren en grondstoffen naar Italië, een invoer verbod van Italiaansche goederen en een verbod van crediet aan Italië. De eerstgenoemde twee uitvoerverboden zijn overeenkomstig de wet van 9 October 1935 (Stbl. no. 599) uitgevaardigd in den vorm van koninklijke Besluiten. De Koninklijke Besluiten, waarbij de intrekking plaats heeft, kunnen nog voor 15 Juli as. worden verwacht. Ht invoerverbod van Italiaan sche goederen en het verbod van credieten zijn krachtens de sanctiewet 1935 (Stbl. no. 621) uitgevaardigd in den vorm van algemeene maatregelen van bestuur. De opheffing daarvan zal in denzelfden vorm moeten geschieden. Gezien den korten termijn, welke daartoe beschikbaar is, zal in afwachting van de intrekking dezer al gemeene maatregelen van bestuur door den minister van buitenlandsche zaken krachtens de hem toekomende bevoegd heid met ingang van 15 Juli a.s. een alge meene dispensatie van deze verbodsbepa- lingen worden verleend. alleen hef beste voor Uw gezondheid Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjet-var», 20 tabl. 70 ets. on oranjozakjes van 2-tabl. è.SOcto 6310 (Ingez. Meel.) DE MOERDIJKBRUG HALF NOVEMBER GEREED. GEEN le KLASSE MEER IN DE TREINEN. OPHEFFING PER 1 JANUARI? Onze spoorwegmedewerker schrijft: Naar wij vernemen bestaat bij de Direc tie der Nederlandsehe Spoorwegen het voornemen ingaande 1 Jan. '37 de eerste klasse geheel op te heffen. DE MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE. HET OORDEEL DER EERSTE KAMER. Volgens het voorloopig verslag dex Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen betreffende mecha nisatie in de sigarenindustrie meenden eenige leden dat met dit wetsontwerp de eerste stap wordt gezet op een verkeerden weg, een weg, waarop het, zoo vreesden zij, zeer moeilijk zal vallen, halt te houden. Andere leden verklaarden,, in het alge meen wel bezwaren te hebben tegen be moeienis van den wetgever met de voor waarden van het bedrijf. In minder onge wone omstandigheden heeft verzet tegen mechanisatie meermalen achterlijkheid in de industrie ten gevolge gehad. Nu echter de werkloosheid blijft en toe neemt en het bij dit wetsontwerp voorge stelde ingrijpen aan niet onbelangrijk be perkende bepalingen is gebonden, meenden deze leden zich door hun bezwaren niet te mogen laten weerhouden, hun stem aan het ontwerp te geven. Verschillende leden konden zich met deze wetsvoordracht zeer wel vereenigen. De leden, hier aan het woord, waren voorts van meening, dat er gereede aanlei ding was, de doelstelling van het wetsont werp in breeder verband te zien. Er valt toch, zoo betoogden zij, een zoodanige me chanisatie en rationalisatie, ook in het Nederlandsehe bedrijfsleven, waar te ne men, dat de vraag gewettigd is of hiertegen niet in meer dan een bedrijf maatregelen moeten worden getroffen. Er zijn en er worden nog steeds machines ingevoerd, zonder dat, zoo meenden deze leden, vol doende aandacht wordt geschonken aan de vraag, welke daarvan in economisch en in sociaal opzicht de gevolgen zullen zijn. Naar hun oordeel behoort gestreefd te worden naar het scheppen van bedrijfsor ganen, om de regeering bij het nemen van maatregelen, van advies te dienen, of, on der haar toezicht, regelend te kunnen op treden. Sommige leden betreurden, dat de regee ring niet eer en op meer ingrijpende wijze de schadelijke uitwerking, welke de mecha nisatie in het sigarenbedrijf op de werkge legenheid gehad heeft en nog heeft, heeft willen beteugelen. Andere leden waren eveneens van oor deel, dat de overheid eer en krachtiger had behooren in te grijpen. Aan dit wetsont werp kenden zij weinig practische waarde toe. Een ruimere regeling is, ook naar het oordeel der leden, hier aan het woord, noodig. Sommige leden meenden ook, dat door de aanneming van het amendement-van der Putt c.s. in de Tweede Kamer, het wets ontwerp zijn beteekenis goeddeels heeft verloren. Verscheidene leden bepleitten üi het al gemeen het opleggen van een wettelijke verplichting aan werkgevers, om bij invoe ring van machines bijdragen te storten in een fonds, bestemd, om aan de op die wijze overbodig gemaakte arbeiders, wachtgelden te verstrekken. Openstelling tegen het einde van het jaar. De werkzaamheden aan de nieuwe Moer- dijkbrug vorderen gestaag. Zooals gemeld, wordt de volgende week de tiende en laat ste overspanning geplaatst. Het afwerken zal nog eenige maanden vorderen en naar het zich laat aanzien, zal de brug om streeks half November geheel gereed zijn. Dit is intusschen niet de datum waarop de openstelling kan plaats hebben. Immers aldus meldt de A.N.W.B. zal de Zuide lijke toegangsweg, die ter hoogte van den Bredasche op den bestaanden weg Moer dijkBreda aansluit, eerst ook gereed moe ten komen en daarmede zal langer tijd ge moeid zijn. Uit den aard der zaak zal bij het aan den toegangsweg nog te verrichten grondwerk het weersverloop in het najaar een belangrijke rol spelen, maar ook in het gunstigste geval zal toch de openstelling zeker niet voor het einde van dit jaar kun nen geschieden. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS IN NEDERLAND. Tentoonstelling en alg. vergadering. Gisteren is te Apeldoorn aangevangen de 7e algemeene vergadering van den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Neder land onder leiding van den heer J. Bak ker van Groningen. Oudergewoonte was aan de algemeene vergadering een bak kerij-tentoonstelling verbonden die gister morgen voor dat de algemeene vergade ring aanving geopend werd door den wet houder van onderwijs, den heer C. H. We- verink. aangezien de burgemeester uitste- dig was. Bij de openingsplechtigheid voer den verder het woord de heeren J. v. d. Mee van Zutphen. namens den rijkskeu ringsdienst; J. Bakker als voorzitter van den bond, J. H. P. Oostenrijk, namens de afd. Apeldoorn en Joh. v. d. Flier van Amsterdam, namens de jury voor vakwed- strijd. Om 2 uur ving de eerste zitting aan. De voorzitter, de heer Bakker, opende de ver gadering met een rede waarin hij wees op den toestand in het bakkersbedrijf en met name de omzetbelasting op het krenten brood wraakte. Spr. releveerde de tot standkoming van de Bakkerij-Stichting om tenslotte voor enkele interne aange legenheden de aandacht der vergadering te vragen. De jaarverslagen van secr. en penning meester. de heeren K. Kolstein te Biltho- ven en J. Vink te Harmeien, werrfen goed gekeurd. Na breede discussie werd de be grooting vastgesteld met een eindcijfer van f.4250.De contributie werd wederom bepaald op f. 6.— per lid en per jaar. De heer D. J. Grütter van Kampen, deed en kele mededeelingen over de stichting „On derlinge Hulp". Besloten werd de volgende jaarvergadering te Hilversum te houden. Het beleid van de redactie van het orgaan werd eveneens goedgekeurd. Gisteravond vond een gezellige bijeen komst plaats, waarin ds. J. R. Goris, Ger. predikant te Apeldoorn, een opwekkend woord sprak. Hedenmorgen werd de vergadering voortgezet. Prof. mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, hield een referaat over: „De wet op de vesti- gingseischen". Hedenmiddag werd de al gemeene vergadering officieel door B. en W. ontvangen. NED. R.-K. BOND VAN BOUWPATROONS. DE ROODE KRUIS-AMBULANOE NAAR ABESSYNIË. Onderscheidingen. Bij K. B. van 8 Juni 1936 is aan de heeren dr. Oh. W. F. Winckel, te Amsterdam, ir. J. J, W. de Vries te Eindhoven, dr. A. van Sphelven te Velp, dr. A. H. M. Colaco Belmonte, te Amsterdam, jhr, dr. J. N. van der Does te Arnhem, G. M. H. Veeneklaas, arts te Utrecht, C. Lampe, arts te Nijmegen W. Hagestein te Rotterdam en P. van den Honing te Rotterdam de medaille van het Roode Kruis verleend, onder toevoeging van een op het lint der medaille te bevestigen gesp van zilver en bepaald, dat op dien gesp het opschrift zal worden aangebracht: „Ethiopië 1935/36". (Reeds geplaatst ki een deel onzer vorige oplage). VEREENIGING TER BEVORDERING VAN DE BELANGEN DES BOEKHANDELS. Gisteren is in Artis te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging ter bevordering van de belan gen des boekhandels, onder leiding van den voorzitter, den heer A. B. van Holkema. In de beide vacatures, in het hoofdbe stuur ontstaan door het aftreders/van -;c heeren Rozenheek en van der Bom. werden benoemd dc heeren H. H. Kok ZBzn. en A. M. E. van Dishoeck, Vervolgens kwamen verscheidene voorstellen van huishoude- lijken en technischen aard in behandeling. Het belangrijkste hiervan was de door het hoofdbestuur vastgestelde wijziging van het reglement inzake het handelsverkeer tusschen boekverkoopers en uitgevers. Na een zeer uitvoerige discussie die beantwoord werd door de heeren J. C. Tadema en J. H. Donner. werden de desbetreffende voor stellen goedgekeurd. De vergadering besloot vervolgens den bekenden Haagschen uitgever Wouter Nij- hoff en den heer J. C. Tadema, directeur van de N. V. erven Boon uit Haarlem, die voorzitter was van de commissie tot her ziening der reglementen, tot eere-leden der vereeniging te benoemen, vanwege hun verdiensten voor den boekhandel, in den uitgebreidsten zin en hun belangstelling en activiteit voor de vereeniging in het bij zonder. Aan het slot van de vergadering werd door den Amsterdamschen uitgever Ahdries Blitz een motie voorgesteld, waarin werd geconstateerd, dat door de uitvaardiging in Duitschland van de z.g.n. Neurenberger wetten en door de vervolging van schrij vers, kunstenaars en anderen, die de meening van het tegenwoordige regime niet deelen, groote schade wordt toege bracht aan het cultureele leven in het algemeen en dus ook aan het hoek. Na de toelichting van den heer Blitz en een kort antwoord door den voorzitter werd beslo ten deze motie niet in stemming te bren gen aangezien men met de strekking er van algemeen accoord kon gaan. Na afloop der vergadering werd in de Koningszaal van „Artis" een toepasselijke een-acter van Johan van Doorn opgevoerd, getiteld: „Zoo juist verschenen", waarna de deelnemers den verderen avond bijeen bleven aan een gemeenschappelijken maal tijd in een der zalen van „Artis". Dc voortgezette vergadering. Gisteren is, naar de N.R.Crt. meldt, te Breda de 18de algemeene jaarlijksche vergadering van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons voortgezet. Een voorstel-Asten. inhoudende dat de leden van den bond bij werkzaamheden in het gebied van een andere afdeeling verplicht zouden zijn zich te houden aan de in die andere afdeeling geldende voor schriften, ls met algemeene stemmen ver worpen. Een voorstel-Den Bosch, waarbij het bondsbestuur wordt opgedragen maatrege len te beramen tot afschaffing van de kosten voor bestek en teekeningen of tot volledige restitutie daarvan, is aange nomen. Een tweede voorstel-Den Bosch om op nieuw actie te voeren voor opneming van een stelpost in de bestekken van hak- en breekwerk is aangehouden teneinde het bondsbestuur gelegenheid te geven overleg te plegen met de zuster-organisaties. Aan de orde waren drie voorstellen be- oogende de bestrijding van beunhazerij. Het eerste voorstel was van de afdeeling Rotterdam en wenschte een uitspraak, dat de instelling van gewestelijke commissies ter behartiging der samenwerking tusschen handelaren en patroos in het bouwbedrijf dringend noodzakelijk was. De afdeeling Tilburg wenschte een uitspraak, dat uiter lijk in December de regeling tot beharti ging der samenwerking tusschen hande laren en patroons moet zijn tot stand ge komen. De afdeeling Winterswijk wenschte het hoofdbestuur op te dragen maatregelen te nemen om den verkoop van materialen aan particulieren door den handel tegen te gaan. Het bondsbestuur achtte deze wenschen in zijn prae-advies nog niet bereikbaar. Nadat verscheidene afgevaardigden de directe instelling van een commissie als door Rottrdam gewenscht hadden be pleit, deelde de heer J. J. Schuurmans, uit Amsterdam, namens de destijds voor deze materie ingestelde commissie mee, dat een landelijke regeling zeer moeilijk uitvoer baar is. Het rapport der commissie zal bin nenkort verschijnen, waarna een speciale vergadering bijeengeroepen zal worden. De conclusies van dit rapport zullen echter alleen gelden voor de R.-K. aannemers. Na' levendige discussies is besloten het hoofdbestuur vrij te laten, mits zooveel mogelijk spoed wordt betracht. Aan de orde was het voorstel Rotterdam om het hoofdbestuur op te dragen het initiatief te nemen om verbinding te zoe ken, met alle georganiseerde groepen van het bouwbedrijf, (w.o. architecten, aanne mers, leveranciers en arbeiders) om door samenwerking tot sapeering te komen. De woordvoerder van de afdeeling zette uit een dat het de bedoeling is dat het hoofd bestuur in toepassing zal brengen de richtsnoeren voor saneering, zooals door zijn afdeeling neergelegd in een brochure van architect J. de Bloem, voorzitter van de R.-K. stichting Het Bouwmeestergilde te Tilburg. Besloten is ook in deze zaak geen be slissing te nemen, dóch deze aan het hoofdbestuur over te laten. Vejvolgens kwam in bespreking de door de aideeling Haarlem opgeworpen vraag of aan de bindende besluiten geen uitbreiding kan en moet worden gegeven zoodat zekere bepalingen uit de bestekken verdwijnen: b.v. geen schadevergoeding bij vertraging door leveringen van derden; de aansprake lijkheid van den aannemer voor leveringen door leveranciers die door de directie zijn aangewezen, enz. Nadat verscheidene afdeelingen uitbrei ding hadden bepleit, zette de voorzitter uit een, dat een dergelijke uitbreiding eerst kan plaats hebben, wanneer alle andere middelen hebben gefaald. Spr. wekte de leden op bestekken waarin de betreffende bepalingen voorkomen, aan het bondsbe stuur te zenden. Blijkt daarbij geen rege ling mogelijk, dan kan uitbreiding over wogen worden. De vergadering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Op voorstel van de afdeeling Haarlem is besloten te trachten met de beide andere organisaties tot een bindend verbod van inschrijven met ongeorganiseerde patroons te komen. Een voorstel Hilversum om maatregelen te nemen tegen het opnemen van de goud- clausule bij aanneming, is aan het hoofd bestuur overgelaten. Een voorstel Waspik om het bondsbestuur op te dragen stappen bij de gemeentebestu ren te doen opi in de bestekken nooit meer dan 50 pet. werklieden uit eigen gemeente voor te schrijven, werd niet gesteund en dus niet behandeld. Na een slotwoord van den heer Klein Schiphorst is het congres met een lunch in Modern besloten. Gisteren werd het 33ste nationale con gres van den Koninklijken Nederland- schen Middenstandsbond in de Stadsdoe- len te Delft door den bondsvoorzitter, den heer Ed. Schürmann, heropend, waar na door dfen heer R. J. Koopmeiners een prae-advies werd uitgebracht over de vraag: Is wettelijke regeling van den markt- en straathandel gewenscht? Na bespreking werd de volgende reso lutie aangenomen: „Het congres, van oordeel, dat een wet telijke regeling van den markt- en straat handel gewenscht is, noodigt het hoofd bestuur uit dit onderwerp bij den Mid- denstandsraad aanhangig te maken en overigens die maatregelen te nemen, welke ter bereiking van het doel nood zakelijk zullen blijken'.. Ten aanzien van reorganisatie van de sociale verzekering was een praeadvies door dr. G. F. Fortanier te Den Haag uit gebracht. De vergadering vereenigde zich met de conclusies, met dien verstande, dat enkele punten nader bestudeerd zouden worden door een commissie van deskundigen, waarna de beslissing aan 't hoofdbestuur zal worden overgelaten. In de middagzitting werd behandeld 't praeadvies van dr. W. F. Lichtenauer te Hillegersberg over den invloed van de crisismaatregelen op het bedrijfsleven in het algemeen en op het middenstands- bedrijf in het bijzonder. Het congres nam de volgende samen vatting aan: „Het congres spreekt als zijn oordeel uit, dat de crisismaatregelen, hoewel on vermijdelijk, het middenstandsbedrijf in een steeds afhankelijker positie hebben gebracht en veler bestaansmogelijkheid hebben ondermijnd. dat de invloed van het georganiseerde middenstandsbedrijf op de landbouw- crisis-politie onvoldoende is en zijn in schakeling bij de uitvoering veel te wen schen overlaat, dat de coöperatieve bedrijfsvorm ten onrechte in een bevoorrechte positie is gekomen, dat de werking van verschillende crisis organen niet voldoende waarborg biedt voor de rechtszekerheid der z.g. georgani- seerden. terwijl in het bijzonder de rechts- bedeeling onbevredigend is, dat de contingenteeringsmaatregelen verstarrend werken en inzonderheid de speciaalzaak in zeer nadeelige positie brengen, terwijl de kleinhandelaar zijn primaire functie van prijzen arbitrageant niet behoorlijk meer kan vervullen, dat verlaging van vaste lasten, inzon derheid van overheidsbedrijfstarieven voor den middenstand een levensbelang is, dat naast de bestaande voorzieningen speciale steunmaatregelen voor kleine middenstanders, die op andere wijze niet te helpen zijn noodzakelijk moeten wor den geacht, roept den Nederlandschen middenstand op om door krachtige organisatie en hechte aaneensluiting van alle stands- en vakorganisaties het hoofdbestuur van den KN.M.B. in staat te stellen zijn pogingen tot verbetering van den bestaanden on- bevredigenden toestand met meer kans op welslagen te ondernemen". Te omstreeks half vier betrad de mi nister-president dr. H. Colijn, vergezeld door den burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, de congreszaal. De aanwezigen verhieven zicli van hun zetels en zongen „Wien Neerlands Bloed" waarna de heer Schürmann den minis ter van harte welkom heette. Minister Colijn sprak te ruim vier uur de slotrede uit, waarin hij allereerst eenige hartelijke woorden van geluk- wensch sprak tot de jublleerende Deut sche Handelsvereeniging, de gastvrouwe van het congres. Voort feliciteerde hij den middenstand met den moed om in dezen tijd een congres te houden en met het feit, dat het karakter van dit congres is geweest zooals het zijn moest. In dezen tijd wordt al heel spoedig ge vraagd: „Wat doet de overheid?". Doch de middenstand ziet in de eerste plaats uit naar wat zij zelf kan doen om de moeilijkheden het hoofd te bieden. AI te veel vertrouwen op de overheid komt al tijd verkeerd uit. De overheid beschikt niet over magische krachten. Daarmede wil spr. niet zeggen, dat de overheid on machtig is, evenmin dat zij geen verplich tingen zou hebben. De Staat heeft meer het algemeen belang te behartigen. De vraag is echter: met welke middelen? En dan leert de ervaring, dat de Staat niet zoo heel veel kan doen zonder er later schadelijke tegenwerkingen van te onder vinden. Is het nu noodig, dat de overheid voor den middenstand directe maatregelen neemt? Er zijn er reeds verschillende ge troffen, doch er zijn raadgevers, die nog andere maatregelen wenschen, b.v. ver hooging der koopkracht door uitspuiting van geld in de maatschappij. Daar zitten zekere voordeelen in, doch spreker vraagt zich af, wat de uiteindelijke werking zal zijn van zulk een crediet-inflatie. Er wordt tegenwoordig ook wel gespro ken over muntcorrectie doch voorbeelden uit andere landen toonen ons aan, dat dit middel slechts tijdelijke verlichting brengt. Men noemt Nederland wel een duurte-eiland, zoo vervolgde de mi nister, doch dat is ons land niet meer. Meer dan men denken zou is de aan passing der kostprijzen gevorderd en de jaarverslagen over 1935 spreken reeds van verbetering ten opzichte van 1934. Reeds verscheidene Nederlandsehe industrieën kunnen concurreeren met gedevalueerde landen. Wij naderen elkander door hetgeen wij zelf deden en wat in andere landen geschiedde. Wij zijn er echter niet met de aanpas sing van de kosten alleen. Daar zijn nog de muntstabiliteit en de autar kische stroomingen, die uit den weg moeten worden geruimd. Doch de dageraad is nabij. De minister besloot zijn rede mot de beste wenschen voor den middenstand, waarna het 33ste congres te ongeveer half vijf werd gesloten. ZUIVELHANDEL-ORGANISATIES. Onder leiding van den heer W. W. Nij- meier vergaderde te Haarlem de centrale besturenbond van zuivelhandel-organisa ties in Nederland. De afd. Westland verzocht in te grijpen in den toestand der melkcontrole en op te treden tegen daarbij bestaande methoden. Een concept-adres ter zake aan den mi nister werd goedgekeurd. Zaandam vroeg maatregelen tot wijziging van het melk- besluit ten aanzien van verplichte kranen en toe te staan als van ouds het gebrui ken van de maat. Het kraansysteem be zorgt veel last. Besloten werd, zich daar toe tot de regeering te wenden. Besloten werd voorts bij den minister met klem van redenen te ageeren tegen de „voedt u goed"-campagne en haar uitwassen. Op uitnoodiging van Zaandam zal daar op 29 Juli a.s. de zomervergadering van den Bond -worden gehouden. Men ver wacht omstreeks 500 deelnemers PENSIONNEERING BIJ DE SPOORWEGEN. Op 60-jarigen leeftijd. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Naar wij vernemen zal met September as. al het personeel der Nederlandsehe Spoorwegen dat den 60-jarigen leeftijd bereikt heeft, gepensionneerd worden, zulks ook in verband met het feit dat de leef tijdgrens, welke bij de voormalige Staats spoorwegen 65 jaar bedroeg, onlangs met die van het personeel der voorm. H. IJ. S. M„ dus 60 jaar, werd gelijkgesteld. Hierdoor zal een groote afvloeiing van voormalig S.S. personeel plaats hebben. In 1935 zijn ongerekend het gewone verloop, 794 personen van het personeel afge vloeid door pensioenneering of op wacht geldstelling. Dit jaar zal het aantal nog belangrijk grooter zijn. NATURALISATIE VAN BANKIER MANNHEIMER. zoowel thuis als op reis, is Purol. Deze ver-" zacht en geneest zonnebrand, doorzitten, schrijnen, stukloopen, insectensteken, mug geheten en allerlei huidverwondingen. Tube 45 et. Doos 60-30 ct. Bij Ap. en Drog. 6319 (Ingez. Med.) Op de Eerste Kamer-agenda van 15 Juli. Op de agenda voor de openbare vergade ring der Eerste Kamer van Woensdag 15 Juli zijn nog geplaatst de wetsontwerpen tot naturalisatie van den bankier Mannhei- mer en dat inzake de regeling met betrek king tot de Paleis-Raadhuiskwestie te Am sterdam. Dit laatste ontwerp zal worden behan deld indien het eindverslag tijdig zal zijn vastgesteld. CONGRES NEDERL. BAKKERSBOND. Te Utrecht wordt een congres gehouden van den Ned. Bakkersbond. Gistermiddag heeft prof. mr. P. S. Gerbrandy een inlei ding gehouden over „de nieuwe saneering in het bakkersbedrijf". Wanneer gespro- ke wordt van de nieuwe saneering, aldus prof. Gerbrandy, dan is daarmede een te genstelling tot uitdrukking gebracht, n.I. nieuwe tot oude saneering. Deze tegenstelling bestaat in werkelijk heid. De bakker en het bakkersbedrijf hebben vroegere saneeringspogingen ge kend; ik denk in het bijzonder aan die, welke berust op een convenant met meel fabrikanten, gesanctionneerd door een lijstenstelsel. De nieuwe saneering is niet alleen nieuw in den zin van later in tijd, zij is ook nieuw wat den rechtsgrondslag betreft. Het nieuwe van deze saneering is wel uitgedrukt in het woord „ordening". Gegeven, dat een menschelijke samenle ving zonder ordening onbestaanbaar is, ligt het nieuwe van de ordeningsgedachte, zooals die zich heden ten dage openbaart hierin, dat de collectiviteit in het juri disch en economisch leven bezig is een grootere plaats te veroveren. Ordening wil twee dingen in één adem zeggen: zoo is het, en zoo behoort het te worden. Ook onder het oudere recht be staat er in feite een bakkerijbedrijf. een tak van ondernemingen, die zich alle be zighouden met de productie en distributie van brood. Maar rechtens is dat geheel niet een eenheid, het is de optelsom van de individueele ondernemingen. Aan het slot van zijn rede verklaarde spr. door den minister gemachtigd te zijn r mede te deelen, dat de ontwerp-onder- hebben. nemersovereenkomst voor het bakkersbe drijf door den minister is geteekend en doorgezonden naar den economischen raad. Vervolgens kwam in behandeling een voorstel van de afd. Zaanland om er bij de regeering op aan te dringen naar ver lichting der op het bakkersbedrijf druk kende lasten te streven. Dit verzoek zal ter kennis van de regeering worden ge bracht. Besloten werd nog de afdeelings- besturen aan gemeentelijke gas- en elec- triciteitsbedrijven, de spoorwegen en om- roepvereenigingen te laten verzoeken geen cursussen in broodbakken te organisee- ren of broodrecepten te verstrekken, daar het bakkersbedrijf daar ernstige schade van ondervindt. In het huishoudelijke deel der vergade ring werd een statutenwijziging goedge keurd, evenals rekening en verantwoor ding van den penningmeester over 1935. De heer Fred. C. Stahle werd tot bonds voorzitter herkozen, terwijl de heeren J. J. de Jonge, M. ten Kate en Herm. C. Kloet tot leden van het Centraal Bestuur wer den herkozen. De contributie voor 1937 werd vastgesteld op f. 6.75. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT. Door de textielarbeidersbonden St. Lam- bertus. de Eendracht en Unitas is aan de directie van de Koninklijke Stoomweverij te Nij verdal een ultimatum gesteld, in ver band met de eischen der organisatie, om tien procent loonsverhooging in te voeren voor de 16- en 18-getouwenwevers. Indien uiterlijk Zaterdag 18 Juli a.s. geen bevredigende oplossing is verkregen, zullen de bedoelde wevers op Maandag 20 Juli het werk niet opnemen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap pen zal op Maandag 13 Juli e.k. niet plaats

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9