77ste Jaargang DINSDAG 7 JULI 1936 No. 23398 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque - en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. Ir. w. j. modderman Een vcelzijdig-verdienstelijk stadgenoot heengegaan. Wijlen ir. W. J. Modderman. Hedenmorgen bereikte ons de droeve tijding, dat op nog slechts 54-jarigen leef tijd na een langdurig ziekbed, maar toch nog onverwachts ls overleden ir. W. J. Modderman, in leven chef van den'dienst van exploitatie der N.Z.H.T.M. Met ir. Modderman is een man heenge gaan, voor wien iedereen, die hem kende, groote waardeering koesterde Hij was iemand met een hooge opvatting van zijn menschelijke plichten en een groot en diep besef van zijn taak tegenover de gemeen schap. Hij stelde zijn gaven van hoofd en hart niet alleen ln dienst van zijn aller- naasten werkkring, maar stelde ze op velerlei terrein ter beschikking van het algemeen belang. Een opsomming van de vele functies, welke hij in het openbare leven bekleedde, doet het beste zien, hoe ir. Modderman niet behoorde tot hen, die hun licht onder de korenmaat zetten, maar het plaatste in het brandpunt van het dagelijksch leven, waar zeer vele stadgenooten, mede door zijn groote mate van hartelijkheid en eenvoudige bemin nelijkheid, zich eraan hebben verkwikt. Met ir. Modderman verliest Leiden een zijner beste burgers, zeer vele ingezetenen een trouw en oprecht vriend, wiens ver scheiden een gevoel van groote leegte achterlaat, maar wiens nagedachtenis bij talloos velen in hooge en dankbare her innering zal voortleven. Zijn leven was kort, doch het was welbesteed. Hij ruste in vrede Willem Jacob Modderman werd 2 Mei 1882 in Den Haag geboren als jongste zoon van den toenmaligen minister van Justitie en den vroegeren Leidschen hoogleeraar. Hij volgde de H.B.S. te Haarlem en studeerde daarna aan de Technische Hooge. school te Delft, dat hij omstreeks 1909 als civiel ingenieur verliet. Na gedurende de oorlogsjaren in Rotter- damschen gemeentedienst werkzaam te zijn geweest, waarbij zijn bemoeienis zich uitstrekte tot de oplossing van tal van distributie-vraagstukken, werd hij met ingang van 1 December 1919 benoemd tot Ingenieur bij de N.Z.H.T.M. met stand plaats Hilversum, alwaar hij werkte aan de electrificatie van de Gooische lijn. Op 1 Mei 1921 ging hij in gelijke functie over naar hier, waar de electrificatie van de lijn LeidenDen HaagScheveningen zijn opdracht vormde. Toen deze in 1924 een feit was gewor den, werd hij met Ingang van 1 Januari 1925 benoemd tot chef van exploitatie te Leiden voor de groep Zuid-Holland, om vattende het beheer van de lijnen Leiden— Haarlem, LeidenKatwijk/Noordwijk en Leiden—Den HaagScheveningen met in begrip van de groep weg, bovenleiding en gebouwen. De heer Modderman stond zoowel bij zijn directie als bij het personeel in een zeer hoog aanzien. Steeds opgewekt en vroolijk, strikt rechtvaardig en door-en-door eerlijk had hij voor iedereen een goed woord en het hartelijke medeleven van de zijde van het personeel gedurende zijn ziekte, moet de familie de overtuiging hebben gegeven, hoezeer zijn vriendelijke persoonlijkheid werd geëerd en bemind. Zooals wij hierboven al schetsten, lagen zijn verdiensten op sociaal, maatschap pelijk en charitatiefgebied op zeer uiteen loopend terrein, een bewijs temeer van zijn breede belangstelling en veelzijdigheid, waar het gold zijn medémenschen te hel pen en bij te staan. Hij was o.m. lid van den Voogdijraad, lid en een vooraanstaand medewerker van het (thans opgeheven) Crisis-Comité, hoofdbestuurslid van de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid, bestuurslid van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", commissaris der Leidsche Spaar bank, voorzitter van de Leidsche Buiten school, bestuurslid van de Leidsche Bouw- vereeniging, secretaris van de Leidsche IJsclub, oud-voorzitter van de Eerste Leid sche Schoolvereeniging en bestuurslid van het departement Leiden van de Mij. voor Nijverheid en Handel. In al deze functies heeft hij met hart en ziel bijgedragen tot het welzijn van de stad zijner inwoning en van vele groepen harer ingezetenen. Zij, die het voorrecht hebben genoten om zich zijn vrienden te mogen noemen, zullen zich ir. Modderman dankbaar blijven herinneren als een nobel mensch, wiens warme, oprechte vriendschap, ook na zijn vroegtijdig heengaan, een kostelijk bezit zal blijven De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Vrijdagmiddag om 1 uur op de begraafplaats „Rhijnhof" plaats vinden. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer L. Demmenie in het perceel Haarlem merstraat 169 een kantoorboekhandel op richtte. De zaak breidde zich zoodanig uit. dat in 1918 in het pand Haarlemmerstraat 219 een afzonderlijke kantoormachinehan- del werd gevestigd en in latere jaren beide panden moesten worden vergroot. Sedert 1932 is aan de zaak ook een drukkerij en binderij verbonden, terwijl tenslotte in het perceel Lage Rijndijk 1 a een filiaal, de leesbibliotheek „Zijlpoort" annex boekhan del is gevestigd. Sinds ongeveer acht jaren is een zoon van den oprichter, de heer P. Demmenie in het bedrijf opgenomen. Rest nog te ver melden, dat aan de zaak een speciale vul penreparatie-inrichting en een onder houdsdienst voor kantoormachines zijn ver bonden. waardoor het bedrijf, in het klein begonnen, momenteel aan vijftien personen werk geeft. o VERMISTE TERECHT. De 31-jarige broodbakkersknecht J. van Rooyen, die sedert Zaterdagmorgen werd vermist en wiens opsporing door den com missaris van politie was verzocht, is weer teruggekeerd. Omtrent het verblijf van den 41-jarigen timmerman Jac. S. den B„ die sinds Don derdag wordt vermist, verkeert men nog in het onzekere. o DE GODSDIENSTOEFENINGEN IN HET MORSCHKW ARTIER. De heer A. Blauw, Hooge Morschweg 126, schrijft ons naar aanleiding van ons ver slag van gisteren, dat de heer Bloot er geenszins op heeft aangedrongen gelden 'e sturen voor den bouw van een „Juiiana- kapel". Dergelijke plannen bestaan in het geheel niet. Wel is erop aangedrongen gel den te geven voor het instandhouden der Zondagmorgendiensten, hetgeen uit den aard der zaak heel iets anders is. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Bijeenkomst van den Studiekring. In het gebouw „Patrimonium" kwam gis teravond de studiekring van den Leid schen Chr. Besturenbond bijeen, in welke samenkomst de voorzitter, de heer D. Hendriks sprak over: „De crisis in ver band met de geestelijke verwarring in den tegenwoordigen tijd". Na een inleidend woord van den secre taris, den heer Veerman, kreeg de heer Hendriks gelegenheid om over boven staand onderwerp te refereeren. De crisis, aldus begon spr., mag niet be schouwd worden als de oorzaak der hui dige ontwrichting, wel heeft zij deze be vorderd. Als een der voornaamste factoren, waar door de verwarring is ontstaan, noemde spr. de ontwrichting van het gezinsleven. Was dit vroeger het sterke punt der samenleving, thans is het vrijwel de zwakke plek geworden. Er gaan echter andere factoren mede gepaard, de zeden zijn losser geworden en het persoonlijk verantwoordelijkheidsbesef is bezig te verdwijnen. In eigen geestelijke armoede tracht men zich de verantwoor ding van de schouders te schuiven en zoekt men zijn heil bij sterkere persoon lijkheden, bij wien men de capaciteiten denkt, welke men zelve voelt te missen. De verschijnselen der decadentie doen zich op ieder terrein voor. Prof. Aalders noemde dit: De nood des tijds. Alles is blijkbaar in nood, omdat men vreemd staat tegenover het wezen der dingen. „Het Westen dreigt ten onder te gaan" profeteerde de pas overleden cultuur-filo- soof Oswald Spengler. Vrijwel alle teeke- nen stellen hem in het gelijk. Toch komen er weer eenige lichtpunten. Er gaat weer een roep om het Christendom door de wereld. Men gaat, aldus spr., meer en meer beseffen, dat de grondfout in onze samen leving is het ontbreken van het geloof, een basis, waarop men gemeenschappelijk staan kan. Met den wensch, dat het Christendom zich, vooral nu, haar groote roeping be wust worde, besloot spr. zijn uitvoerig be toog, waarop een interessante bespreking volgde. In het tweede gedeelte van den avond is nog gesproken over reorganisatie-plan nen van den studiekring, welke tevens een Uitbreiding der werkzaamheden beoogen. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Morgenavond is het programma der we- kelijksche Orgelavonden in de Hoogland- sche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren, samengesteld uit: Bach, Vivaldi, Handel, Guilmant en Widor orgelwerken, benevens koraal- en lledbewerkingen. De toegang is vrij. EXCURSIE GEM. KWEEKERIJ. Onder leiding van den heer J. Jonker, hoofd-opzichter der Plantsoenen, hield de tuiniers en bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden" gisteravond een excursie naar de Gemeente-Kweekerij. Er bestond hiervoor groote belangstelling. Nadat allen door den 2den voorzitter aan den heer Jonker waren voorgesteld, werd het doel van deze kweekerij uiteen gezet, nl. om Leiden tot een mooie stad te maken. Allereerst werden de boomen en hees ters bewonderd, welke reeds een sieraad voor onze stad beteekenen. De potplanten en zaadbloemen hadden eveneens ieders bewondering, evenals de inventaris der broei- en kweekkassen. Tot slot werden de rots- en vaste plan ten bezichtigd, waarover vele vragen wer den gesteld. Na dankzegging verlieten allen voldaan om pl.m. 9 uur de mooie kweekerij. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op Droefschrift getiteld: ..De be perkte aansprakelijkheid van den reeder", de heer J. J. Woltman geboren te Heeren veen: idem tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde. od proefschrift getiteld: .Li chamen van algebraïsche functies bij een volkomen constantenlichaam" de heer W. Th. L. van GeldroD geboren te Ottersum. Geslaagd voor het Prooaedeutisch examen Theologie de heer J. C van Dongen (Oegst- geest): de heer A. Snijders (Delft): mei. C Bosman (Velp): doctoraal examen Rechten de heer C. F. Diesch (Middelburg): doctoraal examen Wis. en Natuurkunde hoofdv. Scheikunde de heer P. N. Degens (Den Haag): idem hoofdv. Pharmacie. mei A. Soete- kouw (Rotterdam). Candidaatsexamen Geschiedenis de heer H. J. Scherft (Den Haag). Candidaatsexamen Theologie de heeren C. Pijpers (Leiden). W. F. v. d. Windt Vlaardingen) en F. Offeringa (Scheve ningen). Economisch doctoraal examen Indologie de heer M. H. v d. Hoeven (Rotterdam) Doctoraal examen Indisch Recht de heer H. J. Venselaar (Den Haagi. Doctoraal examen Geneeskunde de hee ren P. Ruitinga (Amsterdam). H Wichers (Den Haag) en H G. van Eelen (Leiden) Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter K mej. A. Aalders (Etten) Idem letter A de heer H. Streefkerk (Heemstede) en mei C. Bregman (Leiden). Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdv. P'antkunde mej. P. A. M. Keesom (Leiden). Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren J. Broekema (Den Haag). I. A. Houck (Deventer) en mei. L. M. Spieren burg (Rotterdam). Candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren J. A. A de Jong (Oostvoorne). J. Drion (Den Haag). H. Drlon (Den Haag) en G. J. L. Maduro (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Joop Pollman. Hoogstraat 4, Leiden. Ga- lanterieënhandel, handel in glas, porceleln en aardewerk. Eigenaar: J. A. M. Pollmann, Leiden (H. V.) G. W. J. Pollman, Nieuwe Rijn 1, Leiden. Handel in huishoudelijke en luxe artikelen. Eigenaar: C. W. J Pollman, Leiden Magazijn St. Josef, Hoogstraat 3. Leiden Winkel in religieuze artikelen. Eigenaar' P. G J. Pollmann, Leiden. Opheffing: Leidsche Levensmiddelen Centrale „Mei- co", Wasstraat 3, Leiden. Wijzigingen N.V. Algemeene Handel- en Credietmaat- schappij. Vliet 23, Leiden. De N.V. voorh. R. M. Beuth en Zn., is als directrice van bovengenoemde N.V. afgetreden. Nieuwe directeur: S. Th. Holst Weber, Leiden. M. H. van Kampen, Kempenaerstr. 3, Oegstgeest, horlogerie. Bijv. uitgeoefend bedrijf: tevens winkel in handwerken en wol o. d. naam: 't Wolhuis. Turnhout en Geerlings, Pilarenlaan 7. Noordwijkerhout. Handel op het buitenland in bloembollen en aanverw. artikelen. Da zaak is met ingang van 8 Juni 1936 in li quidatie getreden. Liq.: P. J. Geerlings, N oordwij kerhout. CHR. H.B.S. 3IET 5-JARIGEN CURSUS Na verlengd examen zijn nog toegelaten tot de eerste klasse: D. v. Barneveid, H. Cornet, A Goemaat, L. H. W Mounier, G Nugteren, P. C. den Ouden, J. A. Somerwil. J. Vermeulen, C. C. van Weeren en A. G. Haring. Afgewezen 6. DE ALGEMEENE TOESTAND. Greiser tc Danzig terug Geruststellende verklaringen Italic zal niet deelnemen aan de conferentie tc Montreux De Negus in Londen terug De Abes- sljncn vragen weer een leening. De president van den Senaat Greiser is hedenmorgen te Dantzig teruggekeerd. Een groote menigte bracht hem een ovatie. Hij voerde gisteren te Berlijn onderhandelingen met de leiders van de nationaal-socialisti- sche oartij. In Berlijnsche kringen wordt de kwestie van herziening van het statuut van Danzig niet op den voorgrond geplaatst Alleen wijst men erop, dat de Dan- zigerkwestie de betrekkingen tusschen Duitschiand en Polen niet mag aan tasten. Derhalve acht men het waar schijnlijk, dat Greiser opdracht heeft gekregen, in te binden. De Fransche ambassadeur en de zaakge lastigde van Groot-Brittannic hadden gis teren te Berlijn een onderhoud over de rede van Greiser met den directeur van h^t ministerie van Euitenï. Zaken Dieekhoff, daar von Neurath afwezig was. Voor de woring van den hoogen commis saris te Danzig is een schildwacht geplaatst De politie-president van Danzig heeft de oppositiebladen „Danziger Volksze.tung" en „Danziger Volkstimme" in beslag genonen wegens critiek op de rede van Greiser tc Genève. Vele leden der oppositiepartijen zijn gearresteerd. Gisteren vonden reeds 150 arrestaties plaats. Het officieele orgaan van de Danziger N.S.D.A.P., de „Danziger Vorposten", schrijft o a.. dat deze beschouwd moet worden als het doelbewuste oegln van een nieuwen weg, die men wel moest inslaan, nadat de tot nu toe gevoerde weg tot teleurstellingen heeft geleid. De burgerlijke „Danziger Neuste Nach- richten" schrijft met betrekking tot de eischen. waarvan Greiser zich de tolk heeft gemaakt, dat deze nu eens duidelijk en luide uitgesproken zijn en niet meer ver stommen zullen. Zij eischen een antwooul. Gisteravond is te Warschau een offic;ens communiqué gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat de pers in sommige lan den. welker belangen worden bedreigd door de Dui' sr.be expansie, teveel waarde hecht aan de Danzieer kwestie, teneinde tc doen eelooven. dat de opmerkzaamheid van Duitschiand elders dan :n deze landen wordt bezig sehouden. Het communiqué verklaart verder, dat Greiser te Geneve zeide, dat de belangen van Polen in Danzig zullen worden geëerbiedigd en dat mdicn de rede van Greiser revisionistische ten- denzen bevatte, deze uitsluitend betrekking hebben op de rol van den Volkenbond in qc vriie stad. Tenslotte wordt in het communiqué ver klaard, dat de rechten van Polen in Danzig zig moeten worden geëerbiedigd en dat dit ook zal geschieden. Naar Reuter uit Londen verneemt, heeft Eden in den gisteravond gehou den ministerraad met nadruk gewezen op het ernstige karakter van de ge beurtenissen te Danzig. De geheele kwestie zal in den kabinetsraad op nieuw aan een onderzoek onderworpen worden. Men meent, dat Eden toen ook rapport heeft uitgebracht over de besprekingen te Genèvc. NED. AMUSEMENTSCLUB. In café-restaurant Royal" hield de Ned. Amusementsclub gisteravond een ledenvergadering. Nadat de voorzitter, de heer Jansen, de vergadering had geopend en het doel der vereeniging nogmaals uiteengezet had, deelde hij 't afwisselend zomerprogramma mede. Door den secretaris, den heer Van Eyken, werden enkele mededeelingen ge daan over de te koopen sportkleeding en vlaggen. Hierna werd de vergadering gesloten. BINNENLAND. Hier ter stede is overleden ir. W. J. Modderman, chef van exploitatie der N.Z. H.T.M. (Stadsnieuws, le Blad). Het vaste-lasten-ontwerp is door de regeering ingetrokken. (Binnenland, 3e Blad). Het nationaal middenstandscongres te Delft; openingsrede van den heer Schür- mann. (Binnenland, 3e Blad). De heer K. ter Laan gaat heen als bur gemeester van Zaandam. (Binnenland, 3e Blad). Opnieuw disconto-verlaging der Neder- landsche Bank. (Financiën, 2e Blad). Amerika won met 63 den tenniswed strijd tegen Nederland. (Sport 2e Blad). Een rapport inzake wijziging van dc competitie-indeeling van den K.N.V.B. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Greiser te Dantzig terug; geruststellende verklaringen. (Buitenlaand, le Blad). De conferentie te Montreux; Italië zal niet deelnemen. (Buitenland, le Blad). Eden beantwoordt vragen in het Lager huis. (Buitenland, le Blad). De Britsch-Egyptische onderhandelingen in een beslissend stadium? (Buitenland, le Blad). De Negus weer te Londen; de Abessijnen vragen wederom een leening. (Buitenland, le Blad). De onrust in Spanje en andere landen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. De heer D. M J. van Norden siaagde in Delft voor het ingenieursexamen voor electro-technisch ingenieur. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteuren lijst «n het faillisse ment van J van Zijp, rijwielhandelaar hier ter stede. Deze lijst telt 43 crediteuren met een totaal passief van f. 31.317.07 waawan preferent f. 70.37. De baten zijn nog niet volledig bekend. Wij herinneren eraan, dat hedenavond te halfacht Inspecteur van der Wal over het Gem. Radionet een causerie zal houden over het verkeer. Op Woensdag 15 Juli a.s. des namid dags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13 a, waarin is gevestigd het bureau van den Genees kundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Stefani verneemt officieel dat Italië niet aan de conferentie te Montreux zal deelnemen. Vermoedelijk zal Bova Scopa, Italiaansch gedelegeerde bij den Volkenbond als waarnemer de confe rentie bijwonen. In welingelichte klingen te Rome verklaart men, dat, zoolang de pacten van vederzijdschen bijstand in deMid- dellandsche zee blijven bestaan, de re geering te Rome niet zijn medewerking zal verleenen aan de regeling van kwesties, die de Middellandsche Zee betreffen. De opheffing van de sanctie's alleen, is dus niet voldoende voor de medewerking van Italië aan de internationale bespre kingen. De conferentie zelf zal evenwel gewoon doorgaan en een accoord zou eventueel openstaan voor de staten, die aan de on derhandelingen niet hebben deelgenomen. De Britsche amendementen, die gisteren, gelijk gemeld, zijn ingediend, hebben den vorm van een volledig tegenvoorstel op dat <^er Turken. Zij luiden als volgt: 1. De doorgang van oorlogsschepen in vredestijd. Turkije had voorgesteld, de tonnage van tot de zeeëngten door te laten schepen riet hooger dan 14.000 ton te doen zijn. Het Engelsche voorstel betreft schepen van 15.000 ton. Turkije had verder voorgesteld, dat de vreemde zeestrijdkrachten van niet aan de Zwarte Zee gelegen landen niet de 28.000 ton zouden mogen overschrijden. Engeland wenscht deze tonnage op 30.000 ton gebracht te zien en in zekere bijzon dere omstandigheden op 45.000. 2. In geval van oorlogsdreiging wilde Turkije naar eigen goeddunken de zee engte kunnen afsluiten. Het tegenvoorstel wenscht deze sluiting te laten afhangen van een met 2/3 meerderheid genomen be sluit van den volkenbondsraad. 3. In geval van oorlog en neutraliteit van Turkije zou het Turksche voorstel Turkije de vrijheid laten de voor vredes tijd geldende regelen toe te passen. Het tegenvoorstel oppert de mogelijkheid voor oorlogvoerende staten, de vijanden door de zeeëngte te achtervolgen. 4. Het Turksche voorstel maakte geen enkele toespeling op het voortbestaan der huidige commissie voor de landengten. Het tegenvoorstel vraagt de instandhouding daarvan. In overeenstemming met het tegenvoor stel zal de nieuwe conventie geldig zijn, zoodra zij door alle onderteekenaars zal zijn geratificeerd. De geldigheidsduur zal 50 jaar zijn met de mogelijkheid van amendeering per tijdvak van vijf jaren. De Turksche delegatie heeft het tegen voorstel als basis van onderhandeling aan vaard. Het werd van Russische zijde met eenige reserve ontvangen. Paul Boncour, heeft, nadat hij van het Engelsche tegenvoorstel in kennis was ge-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1