DIA-BROOD Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 4 Juli 1936 (UN/T IN UITERE* UIT DE RIJNSTREEK. C. F. MEERPOEL VISSCHERIJBERICHTEN. BROOD VOOR SUIKERZIEKEN FAILLISSEMENTEN. UIT DE BONTE WAERELD Losse nummers van ons Blad TENTOONSTELLING VAN OUDE KUNST. Te Amsterdam ls gisteren ln het Rijks museum geopend een tentoonstelling van oude kunst in het bezit van den intern, (handel. Deze expositie wordt door de ver- ceniging van handelaren in oude kunst in Nederland ter gelegenheid van haar zilve ren lubüeum georganiseerd. Er is gesproken door den voorzitter der vcreenieing, den heer Jac. Goudstikker, den heer dr Schmidt Degener en minister Slotemaker de Bruine BOEKBESPREKING. Een Vrouw in Eenzaamheid, door Maurice Baring. Geautoriseerde Nederlandsche bewerking van mevr. Gorter-Keyser. Versche nen bij de Zuid Holiandsche Uitgevers Maatschappij. Prijs ingen. f. 1.75 en geb. f. 2.50. Dit boekje van den Engelschman Ba ring frappeert hoofdzakelijk door een ty pisch Engelsche mentaliteit, die de lite ratuur van het Engeland der 19e eeuw, tot nog voor een tiental jaren, beheersch- te, n.l. handhaving van het decorum en onderdrukking van gevoelens en spontane levensuitingen terwille van een zeer be- driegelijken uiterlljken schijn. De schrij ver Lawrence heeft met zijn ook buiten Engeland opzienbarende boeken de be nauwende atmosfeer dier literatuur weten op te frisschen. Maar duidelijk is wel dat deze Lawrence-donderbui niet al het druk kende heeft kunnen wegvagen. Wellicht verdwijnt het nimmer heelemaal, waar de eigenschappen als boven beschreven, zoo diep geworteld zijn in het wezen zelf van een deel van het Engelsche volk. De vrouw in dit boek, die ontroerend schoon is. maar ijskoud en in haar nim mer ontdooiende beheerschtheld een raad sel blijft voor haar naaste vrienden en voor de lezers van haar geschiedenis, heeft de eenzaamheid in haar huwelijk en na haar huwelijk dan ook meer te wijten aan alle gebrek aan spontaniteit en zielsbewo- genheid, dan aan het egoïsme van haar hypocrieten echtgenoot, De auteur heeft o.i. psychologisch de ontwikkeling van het huwelijksleven van dit Engelsche echtpaar juist uitgewerkt, al weet hij blijkbaar ook zelf de sluier niet voor ons op te heffen, die over het on doorgrondelijke wezen der vrouw hangt. Medelijden met haar eenzaamheid kunnen we dan ook niet koesteren, want zij heeft bewust verkozen, alles wat het leven haar bood, te laten voorbijgaan. Wij vragen ons af of de Nederlandsche bewerking niet wat erg „vrij" ls geworden, daar het geheele boekje een sterk vrou welijk cachet draagt, terwijl toch de schrijven een man is. De illustraties zijn wat conventioneel maar stijlvol, door me vrouw Midderich-Bokhorst verzorgd. Een Schip vaart uit, door C. Borst lap. Uitgave C. A, J. van Dis- hpeck. Bussum '36. Goede journalistiek is dit debuut van een jong schrijver. Eerlijk, rauw, reeel nuchter en vooral, niet sentimenteel. Het zijn de goede eigenschappen van onze te genwoordige jeugd, vereenigd in een re: laas (het .woord beschrijving is al een te gerekte aanduiding voor den zeer beknop- ten en bottigen stijl) van een reis naar Indië op een onzer Nederlandsche vracht schepen, beleefd door een stuurmansleer ling. Hij vertelt van het werk aan boord van de beklemming van het eentonige wachtloopen bij slecht weer, als hij te vechten heeft tegen natte kou en demo ralisatie van laden en lossen in ver sneld tempo met een voortdurend tekort aan slaap van ziekte en koorts van hulp aan een schip in nood in vereende krachten van bemanning en passagiers van het Kerstfeest aan boord van wat oppervlakkige zoutwaterphilosophie en van de zielige genoegens die een avond pas sagieren biedt. Thuis: rusteloos verlangen naar de vaart. Op zee: hunkeren naar huis. Als men dit boekje leest wordt men er wel van doordrongen dat een zeeman altijd onderhevig is aan een van die beide groote verlangens. Ook, dat hier een een voudige Jongen een onopgesmukt dagboek heeft gehouden over alle lief en leed op zijn vrachtschip, notities die door hun op rechtheid en pretentieloosheid sympathiek zijn. De IJzeren Wil, door Ellen Glas gow. Nederlandsche Vertaling uit het Amerlkaansch door J. E. Gorter—Keyser. Uitgave Zuid- Hollandsche Uitgevers Maat schappij. Den Haag. Prijs ingen. f. 3.75 en geb. f. 4.50. Het is een eigenaardig verschijnsel dal in dezen tijd van haast, rusteloosheid en slordige levensopvatting, de uitgevers steeds meer verschijnen met lijvige boe ken, familieromans, zedenschilderingen zou men ze kunnen noemen, van drie, vier ge slachten tegelijk. Wij waren gewend der gelijke literatuur uit Scandinavië te krij gen, het land van den zoo bij uitstek be zonken geest, doch nu komt uit Amerika in dezen trant meer en meer tot ons er. vaak belangwekkend genoeg. Europa ls nog niet uitgeschreven op historische ro mans, Amerika sloeg die phase over en begint ons te overstelpen met historische familieverhalen. Zoo doet Ellen Glasgow het met dit zware boek van circa 450 blad zijden. Zij doet tenminste een poging in die richting, want meer dan een probeer sel op dit gebied kunnen we het niet noe men. .Het boek is oppervlakkig en zoo min als de personen hun lotgevallen „bele ven", zoo min beleven wij die aan hen. Het wordt ons alles medegedeeld en het zal wel zoo zijn zooals de auteur het zegt, deze geschiedenis van de grootouders, ouders, ki Aderen en kleinzoon uit een wil lekeurig „voortrekkersgeslacht", ergens in het hartje van Amerika, op de grens der beschaving. Maar de lotgevallen en ook de menschen zelf, die ze ondergaan, zijn niet erg belangrijk en met gelijken opzet en gegevens hadden ze dit wel kunnen zijn wanneer de schrijfster ze voor ons belangwekkend had weten te maken. Het komt ons voor dat de schrijfster met dit werk boven haar macht heeft gegrepen. De verzorging van het boekwerk, met illustraties van Anton Pieck, ls zooals alles wat de Zuid-Hollandsche Uitgevers Maat schappij brengt, zeer smaakvol uitgevoerd C. N. 6141 Ket fijnste werk kan ik doen inet een ingebouwde Adler- naaimachine, waarmede ik kan naaien, knoopsgaten maken, knoopen aanzetten, ja zelfs borduren en stoppen. Naaimachinehandel BREESTRAAT 171, TEL. 2657 (Ingez. Med.) DE HARINGVISSCHERIJ. De mogelijkheid, die we ln ons vorig over zicht opperden, dat thans wel eens een tijd perk van slechtere vangsten kon aanbreken, schijnt in de aanvoeren van deze week be waarheid te worden. Maandag waren er slechts een gering aantal schepen aan de markt, waarvan ver schillende, na drie weken reis en langer, met zeer kleine ladingen. Voor de jonge en groene kwaliteiten wer den dien dag dan ook flinke prijzen be-, taald, evenals voor het oudere goed, dat niet van de warmte geleden had. Er waren echter nog al wat afwijkende kwaliteiten, die belangrijke lagere prijzen opbrachten. Dinsdag waren er verschillende jagers aan de markt en de aanvoeren waren grooter dan den vorigen dag. Zooals dit meesten tijds het geval is bij een vrij grooten aanvoer op Dinsdag, konden de prijzen zich niet handhaven en liepen wat terug. Voor het eerst in dit seizoen werden belangrijke hoe veelheden Zuidmaatjes aangebracht; de kwaliteit was niet slecht, doch. hoewel de haring mooi was, kon men goed zien, dat ze met warm weer gevangeij_s/.s. In opdracht van de Kamer van Koophan del voor de Beneden-Maas ls een rapport verschenen inzake het Noordzeeharingvis- scherijbedrijf, welk rapport aan den mi nister van Landbouw en Visscherij is aan geboden. Het is een omvangrijk werk en de samensteller heeft zich alle moeite gegeven in vier hoofdstukkeh een zoo overzichtelijk mogelijk beeld te geven over prijsverloop en kostprijs van haring over een periode van 10 jaar; verder wordt over dezelfde periode het verloop geschetst van de werkgelegen heid en de belastingopbrengsten. Hoofdstuk III levert een beschouwing van de positie van het Haringvisscherijbedrijf op de wereldmarkt in de periode 19221934, terwijl tenslotte in hoofdstuk IV middelen tot verbetering in den toestand op de ha- ringmarkt worden aangegeven. Hoewel wij het met de groote lijnen van dit rapport wel eens zijn, zijn er toch ver schillende punten, waarmede de kustmen- schen zich niet zullen kunnen vereenigen; de belangen van de Vlaardlngsche stoom- reederijen zijn hier en daar te sterk naar voren geschoven en o. i. hefft de schrijver niet voldoende ln het'oog gehouden, dat in de vergelijkingsjaren 19221934 de motor- loggerreederijen zich in een stadium van ontwikkeling bevonden (zoowel wat voort bewegingsmiddelen der schepen betrof als moderniseering van het vischtuig), terwijl daarentegen de Vlaardingsche stoomreede- rijen dit ontwikkelingsstadium reeds gepas seerd waren. DE TREILVISSCHERIJ. Maandag trad een kleine verbetering in den toestand in. De prijzen waren iets beter en versch. motorloggers, die aardig gevan gen hadden, maakten mooie weekreizen. De laatste stoomtreiler is deze week van de visscherij teruggekeerd, zoodat thans de geheele vloot in de havens opligt. Het einde van de staking is nog niet in zicht, hoewel hier en daar wel stemmen opgaan om op de een of andere wijze tot overeenstemming te komen. DE WEGEN IN DEN VIERAMBACHTSPOLDER. De wegen in den Vierambachi.spolaer, loopende van Langéraar en Ter Aar via Kerkbuurt tot den weg LelmuldenOuds hoorn, verkeeren in slechten staat. Op ver schillende plaatsen zijn ln het wegdek groote kuilen en liggen de steenen van het paardepad los en over, den weg verspreid, waardoor het berijden van deze wegen voor het vrij drukke verkeer hinderlijk en des avonds zelfs gevaarlijk ls. De A.N.W.B. heeft nu de aandacht van het wegbestuur hierop gevestigd en ver zocht een spoedige verbetering te willen be vorderen. o ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren; Huibert, zoon van L. Hogenes en Margje Bergshoeff Gerritje, dochter van T. van Leeuwen en Margaretha Alber- dlna Smaling Geertruida, dochter van A. Vonk en Jannetje Bakker Cornells, zoon van H. v. d. Lee en Josina Baard wijk Teuntje, dochter van J. Verduljn en Teuntje Lekkerkerker Willem, zoon van P. Rodenburg en Johanna Wilhelmlna Olie man; Anna Geertruida Maria, dochter van Joannes Cornells Vernoolj en Cornelia Maria Blonk. Gehuwd- Jan Bruines, 27 jaar met Jo anna Lugters, 22 jaar, wonende te Leiden Cornelis Deelstra, 22 jaar met Wilhel- mina Dina Hendrika Schreuder, 25 jaar Wilhelmus Hoogerwerf, 25 jaar, wonende te Nieuwkoop met Antonia Maria Loogman, 24 jaar. Overleden: Cornelis Bruijnes, 70 jaar, gehuwd met Emmetje van Oudenaarden Gerrit Paling, llm. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. N. Schellingerhout, Steek- terweg 238 E. Dongelmans, Hedastr. 28 A. C. Zirkzee, Raadhuisstr. 183 Chris tina v. Dam. Conradstr. 12 N. T. Hilgers en gezin, J. Coninckstraat 22 W. van Zwieten, Steekterweg 38 A. M. v. d. Leek, Hoofttstraat 163 M. Kraan en gezin, G. Rijpad 196 C. Tukker, Hooftstraat 142 C. den Hertog en gezin, Woubr.weg 21 J. J. van Dam en echtgen., G. Rijpad 194 C. van Leeuwen en gezin, Westka- r.aalweg 14. Vertrokken: Naar Ter Aar, Leentje West maas. Naar Amersfoort, C. van Dillen Naar Hazerswoude C. H. v. d. Peel. - Naar Utrecht, J. van der Wijk en gezin Naar Berkel en Rodenrijs, G. C. van Dam Naar Boskoop, wed. J. KeijzerHeijns Naar Noord wij kerhout, R. C. van Soeren Naar Hazerswoude, P. J. de Goede Naar den Haag. J. van der. Ende Naar Katwijk, G. G. Kluin Naar 'S-tJravenhage, T. G. van Egmond. nn ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Theodora, d. van A. M. van der Meer en van H. M. de Jong; Jo hanna Wilhelmus, d. van P. Th. l'Ami en van P. M. J. Vrijburg; Cornelus Jacobus, z. van C. Th. Koek en van M. A. Wesselman; Johanna Anna Cornelia, d. van A. L. M. Ludlage en van M. C. van Ruiten; Johan nes Jacobus, z. van J. Borst en van J. A. Luk: Grietje Rina, d. van R. Noordhuis en van G. A. Warmolts. Overleden: P. J. M. Nijssen, 45 j.; P. Riet broek, 84 j., wed. van C. van der Meer. Ondertrouwd: L. van Mameren, 24 j.. met S. M. A. Turk, 24 j.; A. J. van der Meer, 29 j. met M. H. de Jong, 25 j. Getrouwd: J. Hogeboom met A. M. van der Hoorn. N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK TELEFOON 36 4737 (Ingez. Med.) 27. O wee o wee zooiets als nu geschiedt, dat overkwam vriend Thijs nog niet! Het zal hem nu wel vreeselljk berouwen, dat hij Akoedeboe niet goed durfde vertrouwen; maar 't was, omdat het vogeltje goedkeurend knikte, dat Thijsje toch de zware kruk ver wriktei.>sn klonk er dan een knal, als hij er nooit weer eentje hooren zal. En op 't. moment, dat de kruk nu naar beneden kwam, zag men ook een foile vlam. die even het gewelf met 'n lichtstraal heeft vervuld, onmiddellijk daarna was alles in zeer diepe duisternis gehuld. Thijs sprong omhoog door dezen schok, waarbij hij bange Dickie mee naar boven trok Loop der Bevolking. Gevestigd: C M. van der Meer van Zoe- terwoude; J. Remmerswaal van Zoeter- woude; C. E. Bosch van Hilversum; M. C. van Lingen van Amsterdam; A. C. Turk van Leimuiden; K. G. Borst van Woubrugge; A. P. G. Oudshoorn van Woubrugge; M. J. Zwetsloot van Lisse; Th. M. Schrama van Woubrugge; R. C. J. Paauw van Wassenaar; J. van 't Hof van Haarlemmermeer; S. Aar- dema en echtgen. van Llsse; E. C. van der Geest van Warmond; I. M. van Rijn van Amsterdam; M. Th. van der Zwet van Heer len; B. J. M. Wolvers van Woubrugge. Vertrokken: C. M. van Wieringen naar Hazerswoude; N. C. Los naar 's-Graven- hage: B. M. Borst naar Woubrugge; J. C. Borst naar Woubrugge; G. H. Oudshoorn naar Woubrugge; P. M. Oostlander en ge zin naar Apeldoorn; A. Los naar Haarlem mermeer; C. Hogenboom naar Leimuiden; J. C. de Heij naar Leimuiden; A. M. Vermefj naar Sassenhelm; M. van der Heden en C. E. van Pelt naar Leiderdorp; H. E. Kalker naar Zoeterwoude; P. van Roon naar Lei den; C. Schuuring naar Haarlemmermeer; C. van Veen naar Stompwijk; A. Th. Turk naar Veur; J. M. Los naar Leiden; A. M. van der Hoorn naar Nieuwkoop. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. Het parkeerverbod - Een ventverbod - De Brandweer. Ten vervolge op ons gemeenteraadsver- slag melden we nog: Na heropening der vergadering wordt de bespreking over de voorgestelde wijziging der politieverordening voortgezet. Na een zeer breedvoerige discussie wordt het voorstel-v. d. Heijden om voor de pan den 612 gelegenheid tot parkeeren te geven, aangenomen. Daarna wordt verworpen met 102 st. het parkeerverbod in de Wilhelminastraat en Le Coultrestraat en z.h.s. aangenomen een voorstel-v.d. Poll om in deze straten gelegenheid tot parkeeren te geven aan eén zijde. De andere voorstellen, ook die van de even en oneven dagen, worden z. h. st. aangenomen. Ook een snorderverbod en een rijverbod voor de Emmakade ten Zuiden van de Spoorlijn worden aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. een vent verbod voor. Daarbij wordt het venten en te koop aanbieden van koopwaren, be halve drukwerken, verboden, tenzij voor gevestigde zakenlieden uit Bodegraven zelf. Menschen uit andere gemeenten kunnen een vergunning krijgen van B. en W. De heer Lugtenburg acht deze regeling te vèr gaand. Bij het voorgestelde hebben B. en W. zonder meer te beslissen of ze een ver gunning geven zullen of niet. De voorzitter acht dit een kwestie van uitvoering. De redactie kan moeilijk anders gemaakt wor_ den en bovendien zal de vergunning steeds verleend worden, wanneer uit het onder zoek blijkt, dat de aanvrager inderdaad een gevestigd bedttjf heeft. De heer v. d. Heijden wil een uitzondering maken voor Inwoners van Zwammerdam, die b.v. op den Overtocht practisch in Bodegraven wonen. De voorzitter acht dit niet mogelijk en zegt dat deze menschen bekend zijn en dus zonder onderzoek een vergunning zul len ontvangen. De vergunningen zullen worden verleend voor onbepaalden tijd en kunnen ingetrokken worden. De verorde ning wordt aangenomen. Tenslotte stellen B. en W. voor over te gaan tot aankoop van een nieuwe brand spuit. Het voorstel ls onverwacht opgeko men en nog niet in onderdeelen gereed, zoodat voorloopig een crediet gevraagd wordt van f. 4—5000. De bestaande auto spuit is 12 jaar oud en is reeds geruimen tijd niet meer geheel in orde. B. en W. heb ben nu het oog op een combinatie van sproeiwagen en brandspuit, die heel goed voldoet. Enkele leden vragen inlichtingen, vinden de zaak wel wat overhaast, maar niemand heeft tenslotte bezwaren. Het gevraagde crediet wordt dan ook met alg. st, toege staan. Hierna wordt de openbare zitting geslo ten en gaat de raad in geheime zitting ter verdere bespreking van het uitbreidings plan. Afscheid van den heer Ninaber van Eijben. Na een 40-jarige ambtsvervulling heeft de heer Z. J. Ninaber van Eijben afscheid genomen van de Bodegraafsche Gasfabriek. De heer Ninaber heeft een kwijnend be drijf weten op te werken tot een bloeiende onderneming, die zelfs, nu het gas voor verlichting heeft afgedaan, nog uitnemend floreert. Bovendien was hij een zeer hu maan chef. die bij zijn personeel hoog stond aangeschreven. Het afscheid had echter op uitdrukkelijk verzoek van den scheidenden directeur in allen eenvoud op het kantoor der fabriek plaats. Temidden van den kring zijner medewerkers en fa milieleden werd de heer Ninaber toege sproken door den heer H. de Liefde uit Zeist, directeur van de N.V. W. de Liefde, eigenaresse van de fabriek Een der andere directeuren der N.V. voerde nog het woord, waarna de nieuwe directeur, de heer H. Jenné namens het personeel dank bracht aan zijn voorganger voor de uitnemende samenwerking. Vervol gens werd de heer Jenné geïnstalleerd en toegesproken, waarna de chef van het gas bedrijf, de heer J. H. Linschoten den schei denden en den nieuwen directeur toesprak. Aan het slot der samenkomst sprak de heer Ninaber van Eijben hartelijke woor den van dank. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de toekomst van het bedrijf. De heer Ninaber gaat zich, nu hij afge treden is als directeur van de gasfabriek, geheel wijden aan de belangen van de N.V. Bodegr. Waterleiding. Burgerlijke Stand. Geboren: Lena, d. van H. Mulder en R. Krap; Margaretha Helena, d. v. J. Anker en H. C. Windhorst; Dirk Cornelis z. van K v. Heeringen en P Catsburg: Huibert, zoon van H. Amersfoort en A v. Leeuwen; Nancy, dochter van P. Turkenburg en M. L. Scherpenberg Ondertrouwd: H. A. Humme. 25 j. en A. van Wijk 22 j.; L. ten Hoeve 22 j. en A. van Roekei 22 j.; H. Groeneveld 32 j. én J. J. Hensen 27 j.; A. Scheer en W. v. Baren. Loop der Bevolking. Gevestigd: B. van Beek van Alphen a. d. Rijn; C. Hol en gezin van Eindhoven; P. Bos van Barwoudswaarder; C. M. de Vos, van Waddinxveen; W. van Mourik, van Zwam merdam. Vertrokken: T. Lakerveld, naar Lopik; wed. C. Lok geb. Blonk naar Soest; J. van Brienen, naar Waarder; G. v. d. KooiJ naar Zwammerdam; J. M. v. d. Koolj naar Zwam merdam; K. v. d. Most naar Zwammerdam. De Christen-Vrouwenbond heeft een uitstapje gemaakt naar Hilversum, waar het Raadhuis bezichtigd werd en vandaar naar het Bijbelsch Museum te Amsterdam. Ook Schiphol werd bezocht, terwijl op den terugweg een bezoek aan Zandvoort werd gebracht. De leerlingen van de Da Costaschool maakten in een viertal autobussen een uit stapje. Eerste pleisterplaats was Soestdijk, vanwaar door de bosschen gewandeld werd naar Baarn. Daarna ging het naar Hilver sum en vervolgens naar Oud Valkeveen. Daarna werd een bezoek gebracht aan den Tafelberg in Huizen. Op den terugweg werd een bezoek ge bracht aan de Pyramide van Austerlitz. Even voor halftien was" het gezelschap in Bodegraven terug. Dezelfde reis werd gemaakt door de leer lingen van de Chr. U.L.O.-school. ROELOFARENDSVEEN. Doordat een voorband sprong geraakte de heer v. d. Berg, veearts te Oude-Wete- ring, met zijn auto in de Veenwetering na bij den Noordhoek. De heer v. d. Berg was weer spoedig op het droge, terwijl de auto, die licht beschadigd was, door de firma Beuk op den wal werd gebracht. STATISTIEK OVER JUNI. Samengesteld door afd. handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Noord Holland (excl. Amsterdam) 49: Amsterdam 47; Zuid Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 50; Den Haag 22; Rotterdam 49; Utrecht 27; Gelderland 40; Noord Branbant 49; Limburg 23; Zeeland 8; Friesland 18; Groningen 12; Drente 4; Overijsel 19; Totaal 417 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2313 faillisse menten; totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2440 faillissementen. PAS MET VINGERAFDRUK. Een der bewonderenswaardigheden in onze samenleving is wel de admlnistratie- van-menschen, die zich manifesteert in een overvloed van paperassen, als daar zijn ge boortebewijzen, passen, identiteitskaarten enz. Dat aan het bezit van dergelijke pa pieren voordeelen verbonden zijn kan niet ontkend worden. De waardeering er voor loopt echter nogal uiteen, vooral de leden van het misdadigersgilde zijn er niet op verzot. Aan den anderen kant weten de zooeven genoemden als het er op aankomt van deze papieren ook te profiteeren. Tijdens de laatste wereldoorlog verstrek ten de Engelschen aan de tienduizenden inboorlingen, die in hun gelederen vochten, ook passen. De zwartjes trokken rich hier van evenwel niet al te veel aan. Wanneer zij het in een regiment niet konden uit houden deserteerden rij, wierpen hun pas weg en meldden zich dan weer onder een anderen naam bij een regiment, waar zij het beter dachten te hebben, aan. Tenein de aan dit kwaad paal en perk te stellen, voerden de Engelschen voor hun inlanosehe soldaten een nieuw soort paspoort ln, waar bij de foto vervangen werd door een vin gerafdruk. Dit systeem bleek zoo deugde lijk, dat men het na den oorlog ook ln de kolonie Kenya invoerde. Wanneer een neger thans bij een of andere ondernemer wer ken gaat moet hij ten eerste een arbeids contract teekenen en tweede een pas met vingerafdruk laten maken. De administra tie van de kolonie ontvangt een copic, zoo wel van het arbeidscontract als van dc pas. Wanneer een inboorling iets misdaan heeft, trekt hij zich in den regel ln het binnen land terug. Na verloop van eenlgen tijd gaat hij weer werk zoekenmaar dan wordt hij door den vingerafdruk verraden en kan hij zijn straf in ontvangst nemen. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Fa. Ph. BROBBEL, Stationsweg '49 Firma A. H. J. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, W. G. J. VERBURG, Sigarenbandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az., Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT, Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v, LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 1 28 W. P. v. SAVOYEN, Noordeinde 36 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7