CHIEF WHIP LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Zaterdag 4 Juli 1936 Iedere klasse rookt Chief Whip, leunt hel is de beste sigaret voor ieders gezondheid DE BIOSCOPEN. Ken afgevaardigde van „Beter Wonen" te Leeuwarden maakte eveneens bezwaar teven de z.l te kleine afmetingen van ■keuken en slaapkamer In gelijken geest snrak 'n vertegenwoordiger van de Bouwmij. „Amsterdam". Deze spreker wees voorts op de uiteenlooDende appreciatie van het be grip ..gebruikswaarde" en drong er od aan. dat de bouwvoorschotten uitsluitend door het Rük worden verstrekt met uitschake ling van alle bankinstellingen e.d.. waar door de kosten z.i onnoodie worden ver hoogd. Ir. Tiaden beantwoordde de verschillen de debatters. waarna door het H.B. de on derstaande resolutie werd ingediend: „De ledenvergadering, enz. kennis genomen hebbende van het Rapport der Commissie voor de Goed koope Woning: overwegende, dat blijkens dit rapport de oplossing van het vraagstuk der goedkoope woning niet te zoeken valt in de richting van een verlaging van een woningpeil. doch dat gestreefd moet worden naar de totstandkoming van een complex van uiteenloopende maat regelen. welke met name betreffen: a. verlaging van den grondnriis door her ziening van de waardebepaling bii ont eigening: b. ordening van de woning- voorziening met als gevolg krachtiger bevordering van den vereenigings- en gemeen tebouw: c. rationalisatie van het bouwbedrijf: betuigt haar instemming met inhoud en strekking van het rapport en ver klaart deze als richtsnoer voor de t.a.v. het vraaestuk der goedkoope woning te volgen politiek te aanvaarden". Deze resolutie werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter richtte woorden van harte- lijken dank tot de commissie van rappor teurs en sprak den wensch uit. dat de commissie Tjaden haar verlangens spoedig in vervulling zal zien gaan. Besloten werd aan het bestuur de beslis sing over te laten, waar de volgende laar- vergadering zal worden gehouden. Aan het einde der agenda gekomen, bracht de voorzitter nogmaals dank aan het gemeentebestuur, aan de commisie van ontvangst voor de voortreffelijke regeling, aan den vertegenwoordiger der regeering. den heer v. d. Drift voor de betoonde be langstelling en tenslotte allen congressisten voor de prettige discussies. Na een gemeenschappelijken maaltijd in hotel ..Den Burcht" werd in de middaguren per touringcar een excursie gemaakt naar de nieuwe woonwijken en omstreken van Lelden, welke tocht werd aangeboden door de gezamenlijke Leidsche Woning'oouw- vereenigingen. TOELATINGSEXAMEN CHR. H.B.S. Geslaagd zijn voor de le klasse; Adriana B. Boot, J.'W. Boot, J. A. Brinks. M. van Coehoorn. S. D. J. Dagniaux, Amy Dekker. .1. A. L. Everts. A. M. v. Fraassen. H. S. Gongrijp, J. H. de Gruijter, J. G. H. Gunning. W. J. de Haan, C. H. ten Haven, J. H. J. Herfkens. Hendrika Heynes, J. Kalsbeek, W. F. L. Keuls, Guusje v. Konij nenburg, Ceciel A. Korff. H. Looijenga, A. C. Los. C. Los, J. Markenstein, J. F. van Nes. H. H. van Oordt, D. Ouwehand, F. L. Piantenga, H. B. Pothuis. J. Sepers, Maar- tje E. Teeuwen, P. van Vliet, H. L. J. Vogel zang. H. Volker. J. Volker, A. B. Broekhuy- sen. Joha. F. Heemskerk. Afgewezen 8. Met 16 cand. wordt 't examen voortgezet. BRAND IN EEN JEUGDHERBERG TK BERGEN OP ZOOM. VERKOOPING. Geveilde perceelen. Bij de verkooplng ten overstaan van No- iarls M. G. Bon te Leiden, werd het huis Witte Singel 100. hoek Jan van Goyenkade lb, dat in bod stond voor f. 5.900.gekocht door den heer M. van Nood alhier voor f. 6.080.— Het huis Witte Singel 74/74a is uit de hand verkocht. De eigendommen van zeven Leidsche damesstudenten verloren gegaan. In den afgeloopen nacht is brand uit gebroken in de jeugdherberg „Klavervel den" onder de gemeente Bergen op Zoom. De brand is ontstaan in den vleugel van het gebouw, waar de vrouwelijke trekkers waren ondergebracht en waar zich ook de woning van de beheerders bevond. In de dames-afdeeling sliep een zevental Leidsche meisjesstudenten, die slechts op het laatste obgenblik aan het vuur hebben kunnen ontsnap pen. Al hun bezittingen, zooals kleeren en geld zijn verloren gegaan. De fietsen die in een anderen vleugel van het gebouwtje, dat grootendeels van hout is opgetrokken en dus fel brandde, waren ondergebracht, bleven gelukkig ge spaard. De beheerders wisten zich slechts met de grootste moeite in veiligheid te stellen. De politie en brandweer, die telefonisch waren gewaarschuwd, waren spoedig ter plaatse en hebben door nat houden het naastgelegen gebouw kunnen behouden. Een gelukkig toeval is geweest, dat het de voorgaande dagen geregend heeft. Kla vervelden ligt n.l. te midden der dennen- bosschen en bij droogte zou de ramp niet te overzien zijn geweest. De zeven dames zijn gedurende de rest van den nacht in een boerderij in de buurt ondergebracht. Hedenmorgen zijn ze nadat ze de noodige inkoopen hadden gedaan per trein naar hier teruggekeerd. FEESTAVOND LEIDSCHE DAMVEREEN. Gisteravond had bovengenoemde ver- eeniging een feestelijke bijeenkomst voor haar leden in het clublokaal „Zomeriust". Dc uitreiking der prijzen aan de winnaars van het J eugdtournool gaf al direct stem ming: ook de muziek en zang van den heer J. vaii Zijp. was vroolijk en onderhoudend. Op een demonstratiebord werd door den heer Slegtenhorst een attractie vertoond, evenals het verloop van de partij J. Kleer S. v. d. Reek om het kamp. van de „Rijn streek". waardoor de eerste kampioen is geworden. Een tombola met mooie prijzen, besloot het eerste gedeelte van dezen avond Tot zoover hadden de Jeugdige dammers mee genoten; hierna volgde voor de oude ren nog een heel programma. Prijsschie ten, sjoelen, touwtrekken en verloten, kor tom vele kermisvermakelijkheden waren er. Afgewisseld met voordracht werd het on gemerkt al heel laat. Het was voor de Leid sche Damvereen. een geslaagde avond. AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De commissaris van politie alhier brengt in herinnering dc verordening: regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat eenieder, die een vreemdeling in zijn in richting, -huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden commissaris van politie (bureau Vreemdelingendienst Zon neveldstraat alhier, geopend van 912 u„ van 24 u. en van 79 u.). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. BEIDE ARMEN GEBROKEN. Gistermiddag te 6 uur is de 12-jarlge L. O., uit de Ambonstraat in den speeltuin van Oosterkwartier aan de Borneostraat, uit de ringen gevallen. De Jongen kwam met belde handen op den grond terecht en brak beide armen even boven de pol sen. Door den E.H.D. werd de knaap naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Sluiting der Arbcldcrsavondschool. Dat de belangstelling voor het Scholen- werk van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling stijgende is, bleek wel uit de gis teravond gehouden bijeenkomst in het Volksgebouw, welke zeer goed bezocht was en waar voor het college van B en W. de wethouders J. v. Stralen en M. G. Verwey aanwezig waren. Met een kort welkomstwoord opent de plaatselijke leider van den Scholendienst, de heer J. Wolfslag Jr. de bijeenkomst, waarna de lieer M. G. Verwey, wethouder van Financiën, namens B. en W. zijn vol doening uitspreekt over dit stuk ontwikke lingswerk. Moeilijk is het. aldus spr„ vooral oudere arbeiders voor het scholenwerk te winnen, moeilijker nog hen te behouden, daar zoovelen blijven steken en het werk opgeven. Dat deze avondschool met een vaste kern van leerlingen zoo lang kon vol. houden, mag zeker tot tevredenheid stem men. Spr. bewondert de activiteit van het bestuur. Tot de leerlingen wendt spr. Zich door te wijzen op de moeilijkheden waar voor de arbeider komt te staan bij het aan vaarden van een taak in het vereenigings- leven of elders. Een steun moge hem dan dit onderwijs zijn. Namens het bestuur van het Instituut brengt de heer H. v. Woudenberg, voorzitter der Leidsche afdeellng verheugd over de levenskracht van deze arbeidersavond school dank voor 't cultureele werk hier verricht. Zijn vurige wensch is, het volgend Jaar nog weer grootere sucessen door den Scholmdienst te zien boeken. Daarna komt het klare, bezielende woord van den heer L. G. v. Doorn, leeraar aan de avondschool. Kort zet hij vooraf uiteen de mogelijkheden van het jeugdonderwijs voorheen en thans, de indeeling van de scholen, zooals die in onze stad heden nog is, waarbij een groot gedeelte der arbei derskinderen de school bezoekt, die oplei ding geeft, niet voor een verder onderwijs maar voor het leven. Maar dc ernstige vraag is. of de school ooit zoover komt! En het herhalingsonderwijs, dat de jongeren, eenmaal in het leven staande, nog iets kan geven, wordt zeer verslechterd, iets wat vooral de arbeidersklasse raakt. Een slecht ontwikkelde arbeidersklasse immers, aldus sDr.. is rijp voor onderdrukking, dictatuur, rijp voor ideeën van Mussert. Een onontwikkeld mensch heeft geen deel aan de andere zijde van het leven, de geestelijke zijde. Voor hem blijven de ge bieden van religie, lamst en wetenschap gesloten. „Wij willen, dat ieder deel hebbe, zoowel aan dc geestelijke als de stoffelijke zijde van het leven. De mensch is niet enkel geschapen om naar de aarde te zien. Hij is ook geschapen om den hemel te aan schouwen, om de menschheid en 's mensch- heids hoogste belevenissen te dienen. Wij willen, dat voor ieder de gelegenheid open staat, zijn gaven en krachten te ontwikke len en aan te wenden tot heil der samen leving, zoodat niet bronnen van energie, schuilende onder de arbeiders verloren be hoeven te gaan. Wij willen de 'krachten der arbeiders omhoog halen. Vandaar onze arbeidersavondschool. Wat dc regeering verzuimt te doen, doen wij. De tijd van demonstreeren. straatgevech ten. stakingen gaat eenmaal voorbij. Een maal moet sociale vrede komen. Maar dan is noodig: een ontwikkelde arbeidersklasse, die in hef maatschappelijk orkest de bazuin blaast. Niet. met de wapens der barbaren, maar met de nijlen van een gescherpten geest zullen wij de samenleving eenmaal moeten brengen naar het groote doel." Dank brengt dan de heer Wolfslag aan de sprekers, waarna de beurt is aan de leerlingen, die bij monde van een hunner, den heer J. Biesjot, hun erkentelijkheid be tuigen voor de toewijding, geduld en moei ten. Niet als vergoeding, doch zuiver als aangename herinnering biedt hij den lee raren een boekwerk aan. De beide echtge- nooten worden ook niet vergeten: met en kele welgekozen woorden wordt hun een prachtig bloemstuk van roode rozen aan geboden. De school-administrateur. de heer Van Maren, moet ook een kleine hulde ln ont vangst nemen, vergezeld van een tastbaar bliik van waardeering. Nog enkele dankwoorden worden gespro ken. waarna een kleine pauze volgt. OOK MET KURK MONDSTUK 6112 rlngez. Med.) Een onderhoudende causerie volgt nu door den heer De Korte, secretaris der Haagsche Instituutafdeeling, met als onderwerp: „Petroleum". Geboeid luisterden de aan wezigen naar het heldere en uitstekend ge documenteerde betoog, waaruit wel klaar bleek, dat ingrijpende veranderingen eigen lijk noodzakelijk zijn. Met een dankwoord aan den inleider en een krachtige opwekking zich op te geven als leerling van een der scholen, sloot de heer Van Doorn dezen avond. BIOSCOOPMIDDAG VOOR „OUDEN VAN DAGEN'. Genotvolle uren! Een ongewoon publiek trok gistermiddag het „Trianon-Theater" binnen. Ouden van dagen, sommigen goed ter been, sommigen echter wat moeizamer aan den arm van een familielid, enkelen zelfs deftig per auto, kwamen of reden aan. verdwenen door de groote deuren, glunderend bij het vooruitzicht van dit ongewone pretje! Voor onze opgroeiende jeugd, mag dan de bioscoop geen nieuwtje meer zijn, voor bijna al deze oudjes was het de eerste keer, dat zij een film bijwoonden. Dit ter geruststelling van enkelen, die meenden, dat onze oudjes dit Jaar te véél genoten! Hoe aardig werd dit ook in zijn wel komstgroet door den directeur van het ..Trianon-Theater" gezegd: „Ik heet u oudjes, die zooveel stormen over uw hoofd zaagt gaan, hartelijk wel kom". Inderdaad was voor velen van deze men- schen het leven niet gemakkelijk en be- teekent een dag als deze zoo oneindig veel en moet er weer een gansch Jaar op geleerd worden! Hoe men zich er op ver heugd had. bleek wel uit een brief van een der oudjes, die den directeur verzocht, allen die meegeholpen hadden, hen dezen heerlijken middag te verschaffen, hartelijk dank te zeggen. Het goed gekozen programma, wereld nieuws, teekenfilmpjes, waaronder een bijzonder aardig kleurenfllmpje en een Hollandsche film, viel zeer ln den smaak. De pauze werd opgeluisterd door het dameskoortje vah1*mevrouw Maartje Offers. Ook van dezen beschaafden en klankrijken zang, die door dé goede ac- coustiek uitstekend tot zijn recht kwam. werd bijzonder genoten. Het was ons een genoegen, wederom een verblijdenden vooruitgang van dit koortje te mogen con- stateeren. Mevrouw Offers werden door rir. Horst met een vriendelijk dankwoord, bloemen aangeboden. De pianobegeleiding was bij mevrouw Van der HeydenBrakel als altijd wèlverzorgd. De llmonade-tractatie was een verras sing. die met graagte genuttigd werd. Met „Bleeke Bet" werd hartelijk meege leefd. en meegelachen. Bij meer teederc scènes, bleek zonneklaar, dat „liefde" eeuwig is en niet aan leeftijd gebonden! Toen dan ook na afloop een der oudjes uit naam van allen den heer Diks be dankte. en mevrouw Diks bloemen aan bood, klonk een hartelijk en welgemeend applaus voor dezen onvergetelijken, wel willend aangeboden middag, die zoo geheel stond ln het teeken der naastenliefde. Met hartelijken dank aan allen, die aan dezen middag een steentje tot wel slagen bijdroegen en een „tot weerziens" aan alle oudjes, beëindigt het Comité voor Ouden van dagen zijn werkzaamheden voor 1936 HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Centrale Krachtvoederhandel N.V., Oude- Wetering. Drijven van handel in veevoe ders en aanverwante artikelen in den uit- gebreldsten zin. Dagt. Ned. Staatscrt. Maandag 22 Juni 1936. nr. 119/851. Dir.: E. Waltuch, Leiden. Ged. Comm.: A. O. Rijsdijk, Oegstgeest. Comm.: F. H. Kriek, Lelden, en mej. M. C. van den Berg, Leiden. Maatsch. kap.: f. 10.000.geheel geplaatst en gestort. Opheffing: B. C. Schouten, Gouwsluischeweg 18, Al phen a. d. Rijn. Zeilmakerij. Vereffenaar: G. C. Schouten, Alphen a. d. Rijn. Wijzigingen: N.V. Algemeene Hollandsche Crediet- Maatschapij. Turfmarkt 8, Lelden. Fabri- ceeren en koopen van roerende en onroe rende goederen, financieren, enz. De han delszaak is met ingang van 29 Juni 1936 in liquidatie getreden. Vereffenaar: P. v. d. Tas, Leiden. N.V. Technische Handel Maatschappij Daan en Horrée, Zoeterwoudscheweg 11, Lelden. Metaalbewerkingsbedrijf. Uittre dend Directeur: G.'W. Horrée per 29 Juni 1936. Marten Kruider, Oostdwarsgradht 8. Lei den. Handel ln meubelen, manufacturen, tapijten en linoleum, dekens, enz. Wijziging uitgeoefend bedrijf: tevens handel ln haarden, kachels en rijwielen. E. Vocklng, Hoogewoerd 27. Leiden. Aan leg en winkel gas, water, electrlcltelt, huis houdelijke artikelen. Winkel ln huishoude lijke artikelen is opgeheven. Naamlooze Vennootschap Galanterieën- handel voorheen J. J. Pollmann, Hoog straat 34 en Nieuwe Rijn 1. Leiden. De Handelszaak is met ingang van 1 Juli 1936 in liquidatie getreden. Vereffenaar: C. W. J. Pollmann, Leiden. Hols' Pluimveevoederfabriek N.V., A. 186, Alkemade. De statuten zijn gewijzigd, zie bijv. Ned. Staatscrt. Maandag 22 Juni 1936 nr. 119/851. Wijziging handelsnaam inl Centrale Krachtvoederhandel N.V. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexamen wis- en natuurkunde letter A de heer J. de Kort (Den Haag): Idem letter L mej. M. Persant Snoep (Leiderdorp); propaedeu- tlsch examen theologie de heeren C. Spoor (Delft, cum laude); A. van Roon (Vlaar- dlngen) en mej. L. Olie (Oegstgeest); doctoraal examen Nederlandsche letteren de dames A. N. Nijkamp (Den Haag. cum laude); en G. M. J. Duyfhuizen (Rotter dam i; voor het doctoraal examen klas sieke letteren de heer J. van Waalwijk van Doorn (Dordrecht) en mej. M. J. Vorrink (Den Haag): voor het doctoraal examen Indisch recht mej. P. W. Drlessen (Den Haag)voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak pharmacie de heer H. A. Nannlng (Den Haag) en mej. J. van den Burg (Den Haag). Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „De val van Sora" de heer E. J. van den Berg, geb. te Kaban-DJahe (Ned. O. I.)idem tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „De waarde der dia thermöe voor de behandeling van prostaatvergrootln- gen" de heer J H. Zaayer geb. te Leiden; idem tot doctor in de wis- en natuurkunde op oroefschrift getiteld „La géologle de la Vallée supérieure du Serie" de heer J. Weeda geb. te Neurenberg. Trianon-theater. Zouden we het in één tin moeten zeggen, dan zouden we kunnen volstaan met: TTianon heeft deze week een mooi programma. „Schwarzwaldmadel" is een alleraar digste vroolljke landelijke film, die ons het leven laat zien van enkele eenvoudige bewoners van een dorpje ln het zwarte woud De natuuropnamen en trouwens de geheele fotografie in deze film zijn voor beeldig. Daarbij genomen een alleraardigst scenario, dan krijgt men een film die er ln alle opzichten wezen mag. Vooral de figuur van den domorganist, wordt op eminente wijze uitgebeeld door Walter Janssen. De melodietjes en liedjes ln Schwarzwaldmadel zijn zoo eenvoudig en aardig dat, nadat ze enkele malen ge speeld zijn de aanwezigen ze als van zelfsprekend mee neuriën. Wanneer dit gebeurt behoeft men er verder niets van te zeggen! De tweede hoofdfilm is: „Een vrouw van de Wereld", met Mae West, de ln Ame rika zoo gevierde filmster in de hoofdrol. Voor een film als ,Een vrouw van de Wereld", een zeer ingewikkelde en niet altijd even eerlijke geschiedenis is zij Juist het geschikte type. ZIJ speelt haar rol dan ook op een manier, die niemand haar gemakkelijk zal verbeteren. De geheele geschiedenis draait eigenlijk hierom dat Mae West die op zeer gemak kelijke wijze in het bezit is gekomen van eenlge mlllioenen. wil trouwen met een harer ondergeschikten, een Engelschman. Deze schijnt echter voor een vrouw van haar afkomst en ontwikkeling niets te voelen. Om hem te imponeeren trouwt ze met een geruïneerd man van adel, en ten slotte na allerlei komische en vreemde vergissingen en verwikkelingen slaagt ze er dan toch in haar zin door te drijven. In het Journaal zien we o. a. naast enkele goede opnamen van den boks kampioen Max Schmeling de winnaars van den Trianon-beker, het elftal van C. G. W. op het witte doek. Luxor-Theater - Een geheimzinnige stad ligt ergens in de dichte binnenlanden van Zuid-Amerika! Een beroemd professor schreef er een geruchtmakend boek over en een weinig scrupuleus bank-directeur waag de er z'n laatste duizend francs aan om door ln het leven roepen van een maatschappij ter ontginning van de schatten van „Dono- goo Tonka" zoo mogelijk z'n financieele po sitie weer te herstellen. Donogoo Tonka! Het was een oplichter, die dezen zonderlingen naam bedacht, die een geleerde wist te be wegen er over te schrijven en daarna chan tage op hem pleegde onder bedreiging an ders diens goeden naam in gevaar te zullen brengen. Donogoo Tonka I Twee jonge men- schen, verlangend naar een betere toekomst en naar arbeid, lieten zich beïnvloeden door den wonderlijken klank der onbekende stad. Zij gaven den reeds genoemden bank-direc teur den tip voor een nieuwe speculatie, zij stimuleerden talloozen tot steun en zij sche nen door hun vreemde idee tot stichting der geheimzinnige stad ineens gekomen aan den top van den maatschappelijken ladder. Intusschen: de jongeman vertrouwde de situatie niet, vreesde tenslotte voor de ver antwoordelijkheid der mlllioenen te zullen bezwijken en plotseling verdween hij om zich terug te vinden aan boord van een schip, dat met vele andere goudzoekers op weg was naar het zoo snel beroemd geworden land, rondom Donogoo Tonka, waar de schatten voor het oprapen heeten te zijn. Een vreeselijke desillussie wachtte hen toen Donogoo Tonka slechts een droom beeld bleek te zijn. doch energiek stichtte men een kamp, trok aan het werk en er was vreugde in aller harten toen op zeke ren dag de tijding kwam dat er goud was gevonden in een der beeken nabij het dorp. Donogoo Tonka was geen fantasie meer, Donogoo Tonka bestond met haar rijkdom aan goud en de Donogoo Tonka-maatschap- pij zag zich met één slag Juist toen zij dreigde ineen te storten geplaatst op een basis, die hechter was dan van de meeste andere te goeder naam en faam bekend staande ondernemingen De film Donogoo Tonka Is een fantasie, een grappige vondst, en de auteur vlocht er een aardig liefdes-romannetje doorheen, waarin de pittige en zeer-blj-de-hande Andry Ondra (echtgenoote van den bokser Max Schmeling) en de voortreffelijke artist Viktor Staal uitblinken door sterk en boelend spel. Deze film biedt bovendien uit stekende humor, zooals trouwens evenzeer het tweede hoofdnummer: „De hemel op aarde", een Duitsch blijspelletje, waarin een groot aantal bekende grappenmakers bijeen zijn gebracht. Wij noemen: Hermann Thi- mig, Heinz Riihmann. Theo Lingen en Hans Moser. terwijl ook Atjèle Sandrock het noo dige tot het welslagen van deze dolle en kostelijke geschiedenis weet bij te dragen. Het Nieuwe Roxy-theater. In de Joseph Schmldt-fllm „Ein Stern fait vom Himmel" treedt de beroemde zanger met de geweldige stem op als double voor een filmspeler, die zijn stem geforceerd heeft en niet meer in staat is te zingen. Men kan dit een vondst op zichzelf noemen, want Joseph Schmidt's stem weerklinkt daarom gedurende de gansche film door de zaal en brengt zijn tallooze bewonderaars voortdu rend in vervoering. Verschillende reeds door radio en gramophoon bekend gewor den succesllederen worden door hem ten gehoore gebracht. Alvorens hij als de dou ble van een beroemden tenor optreedt, is hij student aan de muziekacademie en tij dens één van zijn repetities wordt hij ont dekt door de impressario. wien de groote gelijkenis tusschen de belde stemmen da delijk opvalt. Schmidt's carrière neemt hiermee een aanvang en beweegt zich sindsdien ln steeds, stijgende lijn, want door een handigen journalist, die tot ln de film studio's weet door te dringen, wordt de truc ontdekt. Weliswaar schijnt de situatie aanvankelijk voor hem precair te worden, doch de filmspelende tenor redt hem uit de moeilijkheden door hem ln het openbaar te bedanken voor de bereidwilligheid, om hem bij het voleindigen der film zoo spontaan ter zijde te staan. Door dit zangspel is na tuurlijk een liefdesgeschiedenis geweven, die eerst mis dreigt te loopen, maar door opheldering van een reeks misverstanden toch nog een gelukkig einde neemt. Joseph Schmidt wordt omgeven dooreen aantal voortreffelijke acteurs, zooals Evi Panzner. Egon van Jordan, Rudolf Carl e.a.. die tezamen van „Ein Stern fallt vom Himmel" een welgeslaagde rolprent hebben gemaakt, waarbij de regie van Max Neu- feld het hare toe heeft bijgedragen. De tweede hoofdfilm is het groote En- gelsche lachsucces „Je zult met me trou wen", een buitengewoon onderhoudende film waarin we kennis maken met de in Engeland zeer populalren Stanley Lupino, een verbazend vlotten komiek, die orkanen van vreugde ontketent, daarbij voortreffe lijk gesecundeerd door de onlangs op tra gische wijze om het leven gekomen Thelmx Todd. Al met al een programma, dat we gaarne aanbevelen. Lido-theater. Het is een in hooge mate opmerkelijk feit. hoe scherp de Ame- rlkaansche producten de Amertkaansche society weten te belichten en met welk een virtuoos raffinement zij de sfeer, den geest, de levensopvatting en zoo ge wilt, den mensch van heden ten dage. teekenen en voor ons toegankelijk maken. Ge hebt u reeds vaker verwonderd over dit scherp onderscheldingsta'.ent en nog vaker over dit knap uitdrukkingsvermogen doch zóó raak. zóó helder getypeerd a!s in „Geen vrouwen meer", neen. zóó goed geschiderd hebt ge de Amerlkaansche levenswijze noe nimmer aanschouwd Het is Amerika op zijn best en al zijn onze begrippen misschien in meerdere of mindere mate afwijkend ln deze film ziet ge Amerika zooals het ten slotte is. En daarmee is meteen het ge- helm ontsluierd waarom we van onze Eurooeesche makers een zoodanige film niet kunnen verwachten: men moet er middenm zitten om de kern zoo zuiver te vatten Daar komt noz de tecbopche vaar digheid en het meesterschap bil om de filmische kwaliteiten tot het volmaakte op te voeren: we denken aan het vlotte tempo van de boeiende handeling, de snelheid van de gevatte, geestige dialoog, de com positie van filmbeeld en de brillante rol bezetting want hoe vaak ziet ge vijf der allergrootste stars bij elkander? Joan Crawford is er als het ware geknipt voor, de moderne vrouw te spelen en de jeune amoureux Robert Montgomery vertegen woordigt het ideale type. Voeg daarbij de geestige komiek Charlie Ruggles. de gedis tingeerde figuur van Franchot Tone en de excentrieke Edna May Oliver en ge be grijpt met hoeveel genoegen deze comedie zich laat genieten. Het huwelijk van Marcja en Sherry vlot in den beginne uitstekend, doch de harten veroveraar Sherry bezwijkt op een avond opnieuw voor de verleiding en amuseert zich met een vroegere vriendin. Zijn vrouw ervaart de waarheid en stelt hem met vrouwelijk tact voor een fait accompli Op een partijtje heeft ze eenlge vroegere vrienden en vriendinnen van Sherry uit- genoodigd. waaronder de juffrouw in kwes tie. een vroeger door Sherry bedrogen echt genoot en nog eenlge menschen die min of meer in relatie met hem stonden. Het middel werkt uiteindelijk probaat, want Sherry belooft trouw te zullen blijven. In het kort is dit de Inhoud van „Geen vrou wen meer", een brillante film. met prach tig afgestemd spel en volkomen zonder eenig valsch sentiment. Reeds in enkele beelden is het begin van de film getee- kend en voortdurend büjft ze op volle toeren draaien, zonder ook maar één en kele inzinking. Een ongekend sensatie is „Het recht van den sterkste" een avonturenfilm zonder weerga We hebben zelden zulke beelden gezien, als van het schip. dat. met het vervoer van diverse wl'de dieren belast, in een typhoon geraakt en dan schipbreuk lijdt Dat is sensatie van de allerbeste soort Daarenboven munt de film steeds uit door fotografisch schitterend verzorgde opna men We mogen besluiten met de opmer king dat het Lido-prosram deze week wel een bijzonder cachet draagt hetgeen zich ongetwijfeld in een groote belangstelling zal weerspiegelen. o 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2