Optt&f BEWOGEN OPENING DER VOLKENBONDSZITTING. AKKERTJES 77sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 Juli 1936 D°rde Blad No. 23393 De Negus door Italiaansche journalisten uitgefloten Pleidooi van Haile Selassie. GEMENGD NIEUWS. PARLEMENTAIR OVERZICHT De opening der Volkenbondszitting te Genève welke gistermiddag te 5 uur plaatsvond, heeft een zeer onverwacht bewogen karakter gekregen, tengevolge van een hevig incident, veroorzaakt door Italiaansche journalisten. Zij floten den Negus, die Abcssynië's zaak in een rede wilde bepleiten, uit hetgeen in breedc kringen groote verontwaar diging heeft gewekt. Aankomst van den Negus. De Negüs arriveerde in gezelschap van Ras Nasfboe per auto bij het Volkenbonds paleis. Hij stapte uit voor de groote vergader zaal, waar een geweldige menigte was samengestroomd Voorafgegaan door een Volkenbonds ambtenaar begaf de Negus, die in een zwarte cape gehuld was, zich naar de voor zijn land gereserveerde plaats. Hij trok algemeen sterk de aandacht. Om vijf uur opende Eden de vergadering en las aller eerst een brief voor, waarin dr. Benesj mededeelt, dat hij in verband met zijn be noeming tot minister-president van Tsje- cho-Slowakye ontslag neemt als voorzitter. Eden stelde voor, Benesj een telegram te zenden, waarin de gedelegeerden van alle landen hem eenstemmig hulde brengen en hem verzoeken, den dank van de Assem blee te willen aanvaarden. Van Zeeland president. Van Zeeland. Hierna werd overgegaan tot de ver kiezing van oen nieuwen voorzitter. Met 47 van de 51 uitgebrachte stem men werd de Belgische minister-pre sident van Zeeland gekozen. De heer van Zeeland dankte voor de be noeming tot president van de Volkenbonds vergadering en verklaarde dat de Volken bond op een keerpunt van zijn bestaan staat. Niettemin geloofde spr., dat men voor 4 een deel besloten is, in een geest van weder- zijdsch begrip en met den wil, persoonlijke teleurstellingen op den achtergrond te stellen, een betere basis voor de toekomst te verzekeren, De Italiaansche nota. Vervolgens deed van Zeeland voorlezing van de nota der Italiaansche regeering, waarin deze de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen afwentelt op de Abessy- nische regeering. Zij wijst op de betuigingen van aanhan kelijkheid aan het Italiaansche keizerrijk van de zijde der betrokken volken en ver- l36art dan te verwachten, dat de Volken- Bbnd in een geest van rechtvaardig begrij pen den toestand in Abessynië naar waarde zal weten te schatten. De Italiaansche regeering verklaart zich bereid, opnieuw daadwerkelijk aan het volkenbondswerk deel te nemen, teneinde te geraken tot een oplossing van de ernstige vraagstukken, waarvan de toekomst van Europa en de geheele wereld afhangt. De Italiaansche regeering geeft dan op nieuw uiting aan haar overtuiging, die thans algemeen aanvaard wordt, dat de Volkenbond hervormd dient te worden en zij verklaart zich bereid, aan de bestudee- ring hiervan deel te nemen. De Italiaansche regeering kan niet nala ten, te wijzen op den abnormalen toestand, waarin Italië geplaatst is, alsmede op de noodzakelijkheid, zonder verwijl de hinder palen uit den weg te ruimen, die een be letsel hebben gevormd en thans nog vormen, voor de totstandkoming van het werk der internationale samenwerking, die Italië oprecht wenscht en waartoe het be reid is, zijn concrete medewerking te ver- leenen, tw, handhaving van den vrede. Cantilo spreekt. Na d? voorlezing van deze nota sprak de vertegenwoordiger van Argentinië, Cantilo, Argentijnsch Ambassadeur te Rome. Deze bevestigde eerst de onwrikbare trouw van Argentinië aan de principes van den Volkenbond: gelijkheid en rechtvaar digheid, welke de basis zijn van zijn mede werking aan Genève. Cantilo verklaarde, dat indien de Ameri- kaansche opvattingen niet in overeenstem ming zouden kunnen worden gebracht met de wijze, waarop het Volkenbondspact wordt toegepast en indien men niet tot een practische algemeenheid zou kunnen komen van het principe van rechtvaardig heid, Argentinië zich ten slotte genoopt zou kunnen zien, te overwegen of het wel zijn medewerking aan den Volkenbond zal kun nen voortzetten. Een incident. Toen van Zeeland na de rede van den Argentynschen gedelegeerde het woord gaf aan den Negus deze aansprekend met „Z.M. den Keizer Haile Selassie, eerste ge delegeerde van Abessynië die tevoren den wensch te kennen had gegeven, in de Assemblee te spreken, deed zich het hier boven genoemde heftige incident voor. Toen de Negus zich namelijk naar het spreekgestoelte begaf, begonnen Italiaansche journalisten, die op de perstribune hadden plaats genomen te fluiten. Zij demonstreerden tegen de aanwezigheid van den Negus en uitten vijandige kreten. De vergadering bleek verontwaar digd over dit optreden. Op bevel van den president kwam voor de eerste maal in de geschiede nis van den Volkenbond de politie op de tribune, die de Italianen trachtte te verwijderen. Zij had daarbij eenigc moeite en er ontstond een waar ge vecht. De betoogers weken slechts voor geweld. Toen de politie de ordeverstoorders uit de zaal verwijderde, juichten velen ten bewijze van hun instemming met dezen maatregel. Ten slotte werden zij door de gen darmen meegesleurd naar een politie post. De Negus was gedurende dit tumult on bewogen gebleven. Beroep van den Negus. Nadat de rust was weergekeerd, hield Haile Selassie in het Amharisch zijn rede, die later in het Fransch en Engelschwerd vertaald. De Negus deed een beroep op den Vol kenbond, zyn ongelukkig land niet in den steek te laten. Hij schetste den loop der gebeurtenissen voor en tijdens den oorlog en sprak over het gebruik van gifgassen door de Italianen. Hy vroeg den Volkenbond, wat deze in feite gedaan heeft, behalve het veroor- deelen van den aanvaller, om hem hulp te bieden. Overgaande tot een bespreking van de kwestie der opheffing van de sancties ver klaarde de Negus: ,,Ik kom voor de As semblee bevestigen, dat het probleem op deze wijze niet kan worden opgelost. Het is niet alleen de regeling van het Ita- liaansch-Abessynisch conflict, welke op het spel staat, maar het is in principe het geheel der collectieve veiligheid en het is de toekomst van alle kleine staten, die vertrouwen hebben irt de heiligheid der verdragen, het is de geheele internationale moraliteit, welke op het spel staat. Ik kom thans myn protesten vernieuwen tegen de schending der verdragen. De keizer en het volk van Abessynië zullen niet voor geweld buigen. Wat gaat gü doen voor Abessynië. welk antwoord moet ik myn volk brengen?" De Negus werd toegejuicht, toen hij na zyn redevoering het spreekgestoelte ver liet. De Negus. Een dame op de diplomatieke tribune probeerde te fluiten, maar zij hield direct op, toén de in haar nabyheid zittende be zoekers naar haar keken. Motie van Volkenbondsjournalisten. Het Comité der Internationale Veree- niging van bij den Volkenbond geaccredi teerde journalisten heeft de volgende mo tie goedgekeurd: „Het comité betreurt en veroordeelt het gedrag van een groep Italiaansche Jour nalisten, die de meest elementaire regelen van hun beroepswaardigheid hebben ver geten en hevige incidenten hebben ver oorzaakt, welke in de geschiedenis van den Volkenbond zonder weerga zyn. Het comité heeft de voldoening te kun nen constateeren, dat geen hunner deel uitmaakt van hun vereeniging. Het comité acht het niettemin zyn plicht namens de persvereeniging zijn veront schuldigingen aan te bieden aan Z. M. den keizer van Abessynië en aan den president der zestiende assemblee. Dit doende heeft het comité de zeker heid, de tolk te zyn van alle journalisten van alle landen, die het werk van den Volkenbond Volgen. Deze motie was geteekend: Robert Dell. De Italiaansche journalisten, die den Negus hebben uitgefloten en van wie en kelen hem scheldwoorden toeriepen, en welke direct gearresteerd werden door de politie, daartoe door den president der Assemblee gemachtigd, werden per taxi naar het hoofdbureau van politie overge bracht. De leider van het politieke departement van de Zwltsersche regeering, Motta, die de vergadering bywoonde, werd op de hoogte gehouden van het optreden van de politie. Een Italiaansche verontschuldiging. Bova Scopa, de officieele vertegenwoor diger van de Italiaansche regeering by den Volkenbond, heeft tegenover den ver tegenwoordiger vain Havas verklaard: Deze incidenten waren onvermydeiyk. Degenen, die ik de laatste drie dagen heb gesproken, heb ik er allen voor gewaar schuwd, zoowel leiders van den Volken bond als delegatieleiders. Het was inder daad onbegrijpelyk, aldus Bova Scopa, dat na de verzoenende nota der regeering te Rome, de president van de Volkenbonds vergadering het woord heeft gegeven aan hem, die beweert de vertegenwoordiger van Abessynië te zyn, die zyn land in den steek liet, die zijn hoofdstad in brand liet steken en de staatskassen medenam. Het bloote feit van deze interventie beteeken- de in onze oogen een provocatie. Wat te zeggen van de rede zelf, behalve dan, dat het voor ons een plompe grap was. Konden myn landgenooten, onder wie er zyn, die in Afrika hebben gestreden, nalaten hun verontwaardiging uit te roe pen? Italië zal hun houding billijken. Wij vragen de openbare meening het incident objectief te beoordeelen en zich voor iedere overdrijving te wachten in het be lang zelf van hetgeen In de Fransch-Ita- liaansche betrekkingen nog kan worden gered. Italianen in arrest. Na verhoor door den commissaris van politie zyn twee der gearresteerde Ita liaansche journalisten, die tydens de rede van den Negus op onwaardige wyze zijn opgetreden, Marchini, de vertegenwoordi ger van het agentschap Stefani. en Fas- cetti van de „Gazetta Del Popoio", op vrije voeten gesteld. De andere journalisten, Clucci van de „Corriera della Sera", Caprln van hetzelfde blad, Monelli van de „Gazetta del Po- polo", Signoretti, directeur van de „Stam pa", Morreale van de „Popoio d'Italia", Cassuto van de „Piccolo", Angeli van de „Lavore Fascists" en Caini van de „Po- polo d'Italia", zyn overgebracht naar de gevangenis Saint-Antoine, waar zy ter be schikking van de justitie zyn gesteld. Be sloten werd, dat het hechtenlsbevel voor- loopig van kracht zou blyven. Intusschen is nog geen aanklacht tegen de ordever stoorders ingediend. Verontwaardiging van Titulescu. In zyn verslag van de gebeurtenissen op de Volkenbondsvergadering schrijft Per- tinax in de „Echo de Paris", dat een ge delegeerde volgens de „Petit Parisien" was dit Titulescu toen de Italiaansche journalisten hun geschreeuw aanhieven, uitriep: Mynheer de voorzitter, in naam van de gerechtighf)^: laat die wilden zwijgen". BRAND TE AMSTERDAM. Winkelier reeds bewusteloos door den rook. Aan de overzijde van het IJ brak gister avond te Amsterdam brand uit in een woning achter den sigarenwinkel in perceel Kamperfoelieweg 33 waarvan de oorzaak tot heden nog niet is vastgesteld. Om kwart over vijf ongeveer bemerkten buren vlammen in de woning, die achter den winkel gelegen is. Oogenblikkeliik drongen zü binnen, waar zij den winkelier bewus teloos aantroffen. Enkelen droegen hem naar buiten, terwiil anderen terstond den strijd tegen het vuur aanbonden. De brandweer werd gealarmeerd, maar toen de motorspuit arriveerde waren de omwo nende er inmiddels vrijwel in geslaagd het vuur. dat vermoedelijk in een boekenkast ontstaan is. in de kiem te smoren. Eenlg meubilair was door het vuur vernield. De winkelier keerde spoedig tot het be wustzijn weer. HET ONGELUK OP DE BELGISCHE KUST. Het toestel van van Gelderen herkend. Getuigen van het ongeluk op het Bel gische strand aldus lezen wij in het Vaderland hebben de registratieteekens van het vliegtuig opgenomen. Zij gaven de letters PH. B.V.G. Onmiskenbaar is het dus de heer Van Gelderen (de Hollandsche reclame-vlieger) geweest die zoo laag over het strand gevlogen heeft, dat hij een wandelaarster doodde. Gstende meldde, dat het toestel vandaar om 17 uur 2 vertrokken was. Om 18 uur 20 is het op Schiphol neergestreken. Dood door schuld zal vermoedelijk wel de ten laste legging zijn. waartegen de heer Van Gelderen zich zal hebben te ver dedigen. o DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag om half twee is te Voor burg op dezelfde plaats, waar de vorige week Dinsdag de agent van politie Byvanck door den electrischen trein Rot terdamDen Haag werd gegTepen. een man overreden en gedood. Blijkens op hem gevonden papieren is het slachtoffer L, H„ op wachtgeld gesteld machinist bü de Gemeenteziekenhuizen te Den Haag. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men geheel in het duister, daar niemand zich in de nabijheid bevond toen het plaats had. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag is de ruim 60-jarige vee houder L. Zwaagstra uit Gauw (Fr.) die per rijwiel oo den Leeuwarderwee bij Pas veer reed. toen hii wilde omkeeren door een personenauto uit Groningen aange reden. In bewusteloozen toestand en zwaar aan het hoofd gewond is het slachtoffer naar het St. Anthonius-ziekenhuis tq Sneek vervoerd. Zitn toestand baart zorg. Gij kunt op reis niet buiten een lakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnstillers direct bij de hand tegen noofdpijn, kiespijn, "wagenxiekte", zenuwpijn. AKKER-CACHETS Koker met 12 stuks 52 ct« Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. 5950 (Ingez. Med.) DOODELIJKE VAL. Gistermiddag omstreeks half vyf is den 37-jarlgen arbeider G. Verboven te Den Oever een ernstig ongeluk overkomen. Verboven, die in dienst is bij den aan nemer der onderhoudswerken aan de kust- werken, de firma O. J. Bosker, is bij het be klimmen van een der bedieningstorens ver moedelijk mis gestapt, op een gelijkvloers liggend portaal gevallen en vervolgens op een circa tien meter dieper liggenden vloer terecht gekomen. Met behulp van een brancard heeft men den ongelukkige naar boven gebracht. Nadat men hem in een keetje van de genie voorloopig verbonden had, is Verbo ven in een ziekenauto gebracht om naar het ziekenhuis te Den Helder te worden ver voerd. Tijdens het transport overleed hy aan de zware schedelfracturen, die hy bij zijn val had opgeloopen. Hij laat een vrouw en twee zoons van 13, resp. 11 jaar achter. AUTO GEGREPEN DOOR D-TREIN. De chauffeur van de gemeente-auto Nymeyer, is gistermiddag op den onbewaak- ten overweg in de buurtschap Notter bij Wierden in botsing gekomen met een D- trein. De auto werd meegesleurd en totaal vernield. Nijmeyer raakte bekneld tusschen de locomotief en de cabine van de auto. Toen de trein tot stilstand was gekomen, heeft men byna een half uur moeten werken om Nijmeyer te bevrijden. Hij was zwaar ge wond. De locomotief werd beschadigd en moest te Almelo door een andere machine worden vervangen. BUITENLANDSCH GEMENGD. BLIKSEM SLAAT IN HET HUIS VAN SCflMELING. Gistermiddag is de bliksem ingeslagen in het landhuis van den bokser Max Schme- ling te Bad Saarow. Terwijl Schmeling en zyn vrouw Anny Ondra aan tafel zaten, werd het rieten dak getroffen en in een oogwenk stond dit ge heel in vlammen. De bovenverdieping van het huis werd geheel verwoest. AANSLAG OP EEN TREIN VOORBEREID. De Macedonische terrorist Nikolof heeft een aanslag voorbereid op een trein, die de Bulgaarsche delegatie voor het con gres der Zuidslavische sokols naar Soebo- titsa bracht. Hij werd verrast, toen hij by Pirot een helsche machine op de rails legde. Bij zijn ontdekking doodde hii een gen darme. waarna hijzelf ernstig werd ge wond en gearresteerd door drie andere gendarmes. Nikolof is ook de dader van een aanslag op het tehuis voor Officieren te Belgrado, waarbij drie dooden vielen. TER DOOD VEROORDEELD. Wegens ontvoering van een kind. De rechtbank te Bonn heeft, een 32- iarigen man ter dood veroordeeld, die ge tracht had. den 11-jarigen zoon van een daar wonenden koopman te ontvoeren. DRIESTE OVERVAL. Drie gemaskerde en met revolvers ge wapende bandieten zyn te Brussel het kantoor van de Société Gantoise binnen gedrongen waar zij twee bedienden bonden en chloroformeerden, om zich vervolgens met een bedrag van 50.000 francs uit de voeten te maken. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. HUIS TE VOIRON INGESTORT. Gisteren is te Voiron bij Grenoble een uit drie verdiepingen bestaand huis inge stort. Gelukkig bevonden zich ten tijde van de instorting slechts twee personen in het huis, een vrouw en haar 14-jarig doch tertje. De vrouw kwam om het leven, het meisje kon zich aan een muur, die bleef staan, vastklemmen en ongedeerd gebor gen worden. BOMMEN IN MADRID. In een in aanbouw zijnd huis te Madrid zyn zeven groote bommen ontploft. Er is aanzienlijke schade aangericht. In een ander huis, dat eveneens in aan bouw was, zyn drie bommen tot ontplof fing gebracht. Ook hier is de schade groot. Deze aanslagen worden op rekening van de Iberische Anarchistische Federatie ge schreven. o AGRAM DOOR WOLKBREUK GETEISTERD, Gistermiddag is Agram door een heftigen wolkbreuk geteisterd. Binnen korten tijd waren alle huizen overstroomd, een aantal minder sterke huizen kon den druk van het water niet weerstaan en stortte in. De schade wordt op enkele millioenen ge raamd. Het verkeer was enkele uren onder broken. TWEEDE KAMER. DE REISBELASTING WORDT NIET BEHANDELD. In overeenstemming met de loo- pende geruchten is er inderdaad een voorstel gekomen, om het ontwerp- reisbelasting niet te behandelen. En het is aangenomen ook, gelijk wij gisteren nog met een enkel woord hebben kun nen vermelden. De heer Goseling bond de poes de bel aan en is veler ooren klonk het bellenge- rinkel als muziek. Het heeft weinig zin zoo betoogde hij nu over dit ontwerp te gaan spreken. De heffing was bedoeld als een dekkingsmid del voor '36, maar als zoodanig zal ze zoo goed als niets meer kunnen beteekenen, want ze zal toch niet voor laat in het na jaar in werking kunnen treden. En dan is de reispret vrijwel voorbij. Mr. Goseling achtte het daarom beter, het ontwerp te bekijken in het licht der dekkingsmiddelen voor het jaar 1937. Aanstonds betuigden enkele andere leden hun instemming met het uitstel, en wel deed de heer Van Dyk een anderen klank hooren (omdat er ook in het najaar wordt gereisd), maar toen de Voorzitter meedeelde, dat de Minister van Financiën, nu ja, het ontwerp liever had behandeld gezien, maar tegen uitstel toch geen ernstige bezwaren had, stond het lot van het voorstel-Goseling vast: het werd met overgroote meerderheid aangenomen. In dit jaar zal er dus van deze belasting niets meer komen. En misschien blijft ze wel sluimeren! En toen de Kamer toch iets uitstelde, stelde ze maar meteen, op voorstel van mr. Kortenhorst, door jhr. De Geer gesteund, het ontwerp tot wijziging van de wet op de Inkomstenbelastingwet en van de suc cessie-wet uit. WIJZIGING VAN DE INDISCHE BEGROOTING. Bij een wijzigings-ontwerp voor Indië is de bekende affaire van de 5 millioen gul den, door „de olie" aan de schatkist gege ven, ter sprake gebracht. De heer Cramer had groote bezwaren tegen dit feit en meende dat het den in druk wekt, of de olie-concerns zoodoende een heffing op de aard-olie hebben afge boekt. Een dergelijke regeling is in strijd met goede belasting-politiek. De heer Van Poll deelde deze bezwaren en meende dat door deze gift van 5 millioen de hoogheid van het gezag is geschonden. In het alge meen was de heer Van Boetselaer van oor deel, dat de met de olie gevoerde onder handelingen geen voor de Kamer duidelijk karakter hebben gedragen: evenzeer be treurde hy, dat er inzake de extra-heffin gen op winsten van vennootschappen nog geen beslissing was genomen. Minister Colijn bestreed dit alles. Er is geen sprake van bevoorrechting van de olie-vennoot schappen; zij betalen evenzeer en evenveel als andere vennootschappen. Maar nu wil de men bovendien iets meer van de olie, welnu, in deze richting verklaarde de Mi nister te hebben gewerkt, en in verband hiermee moet dit vrijwillige storting van 5 millioen worden beschouwd. Maar even als in de Eerste Kamer verklaarde de Minister ook hier, zelf geen bewondering voor dit systeem te koesteren. Van een afkoopsom is echter geen sprake. De olie maatschappijen hebben thans haar instem ming betuigd met een extra-heffing door middel van den accijns krachtens de Indi sche Mynwet, en de Minister gaf zijn vol doening daarover te kennen. Tegen de ver hooging van de winst-belasting in het alge meen bestaan bij hem bezwaren. Het ontwerp is goedgekeurd. Een volgend Indisch ontwerp betrof met name de bestuurshervorming en de daar mede gepaard gaande bezuinigingen. De heer Joekes heeft er al dadelijk be denkingen tegen ontwikkeld, in het bijzon der ook deze, dat de Kamer zich zal moe ten uitspreken over een hervorming, waar van zij de consequenties en de gevolgen niet kan overzien. Hij vreest verwarring, ook als gevolg van de decentralisatie en de daaraan verbonden nieuwe financieele maatregelen. Ongeveer in gelijken geest heeft de heer Cramer gesproken: hij was van oordeel, dat bij de decentralisatie de bezuiniging veel te veel op den voorgrond wordt gesteld, en dat de practische gevol gen van heel het voorgestelde niet zijn te overzien. Eigenlyk zou voor de consequen ties van het nieuwe stelsel eerst een onder, zoek moeten worden ingesteld. De heer Van Poll heeft de vraag gesteld hoe het mogelijk is, dat een bestuurshervorming, die eenige jaren geleden met het oog op de kosten werd uitgesteld, thans als een financieele saneering kan worden voorge dragen, Doch juist de bezuiniging zal de goede gevolgen, die hij er van verwachtte, wegnmen. Ook de heer Roestan had tegen de decentralisatie bezwaren. Heden voortzetting. DE NESTOR DER KAMER HERDACHT. Bij den aanvang der vergadering hebben de Voorzitter en de Minister-President met hartelyke woorden den overleden nestor, den heer Th. M. Ketelaar, dankbaar her dacht. Nestor was hy althans in diensttyd, want bijna 39 jaar had hij zitting Een unicum. Het was echter een vergissing van den Voorzitter, om te zeggen, dat de heer Kete laar ook in leeftijd de oudste was. Dit is niet zoo. De heer Vliegen was ouder, n.l. 73 jaar, tegenover de heer Ketelaar 72, zoo dat de heer Vliegen ook thans nog naar leeftijd de nestor der Kamer is. De mantel van het nestor-schap naar anciënniteit is, mirabile dictu, op twee leden gevallen, n.l. op de heeren Duymaer van Twist en K. ter Laan, die beiden zitting hebben sinds 17 September 1907. HAGENAAR. Wie niet kqn zwemmen, kome niet in zee, tenzij le. onder vertrouwd toezicht 2e. niet verder dan Uw middel.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9