Het geschil metdezuivelorganisaties Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 1 Juli 1936 BUITENLAND. Een onderhoud met minister Gelissen IMGEZCMEN /TUKKIN SCHEEPSVERBINDINGEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Incident tijdens de Volkcnbondszitling - Dr. Schussnigg niet naar Geneve - De Restauratiekwestie niet actueel. De Volkenbondszitting is gisteren geopend en heeft door het bevreemdende optreden van Italiaansche journalisten, die den Negus, toen deze zijn rede wilde uitspreken, met gefluit en geschreeuw begroetten, een heel wat sensationeeler karakter gekregen, dan men had kunnen vermoeden! Voor het uitvoerige verslag dezer merkwaardige ge beurtenissen. die sterke verontwaardiging verwekten, zie men elders in dit blad. Dit optreden verwekt des te meer verba zing, na het voorlezen van de Italiaansche nota, die een verzoeningsgezind karakter droeg. De Italianen mogen dan al impulsief zijn, maar zulks behoeft toch geen reden te zijn, zich zóó te gedragen en op deze wijze de zaken op de spits te drijven! Van Zeeland, die met zoo goed als alle stemmen tot president werd gekozen, deed voorlezing van het Italiaansche memoran dum, de Negus bepleitte de Abessynische zaak. Ook hiervoor zij naar genoemd ver slag verwezen. De Boliviaansche Volkenbondsdelegatie heeft van haar regeering instructie's ont vangen. Deze zouden o.m. niet-erkenning van de annexatie van Abessynië door Italië behelzen. Officieel wordt medegedeeld, dat volgens ■berichten in de buitenïandsche pers Eden en Delbos den wensch hadden geuit nog gedurende de huidige zitting van den Vol- kenb. in contact te treden met dr. Schussch- nigg. Hoe zeer men ook van Oostenrij kschc zijde dit apprecieert en principieel hiertoe bereid is, kan dr. Schuschnigg in verband met den korten duur van de zitting van den raad en het programma van zijn binnen- landschen arbeid op het oogenblik Weenen niet verlaten. De volgende bijeenkomst van den Volken bond zal evenwel den Oostenrij kschen re- geeringschef gelegenheid geven met de Britsche en Fransche ministers te spreken. In welingelichte kringen te Weenen wijst men er op, dat Schuschnigg, zelfs, wanneer hij officieel zou zijn uitgenoodigd, zich niet naar Genève zou hebben kunnen begeven, daar men zich midden in de werkzaamheden van den Bondsdag bevindt. Dezelfde krin gen voegen hier aan toe, dat de binnen- en buitenïandsche toestand van Oostenrijk vol komen duidelijk blijft. In het bijzonder leggen zij er den nadruk op, dat 'het offlcieele standpunt van Oosten rijk ten aanzien van de restauratie vele malen uiteengezet is: deze kwestie is in het geheel niet actueel en de regeering is geens zins van plan eenigerlei wijziging in het tegenwoordig staatsbestel aan te brengen. Voorts herinneren zij aan het „gentleman's agreement", waarbij Aartshertog Otto het Oostenrijksche kabinet de belofte heeft ge geven, buiten den wil van het kabinet om, geen enkele poging tot restauratie te onder nemen. BELGIË. De stakingen. In een aantal steenkoolmijnen in Hene gouwen is het werk hervat, ook deden zulks werklieden van 'n aantal metaalfabr. De staking blijft evenwel voortduren ln de glas fabrieken en de cementindustrie. In de steengroeven van Soignies-Ecaussin- nes staken nog 4000 arbeiders. Op enkele uitzonderingen na hebben de metaalarbei ders het werk hervat. Te Antwerpen zijn de scheepsschilders in staking gegaan. De textielarbeiders van Gent blijven nog sta ken. In de binnenscheepvaart is het werk vrijwel geheel hervat. Te Brussel is het personeel van twee ban ken weer aan het werk gegaan, doch men verwacht, dat thans het personeel van an dere bankinstellingen zal gaan staken. FRANKRIJK. Kamerdebatten over de ontbinding der Strijdhonden Een opgewonden stemming. De Katholieke geestelijkheid en de strijdhonden De stakingen. Een talrijk en elegant publiek had gistermiddag op de openbare tribune plaats genomen, om het debat in de kamer bij te wonen over de ontbinding der strijdhon den. Er waren zeer veel kamerleden aan wezig. Xavier Vallat interpelleerde over de ontbinding van nationale groepen, welke op wettige wijze zijn gevormd en volgens hem niet zouden mogen vallen onder de wet van 10 Januari 1936. Hij betwist, dat de ontbinding recht matig zou zijn en verklaart, dat deze ont binding een programmapunt van het volks front vormde. Er ontstaat beweging in de zaal en de voorzitter, Herriot, heeft groote moeite, de kalmte te doen weerkeeren, wanneer Vallat een verslag voorleest over de incidenten bij het St. Lazare-station, welke door de com munisten zouden zijn teweeg gebracht en waarbij een Jong meisje werd mishandeld. De communisten roepen: „De la Roque aan den paal". Vallat zegt, dat bij recente incidenten vuurkruisen werden gewond. Hij wordt door de communisten geïnterrumpeerd, die daarop door Herriot tot de orde worden geroepen. Hierna is het woord aan Taittinger. Talttingeri was, zooals men weet, de pre sident der patriottische jeugd, welke on langs is gereorganiseerd in de politieke partij „nationale volkspartij". Taittinger verklaart, dat hij voor deze omzetting den minister van justitie heeft gevraagd, of de wet inzake de ontbinding der strijdhonden van 10 Januari 1936 op zijn partij van toepassing was. De minister antwoordde toen, dat hij hem de verzekering kon geven, dat deze partij niet daaronder zou vallen. Taittinger vraagt: waarom treft de wet niet iedereen, maar slechts uw tegenstan ders? Devaud verwondert zich over de motieven van het decreet, daar de vuurkruisen nim mer gewapend zijn geweest en nimmer an ti-nationale of anti-republikeinsche daden hebben verricht. Hierop wordt geïnterrumpeerd: de vuur kruiden hebben gisteren te Oran een moord gepleegd! Devaud spreekt dan over het revolution- nalre karakter van de socialistische partij, waarbij hij een door Blum op het congres te Tours afgelegde verklaring voorleest. Volgens Devaud moeten de vrijmetse laarsloges worden ontboden. Na schorsing der zitting interpelleert kolonel de Sisnards over de incidenten van 21 Juni en over de opvattingen van het ministerie van binnenlandsche zaken over het dragen van nationale kleuren en het uithangen van nationale vlaggen. Gij zijt vastbesloten, mijnheer de minister, naar gij zegt, de orde te handhaven, zegt spr. Is de driekleur nog steeds de eenige Fransche vlag, of moeten wij toegeven, dat er nog een andere bestaat: de roode vlag. de vlag van den burgeroorlog? Van uw antwoord hangt onze houding af anders zullen wij ons zelf verdedigen. De minister van binnenlandsche zaken, Salengro, beantwoordt de sprekers. Hij geeft een uiteenzetting van de door de ontbonden strijdhonden gevolgde me thoden, welke de ontbinding rechtvaar digden. Na er aan te hebben herinnerd, dat de francisten telegrammen hebben ge zonden aan Primo de Rivera, Mussolini en Hitler, wijst hij er op, dat in de bijeen komsten der Francisten Tardleu, Herriot. Laval en Flandln werden behandeld als „uitvaagsel", dat de leider der Francisten, Bucart, had gezegd, dat de Seine hun lij ken zou meevoeren en hoe een Francistisch blad had gezegd, dat het land niet zou dulden, dat Blum de regeering zou leiden. Salengro verklaart, dat de partij der Francisten moest worden ontbonden, om dat zij niet ophield een beroep te doen op wanorde en er strijdgroepen op nahield. In een bijeenkomst der Francisten werden zij die een aanslag op Blum hadden gepleegd, geluk gewenscht. Salengro leest verder voor uit zijn dossier over de Fransche so lidariteit, waarbij sprake is van een zich spoedig bedienen van de wapenen. „Wat de vroegere patriotische jeugd be treft. ondanks de transformatie heeft deze het para-militaire karakter behouden. Sa lengro leest rapporten voor, waaruit blijkt, dat de Vuurkruisen strijdgroepen opleidden en hij vervolgt: „Ik heb de motieven voor de ontbinding der tegen het regime ge richte beweging in de decreten neerge legd. Het is onduldbaar, dat de orde door oproerige bonden zou worden bedreigd, wij hebben den wil de orde te verzekeren en de regeering te zijn. welke regeert." Voorts deelde Salengro mee, dat drie vierde der gearresteerde betoogers behoor de tot de ontbonden organisaties. De driekleur moet niet een partijvlag worden, maar de vlag van de natie. Het katholieke dagblad „La Croix" pu bliceert een aantal besluiten, welke de vo rige maand zijn genomen in de voltallige zitting der Fransche kardinalen en aarts bisschoppen nopens de houding der ka tholieke geestelijkheid tegenover de strijd honden der politieke partijen. De besluiten houden o.m. in, dat de gees telijkheid niet haar burgerplicht mag ver- waarloozen. doch zorgvulidg moet vermij den zich onder de vaan van politieke par tijen te scharen. De Katholieken zullen voortdurend zorg moeten hebben voor de in stand houding der kerk en de katho lieke actie, buiten de partijen om en boven de partijen uit. Zij zijn gehouden slechts volgèns de katholieke principes deel te hebben in de burgeractie. De leiders en strijders der Katholieke actie zullen niet tegelijkertijd leiders, vertegenwoordigers of propagandisten van een politieke partij mogen zijn. Ten aanzien van de strijdhonden zullen de leden der geestelijkheid, die als oud- strijders zijn ingeschreven bij de Vuur kruisen niet uit die organisatie behoeven te treden, maar zij moeten zich onthouden van actieve deelneming aan het bondsle- ven. De priesters zullen voortaan hun naam niet meer mogen geven aan eenigen politieken strijdhond. Om alle politieke betoogingen te voorkomen zullen in de kerken in beginsel slechts de nationale vlaggen en de vlaggen van katholieke or ganisaties worden toegelaten. Na de avondvoorstelling van gisteren heeft een deel van de artisten en van het uersoneel der Opera Comique het gebouw bezet gehouden om de inwilliging van eenige eischen te verkrijgen. Te twee uur in den nacht organiseerden de stakers een bal. waarvoor muziek werd gemaakt door leden van het orkest. De Prefect van het departement Moselle heeft in verband met de staking aldaar een decreet uitgevaardigd, krachtens het welk buitenlanders, die deelnemen aan politieke betoogingen direct zullen worden uitgewezen. ENGELAND. Baldwin Vrijdag in het Lagerhuis. Baldwin zal morgen naar Londen terug- keeren. Hij is voornemens Vrijdag in het Lagerhuis te verschijnen, waar dan ver schillende belangrijke kwesties zullen wor den besproken. ZWITSERLAND. Geneve in financieele moeilijkheden. De stad Genéve verkeert ln financieele moeilllkheden. De federale autoriteiten zijn daar reeds aangekomen. Genève hoopt dat de aflossing van een leening. die wordt gegarandeerd door de Zwitscrsche banken en die heden vervalt, zal kunnen worden uitgesteld. Eveneens zal men trachten een oplossing te vinden voor het betalen der coupons van de kantonale leening. die eveneens van daag vervallen ITALIË. Soldaten keeren uit Oost-Afrika terug Mega bezet. Met de „Principessa Giovanni" keeren heden uit Oost-Afrika 1200 zwarthemden terug, allen studenten, die als vrijwilliger aan den oorlog ln Oost-Afrika hebben deelgenomen. Napels maakt zich op, om de jeugdige studenten met uitbundige betoo gingen te ontvangen, Generaal Geloso is met een auto-colonne in Mega. bij de grens van Kenya, binnen gerukt Deze paats is van strategisch be lang door de daarlangs loopende kara vaanwegen. De bezetting schijnt vooral ten doel te hebben te verhinderen, dat de rebellen voorraden uit Kenya krijgen. UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japanschc spanning toegenomen. Uit Peking wordt aan Reuter gemeld, dat volgens berichten uit Chineesche bron de Chineesch-Japansche spanning zou zijn toe genomen te Fengtai, het kruispunt van de spoorwegen. De Japanners zouden het terugtrekken der Chineesche troepen uit deze stad heb ben geëischt binnen 24 uur. Een detache ment troepen, komende uit Toengjau, de hoofdstad van Oost-Ho Pei, zou te Fengtai zijn aangekomen. De president van den politieken raad van Ho Pei en Tsjahar, generaal Soeng Heh Yoean, is ijlings naar Peking vertrokken. Het 29ste Chineesche leger zou bereid zijn de Japansche eischen te weerstaan. Domei meldt uit. Canton, dat afdeelin- gen van het Kwangsl-'leger Kiyan in Hoe- nan hebben bezet na een gevecht met re- geeringstroepen. VEREENIGDE STATEN. Maximum-werktijd, minimum-looncn Phillips ambassadeur te Rome. President Roosevelt heeft gisteren de z.g. Walsh-Healy-Act onderteekend. waardoor de fabri>:anten gedwongen zullen zijn zich te houden aan de bepalingen betreffende maximum-werktijden en minimum-loo- nen, zooals die gelden bij de met de regeering aangegane contracten voor te verrichten werken. Do nieuwe wet bevat o.m. bepalingen ten aanzien van den acht- urigen werkdag en verbiedt het werken van kinderen en veroordeelden bij werken onder federale cantracten. De onderstaatssecretaris voor Buiten landsche Zaken, Phillips, is benoemd tot ambassadeur van de Ver. Staten te Rome, als opvolger van Long, die om gezond heidsredenen is afgetreden. Naar verno men wordt houdt deze benoeming niet in, dat de annexatie van Abessynië door de Vereenigde Staten wofdt erkend. Door U te ver in zee te begeven, stelt gij Uw leven en dat van ande ren in de waagschaal. 24. Het was héél stil in dit kasteel; je zag van de bewoners niet erg Veel zoo lang als Thijsje hier naar Dick te zoeken liep, leek het tenminste wel of alles sliep. Nu echter konden onze beide vrienden de zaal niet weder vinden, waar 't toovertouw stond achter 't raam zij zochten overal er naar tezaam. Toen hoorde Thijsje achter zich een licht gerucht, en hij keek om. beducht.... Daar zag hij iemand staan; die keek hem zeer wantrouwend aan. „Dat is", dacht Thijs, „de toovenaar, die Dick hierheen heeft mee genomen die moeten wij ontkomen!" En tegelijk dacht toovenaar Akoedeboe: „Waar "ril die vreemde ling met piek naar toe?" Naar aanleiding van de verschillende mededeelingen omtrent het geschil tus- schen den minister van handel nijverheid en scheepvaart en de zuivelorganisatles, verzochten wil minister Gelissen ons de gelegenheid te geven hem eenige vragen te kunnen stellen. Ondanks zijn drukke werkzaamheden verklaarde de minister zich daartoe bereid. HU merkte op dat onderscheiden moet worden tusschen eenerzlids de uitvoering van bepaalde door de Kroon of den mi nister genomen maatregelen, waarvoor de minister steeds een gemachtigde had aan gewezen en anderzijds de adviezen, welke den minister terzake van de uitvoerende aangewezen. Dit adviseerend lichaam be stond uit vertegenwoordigers der verschil lende zulve'organlsaties terwijl als uitvoe rende nstantie was aangewezen de heer Geluk, secretaris van de grootste Neder- landsche zuivelorganlsatie. de F.N.Z Deze was tevens lid van het adviescollege. Waar het bij het huidige conflict om gaat aldus de minister, is het volgende: „Hoe langer de duur is van de verschil- 'ende maatregelen, welke genomen moesten worden in het begin van 1932 en waarbij destijds wat de verdeeling der export mogelijkheden betreft bepaalde basisjaren werden gekozen, uiteraard liggende voor 1932. hoe grooter de moeilijkheden worden van die exporteurs. die gedurende die jaren bijvoorbeeld met hun bedrijf nog in een aanvangsstadium verkeerden of door andere min of meer toevallige om standigheden in die jaren niet in norma len omvang hun zaken dreven. Voor deze bezwaren heb ik gepoogd steeds een oplossing te vinden, bijv. door een ge deelte van dc contingenten te reserveeren om daaruit dan aan bepaalde bezwaren te gemoet te komen. Hiermede zijn zeer gun stige resultaten bereikt. Op het geheele gebied der invoercontingenteering wordt 't reeds sedert langen tijd toegepast. Ik mag wel zeggen, dat de invoerhandel, welke toch ongetwijfeld van de contingenteering niet steeds plezier heeft beleefd, van het systeem der bijzondere Invoervergunningen binnen het kader der contingenten veel piofijt gehad heeft. In andere gevallen is er met volle in stemming van de belanghebbenden nog veel verder gegaan; er zijn zelfs uitvoer- contingenten, welke eenvoudig op afroep aan de belanghebbenden ter beschikking worden gesteld. U sprak, zoo vroegen wij, van een sy steem van bijzondere vergunningen, ver schillende publicaties van de laatste da gen spreken daar anders over. Wij lazen van willekeur, gunsren op het gevoel e. d. Met verontwaardiging merkte hierbij de minister op, dat toch geen ernstig man zal kunnen volhouden, dat het er om te doen is om een middel te kiezen ter be vordering van willekeur. Het spreekt toch wel vanzelf, dat bij het gedachte systeem de gevallen, welke voor behandeling in aanmerking komen zoo nauwkeurig moge lijk zullen worden onderzocht en geschift, en alleen daar iets zal worden gegeven, -.vaar dit billijk en rechtvaardig is. Boven dien, aldus de minister met nadruk, er zal slechts een zeer klein percentage van de contingenten voor dit doel gereserveerd worden. Het gaat er veel meer om iets te kunnen doen in bepaalde gevallen, dan wel om ieder die nog wenschen heeft zoo maar iets extra's toe te stoppen. Dit ziet er toch niet zoo grillig uit als men het van be paalde zijde wel wil doen voorkomen. De minister verklaarde dat hij, behalve de uitvoerige correspondentie ter zake. den betrokken instanties ln een mondeling on derhoud gelegenheid heeft gegeven haar gedachten te uiten. De hierbij door de zui- vel-organisaties naar voren gebrachte be zwaren waren echter in het geheel niet overtuigend. Zelfs heb ik den heeren voor gesteld mijn gedachte bij wijze van proef, bijv. voor een 'It jaar eens uit te voeren, waarover ik dan nogmaals aan den hand van pract.teche resultaten met hen had willen overleggen. Ik kan mij niet ontrek ken aan de gedachte, dat een bepaalde mate van onwil aanwezig is, waarvan ech ter de reden aan mij onbekend is. Er is na mijn aanvankelijke instructie langdurig overleg gepleegd en telkens meer waarover ik dan nogmaals aan de hand uitgelokt, zoodat ik eindelijk aan deze ver traging een einde heb moeten maken en de uitvoerende instantie instructie heb ge- even de door mij in het belang van den zuivelexport voorgestelde regeling te gaan uitvoeren. Daarop heeft de gemachtigde ontslag uit zijn functie verzocht, terwijl ook het ad viseerend college gemeend heeft zich soli dair te moeten verklaren en eveneens zijn functie ter beschikking te moeten stellen en ieder verdere medewerking te weigeren Ik voeg hieraan nog toe, dat ik in het geheel niet begrijp, hoe de betrokkenen dezen stap tegenover hun organisatie kun nen verantwoorden en wellicht daarom ook hun heil zoeken in verdachtmakingen en laag bij de grondsche insinuaties. Ook zonder medewerking van dergelijko onwilligen zal lntusschen het geheele com plex van maatregelen zooals voorheen kun nen worden uitgevoerd. Voor den gang van zaken bij den export behoeft dit m.i. geen nadeellge gevolgen te hebben. Mochten er moeilijkheden rij zen, welke aan bepaalde tegenwerking toe geschreven moeten worden, dan is de ver- antwoordUjkheid daarvoor bij degenen, die dan toch veel moeite zullen hebben deze te dragen tegenover de belanghebbenden. Laat. men dan ook nog hieraan denken, dat tot nu toe zij het met veel moeite gelukt is dat de Nederlandsche regeering de ge heele regeling der uitvoercontingenten in handen heeft kunnen houden, doch dat er landen zijn, waar men deze contingenten gaarne in eigen beheer wil nemen. De Jongste publicaties in de Nederlandsche pers zal men daar met genoegen zien en te zijner tijd zal men daarvan gebruik maken. Ik wil aldus de minister zeggen, dat ik thans zoo spoedig mogelijk zal bevor deren, dat er voor het geheele zuivelcomplex een regeling zal komen, waardoor ook an dere kwesties, welke tot herhaalde twist punten aanleiding geven, tot een definitieve oplossing komen. De treurige ervaring, opgedaan bij de samenwerking met deze bestuurders der zuivelorganisaties is voor mij wel aanlei- .ding mij voor de vergaande medewerking I dezer heeren te hoeden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE DUINWATERKOSTEN IN LEIDEN. Hooggeachte Redactie. In Uw geëerd blad van 26 dezer lezen wij dat de N.V. Leidsche Duinwatermaat schappij een dividend heeft uitgekeerd van 24 "/o. Het trekt zeker de aandacht van menigeen, dat in dezen slechten tijd een dusdanig hoog winstpercentage kon wor den uitgekeerd over een artikel van nood zakelijke levensbehoefte. Indien ik de cijfers van het Verslag goed begrijp, dan is er een winst gemaakt van ruim 422.000 gulden over een totale water- levering van ruim 2.900.000 kub. meter. Na afschrijving op de eigendommen bleef er over aan zuivere winst 338.000 gulden ruim. Hiervan krijgt de Gemeente meer dan 142.000 gulden, welk bedrag we buiten rekening kunnen laten, omdat dit anders toch door belastingen zou moeten worden gebracht in de gemeentelijke schatkist. Maar de particuliere winst, die dan nog overblijft, een bedrag van bijna 200.000 gld. beteekent toch, als ik het goed begrijp, dat er meer dan 6 cent per kub. meter wordt betaald aan winst voor de aandeel houders, waardoor ons de meter op 30 cents komt te staan. Indien de aandeelhouders nu eens in dezen tijd, waarin het dc groote meerder heid van de bevolking zoo slecht gaat, tevreden konden zijn met een normaal winstcijfer van 4 rente, dan konden we hier ter stede allen meer dan 15 »/o op onze waterrekening besparen. U, Geachte Redactie, zult Uw lezers zeker een dienst bewijzen door ons eens nader ln te lichten, hoe dit nu feitelijk zit, en of tegen die overmatige winstmakerij niets is te doen. Heeft het Gemeente bestuur niets te zeggen over de tarieven? Met dank voor de plaatsing. Uw abonné DR. H. KOCH, Rijnsburgerweg 15. Noot van de redactie. De gemeente is de grootste aandeel houdster en spreekt dus een belangrijk •.voord mee bij de vaststelling der tarieven. Deze geschiedt door Commissarissen der Duinwatermaatschappij, doch zij behoeven de goedkeuring van het College van B. en W. DE R. K. BEGRAAFPLAATS AAN DE ZIJLPOORT EN DE STADSHULPWERF. Leiden. 28 Juni 1930. Mijnheer de Redacteur. Vergun mii een kleine plaatsruimte in uw veel gelezen blad. BH voorbaat mijn dank. Een wonderlijke combinatie zal menigeen zeggen en niet ten onrechte, want het zijn wel twee uitersten: een begraafplaats en een scheepsreparatiewerf van de gemeente Leiden. Een begraafplaats veronderstelt stilte, rust, moet gelegenheid geven tot overpein zing. welke niet herhaaldelijk gestoord wordt luidruchtigheid en ongebondenheid. Hoe is echter de toestand op de R.K. be graafplaats voor een gToot deel? Daar constateert men het feit. dat aan die be graafplaats een scheepsreparatiewerf van de gemeente Leiden grenst, wat het niet te keeren euvel inhoudt dat de rust en stilte od deze begraafplaats van tlid tot tiid ver te zoeken zijn. Zelfs op dagen, dat er een begrafenis plaats vindt is er een leven dat hooren en zien vergaat. Dit is een toestand, die reeds lang aan velen reden geeft tot ernstige onstemming en tot gerechtvaardigde klachten, het is in ieder geval een toestand die niet besten digd moet worden: indien eenigszins mo gelijk moet hierin verandering gebracht worden. Het is nu tiid deze zaak ernstig onder het oog te zien. Een spoedige ver betering is zeker zeer gewenscht. Met dank voor uwe plaatsing Achtend W. R. Noot van de redactie: Bij een be graafplaats. die eens aan den rand der gemeente lag. doch geleidellik is inge bouwd kan de situatie nu eenmaal niet altijd wat rust enz. betreft, zóó blijven als wel gewenscht is. En afgezien van het feit dat er wellicht eenige overdrijving in bo venstaand stukje schuilt moeten we toch ook opmerken dat het niet aangaat aan eenigeTlei bedrijf om genoemde reden moeilijkheden in den weg te leggen, vooral niet in dezen tlid. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken vla het kust- stalion Scheveningen-radio. Aagtekerk, Alchiba, Alcyone, Aldabi, Al- waki, Bloemfontein, Chr. Huygens, Colom bia, Costa Rica, Crljnssen, DJambi, Indra- poera, Jagersfontein, Jan Pietersz. Cöen, Marnix van St. Aldegonde, Meerkerk. Nij- kerk, Oranje-Nassau, Poelau Bras, Rand- lontein, Sibajak. Simon Eolivar. Staten dam Streefkerk. Vcendam, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-radio te bereiken.. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7