ORANJE HOTEL SOIREE - DANSANTE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 1 Juli 1936 Noordwijk aan Zee L. v. STERKENBURG lederen avond vanaf 8 uur Orchestre „The Archibalds" uil de Majestic Bar, Rotterdam en de Riche Bar, Den Haag IAAT/TEJBU?ICUTtN BINNENLAND. L. BOOM. Veertig jaar organist. Heden herdenkt de heer L. Boom den dag. dat hij voor veertig jaar werd aangesteld als organist der oude Hervormde Oosterkerk. Maar zeer kort heeft de heer Boom. die 10 December 1871 alhier werd geboren, het orgel van deze kerk bespeeld. Een jaar na zijn officleele aanstelling in 1896 ging de heer Boom in Mei 1897 over als organist der Marekerk waar hij zijn gaven verder heeft kunnen ontplooien. Van zijn spel ging steeds groote wijding uit en zoo heeft hij aan velen menig oogenblik van hoog kunstgenot ver schaft. De jubilaris die het licht zijner oogen moet missen, ontving zijn opleiding aan het Instituut voor Onderwijs aan Blinden te Amsterdam Zijn leermeester was hier de heer S. R. de Vries, organist der Rem. Ge meente te Amsterdam en klokkenist der Westerkerk aldaar. Maar ook wijlen de heer C. B. Duijster alhier, organist der Pieters kerk heeft veel tot de muzikale vorming van den heer Boom bijgedragen. In een kort onderhoud, dat wij met den Jubliaris mochten hebben, vertelde hij op enthousiaste wijze van zijn orgel in de Marekerk, dat hij lief heeft als een vader zijn kind Vooral na de herstelling, waarbij de dispositie van het oude orgel werd opge nomen in het nieuw pneumatische, is dit orgel aanmerkelijk verbeterd. Verder deelde de heer Boom ons mede. dat hij voorloopig zijn taak als organist nog zal blijven waarnemen. De heer Boom die ook als leeraar in het Leidsche muziekleven zeer velen het o-gelspel heeft bijgebracht, vervult buiten zijn taak als organist der Marekerk ook nog die van organist aan het Ger. Minnehuis. Reeds van 1906 af is hij aan deze inrich ting verbonden Voorts luistert hij de alge- meene huwelijksinzegening in de Pieterskerk met zijn spel op. Dr. J. Riemens. Herv. pred. alhier, die een groot bewonderaar van het orgelspel van den heer Boom is en wlen wij om een kort artikeltje vroegen, was zoo vriendelijk ons onderstaande te zenden: Het stadsbeeld van Leiden, uit de verte gezien, onderscheidt zich van andere Hol- landsche steden, door twee groote, toren- looze kathedraalgebouwen vlak naast el kaar, en een eind verder een mooie koepel. Deze laatste is de Ned. Hervormde Mare kerk. in de 17e eeuw als protestantsch bedehuis gebouwd en onlangs keurig ge restaureerd. Maar niet alleen daardoor is deze laatstgenoemde kerk origineel. Ze is het ook door haar organist, den heer L. Boom. Deze blinde musicus heeft gedurende vele jaren het gezang der gemeente geleid en gewijd; hij heeft velen gesticht, niet zelden ontroerd door zijn zielvolle spel. De heer Boom heeft gestudeerd aan het Instituut voor Onderwijs aan Blinden .te Amsterdam. In 1896 verkreeg hij de betrek king van organist aan de oude Oosterkerk. die in 1899 door een nieuwe Oosterkerk is vervangen. Twee jaar voordat deze gebrek kige kerk werd afgebroken, verhuisde de heer Boom naar de Marekerk (Mei 1S97). Het orgel aldaar was vóór de restauratie (van 193U moeilijk te hanteeren; alles was stroef en hard, de registratie moeilijk; maar bij zijn inderdaad prachtige voorspelen wist Boom al deze moeilijkheden te overwinnen, en hoe hij de juiste .registers opende en sloot enkel op het gevoel en hoe hij het pianissimo in een fortissimo wist om te zetten, wekte veler bewondering. Na de restauratie van het orgel, dat pneumatisch werd gemaakt, en met nieuwe registers ver rijkt. kostte het den blinden artist eerst veel moeite aan de nieuwe plaatsing van registers en toetsen te wennen, maar na eenigen tijd wist hij ook deze moeilijkheden meesterlijk te boven te komen Terwijl de heer Boom persoonlijk met vele en velerlei moeilijkheden heeft te kampen, ook in het gezinsleven, en men dus zou ver wachten, dat het melancholieke den boven toon zou voeren, is dit in zijn spel niet het geval. Integendeel, lofpsalmen en danklie deren hoort een muzikaal aangelegd kerk ganger het liefst door Boom vertolken. Nu en dan stijgt hij als een leeuwerik omhoog en omwindt het thema met vernuftig uitge voerde variaties. Wij hopen dan ook van harte, dat ondanks zijn aanvankelijk be sluit om zijn betrekking neer te leggen we gens toenemende lichaamszwakte, de heer Boom nog een tijdlang velen zal kunnen stichten door zijn bezielend orgelspel. Heden mocht de heer Boom vele blijken van belangstelling ontvangen. Hedenavond vindt, zooals wij reeds met een enkel woord gemeld hebben, een huldi gingsconcert plaats in de Hooglandsche Kerk te geven door den heer Feike Asma. Dr J. Riemens en Ds. M. J. Punselie zullen by deze gelegenheid het woord voeren. (naast IM WËISZEN ROSSI) Directeur STIMMUNG STIMMUNG 594? (Ingez Med.) JUBILEUM G. M. LOOZEN. Heden was het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot, de heer G. M Loozen, boek houder der N.V. v/h. A. Waals in dienst trad bij bovengenoemde firma. Om 10 uur hedenmorgen werd de jubi laris, die vergezeld was van zijn echtge- noote en kinderen, door een collega van zijn woning afgehaald en geleid naar de feestelijk versierde afdeeling der zaak, waar hij werd verwelkomd door de direc teuren. de heeren A J. Waals en G. J Waals, diens echtgenoote, alsmede door het geheele personeel. Allereerst richtte de oudste directeur, de heer A. J. Waals, het woord tot den jubi laris. In korte trekken schetste hij diens persoon en prees hem als een plichtsge trouw mensch, die zich steeds geheel in dienst stelde van zijn taak. Vervolgens wenschte de directeur hem geluk met zijn jubileum en sprak den wensch uit, dat het den jubilaris gegeven moge zijn nog vele Jaren voor de zaak te arbeiden. Ook de echtgenoote van den jubilaris werd gelukgewenscht en haar dank ge bracht voor de wijze, waarop zij haar echtgenoot heeft bijgestaan. Als blijk van waardeering bood de direc teur den Jubilaris een couvert met Inhoud aan en gaf hem tevens gelegenheid om den verderen dag in den huiselijken kring door te brengen. Hierna richtte de oudste collega, de heer v. d. Zeeuw, het woord tot den heer Loozen en prees hem als een humaan en prettig collega. Als blijk van sympathie bood hij hem namens het geheele personeel een fraaien fauteuil aan. Aan de echtgenoote van den jubilaris werden bloemen aangeboden. Hierna bleef men nog eenigen tijd ge zellig bijeen, waarbij de gelegenheid be stond den jubilaris persoonlijk geluk te wenschen. Aan het einde dankte de jubilaris in eenige korte woorden de directie en het personeel voor de hem gebrachte hulde. CONCERT IN „RHIJNGEEST". Gisteravond gaf de R.K Harmonie „Triumph" uit Oegstgeest directeur de heer Jac. Kroon alhier in de tuin van ,_Rhijn- geest" een Concert dat door vele patiënten en personeel werd bijgewoond. Een met zorg samengesteld programma werd op voortreffelijke wijze uitgevoerd. De aanwezigen toonden door hartelijk applaus hun instemming met het gebodene. Dr. Borgerhoff Mulder le Geneesheer van Rhljngeest dankte de Harmonie na mens de vele aanwezigen voor het gebo dene. o FOTOWEDSTRIJD en TENTOONSTELLING „OUD-LEIDEN". TUINCONCERT LEIDSCH POLITIE- MUZIEKGEZELSCHAP. Het muziekkorps van de Leidsche politie ondêr leiding van haar wakkeren direc teur. den heer M. Bolderdijk heeft gister avond in den theetuin „Oud-Hortuszicht" aan den Witte Singel een concert gegeven, dat door een talrijke schare met groote aandacht werd aangehoord. Onder het gehoor bevonden zich o.m. de beschermheer, mr. A. van de Sande Bak- huvzen, de eere-voorzitter, de heer R. J. Meyer, de directeur van den Markt- en Havendienst, de heer L. A. Mennes met zijn echtgenoote en de componist van de openingsmarsch van het programma, de heer Plu. die deze kortelings aan het korps aanbood. o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde. op proefschrift getiteld; „Bij drage tot de opsporing der barbltalen bij het toxicologisch onderzoek", de heer J. H. M. Winters, geboren te Venlo. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie. de dames J E. Ulrich (Rotterdam) en M. Kentie (Hillegersberg)doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak plantkunde, mejuffr. D. F. S. Kooyman (Overveen); candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K. de heer L. Tinbergen (Den Haag); candidaatsexamen rechten, de lieer E H. Aalbers (Leidenen de heer R. J. Polak (A'dam); '■sndldaatsexamen Indisch Recht mejuffr. N. A. J. van Eek (Leiden idocto raal examen wis- en natuurkunde hoofd vak Natuurkunde de heeren J. dc Nobel (IJmuiden) en W. Bevelander (Den Haag). Tergelegenheid van het 35-jarlg bestaan. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de Vereeniging „Oud-Leiden" in November 1937 organiseert deze Vereeni ging met medewerking van de Leidsche Amateur Fotografen-Vereeniglng een ten toonstelling van in dit jaar en in 1937 vervaardigde foto's, ten einde aan te too- ncn. welk een schat van merkwaardige oude gebouwen en stemmige hoekjes thans nog in Leiden en omgeving wordt aange troffen. Deze tentoonstelling vormt dus in zeker opzicht een tegenstelling met die, welke vóór vijf jaren werd gehouden en die als onderwerp had: „Lelden vóór vijf tig jaar" De tentoonstelling zal, dank zij de reeds verkregen toestemming, in de Laken hal worden gehouden. In verband met deze tentoonstelling or ganiseert de vereeniging „Oud-Leiden" vooraf een fotowedstrijd, die voor alle ama teur-fotografen, in Nederland woonachtig, openstaat. Gehoopt wordt, dat allen, die een foto toestel bezitten aan den slag zullen gaan om de vele oude gebouwen, dc mooie stads gezichten, de stemmige hofjes, de monu mentale hofjespompen. de oude gevelstee- nen enz. waaraan de stad Leiden nog zoo rijk is en de vele mooie dorpstukken, mo lens, bruggen en boerderijen In de om streken van Lelden, te fotografeeren. Ook voor dezen wedstrijd heef» de Leid sche Amateur-Fotografen Vereeniging haar volle medewerking toegezegd, terwijl reeds van verschillende zijden prijzen voor den wedstrijd ter beschikking zijn gesteld. Verdere bijzonderheden omtrent deelne ming aan den foto-wedstrijd zullen bin nenkort worden bekend gemaakt. VERLOOFD PAAR TE WATER. Gisteravond omstreeks kwart over tien reed een verloofd stelletje, de 22-jarige kleermaker S. van E. met de 21-jarige mej. C. C naast elkaar per fiets langs het Utrechtsche Veer. Op een zeker ramp spoedig oogenblik raakte een koffertje, dat aan het stuur van Van E. hing be kneld tusschen het stuur en een been van den berijder, tengevolge waarvan deze naar rechts omviel, en tegen zijn meisje botste, die daarop te water geraakte. Van E. sprong haar onmiddellijk na en bracht haar naar den kant, waar hulp vaardige omstanders belden op het droge trokken Oogenschijnlljk hadden zij geen letsel bekomen. AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Nieuwe verplichtingen voor de ingezetenen Met Ingang van heden is in werking ge treden een Koninklijk besluit, waarbij aan de bevolking nieuwe verplichtingen zijn opgelegd ten aanzien van het doen van aangiften ten behoeve van de bevolkings registers. De voornaamste verplichtingen zijn: le. dat. behoudens afwijkingen, leder, die lr, Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der be volkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregisters der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor on- bepaalden tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor ln de plaats tredende rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e. vermelde bijzondere voor- ochriften gelden; 4e. dat. behoudens afwijkingen, leder die Nederland verlaat, onverwijld van de be volkingsregisters moet worden afgevoerd; 5e. dat bij adresverandering blnncfl de gemeente de noodige wijzigingen in het be volkingsregister moeten worden aange bracht In verband met het bovenstaande is vror'i bepaald: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, mondeling uf schriftelijk moet geschieden op den dag van, of uiterlijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland ten hoog ste vijf dagen tevoren) of na de adresver- andërlng, met opgav^ van het laatste adres en van den naam der gemeente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zoo noodig met opgave van den naam van het hoofd van 't gezin); b. dat aan den aangever van een ver trek, behoudens bijzondere gevallen, on middellijk een verhuiskaart wordt uitge reikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het be stuur der Nederlandsche gemeente in wel ker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nacht rust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevol kingsregister is opgenomen of die ten on rechte nog in het bevolkingsregister eener anderp gemeente is opgenomen, zich bin nen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeentebe stuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een ver huiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland Is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de des betreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding; dat bestuurders van Instellingen, ge stichten of schepen, waarin personen on- dfr eenig bestuur inwonen, adsmede ho telhouders. pensionhouders en kamerver huurders uiterlijk vijf dagen na de opne ming of huisvesting of na het vertrek, me- dedeeling moeten doen van den geslachts naam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de In stelling. het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuis vest, alsmede van ieder zoodanig persoon, die daaruit vertrekt, tenzij de persoon is vrijgesteld van aanmelding; e. dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet. Voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevolklngs- icgister bestaat gelegenheid op werkdagen van 9 tot 12'/j en van l'/« tot 3 uur. aan de afdeeling Bevolking en Burgerlijke Stand, Stille Rijn No. 3 (des Zaterdags al leen tusschen 9 en 127« uur). Telefonische aangiften worden niet aan genomen. o LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Juni 1936) ingelegd f. 322.611.92 en terugbetaald f. 419.771.33; 125 nieuwe inleggers zijn Ingeschreven en 113 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.507 inleggers, inclusief 1454 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Juni 1936 f. 8.205.741.10. In 4802 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 14.539.25 ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: Kantoor-, Boek- en Papierhandel „de Kempenaer". De Kempenaerstraat 21, Oegstgeest. Verkoop van en handel In pa pierwaren in den ruimsten zin, verkoop van kantoor-artikelen cyclostyle-inrich ting. Vennooten: A J. Duyverman. Oegstgeest en J. K. P. Dirkse, Oegstgeest. Firma Langkamp. Molenstraat 20, Noord wijk. Handel ln- en reparatie van motor en andere rijwielen en onderdeelen en wat daarmede In verband staat. Eigenaar: J. Camphuis, Noordwijk. Wijziging: A. en H. Sohns. Breestraat 26. Leiden. Dameskappersbedrijf, annex winkel in parfumerieën, enz. Vest. fil.Noordwijk a. Zee, in Huls ter Duin, vanaf 15 Juni 1938, voor de drie zomermaanden. Onze stadgenoote mej. L. Rosemeier, slaagde aan het Kon. Conservatorium te Den Haag voor de z.g. hoogste klasse plano. Zij ls een leerlinge van mej. Janny Boekkooi, planoleerares, Bllderdykstr. 9, alhier. Bij het j.l. gehouden examen te Arn hem voor Handelsrecht, slaagde „cum laude" onze stadgenoot de heer A. Scheele. Bij de te Breda en Bergen op Zoom afgenomen M.U.L.O.-examens is o.a ge slaagd onze stadgenoote Corry Mol. leer linge van het pensionaat „Sint Anna" te Oudenbosch. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het voorloopig diploma machinist ter koopvaardij W. C. B. Veltman te Alphen a. d. Rijn, leerling van de Machinisten- avondschool, verbonden aan de Ambachts school alhier Tot onderwijzer aan de Leidsche Houtschool hier ter stede is benoemd de heer A. A. Verschool, onderwijzer aan de Dc Savornln Lohmanschool le Rcttcrdam- Zuid. Sedert eenige dagen heeft de heer W Botermans, beëedigd makelaar, in het perceel Breestraat 17 een woningbureau gevestigd. De heer W. Botermans was reeds gerui-i men tijd ln deze richting werkzaam, doch exploiteerde totdusverre geen officieel woningbureau met alle daaraan verbon den .service". Gistermiddag om kwart over vijf is de 8-jarige H.. wonende ln de Caeciliastraat in den Oude Singel nabij de Marebrug te water gevallen. Hij was op een vlot aan het vlschjes-scheppen juist toen de salon boot „Tosca" voorbij voer. Door den golf slag helde het vlot, waardoor hij te water viel. Een onbekend gebleven wandelaar sprong hem na en bracht hem aan den wal Hedenmorgen omstreeks 8 uur, toen dc 49-jarige onderofficier A. K„ zijn woning aan het Levendaal verliet en zijn hand uitstak ten teeken, dat hij met zijn rijwiel den rijweg wilde oversteken, aangereden door een motor, waarvan de berijder, de 20-jarlge monteur A. J. de M. uit Katwijk het teeken te laat opmerkte K. kwam te vallen, brak het linkerbeen en werd door den E. H. D. naar het Academisch Zieken huis overgebracht. GEM. KWEEKSCHOOL. Van de eerste groep voor het examen nuttige handwerken L. O .zijn alle candi- daten geslaagd, te weten de dames J E. Dirkse en H. van der Reijden. alhier. M. Duindam te Noordwijk en G. J. Venhulzen te Voorschoten. STED. GYMNASIUM. Geslaagd voor net eindexamen A mej. M. Vriesema en de heeren H. de Nie, W. G. Overbosch en W. F. K. Versteeg, allen alhier. Van een vorige groep is nog geslaagd ds heer W. F. C. Heerlng alhier; geslaagd voor B mej. A. Wilmink en de heer H. Ba- ken.a. belden alhier en A. van Dorp te Katwijk aan Zee. Het examen wordt met één candldaat voortgezet. DE NOODTOESTAND TE AALSMEER. Dringend beroep om steun. Wij hebben reeds herhaaldelijk gewezen op den noodtoestand, die er heerscht in het eens zoo bloeiende centrum van Nederland sche bloementeelt Aalsmeer. Ook gaven wij cijfers omtrent de zoo sterk achteruitgelo pen veilingcljfers. Men weet hoe reeds her haaldelijk door de kweekers bij de regeering om steun is aangezocht en dat minister Deckers zleh indertijd persoonlijk van den toestand op de hoogte is komen stellen. De conclusie van een onderzoek van een comité van vijf Aalsmeersche kweekers, dat bij de regeering rapport uitbracht, was, dat 41/» millioen gulden noodig zou zijn. om de Aalsmeersche kweekers uit de ellende te halen. Men wijst er op, dat de regeering reeds eenige Jaren den tuinbouw met mlllioenen steunt en voelt het als bitter onrechtvaar dig aan, dat de bloemisterij-export-produc ten, tot nu toe van eiken steun verstoken zijn gebleven. De Aalsmeersche kweekers constateeren, dat wanneer hulp uitblijft, niet alleen hun eigen bestaan en dat hun ner arbeiders vernietigd zal worden, maar dat het eens zoo bloelende Aalsmeer zal ver dorren tot een doode gemeente en dat een bedrijf zal ten ondergaan, dat ln zijn soort eenig was in de wereld en op roemrijke wijze heeft bijgedragen tot de vestiging van Ne- derlandsch faam over onze grenzen. LIJK OPGEHAALD. Sinds Zondagavond werd te Mierlohout vermist de ongeveer 40-Jarige arbeider J van den B wonende ln de Houtsche straat aldaar Gisteravond werd zijn hoed nabij het Eindhovensehe kanaal te Mierlohout ge vonden. Men is daarop aan het dreggen ge gaan met het resultaat dat gisteravond het lijk werd opgehaald. B. was gehuwd en vader van vier kinderen. PRINSES JULIANA IN FRIESLAND. Hedenmiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana, die gisteravond laat nog naar Leeuwarden is gegaan, een boottocht ge maakt van Grouw naar Wartena. Hare Koninklijke Hoogheid vertrok om twee uur per auto van de woning van den commissaris der Koningin in Friesland mr. P. A. V. baron van Harlnxma thoe Slooten. Nadat de schooljeugd te Grouw de Prinses een zanghulde had gebracht, vertrok Zij over het Pikmeer. Welde Ee. Kromme Ee, Volkertsloot en Graft naar Wartena. Van daar begaf ZIJ zich per auto weer naar Leeuwarden. o H. M. DE KONINGIN IN JULI OP HET LOO. Het is de wensch van H. M. de Koningin om de maand Juli beschouwd te zien als den tijd, welke Hare Majesteit rustig op He.t Loo wenscht door te brengen als vacantie. -Hare Majesteit zal uitsluitend de staatszaken afdoen. TERAARDEBESTELLING TH. M. KETELAAR. GROOTE BELANGSTELLING TE AMSTERDAM. Op de begraafplaats „Zorgvliet" te Am sterdam is hedenmiddag onder buitenge woon groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer en van den Am- sterdamschën gemeenteraad ten grave ge dragen. Onder de zeer velen die in de aula van de begraafplaats bijeengekomen waren om aan den overledene de laatste eer te bewijzen, merkten we op de minis ters Oud en Slmgenberg, de Commissaris der Koningin ln Noord-Holland mr. dr. A. Rcëll benevens leden van Ged. Staten en oud-leden van Ged. Staten waarvan ook de heer Ketelaar lid is geweest. Voorts de burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, met de wethouders Kropman, De Miranda en Boekman, zoomede de gem- secretarls mr. Van Lier. Hierbij sloten zich aan gemeenteraadsleden van alle partijen. Tal van oud-leden van den gemeenteraad waren mede aanwezig. Onder dezen waren de heeren H. J. den Hertog, mr. L v. d. Bergh en Klaas de Vries. Vertegenwoor digd waren verder het hoofdbestuur van de Vrijz. Dem. Bond en de afdeeling Am sterdam van dien bond, tal van hoofdbe stuursleden van den bond van Nederl. On derwijzers, waarvan de heer Ketelaar vele jaren de secretaris ls geweest, zoomede be stuursleden van de afd. Amsterdam van den Bond. Het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers Genootschap was vertegen woordigd door zijn voorzitter. Ook waren aanwezig het bestuur van het Centraal Gen. van Vacantlekolonles van welke In stelling de heer Ketelaar de penningmees ter was en tenslotte merkten we nog op den consul van Frankrijk, den heer Judas. Toen de kist met het stoffelijk overschot in de aula was geplaatst en onder een schat van bloemen was bedolven trad allereerst naar voren mr. A. M. Joekes. Deze spreken- kende namens de Kamerfractie en namens het hoofdbestuur van den V.D. Bond nam met een kort woord afscheid. Geboren als Amsterdammer heeft Ketelaar, aldus spr., hier gewerkt en geleefd; een werk vol toe wijding ten bate van het algemeen belang. Vooral arbeidde hij voor het volkskind, voor den onderwijzer en voor het onderwijs. Hij was met hart en ziel voorstander van het openbaar onderwijs. De volksschool moest het centrale punt voor het volkson derwijs worden. In de Kamer sprak hij niet veel, doch wanneer hij het woord voerde, had hij ook de volle belangstelling van de aanwezigen. Zijn humor en gevatheid wa ren een deel van zijn wezen. Onze fractie, aldus spr., herdenkt hem met groote dank baarheid en eerbied en ook de bond is hem veel. zeer veel verschuldigd. Vervolgens sprak de heer Schuckink Kool namens het Centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantlekolonles. Dertig jaar lang, zoo zeide spr., is Ketelaar penningmeester geweest en hij heeft het genootschap groot gemaakt. Namens 100.000 kinderen zegde spr. hem dank voor zijn hulp en toewijding. Minister mr. P. J. Oud, sprak tenslotte enkele woorden als vriend. Hierop werd de baar onder zachte orgel muziek grafwaarts gedragen. Mr. R. N. Nierstrasz dankte voor de laatste eer den overledene bewezen. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Na een uitgebreid onderzoek, Ingesteld naar de oorzeaak van den mysterleuzen brand in de woning achter den sigaren winkel „Favorite" aan den Kamperfoelie- weg te Amsterdam (men zie onder Ge mengd Nieuws) heeft de politie een arres tatie verricht. Onmiddellijk na den brand koesterde men verdenking tegen den 22-jarlgen eigenaar, die de zaken voor zijn moeder waarnam en dien de buren bewusteloos in den winkel gevonden hadden. De man vertelde enkele oogenblikken, voordat de brand uitbrak, terwijl hij in den winkel stond, plotseling door twee mannen te zijn overvallen. Van een hun ner had hij met een zwaar voorwerp een klap op het hoofd gekregen, hetgeen de verklaring zou zijn voor zijn bewusteloos heid. Nadat men hem buiten kennis ge slagen zou hebben, zouden de overvallers het geld uit de lade van de toonbank heb ben gestolen. De politie hecht echter geen geloof aan deze verklaring en beschouwde het geheele verhaal als een fabel. Aan het hoofd van den man is niets te zien wat op een klap met een hard voorwerp kon wijzen. Boven dien komt een overval op klaarlichten dag aan de politie onwaarschijnlijk voor, te meer daar de buren hiervan niets be merkten. o OPLEIDING VOOR ELECTRISCHE TRACTIE. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons; Een groot aantal onder-machinisten der Ned. Spoorwegen, die tengevolge der uit breiding der electrlflcatle, overcompleet zuilen komen, zullen voor de electrische tractie opgeleid worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2