Afscheidscollege van Prof. Dr. L. van Itallie 77sle Jaargang WOENSDAG 1 JULI 1936 No. 23393 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Over „De groei der toxicologie". De actie voor een Sportfondsenbad. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Als hoogleeraar in de artsenijbereidkunde en de vergifleer. Hedenmiddag heeft prof. dr. L. van Itallie, •hoogleeraar in de artsenijbereidkunde en de vergiftleer aan de Rijksuniversiteit alhier, die wegens 't bereiken van den 70-jarigen leeftijd als zoodanig aftreedt, in het Groot- Auditorium van het Academiegebouw een afscheidscollege gegeven over: De groei der toxicologie. Prof. Dr. L. van Itallie. Bij deze plechtigheid, waarvoor groote be langstelling bestond, waren o.m. aanwezig curatoren en senaat der Leidsche Universi teit, een groot aantal docenten, lectoren, privaat-docenten en studenten, eenige col lega's van prof. van Itallie aan andere uni versiteiten, prof. dr. Herissé uit Parijs, het hoofdbestuur van de Ned. Mij. ter Bevorde ring der Pharmacie, de philosophische fa culteit der Leidsche studenten, vertegen woordigers van de studentenverenigingen, het bestuur van de pharmaceutlsche stu dentenvereniging Aesculapius, het huldi- gings-comité dat zich voor deze gelegenheid gevormd had onder voorzitterschap van prof. dr. W. A. Goddijn en vele belangstel lenden. Aan het afscheidscollege is het volgende ontleend Indien men den omvang der Toxicologie van een eeuw geleden vergelijkt met den staat dezer wetenschap in onze dagen, dan zullen op elk onderdeel uitbreiding en ver dieping worden waargenomen. Hoe kan het ooi: anders, 't aantal bekende giftige natuur producten is door ontdekkingsreizen en daarop volgende phytochemische onderzoe kingen binnen het bereik van veler weten schap gekomen; de geweldige opbloei, die de synthetische chemie en tengevolge daar van de chemische industrie, heeft onder gaan, deed nog in hoogere mate het aantal vergiftige producten stijgen; de vervanging van dierlijke krachten door werktuigen bracht vaak nieuwe mogelijkheden voor het intreden van niet zelden doodelijke vergif tigingen. Zijn dit de hoofdinvloeden, die op de uitzetting der toxicologie hun invloed deden gelden, ze zijn niet de eenige. Spreker gaf hierna een overzicht van de hulpmiddelen, waarover men een eeuw ge leden de beschikking had om een eventueele vergiftiging op het spoor te komen, waarbij hij zich in hoofdzaak bepaalde tot die van cbemischen en physischen aard. Zeer be langrijk was een methode van James Marsh, een scheikundige bij het arsenaal te Wool wich, juist een eeuw geleden, van een nieuwe wijze om kleine hoeveelheden arse nicum te scheiden van andere stoffen, waar mede 't gemengd was. De vervolmaking der methode ging in den loop van den 20sten eeuw zoover, dat thans met werkwijzen, die op het grondbeginsel van Marsh berusten zelfs nog l/10.000ste milligram arsenicum kan worden opgespoord. Wat dit beteekent ook voor de gerechtelijke toxicologie, kan worden verduidelijkt, dat het, door onder zoek van haar, nagels en huid maanden nadat arsenicum was toegediend, mogelijk is gebleken een vergiftiging vast te stellen en zelfs bij ruwe benadering het tijdstip of de tijdstippen waarop arsenicum was gege ven te bepalen. De Statistiek der moedwillige vergiftigin gen onderging na de invoering van het toe stel van Marsh een groote verandering Het aantal vergiftigingen daalde aanmerkelijk, een venificium, althans met arsenicum, bracht veel meer kans op ontdekking met zich dan voorheen. Een tweede mijlpaal op den weg der vergifopsporing vond zijn aanleiding in een vergiftiging, die omstreeks het midden van de 19de eeuw in België heeft plaats gevon den. Het gold hier een intoxicatie met een alcaioïde, met nicotine. Ook de alcaloïden behooren tot de ontdekkingen van die eeuw. In 1306 begonnen met die der morphine, nam het aantal der bekende alcaloïden na 1820 snel en aanmerkelijk toe. Vele planten, vooral die met sterke werkzaamheid, wer den op de aanwezigheid van alcaloïden onderzocjit. Kinine, strychnine, veratrine, aconitine, cocaïne mogen als voorbeelden genoemd worden van deze belangrijke klasse van plantaardige stoffen waarvan de afscheiding nog geregeld, zij het ook in minder snel tempo toeneemt. Bij het proces de Bocarmé stond de Bel gische scheikundige Stas voor de moeilijk heid het vergift, nicotine, af te zonderen en te identificeeren. Hij ontwierp daarvoor een methode, die met geringe wijzigingen alsnog algemeene toepassing vindt en welke op bijna alle alkaloïden en vele glucoslden toepasselijk is. De dcstructie-methoden geschikt om de te onderzoeken Ujkdeelen en andere objec ten in zoodanigen vorm over te brengen, dat de vergiften met zekerheid kunnen worden geïsoleerd en geïdentificeerd zon der dat daarbij noemenswaard vergift ver loren gaat, de methode van Marsh en die van Stas vormen de grondslagen waarop het chemische gedeelte der toxicologie heden ten dage is gevestigd. Nieuw opgekomen vergiften. Spr. noemt hier slechts de synthetisch opgebouwde slaapmiddelen, die tegenwoordig top-cijfers in de statistiek der vergiftigingen innemen, eischten nieuwe opsporings-mogelijkheden. Hier doet de micro-chemie de mogelijk heid aan de hand om zelfs geringe hoe veelheden met absolute zekerheid te her kennen. De kristalvormen van veronal en verwante verbindingen in vrijen toestand of wel in den vorm van goed kristalliseeren- de verbindingen, zoo mogelijk met de be paling van hun smeltpunten, leveren een stevig houvast voor "de identificatie. A1s hieraan nog worden toegevoegd de spectografische methoden, die zoowel voor de herkenning van metaalvergiften als van organische zelfstandigheden kunnen toe passing vinden kan met deze korte schets der chemische, kristallografische en spec- traal-analytische opsporingsmethoden wor den volstaan. De statistieken omtrent vergiftigingen geven een beeld van de vergiften, die in een bepaald tijdperk hun werking hebben uit geoefend. Zij strekken zich uit over ver giften zoder zich omtrent den aard der vergiftigingen te uiten ofwel zij hebben uitsluitend tot onderwerp crimi- r.eele, industrieele of medicinale vergifti gingen en ook intoxicaties uit anderen hoofde. Zij kunnen veel leeren omtrent de frequentie van de toepassing van een be paald vergift en dan valt het niet zelden op, dat die frequentie afhankelijk is van gemakkelijk opspoorbare omstandigheden, die buiten den wil van den aanwender van het vergift zijn gelegen. In 1832 werden de phosphorlucifers in den handel gebracht, waarmede een zeer giftige stof in handen van iedereen was gebracht. De hoeveelheid phosphorus bij het afschrappen van enkele lucifers te ver. zamelen, was ruim voldoende om den dood van een volwassen mensch te veroorzaken. Ofschoon mede in 1832 de mogelijkheid werd aangetoond phosphor-vrije lucifers te maken en de niet-giftige roode phosphorus reeds in 1847 werd gemaakt, duurde het tot omstreeks 1870 alvorens de niet-vergiftiga Zweedsche lucifers in het groot werden be reid, Het meer en meer in gebruik komen van deze soort ontnam langzamerhand de gelegenheid om zich op niet ln het oog vallende wijze van een vergift voor misda dige doeleinden te voorzien. Tot vermindering van het aantal crimi- neele vergiftigingen door phosphorus heb ben ongetwijfeld ook medegewerkt de voor treffelijke methodes, die tot de opsporing van kleine hoeveelheden van dit vergift zijn uitgewerkt. Raadpleegt men algemeene statistieken omtrent vergiftingen, die derhalve niet alleen de crimineele zijde van het vraag stuk beoogen, dan komt men, althans in de jaren, die niet ver achter ons liggen, tot een geheel andere rangschikking wat de frequentie der vergiften betreft. De van barbituurzuur afgeleide lichamen, waarvan veronal een der meest bekende is, nemen dan een hooge plaats in. Ook in ons land zijn vele gevallen van vergiftigingen met deze middelen, waarvan verschillende met doodelijken afloop vastgesteld. Het gevaar, dat in het gebruik van deze en verwante slaapmiddelen is gelegen, is groot. Het op eigen houtje medicineeren is gevaarlijk. Het wordt in de hand gewerkt door de niet behoorlijke handhaving van de op dit punt bestaande wettelijke bepa lingen. Men neemt het niet nauw met de medi cinale dosis en al moge de minimum-letale dosis b.v. voor veronal op 4 gram worden opgegeven dan mag niet over het hoofd worden gezien, dat er nog zoo iets van persoonlijke gevoeligheid bestaat en dat dientengevolge de letale dosis ver onder dit minimum kan dalen. Onderzoekingen, die spr. met dr. Steenhauer heeft verricht, heb ben het bewijs hiervan geleverd. De barbituutzuurverbindingen zijn trou wens niet de eenige geneesmiddelen waar bij dit verschijnsel is waargenomen. Dit geldt zelfs voor middelen, die jarenlang, zonder dat hierop de aandacht is gevestigd in de geneeskunde werden gebruikt en die ook een tijdlang door een Ijverige reclame als onschuldige huismiddelen werden aan geprezen. In dit verband noemde spr. pyra- midon, verder het vermageringsmiddel dinitrophenol, dat ook met den naam di- nitri wordt bestempel, cocaïne enz. Men kent wel de op den voorgTond tredende geneeskrachtige werking dezer middelen, de schadelijke bijwerkingen komen helaas te laat te voorschijn. Van medicinale vergiftiging moet ook gesproken worden als door een te groote dosis de geneeskrachtige werking ln een toxische overgaat. In ons land kunnen de ouders hiervan medespreken, die kinderen verloren hebben door de toediening van phosphor-levertraan, die bereid door onbe voegden en niet deskundigen de 100-vou- dige hoeveelheid phosphorus bevatte, die daarin aanwezig behoorde te zijn. Een en kele lepel levertraan bevatte reeds de dosis, die den dood tengevolge moest hebben. In verband met medicinale vergiftingen vermeldde spr. cok de vele gevallen van verlamming, die ook in ons land vele vrouwen hebben overvallen door het ge bruik van het middel apiol om abortus op te wekken. Ook op het gebied der toilet- en schoon heidsmiddelen zijn vergiftingen voorgeko men. Blanketsel met loodverbindingen, haarkleursel met para-phenyleen-diamine. zoogenaamde onbrandbare benzine, kan spr. uit eigen ervaring als oorzaken van intoxi caties aanhalen. Wat de laatstgenoemde vloeistof betreft, die haar mindere ont vlambaarheid aan de bijmenging van een aanzienlijke hoeveelheid tetrachloorkool- stof dankt, kan gewezen worden op onge vallen, ook hier te lande voorgekomen bij het haarwasschen. uitgebreide toepassing, die 't blauw zuur als ontrattings- en desinfectiemiddei van schepen, fabrieken en huizen en ter bestrijding van plantenbeschadiging heeft gevonden, maakte talrijke slachtoffers. Giftige arseenverbindingen vinden toepas sing in den tuinbouw om parasieten te doo- den. Voor hetzelfde doel vinden nicotine- preparaten aanwending en ook hier heeft zoowel de ondeskundige, die met de behan deling van het antlparasitaire middel be last is, alsmede de verbruiker der tuin- bouw-producten, geVaar van de toepassing te duchten. Mijn bestek laat niet toe, aldus spr.. in te gaan op het menschont-erende gebruik van giftige oorlogsgassen, die, als men vele ge schriften mag gelooven, ook voor de bur gerbevolking een verschrikkelijke beproe ving hebben weggelegd. Naast pogingen tot bescherming tegen dergelijke rampen moe ten toxicologische onderzoekingen ter spoe dige herkenning dier gassen en ter wering van de schadelijke gevolgen geregeld wor den ingesteld. Tenslotte besprak spr. de gevaren, welke uit toxicologisch oogpunt, de uitbreiding der industrie met zich brengt. Een der langst bekende vergiften is het kooloxyde-gas, dat in den vorm van kolen damp tallooze slachtoffers heeft gemaakt. Het ontstaat overal waar kool, in welken vorm ook, onvolledig verbrandt. Verwant aan doch minder vergiftig dan het kooloxyde is het koolzuur, dat normaal tot ongeveer 0.4 per duizend in de lucht voorkomt, doch dat onder bepaalde om standigheden in een zoodanige concentratie kan zijn opgehoopt, dat een verstikkings dood kan intreden. Men denke aan de ar beiders ln de gist. en spiritusfabrieken en de gasophooping in de gistings-kuipen. aan de concentratie van het koolzuur in putten, die tot 24heeft bedragen Ook heeft men nog niet vergeten het plotseling ontsnap pen van koolzuur in een Silezische kolen mijn (19301, waardoor 150 arbeiders het leven hebben verloren In dit verband be sprak spr. ook de ernstige vergiftingen, te zelfder tijd, waargenomen in de Maas vallei tusschen Luik en Hoei, waaronder 60 met doodelijken afloop. Niet minder ernstig is het gevaar voor het leven aan de phosphorwaterstof ver bonden. Op zichzelf wordt dit gas niet in de industrie gebruikt. Het ontstaat echter door inwerking van water, ook als dit slechts in den vorm eener vochtige atmos- pheer aanwezig is, op bepaalde phosphor- verbindingen. Deze komen o.a. voor ln het fcrro-silicium, een stof, die in Zweden en Noorwegen in electrische ovens wordt ver vaardigd en die in de staalindustrie toe passing vindt. Het vervoer vindt bijna uitsluitend per boot plaats en het gevaar daaraan verbon den is bekend, zoodat ook reeds, dank zij het krachtige optreden der Rotterdamsche Gezondheidscommissie in 1910 bepalingen omtrent het vervoer van ferro-silicium werden vastgesteld, die in het Rijnvaart reglement zijn opgenomen. Dit heeft niet kunnen verhinderen, dat ook in ons land verschillende vergiftingen bij het vervoer van ferro-silicium werden waargenomen. Veel en velerlei zijn trouwens de oor zaken, die onder den invloed van de zich steeds wijzigende techniek, de mogelijkheid van vergiftingen vergrooten. Spr. wees in dit verband ook op het centraal verslag der arbeidsinspectie. Spr. besloot: Een vluchtig doorbladeren van het verslag der arbeids-inspectie toont aan, dat hetgeen ik hier gegeven heb, niet op volledigheid mag bogen. Dit was ook mijn doel niet. Ik beoogde, ook voor den niet-deskundige, het belang van de studie der toxicologie voor de sa menleving te schetsen. Ik heb wel eens hooren beweren, dat toxicologie niet anders zou zijn dan toegepaste analytische schei kunde. Afgezien van het feit. dat het che mische gedeelte der toxicologie zijn eigen methode van onderzoek heeft, is een der gelijke opvatting een miskenning van het wezen der vergiftleer. Het vergjft zelf hetzij dan van mineralen, chemischen, plantaar- digen of dierlijken oorsprong moet het uit gangspunt zijn voor de studie der vergif- tings-oorzaken, daarbij optredende ver schijnselen, de bestrijding van de gevolgen, de prophylactlsche maatregelen daartegen te nemen; opsporing en bepaling sluiten zich hierbij aan. Aan die studie een groot deel van mijn leven te hebben gewijd en ook eenigermate aan den opbouw der toxicologie te hebben mogen medewerken strekt mij, aldus ein digde spr. tot groote voldoening. Op het vervolg der plechtigheid komen wij morgen nader terug. PLANNEN DOOR AFD. GEMEENTE WERKEN EN FINANCIEN GOEDGEKEURD B. EN W. PLEGEN OVERLEG MET GED. STATEN. Het Comité van Actie deelt ons mede, dat het plan tot stichting van een open en overdekt Sportfondsenbad hier ter stede èn de daarvoor door de afdeelingen Ge meentewerken en Financien uitgewerkte rapporten door de Commissies van Fabri cage en Financien met algemeene stemmen zijn goedgekeurd. Het geheel zal bestaan uit een overdekte inrichting met een bas sin van 25 x 12 M2. met wegrijdbaar dak type Delft) waardoor 's zomers een open Inrichting wordt verkregen en een perma nent buitenbassin van 33 1/3 M. lengte. Dit belooft dus voor Leiden een pracht inrich ting te worden. Als terrein is aangewezen het Schuttersveld aan de zijde van den Maredijk, waarvoor volgens het stratenplan een ruimte beschikbaar is gesteld van pl.m. 4370 M2. Het Bad komt dus aan deze zijde van. den overweg, dicht bij tramhaltes en is vanuit alle gedeelten der stad gemakke lijk te bereiken. Bij het Comité is thans een verzoek van B. en W. Ingekomen om spoedig een explo- tatiebegrooting in te dienen. Inmiddels zul len B. en W. overleg plegen met Ged. Staten. Het is te hopen, dat de verdere onder handelingen nu een vlot verloop zullen hebben, opdat Leiden ten spoedigste op af doende wijze van de meest volmaakte zwemgelegenheid wordt voorzien en daar door een sieraad voor de gemeente rijker wordt. Het is de bedoeling binnenkort, bij vol doende deelneming, een excursie naar het „Sportfondsenbad Delft" te organisecren, hetgeen nader per advertentie bekend zal worden gemaakt. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Een korte agenda. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, kwam gistermiddag onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer in openbare vergadering bijeen. Na goedkeuring der notulen en behan deling der ingekomen stukken, deelde de voorzitter mede, dat de eerstvolgende ver gadering der Kamer in Augustus zal wor den gehouden te Alkemade, Alphen, Kat wijk of Nieuwkoop. De Kamer heeft voorts stappen gedaan om verbetering te brengen in de bedie ning van de spoorbrug nabij de Gouw- sluis. welke blijkens een klacht van de K. v. K. te Gouda te wenschen overliet. Ook nam het Bureau der Kamer stel ling tegen het voornemen van het ge meentebestuur van Woubrugge om den weg langs de Heimanswetering voor alle verkeer te sluiten. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een adres van V.V.V. te Katwijk, waarin wordt verzocht het post kantoor te Katwijk aan Zee gedurende de zomermaanden des namiddags één uur langer geopend te houden en het kantoor gedurende het middaguur van 12 u. 30 tot 1 u. 30 te sluiten. De rekening en vei antwoording over 1935 werden goedgekeurd en de Commissie voor Financiën gedechargeerd voor haar ge voerd beheer. De aftredende leden van de Bevrach tingscommissie werden z.h.st. herbenoemd. Met de gemeente Den Haag Is corres pondentie gevoerd inzake de ventverbo- den. Deze gemeente weigert n.l vergun ningen aan venters die niet in Den Haag woonachtig zijn, hetgeen totdusverre in geen enkele gemeente te doen gebruikelijk was. Inmiddels heeft ook de minister zich tegen plaatselijke protectie uitgesproken. De Kamer van Koophandel wees op het ongewenschte daarvan, doch tot resultaat leidde de briefwisseling nog niet. De heer Van Appel betoogde, dat een landelijke regeling der ventvergunningen en -verboden zeer gewenscht zou zijn; de heer Raaphorst daarentegen is daarvan een fel tegenstander. Besloten werd voorts adhaesie te betui gen aan het adres der K. v. K. te Arnhem, inzake de inning van kleine vorderingen. De voorzitter gaf vervolgens nog een korte toelichting op het bereids verzonden en door ons reeds gepubliceerde adres in zake het vrachtautovervoer over den Rijks weg te Gouwsluis. De toestand is onhoud baar en er kan onmogelijk gewacht wor den, totdat de nieuwe brug klaar ls, daar alt nog minstens 2 jaar duurt. Hierna kwanj ln bespreking het adres Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Prof. Dr. L. van Itallie neemt afscheid als Leidsch hoogleeraar. (Stadsnieuws, le Blad). De Reisbelasting van de agenda der Tweede Kamer afgevoerd. (Parlementair Overzicht, 3e Blad). Vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland; geen beslissing omtrent de sub sidie-verleening aan het Rijniandsch borg stellingfonds. (Binnenland. 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Minister Gelissen over het geschil met de zuivcl-organisaties. (2e Blad). Het Zendingsfeest op Raaphorst. (2e BI.) De fraude te Ambt Hardenberg; oud- burgemeester tot een jaar en 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. (Rechtzaken, le Blad). Ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van den heer Th. M. Ketelaar. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Incident te Genève: een bewogen Vol kenbondszitting; de Negus door Italiaan- sche journalisten uitgefloten. (2e Blad). De zitting der Assemblee van hedenmor gen. (Tel., 2e Blad). Heftige debatten in de Fran SI'hp Kamer inzake de ontbinding der Strijdhonden. (Buitenland, 2e Blad). De Katholieke Geestelijkheid en de strijdhonden. (Buitenland, 2e Blad). De O est en rijksc he Restauratie-kwestie niet actueel. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal inzake de Vestigingswet voor midden- standsbedrijven. In de eerste plaats zal de Kamer het op Driis stel en als de in artikel 1. lid 1 be doelde algemeene maatregel van bestuur voor alle gemeenten van het land zou gelden, voor zoover deze niet uitdrukkeliik ziin uitgesloten. Ten tweede is de Kamer van oordeel, dat artikel 2 lid b. waarbli bepaald aan te wijzen soorten van kleine handels- of am bachtslieden. nimmer vergunning tot ves tiging zouden behoeven, dient te vervallen. Op deze wijze zou ieder, die zich wil vesti gen. kunnen volstaan met zeer klein te beginnen en dan na de zaak al of niet te hebben verplaatst, deze uit te breiden tot een zaak. voor welse wel vestigingseischen zouden hebben gegolden. Ook zou, als een klein-handelsman als strooman een zaak opricht en van deze de zaak wordt over genomen. zeer gemakkelijk de wet kunnen worden ontdoken. Door aan de Kamer van Koophandel de noodige soepelheid te laten bli de beoordeeling van de wettelijke eischen. opdat met de bijzonderheden van e'k geval kan worden rekening gehouden, zou ten deze aan de bezwaren tegen het vereischt ziin van vergunningen voor der gelijke kleine bedrilfjes kunnen worden tegemoetgekomen. Voorts acht de Kamer van Koophandel het wenscheliik dat. evenals zulks bij de Wet op de Uitverkoocen en Opruimingen mogelijk is ook hier de mogelijkheid wo;dt gelaten de te nemen beslissingen in han den te leggen van een daartoe door de be trokken Kamer van Koophandel te be noemen commissie. Ten s otte meent de Kamer, als een meer algemeene wensch. te moeten opmerken, dat steeds meer zich het bezwaar zal voor doen dat niet vaststaat, welke branche in een bepaalde onderneming wordt uitge oefend Nu tal van middenstanders gedu rende drie iaar of langer niet meer in de Rijksinkomsten Belasting ziin aangeslagen voor f. 2000 of meer wordt het aantal niet geregistreerde bedrijven steeds grooter. Juist in verband met wetten, die zooals deze saneering of ordening van de m'd- denstandshedriiven beoocen. wordt het te- zwaar steeds erstiger. Willen de Kamers van Koophandel ten deze haar taak naar behooren volbrengen, dan zullen alle mid denstandszaken dienen te worden inge schreven. Tot besluit verklaarde de heer J. H. van der Kloot zich bereid om de Kamer te ver tegenwoordigen oo het 33ste nat'-'-Ve middenstandscongres, dat te De'ft zal worden gehouden Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. zoodat de Kamer hierna te ruim halfvier overging ln huishoudelijke ver gadering.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1