tEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 1 Juli 1936 SPORT. Het tournooi te Wimbledon. LUCHTVAART. LAWN-TENNIS. TIMMER EN MEJ. ROLLIN COUQUERQUE EEN RONDE VERDER. DE KWARTEINDSTRIJDEN DAMESENKELSPEL. Engeland verloor gisteren te Wimbledon wel alle kansen om het damesenkelspel te winnen. Immers, In de kwartelndstrljden sloeg mevrouw Sperling Dorothy Round met 63, 86, en de Poolsche speelster mej. Jedrezejowska won vrij gemakkelijk van Kay Stammers in straight sets. Verder plaatsten zich voor de halve eindstrijden Helen Jacobs en mevrouw Mathleu, zoodat in de halve finales Helen Jacobs tegen mej. Jedrezejowska en mevrouw Mathieu tegen mevr. Sperling zal komen. Mej. Lizana heeft het Helen Jacobs niet zoo gemakkelijk gemaakt, want na de eerste twee sets 62, 16 leidde de Chileensche speelster met 4—3 in den final set. Toen echter sloeg de Amerikaan- sche 3 games achtereen. Mej. Horn werd door mevr. Mathleu ge slagen na een baselineduel. In den eersten set leidde mej. Hom met 6—3, miste drie setpoints en verloor toch nog den set met 7—5. De Fransche speel ster bestookte op tactische wijze de back hand van haar tegenstandster en vooral ln den tweeden set leverde dit de Fransche kampioene menige game op. In de ontmoeting tusschen mevrouw Sperling en mej. Round liet de Deensche speelster haar tegenstandster aanvankelijk van het kastje naar het muurtje loopen. In den tweeden set leidde mevrouw Sper ling met 52, toen Dorothy Round haar vorm terugvond, maar haar tegenstandster liet het niet op een final set aankomen. In het heerendubbelspel verloren de titel houders Crawford en QMst in een vijf sets ontmoeting van het sterke Fransche dub bel Borotra en Brugnon. Hughes en Tuckey sloegen de Amerikanen Grant en Straford, niet zonder strijd, terwijl de partij von CrammHenkei tegen Allisonvan Rijn moest worden afgebroken bij two sets all wegens invallende duisternis. Onze landgenooten mej. Rollln Couquer- que en Timmer sloegen het Engelsche dub bel miss Yorke en Lysaght. In deze partij heeft vooral Timmer magnifiek werk ge daan en het was voornameiyk zyn werk, dat onze landgenooten de volgende ronde bereikten, waar zij uitkomen tegen miss Rotlnd en Perry. Mej. Terwlndt en Knottenbelt gaven de overwinning aan het Engelsche dubbel mej. Mowbray Green en Williams niet cadeau. Ook zij maakten er drie sets van, doch ln den laatsten set waren de Nederlanders nergens. De voornaamste uitslagen luidden: Dames-enkelspel kwartfinales: Mevr. Sperling (Denemarken) si. mej. Round (Engeland) 63, 86; mej. Jedrezejowska (Polen) si. mej. Stammers (Engeland) 62, 63; mevr. Mathieu (Frankryk) sl. mej. Hom (Dultschland) 75, 63; Mej. Jacobs iV.S.) sl. mej, Lizana (Chili) 62, 1—8, 6—4. Heeren-dubbelspel: Borotra en Brugnon (Frankryk) sl. Crawford en Quist (Austra lië) 3—6, 7—5, 2—6, 9—7, 6—2; Hare en Wilde (Engeland) sl. Jones en Shayes (Engeland) 6—2, 6—2, 7—5; Hughes en Tuckey (Engeland) sl. Grant en Stratford (V.S.I 75, 68, 62, 75; Cunninghin en Itoh (Engeland-China) sl. Cooper en Tinkler (Engeland) 64, 46. 63, 06, 64; von Cramm en Henkei (Dultschland) Allison en van Ryn (V.S.) 64, 810, 46, 63, gestaakt wegens dMsternis. Dames-dubbelspel: Mevr. Andrus en mevr. Henrotin (V.S.Frankrijk) sl. mej. Hard- wick en mej. Harvey (Engeland) 2—6, 62, 63'; mevr. Mathieu en mej. Yorke (FrankrijkEngeland) sl. mej. mc Ostrich en mej. Saunders (Engeland) 6—1, 62; mej. Ingram en mevr. King (Engeland) sl. mej. Heeley en mej. Round (Engeland) 6—1, 6—4. Gemengd-dubbelspel: mej. Rollln Cou- querque en Timmer (Nederland) sl. mej. Yorke en Lysaght (Engeland) 7—5. 3—6, 62; mej. Mowbray Green en Williams (Engeland) sl. mej. Terwlndt en Knotten belt (Nederland) 6—4, 1—6, 6—0; .mevr. en de heer van Rijn (V.S.) sl. mej. Ingram en Maier (Engeland—Spanje) 6—1, 6—0; mej. Dearman en Prenn (Engeland) sl. mej. Heeley en Stedman (EngelandNieuw Zeeland) 63, 46, 61; mej. Kraus en von Planner (Dultschland) sl. mej. O'Connell en Aeschliman (IerlandZwit serland) 26, 62, 75; mevr. Henrotin en Martin Legeay (Frankryk) sl. me). Brown en Deloford (Engeland) 6—0, 6—3: mevr. Sperling en Malfroy (Denemarken Nieuw Zeelandl sl. mej. Wittenstrom en Robertson (Zweden—V.S.) 6—1, 60; mej. Stammers en Austin (Engeland) sl. mevr. Kirk en Meredith (Engeland) 6—0, 4—6, 63; mevr. de la Valdene en Kukuljevic (FrankrykYougo Slavië) sl. mevr. Lucas en Leader (Engeland) 61, 6—1; mevr. Mathleu en Petra (Frankrijk) sl. mej. Horn en Lund (Dultschland) 64, 108; mej. Whltmarsh en Wilde (Engeland) sl mei. Noel en Borotra (Engeland—Frankrijk 2—6, 6—1, 6—3. NEDERLAND—AMERIKA TE NOORDWIJK. DE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. EEN UITSTEKENDE BEZETTING. Aan de internationale kampioenschap pen van Nederland, welke de volgonde week te Noordwljk gehouden zullen wor den. nemen, naar wy vernemen, verschil lende bekende bultenlandsche speelsters en spelers deel. Vooral het dames dubbelspel is zeer sterk bezet. Daarin komen o.a. uit: mevr. Mathieu (Frankryk), mevr. Gorodnlchenko (Frankryk), mej. Jedrzejowska (Polen), mej. Horn (Duitschland), mej. Babcock (Amerika) en mevr. van Ryn (Amerika). Voorts zullen van Nederlandsche zyde deelnemen mei. Rollln Couquerque mej. Terwlndt, mej. Belzer e.a. Voor het heeren-enkelspel hebben reeds ingeschreven: Allison, Van Ryn, Stratford, Surface (alle Amerika). Met Oostenrij- kers, Franschen en Tsjechen ls men nog ln overleg. ZONDAG EN MAANDAG AANSTAANDE. Naar wy vernemen, zal. voorafgaande aan de internationale kampioenschappen, welke volgende week te Noordwyk worden gehouden, op Zondag en Maandag a.s. de offlcieele lnterlandwedstryd Nederland- Amerika te Noordwyk gespeeld worden. In de Amerikaansche ploeg komen niet alleen de reeds eerder gemelde spelers Al lison, Van Rijn en Surface uit, doch ook de twee speelsters van de ploeg voor den Wlghtman-beker, mej. Babcock en mevr. Van Rijn. Voorts een vierde speler Strat- ford. De Nederlandsche ploeg bestaat uit de spelers welke te Wimbledon gespeeld heb ben. n.l, mej. Rollln Couquerque, mej. Terwlndt, Timmer, Knottenbelt. Hughan an Van Swol. De Indeeling van de dubbels zal later volgen, evenals het offlcieele programma. Het is echter zoo goed als zeker dat Zon dag de drie zeer interessante partyen Timmer-Alllson, mej. Couquerque-mej. Babcock en het heerendubbelspel gespeeld zullen worden. WATERPOLO. NEDERLAND—BELGIË. Het Nederlandsch zevental samencesteld. Gisteravond heeft de Technische Com missie van den K.N.Z.B. hst Nederlandsch polo-zevental voor den a.s. Zondag te spelen Holland—België wedstryd vast gesteld: Doel: Veenstra (Het IJ). Achter: Van Oostrom Soedi (Het LJ), Regter (Rott. Z.C.) en Van Heeteren (K.N.Z.B.). Voor: Maler (Het IJ). Franken (Zwêm- lust. Utrecht) en Van Aelst (K.N.Z.B.). Invallers: Van Woerkom en Den Hamer. Scheidsrechter ls de Duitscher Rolte uit Hannover van den links binnen, zoodat met 10 de rust inging. Hoewel de Leldenaars in de tweede helft alles In het werk stelden den verkregen voorsprong te behouden, ge lukte hun dit niet. N.R.C. wist tweemaal den L.D.-keener te passeeren en won dus met 2—1. zoodat zij weer voor dit iaar den beker ln haar bezit kreeg. Na afloop vond in café ..Royal" de prijs uitreiking plaats. De eindstand luidt: N.R.C. 4 2 11 10—6 5 Haarl. Dagblad 4 2 11 9—10 5 Leidsch Dagb'ad 4 1 0 3 69 2 ZATERDAG A. S. C.—V. D. S. Zaterdagavond te halfacht wordt al hier de laatste promotle-wedstryd A.S.C.— V.D.B. gespeeld. Vooraf wordt, te halfzes, een wedstryd tusschen A.S.C.-veteranen gespeeld. DE TRIANON-BEKER. In café ..Trianon" zijn gisteravond de prijzen van het tournooi om den Trlanon- beker uitgereikt. De talrijke belar—tellen den werden welkom geheeten door den heer J. Crama. die dank bracht aan de schenkers van de prijzen en aan alle an deren. die tot het welslagen van het tour nooi hebben meegewerkt. De heer Byster- veld heeft daarna namens de directie van het Trlanon-theater den beker ult»°reikt, terwijl de heer Crama de andere prijzen overhandigde. Meegedeeld werd dat C.G.W. binnenkort tegen het elftal van het L.S.C. spelen zal. Op genoeglijke wlize bleef men hierna nog geruimen tijd bijeen. Volledigheids halve vermelden wil nog dat de uitslag van het tournooi Is geweest: 1. C.G.W: 2. N.R.M.; 3. L.D.; 4. L.O.V.: 5. R.K.W.; 6. LB.C.; 7. Leidsche Bank XI. o- DE ZIJL I VERLIEST VAN G.Z.C. I (2—4). Een spannende wedstrijd. Na de nederlagen tegen S.V.H. en S.Z. en P.C. waren de verwachtingen omtrent de prestaties van het eerste zevental van De Zijl niet hoog gespannen, doch zy bood gisteravond tegen de Goudsche Zwemclub zoo goed partij, dat de beslissing pas kort voor het einde viel. Nu stelde G.Z.C dat nog altyd onder aanvoering van Jan de Boer staat, ons aanvankelijk wel iets te leur doordat haar spel te weinig tempo had en de tegenpartij voortdurend onge dekt werd gelaten. Door een fout van K. Kraalenbrink, die te laag terugspeelde, waardoor Tybout Jr. den bal onderschepte en scoren kon, kreeg G.Z.C. op wat for- tuinlyke wijze de leiding, en nadat Lut tegen den paal geschoten had, voerde W. de Boer de score tot 02 op, maar over tuigend was het Goudsche spel toch nog niet. De voorhoede bleef te veel liggen en de verdediging liet zooveel vry spel dat De zyi daarvan wel profiteeren moest! Lepe laar deed dat dan ook spoedig toen K. Kraaienbrink het leder ver had opge bracht en de Gouwenaars voor eigen doel samendromden, doch vergaten de tegen partij te dekken, 12. Het volgend oogenblik zond Lut een hard schot in dat tot corner werd ver werkt en enkele seconden daarna schoot Lut opnieuw, thans met beter resultaat, 22. Die stand was voor De Zyl een mee- en voor de gasten, die nog ongeslagen zyn, een tegenvaller en van weerszyden pakte men derhalve na de rust met zeer groote felheid aan, waarbij de thuis club in den beginne volkomen tegen G.Z.C. was opgewassen. W. de Boer maakte wel- is-waar 2—3. doch alleen Fortuna's hulp behoedde de Gouwenaars voor den gelijk maker. Immers Lepelaar schoot plotseling hard ln, doch de bal kwam tegen het hoofd van den volkomen verrasten keeper, die aldus zonder een hand uit te steken den kogel gekeerd zag! Het leder ging naar voren, W. de Boer zwom in een keurige rush vry en met 24 was de strijd beslist. De zyi II had tevoren gespeeld tegen Zwemlust II, uit Utrecht en al spoedig, ondanks beter spel der gasten, door D. Kraaienbrink de leiding genomen. Onver klaarbaar snel kwam de rust, die inging met den stand 10. Direct na de hervatting maakte de Utrechtsche mldvoor met een fraai achter- waartsch schot 1—1. Zwemlust was nu even sterker, maar D. Kraaienbrink zorgde met een onhoudbaar schot voor een 21 voor sprong van de zyi. Tegen het slot werden de gasten gevaariyker en nadat de links voor de partyen op gehjken voet had ge bracht mocht De zyl tevreden zijn dat er m die score geen wyzlging meer kwam. De heer Loeven, uit Den Haag, heeft beide wedstrijden op voortreffelijke wyze geleid. GOUWE I—POELMEER I 0—4. Deze in Waddinxveen gespeelden wed strijd werd een al heel gemakkelijke over winning. Dadelijk na het uitzwemmen komt C Witte vrij en de stand is 0—1. Of schoon de voorhoede van Poe'meer niet veel presteert, weet Westen de stand tot 0—2 op te voeren. Hiermee komt de rust. Na de rust komen de eastheeren in actie maar hun slechte plaatsen en schieten verontrust de achterhoede van Poelmeer niet. Plots maakt dan J. Yden? 03 en Westen even later 0—4. Hiermee komt het einde van dezen in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd. VOETBAL. OM DEN DAGBLADEN-BEKER. Gisteravond werd op het A.S.C.-terreln de laatste wedstrlid om den Dogbladen- beker gespeeld tusschen Leidsch Dagblad en N.R.C. De Rotterdammers bleken in het veld een tik ie sterker dan de gast- heeren doch de uitstekend spelende ver dediging van L D. gaf den Rotterdammers geen kans te scoren. Een goed opgezette aanval werd besloten met een doelpunt DE L.V.B. EN HET ZOMERVOETBAL. Door den Lcidschen Voetbalbond is de volgende circulaire rondgezonden: Het ls gebleken, dat er weder verschil lende zomerelftallen uitkomen tegen spe lers. die hiervoor geen toestemming van hun vereenigingsbesturen hebben. Besturen, die vernemen, dat spelers hun ner vereenlging zonder toestemming uit komen in kantoor- en fabrlekselftallen, werkloozenelftal'en en andere combinaties, worden verzocht dit aan het Bondsbureau te melden. De besturen der betrokken com binaties zullen dan één keer worden ge waarschuwd terwl.il bij herhaling het L.V.B -bestuur oo straffe van schorsing aan leden van de L.V.B in het Bonds- nieuws en per advertentie zal verbieden te spelen in en tegen deze combinaties. Ook zal het dan aan aangesloten vereent- gineen verboden wo^pqp hun terreinen ter beschikking van deze. elftalen te stellen. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN R. B. F. Morgenavond te halfacht zal het Kamer- llngh Onnes Lab. II voor de 8en neder laagwedstrijd tegen R. B. F. uitkomen, op het Leidsche Boys terrein. De 7e nederlaagwedstrijd tegen Leidsche Scheldsrechtersvereenlging werd door de scheidsrechters gewonnen met 60. (Rust 2—0). HENGELSPORT. HENGELAARSVEREENIGING ADVENDO (LISSE). Door de Hengelaarsver. „Advendo" werd de eerste priiswedstrlid gehouden in de Ringvaart te Llsse. Aan dezen wedstrlid werd door een groot aantal personen deel genomen en de vangst was bevredigend. De prijzen werden als volgt gewonnen: le prlis P Veenman met extra prijs voor grootste aantal; 2e or S. v d. Voort; 3e nr. H. v. Diemen: 4e or. P. Eveleens met extra prlis voor grootste visch; 5e or. J. Baak; 6e or. A. Vaneveld: 7e pr. A. War merdam: 8e pr. C. Slobbe: 9e nr. C. Jan sen: 10e pr J. Opstal: 11e pr. Th. v. d. Zwet; 12e pr. Th. v. d. Meer: 13e nr. J. Mens. De overige dee'nemers kregen allen een troostprijs, welke door de plaatselijke winkeliers belange'oos waren beschikbaar gesteld DAMMEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN NED. DAMBOND. De volgende spelers hebben zich hiervoor opgegeven: Groep A (A.D.C te Alphen aan den Ryn) J. v. d. Horst, J. v. Oeveren, J. Godthelp, E. C. v. Oort, J. Verseput, G. zyistra, P. Verkade, K. v. Leeuwen. Groep B (D.C.L., Leiden): S. v. d. Reek, A. Pronk, J. Dreef. W. F. Olivier, N. Wasse naar, P. J. Lemair. Groep C (D.C.L., Leiden): P. Olivier. J. Olivier, F. Zeilstra, Th. Overdyk, J. Stavleu C. J. Koevée. Groep D (L.D.V., Leiden)J. Kleer, A. Ter- haar, C. Gastelaars, A. Sladek, B. de Kleer, J. Hulsman Jr. Groep E (L.D.V. Leiden): A. J. van der Lelie, C. Teunissen, C. Klinkenberg, D. de Roode, S. Kooten, C. v. Keulen. Groep F (Lisse Vooruit, Llsse): J. v. d. Meulen, D. Vergunst Sr.. G. v. d. Steld en M. Bloet. De namen van 2 spelers ontbreken nog: Groep G en H (A.D.C. te Alphen aan den Ryn): van deze spelers zyn nog geen na men ontvangen. OM HET PERSOONLIJK KAMPIOEN SCHAP DER RIJNSTREEK. De uitslagen der 6e ronde luiden als volgt: P. v. d. Stel—C. Gastelaars 20; J. Klinken bergP. v. Mastrlgt 02; S. v. d. wyn- gaardJ. Kleer 02; T. Optendrees—S. v. d. Reek 0—2. IS ZWEEFVLIEGEN GEVAARLIJK? In ons nummer van 22 Juni j.l. meldden wy met enkele woorden het verongelukken van het zweefvliegtuig PH-10 van de op Maaldrift vliegende clubs. Het zal den lezers verbaasd hebben, dat, terwyi het vliegtuig volkomen werd vernield, de In tends nagenoeg geen verwondingen op liep. Dat dit reeds zeer vaak ls voorgekomen vindt zyn oorzaak in het feit, dat de con structie van de ln ons land aangewende zweefvliegtuigen zoo sterk is, dat wel haast kan worden aangenomen, dat het in ons land gebruikte lesvliegtuig voor het zweef vliegen absoluut veilig is en by totale vernieling van het toestel den vlieger nor maal gesproken geen letsel kén bekomen. Wijzen wy eerst naar de naar voren stekende schaats, waarop loodrecht de balk ls bevestigd, die den vlieger steun in den rug geeft. Deze twee balken kunnen niet naar elkaar toeklappen, zyn zoo sterk geconstrueerd, dat zij zeer moeilijk bre ken en beschermen den piloot by het over kop slaan, daar de hoekpunten van den gevormden driehoek, die dan als steun punten op den grond zullen fungeeren, hem geheel vrij houden. De vleugels zijn boven de zitplaats van den piloot aange bracht, zoodat, mede door de z.g. positieve V-vorm der vleugels, by het vallen op eon vleugel de brokstukken den piloot niet kunnen raken en dus is het ook by een dergelijke landing uitgesloten, dat de inzit tende eenig risico loopt. Een gevaarskans zou alleen kunnen be staan by een harde landing op den staart. De bestuurder zou dan de versplinterde brokstukken in den rug kunnen krygen. Een dergelyke landing Is by het zweven, zoolang men daar reeds mede in ons land aan den gang is, en dat is reeds van 1930!, nimmer voorgekomen. Een vliegtuig, dat niet meer bestuurbaar is, komt, door het ver naar voren liggende zwaartepunt, öf op zijn neus, öf, by het z.g. afglijden, op een vleugel terecht. Wanneer het toestel op den neus terecht komt, krijgt de vlie ger door het plotseling optredende snel- heidsverschil een schok, die, wanneer hy zyn voeten op het voetenstuur houdt, eerst door de riemen, waarmede hy beves tigd ls, wordt opgevangen, waarna de kniegewrichten de reeds aanmerkelyke gebroken schok voldoende kunnen paree- ren. By een eventueele ruglanding bescher men de hooggeplaatste spantoren en de vleugels den Inzittende, zoodat ook in dat geval de piloot er zonder letsel afkomt. Dat er ln ons land toch nog met een dergeiyk zweefvliegtuig twee dooden zyn gevallen, vindt zyn oorzaak in het feit, dat, in het eene geval de vlieger by een demonstratievlucht, zonder het vooruit te hebben zien aankomen, tegen een hóuten schuur opbotste, waarbij de schaats zich door den wand heen boorde en de be stuurder dus bekneld raakte tusschen den wand voor hem en de opstaande balk in den rug. Het tweede geVal had als oorzaak, een nalatigheid. Na met de lier-startme thode opgetrokken te zijn, vloog de vlie ger over den lier heen, terwyi de kabel niet los was, met als noodlottig gevolg, dat deze weer gespannen werd en het vliegtuig met een enorme snelheid, die ver boven de normale maximum valsnel heid lag, tegen den grond sloeg, en waar bij de piloot helaas, door den hevige n schok, het leven verloor. De grootste val snelheid van een willekeurig lichaam is plm. 180 Km/U, doch door het groote vleugeloppervlak is deze by vliegtuigen aanmerkehjk lager. Slechts geforceerd kan men hier aanmerkelijk boven komen, wat b.v. blykt uit de snelheid van een Fokker C-X, die in duikvlucht boven de 500 Km/U komt. Dit was bij het hierboven als tweede met doodelyken afloop op Soes- terberg aangehaalde geval ook zoo. Door het weer spannen van den kabel, werd de maximum valsnelheid, door forceeren, ver overschreden. De oorzaak, die hier aan Hulzinga het leven kostte, was dusdanig, dat men nimmer mag zeggen, dat het zweefvliegen met een dergeiyk zweefvlieg tuig gevaarlyk ls, doch lag hier in een na latigheid bij de bediening van de lier. Was, zooals ook de bedieningsvoorschrif ten luiden, de kabel onmiddellyk afge kapt, dan had de vlucht nog een normaal verloop gehad. In normale gevallen is de piloot volkomen beschermd, daar zyn zit plaats a.h.w. de Achilleshiel van het vlieg tuig is. Uit deze regelen zal duidelijk zyn, dau zweefvliegen veilig genoemd mag worden en zeker gelyk staat met zeilen. Slechts door een grove fout of nalatigheid kan lichamelijk letsel worden opgeloopen. BALLONSPORT IN NEDERLAND. Afstandsvaart van Hilversum uit. De voorzitter der Haagsche Balloncluü meldt ons: Een van de mooiste vormen van lucht vaart, de 150 jaar oude. maar nog steeds bekoorlijke ballonsport was in Nederland in den laatsten tijd geheel op den ach tergrond geraakt. Maar in Mei 1936 hebben de gas-lucht- vaart-liefhebbers, op initiatief van den heer J. Boesman, zich vereenigd ln de Haagsche Ballonclub, de eerste plaatseiyke ballonsportclub in Nederland. De Haagsche Ballonclub zal direct de opleiding van balloncommandanten ter hand nemen. De leden kunnen zich nu reeds op de hoogte brengen met de gehei men van de gas-luchtvaart, door by de voorbereidingen by de door de club te orga- niseeren opstygingen mede te helpen. Daar de club deze opstijgingen geheel belangeloos organiseert voor V. V. V. en andere feesten, wordt reeds nu een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om. aan plaatselijke feesten de groote attractie van een ballonopstyging te verbinden. Zoo is voor Juli een interessant pro gramma van opstygingen samengesteld: 5 Juli: Hilversum; internationale af standsvaart. 12 Juli: Venlo; deelname van twee Belgi sche ballons met een inhoud van 625 cubm. Starttljd 16 uur. Tegelijkertyd zal te Veendam een ballon opstijgen, met Van den Bemden als bal loncommandant. 18 Juli: Denekamp; deelname 1 ballon met waterstof-vulling. 28 Juli: Voorschoten; hier stijgt Van den Bemden op met een kleinen Belgischen ballon. De opsUjglng te Hilversum ls wel de be langrijkste; hier gaan drie ballons de lucht ln met dezelfde bemanning, als welke heeft deelgenomen aan de Gordon-Bennett-race, den jaarlykschen Internationalen ballon- wedstryd. Aan deze wedvaart neemt Frank rijk deel met een ballon met 1200 cubm. inhoud en waterstofgas-vulling. Verder ls er de Poolsche ballon, de Torun, die verleden Jaar heeft gevaren in de Gor don-Bennett-race met als bemanning Bur- zynski en Wysock. zy bezitten het hoogte record voor ballons met open mand; de Polen maken de grootste kans te winnen; maar een ballon met waterstofgas, zooaïs de Fransche, heeft groot draagvermogen en kan het ver brengen. Aan de vaart neemt nog deel de bekende zweefvlieger, de Heer De Lange. De derde deelnmende ballon is de Zwit- sersche „Victor dé Beauclair", die een in houd heeft van 2200 cubm. en met lichtgas wordt gevuld De bemanning bestaat bij dezen ballon uit de heeren (allen Neder landers) M. ten Bosch (balloncomman dant), E. J. van Tijen en J. Boesman (voor zitter Haagsche Ballonclub). Het wordt een onbegrensde afstands vaart; alleen waterlandingen worden niet toegelaten. Verwacht kan worden dat de ballons tot Maandag in de lucht blyven en als er een gunstige Westenwind staat, kun nen de gaszakken tot by de Poolsche grens komen. De zeer ervaren Poolsche ballon- vaarders zullen wel hun best doen hun faam ook in dezen wedstryd hoog te hou den. Voor hen, die belangstelling hebben voor deze avontuuriyke en romantische sport, bestaat te Venlo en Veendam nog gelegenheid als passagier mee te varen. In lichtingen verschaft het secretariaat, Was- senaarscheweg 98, Den Haag. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6 uur is de „Djalak" van Schiphol naar Indlë vertrokken. De vol gende passagiers maken de reis mee: Twee AmsterdamBatavia, twee Amster damCalcutta, een AmsterdamKarachi, een BagdadKarachi, en een Calcutta Singapore. Voorts wordt nog meegenomen 176 KG. vracht, 223 KG. briefpost en 5 KG. pakketpost. Om 8.16 uur (A. T.) ls het vliegtuig te HalleLeipzig aangekomen en om 8.51 uur weer vandaar vertrokken. Ter plaatse werd nog 114 KG. post bijgeladen. DUIVENSPORT. GEVLEUGELDE VRIENDEN (WASSENAAR). Zondag hield de P.V. „De Gevleugelde Vrienden" een wedvlucht met oude duiven vanuit Creil, afstand plm. 349 K.M. Met Noorden wind en helder weer wer den de duiven te 7 uur 45 min. in vryheid gesteld De eerste pryswinnende vogel bereikte het hok te 1 uur 20 min. en 19 sec. en had het traject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1040.7 Meter per minuut. De laatste pryswinnende vogel bereikte het hok te 1 uur 51 min. met 37 seconden en had dus gevlogen met een gemiddelde snelheid van 950.72 Meter per minuut. De uitslag was: 1. U. T. de Vries; 2. A l'Ami; 3. J. H. Groeneveld; 4. J. F. van der Lely; 5. M. A. van Veen; 6, 7 en 14. K. Scheffer; 8. 10, 12 en 18 L H. de Kleine; 9, 15 en 16 J. P. P. Brederode; 11. K. I. Waasdorp; 13. W. C. van Eek; 17. W. Steff- haan; 19. R. van Troost. HALCYON LIJN. MAASBURG, 30 Juni van Oxelosund te Vlaardlngen. ROZENBURG, 29 Juni van Barreiro n. R'dam/Vlaardingen. STAD AMSTERDAM, 29 Juni v. Vlaardln gen te Lulea. STAD DORDRECHT, 29 Juni v. Bagnoli te Almeria. STAD ZAANDAM, 29 Juni v. Stockholm n. R'dam/Vlaardingen. MIJ. NEDERLAND. TARAKAN, 30 Juni v. Hamburg te Amst. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AGAMEMNON. Malaga n. Lissabon, pass. 30 Juni Gibraltar. STELLA, Algiers n. Middlesbro, was 30 Juni 12 u. 45 n.m. 120 myien Z.W. van Ouessant. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. SAPAROEA, 29 Juni v. Pacific Kust te Probolingo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO. uitr., 30 Juni te Singapore. SOEKABOEMI, thuisr., pass. 30 Juni Fl- nisterre. KOTA NOPAN, thuisr., 29 Juni n.m. 6 u. van Colombo. MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, Java n. Amst., pass. 29 Juni Gibraltar. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. MAASKERK, 30 Juni v. Amst. n. W. Afrika DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. DORDRECHT. 26 Juni v. Abonnema n. Port Hai-court. DUIVENDRECHT, 29 Juni v. Aruba n. Lis sabon. JONGE ANTHONY, 30 Juni v. Lissabon te Sete. ENA. Kopenhagen n. Curacao, pass. 27 Juni Elseneur. HOOGLAND, 30 Juni v. Bremen op de Tyne. JEANNETTE, 27 Juni v. St. Nazaire te Vannes. KERKPLEIN, 29 Juni v. Wabana n. R'dam MAAS, R'dam n. Wasa, pass. 27 Juni El seneur. MARK, R'dam n. Helsingfors, pass. 29 Juni Elseneur. PARKHAVEN, 27 Juni V. Montevideo te B. Aires. STOLWIJK, 29 Juni v. Santiago de Cuba n. Savannah. TRITO, 30 Juni v. Dublin te Belfast. ZAAN, 29 Juni v. Hargsham n. Ljusne. ALCOR, 29 Juni v. Bilbao te Emdên. BATAVIER VIII, 29 Juni v. Bordeaux t« Antwerpen (later bericht). 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11