LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 1 Juli 1936 BINNENLAND. Mooi gebruinde Huid VRAGENRUBRIEK. H.K.H. PRINSES JULIANA IN FRIESLAND. HARTELIJK TOEGEJUICHT OP HET BUITEN „ORANJEWOUD". Even voor negen uur gisteravond bereikte H. K. H. Prinses Juliana, die eenlge dagen ln Friesland zal vertoeven, het buiten „Oranjewoud" in het dorp van dien naam oij Heerenveen. H.K.H. was daar gisteravond de gast van de leden van den Frieschen adel, die Haar ten huize van mevrouw gravin Van Lim burg StirumDe Blocq van Scheltinga een avondfeest aanboden. Van ver uit den om trek was per auto. doch vooral per rijwiel, een groot aantal menschen naar Oranje woud gekomen, die de auto, waarin de Prinses was gezeten en die voorafgegaan werd door een wagen, waarin de districts commandant der Koninklijke marechaussee met gejuich en wuiven begroette. Een groot deel van het publiek bleef, na de aankomst in de streng afgezette omgeving van de Lindelaan, waaraan het slot ls ge legen, vertoeven. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon door AMILDA-zonnebrulncrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, 5970 (Ingez. Med.t PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. A.V.R.O.'s NIEUWE STUDIOGEBOUW. HET WORDT MORGEN OFFICIEEL GEOPEND. Na ongeveer anderhalf Jaar voorbereiding en een bouwtijd van bijna twee Jaar zal mor gen A.V.R.O.'s nieuwe studiogebouw te Hil versum officieel door den directeur-generaal van P.T.T.. ir. M. H. Damme, in dienst wor den gesteld Voor de A.V.R.O. ls dit een ge rechte aanleiding feest te vieren, een feest, waarin, getuige de vele versieringen, welke ln de hoofdstad van het Gooi zijn aange bracht de meeste inwoners van Hilver sum en de duizenden luistervinken trouwe aanhangers van deze omroepvereenlging deelen. Gisteren zijn de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers ln de gelegenheid ge steld het nieuwe studiogebouw te bezichtigen en kennis te nemen van de nieuwste tech nische vindingen op radlogebied, welke ln dit omroepgebouw werden toegepast. Zooals de heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.O. uiteenzette, was de voornaamste eisch, welke bij den bouw gesteld werd: stilte. Geen geluiden van buiten-af mogen ln de studio's doordringen. Dit heeft men bereikt door den zoogenaamden doos-bouw, d w. z. een bouw, waarbij de eigenlijke stu dio-vertrekken als doozen op eigen fundee ringen op den grond rusten, waaroverheen een buitengebouw als een stolp is geplaatst. Er zijn in het gebouw ln totaal negen studio's, n.l. een groote concertzaal, die be stemd is voor orkest-uitvoeringen en koor werken, en verder studio's voor de jazzband, kamermuziek, hoorspelen, voor sprekers, een hulp-hoorspel-studio, een geluiden-studio ook wel ..gruwelkamer" genaamd een echo-studio en tenslotte de omroepcel. Prof dr. A D. Fokker en prof. dr. C. Zwik- ker hebben bij den bouw van het studio gebouw van voorlichting gediend voor het verkrijgen van een goede acoustiek ln de vele studio's en voor de geluids-isoleertng. Volgens hun aanwijzingen zijn de architec- ,ten, de heeren Merkelbach en Karsten, erin geslaagd de vrij dicht bij elkaar gelegen lokaliteiten zoo geluidsdicht af te sluiten, dat geen enkel geluid van de eene studio naar de andere kan doordringen. In de groote concertzaal, waar eventueel publiek kan worden toegelaten, en de overige groote studio's zijn speciale inrichtingen aange bracht tot regeling van de acoustiek naar de eischen, welke verband houden met de uitvoeringen, welke er plaats hebben. In de groote concertzaal bevinden zich de belde speeltafels van het groote orgel. Naast het podium bevinden zich drie verdiepingen kleedkamers. Verder bevat het gebouw een bestuurskamer, wachtkamers, koffiekamers, foyer, garderobes, garages, enz. terwijl deze laatste ruimten, behoorende tot het „on gevoelige" gedeelte van het gebouw, alle aan den buitenkant van het gebouw liggen en licht en lucht door groote vensters in ruime mate krijgen, zijn de studio's alle zonder directe verbinding met de buitenlucht. Een vernuftig kanalenstelsel levert des zomers gekoelde en des winters verwarmde lucht, waarbij de temperatuur automatisch door middel van thermostaten wordt geregeld. Alle electrische verbindingen met de stu dio's komen samen in de zoogenaamde con trole-kamer. De omroepcel, eveneens ge luidsdicht af te sluiten, ligt in het centrum der studio's. De radio-technische inrichting is geheel door de N.S.F. geleverd. Met uitzondering van het orgel, waarvan de bouw aanvanke lijk werd opgedragen aan de Nederlandsche firma Standaart te Schiedam, doch tenge volge van faillissement van deze firma moest worden overgedragen aan een Engelsche firma, en van de electrische meet-installa- tie. die van Siemens en Halske is, zijn alle onderdeelen van het omroepgebouw van Nederlandsch fabrikaat. De bouw werd uit gevoerd door de firma Gebrs van Hees- wijks Aannemers Mij. te Best IN.-B.l. DUITSCHE WAARDEERING. NOG GEEN BESLISSING INZAKE DE SUBSIDIE .AAN HET RIJNL. BORGSTELLINGSFONDS. (Vervole van gisteren). In de mlddagzitting zei de heer Zi.jp (lib.) dat de middenstand moet worden gesteund Deze groep personen is daarvan reeds te lang uitgesloten. Spr. meent dat de flnancleele consequenties van dit vraag stuk nog eens moeten worden nagegaan. De woorden van den nat. soc. Meyers wenscht spr. als demagogie te kwallfl- ceeren. Na re- en dupliek diende de heer Zijp (lib.) een voorstel in om de verdere be handeling van het voorstel aan te houden tot de najaarszitting. Dit voorstel werd door den heer v Eek (soc. dem.) bestreden. De heer Zijp (lib.) wenscht echter, al vorens een beslissing wordt genomen, eerst de flnancieele gevolgen onder de oogen te zien. Spr. meent te weten, dat ln het algemeen de soc. democraten de flnancleele gevolgen niet al te zwaar nemen (protes ten bil de soc. dem.). Het voorstel Zijp wordt daarna aange nomen met 42 tegen 34 stemmen (Toen de nat. soc. behalve de heer Meyers, voor dit voorstel stemden, riep de heer De Visser: Daar gaan ze!). Bii het voorstel om het subsidieverzoek van den Prov. Bond van Geitenfokkerijen af te wijzen, dient de heer H. Horsman is.d.' een voorstel ln om een subsidie van f.900 toe te kennen De heer Diepenhorst (a.r.t bestrijdt dit voorstel en verdedigt het prae-advles van Ged. Staten. Het voorstel Horsman wordt aangenomen. Hierna Is aan de orde het rapport der commissie inzake de herziening van de verordening op het verleenen van pensioen aan de leden der Ged. Staten ln verband met de totstandkoming van de wet van den 9en Januari 1936. De heer Nile 1N.S B.1 is van meening. dat er geen overgangsbepaling in het voorstel moet zijn opgenomen. Overigens kan spr. zich met het voorstel vereenigen De heer Schouten (a.r 1 constateert, dat de overgangsmaatregel door de meerder heid der commissie voorgesteld ten aanzien van verkregen rechten, van verder gaande strekking ls dan de regeling van de wet. en ook voor deze verkregen rechten een cumulatiebeperkende regeling voorstelt. Daardoor ontstaat een ongelijkheid tus- schen reeds verleende pensioenen en nog ln de toekomst te verleenen pensioenen. Spr. acht het gewenscht. dat deze kwestie nog eens nader onder de oogen wordt ge zien en stelt daarom voor de betreffende overgangsbepaling uit het voorstel zoo'ang terug te nemen. De heer Kranenburg (v.d.l. rapporteur der commissie zegt aan uitstel geen be hoefte te hebben, maar sor. heeft daar tegen en naar hil meent ook de meerder heid der commissie, geen overwegend bezwaar. Overigens is spr. van oordeel, dat volkomen gelijkheid toch niet te bereiken zal zijn Het voorstel Schouten wordt z.h.st. aan genomen. evenals de daardoor gewijzigde verordening Zonder hoofdelijke stemming wordt voorts aangenomen het afwijzend prae- advies inzake het verzoek om mede te wer ken tot de vorming van een waarborgfonds ten behoeve van den van 14 April tot en met 23 Mei 1937 te 'sGravenhage te hou den nationale bloemen- en p'antenten- toonstelling. Nadat nog een aanvang is gemaakt met de behandeling van het- voorstel tot vast stelling ,van een Zuid-Hollandsch vaar wegenreglement. werd de vergadering om half zes verdaagd tot heden. CONGRES GENOOTSCHAP VOOR RECLAME. De fantasie ln de reclame. In de middagvergadering te Den Haag van het congres van liet Genootschap voor reclame heeft dr. P. H. Rltter Jr. een voor dracht gehouden over: „De fantasie in de reclame" HIJ wees erop. dat de eens ver smade fantasten thans de geleerden te hulp moeten komen om ln deze periode van vertraagden afzet de handen uit te strekken naar de reclame ten einde de waren hun weg te doen vinden naar den gebruiker. De fantasie doet een beroep op de geestelijke eigenschappen, zU door breekt het instinct. Welke taak heeft de fantasie nu te vervullen ln de enkelvou dige reclame? Een fantasie-arme reclame ls onoordeel kundig. Een voorbeeld daarvan is de bios coop-reclame, die lijzig monotoom is. Fan tasie is een vereischte voor het geheele reclamegebied. dus ook voor een reclame campagne. Spr. stelde voorts de vraag: kan een kunstenaar vrij zijn, die aan zijn schep ping ls onderworpen? HIJ beantwoordde deze vraag bevestigend omdat de kunste naar zijn onafhankelijk aesthetlsch Inzicht kan volgen om uitdrukking te geven aan de bedoeling van den zakenman. De kun stenaar geeft daarmee uitdrukking aan de functie der dingen. Spr. kwam hiermede aan de sociale functie der reclame voor de samenleving en wees vooral op de bulten-, de lichtreclame. De laatste krijgt ln het stadsbeeld de functie van ornamentiek en men ziet dan ook meer en meer samen werking tusschen architectuur en reclame. Moderne warenhuizen beïnvloeden ln hooge mate het stadsbeeld, ja zelfs het stadsplan. De psychologische overweging van den zakenman gaat vergezeld van een streven naar aesthetische verfijning. Dr. Rltter kwam voorts tot de bespre king van eenlge concrete punten. HIJ be sprak de eischen van het plakaat. de beel dende reclame, de statistische methode en eindigde zijn voordracht met te zeggen, dat de reclame, door de fantasie van den kunstenaar in te roepen, zichzelf de kans geeft die nieuwe levensvormen te schep pen. waardoor zij niet. alleen zelf vooruit komt. maar tevens nieuwen adem geeft aan de gemeenschap. Over dr. Ritter's voordracht werd van gedachten gewisseld De voorzitter verdaagde hieróp het con gres tot heden. DE AFSLUITBOOMEN DER BEWAAKTE SPOORWEGOVERGANGEN. Aangezien de wijze van aanduiding en vooral de verlichting van de afslultboomen van tal van z.g. bewaakte overwegen niet onder alle omstandigheden voldoende moet worden geacht, verzocht de K.N.A.C. aan den minister van waterstaat, de noodige voorzieningen te willen treffen en met name uitbreiding te geven aan het systeem, dat den laatsten tijd ls toegepast, waarbij de verlichting der boomen automatisch in werking treedt, wanneer de boomen uit den geheel geopenden stand komen. In antwoord hierop deelde de minister van waterstaat mede, dat de zichtbaar heid van afslultboomen, vooral bij nacht, de voortdurende aandacht van de directie der Nederlandsche spoorwegen heeft. Aan het onderhoud van het verfwerk der sluit- boomen wordt meer dan gewone zorg be steed. De directie is bereid, aan de verllch- j ting van afslultboomen met z.g. slaglich- ten. die blijkens de ondervinding, goed voldoen, uitbreiding te geven, indien daar- aan.althans geen onevenredig hooge kosten verbonden zijn. D" minister van waterstaat verklaart overigens, dat niet kan worden ontkend, dat, aanrijding van sluitboomen veelal wordt veroorzaakt door roekeloosheid van autobestuurders. LANDSVERDEDIGING EN ZUIDERZEE- DROOGMAKING. CONTINGENTEERING VAN TOILETZEEP. Zestig procent van 1935 toegestaan. Bij Kon. besluit Ls de invoer gecontin- genteerd van geparfumeerde zeep, van transparante zeep. van medlcianle zeep, een en ander ln blok-, staaf, of tablet- vorm, voorts van geparfumeerde zeeppoe der. alsmede van geparfumeerde zachte en vloeibare zeep. Deze contigenteering treedt met ingang van heden ln werking en geldt voor 3 maanden. Het percentage van den toege- stanen invoer is 60"van het nettogewicht van den gemiddelderf'Invoer ln 3 maanden van 1935. IIET WEST-FRIESCHE KANALENPLAN. Nederlandsche zeelieden onderscheiden voor reddingswerk. Op 18 September 1935 strandde op het Borkumsche rif het Duitsche schip Bar- mow" Dank zii de hu'pverleenlnz door de bemanning van de Ho'landsche reddings boot „Insullnde" konden de opvarenden gerei worden Al; erkenning van hun moedig optreden ziin than- met toestemming van den Duitscnen rijkskanselier de volgende be looningen toegekend aan de bemanning van de „Insulinde". Het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis aan kapitein Mees Toxopeus. een gouden horloge met inscriptie aan den machinist Klaas Reinlgert en aan den stuurman Klaas Toxopeus. een zilveren siearettenétui aan ie" matrozen Klaas St'zzstra Anne Stuystra en Jannes Trcoceu- Voort; heeft de Duitsche Maatschappij tpt redding van Schipbreuke'ingen aan den kapitein Toxopeus en aan den machinist Reinlgert zilveren medailles verleend. Opening van het eerste gedeelte door den Commissaris der Koningin. Het eerste gedeelte van het groote kana- lLsatleplan voor West-Friesland, het kanaal Kolhorn—Schagen—Stolpen ls thans ge reed gekomen en zal Vrijdag 10 Juli door den commissaris der Koningin ln Noord- Holland, Jhr. mr. dr. A. Röell, officieel wor den geopend. Het vlaggeschlp van de Alk- maar-paket. de Stierop, zal dien dag van de Stolpervlotbrug opstoomen naar de Nieuwe Schagerhaven en daar ligplaats nemen, waarna de openingsplechtigheid aan boord van het schip zal plaats hebben. Deze gebeurtenis ls voor de geheele streek en voor Schagen in het bijzonder van bui tengewoon groote beteekenls, daar hierdoor de verbinding te water tot stand is ge komen van Schagen met het geheele Noor delijke gedeelte van Noord-Holland met in begrip van de Wierlngermeer. PASSAGE-TARIEVEN NAAR INDIË. Nieuwe verlaging in Augustus. Naar wij vernemen, hebben de beide Ne derlandsche reederijen, die de verbinding tusschen het Moederland en Nederlandsch- Indlë onderhouden, besloten, de passage tarieven in de eerste helft van Augustus opnieuw te verlagen. Deze verlaging zal In de eerste plaats be staan uit een verdubbeling van de crisis korting. nl. van Th pCt. tot 15 pCt., terwijl bovendien de basis-tarieven voor de vracht schepen belangrijk omlaag gebracht zullen worden. VOOR BUITENLANDERS BENZINE a 5 CT. PER LITER? In een adres aan de regeering dringt de A.N.W.B. er op aan voor buitenlanders benzine a 5ct. per liter beschikbaar te stellen door de ruim 7'/t cent, welke de schatkist thans krijgt, te laten vervallen. DE NIJVERHEIDSRAAD. De heer W. van Leeuwen te Arnhem, die bijna vanaf de oprichting deel van den Nijverheldsraad heeft uitgemaakt, heeft zich wegens familie-omstandigheden ge noodzaakt gezien als lid van den Nijver heldsraad te bedanken. Als zoodanig is de heer Van Leeuwen vervangen door het plaatsvervangend lid. den heer W. te Gus- sinklo, terwijl tot plaatsvervangend lid ls benoemd de heer J. H. van Lonkhuyzen, directeur der Sopla-fabrieken te Amers foort. Indertijd heeft de raad den Minister van Economische Zaken er op gewezen, dat ge. meentebesturen hoe langer hoe meer er toe overgingen, om in bestekken voor aanbe stedingen van werken of bij het plaatsen van orders voorwaarden te stellen, waar door plaatselijke belangen werden bevoor deeld en dat een dergelijke plaatselijke pro tectie ln strijd was met het algemeen be lang en met het belang van de Nederland sche nijverheid ln haar geheel. Daarom ls den Minister verzocht, den invloed, welken hij op gemeentebesturen kon doen gelden, te gebruiken, om te voorkomen, dat de ge meenten zouden voortgaan deze practijken uit te oefenen. Uit een onlangs ontvangen brief van den Minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaaart mocht de raad ver nemen, dat maatregelen zijn getroffen, I om aan zijn vroeger uiteengezette bezwaren tegemoet te komen. In verband met onderhandelingen met een bultenlandsche mogendheid over het sluiten van een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, is de raad in de ge legenheid gesteld, daarbij betrokken in- dustrleele belangen naar voren te brengen. Van deze gelegenheid is gebruik gemaakt, er op aan te dringen, om in met andere landen te sluiten verdragen van dezen aard een bepaling op te nemen, gelijk in het protocol sub 3, behoorende bij het verdrag ter voorkoming van dubbele belasting tus schen Frankrijk en Amerika, voorkomt. In dat voorschrift is namelijk een duidelijke omschrijving gegeven van wat moet worden verstaan onder een „établissement stable", een begrip, waaromtrent groot verschil van opvatting heerscht. Voorts zijn ln den Raad ter sprake ge bracht de plannen voor een Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs te houden Internationale tentoonstelling voor toegepaste kunst. 0 AFSCHEID CHEF MARINESTAF. Gistermiddag gaf de vice-admiraa! J. de Graaff chef van den marinestaf te 'sGra venhage den dienst over aan den schout- 'oii-nacht J. Th. Furstner. Schout-bij-nacht J. Th Furstner werd 1 Januari 1936 tot zijn tegenwoordigen rang bevorderd. Hij was tevoren geruimen ttid directeur der Hoogere Marinekrijgsschool. De scheidende chef van den marinestaf sprak ztin opvolger en medewerkers toe. waarna 1H1 den dienst overgaf aan den Schout-bij-nacht Furstner, die deze na een toespraak aanvaardde Bii deze overgave waren aanwezig de hoofdintendant der zeemacht, hoofd officier van administratie le klasse P. H. SluUter. benevens de nieuwbenoemde directeur der hoogere marine-krijgsschool, kapitein ter zee G. W. Stöve. Een wetsontwerp ingediend. BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 29en Juni 1925, betreffende maatregelen en werken noodig tot voorziening ln de be langen van de landsverdediging In verband met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Blijkens het gestelde onder art. 7 van de Memorie van Toelichting van de wet van 29 Juni 1925 vertegenwoordigt de bijdrage van f 200.000 per jaar gedurende 12 achtereen volgende jaren na het einde van dat tijds verloop en berekend tegen 5 pet. samenge stelde rente per jaar, een totaal bedrag van ongeveer f. 3.343.000. Dit bedrag zou vrijwel overeenkomen met de rente, berekend over een tijdvak van 6 jaar, eindigende gelijk tijdig met vorenbedoelde periode van 12 Ja ren en wel tegen hetzelfde percentage, van een som van f. 20.000.000, welke toenmaals voor de werken noodig werd geoordeeld. Het voornoemde bedrag van f. 20.000.000 moest als voorloopig gedacht worden aan gemerkt. Zoowel door een vereenvoudigde uitvoe ring van de oorspronkelijk gedachte werken als door de aanzienlijke algemeene prijsda ling. welke voor werken van dezen aard sedert het tot stand komen van genoemde wet ls ingetreden, blijkt het genoemde be drag van f. 20.000.000 belangrijk te hoog te zijn geraamd, aangezien naar alle waar schijnlijkheid ten hoogste een som van f. 12.000 000 voor die weyken zal worden ge vorderd. De reeds gestorte bedragen vertegen woordigen aan het einde van de voornoem de periode van 12 Jaar, berekend tegen 5 pet. samengestelde rente per jaar. een aan zienlijk hooger bedrag dan de totale rente zal bedragen van de reeds werkelijk voor de werken gedane uitgaven en die, welke in 1935, 1936 en 1937 daarvoor nog zouden moe ten worden gedaan. Uit dien hoofde zal de bedoelde bijdrage van f. 200.000 per 'jaar voor 1935, 1936 en 1937 achterwege kunnen blijven. Hoewel ingevolge het bepaalde in het Kon. Besluit van 16 December 1935 paragraaf 46 van de wet van 29 November 1935 tot verla ging van de openbare uitgaven met Ingang van 1 Januari 1936 ln werking is getreden en dientengevolge ln 1936 en 1937 de meer- bedoelde stortingen dus reeds achterwege zullen blijven, geven de ministers van Defensie a i., van Financiën en van Water staat er de voorkeur aan, ook de storting voor 1935 alsnog te laten vervallen, zoodat het gewenscht is, te dezer zake de wet wijzi ging te doen ondergaan. is jam-maken kinderspelf Ir» 10 minuten klearl Zalige jams van aardbeien, kersen, bessen en elle vorsche vruchten uit Neer land'* overvloed I Met behoud van gewicht, geur, kleur en vitaminen. Goedkooperl Gezonder I Ro- cepten bij elke verpakking. Opekta Droog 15 cL p. pakje; dubbelpakjes 28 ct. Opekta Vloeibaar 60 cL p. (lesch. Bij H H. Drogisten, Comestibles- zaken en goede kruidenierszaken I MAAK ZELF JAM MET IN 10 MINUTEN Néd. Op«5f» Mif. Sfngct 400. Tefoh 37050. Amsterdam-C. 5961 (Ingez. Med.) HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Op het gemeentehuis te Noordwijk heeft heden een bespreking plaats tusschen het gemeentebestuur en een ambtenaar van het departement van Landbouw en Vis-, seherij. over het conflict in het visscherij- bedrijf. o BOEK VAN Dr. VAN SCHELVEN AAN PRINSES JULIANA AANGEBODEN. Heden werd namens den schrijver dr. A. van Schelven, aan H. K. H. Prinses Juliana, als voorzitster van het Nederlandsche Roo de Kruis, door de uitgevers Scheltens en Giltay, een exemplaar van zijn boek „Tus schen bommen en roovers, met de Neder landsche ambulance in Abessinië", aange boden. o EEN SPORTFONDSENBAD TE DORDRECHT. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad te Dordrecht is een zeer uitvoerige discussie gevoerd over het voor stel van B. en W. om een terrein in erf pacht te geven en een hypothecaire geld- leening te verstrekken tot een maximum bedrag van f. 60.000 aan een N. V. tot op richting van een Sportfondsenbad te Dor drecht Hoofdzakelijk werden bezwaren ge. opperd tegen het feit. dat de eventueele aannemer van den bouw voor f. 30.0000 in het stlchtingskapltaal 'zou moeten partlcl- peeren. Hierdoor zou van een publieke aan besteding op de vrije markt niet veel te recht komen en zouden de bouwkosten na- deelig worden beïnvloed. Het college van B. en W. heeft ten slotte overwonnen. Voorstellen uit den raad om de Inrichting Zondags den geheelen dag open te stellen en publiek gemengd baden toe te staan en om de tarieven mede door den raad te doen vaststellen werden verworpen. Na een de bat, dat 2'/« uur duurde, werden de voor stellen van B. en W. met 22 tegen 7 stem men (a.r. en r.k.) aangenomen. De beslissing ls thans bij Ged. Staten, doch men meent dat B. en W. vooraf offi cieus de gewenschte goedkeuring hebben gekregen. J. K„ te A. Alphen, Utrecht, De Bilt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken, Voort hulzen, Apeldoorn. Totaal 107.1 K.M. Apeldoorn Epe, Hattem, Zwolle, Berkum- merbrug. Dedemsvaart, Coevorden, Em- men, Valthermond Stadskanaal, 131 K.M. Stadskanaal, Nieuw Buinen, Gieterveen, Spijkerboor, Zuidlaren, Groningen, Zuid- horn, Grijpskerk, Visvliet. 82.1 K.M. Visvliet, Buitenpost, Opperkooten, Hardega rijp, Leeuwarden, Rauwerd, Gauw, Sneek, Hommerts, Oudega. 70.5 K.M. Oudega, Tjerkwerd. Bolsward, Zurich, Afsluitdijk, Schagen, Alkmaar. 54.4 K.M. Alkmaar, Velsen, Haarlem, Lelden, Alphen, 69.6 K.M. J. J. S„ te L. Naar onze meening valt zij niet onder het begrip „arbeider" in den zin van de Invaliditeitswet en behoeven voor haar geen rentezegels te worden ge plakt. Abonné. De beslissing ls ln handen van den kinderrechter bij de arrondisse mentsrechtbank. DE DERDE INTERN. CONFERENTIE VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK TE LONDEN. Naar wij vernémen, zal de Nederland sche Regeering op de Internationale con ferentie voor maatschappelijk werk,-, die van 12—18 Juli a.s. te Londen zal worden gehouden, worden vertegenwoordigd door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Zooals wij onlangs reeds mededeelden, heeft prof. Slotemaker de Bruine zitting in het internationale congres-comité en is tevens voorzitter van het Nederlandsche comité van voorbereiding. WETTELIJKS! BEPALINGEN OMTRENT HANDELSAGENTEN EN HANDELS REIZIGERS. De hr. Drop heeft op bovengenoemd wets ontwerp een amendement voorgesteld, ter toelichting waarvan de voorsteller schrijft: „Het schijnt wenschelijk voor den han delsreiziger het recht op het bedongen loon van niets anders afhankelijk te stellen dan van de totstandkoming dat is de aan vaarding door den patroon van de over eenkomst met derden. Dit met uitschake ling van het recht tot beding van het te gendeel. Voorts schijnt het voor handels reizigers niet billijk het mogelijk te maken bij schriftelijke overeenkomst af te wijken van het recht op loon voor orders van klan ten, door den handelsreiziger aangebracht, en bij orders van klanten, buiten zijn ge bied aan den patroon gegeven". HANDEL IN GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN. De Federatie ter behartiging van de be langen van den handel in gouden en zilve ren voorwerpen heeft te Amsterdam ver gaderd. Na een korte inleiding van den voorzitter der regellngscommissie, den heer J. C. van der Heide, sprak de voorzitter der Fegozi, de heer M. Krijgsman een openingsrede uit. Dr. J. van Staay hield vervolgens een in leiding over het onderwerp: Wat de over heid doet ter bevordering van de ordening. Dr. M. Brinkgreve. directeur van de N.V. Zllverfabriek Voorschoten, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: Wat het vak moet doen ter bevordering van de orde ning. o VERSPREIDE BERICHTEN. Vandaag bestaat het remonte-depot te Milligen 50 jaar. Bii Kon. Besl. is de Staatscommissie, ingesteld bil Koninklijk Besluit van 24 Januari 1936. aan welke was ongedragen de voorbereiding van een nartleele herzie ning van de Grondwet, ontbonden onder dankbetuiging aan hare leden den secre taris met raadgevende stem en de adtunct- secretarissen voor de belangrijke door hen bewezen diensten. UIT NED. OOST-INDIË. GOUVERNEUR OOST-JAVA. SOERABAJA, 30 Juni (Aneta). De heer Ch. O. van der Plas, resident van Cherlbon, ls benoemd tot gouverneur van Oost-Java. 2—8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10