GOUDEN HUWELIJKSFEEST 77ste Jaargang DINSDAG 30 JUNI 1936 No. 23392 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspleiti Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2S00 Redactie 1507. Postchêque>- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.13 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. HET 40-JARIG JUBILEUM VAN DEN ORGANIST BOOM. Zang- en Orgeluur in de Hooglandsche Kerk. Ter gelegenheid van het 40-jarig orga- nistenjublieum van den heer L. Boom, is morgenavond een „Zang- en Orgeluur" ge organiseerd in de Hooglandsche Kerk, dat gegeven zal worden door het Jeugddienst kerkkoor: „Jubilate Deo" en den orgelist der kerk, den heer Feike Asma. Het koor zal een drietal Cantus-flrmus Koraal Cantaten uitvoeren, terwijl het pro gramma voor orgel werken vermeldt van Bach, Handel, Mendelssohn e.a. De jubilaris zal worden toegesproken door de predikanten Dr. J. Riemens en Ds. M. J. Punselie. Ten slotte zij vermeld, dat de op brengst van den programmaverkoop (a 10 et.) benevens de collecte, ten voor- deele zal zijn van den blinden organist die door lichaamszwakte genoopt is zijn ontslag als organist der Marekerk aan te vragen. PORTRET VAN PROF. DR. D. PLOOT- De aanbieding van het geschilderd por tret van wijlen prof, dr. D. Plooy aan de weduwe van den ontslapen hoogieeraar, welke plechtigheid gistermiddag te Utrecht plaats vond, droeg een uiterst eenvoudig en sober karakter Het woord werd gevoerd door prof. Severiin namens de faculteit en door den heer J. Hoogkamp als voorzitter van het comité, dat zich op initiatief der studenten had gevormd. Een zoon van wijlen prof. Plooy heeft namens zijn moeder woorden van harte- lijken dank gesproken voor de oprechte waardeering. die uit dit schoone geschenk sprak. Aan den Rector-Magnificus deelde spreker nog mede. dat zijn moeder, na het portret aanvankelijk thuis te hebben ge hangen. het te zijner tijd zal overdragen aan de Universiteit. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 12.559,08 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1664,07 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslrtgen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Nieuwe-Rijn 22 moeten worden inge schreven. GEM. KWEEKSCHOOL. Van de 5e groep zijn geslaagd voor de akte L.O. de heeren: J. Slegtenhorst en P. J. Verstraaten. Afgewezen één candidaat. BIJTIJDS GERED. De 20-jarige A. P. alhier geraakte nabij golfbreker 26 aan het strand te Kijkduin in verdrinkingsgevaar. De 17-jarige R. P. uit de Heestersiyaat te Den Haag wist- hem met behulp van twee burgers te redden. A. P., die veel water had binnengekregen, is door den G.G. en G.D. vervoerd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag, doch kon na observatie naar huis gaan. Dr. P. uit Utrecht verleende de eerste hulp. o EINDEXAMENS „KENNIS IS MACHT". Voor de eindexamens van den cursus 1935/1936 zijn de navolgende leerlingen geslaagd: Nederlandsche Handelscorrespondentie J. W. Atteveld, J. Engberts, Ge. El. Eswil- der, H. C. Gottenbos, G. Jungerius. N. Kwestroo, Jo. Plaizïer, Gr. El. de Vries. Fransche HandelscorrespondentieF Marcus. Duitsche Handelscorrespondentie: W. Eduard, J. A. Epskamp, T. Haalebos (met lof), H. Verhoeven, E. A. Th. Vermond, Th. B. M. Winkelman. Engelsche Handelscorrespondentie: J. A. Epskamp, T. Haalebos, J. J. Kallenberg, J. P. A. de Kier, P. van Leeuwen, L. J. J. Prenen. Boekhouden: J. P. Brandenburg, A. Crama. H. A. Korswagen, W. Korswagen, B. J. Krietemeyer. J. v. d. Laan, J. C. van Steen, A. Stikkelorum. Algemeene Handelskennis: C. Aartsen, Ad. Borreman, D. Braggaar, D. J Brands. W. Eduard, J. Gijsman, T. Haalebos. J. J. Kallenberg. H. A. Kdrswaeen, W. Korswa gen, B. J. Krietemeyer, N. Kwestroo, J. v. d. Laan, Jo Plaizler, J. Schrama, E. A. Th. Vermond, F. G. A. Wesseling, Th. B. M. Winkelman (met lof). Schoonschrijven: N. v. d. Boon. H. Cremer, J. Eradus, Ma, Em. Ge. Holtz. Stenografie: H. Bokern. J. P. Branden burg, Wi. J. M. Bulten. El. Ma. Fr. Clements, O. Crabbendam, Co. He. Jo. Crama, Ma. Jo. v. d. Heyden. J. v. d. Hoeven, Ge. Hüner, Ag. An. de Jager, Ma. Kolderman, Jo. C. Kouw. Ni. Lolkes de Beer. M, A. W. Moermond, W. K. Nieuwenhuis, Ge. Ad. v. d. Ploeg, Vi. Schade. Ge. Stuivenbere. Ca. Go. van Veen. Co. Jo van Venetiën, Ma. Vromans. F. G. A. Wesseling, D. N. v. Wijk. Jo. He. Wolvers, J. G. Zwart. Machineschrijven: J M. Abrahams, J. N. Baalbergen. W. v. d. Bere. J. N Blok, J. Bronsgeest, Wi. J. M. Bulten, El. Ma. Fr. Clements, O. Crabbendam, C. van Duuren, M. Geerlings, Tr. 'tHart. J. J. H»emskerk. He. Hendricks, J. Henzen. Ma. Jo, v. d Heyden, G J. Hiilenaar, El. Jo Hoope, K van Houten, Ge. Hüner, A. A. J, de Jong, Ma. Kolderman, Be. Lammers. Ja. v. Lies hout, S. B. L. v. d. Linden, Ni. Lo'kes de Beer, F Marcus, C. Marijt, Jo. Ad. Mmloo, M. A. W. Moermond. G. Mol. W K. Nieu wenhuis. T Opdam, Jo. Plaizier, W. J. v. d. Post, W. Rietbergen. A. Spiro, M. F. van Stein, H. v. d. Ven, Bo. Jo. Vinju, A. v. d. Waals, Ja. Vi. v. d. Waay, F. G. A. Wesse ling, Jo. He. Wolvers, Al. Th. Yperlaan. Verder slaagden in den loop van den cursus voor Machineschrijven nog de vol gende leerlingen: M. Cornet, J. Eradus, H. Fakkel, J. J. van Kooperen, P. v, d Marei, Morgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat onze stadgenooten Hendrik Kasteel en mej. Pietje van Leeuwen, wonende Kooistraat 3 zich in den ondertrouw begaven, terwijl op 14 Juni d.a.v. hun huwelijksbootje zee koos De gouden bruid en bruidegom zijn thans respectievelijk 76 en 84 jaar oud en mogen zich in een betrekkelijk goede gezondheid verheugen. Toch heeft vooral de bruide gom geen gemakkelijk leven achter den rug. Hij trad in 1870 bij het regiment grenadiers en jagers in militairen dienst, maar ging reeds het volgende jaar over naar de kolo niale troepen, in welke hoedanigheid hij tot 1833 in de tropen vertoefde. Hier maakte hij de Atjeh-expeditie mede en zijn ont slagbrief maakt melding van verscheidene belangrijke krijgsbedrijven, waarvoor hij eervol werd onderscheiden. Zoo verwierf hij o.a. de Atjeh-medaille en de bronzen en zilveren medaille, terwijl het derde batal jon infanterie, waarbij hij diende, werd on derscheiden door het eereteeken, verbonden aan de Militaire Willemsorde dat aan het vaandel werd gehecht. Eenmaal werd hij door een schot door den arm vrij ernstig verwond. Als een bijzonderheid diene nog, dat hij in die jaren er getuige van was, dat nu generaal Snijders als piepjong tweede- luitenantje zijn militaire loopbaan aan ving Nadat hij in 1883 den dienst met pen sioen had verlaten, trad hij in het huwelijk, dat gezegend werd met de geboorte van 9 kinderen .waarvan er nog 6 in leven zijn. Gedurende zijn geheele huwelijksleven was hij, nu eens hier, dan weer daar, als los werkman werkzaam. Mogen nog eenige jaren van onbezorgde rust het deel zijn van dezen eenvoudigen dappere en zijn gouden bruid. Y. Marks, J. van Nood, C. Ouwehand, T. Stuivenberg, A. Thijssen, M. Vromans, A. Vuurpijl, D. Waterland, A, Woestenburg, J. F. Zwarts. De examens werden afgenomen ten overstaan van de examencommissie, be staande uit de leeraren der school, aange vuld met door het bestuur aangewezen ge delegeerden. o PARKCONCERT. Donderdag 2 Juli a.s. zal het Leidsch Poli tie Muziekgezelschap het concert van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare- vereenigingen verzorgen, dat gegeven zal worden in het Plantsoen en zal aanvangen 8 uur precies onder leiding van den heer M. Bolderdijk. Bij onverhoopt slecht weer, waardoor het concert afgelast zou moeten worden, wordt dit op de gewone wijze bekend gemaakt. Het programma luidt: 1. Heil Hoilandia, marsch, A. J. Plu; 2. Fète Printanière, ouverture, Jos. Kessels; 3. Largo, Melodie Religieuse, G. F. Handel; 4. L'Arlesienne suite, G. Bizet. Pauze 5. Steeds Voorwaarts, marsch, M. Bolder- dijk; 6. Marie Henrietta, ouverture, L. Mon- tagne; 7. Les Roqes d'Antan, Wals, Alfred Delbeco; 8. Mignon, Fantaisie, A. Thomas; 9. Jockeyclub, marsch, R. Coiteux. EXCURSIE SUNLIGHT-FABRIEK. De Huishoud- en Industrieschool, Rapen burg, maakte gistermiddag een Interessante excursie naarde Sunlight-fabrieken te Vlaardingen. Alle afdeelingen van het mo dern ingerichte bedrijf werden bezocht, waarbij toelichting werd gegeven door de technische leiding der fabriek Het was voor de dames, die deel uitma ken van de opleidingsklasse voor huishoud kundige, bijzonder leerzaam het zeepberei- dingsprooes van het begin tot het einde te volgen. Aan het einde van de rondwandeling werden, onder het genot van een kopje thee, nog eenige vragen beantwoord, waar na men zeer voldaan de fabriek verliet. EEN WINDVLAAG. De wind die sisteravond tegen halfzes met ongekende hevigheid opstak, heeft hier en daar nog heel wat consternatie ver wekt. al was de aangerichte schade over het algemeen van weinig belang Een ijscoventer. staande nabij het Noordeinde. zag den inhoud van een blik biscuits plotseling in de lucht verdwijnen en de bewoners van verschillende huizen aan den' Hooge Riindlik. die voor het open raam verkoeling zochten tegen de druk kende warmte, werden zonder eenige voor afgaande waarschuwing onaangenaam ver rast door een wervelwind die het zand bij hoopen naar binnen deed stuiven. Voor men de ramen goed en we] gesloten had. was het onheil reeds geschied en menige Hooge-Riindiik-bewoner zat gister middag aan tafel te knarsetanden, zonder aanvankelijk boos te zijn geweest! o DE VOLKSZANGDAG. Op 8 Juli a.s. Aangaande den Volkszangdag op Woens dag 8 Juli om 7 uur namiddag, bericht men ons, dat deze zal gehouden worden op de Kaasmarkt, Aan dien Volkszang zullen deelnemen alle leerlingen van de hoogste klassen van de Openbare en Bijzondere Scholen voor gewoon lager onderwijs. Alle kinderen komen onder geleide, dooi de Koppenhinksteeg (zijde Hoogl. Kerkgr.) op de Kaasmarkt en plaatsen zich in één der vi&r afdeelingen, waarin ze ingedeeld zijn en wel in rijen van tien. Aan deze uit voering zullen ruim 1500 leerlingen deel nemen. De directeur is de heer Geirnaert, leeraar aan de muziekschool alhier. De wethouder van financiën, de heer M. G. Verweij, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Aan de Middelbaar Chemische School alhier is geslaagd voor het eindexamen, mej. J. J. van Herwerden te Rotterdam. Geslaagd voor 't machinisten-examen voorloopig diploma de heer H. van Manen alhier. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Den Haag slaagde voor het examen akte L. O. de heer P. A. C. van Vianen alhier, De Chr. zangvereeniging „Excelsior", te Rijswijk, directeur de heer A. Teljeur, alhier, behaalde op het zangconcours te 's-Gravenhage, in de afdeeling superieur een lsten prijs met 328 punten, 'met het verplicht nummer „Hymnus" van dr. Wa genaar. De jury bestond uit de heeren L. Mens, Spaanderman en Spronsen. Bij het Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden examen Engelsche taal (conver satie-diploma) slaagde mej. G. T. Quispel alhier, leerlinge van de Ready-school Bree- straat 89. Hedenmorgen te kwart voor acht is de 25-jarige fabrieksarbeidster G. A., werk zaam in de wolindustrie la V. aan den Zoe- terwoudsche weg door eigen onvoorzich tigheid met haar linkerhand bekneld ge raakt tusschen een wolkammachine, waar door dit lichaamsdeel bloedend verwond werd. De Eerste Hulpdienst verbond haar ter plaatse en nam haar ter verdere be handeling mee naar het Academisch Zie kenhuis. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond De Negus zal zelf bet woord voeren De Italiaansche nota Dr. Benesj legy zijn voorzitterschap neer Spanje tegen de sancties. De Volkenbondsvergadering zal heden middag te vijf uur aanvangen. De belang stelling belooft enorm te zijn. Het secretariaat van den Volkenbond heeft medegedeeld, dat de Negus voorne mens is één of meer zittingen van de As sembled persoonlijk bij te wonen als leider der Abessijnsche delegatie. Vermoed wordt, dat hij zelf het woord zal voeren en ook het reeds meermalen gedane verzoek om financieele hulp voor Abessynië zal herha len, daar zijn eigen vermogen zoo goed als uitgeput is. Bijzondere protocolaire moei lijkheden zal de aanwezigheid van den Negus vermoedelijk niet geven, daar ook Motta als Zwitsersch staatshoofd reeds aan Volkenbondsvergaderingen heeft deelgeno men. De diplomatieke atmosfeer schijnt aan den vooravond van de Volkenbondsvergade ring op gelukkige wijze te zijn opgehelderd en men ziet thans zonder bezorgdheid het resultaat van 't buitengewone debat, dat er eerst zoo dreigend voor de toekomst van den Volkenbond uitzag, tegemoet. Dit te meer na vriendschappelijke be sprekingen tusschen Blum, Delbos, Eden en Stanhope, die op een Britsch-Fransche toenadering zouden wijzen, in het bijzonder voor wat versterking van het gezag van den Volkenbond betreft. Blum heeft ook een onderhoud gehad met Harold Butler, den directeur van het Internationale Arbeidsbureau en vervol gens van gedachten gewisseld met de ver tegenwoordigers van Portugal, Spanje en Yoego-Slavië, evenals met den minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowa kije. Van Zeeland, wien verzocht zal worden de zitting te presideeren. zal waarschijnlijk direct de vergadering in kennis stellen van de nota, waarin de Italiaansche regeering aan den Volkenbond de redenen zal uiteen zetten, waarom Italië niet aan de zitting zal deelnemen en zal protesteeren tegen het deelnemen van den Negus. Volgens mededeelingen uit Italiaansche kringen zal de toon van het stuk echter zeer ver zoeningsgezind zijn. Mussolini zal daarin uiteenzetten, dat het Italiaansche volk van meening is, geantwoord te hebben op een lang voorbereide Abessijnsche agressie. Bovendien zal er met nadruk op gewezen worden dat de verovering van Abessynië met een minimum aantal slachtoffers tot stand kwam en worden verklaard, dat Mussolini bereid is alle inlichtingen te verstrekken omtrent zijn voornemens met betrekking tot de administratieve hervor ming van het bezette land. Met de bezet ting van Abessynië heeft Italië gehandeld evenals andere groote mogendheden ten opzichte van achterlijke landen. De bezet ting is een soort vrijwillig mandaat, waar mede het land zich belast in het belang van de beschaving. Verder zal de regee ring van Rome een tweetal verzekeringen geven: le geen inboorlingen-leger in het geannexeerde gebied te zullen instellen, doch er slechts een beperkte politiemacht te zullen organiseeren, en 2e op economisch gebied alle noodzakelijke concessies te zul len doen tot de handhaving van het prin cipe van open deur, door met name het binnenkomen van vreemd kapitaal in het land te begunstigen. Als eerste spreker op de vergadering is ingeschreven Cantilo, de Argentijnsche ambassadeur te Rome, die het verzoek tot bijeenroeping der buitengewone Volken bondsvergadering zal rechtvaardigen. Ook de negus zal het woord nemen om mede te deelen het voornemen te hebben naar het gebied van Goreh terug te keeren, in dien de Volkenbond hem de noodige mid delen tot voortzetting van den strijd tegen indringer zal verschaffen. Met belangstelling worden de redevoerin gen van Blum en Eden tegemoetgezien, die deze waarschijnlijk morgen zullen uitspre ken en in gemeenschappelijk overleg hedenavond zullen opstellen. BINNENLAND. Hevig onweer boven ons land; 5 dooden en een groot aantal branden. (3e Blad). Congres te Utrecht van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst. (Binnen land, 3de Blad). Nog geen oplossing inzake het visscherij- conflict in zicht. (Binnenland, 3e Blad). Een bedrijfsraad voor het bakkersbedrijf, (Binnenland, 3e Blad). Disconto-verlaging der Nederlandsche Bank. (Financiën, 3e Blad). Het tennistournooi te Wimbledon; Perry, Budge, Von Cramm en Austin in den hal- ven eindstrijd. (Sport, 3e Blad). Vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland. (Laatste Berichten, le Blad). De heer Ketelaar in de Tweede Kamer herdacht. (Laatste Berichten, le Blad). De loting voor militie-lichting 1938; in dienst moeten zij, wier naam alphabetisch volgt op Carel Frederik Brandse. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Negus zal vermoedelijk zelf als leider der Abessijnsche delegatie het woord voe ren. (Buitenland, le Blad). Van Zeeland wordt president der Vol kenbondsvergadering. (Telegrammen, le Blad). Dr. Benesj legt het voorzitterschap der Assemblée neer. (Buitenland, le Blad). Meerderheid voor het Belgische kabinet. (Buitenland, le Blad). Labour-iriotie in het Engelsche Lagerhuis inzake de rede van Duff Cooper, verwor pen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. De Tsjecho-Slowaaksche president dr. Benesj. heeft in verband met de a.s. zit ting van de Volkenbondsvergadering aan den secretaris-generaal van den Volken bond een schrijven gezonden, waarin hij zijn functie van president der Assemblée, die hij tot dusver nog formeel bekleed heeft, neerlegt. Hij verklaarde er vast van overtuigd te zijn, dat in het belang van den vrede een organisme noodzakelijk is, dat stelselmatig en voortdurend de be langen der verschillende landen, zoowel onderling alsmede in de verhouding tot zijn algemeene belangen met elkaar in overeenstemming brengt. De moeilijkheden, waarin het Geneefsche instituut zich op het oogenblik bevindt, hadden naar zijn overtuiging, den Vol kenbond en zijn toekomst op geen enkele wijze verzwakt. 9 Tijdens den Spaanschen ministerraad heeft Casares Quiroga den leden van het kabinet op de hoogte gesteld van zijn te lefoongesprekken met Barcia, den minis ter van buitenlandsche zaken, die thans te Genève vertoeft. Men meent te weten, dat Spanje, evenals Frankrijk en Enge land de sancties tegenover Italië zal op heffen en dat Barcia dit besluit zal toe lichten in de Volkenbondsvergadering. Naar verluidt, bestaat de mogelijkheid, dat de 17e Volkenbondsvergadering niet op 7 September, maar iets later geopend zal worden. Mede in verband met de con ferentie te Montreux, die nog vrijwel de geheele maand Juli ln beslag zal nemen, zouden anders de vergaderingen elkander te snel opvolgen. Op het Ministerie van Buitenl. Zaken te Londen, is een Japansche nota overhan digd, waarin de regeering te Tokio mede deelt, dat zij in de gegeven omstandighe den niet voornemens is, toe te treden tot het vlootverdrag van Londen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden nbonné Onder qeteekende toefde wonende [straat) wenschl het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf opgezonden te hebben aan onderstaand adres tegen vergoeding van benoodigde portokosten. I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1