LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 27 Juni 1936 TELEGRAMMEN. LAND- EN TUINBOUW. UIT DE BONTE WAERELD WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 769. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door net Kon Neü Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste barometerstand 767.7 te Thors- havn. Laagste barometerstand 749.8 te Vardö. Verwachting tot den avond van 28 Juni: Zwakke tot matige wind uit Noordel. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog eenige regen, weinig veran dering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De Noordelijke kern van den rug van hoogen luchtdruk verplaatste zich naar de Noorsche zee en vertoont neiging, om zich naar Scandinavië te verplaatsen. De zuide lijke kern nam ln beteekenls af. De depressie op den oceaan werd dieper, die ln het Noord-Oosten blijft stationnair en heeft nog een secundaire over de Oost zee. Kleine depressiekernen over het vaste land en ln Engeland geven het weer een zeer onstabiel karakter. Gebieden met betrokken weer met regen wisselen af met gebieden van opklaring. In Noord- en Midden-Zweden werd het kouder, op IJsland warmer. In het Oosten, in Noord-Italië en aan de Riviera blijft het zeer warm. In Noord- Frankrijk werd het koeler na onweers regens. Het weer blijft weinig betrouwbaar en zeer wisselend. De kans op opklaring met iets koeler weer is niet uitgesloten, luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 15"/i gr. C. (60 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 16'/: gr. C. (62 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. V.m. te 9 u. 16 min.; n.m. te 9 u. 50 min. Voor Maandag, V.m. te 10 u. 23 min.; n.m. te 10 u. 56 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 21 gr. C. Zweminrichting „De Zijl." 'sMiddags 12 uur; 19;/! gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag: 9.54 n.m. tot 4.13 v.m.. Zondag: 9.54 n.m. tot 4.13 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 27 Juni op: 14 u. 17; onder: 0 u. 32 28 Juni op: 15 u. 25; onder: 0 u. 51. BINNENLAND. DE -VSNSIOENEN VAN GEDEPUiEERDE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De commissie inzake herziening van de verordening oo het verleenen van pensioen aan de leden der Gedeputeerde Staten, we ke commissie bil besluit der Provinciale Staten van Zuid-Holland van 9 Juni 1936 werd aangewezen constateert in haar rapport dat de z.g. anti-cumulatiewet een ingrijpende wijziging van de provinciale verordening on het verleenen van pensioen aan de leden der Gedeputeerde Staten noodig maakt. De tegenwoordige pensioenverordening terzake herstel verzekert aan de leden van Gedeputeerde Staten na hun aftreden mits aan zekere voorwaarden wordt vol daan een onmiddellijk Ingaand pen sioen. ongeacht den leeftüd waarop zit ophouden lid van Gedeputeerde Staten te zijn. In het vervolg zal echter krachtens de wet een gewezen lid van Gedeputeerde Staten, afgezien van de hierna te bespre ken overgangsbepaling, eerst bij het be reiken van den 65-jarigen' leeftijd in het genot van pensioen kunnen worden ge steld. Bij aftreden voor het bereiken, van dien leeftijd, kan daarnaast een afloo pend wachtgeld genoten worden geduren de een tijdvak ten hoogste gelijk aan den diensttijd tot een maximum van drie jaar. Dit wachtgeld vervalt, zoodra het ge wezen lid van Gedeputeerde Staten ln de termen valt om pensioen ie genieten. De materie, waarmede de commissie rich ingevolge de haar verleende opdracht heeft bezig gehouden, valt uiteen in een viertal onderdeelen, t.w.: 1. het eigen pensioen; 2. het wachtgeld; 3. het weduwe- en weezenpensloen; 4. de overgangsbepalingen. De commissie heeft gemeend in overeen stemming met de haar gegeven opdracht te handelen door zich in haar voorstellen met betrekking tot het eigen pensioen van een gewezen lid van Gedeputeerde Staten m het algemeen te beperken tot die wijzi gingen, welke voortvloeien uit de gewijzig de wetgeving. ZU heeft echter gemeend. iu op enlfe'e uitzonderingen na bij eik ophouden van het lidmaatschap van gedeputeerden, zooals ook de wet van 9 Januari 1936 het formuleert, aanleiding tot het verleenen van pensioen bestaat: tegen een beperking acht zij bezwaren aanwezig. Verder is er, naar de commissie meent, alle aanleiding om te overwegen, of het provinciaal belang niet vordert, dat thans gebruik wordt gemaakt van de andere mogelijkheden, welke de gewijzigde wet geving biedt, n.l. de toekenning van wacht geld bij aftreding voor het bereiken van den 65-Jarlgen leeftijd en van weduwe- en weezenpensloen. Ten aanzien van belde onderwerpen meent de commissie de gestelde vraag be vestigend te moeten beantwoorden. Voorts stelt de commissie zich op het standpunt, dat, waar de wetgever een regeling heeft tot stand gebracht, waar door hij tegen cumulatie van inkomsten uit de overheidskassen bezwaar heeft wil len maken, er geen reden is om een derge lijke regeling op reeds verleende pensioe nen niet toe te passen. Zij heeft daarom voor de reeds verleende pensioenen en met betrekking tot de pensloënaanspraken van de zittende leden van Gedeputeerde Staten een cumulatie-regeling ontworpen, welke zooveel mogelijk aansluit aan de bepalin gen, die met betrekking tot dit onderwerp ln de wet van den 9den Januari 1936 voorkomen. Aan het rapport Is een ontwerp-verorde- ning toegevoegd. ONREGELMATIGHEDEN TE SM1LDE? Gedurende den laatsten tijd zijn ln den gemeenteraad te Smllde (Dr.) herhaalde malen besprekingen gewijd aan het slor dige beheer van de administratie van de vereenlglng ingevolge de landarbeiders- wet. Op 1 Januari 1936 ls dit beheer onder gebracht op het gemeentehuls, nadat het tot zoolang was beheerd door een der wethouders, F. V., als secretaris-penning meester van de vereenlglng. De debatten in den raad waren aanleiding tot het ontheffen van den heer V. uitzijn functie. Wij hebben ons in dit verband hiermede gewend tot den burgemeester van Smllde, die weigerde omtrent deze zaak. die vol gens de mededeelingen welke wij ontvin gen ook zal lelden tot aftreden van den heer V. als wethouder en raadslid, inlich tingen te verstrekken. o VERSNELDE UITVOERING PROVINCIAAL WEGENPLAN ZUID-HOLLAND. Inzake het provinciale Wegenplan dee- len Gedep. Staten van Zuid-Holland mee, dat omtrent den volledigen ombouw van den weg Wassenaar—Noord-Hollandsche grens nog steeds onderhandelingen met het rijk worden gevoerd. De bedoeling ls, om zoo spoedig mogelijk nadat de beslis sing is afgekomen, met de omleggingen om de bebouwde kommen te beginnen. Het juiste tracé voor de doortrekking van den weg van Wassenaar door of langs de duinen naar Schevèningen is nog niet vastgesteld, zoodat ook de Juiste kos ten nog niet kunnen worden opgegeven. Wel kan echter worden medegedeeld, dat in principe met de gemeente 's-Gra- vënhage overeenstemming ls bereikt om dit weggedeelte vanwege de gemeente in werkverschaffing te doen uitvoeren. Voor de provincie blijft dan nog slechts over de aankoop der terreinen en de zooge naamde bovenbouw (verharding met toe- behooren) zoodat de aanleg voor de pro vincie geen kostbare zaak kan worden. Gedep. Staten hebben de aandacht van de rijkscommissie van advies Inzake de werkverschaffing en werkverruiming in deze provincie gevestigd op eenige ln de zitting van Provinciale Staten naar voren gebrachte denkbeelden Inzake mogelijk heden tot werkverruiming in deze provin cie, t.w.: lo. het maken van toegangswegen naar de Reeuwlj ksche Plassen en verbetering van de vaartverbindingen tusschen de verschillende watersportgebieden 2c. het aanbrengen van gordels van groen in en om de waterspertgebieden; 3e. den aanleg van rijwielpaden ln de Duinstreek. Voorts is aan de commissie medegedeeld dat van het credlet van f. 50.000, ter be strijding der kosten van het instellen van een onderzoek naar geschikte objecten voor werkverschaffing en werkverruiming bedragen zün gereserveerd voor het tref fen van maatregelen ter voorbereiding van de verbetering der tertiaire wegen en voor de kosten, verbonden aan het op maken van een gedetailleerd plan voor Dulnbebosschlng en ontsluiting van Duin gebieden. Met de behandeling van het vraagstuk van tertiaire wegen moet worden gewacht op de totstandkoming van de in uitzicht gestelde wetteliike regeling dezer mater'e. De indiening van het ontwerp van wet terzake is. naar onlangs aan Gedeputeerde Staten werd medegedeeld, binnenkort te verwachten. Omtrent de Duinbebossching en de ont sluiting van Duingebieden ls door de hier- vorengenoemd» rijkscommissie een kleine commissie van deskundigen Ingesteld, welke dezer dagen haar rapport heeft uit gebracht. o ONTEIGENINGEN TE SASSENHEIM. De schadevergoedingen vastgesteld. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de onteigening onder Sassenheim voor den nieuwen weg SassenheimSchiphol. De volgende scha devergoedingen werden door de Rechtbank toegewezen Dirk Hoogstraten f. 17089,(geboden was f.12000.C. Ciggaar Pzn. f.33685. (geboden was f. 23000.—)N. Ciggaar f.8504.(geboden was f.3186.—). Het Rijk is in alle kosten veroordeeld. De advocaat voor het Rijk was Mr. Tel- ders; deskundige Burgemeester Gouver neur. Voor C. Giggaar en P. Ciggaar en D. Hoc"-:trat;n waren advocaten mr. Brlët en mr. Nord Thomson; deskundige J. J. de Cler te Lelden. De eigenaren der perceelen hebben dus belangrijk méér gekregen dan door Bur gemeester Gouverneur was geboden. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Dinsdag 30 Juni, om 2 uur des namid dags, zal ln de Rolzaal te 's Gravenhage, Binnenhof nr. 8, de loting voor de lich ting 1938 plaats hebben. Tot deze lichting komen in het algemeen te behooren de Jongelieden, die ln 1918 geboren zijn. Zooals men weet, bestaat deze loting te genwoordig in het trekken van slechts een enkel biljet uit eenige duizenden biljetten, waarop getallen vermeld staan, overeen komende met de volgnummers in een bij de loting aanwezig register van namen. De naam, onder het getrokken nummer in dat register vermeld, geeft tevens den naam aan van dengene, die in elke gemeente of groep van gemeenten nummer een krijgt. Hij, wiens naam alphabetlsch op den uit- geloten of daarvoor alphabetlsch ln de plaats tredenden naam volgt, krijgt num mer 2 en zoo vervolgens. Het hoogste nummer valt ten deel aan den ingeschrevene, die vermeld staat on middellijk voor den uttgeloten naam. Het trekken van dit eene biljet dient dus als loting voor het geheele rijk. Deze methode van loten is voor het eerst in 1929 toe gepast. In het eerste Jaar werd voor twee lichtingen geloot. Het gedeelte, dat bij elke lichting vrij- loot, bestaat uit de houders van de hoog ste nummers. Dit gedeelte is oa. afhan kelijk van de getallen vrijgestelden en af- gekeurden en loopt voor de verschillende lichtingen nog al uiteen. Het getal vrijge lote personen is in den regel niet groot. De loting is voor het publiek toeganke lijk en duurt gewoonlijk, met inbegrip van alle daarbij te vervullen formaliteiten, weinig langer dan een kwartier. ia.r UIT NED. OOST-INDIË. OUD-MARINIER VAN DE „DE ZEVEN PROVINCIËN" WEDEROM VEROORDEELD. DJOCJA. 27 Juni (Aneta). De land raad veroordee'de den oud-marinier van de De Zeven Provinciën" Soedarsono, wegens opruiing op een vergadering in Februari j.l tot een iaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis. NICARAGUA VERLAAT DEN VOLKENBOND. QENÈVE, 27 Juni. (Reuter). Nica ragua ls uit den Volkenbond getreden. De regeering heeft geen enkele motiveering van haar besluit gegeven. Nicaragua is lid geweest sedert 3 No vember 1920. o DEENSCH SCHIP IN AANVARING. LONDEN. 27 Juni. .(Reuter). Het radiostation Niton op he(t eiland Wight heeft vanmorgen een bericht opgevangen van het Duitsche stoomschip „Holstein", waarin werd medegedeeld, dat het in bot sing is geweest met het Deensche schip „Freya". De „Holstein" vroeg assistentie, niet voor zichzelf, maar voor de „Freya", die snel zonk. Vele schepen zijn ter hulp gesneld. Volgens een ander bericht heeft het Duitsche schip de bemanning van de „Freya" aan boord genomen. Het ongeluk geschiedde in den mist, op 26 mijl ten zuiden van Selseybill. o MINISTER VAN MOORD BESCHULDIGD. MEXICO CITY, 27 Juni (Reuter) De minister van onderwijs, Vasquez Vela. die er van verdacht wordt, den afgevaardigde Altamirano vermoord te hebben, heeft zich ter beschikking van de lustltie gesteld Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat hij zijn onschuld zou kunnen aantoonen. IN GROENTEN- EN VRUCHTENTUIN. We zijn den langsten dag gepasseerd en daarmede hebben we in den groententuln rekening te houden. Verschillende gewas sen kunnen nu worden gezaaid, zonder dat er gevaar voor doorschieten bestaat. We noemen eerst winterandijvle. Op een vochtig gedeelte in den moestuin of in 'n leeg raam van een bakje zaaien we per vierk. Meter ongeveer 5 gram zaad en houden den grond goed vochtigna 4 wekeni kan ultgeplant op afstanden 30 c.M. tus schen de rijen en 25 c.M. op de rij en vanaf begin September kan worden dicht gebonden om de harten van de planten te bleeken. Ongeveer 10 dagen nadien kan worden geoogst. Door opvolgend dicht te binden behoeft niet alles Ineens te wor den weggesneden. Geplant kan meestal op grond, waarvan reeds een vroeg gewas ls geoogst, als bijv. vroege tuinboonen of doperwten. Half en eind Juli kan gezaaid om later te oogsten. Zaalsels van Augustus worden meestal onder glas gesneden. Ge plant wordt hiervan op bedden, waarover 'half October een eenvoudige bak wordt gemaakt. Nog lang in 't najaar kan hier van gesneden. Wlnterrammenas. Bekend door het ge bruik op de boterham. Wordt nu gezaaid direct op de plaats. Gezaaid wordt op rijen, 30 c.M. uiteen en later wordt op de rij gedund op 10 c.M. De kegelvormige zwarte rammenas is voor dit doel 't meest gezocht. Geoogst kan vanaf half October. De wortels kunnen gedurende den winter op een vorstvrije plaats in zand bewaard. Dit laatste om uitdrogen tijdens de be waring te voorkomen. Het is nu weer voor het zaaien van zomerpostelein. Hiervoor heeft men onge veer 15 gr. zaad noodig per vierk. Meter. De grond wordt vooraf gemest met dunne koemest en deze ondiep omgewerkt. Ook kan per vierk. meter 1 ons A.S.F. korrels worden gebruikt, welke kunstmest even eens wordt ondergespit. Het fijne zaad wordt zoo regelmatig mogelijk verdeeld, maar mag niet worden ingeharkt, omdat het dan meestal te diep in den grond komt te liggen. Na het zaaien wordt alleen aan gedrukt en flink nat gegoten. Om te voor komen, dat de bovengrond waarin het zaad ligt, uitdroogt, wordt het bed met natte zakken of matten gedekt. Hierop wordt 's avonds gegoten. Bij dit mooie zomerweer ls het zaad in 2 maal 24 uur gekiemd en wordt een rood waas onder de bedekking zichtbaar. Het dek materiaal wordt dan verwijderd en, bij droog weer, wordt nog een paar dagen gegoten. Het gewas groeit snel en kan vier a vijf weken na het zaaien geoogst; de postelein is dan pl.m. 10 c.M. hoog. Na het oogsten doet men goed opnieuw te zaaien. Dit geeft beter resultaat dan weer aan laten groeien. Kropsla wordt gezaaid tot eind Juli. Dit laatste zaaisel wordt nog eind September geoogst. In Augustus gezaaid doet men goed ln het najaar de planten mét ramen te dekken. De meeste koolsoorten moeten nu zijn geplant. Vooral spruitkool, roode, witte en savoye kool. Boerekool maakt een uitzon dering; dit gewas kan nog in de eerste dagen van Augustus geplant. De afstand wordt dan iets kleiner genomen. De plan ten maken dan nog een bruikbare kop. In den fruittuin. Hoewel de peren tijdens den blqei last van nachtvorsten hebben gehad, valt de oogst niet tegen, De appelsoorten zijn over 't geheel goed bezet. Bij nader toezien ble ken vele van laatstgenoemde soorten aan getast door de appelzaagwesp. Deze wesp legt eitjes direct na den bloei op de jonge vruchten en de hieruit voortkomende larve vreet een gang in de jonge vrucht. Vaak vindt men de larve nog in het beschadigde vruchtje. De schade kunnen we voorkomen door direct na den bloei te spuiten met 0,2 nicotine in water. Deze nicotine wordt ter sterkte van 98% voor dit doel in den tuinbouwhandel aangeboden. Niettegen staande het optreden van dit insect moe ten we nog bij meerdere boomen de vruch ten dunnen. Vooral bij leiboomen en strulkvormen Is dit toe te passen. Door van de drie of soms meer dicht bijeen zittende vruchtjes meer dan de helft weg te knip pen, zullen de blijvende zich veel beter ontwikkelen. Bij soorten als Groninger Kroon, Goudrelnet, Manks Codlin en Yel low Transparent passen we dit dunnen met succes toe. We krijgen daardoor veel min der „grut". Voor de vruchtboomen is nu de tijd ge komen om de zomerbemestlng toe te passen. Wij gebruiken daarvoor jaarlijks kunst mest en geven, per 100 vierk. meter grond- oppervlakte 4 K.G. A.S.F. korrels (12xl0x 18). Deze meststof wordt ingeschoffeld. In Maart gaven we. op hetzelfde grondvlak 8 K.G. van deze kunstmest De boomen dragen goed en 't blad is glimmend don ker groen. Om de drie jaar geven we in het najaar 30 K.G. gebluschte kalk of, desge- wenscjit, elk najaar in November 10 K.G., eveneens per Are (100 vierk. meter). Door nu de eerstgenoemde hoeveelheid toe te dienen helpt men de boomen niet alleen de nu gevormde vruchten beter groot te brengen, maar tevens heeft dit een gun- stigen Invloed op de opbrengst voor 'n vol gend jaar. Wie uit eigen bedrijf stal of vogelmest heeft kan ook hiermee de boo men een dienst bewijzen. Deze mest kan men eerst met water mengen of zoo aan brengen en ondiep onder werken. Men geeft hiervan niet spoedig te veel. Bij vochtig, warm zomerweer treedt bij appel en peer de schurftziekte gemakkelijk op. Hiertegen wordt nu gespoten met Ca- lifornisehe pap, 1 deel op 75 deelen water. Raap het afgevallen fruit geregeld op en vernietig het. Dit ter bestrijding van onge dierte. Vragen op Tuinbouwgebied aan de redactie onder motto „Tuinbouw". DE $ULTANE VAN JOHORE. Dé officieele kroningsfeesten ter eere van den nieuwen heerscher van Groot- Erittanië zullen plaats hebben in de maand Mei van het volgend jaar. De couranten deelen echter reeds thans bijzonderheden erover mede. Er is een officieel comité ge vormd. dat de gasten, die uit alle deelen van de wereld zullen verschijnen, Indeelt naar rang en stand en hun de hun toeko mende plaats tijdens de feestelijkheden toewijst. De deelnemers wenden zich met al hun vragen en bezwaren, die de rang schikking betreffen, tot dit comité; ook mrs. Helen Wilson heeft dit gedaan; zij kwam persoonlijk naar Engeland vanuit Britsch-Indië om voor haar rechten op te komen. Zij wenscht de kroning in een met hermelijn afgezet kleed en met een kroon van Juweelen op, bij te wonen. Mrs. Helen Wilson? Ja. zoo heette eens de vrouw van een Schotsche dokter. Thans echter is zij de Sultane van Johore, een van de grootste Engelsche sultanaten. Als zoodanig wil zij haar echtgenoot, den Sul tan van Johore, te Londen vertegenwoor digen, omdat zijn slechte gezondheid zoon verre reis niet toelaat. En daar de Sultane niet alleen als gemalin van den heerscher, maar ook als zijn vertegenwoordigster komt, heeft zij het recht een vooraan staande plaats in te nemen onder de gas ten, het sultanskleed met de Juweelen- kroon te dragen en zelfs, daar haar man zoo'n hooge plaats bekleedt, persoonlijk haar opwachting te maken bij den ko ning, direct na de kroning en hem enkele ceredlensten te bewijzen. Dit recht, waar tegen niets is in te brengen, geeft het co mité een harde noot te kraken. Al de an dere sultans laten namelijk hun vrouwen thuis, daar dit de gewoonte is bij de Mo hammedanen en de Sultane van Johore is de eerste moslim-prinses, die een Engelsch kroningsfeest zal bijwonen. Hoe zullen haar collega's in hun purperen mantels, die meestal aanhangers zijn van den pro feet. dit opnemen? In geen geval zal men de Sultane ontstemmen en de regentesse van Johore de haar toekomende plaats geven, hoewel er kans ls, dat de herauten zullen meesmuilen en de ceremoniemees ters hun hoofd zullen schudden. Het is een avontuurlijke geschiedenis, waar de vrouw haar waardigheid als Sul tane aan te danken heeft. Twintig jaar geleden was zij nog maar een arme stu dente ln de medicijnen, die geen geld ge noeg had om haar studies te voltooien en tenslotte assistente werd bij den Schot- schen dokter Wilson. Deze had niet veel geluk met zijn practijk, totdat hij door een toeval een rijken patiënt kreeg De Jonge Sultan van Johore had een auto ongeluk gehad op zijn reis door Schotland en had zich onder behandeling gesteld van dr. Wilson. Hij was zoo tevreden over den arts en zijn jonge vrouw dr. Wilson was ondertusschen gehuwd met zijn assistente dat hij hun verzocht met hem mede te gaan naar Johore. Dr. Wilson ging hier op in, hetgeen hem nooit heeft berouwd. Twaalf jaren later was de sultan weduw naar en mrs. Wilson weduwe geworden. Niemand vond het vreemd, dat de twee trouwden en Helen „Sultane van Johore" werd, vooral niet, daar zij bewees een bui tengewoon verstandige vrouw te zijn, die zeer geliefd was. Nu is zij reeds acht Jaar de gemalin van den Sultan, die, hoewel hij Mohammedaan ls, zijn vrouw toch alle vrijheid en rechten toestaat, die zij ver langt. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Wat koeler weer en daarbij betrekkelijk kleine aanvoeren waren voor de afdeelln- gen slachtvee gunstige factoren, welke dan ook hun uitwerking niet misten. De vraag prijzen werden zooals voor de hand ligt iets hooger gesteld en de slagers die de vorige week door billijken inkoop iets waren verwend, moesten nu in de meeste gevallen den boer weer eens zijn zin geven. Er lag dan ook weer spoedig f. 1015 per stuk op. Lang niet alle slagers heb ben ingekocht Ze wachten liever de vol gende week af wat dus voor de aanvoer ders een gunstig vooruitzicht is. De fijne kwaliteit bracht thans weer vlot 5860 cent per K.G. op en de tus- schensoorten 5056 cent. Ook werden er enkele boven de 60 cent verkocht. Er wor den momenteel zelfs nog enkele bijzon.der beste dieren afgeleverd voor 70 cent ge slacht. Met de vette kalveren ging het in den loop dezer week iets beter, doch de prijzen zijn toch nog laag. We noteerden voor prima kwaliteit 24-26 cent en verder voor 2de tot de 3e soorten van 12 tot 22 cent per pond levend gewicht. Nuchtere kalveren gingen door het koelere weer ook wat vlotter van de hand f. 5—f. 7 en 34; weeksche fokkers f. 12f. 16 per stuk. Op de gebruiksvee-afdeelingen was de toestand vrijwel ongewijzigd, n.l. kleine aanvoeren en weinig koopers. Een zeer stille handel, doch niet goedkoop; f. 170 f. 220 voor beste dieren en verder f 120 f. 150 per stuk. De zuivelmarkt blijft op de exportmarkt een zeer vlotte en vaste tendenz handha ven en dat is, nu het in 't volle seizoen is, een verblijdend feit. Het gebruiksvee zal dan ook wel op prijs blijven. Over enkele weken als het op de hooilanden weer wat is gegroeid, komt er wel weer ruimere vraag. De Wolveemarkt was ook niet ruim voorzien. Voor beste vette schapen was er voor 't binnenland een goede vraag, met iets stijvere prijzen; f. 1924 per stuk. Zuiglammeren voor 't binnenland stil en voor export deed men zeer kalm aan. De prijzen waren van f 9 —12 en voor extra zware 3035 K.G. ge slacht gewicht f. 1314.25 per stuk. In weidelammeren was 'n zeer trage handel. De beste zijn weg en daardoor zijn de prijzen ook niet meer zoo hoog. De vette varkensmarkt was nog flauw. Men wacht op wat afname door de centrale. Naar ons ter oore kwam begint men binnenkort met een kwantum varkensvleesch in te blikken, om het surplus aldus weg te werken en de marktprijzen iets te stimuleeren. LEIDEN, 26 Juni. Veiling coöp. groen ten-, fruit, en bloemenveilingver. „Leiden en Omstreken". Andijvie f. 0.501.70; kro ten f. 12.70; komkommers f. 13.90; bloemkool I f. 1.60—6.50, II f. 1.50—3.30; meloenen f. 0.31; pieterselie f. 0.301.10; radijs f. 0.502.10; kropsalade f. 0.50 1.20; selderie f. 0.501.20; uien f. 0.80-2.10; wortelen f. 2.209.30; rabarber f. 0.40 1.10; perziken f.110, alles per 100. Snlj- boonen f.928; stokboonen f.3039; stamboonen f.1932; tuinboonen f.34; doperwten f.3—14; peulen f.321; poste lein f.2—3; spinazie f.25; tomaten A f. 7.40—10.60, B f. 9.20—12.80, C f. 4.40—8. CC f. 2.80.4; wortelen f.34; aardappe len f.2—5.20: andijvie f.2, alles p. 100 kilo. LEIDERDORP, 26 Juni. Aanvoer 4150 stuks. Kipeieren f. 2.703 p. 100; boter f. 0.670.79 p. pond; kaas f. 0.180.27 p. pond: kippen f. 0.600.75 p. stuk: hanen f. 0.150.20 p. stuk; konijnen f. 0.151.20 per stuk. LEIDEN, 27 Juni. Botermarkt. Fabrieks- boter f 1.48. Boerenboter f. 1.321.40 per K.G.. Aanvoer 1810 K.G. Handel matig. Turfmarkt van 22 tot en met 27 Juni. Aangevoerd 150.000 st. lange turf. Prijs p. 100 stuks f 68. NOORDWIJKERHOUT. 26 Juni. Velling „De Eendracht". Groote aanvoer aard beien 0.330.57 per slof Doppers 0.901.10 peulen 1.152.15; krombekken 1.40—1.65; bruine capucijners 0.70; witte capucijners 1.05; withand 0.751.10; grauwe capucij ners 0.80; tuinboonen 0.320.66. Alles per zak van 10 K.G. RIJNSBURG, 26 Juni. Groentenveiling. Aardappelen f 11 20 p. 25 K.G. Bonken f. 0.90. Drielingen f. 0.600.80. Kropsla f. 0.501 p. 100. Peen f47 p. 100 bos. Bloemenveiling. Margrieten 15—30 ct. Talma 1626. Centauria wit 2032, id. blauw 1826, id. geel 1322, Anjers, rood 2636, id. rose 2430, Eremarus f 25.60, Pioenen f 2.202.40, Gladiolen brillant f 1 20—1.60. idem Halley f 0.80—1.10, Con- villi's 2555. Japansche lelies f2.304, Witte lelies f 24,60. Korenbloemen 816, Statice 2024. Alles per 100. ROELOFARENDSVEEN, 26 Juni. Aard beien 1125 ct. per K.G. Bloemkool 3 ct. per stuk. Snijboonen 1.35—2.50; idem stek 0.751.15; Snijboonen volle grond 2.20— 2.30; idem stek 1.55; dubb. stam 2.552.65; Peulen 0.351.45; Doperwten 38—95 ct.; Capucijners 31—35 ct.; Tuinboonen 20— 22 ct. per 10 K.G.; Augurken grof 2.40; bommen 1.60; stek 1.30, per 25 K.G. TER-AAR, 26 Juni. Centrale Veiling. Andijvie per kist 4 Kg. 10—13 cent; Peulen per 10 Kg. f. 0.30—1.90: Doperwten 3682 ct.; Capucijners 30—54 ct.; Tuin boonen 17—32 ct.; Snijboonen f. 1.80— 2.50; Dubb. Stampr. f. 2.603; Postelein per Kg. 24 ct.; Breekpeen per 100 Kg. f. 1—3; Radijs per 100 baos 50 ct.; Peen f.37; Sla per 100 stuks f. 0.70—1.20; Bloemkool per stuk l1/-7 ct.; Meloenen 25 ct.; Komkommers f. 0.902.80: Aard beien per pond 7—11 ct.; Tomaten 3—7 cent; Witte Cape. f. 0.30—1.15; Seldery f. 1.40—1.70. ZOETERMEER, 26 Juni Eierveiling. Aanvoer 7000 stuks. Prijs kippeneieren 2.50—3.50, eendeneieren 2 os ago r>er 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3