WAT DE VROUW DRAAGT 77** Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 27 Juni 1936 Vierde Blad No. 23390 I VOOR DE HUISVROUW. bij VLASVELD MENU VOOR DE WEEK. LAND- EN TUINBOUW. VRAGENRUBRIEK. Lang heeft het geduurd, maar nu wordt het meenens: de zomer is er, en we liggen allemaal spoedig ln zee! Ook de jeugd! En al gaat die nog niet allemaal 't water ïn, toch loopen ze dol graag in 't badpakje rond. 't Is zoo frisch en, gemakkelijk en zoo gezond! Mijn kleine buurman dribbelt den heelen dag ln zoo'n dingetje van niks door den tuin; hij wordt een echte bruine nikker! Gezellig om te zien! Moeder had het paikje gemaakt en dus klampte ik Moeder aan om te vragen, of ik haar patroon even overschrijven mocht, 't Was nil. nèt iets voor mijn lezeressen! De bovenwijdte van mijn voorbeeld is 50 a 55 elm.als dat niet klopt met de maat van Tjw jochie, moet u dus meer of minder steken opzetten. Koop vooral krimp vrije wol anders ls het na het eerste bad al huilen! Breinaalden No. 3 zijn juist goed hiervoor; 't broekje en lijfje zijn ln 2 Steuren: blauw en geel, of rood en groen, of oranje en blauw, of groen en geel; 't ls allemaal aardig. Kies vooral niet wit en zwart, en niet bruin of paars of rose; verder is alles goed! U begint de rechteï-pljp te werken met groene wol; zet losjes 34 st. op. lste toer: 2 recht; A: 1 aver., 1 r.; her haal van A af tot het einde van den toer; deze toer 5 maal herhalen; 7de t.: 6 r., omdraaien; 8ste en verder alle even toeren aver, tot op 1 na den laatsten steek; 1 r.: 9de t.: 10 r„ omdr.; 11de toer; 14 r., omdr.; 13de t. 18 r., omdr.; 15de t.: 22 r.; omidr., 17de t. 26 r., omdr.; 19de t. 30 r., omdr.; 21e t. recht; 22e t.: 1 r., aver, tot op 1 na den laatsten St., 1 r.; herhaal de 21e en 22ste t. 4 maal. Laat die steken dan verder op een naald apart staan tot de tweede pijp klaar is. Dan begint u aan de linkerpijp; hij is vrijwel het zelfde als de lste pijp; alleen omgekeerd natuurlijk; de eerste 6 toeren zijn precies eender; dan de 7de en verder alle oneven toeren recht: 8ste: 1 r., 5 aver., omdraaien; 10de: 1 r., 9 aver., omdraaien; 12de: 1 r., 13 aver., omdr.; 14de t.: 1 r„ 17 aver., omdr.; 16de t.: Ir., 21 aver., omdr.; 18de t.: 1 r., 25 aver., omdr.; 20ste t.: 1 r 29 aver.; omdr.; 22ste t.: 1 recht, aver, tot op 1 na don laatsten st.; 1 r.; 23ste t.: recht. De 22ste en 23ste t. 4 maal herha len; dan breit u de steken van de rechter- pijp bij den laatsten toer mee; brei 11 c.M. lang om den anderen toer recht en aver, zonder meerderen of minderen en eindig met een aver. toer. Dan gaat u minderen. In den volgenden toer moet u aan beide einden van de naald 1 st. minderen en dit Verder om den anderen toer doen, tot er nog 56 st. overblijven; daarna drie toeren Zonder te minderen; nu is het broekje af en begint het lijfje; breek de wol dus af en begin met de 2de kleur. Eerst 2 toeren zonder minderen; in den volgenden toer en verder om den andere meerdert u aan beide einden van de naald 1 st. tot u weer 68 st. op uw naald heeft staan; hierdoor komt er dus de „lijn" in het pakje. Op die 68 st. breit u 30 toeren abnder meerderen. Daarna gaat u aldus verder: lste t. 6 recht. aver, tot op 6 na den laatsten st!; 6 r.; 2de t.: reeht; 3de t. als de lste; 4de t.: 2 st. afkanten, recht tot het einde van den Ofer; 5de t.: 2 st. afkanten 4 r„ 22 a., 12 r., 22 aver., 4 r.; 6de t.: 4 r., 2 recht samen, recht tot op 6 na den laatsten st., 2 r. sa- Ihen, 4 r.; 7de t.: 4 r„ 20 aver., 14 r., 20 averecht, 4 recht; 8ste toer; net als de 6de: 9de t.: 4 r., 19 aver., 4 r., 6 st. af- Kknten, 4 r., 19 aver., 4 r.; brei dan aldus Verder op de laatste 27 st.: lste t.: 4 r., 2 ijefcht samen; redht tot op 6 na den laatsten st.; 2 r. samen; 4 r.; 2de t.: 4 r., 2 aver, samen; aver, tot op 4 na den laatsten st.; 4 recht. Herhaal dezen lsten eli 2den toer 1 maal. In de volgende en verder om den anderen toer moet u aan de zijde van het armsgat 1 steek binnen den rand minderen: en aan de halszijde moet u eveneens binnen den rand een steek minderen in den 3en en verder in iederen vjolgenden 4den toer tot er nog 11 St- overbleven; eindig met een averechten toer. Daarna voortgaan als volgt: lste toer: 4 r., 1 r„ 2 r. samen, 4 r.; 2de toer: 4 r., 2 aver., 4 r 3de toer: 4 reoht, 2 recht samen, 4 recht; 4de t.: 4 r., 1 aver., 4 r.; 5de t.: 3 r.. 2 recht samen, 4 recht. Brei nu nog 5 c.M. lang recht door op de overgebleven 8 steken en kant het werk af. Daarna hecht u dezelfde wol weer aan de hals- tfgde aan en breit verder op de overge bleven steken. De rug wordt precies zoo gebreid als het voorpand. Daarna moet u het kruis maken; zet met de wol van het broekje 2 steken op; breid om den anderen toer averecht en recht en meerder 1 steek aan beide einden v. d. naald in den 2en en verder iederen even toer tot er in het geheel 32 st. op de naald staan; eindig met een averechten toer. Nu mindert u weer af: 1st. aan beide einden van den toer om den anderen toer tot er nog 2 st. op de naald staan. Dan is het kruis klaar en kunt u afhechten. Pers het werk vóór u de naden dicht naait, onder 'n vochtigen doek op; daar na de naden sluiten en het allerlaatste het kruis er inzetten. U ziet het is geen heksentoer, juist een prettig werkje als u deze mooie avonden buiten zit. HET LINNEN JAPONNETJE, DAT IEDEREEN GRAAG ZIET! De laatste mode is zóó rijk aan nieuwe ideeën, dat zij het zich kan permitteeren af en toe ook zeer eenvoudige middelen te gebruiken. Men kan met recht veronderstellen dat deze methode, die een groote zekerheid, men zou bijna kunnen zeggen, een zekere meesterschap vereischt, in zekeren zin een teeken des tijds is, zooals de meeste vrou wen beweren dat het mogelijk is ook met zeer geringe kosten goed gekleed te gaan, omdat het in de mode niet altijd aankomt op kostbaarheid, maar meestal op de goede idee en op geslaagde combinaties. Hieraan is het wellicht toe te schrijven dat de mode zooveel primitieve stoffen brengt en wel hoofdzakelijk de verschil lende soorten linnen op den voorgrond doet treden, die bijna geheel in vergetel heid waren geraakt. Men ziet veel wit, maar ook veel pastel kleuren en daarnaast de vele soorten naturel-kleurig linnen die door hun grof jveefsel bijzonder in den smaak schijnen te vallen en dan ook een- geheel nieuw effect teweegbrengen. Het zou natuurlijk een fout zijn om een linnen japonnetje een ingewikkeld model te willen geven, want hoe eenvoudiger, hoe minder „gewild" zoo'n modelletje er uit ziet, des te harmonischer is de indruk, dien het geheel maakt. Linnen heeft hoewel men het door de VOOR HET MENU AARDAPPELEN direct besteld OUDE J7NGEL 120 l V^/ DOEZOfïïK^Tjl y769 (Ingcz. Med.) MAANDAG Vermiceilisoep. eek. ossetone. ionee tuinboontjes. aard vruchten. Recept: ossetone. Wasch de tong goed schoon en wrijf ze met wat zout stevig af: zet ze een paar uur te weeken en daarna op met ruim kokend water en zout: laat wat peterselie, foelie, desge- wenscht een stukje ui meekoken geduren de 2'/: a 3 uur. Doe het vei er af en sniid de tong in schijven (voor zoover noodigl of dien haar in 't geheel op. om aan tafel af te sniiden. DINSDAG. Tongragout, doperwten en worteltjes (gemengd), (aard.) wentelteefjes. Recept: tongTagout. Maak een smakelijk mengsel van de overgebleven tongresten. die fijn gesneden worden, de saus en fijn gemaakte aardappelen. Doe dit in een schaal en zet het op een pan met kokend water, goed dichtgedekt zoo dat de ragout zeer heet opgediend kan worden zonder gevaar van aanbranden. Geef er stukjes geroosterd brood bij. Eigenlijk zijn hierbij aparte aardappe len overbodig maar men kan evengoed de ragout zonder aardappelen bereiden en deze dan apart geven. Vandaar, dat ik de aardappelen tusschen haakjes plaatste. WOENSDAG. Uitgesneden ham. versche sniiboonen. aardappelen, beschuit m. aardbeien. Recept: sniiboonen, Wasch de boo- nen. haal ze af en sniid ze met een snii- boonenmes of in den molen fiin. Reken voor 4 pers 1 K.G. sniiboonen en zet ze op met een bodem kokend water en een eetleDel zout Laat ze zachtjes gaar koken p'm 5 kwartier. Doe zoo nood'e af en toe een scheutje water bii opdat de boonen niet droog koken stoof ze dan nog 10 min. met 4 eetleDels boter en een theelepel suiker en schudt ze af en toe om. moderne weeftechniek zijn oorspronkelijke stijfheid heeft kunnen ontnemen als typische waschstof natuurlijk noch de soe pelheid van een fijne wolstof, noch het mooie vallen van een zijde, een omstandig heid, waarmee men bij het ontwerpen van een patroon rekening moet houden, wil men niet teleurgesteld worden. Wanneer men dit bedenkt zal men er wel voor oppassen met dit materiaal te experimenteeren! ten letten alleen betrouwbare, licht- en kleurechte stof te verwerken, daar men anders reeds na zeer korten tijd voor on aangename verrassingen kan komen te staan. Hoe meer de warme dagen op komst zijn, hoe ijveriger de verschillende mode- ateliers zich op de linnen kleeding toe leggen, omdat alle vaklieden weten, dal een vrouw met zoo'n kleedingstuk, dat weinig kost en er snoezig uitziet, een goe den koop heeft gedaan. Eenige schetsen, die ons een goed beeld geven wan de mode-lijn voor de komende weken, laten we hier zien, opdat onze leze ressen er zich vertrouwd mee kunnen maken. De eerste afbeelding toont ons een der tegenwoordig zoo geliefde deux-pièces niet een aardige geschulpte sluiting, welk mo tief zich herhaalt aan de korte mouwtjes en de plek waar de plooi in den rok open valt. Breede revers zijn, zooals de teekening duidelijk laat zien, nog steeds in de mode. Kostumes als deze behoeven niet altijd DONDERDAG. Runderbiefstuk postelein, aardappelen. koffiepudding. Recept: koffiepudding. Breng 4 d.L. melk zachtjes aan de kook en los er 1 ons basterdsuiker in op neem de pan van het vuur. doe er een kopje sterke koffie-extract door en 6 blaadjes geweekte en opgeloste gelatine: roer af en toe tot de pudding stijf begint te worden en doe ze dan in een omgespoelden puddingvorm. VRIJDAG. Gekookte heilbot met botersaus, aardappelen en sla. vanillevla met jam. Recent: gekookte heilbot. Wasch de mooten heilbot en kook ze gaar in kokend water met zout en 2 eet'epels azijn. Breng V; L. gezeefd vischwater aan de kook en bind het met 4 eetlepels maizena. tot een papje aangeroerd; laat het plm. 5 min. doorkoken. Neem de nan van het vuur en roer er bij gedeelten 1 ons boter door ZATERDAG. Kalffcoteletten. versche caouciiners. aardappelen. Recept: kalfscoteletten. Wasch en klop de coteletten aan beide kanten en wriif ze stevig in met zout bak ze vlug in weinig vet of boter aan beide kanten bruin voeg de rest van de boter toe sn laat ze op een zacht vuurtje nog een half uur verder gaar smoren, met deksel op de pan; maak de jus met kokend water af. ZONDAG. Tomatensla m. eieren, blinde vinken, versche orincesseboonen aardappelen, chocoladeoudding m vanüle-saus Recept: tomatensla. Schil 4 toma ten en sniid ze in plakjes, laat ze plm. een half uur staan in een sausje van 2 eet lepels slaolie 2 eetlepels azijn en wat peper en zout. Maak een kropje sla schoon be dek een schotel met slablaadjes, sniid 4 bard gekookte eieren in parties en leg afwisselend 1 rlitje schiifjes ei en schiifies tomaat naast elkaar op de sla. Giet het sausje over de tomaten EENVOUDIG MENU. Tong in gelei (uit blik), kropsla, aardappelen beschuit met kaas. vruchten. ALLERLEI. Wat ge onnoodig koopt, is altijd te duur. Wees heel strem voor het kleine kind, maar laat langzamerhand de teugels wat g'iooen en probeer =teeds meer. de vriend van uw kind te worden. Wek het eigen plichtsgevoel en de zelfstandige verant woordelijkheid van den eroeienden geest op. driedeelig te zijn, d.w.z. niet bepaald op gevat te worden als rok, jasje en blouse, maar kunnen voor de eenvoudigheid ook bestaan uit een jurk zonder mouwen met een jasje, welke combinatie dan ook weer dienst kan doen als strand tel eeding en complet voor warme dagen in de stad. Hiermee wordt weer de zin voor het practische aangetoond, die in de tegenwoordige mode zoo'n groote rol speelt. De volgende afbeedlng toont ons een jumper-japon, waarvan het voorpand, naar het „zadel" los ingezet, karak teristiek ls. Het, evenals het zadel met knoopen gesloten schootje, is zeer smaak vol. Daar men bij linnen japonnetjes altijd gaarne plooieffecten ziet, worden ze ook hier op den rok en de korte mouwen toe gepast. Het voorlaatste ontwerp moet aantoo- nen dat ook de tunica-mode on linnen zeer smaakvol is uit te voeren; laten we eens letten op de mooie combinatie van de korte ballonmouwen, de vijfkantig uitgesneden hals en de met bont borduursel versierde zakken en onderkanten der mouwen. Wie echter denkt dat men alleen daag- sche kleeren van linnen kan maken, ver keerd ln een dwaling, daar men er in in- gewelde kringen prijs op stelt te bewijzen dat dit materiaal ook voor zomersche na- middagkleeding in aanmerking komt. Natuurlijk moet men zich ook hier bin nen de grenzen der overdrijving weten te houden; men moet zich in dit geval door dringen van de waarheid dat de eenvou digste modellen meestal de beste zijn en dat de verschillende attributen (mooie schoenen en een bijzondere hoed) veel ge wichtiger zijn dan een ingewikkeld patroon dat in linnen beppaald plomp zou zijn en heelemaal niet geschikt. Een uitstekende, van pastelkleurig lin nen vervaardigde middagjapon toont onze laatste schets en we zien direct dat we hier een zeer eenvoudig model voor ons hebben, dat zich beperkt tot een van boven slank vallende, van onderen iets klokkenden rok en een cape-achtige, met een bouquetje saamgehouden, enkele kraag. „Van 'smorgens tot 'savonds linnen"... zou dus het wachtwoord der zomermode kunnen worden! WILLY UNGAR. (Alle schetsen naar origineele ontwer pen van Willy Ungari. HET WERKKOSTUUM VOOR DEN TUIN. Al behoort men zelf ook niet tot de geluk kigen, die 'n tuin bezitten, dan doet zich toch wel eens de gelegenheid voor om een H'at de crisis leerde. „Van de vele gissingen die tot nu toe noodig waren bij de bepaling van een reclame-campagne zijn er tengevolge van de crisis heel wat verdwenen. De adverteerders werden gedwongen uiterst voorzichtig te zijn; zij dien den de afzetgebieden en de wijze van adverteeren van te voren te onder zoeken. En geen ander reclame medium biedt een betrouwbaarder en economischer methode om de kansen op een geslaagde campagne vooruit te bepalen dan de dagbladen. Door ons reclamebureau worden voortdurend dergelijke onderzoekin gen ondernomen. Dagbladreclame past zich overal goed by aan. Wanneer er plotseling behoefte aan reclame ontstaat, kun nen de advertenties onmiddellijk worden geplaatst. En daarbij op den dag. die de meeste kans belooft op succes. De waardeering voor dagbladen als economisch advertentie-medium zal ln 1936 nog in belangrijkheid toe nemen." Ziedaar de meening van A. B. Reincke, president van het groote Amerik. reclamebureau Reincke- Ellis-Younggreen Finn. 5801 Met goede gedachten ziin we nooit alleen. Vrouwengoedheid heeft vaak gezegen- vierd daar waar het redenaarstalent van vele mannen faalde. Het geluk van een man bestaat uit; „Ik wil" dat van een vrouw uit: ..Hii wil". Een kind vertrouwt zijn ouders onvoor waardelijk: zorg altlid dat gij dit Drachtig vertrouwen niet beschaamt. In een goed huweliik is de man het hoofd, maar de vrouw het hart. dat niet gemist kan worden Zorg uit het verleden te leeren. hoe ge de toekomst tegemoet zult treden. uitnoodiging van kennissen aan te nemen en zal men zich zeer „bemind" maken door bij het werk in den tuin een handje mee te helpen. Het voor dit doel benoodigde „werk- pakje voor den tuin" ls eigenlijk niets anders dan een vlot gestileerde pyama, die natuurlijk ook in huis en op het strand 'gedragen kan worden. We merken aan de nieuwste ontwerpen dadelijk dat zij door de schilderachtige dracht der Alpen-boerinnetjes zijn geïn spireerd. want in het toegeregen lijfje (waaronder een lichte, goed waschbare blouse met pofmouwen gedragen wordt) herkennen we vol vreugde het bekende „Tyroler-lijfjesmotief". Om goed in den stijl te blijven neme men voor dit doel liefst een waschbare cretonne met een boeren bloempatroon. dat in combinatie met den hier afgebeelde, breed geranden tuinhoed iedere tuinierster een jeugdig charme verleent. WILLY UNGAR. DE NIEUWE HANDSCHOENEN. Wij weten wel dat de moderne, gekleede handschoen vol fantasie ontworpen wordt en opvalt door allerlei fijne details (zoo als tresversieringen, naadjes-effecten, ruches etc.), maar nu komen zien tot onze verbazing dat men den laatsten tijd moei te doet om ook met den gewonen wandel handschoen allerlei interessante effecten le bereiken door hem óf met een vlot op- legsel óf met een borduursel te garneeren. Hieraan is het toe te schrijven dat we binnenkort nieuwe modellen zullen zien, waarvan de kap bijv. door een aardig rui terbeeld gekarakteriseerd wordt. Andere ontwerpen kenteekenen zich wederom door een anker en een stuurwiel en zijn een origineele completeering van de klee ding „voor aan boord": men is zelfs van plan de traditie in zooverre te breken, dat men den tweekleurigen golf-hand- schoen wil versieren met het betreffend sport-embleem van haar, die hem draagt. Af en toe zullen zelfs de gewone strepen verdwijnen en zal in hun plaats op den rug van den handschoen een vlot sportmotief geborduurd worden, zooals bijv.; twee ge kruiste tennisrackets, die zeker in den smaak zullen vallen. Onze afbeelding moet u het bewijs er voor leveren, dat deze nieuwe mogelijk heden in de handschoen-mode niet onge bruikt blijven WILLY UNGAR VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vr. Ondergeteekende heeft een klim roos welke vol zit met witte schimmel. Heeft reeds water met tabaksstof en zeepsop met spiritus aangewend, maar niets helpt. Wat in dit geval te doen? H. van 't W. te A. a. d. R. Antw. De middelen, welke u toepaste, helpen alleen tegen ongedierte. Uw roos is evenwel door een schimmel aangetast, welke het zoogen. „wit" veroorzaakt. Meng in 1 maatje brandspiritus 10 gram salicyl- zuur en meng dit in 10 Liter water, waarin 2 ons groene zeep is gemengd. Spuit daar mee de roos en doe dat enkele malen, tel kens met een dag tusschenruimte. De ziekte zal dan verdwijnen. Salicylzuur is bij den drogist verkrijgbaar. Vraag Heb Andijker Muizen gepoot. Toen zij een veertien dagen boven den grond waren, gingen meerdere dood. Hier van rooi ik kriel en de poter is geheel ver rot. Van de groen gebleven planten rooi ik mooie aardappels. Wat kan hier de oor zaak zijn? N. de J. te K. a. d. IJ. Antw. Vermoedelijk zijn de poters ziek geweest, de een in meerdere mate dan de andere. Het ls evenwel niet te doen de juiste oorzaak vast te stellen. Vraag Heb een Clematis geplant. Op den heeten Zondag is één der scheuten totaal verschroeid. De andere takken zijn goed. Wat te doen om herhaling te voor komen? D. M. te L. Antw. Uw Clematis is aangetast door een ziekte welke veel ln deze planten voor komt. De warmte heeft de plant uitgeput en de ziekte verhaast. Tegen de kwaal zelf is niet veel te doen. Soms sterven heele planten af. Maak den grond rondom de plant flink vochtig door een ondiep geultje te maken en giet daarin verdunde koemest of in water opgeloste bloemenmest. Een sterke groei kan de ziekte doen verdwijnen. Vraag Hoe is de naam van bijgaande roos? Is dit soort ook in den handel? J. G. v. E. te L. Antw. De naam van bijgaande roos is Rosa rugosa. Dit soort is wel in den handel en wordt wel in 't groot aangeplant voor wilde beplanting. Ook wordt dit soort gebruikt om er betere soorten op te ocu- leeren. Vragen op Tuinbouwgebied aan de redac tie onder motto „Tuinbouw". A. de W.. te L. Leiden. Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist. Totaal 90 K.M. Per trein kost deze reis ongeveer f. 2.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13