VELO GROOTE PRIJSVERLAGING Financiering der industrie. Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 27 Juni 1936 FINANCIEEL OVERZICHT. Memorie van antwoord van de Eerste Kamer. GEVEILDE PERCEELEN. «Maak me een pak waarin ik er zóó uitzie". (Passing Show). „Nou, ln ellek geval, der benne hier mooie wandellnge te make, meneer". (Humorist). „Nee, man, lk heb te scheerkwast nergens gezien. Maar wacht eenc, Pietjes paard heelt opeens een nieuwe staart gekregen". .(Passing Show). Verzwaring van lasten door de nieuwe Amerikaansche belastingwet Kans op hoogere dlvidenduitkeering Coupon belasting op buitenlandsch bezit van Amcrikaansche londscn Grens van vrijstelling gehandhaafd? Vrees voor muntverzwakking in Frankrijk nog niet geweken Discontoverlaging in Frankrijk en Nederland Een nieuw proces tegen de Bataafsche Gunstige grondstemming op de aan- deelenmarkt. De nieuwe Amerikaansche belastingwet, die na verschillende wijzigingen te hebben ondergaan thans door het Congres is aan genomen, belooft in vele opzichten vér strekkende gevolgen te zullen hebben. In de eerste plaats wel voor de Amerikaan- sche schatkist. Ondanks de veranderin gen, die wegens de van vele kanten ge lezen oppositie in het oorspronkelijke ont werp zijn aangebracht, is het principe er van schepping van nieuwe bronnen van inkomsten voor de regeering ter verschaf fing van de middelen, benoodigd voor de bonus-uitkeering aan de oud-strijders en voor het uitvoeren van bepaalde regee- ringsmaatregelen, vallende binnen de z.g. „New Deal" gehandhaafd gebleven. Ook heeft men, zij het in eenigszins gewijzig- den en daardoor speciaal voor de holding- mijen minder drukkenden vorm, vastge houden aan de zeer zware verhoogmg der belasting op winsten, die door de maat schappijen niet tot uitkeering worden ge bracht. maar als „surplus" op de balans worden aangehouden. Deze belasting zal een sterk progressief karakter'dragen en loopen van 7 tot 2T>/n, naast een belasting van alle inkomsten van maatschappijen met 8 tot 15°/o. Voor kleine maatschappijen zijn voorzieningen getroffen, die den druk minder voelbaar zullen maken, maar voor een aantal groote ondernemingen beteekenen de nieuwe „heffingen een aanzienlijke verzwaring van druk. In New Yorksche beurskrlngen is men reeds aan het becijferen, hoeveel zij zullen kosten aan de belangrijkste maat schappijen welker aandeelen. op de beurs in Wallstreet worden verhandeld. Volgens een correspondentie uit New York aan het „Alg. Hbld." zou men daarbij tot de con clusie zijn gekomen, dat de American Tel. Tel., de American Tobacco en de U.S. Steel Corporation niet in een ongunstiger positie zouden komen te verkeeren, maar dat daarentegen de General Motors Corp. 7.67 millioen dollar per jaar meer zal heb ben te betalen dan vroeger, de Pennsyl vania Railroad 1.51 millioen dollar, de Standard Oil Co. of New Yersey 1.15 mil lioen dollar meer enz. Het ligt voor de hand. dat de progres sieve belasting op de onverdeelde winsten voor de maatschappijen een aansporing zal vormen, om tot hoogere uitkeeringen aan aandeelhouders over te gaan. Eerst wanneer de belastingwet cenigen tijd in werking is, zal kunnen worden overzien, of het inderdaad zal komen tot de „divi denden-regen". waarop vele aankoopen van Amerikaansche fondsen thans worden gebaseerd. Voor buiteniandsche houders van Amerikaansche aandeelen is er echter een speciale reden om de uitwerking der nieuwe belastingwetten met wantrouwen tegemoet te zien. Volgens de oorspronke lijke plannen lag het in het voorneipen. om een derde deel van alle dividenden enz., die aan buitenlanders toekwamen ln te houden, teneinde hen op deze wijze te dwingen tot betaling van de Amerikaan sche inkomstenbelasting. Deze kon tot dusverre door buitenlanders uit den aard der zaak gemakkelijk worden ontdoken, omdat de machtsmiddelen van den Ame- tikaanschen fiscus zich natuurlijk niet tot over de landsgrenzen uitstrekken. Ge lukkig Is aan het bedoelde plan geen ge volg gegeven, wat stellig niet in de laatste plaats te danken is aan onzen te New York woonachtigen landgenoot Harold Beenhouwer, wiens pleidooi, ten gunste van een matige heffing aan de bron voor de desbetreffende Amerikaansche com missie een aandachtig gehoor heeft ge vonden. Het door hem genoemde percen tage voor deze heffing van 10°/n werd door de Ver. v. d. Effectenhandel, die eveneens in deze kwestie zeer diligent is geweest, te I hoog geacht; zij bepleitte een verlaging I tot de helft, dus tot 5%. I In zooverre heeft zij geen succes ge- I had, dat in het thans aanvaarde wets- 1 ontwerp bepaald is, dat van de inkomsten p van niet in Amerika woonachtige, vreem- delingen uit coupons, dividenden enz. lO'/o I aan de bron zal worden afgehouden (tot EJ dusverre bedroeg de vaak ontdoken i'. inkomstenbelasting slechts 4%). op een g minstens even belangrijk punt schijnt de I actie der vereeniging echter inderdaad het I verlangde resultaat te hebben opgeleverd. I Volgens weliswaar nog niet officieel I bevestigde berichten handhaaft de I nieuwe wet de vrijstellingen van belasting I voor de eerste duizend dollar, die buiten- H landers aan inkomsten uit Amerika trek- I ken. Wanneer men bedenkt, hoezeer het bezit aan Amerikaansche fondsen in Ne derland is verdeeld over een groot aantal kleine houders, dan is het duidelijk, hoe waardevol deze vrijstelling is. Het eenige lastige van de nieuwe bepalingen is voor de kleine houders dan nog de administra tieve rompslomp, indien de opvatting juist mocht blijken, dat de 10°/o heffing altijd aan de bron zal worden afgehouden en eerst daarna van de Amerikaansche schat kist teruggevorderd kan worden. Vermoe delijk zal men dezen last wel „op den koop toe" nemen, wanneer de spculatleve be langstelling voor Amerikaantjes weer mocht opleven, temeer omdat uit beurs transacties voortvloeiende winsten door den Amerikaanschen fiscus niet belast zullen worden. Vooralsnog is er op de Amsterdamsche beurs weinig te bemerken van een toeneming der kooplust voor Amerikaansche fondsen, hoewel de berich ten uit het Amerikaansche zakenleven zeer gunstig blijven. Volgens de Amerikaansche Federation of Labour zou de toestand in het bedrijfs leven zelfs zoodanig verbeterd zijn, dat een .actieve conjunctuurpolitiek" van de zijde der regeering niet langer noodzake lijk is; groote regeeringsuitgaven voor dit doel zouden derhalve gevoeglijk achter wege kunnen blijven. De invloed van deze rooskleurige uiting op de New Yorksche beurs is evenwel daardoor te niet gedaan, omdat zij gevolgd werd door een aanspo ring aan de arbeiders tot het vragen van loonsverhooglngen. Reeds thans zijn er in Amerika, zooals trouwens meestal wanneer het economisch leven zich er van een depressie begint te herstellen, symptomen van onrust op arbeidsgebied in verband met nieuwe looneischen waar te nemen. Hoewel de stakingsbeweging zoowel in Frankrijk als in België aan het verloopen is, heeft deze aan het economisch leven tóch heel wat' kwaads berokkend. Wat Bel gië betreft, bestaat er alle kans, dat de stijging der kosten van het levensonder houd, die uit de vaak drastische loons verhooglngen voortvloeit, de „voordeelen" van de devaluatie volkomen en nog vroe ger dan verwacht had kunnen worden, te ioor zal doen gaan. Eens te meer is ge bleken, dat berekeningen op papier over den invloed van de waardedaling van den landsmunt tegenover de ijzeren wetten der practijk van nul en geener waarde zijn. Wat thans in België geschiedt en het proces van aanpassing, dat zich daar in den loop der eerstvolgende maanden ver moedelijk in een versneld tempo zal gaan afspelen, is wel heel weinig geschikt, om andere landen er toe te brengen, den weg der devaluatie te gaan bewandelen. Intusschen staat het te bezien, of de weg. dien de Fransche regeering gekozen heeft, toch ook niet op muntverzwakking zal uitloopen. Al spoedig zal moeten blij ken, of het vertrouwen der regeering, dat zij het aan goud en bankpapier geham sterde kapitaal van naar raming totaal 50 a 60 milliard francs in de circulatie zal kruinen doen terugkeeren. inderdaad ge wettigd is. De aanstaande emissie van schatkistpapier kan in dit opzicht als een „proef op de som" worden beschouwd; geen wonder, dat de regeering alles in het werk stelt, om ze te doen slagen. Door het creëeren van kleine coupures van schat kistbiljetten met korten looptijd worden de spaarders en „petits rentiers" in de gelegenheid gesteld, hierop in te schrijven, terwijl tot dusverre de biljetten slechts bij een minimum van 500.000 francs verkrijg baar waren en dus voor den kleinen en zelfs den wat grooteren belegger niet in aanmerking kwamen. Bovendien is de mo gelijkheid, om de biljetten bij de bank te verdisconteeren, vergemakkelijkt door de verlaging van het disconto der Bank van Frankrijk met een vol percent, n.l. van 6 tot 5%. Uit het feit, dat deze disconto verlaging samengekoppeld is met de fi- nancieele maatregelen der regeering, kan reeds worden afgeleid, dat er niet de beteekenis aan mag worden gehecht als in normale omstandigheden, wanneer een disconto-verlaging op terugkeer van het vertrouwen wijst. Veeleer is thans het om gekeerde het geval: de disconto-verlaging heeft, ten doel, het vertrouwen te doen terugkeeren. Eenig succes heeft de Fransche regee ring daarmede wel gehad, blijkens de lichte ontspanning, die op de deviezen markt is ingetreden. Dat men echter niet geheel gerust is, of het beoogde doel op den duur wel zal worden bereikt kan wor den afgeleid uit het nog altijd hooge disa gio voor den termijnfranc en den lagen koersstand van Fransche staatsfondsen ter beurze. Vooral het uitblijven van een koopbeweging op de 'Fransche obligatie- markt wijst er op, dat er tenminste tot dusverre nog geen naar. het buitenland gevlucht kapitaal op eenigszins groote schaal is gerepatrieerd, ondanks de hier voor door den minister van financiën aangeboden „amnestie" en de zware straffen, waarmede fraude bij ontdekking wordt bedreigd. Terwijl de daling van de geldkoersen in Frankrijk een kunstmatig karakter heeft, kan hetzelfde niet gezegd worden van de verruiming, die in den jongsten tijd weder op de Nederlandsche geldmarkt valt waar te nemen. Particulier disconto, dat zich eenigen tijd boven het officieele tarief der Nederlandsche Bank had bewogen, was reeds tot 3'/Wo gedaald. Aangezien ook de buiteniandsche wisselkoersen, terug zijn gegaan tot een niveau, waarop göuduitvoer uit ons land niet meer loonend was, stond niets meer aan een disconto-Vêrlaging van de Nederlandsche Bank in den weg. Inder daad heeft deze haar rente-tarieven dan ook met '/t°/o verlaagd, waarop de geld koersen op de open markt nog verder zijn teruggeloopen. De Nederlandsche schatkist heeft bij haar Jongste emissie van schatkistpapier nog niet ten volle van de ontspanning op de geldmarkt kunnen protiteeren. al was het resultaat voor de schatkist beter dan op het tijdstip van de ergste spanning op valuta-gebied het geval geweest zou zijn. Op het totaal aangeboden bedrag van f. 25 millioen werd voor f. 45,4 millioen in geschreven. Het disconto, resp. de rente komt echter aanmerkelijk hooger uit dan bij de emissie van de vorige maand. Toen konden b.v. de éénjarige biljetten worden toegewezen op een fentebasis van 2Vi%;'ditmaal bedraagt de rente 3 5/8°/o; voor de vijfjarige biljetten (waarvan ove rigens slechts f. 4'lt millioen werd ge plaatst), komt de rente op 4% te staan tegen 3'/!°/» den vorigen keer. De ontspanning op dè valuta-markt en de hiermede gepaard gaande daling der geldkoersen heeft zich duidelijk op de beleggingsmarkt weerspiegeld. Van Neder landsche Staatsfondsen, waren vooral de 4 soorten gevraagd, Waarbij men ver moedelijk ten deele te-deen heeft gehad onet ruilorders van .houders van Neder landsche spoorwegobligatiën, die zich niet willen vergenoegen met de daling der rente op hun bezit na de conversie. De spoorwegobligatiën zelf liepen meeren- deels aanvankelijk weer wat in koers terug, waarop echter eenig herstel volgde. De meeste pandbrieven van Nederlandsche hypotheekbanken konden ook een aardige koerswinst boeken. In .gemeente-leenin gen bleven de koersfluctuaties beperkt. De vorming van een Comité ter bescher ming der rechten van houders der op pa pierbasis aflosbaar gestelde 4W/o dollar- obligatiën der Bataafsche Petroleum-Mij. heeft geen. invloed op het koersverloop dezer obligatiën gehad, waaruit dus valt af te leiden, dat men niet veel van de actie verwacht. De bedoeling van het Comité is maatregelen te nemen, om de rechten van obligatiehouders te reserveeren en een nieuwe procedure te voeren, om een uit spraak te verkrijgen in dien zin, dat de aflossing van de ieening dient te geschie den op basis van de gecontractueerde goudwaarde. Doordat de reserveering vóór de verzilvering afzonderlijk per exploit ge. schiedt, kan de verzilvering zelf op de gewone wijze plaats vinden, met inacht neming van de formaliteiten, die het Co mité zal adviseeren voor het latere bewijs van het houderschap. Naar men weet, is het proces, dat de Ver. v. d. Effectenhandel tegen de Bataafsche met betrekking tot de betaling van de coupons dë^er leening op goudbasis heeft gevoerd, tot' in hoogste instantie ten gunste van de Mij. beslist De nieuwe procedure zal echter, naar het Comité mededeelt, op anderen feitelijken grondslag worden gevoerd. Hoewel men ter beurze eenigszins sceptisch staat ten opzichte van het resultaat, meent men in het algemeen toch, dat aansluiting bij deze actie, waarvoor het betrekkelijk ge ringe bedrag van f. 10 per obligatie van 1000 dollar gevraagd wordt, wel verant woord is. De aandeelenmarkt, die de nieuwe week in een vrij flauwe stemming had geopend, heeft later een vaster aanzien verkregen. Alleen tabaksaandeelen waren voortdu rend gunstig gestemd en stegen verder in koers, waarbij Senembah's speciaal op den voorgrond traden. Blijkens mededee- iing in de jaarvergadering dezer Mij., lui den de laatste weerberichten beter en doen zij een behoorlijken oogst verwachten, die aan den goeden kant is. Men mag aanne men, dat ook voor het product van de andere Sumatra tabaksmijen, dat thans te velde staat en in 1937 op de markt zal komen, de vooruitzichten zijn verbeterd, nu de regens, waarnaar zoozeer verlangd werd, zijn doorgekomen. De oogst van het vorige jaar, die reeds voor een groot deel verkocht werd, was wel bijzonder bevredi gend uitgevallen. Voor de deze week ge houden inschrijving op het laatste deel van den oogst der Tabaksmij. „Arends- burg" bestond opnieuw levendige belang stelling van koopers uit Nederland en an dere landen. De geheele oogst dezer onder neming is thans verkocht tegen f. 1.75 per K.G., d.i. f. 0.45 meer dan de vorige oogst opbracht. De aandeelen waren dan ook weer aanmerkelijk hooger. Rubberaandeelen zijn over het geheel slechts weinig in koers veranderd, behalve voor Amsterdam-Rubber, die gevraagd wa. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot oprichting van een naamlooze vennoot schap N.V. maatschappij voor industrie financiering. merkt de regeering op. dat zij zich geenszins op het standpunt stelt, dat industrie-financiering het eenige of zelfs maar het voornaamste middel kan ziin om een vermeerdering van werkge legenheid te verkregen; integendeel. Ook zij is van oordeel dat een wijziging der omstandigheden waaronder de bestaande bedrijven moeten werken, de directe ver meerdering van de werkgelegenheid in een een veel sterkere mate zou kunnen be vorderen. Deze omstandigheden zijn echter voor een belangrijk deel afhankelijk van internationale factoren, waarop de regee ring slechts een seringen invloed kan uit oefenen. Gegeven deze moeilijkheden van internationalen aard. is het voor het be houd van de bestaansmoge'iikheden onzer bevolking noodzakelijk, dat de rezeering in het bijzonder aandacht schenkt aan die maatregelen, welke in eigen land ziin te verwezenlijken. Dat daarbij de vraag welke mogelijkheden ons land biedt voor de vestiging van rendabele industrieele be- zakeliik sluitstuk op deze bemoeiing, dat niemand, die de technisch-economische ontwikkeline van het bedrijfsleven in het achter ons liggende tijdperk bestudeert, verwonderen. Erkent men. dat de overheid daarbü een taak heeft, dan is een nood zakelijk sluitstuk op deze bemoeiing, dat de overheid ook daar waar de financie ring der industrialisatie door het parti culier initiatief tot stand kan komen, de behulpzame hand biedt. De rol die de overheid daarbij soeelt. is niét Drimair. doch uitsluitend aanvullend. De regeering deelt niet het door een aantal leden ingenomen standpunt, dat een zoodanige overheidsbemoeiing met betrekking tot de industrie-financiering in voldoende mate verwezenlijkt zou kun nen worden wanneer telkens voor elk ge val afzonderlijk wettelijke machtiging aan de staten generaal zou moeten worden ge vraagd. Voor zeer belangrijke principieele gevallen zou daarvoor wellicht aanleiding kunnen zijn. De hulD aan de bestaande industrieën mag er uiteraard niet toe leiden, dat zwakke ondernemingen, die den gewonen strijd om het bestaan door interne oor zaken niet kunnen volhouden, kunstmatig in het leven worden gehouden. De natuur lijke saneering. die in den economischen strijd om het bestaan steeds zal Dlaats vinden mag door deze credietverleening van overheidswege niet opzii worden ge schoven. nog minder mag de overheid de minder goede krachten door het verstrek ken van kapitaal in de gelegenheid stellen de betere elementen te verdringen. Dat dit wetsontwerp in het algemeen gezien in striid zou komen met het door de regeering gevolgde handelspolitieke stelsel wenscht zii met beslistheid tegen te spreken. Een verhooging van de bedrijvigheid in ons eigen land. dat zoozeer oo het inter nationale ruilverkeer is aangewezen, zal steeds hand in hand gaan met een ver betering van den buitenlandschen handel, zoodat er in dat opzicht zich wel wijzigin gen zullen"voordoen, doch naar de vaste overtuiging van de regeering oo den duur onze economische betrekkingen met het buitenland daardoor niet zullen worden geschaad. De werkwijze dei' nieuwe vennootschap zal zoodanig zijn. dat de verschillende zaken zoo vlot mogelijk kunnen worden (afgedaan Teneinde echter misverstand tè voor komen stelt de regeering er oriis oo te verklaren, dat dit niet beteekent dat alle credieten na de aanvrage worden verleend. De door de nieuwe vennootschap te ver strekken credieten hebben een ander ka rakter dan de gewone bankcredieten. zoo dat uit het feit. dat de rente er van wel licht iets minder is dan die van de ge wone banken, nimmer een concurrentie met de particuliere banken kan worden afgeleid. 3347 Wasch- en Wringmachines. (Ingez. Med.) ren op het bericht, dat de maatschappij de productie van rubber in poeder- en krui- melvorm met succes ter hand heeft geno men. Er bestaan reeds een aantal paten ten voor de vervaardiging van rubber-poe der. waardoor het procédé voor het ver werken van latex tot „sheets" zou kunnen vervallen, om in het algemeen plaats te maken voor een veel eenvoudiger en goed- koopere werkwijze. Eén dezer patenten is door de Amsterdam-Rubber in exploitatie genomen; de reeds geproduceerde mon sters van de rubber in kruimelvorm moe ten een gunstigen indruk maken en de Mij. heeft een overeenkomst gesloten tot den verkoop van 60 ton van deze rubber poeder tot een prijs, die 1 penny per ton hooger is dan de noteering van Standard Smoked Sheet, terwijl zij een optie heeft gegeven op nogmaals 60 ton. In rubber kringen houdt men er rekening mede, dat dit het begin zal zijn van een algeheele omwenteling in de fabriekmatige rubber- bereiding. Op de overige afdeelingen der beurs is niet veel omgegaan. In de Parijsche arbi trage-waarden Koninklijke, H.V.A. en Philips' viel aanvankelijk eenig aanbod waar te nemen, doch het hierdoor geleden koersverlies kon later vrijwel worden in gehaald. Aandeelen Unilever brokkelden iets in koers af. Er bestond weer wat be langstelling voor de Indische scheepvaart- mijen, waarvan Scheepvaart Unie en Ko ninklijke Paketvaart vooral profiteerden. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: U.S. Steel 39, 39Vt, 38 11/16. General Motors 39 7/8, 41 3/16. Chrysler Motors 59 3/8, 65'/z. 4°/o Nederland 95 11/16. 97 3/8. 2'/.% N.W.S. 71 15/16, 73 3/8. 4% Ned. Indië 93 1/8, 95 1/4. 4% Amsterdam 87i/4, 86 3/4, 89 1/4. 3'/z«/o 's Gravenhage 92*/=, 92, 93, 92 3/4. 5"/o Betuwsche Hyp. Bank 84, 86. i'/J'/t Overijs. Hyp Bank 73 7/8, 75. 4*/=Vo Bataafsche Petroleum 58*/4, 58 1/16, 58 1/8. Deli Batavia Mij 183 3/4, 191, 188, Deli Mij 232, 252, 244. Senembah 221'/», 230 cum div., 2371/», 231'/! ex div. Ten overstaan van ml". H. M. A. Coe- bergh, notaris te Leiden, met medewer king van de deskundigen Com. de Vlaming en L. Backer te Amsterdam: De fabrieksgebouwen met machine kamers en ketelhuizen, pakhuizen, werk en bergplaatsen, open terreinen, kantoor gebouw met bovenwoïiinjg en woonhuizen der N.V. Leidsche Katoen-Maatschappij v.h. De Heijder Co. te Leiden aan de Heerengracht, Nieuwe Waardstr., Waard- kerkplein, Langestraat, Korte Langestraat, Oranjegracht, Korte Oranjegracht, Waard- kerkstraat, Waardgracht, Weverstraat, le Looierstraat, Groenesteeg en den Zijl- singel totaal groot ongeveer 2 Hectaren: Veilingsperceelen: 1 tot en met 6 en 24 tot en met 30 (fabrieksgebouwen, kan toorgebouw, magazijnen en open terrei nen) en verbindingsbrug, na afmijning der peroeelen afzonderlijk en ln verschil lende combinaties in bod staande f. 80.381, kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Leiden voor f. 81.781. Veilingsperceelen 7 tot en met 11 (Woon huizen Heerengracht 83 en 81a, pakhui zen Nieuwe Waardstraat 1, 3 en 5) na afmijning der perceelen afzonderlijk en in verschillende combinaties in bod staande f. 4692, kooper de heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden voor f. 4826. Veilingsperceelen 12 tot en met 23 (Pakhuizen en terreinen Korte Lange straat, Nieuwe Waardstraat, Korte Oranje gracht 10, 9, 8 en 7) na afmijning der per ceelen afzonderlijk en in combinati&s in bod staande f. 4159. kooper de heer Th. L. J. Zitman te Zoeterwoude voor f. 4500. Amsterdam Rubber 122i/4', 121, 128, 127 1/4. Oost Java Rubber 102 3/4, 98, 103i/4, 103. Kon. Petroleum 275, 270 3/4, 274Vi, 273i/4. Handelsver. „Amsterdam" 260'/., 253, 262, 261. Philips' 175, 172'/-. 174'/2. Unilever 114 5/8, 112*/=, 114. Ned. Scheepvaart Unie 48, 46 3/4, 481/,, 47i/4. Kon. Paketvaart 101i~/4, 102 3/4. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11